Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili danas?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#1 Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili danas?

Post by Zviz »

Posto nije moguce imati 3m dug natpis teme...

da ponovim naslov.

Da li je tkz. "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili je danas bogatija na prostorima BiH ili ostale dijelova bivse Jugoslavije?

Ja tvrdim, da u tadasnje vrijeme iseljenici su mogli po Jugoslaviji manje vise sve snove ostavrivati...

Od blago rece povoljnih cijena imovine, do manje vise dzabnih cijena za ljetovanje, hranu i ostale sitnice...

Danas po nekim pitanjima skuplje na prostrima bivse YU nego u po Pariza, Kopenhagena ili Zeneve.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#2 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by muminovic »

dr. Zviz, izgleda da ti je jako dosadno u Danskoj ? :-)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#3 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by Zviz »

muminovic wrote:dr. Zviz, izgleda da ti je jako dosadno u Danskoj ? :-)
Nije, od 6 radim do jedno 12 pa onda odmaram... drzim se ugovora u kojem nista precizno ne pise tako da radim kad hocu, odmaram kad hocu :D
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#4 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by muminovic »

Zviz wrote:
muminovic wrote:dr. Zviz, izgleda da ti je jako dosadno u Danskoj ? :-)
Nije, od 6 radim do jedno 12 pa onda odmaram... drzim se ugovora u kojem nista precizno ne pise tako da radim kad hocu, odmaram kad hocu :D
Kao da si radnik u administraciji na prostoru EX- YU :-)
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#5 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by razonoda »

Zviz wrote:
muminovic wrote:dr. Zviz, izgleda da ti je jako dosadno u Danskoj ? :-)
Nije, od 6 radim do jedno 12 pa onda odmaram... drzim se ugovora u kojem nista precizno ne pise tako da radim kad hocu, odmaram kad hocu :D
od 6-12 :novine: :thumbup:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#6 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by Zviz »

muminovic wrote:
Zviz wrote:
muminovic wrote:dr. Zviz, izgleda da ti je jako dosadno u Danskoj ? :-)
Nije, od 6 radim do jedno 12 pa onda odmaram... drzim se ugovora u kojem nista precizno ne pise tako da radim kad hocu, odmaram kad hocu :D
Kao da si radnik u administraciji na prostoru EX- YU :-)

Ako milsim da administracija u Danskoj je nesto ozbiljnija onda se duboko varas... pisaj mi se u usta ako iko radi 4 sata neto na citav dan... sala sa jelo i pijancenje kafe je uvijek okupirana... a od 16 saltera nikad nisam vidio da je vise od 7 otvoreno ...

Kafa se pije, novine se citaju i ono radi reda se ponesto odradi, vecina i nema pojma sta rade... najbolje stranke nekima su kad neko treba nesto pa moraju zivkati telefona, a linija opterecena kao da je cirav Peking povezna preko opcine...

Sve u svemu jedini koji imaju malo stresa su oni koji rade sa socijalnim slucajevima ali njih su odvojili u posebne zgrade jer je kvarilo harmoniju opustenog rada... inace ima sa ovim radnim turistima i strancima... sve ostalo je za ljude sa osnovnom suvise jednostavno... a da ne pricam o magisteriju ili doktoratu... nego drzavna sluzba... dobre plate, siguran posao, i benefincije te povlastice koje slabo ko ima kod privatnika.

Posao se iskljucivo dobija preko licne preporuke... javni konkursi su tek radi reda... nije ni ovdje sve van ex-YU navika :D

Drzimo se ljudi teme ...
Bobi
Forum administrator
Posts: 32127
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#7 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by Bobi »

Za vrijeme SFRJ definitivno :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#8 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by spreca »

Dijaspora nije bogatija....nego je Bosna siromasnija i zato dijaspora u BiH uspije kupiti to sto ima
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#9 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by Zviz »

spreca wrote:Dijaspora nije bogatija....nego je Bosna siromasnija i zato dijaspora u BiH uspije kupiti to sto ima
Pa zar se vecina ne zali zato sto su cijene u BiH skocile?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#10 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by spreca »

