Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply

Jeli zivot u CH zaista tako dobar?

Da
117
72%
Ne
46
28%
 
Total votes: 163

musa_2004
Posts: 88
Joined: 17/06/2004 12:10

#51 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by musa_2004 »

Papirna wrote:
Diplomirana medicinska sestica ili samo medicinska sestra? ima li razlike u palatam ako recimo neko radi u hitnoj pomoci ili razlika izmedju privatnog i drzavnog sektora?

Pozdrav

vidim da je post ostao nedgovoren pa je mozda jos aktuelno pitanje.

posto sam jedno vrjeme radio u jednoj od vecih klinika:

razlika izmedju drzavnog i privatnog sektora je minimalna. mozda je u drzavnim/kantonalnim bolnicama plata malo manja, zato je penzionno/socialno itd. bolje tako da na kraju dodje na isto.

ko svagdje u svicarskoj: plata ti je onakva koliku ugovoris i kako se "prodas" na razgovoru
ali medicinska sestra ti je (sad zavisi sta tacno i tvoje godine) ali od 5000.-- chf navise

inace mozes ovdje izracunati:
http://www.lohnrechner.ch/usage/branchen.html

po branchi kolika je otprilike plata i dodaj jos malo jel je tu malo manje nego u realnosti.
i ove brojeve racunaj x13 za godisnju platu.

ako ima pitanja.. pisi. pozz.
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#52 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by @mba »

care ali medicinska seka koja radi eto recimo i nocne tuce najmanje 7000.- CHF mjesecno barem u gradu ZH to ti garantujem 100%...

ako ste visoko obrazovani dobro ste dosli u CH, pogotovo medicinsko osoblje...
musa_2004
Posts: 88
Joined: 17/06/2004 12:10

#53 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by musa_2004 »

@mba wrote:care ali medicinska seka koja radi eto recimo i nocne tuce najmanje 7000.- CHF mjesecno barem u gradu ZH to ti garantujem 100%...

ako ste visoko obrazovani dobro ste dosli u CH, pogotovo medicinsko osoblje...

naravno.
ovdje je bilo pitanje o prosjeku, zbog toga i link da sami izracunaju

i kao primjer uzet neko sa 25 godina i samo 2 godine radnog iskustva, bez ikakvih weekend-a i nocnih to se (naravno) placa extra.

i tu si u pravu, da je momentalno prilicno velika potraznja za medicinskim osobljem.

pozz.
User avatar
Papirna
Posts: 87
Joined: 20/10/2011 17:33

#54 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Papirna »

Hvala vam na odgovoru. Posebno zahvaljujem na ovome linku.
Dobila sam odogovor na pp. Raspitala sam se takodje i na drugim forumima u sadasnjoj mi zemljici. Meni je bitno da mogu da zivim normalnim zivotom od toga,a posto sam EU- drzavljanin vjerujem da nece biti problema ni sa vizom i ostalim stvarima. Naravno, ne planiram prelazak u roku odmah i sve ce ici polako.
:thumbup:
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#55 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by bubavi1 »

nema viza za EU drzavljanine, samo se prijavi u opstini boravka i ukoliko budes imala radni ugovor u roku prva tri mjeseca boravka, imat ces i boravnu kartu B na 5 godina. Jer moze turista boravit 3 mjeseca u CH.

ako treba drugih linkova samo pitaj..
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#56 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by bubavi1 »

ovaj link za one koje mastaju o Svicarskoj...

http://www.lematin.ch/actu/suisse/une-p ... 2011-12-15

u prevodu: 1osoba kroz 7 je izlozena riziku siromastva u Svicarskoj

Sad onaj koji misli u CH bez zanata, bez jezika, bez EU papira, garant ce biti medju tih
User avatar
star(i)mo
Posts: 11062
Joined: 21/06/2010 14:25

#57 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by star(i)mo »

bubavi1 wrote:ovaj link za one koje mastaju o Svicarskoj...

http://www.lematin.ch/actu/suisse/une-p ... 2011-12-15

u prevodu: 1osoba kroz 7 je izlozena riziku siromastva u Svicarskoj

Sad onaj koji misli u CH bez zanata, bez jezika, bez EU papira, garant ce biti medju tih
Sto u Svici nije nikakav problem jer imaju jako dobro razvijenu socijalnu mrezu (Sozialhilfe/ aide social, prestations complémentaires/ Ergänzungsleistungen itd) . :wink: Niko jos nije umro od gladi niti ce...
CoCoJamBo
Posts: 163
Joined: 05/05/2011 03:29

#58 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by CoCoJamBo »

Moj Otac zivi u CH ,ja sam u Bosni ,ne zelim da pricam koliko zaradjuje mjesecno ,ali je puno !

