Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili danas?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#26 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by Zviz »

sinuhe wrote:Kako je neko mogao zaradjivati pare u Kuvajtu a ne biti oporezovan u Jugoslaviji?

Fino, jer niko iz YU nebi isao u Irak, Kuvajt, Libiju, Jordan ... da se pegla na 40+ i bude po 7-8 mjeseci od rodbine, djece, zene, kuce itd. Zato je jedan dio bio u jugoslovenskim Dinarima a drugi dio u US Dolarima... placao si porez na sve ono sto je u Dinarima a ostalo ne, a to sto si mogao jos dodtno zaradis, da Arapcicima prodas koju pametnu rijec to nigdje nije bilo zabiljezeno. Skoro svak od tih radnika je u to vrijeme (bar ovih na visem nivou nekom ili sa nekom posebnom odgovornoscu) je imao racun u Svicarskoj.

Ljudi su se znali iz BG kad u vece slete taksijem prebaciti do Sarajeva. Debela je to para bila u ono vrijeme... ali opet je zvucilo mizernije nego Njemacka. Ako radis na bausteli u Njemackoj to je zvucilo mocnije nego da si vodja projekta u Iraku, Kuvajtu - takav mentalitet.
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#27 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by sinuhe »

A znaci muljaza.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#28 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by Zviz »

sinuhe wrote:A znaci muljaza.
Joj, ti kao da si sa Mrasa spao. :D Kad to nije bilo kretivnih zaobilazenja na tim prostorima? Zasto DelBoy humor se nemoze prodati u Danskoj, niko ne kopca isti, dok na tim prostorima svi ga kuze.

Zaobilaziti sisteme je dio mentaliteta na tim prostorima. Kad neko kaze treba se zakonima boriti protiv korpupcije, nepotizma i sl. stvari ja se samo slatko nasmijem. Ta ista korupcija, nepotizam, ti meni uslugu ja tebi itd. je dio mentaliteta i to sto je jedan pametni Slovenac reako, to nije samo u Bosni, Makedoniji, Sbriji negko i kod njih isto te protiv tog se samo moze odgojom (skolsikm i pedagoskim) boriti i tako izgraditi greneraciju koja ce tamo 2050 ili kasnje tek imati drugaciji mentalitet u koj ce biti drugacije vrijednosti. Nema tu zakona koji to moze sprijeciti... to je isto kad bi zakonom pokusao sprijeciti da ljudi prestanu da jedu Burek ili Cevape.

Sladja je para kad manje mrdnes guzom nego ona kad radis za satnicu. Ta za satnicu nije zanimljiva.

Generacijama bilo zlatno pravilo - zajebi drzavu i faca si. I danas se neko cudi korupciji :roll: Pa pticama na grani je jasno.

Ima ljudi koji se drze ovih tradicija ali isto tako znaju da mu okolina nece biti ako i njoj nesto ne pusti. Znaci nece imati ambijent po zelji. Pa se drze Titine, uzimaj od koga mozes ali ostavi i narodu da uziva. A opet ima ovih seljaka daj njima sto vise a narodu nista - e to je taj novi segment.
teletrader
Posts: 801
Joined: 29/12/2005 14:40

#29 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by teletrader »

sinuhe wrote:A znaci muljaza.
Citajuci neke postove nekih forumasa, pomislim da je korupcija,nepotizam i sta-jos-sve-znam uzrokovano invazijom nekih body-snatchera s Masa,a da je narod u BiH samo njihova zrtva..
Svako onaj ko kritikuje vlast zbog Toga sto "uzimaju lopatama" rade ovo-ono, postavalja se pitanje kako bi on postupio na njegovom mjestu..
Evo recimo meni je Esed Radeljas izuzetno antipatican, visi mu se na faci da je frtalj covjeka,ali sam sebe pitam kako bih ja postupao da mi neko povjeri budzet od ne znam ni ja koliko desetina miliona KM i predstavnici ne znam ni ja kakvih interesnih organizacija krenu nuditi "nadoknade" da bi ostvarili ne znam ni ja kakve ciljeve?
Poslovica "Bolje gram vlasti nego Kila pameti" potekla je sa EY-YU prostora i sama o sebi govori mnogo o nama kao narodu..
prema tome "muljaza" ili kako ich vec ko zove,bilo je uvijek,danas malo vise padaju u oci jer je narod,ne mozhda bas gladan,ali ima gladne oci ... :roll:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#30 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by Zviz »

Danas bez 120.000 - 150.000€ u HR netrebas ni razmisljati o bilo cemo tj. nekoj kucic na moru ili apartmanu. I opet nije rijec o nikakvom luksuzu nego savsim nesto prosjecno i nista veliko.

U BiH ako cemo gledati Sarajevo - solidan stan ispod 150.000KM zaboravi. Zemljista na kojima bi neko gradio kucu su nabijena - prosjecna cijene 100.000KM pa nadalje. Kucu kupiti ispod 200.000KM zaboravi. I opet nista luksuriosno - ako neko to gleda.