Zviz wrote:
spreca wrote:Dijaspora nije bogatija....nego je Bosna siromasnija i zato dijaspora u BiH uspije kupiti to sto ima
Pa zar se vecina ne zali zato sto su cijene u BiH skocile?
zale se da su zbog dijaspore cijene i skocile......jer dijaspora je ta koja ima pare +nesto lokalnog stanovnistva
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#11 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by Zviz »

spreca wrote:
Zviz wrote:
spreca wrote:Dijaspora nije bogatija....nego je Bosna siromasnija i zato dijaspora u BiH uspije kupiti to sto ima
Pa zar se vecina ne zali zato sto su cijene u BiH skocile?
zale se da su zbog dijaspore cijene i skocile......jer dijaspora je ta koja ima pare +nesto lokalnog stanovnistva
Meni jarane ne ide nikako u glavu, da su cijene skocile zbog gosta. Nisu iseljenici citavu godinu u BiH pa da po toj nekoj tezi cijene su napucane zbog njih. Hajd u ljetnom periodu ali sta dalje?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#12 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by spreca »

Zviz wrote:
Meni jarane ne ide nikako u glavu, da su cijene skocile zbog gosta. Nisu iseljenici citavu godinu u BiH pa da po toj nekoj tezi cijene su napucane zbog njih. Hajd u ljetnom periodu ali sta dalje?
ma nisu u pitanju banane ,kajmak i sir......nekretnine koje kupuju za "male pare",sto domace stanovnistvo nemoze bez kredita koji ih posle udavi
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#13 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by Zviz »

spreca wrote:
Zviz wrote:
Meni jarane ne ide nikako u glavu, da su cijene skocile zbog gosta. Nisu iseljenici citavu godinu u BiH pa da po toj nekoj tezi cijene su napucane zbog njih. Hajd u ljetnom periodu ali sta dalje?
ma nisu u pitanju banane ,kajmak i sir......nekretnine koje kupuju za "male pare",sto domace stanovnistvo nemoze bez kredita koji ih posle udavi
Iskreno receno, ja slabo koga poznam u Danskoj, da je odlucio da ulaze novac u nove nekretnine u BiH. Dobro neko ko je vec sto je imao obnovijo. Jedan malo broj je kupio stan ili vikendicu - to sto sam nacuo, za kucu jos nisam nista cuo. I na jednu ruku se mogu nabrojati oni koji su kupili sta u HR.

Opet bi prije rekao da je vecina prodavaca onih koji vec vani zive. Ili se mozda varam.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#14 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by spreca »

Zviz wrote:
spreca wrote:
Zviz wrote:
Meni jarane ne ide nikako u glavu, da su cijene skocile zbog gosta. Nisu iseljenici citavu godinu u BiH pa da po toj nekoj tezi cijene su napucane zbog njih. Hajd u ljetnom periodu ali sta dalje?
ma nisu u pitanju banane ,kajmak i sir......nekretnine koje kupuju za "male pare",sto domace stanovnistvo nemoze bez kredita koji ih posle udavi
Iskreno receno, ja slabo koga poznam u Danskoj, da je odlucio da ulaze novac u nove nekretnine u BiH. Dobro neko ko je vec sto je imao obnovijo. Jedan malo broj je kupio stan ili vikendicu - to sto sam nacuo, za kucu jos nisam nista cuo. I na jednu ruku se mogu nabrojati oni koji su kupili sta u HR.

