Jehovini svjedoci

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#526 Re: Jehovini svjedoci

Post by Ateista »

Ja ne bih zabranio nista dok ne ugrozava mene ili druge.
Jehovini svjedoci mogu biti samo malo dosadni i peglativni, koliko znam nikog ne ugrozavaju, pa ne vidim sto ih zabraniti.
Nisu mi jasni i nikad mi nece biti jasni, kao sto mi nece biti jasni ni vjernici ovih mainstream religija, ali dok me ne ugrozavaju nemam problem ni sa kim.
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#527 Re: Jehovini svjedoci

Post by YouAreMyDestiny »

Ne smetaju mi sve dok me ne ugrožavaju. Ljudi furaju svoj fazon. 🤷
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#528 Re: Jehovini svjedoci

Post by YouAreMyDestiny »

Meni nisu jasni oni, koji se furaju na Pezića i slične budale i to bi nametali drugima, a smetaju im Jehovini svjedoci. A sve je to isti klinac.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#529 Re: Jehovini svjedoci

Post by RagibUzoriti »

klix wrote: 03/02/2023 09:34 Meni nisu jasni oni, koji se furaju na Pezića i slične budale i to bi nametali drugima, a smetaju im Jehovini svjedoci. A sve je to isti klinac.
Kako mislis?

Jesi li vidio kad Pezica ili nekog iz tih krugova da kucaju od vrata do vrata i pokusavaju da ti kao nesto objasne,uzimaju ti vrijeme i zivkaju te telefonom?

Ovi drugi rade sve navedeno na jedan jako bezobziran i nimalo kulturan nacin.

E sad ti meni reci kako to moze biti isto?

Pezic ima videa na YT. Tebi ako se ne svidja to,ne gledas takav sadrzaj i sve rijeseno.
Ovi drugi ti u pola dana i pola noci kucaju na vrata, vikendima zovu na telefon,presrecu na ulici id itd...

Znak jednakosti izmedju njih? Pa nidje veze :-)
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#530 Re: Jehovini svjedoci

Post by Ateista »

Ko je pezic?
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#531 Re: Jehovini svjedoci

Post by šarf »

Evo poveznica na stranicu koja izvještava o tome što Jehovini svjedoci doživljavaju u nekim zemljama

https://www.jw.org/hr/vijesti/pravna-pitanja/
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#532 Re: Jehovini svjedoci

Post by Dope_Man »

Ateista wrote: 03/02/2023 09:26 Ja ne bih zabranio nista dok ne ugrozava mene ili druge.
Jehovini svjedoci mogu biti samo malo dosadni i peglativni, koliko znam nikog ne ugrozavaju, pa ne vidim sto ih zabraniti.
Nisu mi jasni i nikad mi nece biti jasni, kao sto mi nece biti jasni ni vjernici ovih mainstream religija, ali dok me ne ugrozavaju nemam problem ni sa kim.
Ne ugrozavaju mene i tebe, to je tacno. Al ugrozavaju djecu u svojim redovima zbig svojih uvjerenja.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#533 Re: Jehovini svjedoci

Post by RagibUzoriti »

Ateista wrote: 03/02/2023 12:32 Ko je pezic?
https://youtu.be/k3VldTU6yXk
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#534 Re: Jehovini svjedoci

Post by Ateista »

Dope_Man wrote: 04/02/2023 22:48
Ateista wrote: 03/02/2023 09:26 Ja ne bih zabranio nista dok ne ugrozava mene ili druge.
Jehovini svjedoci mogu biti samo malo dosadni i peglativni, koliko znam nikog ne ugrozavaju, pa ne vidim sto ih zabraniti.
Nisu mi jasni i nikad mi nece biti jasni, kao sto mi nece biti jasni ni vjernici ovih mainstream religija, ali dok me ne ugrozavaju nemam problem ni sa kim.
Ne ugrozavaju mene i tebe, to je tacno. Al ugrozavaju djecu u svojim redovima zbig svojih uvjerenja.
Na koji nacin ih ugrozavaju? Ozbiljno pitam jer ne znam puno o njima osim da su dosadni.
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#535 Re: Jehovini svjedoci