I prije su ljudi neki dobro zaradjivali a da danas te plate za iste poslove su 8x vece nego tadasnje nije istina. A zasto su cijene bar 5x vece nego tada.

80ih si mogao kupiti zamlju za 15 do 20.000DM a kucu za 40.000DM

Danasnje cijene su vise pricaju o tome kako ljudi zele da se opare nego da se rijese necega, ili da podmire neke druge projekte, nego se igra na ono sve ili nista. Ako cu prodati onda da imam za neke projekte, Jahtu, ono, ovo itd. znaci za 10 projekata.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#31 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by Danguba »

Tesko je porediti nas standard '70 i '80-tih godina i danas a samim time i odnos dijaspora-domaci.
Prije su razlike bile drasticne a sada ' domaci pojedinci'' bolje zive od dijaspore. Ranije su dijasporci bili ''hadzije'' za domace dok danas to nije pravilo.

Ranije je plafon bila Fiat 1300,Zastava 128 :-) a dijaspora dolazi sa Ambassadorom(kojemu trebaju tri mjesta da se parkira), Manta, Tranzit...kuce bolje, djeca ljepse obucena...jednostavno se osjetila ta razlika a cime danas dijaspora moze nekoga da iznenadi a da to isto domaci(kriminalci) ne mogu sebi priustiti.

Image

Image
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#32 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by Zviz »

Danguba wrote:Tesko je porediti nas standard '70 i '80-tih godina i danas a samim time i odnos dijaspora-domaci.
Prije su razlike bile drasticne a sada ' domaci pojedinci'' bolje zive od dijaspore. Ranije su dijasporci bili ''hadzije'' za domace dok danas to nije pravilo.

Ranije je plafon bila Fiat 1300,Zastava 128 :-) a dijaspora dolazi sa Ambassadorom(kojemu trebaju tri mjesta da se parkira), Manta, Tranzit...kuce bolje, djeca ljepse obucena...jednostavno se osjetila ta razlika a cime danas dijaspora moze nekoga da iznenadi a da to isto domaci(kriminalci) ne mogu sebi priustiti.

Image

Image
po pitanju odjece i dalje je dijaspora iznad... Jedno je fals a drugo je original za masne pare... Sto se zivota tice nesto sto nemozes parama kupiti je zivot u sredjenom, utegnutom kvartu... Sve je cisto oko tebe, nema smeca, nema divljanja... Dodje u BiH kod kuce na nivou je sa bogatasima u drzavi, kad mu dojadi slika kaosa kresne auto i ode u sredjenu zemlju. Dzaba ti je svo bogatsvo ako je sve oko tebe u nekom jadu.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#33 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by Danguba »

Zviz wrote:
po pitanju odjece i dalje je dijaspora iznad... Jedno je fals a drugo je original za masne pare... Sto se zivota tice nesto sto nemozes parama kupiti je zivot u sredjenom, utegnutom kvartu... Sve je cisto oko tebe, nema smeca, nema divljanja... Dodje u BiH kod kuce na nivou je sa bogatasima u drzavi, kad mu dojadi slika kaosa kresne auto i ode u sredjenu zemlju. Dzaba ti je svo bogatsvo ako je sve oko tebe u nekom jadu.
Sve stoji.
Nama(u BiH) treba sredjen sistem a sve drugo vremenom dolazi.
Prije nekog vremena sjedim sa jednim poznanikom koji ima jako jako dobar biznis u BiH. Sa tim biznisom moze sebi i svojoj porodici da priusti lagodan zivot i da opet ostane para ALI kaze mi ''vjeruj da bih ovo sve mijenjao za stvoj status''. Kada sam bolje razmislio, covjek je u pravu. Dzaba ti svo bogatstvo kada je mnogo ''bijede'' oko tebe, drzava nesredjena, skoro nista ne funkcionise kako bi trebalo.

p.s. i da ne zaboravim, volim ja onaj nas ''ciganluk''. nas je pa kakav je takav je. :wink: :D

p.p.s. sjetih se nekih davnih vremena. cesto sam sluzbeno putovao u jedan ''nas'' grad i uvijek odsjedao u jednom hotelu koji je imao domacu atmosferu. dodje direktor i pita me a sto nisi odsjeo u ''xy'' hotelu. zato sto mi ta sminka, rasvjeta, kamen...prave hladnocu i odboj. eto zasto necu. tako mi i ova zapadna perfekcija nekada ide na zivce. :D
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#34 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by prog321 »

Zviz wrote:
po pitanju odjece i dalje je dijaspora iznad... Jedno je fals a drugo je original za masne pare... .
Ejss, odjece.
Ja se vecinom stidim dijaspore kako su obučeni. :-)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#35 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by Zviz »

prog321 wrote:
Zviz wrote:
po pitanju odjece i dalje je dijaspora iznad... Jedno je fals a drugo je original za masne pare... .
Ejss, odjece.
Ja se vecinom stidim dijaspore kako su obučeni. :-)
:roll: Budi konkretan, mada iskreno da kazem cega bi se to konkretno i mogao stidti... Pateticno razmisljanje.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#36 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by prog321 »