Opet bi prije rekao da je vecina prodavaca onih koji vec vani zive. Ili se mozda varam.
Ma imas ih masu koji su kupili po nekoliko stanova.....prave kuce sebi,sinu,kcerki itd..........imas ih pno koji su kupovali na jadranu kuce ,apartmane itd
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11068
Joined: 15/01/2010 18:31

#15 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by Jack Be Nimble »

Pricajuci sa dijasporom koja je dosla 70/80tih bolje se zivi sada nego prije. Ili lakse je postici sada ono sto je bio sam san 70/80tih.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#16 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by Zviz »

Jack Be Nimble wrote:Pricajuci sa dijasporom koja je dosla 70/80tih bolje se zivi sada nego prije. Ili lakse je postici sada ono sto je bio sam san 70/80tih.
Mozda danas mozes lase doci do nekog veceg kredita, a ispod 100.000€ sta realno gledano mozes kupiti? Mislim na prostoru Europskog kontinenta.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11068
Joined: 15/01/2010 18:31

#17 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by Jack Be Nimble »

Oni samo govore kako je postalo mnogo lakse otvarati svoje firme i poslove praviti kada su izbjeglice dosle. Amerika u prvom valu je samo pustala nase doktore, advokate, gradjevince, ekonomiste, zanatlije da udju. Ljudi su bili u mogucnosti da sklapaju poslove medjusobno, pare se vrtile u pocetku medju 10000 Bosanaca.

Dalmatinac 70tih je mogao samo pare da sacuva da digne kucu jedan sprat vise na Jadranu. A Bosanac je obnovio kucu u Bosni i podigao novu u Americi. Vise ljudi, vise networkinga, vise nacina da se para zaradi.
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#18 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by vazi »

Jack Be Nimble wrote:Oni samo govore kako je postalo mnogo lakse otvarati svoje firme i poslove praviti kada su izbjeglice dosle. Amerika u prvom valu je samo pustala nase doktore, advokate, gradjevince, ekonomiste, zanatlije da udju. Ljudi su bili u mogucnosti da sklapaju poslove medjusobno, pare se vrtile u pocetku medju 10000 Bosanaca.

Dalmatinac 70tih je mogao samo pare da sacuva da digne kucu jedan sprat vise na Jadranu. A Bosanac je obnovio kucu u Bosni i podigao novu u Americi. Vise ljudi, vise networkinga, vise nacina da se para zaradi.

upravo tako, dijaspora je davnih godina zivjela od graha , stanovali zajedno po 2- 3 covjeka zajedno "ledicni" ako se neko sjeca ovog izraza..patili se i - stedili pare.

Kako to lijepo Velija objasni Merimi: evo resho, to ti je kuhinja :lol:

Uvijek se isplacem kad ih gledam

http://youtu.be/VQpRE18ON1Q

Danas dijaspora zivi u zemlji u kojoj zivi , tu trosi i sebi priusti normalan zivot, eventualno dole nesto popravi ili kupi kad dodje da ima gdje a i to sve rjedje...Za iste pare moze obilaziti svijet .
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#19 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by Zviz »

vazi wrote:
Jack Be Nimble wrote:Oni samo govore kako je postalo mnogo lakse otvarati svoje firme i poslove praviti kada su izbjeglice dosle. Amerika u prvom valu je samo pustala nase doktore, advokate, gradjevince, ekonomiste, zanatlije da udju. Ljudi su bili u mogucnosti da sklapaju poslove medjusobno, pare se vrtile u pocetku medju 10000 Bosanaca.

Dalmatinac 70tih je mogao samo pare da sacuva da digne kucu jedan sprat vise na Jadranu. A Bosanac je obnovio kucu u Bosni i podigao novu u Americi. Vise ljudi, vise networkinga, vise nacina da se para zaradi.

upravo tako, dijaspora je davnih godina zivjela od graha , stanovali zajedno po 2- 3 covjeka zajedno "ledicni" ako se neko sjeca ovog izraza..patili se i - stedili pare.