Post by Ateista »

RagibUzoriti wrote: 04/02/2023 22:54
Ateista wrote: 03/02/2023 12:32 Ko je pezic?
https://youtu.be/k3VldTU6yXk
Mogao sam i pretpostaviti tako nesto... :-)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#536 Re: Jehovini svjedoci

Post by moonca »

wrote: 03/02/2023 10:54 Ovi drugi rade sve navedeno na jedan jako bezobziran i nimalo kulturan nacin.
A Pezic je kulturan.. ako nema imena . mat broja. brishi ga sa FB ... ne jedi ovo. ne daj kamate banci .. a shta ako ima 'bradu i kapicu'... shta s takvima :-)
Jehovini nikoga ne osporavaju.. ne hvale se da su 'jedini' .. jeste neobichno da dolaze na vrata, ali gdje pishe no soliciting... ne krshe pravila..
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#537 Re: Jehovini svjedoci

Post by Dope_Man »

Ateista wrote: 05/02/2023 00:42
Dope_Man wrote: 04/02/2023 22:48

Ne ugrozavaju mene i tebe, to je tacno. Al ugrozavaju djecu u svojim redovima zbig svojih uvjerenja.
Na koji nacin ih ugrozavaju? Ozbiljno pitam jer ne znam puno o njima osim da su dosadni.
Imas ranije i na ovoj temi spominjanja. Uglavnom jedna od stvari kod njih je da nema prihvatanja transfuzije krvi, bolje umri. U situaciji gdje bi to spasilo zivot oni ce odabrati da osoba umre.

Takodjer sa slucajevina seksualnog zlostavljanja djece su jako rigidni. Naravno da ne trce u policiju da prijave, vole interno rjesavati stvari, a interno pravilo je da ako optuzeni kaze "nisam alahami", i nema dvoje svjedoka da se nesto desilo, glavesine prihvataju da se nije ni desilo i tu je kraj price.
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#538 Re: Jehovini svjedoci

Post by mayab »

Imao sam priliku u jednom periodu života družiti se sa likom koji je JS , pa mi je dosta toga pojasnio, uglavnom , njima je "u opisu posla" da propagiraju i "šire istinu" (kako to oni formuliraju) , to jeste da pokušaju što više ljudi zavrbovati i time "spasiti".... međutim , ako im odmah daš do znanja , da te to spašavanje ne zanima, uglavnom neće više pokušavati , on je svoje uradio , "obradio te" , i spašavanje nije uspjelo :mrgreen: , ide dalje ...
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#539 Re: Jehovini svjedoci

Post by RagibUzoriti »

wrote: 03/02/2023 10:54
Jehovini nikoga ne osporavaju.. ne hvale se da su 'jedini' ..

Djesi jehovin svjedoČe... izvini nismo te prepoznali

:lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
JohnnyS
Posts: 13606
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#540 Re: Jehovini svjedoci

Post by JohnnyS »

Dope_Man wrote: 05/02/2023 06:11
Ateista wrote: 05/02/2023 00:42

Na koji nacin ih ugrozavaju? Ozbiljno pitam jer ne znam puno o njima osim da su dosadni.
Imas ranije i na ovoj temi spominjanja. Uglavnom jedna od stvari kod njih je da nema prihvatanja transfuzije krvi, bolje umri. U situaciji gdje bi to spasilo zivot oni ce odabrati da osoba umre.