A evo maloprije sam procitao da neko pita koliko je u bolnici plata !

Mozda znate Camo Hamdu ,pisac,pjesnik itd. Super covjek ! Dobar prijatelj mojih !
Eh njegova zena je radila u Bolnici ,kao sestra i mislim da joj je plata bila oko 10.000 CHF!
User avatar
star(i)mo
Posts: 11062
Joined: 21/06/2010 14:25

#59 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by star(i)mo »

Ma daj, kakvih CHF 10k za medicinsku sestru!? Sta vam je ljudi!???? Znam dvije medicinske sestre koje rade u kantonalnim bolnicama u St.Gallenu i Bazelu. Plate su im oko CHF 4.5k-5.5k
CoCoJamBo
Posts: 163
Joined: 05/05/2011 03:29

#60 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by CoCoJamBo »

star(i)mo wrote:Ma daj, kakvih CHF 10k za medicinsku sestru!? Sta vam je ljudi!???? Znam dvije medicinske sestre koje rade u kantonalnim bolnicama u St.Gallenu i Bazelu. Plate su im oko CHF 4.5k-5.5k
To bi znacilo da moj stari koji je kamenorezac ima vec platu od med.sestri ! hah
Hajde nadjemo se negdje oko 6-7k za med sestre :razz: :wink:
liberty
Posts: 307
Joined: 10/05/2003 00:00

#61 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by liberty »

tema je bas bogata kojekakvim lupanjima i par osvrta na temu su i smijesni i zalosni..
tko n(ij)e zivi(o) u ch dovoljno dugo ta(j) ne zna kakav je u biti zivot..
neka vas ne zavarava sistem "rekla-kazala", dobro se raspitajte prije nego krenete u zivotnu pustolovinu zvanu ch - ovo prije svega vazi za jednu forumasicu (papirna) koja "ima eu pasos"..
(mozemo pricati takodjer i o visini zarade ili recimo integracijskim procesima sa ili bez "")

vec ranije rekoh da je tema o zivotu u ch vise nego zahtjevna i da joj nije mjesto ovdje..

kada bi toliko love bilo u ch gdje bi nekima ili mnogima bio kraj..
u drustvu se sve vise uocavaju razlike kod slojeva gradjanstva, da ne govorim o odnosu svicarac:stranac..
ni ch nije imuna na izazove, vec uocljive, svjetske ekonomske krize i tko zna kuda ti znaci sve vode..

zivi bili pa vidjeli..
User avatar
star(i)mo
Posts: 11062
Joined: 21/06/2010 14:25

#62 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by star(i)mo »

CoCoJamBo wrote:
star(i)mo wrote:Ma daj, kakvih CHF 10k za medicinsku sestru!? Sta vam je ljudi!???? Znam dvije medicinske sestre koje rade u kantonalnim bolnicama u St.Gallenu i Bazelu. Plate su im oko CHF 4.5k-5.5k
To bi znacilo da moj stari koji je kamenorezac ima vec platu od med.sestri ! hah
Hajde nadjemo se negdje oko 6-7k za med sestre :razz: :wink:
Nemamo se sta "nalaziti" jer su mi kolegice i znam da jedna zaradjuje oko CHF 4900 a druga oko CHF 5200. Za kamenorezace ne znam, jer nisam upucen, ali je medicinsko osoblje "relativno" slabo placeno zbog velikog priliva radne snage iz EU (narocito Njemacke). U mnogim bransama su plate osjetljivo opale jer na radnom trzistu za gradjane EU (vise) ne postoje nikakve pravne i/ili administrativne prepreke. Svicarci to cesto ponizavajuci nazivaju "Lohn Dumping".
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#63 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by bubavi1 »