Kako to lijepo Velija objasni Merimi: evo resho, to ti je kuhinja :lol:

Uvijek se isplacem kad ih gledam

http://youtu.be/VQpRE18ON1Q

Danas dijaspora zivi u zemlji u kojoj zivi , tu trosi i sebi priusti normalan zivot, eventualno dole nesto popravi ili kupi kad dodje da ima gdje a i to sve rjedje...Za iste pare moze obilaziti svijet .
Ti si na Cote d'Azur obali negdje... i lagano je s te pozicije pricati, jadni oni u Oslu pa jos kad zimi pukne mrak :D
Pa nisu svi bili baustelci ili radili po autoproizvodnjama po Franuskoj... Bilo je i dingospa tada koji su isli na Becku sniclu u Bec na kiselu kod Sarajeva i to sve sa autima koja su bila opremljena jambolijama na sjedistima.
teletrader
Posts: 801
Joined: 29/12/2005 14:40

#20 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by teletrader »

Pitanje je malo generalizirano, mislim da je potrebno napraviti malu geografsku i vremensku selekciju..
Mada sam u raním 80tim spadao u "malu raju" sjecam se ponekih stvari,a kao dijete sam uvijek stedio lovu od dzeparca i poredio sta u kojoj drzhavi mogu kupiti za recimo 100$..

Ja bih dijasporu koja je prije rata napustila SFRJ geografski svrstao na one koji su:
1.Otisli preko mora znaci CAN,USA i Australija..
Mozhda i grijesim ali dosta njih je otislo da se ne vrati,mozhda su se vratili u domovinu da umru..dosta njih dolazi iz hrvatskog naroda i mnogi su naspustali YU iz politickih razloga
2.Evropske zemlje
Vecinom po principu "trbuhom za kruhom"..
Tu je predstava "Bice,Bice" docarala dosta toga, neki naravno nisu odbijali od usta da bi napravili dvorce u BiH po mogucnosti sebi,djeci pa i unucadima nego su zivjeli normalan zivot
Naravno ima tu i ljudi koji su uspjesni privrednici pa ne provode svaki produzheni vikend u rodnom selu,nego ih interesuje i ostatak svijeta

3.Arapski i Africki svijet radeci za neku veliku EX-YU firmu..
Tu lova nije bila losa,medjutim problem je (neki to nece shvatiti) ,da se 80% plate isplacivalo u dinarima a 20% u devizama..ali znam za slucajeve ljudi koji su radili po Iraku i Africi i opet imali po 250 000DM na stednim knjizicama Koje su propale raspadom Jugoslavije
(ali bas i nisu ljudi su davno umrli,FBiH preuzela staru deviznu stednju i sada njihova djeca zive kao lordovi..) 8)


Devize kao devize su inace vrlo interesantna tema, dijaspora je devize Koje je imala,vecinom mjenjala po "crnom kursu" dolazeci na odmor u YU,neka me neko ispravi ali taj kurs je u pravilu bio oko 10-15% visi nego oficijelno kurs u banci.
Da ne pricam da je posjedovanje deviza bez dokaza o porijeklu bilo ilegalno,mislim da je povodom toga bio i neki incident sa Zdravkom Colicem,kada su mu na sarajevskom aerdromu nasli pozamasnu sumu DMova u cashu... :-)

Medjutim da se vratimo na temu bogatija ili siromasnija..
Jos od kraja 70tih godina primjetan je pad tkz. "realnog dohodka"..znaci plate ne prate inflaciju, drzava povecava poreze (stanovnistvo biva sve starije i bolesnije tako da je potrebno jos vise izdvajati za penzione i zdravstvene fondove) i sve to ide na racun radno aktivnog stanovnistva..
Tako da i u dijaspori opada realna kupovna moc i to se osjeti na tome i koliko kome para ostane i koliko ko salje i ulazhe u BiH..
Nedavno razgovaram sa ocem o platama i nekim totalno nerelanim odnosima (recimo u Evropi dipl.njegovatelj zaradjuje skoro kao i doktor ili dipl.inzinjer) i on meni govori da kada je zavrsio fakultet i poceo raditi kao inzinjer,imao 6x vecu platu nego moja mama koja je bila nastavnica u srednjoj skoli.. i govori mi kako je to tada bilo sasvim normalno,visoko obrazovanje se cjenilo i nagradjivalo... (doduse i skolstvo je uvijek bilo zapostavljano )
Danas koliko god da ste strucni,sumnjam da mozete zaraditi 6x vecu platu od nekoga ko nema ni srednju strucnu spremu..
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#21 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by prog321 »