Takodjer sa slucajevina seksualnog zlostavljanja djece su jako rigidni. Naravno da ne trce u policiju da prijave, vole interno rjesavati stvari, a interno pravilo je da ako optuzeni kaze "nisam alahami", i nema dvoje svjedoka da se nesto desilo, glavesine prihvataju da se nije ni desilo i tu je kraj price.
Religijska praznovjerja u medicini nemaju mjesta tako da će dijete koje treba transfuziju da bi spasilo život tu istu transfuziju dobiti. Punoljetne osobe imaju pravo odbiti transfuziju kao što punoljetna osoba ima pravo odbiti svaki oblik liječenja.
John Cleese
Posts: 37174
Joined: 25/05/2010 18:30

#541 Re: Jehovini svjedoci

Post by John Cleese »

RagibUzoriti wrote: 03/02/2023 10:54
klix wrote: 03/02/2023 09:34 Meni nisu jasni oni, koji se furaju na Pezića i slične budale i to bi nametali drugima, a smetaju im Jehovini svjedoci. A sve je to isti klinac.
Kako mislis?

Jesi li vidio kad Pezica ili nekog iz tih krugova da kucaju od vrata do vrata i pokusavaju da ti kao nesto objasne,uzimaju ti vrijeme i zivkaju te telefonom?

Ovi drugi rade sve navedeno na jedan jako bezobziran i nimalo kulturan nacin.

E sad ti meni reci kako to moze biti isto?

Pezic ima videa na YT. Tebi ako se ne svidja to,ne gledas takav sadrzaj i sve rijeseno.
Ovi drugi ti u pola dana i pola noci kucaju na vrata, vikendima zovu na telefon,presrecu na ulici id itd...

Znak jednakosti izmedju njih? Pa nidje veze :-)
Pezic zaista jeste primitivni kreten, ali uistinu nisam cuo da posjecuje nepoznate ljude da bi im pricao te svoje stupidarije :D
Ali nisam cuo (ni dozivio) ni da ovi sektasi dolaze "u pola noci" niti da "zovu na telefon", a nisam primijetio ni da su "bezobzirni", pogotovo ne "nimalo kulturni", bas naprotiv,
Barem ovi u Sarajevu :D
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#542 Re: Jehovini svjedoci

Post by Ateista »

JohnnyS wrote: 05/02/2023 10:21
Dope_Man wrote: 05/02/2023 06:11

Imas ranije i na ovoj temi spominjanja. Uglavnom jedna od stvari kod njih je da nema prihvatanja transfuzije krvi, bolje umri. U situaciji gdje bi to spasilo zivot oni ce odabrati da osoba umre.

Takodjer sa slucajevina seksualnog zlostavljanja djece su jako rigidni. Naravno da ne trce u policiju da prijave, vole interno rjesavati stvari, a interno pravilo je da ako optuzeni kaze "nisam alahami", i nema dvoje svjedoka da se nesto desilo, glavesine prihvataju da se nije ni desilo i tu je kraj price.
Religijska praznovjerja u medicini nemaju mjesta tako da će dijete koje treba transfuziju da bi spasilo život tu istu transfuziju dobiti. Punoljetne osobe imaju pravo odbiti transfuziju kao što punoljetna osoba ima pravo odbiti svaki oblik liječenja.
Da li je bas tako zakonski regulisano, da se roditelji ili staratelji ne pitaju u takvim situacijama i nemaju mogucnost odluke?

Ako i jeste, opet se moze desiti da ni ne odvedu dijete ljekaru kad treba.
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#543 Re: Jehovini svjedoci

Post by Ateista »

Dope_Man wrote: 05/02/2023 06:11
Ateista wrote: 05/02/2023 00:42

Na koji nacin ih ugrozavaju? Ozbiljno pitam jer ne znam puno o njima osim da su dosadni.
Imas ranije i na ovoj temi spominjanja. Uglavnom jedna od stvari kod njih je da nema prihvatanja transfuzije krvi, bolje umri. U situaciji gdje bi to spasilo zivot oni ce odabrati da osoba umre.