star(i)mo wrote:Ma daj, kakvih CHF 10k za medicinsku sestru!? Sta vam je ljudi!???? Znam dvije medicinske sestre koje rade u kantonalnim bolnicama u St.Gallenu i Bazelu. Plate su im oko CHF 4.5k-5.5k
Slazem se u potpunosti, a 10000CHF za medicinsku sestru jednostavno nije moguce.
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#64 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by bubavi1 »

star(i)mo wrote:
CoCoJamBo wrote:
star(i)mo wrote:Ma daj, kakvih CHF 10k za medicinsku sestru!? Sta vam je ljudi!???? Znam dvije medicinske sestre koje rade u kantonalnim bolnicama u St.Gallenu i Bazelu. Plate su im oko CHF 4.5k-5.5k
To bi znacilo da moj stari koji je kamenorezac ima vec platu od med.sestri ! hah
Hajde nadjemo se negdje oko 6-7k za med sestre :razz: :wink:
Nemamo se sta "nalaziti" jer su mi kolegice i znam da jedna zaradjuje oko CHF 4900 a druga oko CHF 5200. Za kamenorezace ne znam, jer nisam upucen, ali je medicinsko osoblje "relativno" slabo placeno zbog velikog priliva radne snage iz EU (narocito Njemacke). U mnogim bransama su plate osjetljivo opale jer na radnom trzistu za gradjane EU (vise) ne postoje nikakve pravne i/ili administrativne prepreke. Svicarci to cesto ponizavajuci nazivaju "Lohn Dumping".
Treba se takodjer pojasniti da Svicarci ne vole raditi na gradjevini, u restoranima, kao prodavac, ili u bolnici, to je domen stranaca, jer su place niske a drugo sto te strukture traze direktno u EU jer su ljudi vec iskusni, skolovani i zive blizu granice.
Skupo kosta obucat jednu osobu koja zivi u CH zatim se importuje iz EU...a Lohn Dumping je cinjenica kao i fiskalni Dumping.
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#65 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by bubavi1 »

star(i)mo wrote:
bubavi1 wrote:ovaj link za one koje mastaju o Svicarskoj...

http://www.lematin.ch/actu/suisse/une-p ... 2011-12-15

u prevodu: 1osoba kroz 7 je izlozena riziku siromastva u Svicarskoj

Sad onaj koji misli u CH bez zanata, bez jezika, bez EU papira, garant ce biti medju tih
Sto u Svici nije nikakav problem jer imaju jako dobro razvijenu socijalnu mrezu (Sozialhilfe/ aide social, prestations complémentaires/ Ergänzungsleistungen itd) . :wink: Niko jos nije umro od gladi niti ce...
Trebao si nesto pojasnit kada vec o tome pricas, CH ne da djabe pare, ta tkz socijalna mreza je jednostavno sistem kredita, odrzavaju osobu do 2200CHF/mjesecno sto oni zovu "minimum vital", minimum za prezivjeti, ali taj novac je POSUDA, sto znaci da cim se zaposlis, skida ti se s plate ili s penziono/2stub.
I to se dobija poslije kraja "arbeitlos" ili "chômage", radis, godinu dana, i izgubis posao, ides na biro za zaposljavanje, dobijes znaci sumu od tog organizma do odredzenog perioda 260dana cini mi se, a zatim svaki mjesec trebas dokazati da trazis novi posao, jednostavno te ganjaju kako bi te skinuli s evidencije, eh posle ili nadjes novi posao ili ne, ako ne nadjes onda ides na to socijalno odrzavanje, eh tu si definitivno PROPAO!
Ne umires na ulicu to je cinjenica, a zasto bi se neko usudio ici u tudju drzavu da bi se zadovoljavao s tim?
User avatar
Papirna
Posts: 87
Joined: 20/10/2011 17:33