spreca wrote:
Zviz wrote:
Pa zar se vecina ne zali zato sto su cijene u BiH skocile?
zale se da su zbog dijaspore cijene i skocile......jer dijaspora je ta koja ima pare +nesto lokalnog stanovnistva
Dijaspori je jeftinije otici u Malorku nego u Kotor Varos.
Cuj, zbog dijaspore koja 15 dana u godini dodje u BiH odjednom skocile cijene ? :lol:
A da nije zbog budzetlija koji obavljaju shoping za vrijeme radnog vremena ? :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#22 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by spreca »

prog321 wrote:
spreca wrote:
Zviz wrote:
Pa zar se vecina ne zali zato sto su cijene u BiH skocile?
zale se da su zbog dijaspore cijene i skocile......jer dijaspora je ta koja ima pare +nesto lokalnog stanovnistva
Dijaspori je jeftinije otici u Malorku nego u Kotor Varos.
Cuj, zbog dijaspore koja 15 dana u godini dodje u BiH odjednom skocile cijene ? :lol:
A da nije zbog budzetlija koji obavljaju shoping za vrijeme radnog vremena ? :D
zbog dijaspore su skocile cijene na nekretnine.....da nije mozda zbog domacih koji zaradjuju 400km
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#23 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by prog321 »

spreca wrote: zbog dijaspore su skocile cijene na nekretnine.....da nije mozda zbog domacih koji zaradjuju 400km
Veoma mali procenat ljudi zaradjuje 400km u Bosni.
Da ti nisi mislio u Rusiji ? :D


Budzetlije zaradjuju u prosjeku 1000 KM neto! Plus novac za hranu, novac za transport.itd.
Oni mogu dobiti povoljne kredite od Banke. Oni dizu cijene svega i svacega u BiH.
Dijasporci i ne kupuju kao ranije.
I kod njih tamo se stegao kaish.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#24 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by Zviz »

teletrader wrote:Pitanje je malo generalizirano, mislim da je potrebno napraviti malu geografsku i vremensku selekciju..
Mada sam u raním 80tim spadao u "malu raju" sjecam se ponekih stvari,a kao dijete sam uvijek stedio lovu od dzeparca i poredio sta u kojoj drzhavi mogu kupiti za recimo 100$..

Ja bih dijasporu koja je prije rata napustila SFRJ geografski svrstao na one koji su:
1.Otisli preko mora znaci CAN,USA i Australija..
Mozhda i grijesim ali dosta njih je otislo da se ne vrati,mozhda su se vratili u domovinu da umru..dosta njih dolazi iz hrvatskog naroda i mnogi su naspustali YU iz politickih razloga
2.Evropske zemlje
Vecinom po principu "trbuhom za kruhom"..
Tu je predstava "Bice,Bice" docarala dosta toga, neki naravno nisu odbijali od usta da bi napravili dvorce u BiH po mogucnosti sebi,djeci pa i unucadima nego su zivjeli normalan zivot
Naravno ima tu i ljudi koji su uspjesni privrednici pa ne provode svaki produzheni vikend u rodnom selu,nego ih interesuje i ostatak svijeta

3.Arapski i Africki svijet radeci za neku veliku EX-YU firmu..
Tu lova nije bila losa,medjutim problem je (neki to nece shvatiti) ,da se 80% plate isplacivalo u dinarima a 20% u devizama..ali znam za slucajeve ljudi koji su radili po Iraku i Africi i opet imali po 250 000DM na stednim knjizicama Koje su propale raspadom Jugoslavije
(ali bas i nisu ljudi su davno umrli,FBiH preuzela staru deviznu stednju i sada njihova djeca zive kao lordovi..) 8)