Takodjer sa slucajevina seksualnog zlostavljanja djece su jako rigidni. Naravno da ne trce u policiju da prijave, vole interno rjesavati stvari, a interno pravilo je da ako optuzeni kaze "nisam alahami", i nema dvoje svjedoka da se nesto desilo, glavesine prihvataju da se nije ni desilo i tu je kraj price.
Nisam znao za to, znam da ima sekti koje takve stvari rade, nisam znao za JS
User avatar
JohnnyS
Posts: 13606
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#544 Re: Jehovini svjedoci

Post by JohnnyS »

Ateista wrote: 05/02/2023 11:17
JohnnyS wrote: 05/02/2023 10:21

Religijska praznovjerja u medicini nemaju mjesta tako da će dijete koje treba transfuziju da bi spasilo život tu istu transfuziju dobiti. Punoljetne osobe imaju pravo odbiti transfuziju kao što punoljetna osoba ima pravo odbiti svaki oblik liječenja.
Da li je bas tako zakonski regulisano, da se roditelji ili staratelji ne pitaju u takvim situacijama i nemaju mogucnost odluke?

Ako i jeste, opet se moze desiti da ni ne odvedu dijete ljekaru kad treba.
Država uvijek ide da štiti nemoćno dijete od retardiranih roditelja, bar zakonski.
To je isto kao obvezno cijepljenje, roditelj ne bi smio imati pravo odbiti cijepiti dijete. Ali kako smo mi kurčeva zemlja u kojoj koliko su ljudi prosječno gluplji od onih na zapadu toliko su i liječnici prosječno gluplji od zapadnih kolega, ako ne i više, to se niti prijavljuje niti kažnjava.
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#545 Re: Jehovini svjedoci

Post by Ateista »

JohnnyS wrote: 05/02/2023 11:25
Ateista wrote: 05/02/2023 11:17

Da li je bas tako zakonski regulisano, da se roditelji ili staratelji ne pitaju u takvim situacijama i nemaju mogucnost odluke?

Ako i jeste, opet se moze desiti da ni ne odvedu dijete ljekaru kad treba.
Država uvijek ide da štiti nemoćno dijete od retardiranih roditelja, bar zakonski.
To je isto kao obvezno cijepljenje, roditelj ne bi smio imati pravo odbiti cijepiti dijete. Ali kako smo mi kurčeva zemlja u kojoj koliko su ljudi prosječno gluplji od onih na zapadu toliko su i liječnici prosječno gluplji od zapadnih kolega, ako ne i više, to se niti prijavljuje niti kažnjava.
Ne poznajem bas zakon pa ne znam jeli do njega ili se ne postuje, ali znam da sam cuo za slucajeve gdje roditelji odbijaju lijecenje, cak mislim da sam cuo i na zapadu za te slucajeve. U svakom slucaju se slazem da ima retardiranih roditelja, nevezano samo za sekte.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#546 Re: Jehovini svjedoci

Post by Bloo »

Dope_Man wrote: 05/02/2023 06:11
Ateista wrote: 05/02/2023 00:42

Na koji nacin ih ugrozavaju? Ozbiljno pitam jer ne znam puno o njima osim da su dosadni.
Imas ranije i na ovoj temi spominjanja. Uglavnom jedna od stvari kod njih je da nema prihvatanja transfuzije krvi, bolje umri. U situaciji gdje bi to spasilo zivot oni ce odabrati da osoba umre.

Takodjer sa slucajevina seksualnog zlostavljanja djece su jako rigidni. Naravno da ne trce u policiju da prijave, vole interno rjesavati stvari, a interno pravilo je da ako optuzeni kaze "nisam alahami", i nema dvoje svjedoka da se nesto desilo, glavesine prihvataju da se nije ni desilo i tu je kraj price.
Za transfuziju znam, za zlostavljanje prvi put čujem.
John Cleese
Posts: 37174
Joined: 25/05/2010 18:30

#547 Re: Jehovini svjedoci

Post by John Cleese »

Bloo wrote: 05/02/2023 12:05
Dope_Man wrote: 05/02/2023 06:11

Imas ranije i na ovoj temi spominjanja. Uglavnom jedna od stvari kod njih je da nema prihvatanja transfuzije krvi, bolje umri. U situaciji gdje bi to spasilo zivot oni ce odabrati da osoba umre.