#66 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Papirna »

liberty wrote:tema je bas bogata kojekakvim lupanjima i par osvrta na temu su i smijesni i zalosni..
tko n(ij)e zivi(o) u ch dovoljno dugo ta(j) ne zna kakav je u biti zivot..
neka vas ne zavarava sistem "rekla-kazala", dobro se raspitajte prije nego krenete u zivotnu pustolovinu zvanu ch - ovo prije svega vazi za jednu forumasicu (papirna) koja "ima eu pasos"..
(mozemo pricati takodjer i o visini zarade ili recimo integracijskim procesima sa ili bez "")

vec ranije rekoh da je tema o zivotu u ch vise nego zahtjevna i da joj nije mjesto ovdje..

kada bi toliko love bilo u ch gdje bi nekima ili mnogima bio kraj..
u drustvu se sve vise uocavaju razlike kod slojeva gradjanstva, da ne govorim o odnosu svicarac:stranac..
ni ch nije imuna na izazove, vec uocljive, svjetske ekonomske krize i tko zna kuda ti znaci sve vode..

zivi bili pa vidjeli..
Svjesna sam da nigdje nije bajno. Ne ocekujem da se obogatim od plate obicnog radnika vec da prezivim. Mene CH zanima iz drugih razloga. Pustolovina velis, zvuci mi da ce biti zabavno :dance:
liberty
Posts: 307
Joined: 10/05/2003 00:00

#67 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by liberty »

dann viel spass ;-) (fuer dich papirna)
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#68 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by @mba »

liberty wrote:tema je bas bogata kojekakvim lupanjima i par osvrta na temu su i smijesni i zalosni..
tko n(ij)e zivi(o) u ch dovoljno dugo ta(j) ne zna kakav je u biti zivot..
neka vas ne zavarava sistem "rekla-kazala", dobro se raspitajte prije nego krenete u zivotnu pustolovinu zvanu ch - ovo prije svega vazi za jednu forumasicu (papirna) koja "ima eu pasos"..
(mozemo pricati takodjer i o visini zarade ili recimo integracijskim procesima sa ili bez "")

vec ranije rekoh da je tema o zivotu u ch vise nego zahtjevna i da joj nije mjesto ovdje..

kada bi toliko love bilo u ch gdje bi nekima ili mnogima bio kraj..
u drustvu se sve vise uocavaju razlike kod slojeva gradjanstva, da ne govorim o odnosu svicarac:stranac..
ni ch nije imuna na izazove, vec uocljive, svjetske ekonomske krize i tko zna kuda ti znaci sve vode..

zivi bili pa vidjeli..

buraz sve zavisi kakvo obrazovanje imas, fizicki radnika trenutno ne treba nigdje u evropi, ali visoko obrazovanih treba u svicarskoj i te kako, medicinska bronsa isto tako!
ali ako osoba ima neki eu pasos onda je sigurno bolje da ide u CH raditi nego recimo u sloveiniji
love na cesti nema sigurno ali ako negdje ima love da se zaradi onda je ima ovde u CH, a svicarci kao svicarci ne vole ama bas nikoga, kishu na austrijance, na njemce pogotovo posto su arogantni, talijani svakako mafia, onda sve ostale usländere ukljucujuci i nas ey yugose!

radi svoj posao i trudi se da budes dobar radnik, usavrsi svoj know how, sta sviceri pricaju sami klimaj glavom i potvrdjuj i furaj svoj sistem....
musa_2004
Posts: 88
Joined: 17/06/2004 12:10

#69 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by musa_2004 »

bubavi1 wrote:
star(i)mo wrote:
bubavi1 wrote:ovaj link za one koje mastaju o Svicarskoj...