Devize kao devize su inace vrlo interesantna tema, dijaspora je devize Koje je imala,vecinom mjenjala po "crnom kursu" dolazeci na odmor u YU,neka me neko ispravi ali taj kurs je u pravilu bio oko 10-15% visi nego oficijelno kurs u banci.
Da ne pricam da je posjedovanje deviza bez dokaza o porijeklu bilo ilegalno,mislim da je povodom toga bio i neki incident sa Zdravkom Colicem,kada su mu na sarajevskom aerdromu nasli pozamasnu sumu DMova u cashu... :-)

Medjutim da se vratimo na temu bogatija ili siromasnija..
Jos od kraja 70tih godina primjetan je pad tkz. "realnog dohodka"..znaci plate ne prate inflaciju, drzava povecava poreze (stanovnistvo biva sve starije i bolesnije tako da je potrebno jos vise izdvajati za penzione i zdravstvene fondove) i sve to ide na racun radno aktivnog stanovnistva..
Tako da i u dijaspori opada realna kupovna moc i to se osjeti na tome i koliko kome para ostane i koliko ko salje i ulazhe u BiH..
Nedavno razgovaram sa ocem o platama i nekim totalno nerelanim odnosima (recimo u Evropi dipl.njegovatelj zaradjuje skoro kao i doktor ili dipl.inzinjer) i on meni govori da kada je zavrsio fakultet i poceo raditi kao inzinjer,imao 6x vecu platu nego moja mama koja je bila nastavnica u srednjoj skoli.. i govori mi kako je to tada bilo sasvim normalno,visoko obrazovanje se cjenilo i nagradjivalo... (doduse i skolstvo je uvijek bilo zapostavljano )
Danas koliko god da ste strucni,sumnjam da mozete zaraditi 6x vecu platu od nekoga ko nema ni srednju strucnu spremu..
Bicu kratak. Sjecam se isto nekih detalja ali isto tako znam po prici starog, koji je bio u Arapskom svijetu 70ih i mogu ti reci, da je bilo isplacivanja u Dinarima, ali da % oko deviza je bio veci. U njegovom primjeru skoro pola. A posto je barato arapskim jezikom imao je cesto manjih projekata ili davao konsultacije Arapima koji su sve to placali ili u irackim ili kuvajtskim Dinarima, a tadasnji ti Dinari su bili 5x jaci od americkog Dolara koji se kao bio naj valuta za trgovanje. A plata koja nije bila u Dinarima je bila u Americkim dolarima. Jedino kad su bili projekti po Europi - pretezno Italiji i na Kipru su bili placeni u njemackim Markama i to skoro 100% neki sitni bonusi su i dalje bili isplaceni u jugoslovenskim Dinarima. Moj otac je imao debelu zaradu za ta doba vereman ali i trosilo se na razne stvari. Obnovnjena kuca od roditelja, sagradnje dvije, stanovi, pa se i cak iznajmljivalo ali pretezno studentima ili samcima pa je i na taj nacin malo se povratilo. Mislim, kad se samo sjetim kad sam ja kao klican imao televizor u svojoj sobi - to sad zvuci kao haaaa zar je to bio neki prestiz, nije bio ali kazem znaci bilo je i za takvog luksuza, a da ne pricam o raznoraznim konzolima za neke video igrice iz Japana ili USA u to vrijeme. Sjecam se kad je bio hit imati u kuci onaj video rekorder, ne video player nego cudo sto moze snimati sa TV na kasetu :D Ili video kamera - Lord si bio. Sjecam se da je stari opodajom jedne kuce i neto okucnice uzeo 45.000DM jednom tadasnjem covjeku koji je radio u Njemackoj.

Sto se danas tice 6x vecih plata, to je ne moguce, jer fakticki imao skolu ili ne kad dodje rijec oko plate to je mozda u najvecem razmjeru 3x veca - mada i to bi danas bio ekstrem.
User avatar
sinuhe
Posts: 11475
Joined: 03/06/2011 11:33

#25 Re: Jel tkz "dijaspora" bila bogatija za vrijeme SFRJ ili da

Post by sinuhe »

Kako je neko mogao zaradjivati pare u Kuvajtu a ne biti oporezovan u Jugoslaviji?
Post Reply