Takodjer sa slucajevina seksualnog zlostavljanja djece su jako rigidni. Naravno da ne trce u policiju da prijave, vole interno rjesavati stvari, a interno pravilo je da ako optuzeni kaze "nisam alahami", i nema dvoje svjedoka da se nesto desilo, glavesine prihvataju da se nije ni desilo i tu je kraj price.
Za transfuziju znam, za zlostavljanje prvi put čujem.

Rekao bih da je to ipak karakteristika dominantnih religijskih zajednica :D
no_sikiriki
Posts: 17163
Joined: 11/12/2012 13:21

#548 Re: Jehovini svjedoci

Post by no_sikiriki »

Malo je off topic, jer nije nužno baš o Jehovinim svjedocima, ali ih i ne isključuje, mislim da većina ljudi ovdje nije ni svjesna koliko ima raznoraznih "misionara" u našoj zemlji. Lično nisam bila svjesna toga, dok nisam upoznala veći broj kroz posao prije nekih desetak godina. Vjera za koje nisam čula do tada...i svi rade naizgled obične poslove, ali ih je neka organizacija/sekta/šta već poslala ovdje, valjda smo zanimljivo tlo zbog rata itd.

I većina ih radi vrlo suptilno, ne tako agresivno kroz dolazak na vrata i sl., nego npr. kroz pozive na "učenje engleskog", "dodjite da se igramo društvenih igara", omladinskih organizacija...pa valjda koga uspiju pridobiti. Upoznala sam par ljudi koji su bili drogeraši, alkoholičari, dakle vulnerabilni ljudi kojima su ovi pomogli da se iščupaju iz toga, i oni misle da ih je ta vjera spasila, pa nastavljaju rad u toj organizaciji i "širenju istine"...
John Cleese
Posts: 37174
Joined: 25/05/2010 18:30

#549 Re: Jehovini svjedoci

Post by John Cleese »

no_sikiriki wrote: 05/02/2023 13:02 Malo je off topic, jer nije nužno baš o Jehovinim svjedocima, ali ih i ne isključuje, mislim da većina ljudi ovdje nije ni svjesna koliko ima raznoraznih "misionara" u našoj zemlji. Lično nisam bila svjesna toga, dok nisam upoznala veći broj kroz posao prije nekih desetak godina. Vjera za koje nisam čula do tada...i svi rade naizgled obične poslove, ali ih je neka organizacija/sekta/šta već poslala ovdje, valjda smo zanimljivo tlo zbog rata itd.

I većina ih radi vrlo suptilno, ne tako agresivno kroz dolazak na vrata i sl., nego npr. kroz pozive na "učenje engleskog", "dodjite da se igramo društvenih igara", omladinskih organizacija...pa valjda koga uspiju pridobiti. Upoznala sam par ljudi koji su bili drogeraši, alkoholičari, dakle vulnerabilni ljudi kojima su ovi pomogli da se iščupaju iz toga, i oni misle da ih je ta vjera spasila, pa nastavljaju rad u toj organizaciji i "širenju istine"...
Ziva istina.
I fakat su suptilni - kad su mom starom uspjeli uvaliti Bibliju i jos i neku manje opseznu literaturu (nisu bili Jehovini svjedoci) mogu samo zamisliti koji su maheri :D
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#550 Re: Jehovini svjedoci

Post by šarf »

https://www.jw.org/hr/medicinska-biblio ... pacijenta/

Molim vas pogledajte pa da pričamo.
Post Reply