http://www.lematin.ch/actu/suisse/une-p ... 2011-12-15

u prevodu: 1osoba kroz 7 je izlozena riziku siromastva u Svicarskoj

Sad onaj koji misli u CH bez zanata, bez jezika, bez EU papira, garant ce biti medju tih
Sto u Svici nije nikakav problem jer imaju jako dobro razvijenu socijalnu mrezu (Sozialhilfe/ aide social, prestations complémentaires/ Ergänzungsleistungen itd) . :wink: Niko jos nije umro od gladi niti ce...
Trebao si nesto pojasnit kada vec o tome pricas, CH ne da djabe pare, ta tkz socijalna mreza je jednostavno sistem kredita, odrzavaju osobu do 2200CHF/mjesecno sto oni zovu "minimum vital", minimum za prezivjeti, ali taj novac je POSUDA, sto znaci da cim se zaposlis, skida ti se s plate ili s penziono/2stub.
I to se dobija poslije kraja "arbeitlos" ili "chômage", radis, godinu dana, i izgubis posao, ides na biro za zaposljavanje, dobijes znaci sumu od tog organizma do odredzenog perioda 260dana cini mi se, a zatim svaki mjesec trebas dokazati da trazis novi posao, jednostavno te ganjaju kako bi te skinuli s evidencije, eh posle ili nadjes novi posao ili ne, ako ne nadjes onda ides na to socijalno odrzavanje, eh tu si definitivno PROPAO!
Ne umires na ulicu to je cinjenica, a zasto bi se neko usudio ici u tudju drzavu da bi se zadovoljavao s tim?
pa u cemu je problem sto te ganjaju da nadjes posao? upravo za to je i smislito to da dobija 80% svoje plate, 2 godine nakon sto izgubis posao, da imas vremena opet da se snadjes i nadjes posao i ako potrebno nesto skole da dovrsis.

vidim puno nashih, tesko im.. kazu ko je vidio jos raditi za pare :) hehe.

a inace o integraciji nebih, odrastao sam ovdje i rekao bih da su svicarci jedni od otvorenijih naroda u evropi.
sigurno naces "zadrte" ljudi i ovdje, ali te je lako ignorirati i zaobici.
pa u bosni ces naci vise ljudi sto te mrzi a kamoli ovdje da ih nenadjes.

za plate sam stavio link.. kao sto sam naznacio to je samo za orientirati se.. moze ici naravno na gore i dole.

bajno i pare po cesti nema sigurno nigdje, ovdje se barem od postenog i normalnog rada
moze normalno zivjeti, nije perverzan luksuz ali mislim da to i netreba. bitno je da se zivi opusteno, da covjek moze i sa 80% pensuma dobro zivjeti i da ima pored toga jos vremena da uziva.

:thumbup:
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#70 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by bubavi1 »

pa u cemu je problem sto te ganjaju da nadjes posao? upravo za to je i smislito to da dobija 80% svoje plate, 2 godine nakon sto izgubis posao, da imas vremena opet da se snadjes i nadjes posao i ako potrebno nesto skole da dovrsis.

vidim puno nashih, tesko im.. kazu ko je vidio jos raditi za pare :) hehe.

a inace o integraciji nebih, odrastao sam ovdje i rekao bih da su svicarci jedni od otvorenijih naroda u evropi.
sigurno naces "zadrte" ljudi i ovdje, ali te je lako ignorirati i zaobici.
pa u bosni ces naci vise ljudi sto te mrzi a kamoli ovdje da ih nenadjes.

za plate sam stavio link.. kao sto sam naznacio to je samo za orientirati se.. moze ici naravno na gore i dole.

bajno i pare po cesti nema sigurno nigdje, ovdje se barem od postenog i normalnog rada
moze normalno zivjeti, nije perverzan luksuz ali mislim da to i netreba. bitno je da se zivi opusteno, da covjek moze i sa 80% pensuma dobro zivjeti i da ima pored toga jos vremena da uziva.

:thumbup:
nemoj lose svatiti (boldirano) to je cinjenica, bitno im je da ti nesto nadju makar ti se ne svidjeli ili se ne poklopilo s tvojom strukom ili iskustvom, u zakonu stoji da ti mogu naci bilo kakav prihvatljiv posao. A za 80% ne dobija svak, u vecinu slucejva je 70%, 80% je za one koje imaju na primjer porodicu.
Sto se tice integracije, sve zavisi s kojeg ugla gledas, kazes da da su svicarska jedna od naj otvorenija drzava u Europi, zato danas zivi 4 generacija stranaca koja se jos vodi Stranac. Dosta se o CH pricalo ova zadnja dvije godinu dana kada je rijec o strancima, sjeti se sve inicijative od SVP/UDC...