Zviz wrote:
:roll: Budi konkretan, mada iskreno da kazem cega bi se to konkretno i mogao stidti... Pateticno razmisljanje.
Evo konkretno, ovi muskarci iz Zap Evrope su obuceni kao djevojcice, a ovi iz Amerike i Kanade su shareni kao Indijanci. :D
raiffeisen-prevara
Posts: 12
Joined: 19/08/2014 20:41

#37 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by raiffeisen-prevara »

za vrijeme SFRY definitivno.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11073
Joined: 15/01/2010 18:31

#38 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by Jack Be Nimble »

prog321 wrote:
Zviz wrote:
:roll: Budi konkretan, mada iskreno da kazem cega bi se to konkretno i mogao stidti... Pateticno razmisljanje.
Evo konkretno, ovi muskarci iz Zap Evrope su obuceni kao djevojcice, a ovi iz Amerike i Kanade su shareni kao Indijanci. :D
:D

Sve zavisi sa koje tacke gledas. I ja kada sletim u ZG, SA i BG svi mi muskarci po hodanju i oblacenju izgledaju ko djevojcice/homoseksualci. Kada je moj drug Amer bio sa mnom u SA i izasli prvu noc kroz Ferhadiju njegov komentar je bio 'are you sure Sarajevo is not the capitol gay city in the Balkans' Sto je najgore on je u to vrijeme zivio u SF a ZG i SA su mu izgledali ko raj za gejeve.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#39 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by hrle1976 »

Tad ko je radio vani , nebitno jel u njemackoj ili iraku, mogo je za sitne parice kupiti mnogo cega, a danas za krupne pare se sitno kupi. Mogucnosti tada i danas koje su pojedini imali sa ustedjevinama se nemogu porediti. Sa 50 maraka njemackih si mogao duplo duze izdrzati nego danas sa 25 eura. Cijene u Bosni i Hrvatskoj vise prikazuju gladne oci nego realnost.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#40 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by Keiko »

Jack Be Nimble wrote:
prog321 wrote:
Zviz wrote:
:roll: Budi konkretan, mada iskreno da kazem cega bi se to konkretno i mogao stidti... Pateticno razmisljanje.
Evo konkretno, ovi muskarci iz Zap Evrope su obuceni kao djevojcice, a ovi iz Amerike i Kanade su shareni kao Indijanci. :D
:D

Sve zavisi sa koje tacke gledas. I ja kada sletim u ZG, SA i BG svi mi muskarci po hodanju i oblacenju izgledaju ko djevojcice/homoseksualci. Kada je moj drug Amer bio sa mnom u SA i izasli prvu noc kroz Ferhadiju njegov komentar je bio 'are you sure Sarajevo is not the capitol gay city in the Balkans' Sto je najgore on je u to vrijeme zivio u SF a ZG i SA su mu izgledali ko raj za gejeve.
Moj muz je isto bio ubijedjen da su mladji muskarci svi gay sportisti zbog patika i utegnutih majica i nausnica. :lol:

Jedan njegov prijatelj je bio u Banja Luci poslije rata kao pripadnik IPTF-a. Njih dvojica se svako par mjeseci zadeveraju analizom BH muske populacije na osnovu izgleda.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#41 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by muminovic »

hrle1976 wrote:Tad ko je radio vani , nebitno jel u njemackoj ili iraku, mogo je za sitne parice kupiti mnogo cega, a danas za krupne pare se sitno kupi. Mogucnosti tada i danas koje su pojedini imali sa ustedjevinama se nemogu porediti. Sa 50 maraka njemackih si mogao duplo duze izdrzati nego danas sa 25 eura. Cijene u Bosni i Hrvatskoj vise prikazuju gladne oci nego realnost.
Tacno tako....
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#42 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by prog321 »

Jack Be Nimble wrote:
prog321 wrote:
Zviz wrote:
:roll: Budi konkretan, mada iskreno da kazem cega bi se to konkretno i mogao stidti... Pateticno razmisljanje.
Evo konkretno, ovi muskarci iz Zap Evrope su obuceni kao djevojcice, a ovi iz Amerike i Kanade su shareni kao Indijanci. :D
:D

Sve zavisi sa koje tacke gledas. I ja kada sletim u ZG, SA i BG svi mi muskarci po hodanju i oblacenju izgledaju ko djevojcice/homoseksualci. Kada je moj drug Amer bio sa mnom u SA i izasli prvu noc kroz Ferhadiju njegov komentar je bio 'are you sure Sarajevo is not the capitol gay city in the Balkans' Sto je najgore on je u to vrijeme zivio u SF a ZG i SA su mu izgledali ko raj za gejeve.
To je par nasih izvidjaca otislo u zap evropu, pa se vratili sa nakaradnim stilom oblacenja. Sa roza majicama i torbicama preko ledja. Ali su iskreno manjina.
Sljedeci put odvedi jarana u Koln ili Salzburg, pa da vidi pederluka. :D
Post Reply