Sad ako poredis sa BIH, normalno da je bolje u CH :)
A za ostalo se 100% slazem,ko zeli da radi moze nesto naci i ako pazi moze fino izaci na kraj.
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#71 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Industrialyzer »

Vecina nasih tamo kao sto neko rece radi neke nizerazredne poslove , mene zanima kako zive ovi sto zavrsne neki dobar faks. Otprilike, koliko zaradjuje jedan molekularni biolog u CH ili u nekoj drugoj visokostandardnoj drzavi :)
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#72 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Mr.Penguin »

.
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#73 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by bubavi1 »

Industrialyzer wrote:Vecina nasih tamo kao sto neko rece radi neke nizerazredne poslove , mene zanima kako zive ovi sto zavrsne neki dobar faks. Otprilike, koliko zaradjuje jedan molekularni biolog u CH ili u nekoj drugoj visokostandardnoj drzavi :)
U sektoru hemijske industrije.
Sa 1god dana iskustva, 25godina starosti, s fakultetom, u istrazivanju, mediana u CH je oko 7000CHF.
musa_2004
Posts: 88
Joined: 17/06/2004 12:10

#74 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by musa_2004 »

bubavi1 wrote:
nemoj lose svatiti (boldirano) to je cinjenica, bitno im je da ti nesto nadju makar ti se ne svidjeli ili se ne poklopilo s tvojom strukom ili iskustvom, u zakonu stoji da ti mogu naci bilo kakav prihvatljiv posao. A za 80% ne dobija svak, u vecinu slucejva je 70%, 80% je za one koje imaju na primjer porodicu.
Sto se tice integracije, sve zavisi s kojeg ugla gledas, kazes da da su svicarska jedna od naj otvorenija drzava u Europi, zato danas zivi 4 generacija stranaca koja se jos vodi Stranac. Dosta se o CH pricalo ova zadnja dvije godinu dana kada je rijec o strancima, sjeti se sve inicijative od SVP/UDC...

Sad ako poredis sa BIH, normalno da je bolje u CH :)
A za ostalo se 100% slazem,ko zeli da radi moze nesto naci i ako pazi moze fino izaci na kraj.
i opet nevidim problem, to osiguranje (alv) je da ti omoguci "normalan" zivot dalje ako bih kojim slucajem ostao
bez posla da imas vremena da se snadjes i meni je samo normalno da nemozes odbivati svaki posao koji ti se ponudi samo sto se trazi et nesto extra.. prihvati taj posao i trazi to nesto extra onda.

iskreno nisam nikad koristio to, na srecu mi nije trebalo, jednog jedinog jarana znam koji je bio na rav-u i nije imao problema i nije morao prihvatiti bilo kakve ponude neko je 3-4 mjeseca od njih dobio pare dok nije nasao nesto sto se njemu svidja, mislim da je ovdje bitno da vide da se trudis i trazis (barem u tom slucaju tako bilo), valjda je sigurno i do toga kako je taj regionalni rav.

ta 4ta generacija koja se vodi stranac je to svojom voljom.
puno ih poznajem sto na primjer nezele drzavljanstvo, prema tome cemu onda se buniti ako se i dalje po statistici vodis kao stranac kad ne zelis lokalno drzavljanstvo?

sto se tice svp: svaki put kad je bilo stvarno neko bitnije glasanje i kad je odaziv ljudi bio veci propala im je sve i jedna inicijativa (kao najvaznija ona od 18% prije par godina) i gledajuci na absolutne brojeve i nije toliko jaka "partija" to prilicno dobro pokazuje koliko prisatlica imaju u normalnom drustvu.

naravno, odi kod nekog x zadrtog cuces svasta.. ali tako ti je svagdje, kao sto rekoh najvise u bosni.
ali mislim da to nebih nikom trebalo smetati, moze covjek lijepo zivjeti i bez kontakta sa tim, sad ako baska trazis da se nerviras.. jebiga.. to onda vec ide po cejf :)

pozz.

@Industrialyzer
jesi pogledo imali ta kategorija na linku koji sam stavio vise gore? da otprilike dobijes prestavu. ja sam "nazalost" iz informatike pa nemogu tu dati kvalificirano izjavu
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#75 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Industrialyzer »

Prijatelju , taman da pitam za neki link :) Samo ne mogu da nadjem prevod na engleski jezik :-)
Post Reply