Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#51 Re: Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Post by n+1 »

programerAnel wrote: 10/10/2022 12:16
n+1 wrote: 10/10/2022 11:53

Da ne govorimo o tome da su cijene tih aranžmana naglo porasle kada su vaučeri došli u opticaj. Tipa, aranžman koji je koštao 150 KM, odjednom je skočio na 250 KM.

A ove gluposti s potvrdama i njihovim ličnim predavanjem su izmišljenje da se što veći broj ljudi isključi iz pomoći. Sasvim dovljno bi bilo dokazati postojanje računa elektronskim izvodom dostavljenim birou putem e-maila. Ali ne, treba ljude izložiti najprije trošku, a onda natjerati da stoje u kilometarskom redu da predaju potvrdu.

Već sam pisao Federlanom birou za ovo, oni su mi rekli da se obratim Vladi FBiH. Pisao sam. Vidjet ćemo šta kažu i čije su ovo genijalne ideje, jer u samoj uredi Vlade ništa od ovog nije propisano.

Predlažem i drugima da šibnu e-mail Vladi.
Mail je najmanje što može svako od nas uraditi. Barem im napravimo posla
Igzekli. A vide i da nam smeta što nas tretiraju kao debile.

[email protected]
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#52 Re: Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Post by programerAnel »

n+1 wrote: 10/10/2022 12:20
programerAnel wrote: 10/10/2022 12:16

Mail je najmanje što može svako od nas uraditi. Barem im napravimo posla
Igzekli. A vide i da nam smeta što nas tretiraju kao debile.

[email protected]
ju got de pojint
Image
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58726
Joined: 03/08/2010 19:04

#53 Re: Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Post by kakavdanakneiskustvu »

n+1 wrote: 10/10/2022 08:50
kakavdanakneiskustvu wrote: 10/10/2022 06:50 Negdje pročitah da se navodno može i mailom poslati
Ne može.
Ok
zvončica5
Posts: 132
Joined: 09/03/2011 19:08

#54 Re: Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Post by zvončica5 »

Mora biti potvrda iz banke za račun, ne može izvod od 9 mjeseca. Potvrda u banci se ne plaća, kažete da vam treba za biro. U birou se popuni zahtjev (osnovni podaci i datum od kada ste na birou) i preda lično sa ličnom kartom. Potvrda o računu i zahtjev se moraju predati do kraja oktobra, a uslov je da ste bili na Birou za zapošljavanje na dan 31.8.2022.godine
User avatar
Peacean
Posts: 2662
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#55 Re: Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Post by Peacean »

Da li može obična debitna kartica da posluži i da li taj zahtjev daju oni na birou ili ga mi trebamo odštampati?
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#56 Re: Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Post by n+1 »

Peacean wrote: 24/10/2022 10:31 Da li može obična debitna kartica da posluži i da li taj zahtjev daju oni na birou ili ga mi trebamo odštampati?
Birokratske pojedinosti u ovom slučaju određuju kantonalni zavodi, tako da ono što važi za jedan kanton, ne mora i za drugi. Predlažem ti da ih nazoveš.
zvončica5
Posts: 132
Joined: 09/03/2011 19:08

#57 Re: Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Post by zvončica5 »

Peacean wrote: 24/10/2022 10:31 Da li može obična debitna kartica da posluži i da li taj zahtjev daju oni na birou ili ga mi trebamo odštampati?
Traže izričito potvrdu od banke (ne može kopija kartice ili zadnji izvod), a zahtjeve su oni pripremili uzmeš na ulazu.
User avatar
Peacean
Posts: 2662
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#58 Re: Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Post by Peacean »

zvončica5 wrote: 24/10/2022 12:59
Peacean wrote: 24/10/2022 10:31 Da li može obična debitna kartica da posluži i da li taj zahtjev daju oni na birou ili ga mi trebamo odštampati?
Traže izričito potvrdu od banke (ne može kopija kartice ili zadnji izvod), a zahtjeve su oni pripremili uzmeš na ulazu.
Hvala :thumbup:
User avatar
Aloha Blue
Posts: 2
Joined: 02/02/2022 22:05

#59 Re: Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Post by Aloha Blue »

Naravno da je katastrofa sve ovo, a vidim mnogi bi i da se naslađuju mukama nezaposlenih, k'o biva lijenštine, pa neka mrdnu malo za tih bijednih sto maraka, ako neće - ko im je kriv. :cry: Davno je rečeno: sit gladnom ne vjeruje. Vjerovatno sve sami uhljebi na budžetu zaposleni preko štele ili oni koji su imali sve tražene preduslove za svoje poslove, pa ne kapiraju da ima ljudi koje baš niko nije htio zaposliti, jer recimo nemaju vozačku, imaju više od 50 godina, frfljaju dok govore, nemaju obraza ići raditi prevarantske poslove za firme koje prodaju sumnjive čajeve, tj. nisu "fleksibilni", nisu dovoljno "atraktivni", ne govore "jezike", imaju neku bolest koja ih koči da nađu posao kakav žele ali nisu radno nesposobni, gdje god se prijave prijavi se još 100 ljudi, a možda nemaju ni zemlju i kuću da prodaju, pokrenu privatni posao i postanu " svoj gazda" ( pustite mašti na volju ). :roll:

Najprije, kad se prima 100 KM ( što se danas potroši za 3-5 dana i to samo za hranu i higijenu! ) i 2 KM koje damo banci su puno a kamoli 10, kao što neki navode. Znam da je logika "bolje 90 nego 0" razumna ali ovo zaista izgleda da je sve smišljeno da se bar neki demotivišu. Rok za predavanje papira je prekratak, s obzirom na broj nezaposlenih, kratko radno vrijeme službi i činjenicu da treba na licu mjesta popuniti zahtjev.

Član porodice je izostao prvih dana jer nije mogao čekati u redu a onda se razbolio i evo već 7 dana leži pod temperaturom. Danas ide da preda papire ( iako će usput malo širiti i aktuelni virus nepoznatog porijekla, ali bože, valja lično otić' :? ) a ne odgađa za zadnji dan ( što bi inače učinio da smanji mogućnost širenja virusa ) kako bi imao fore da riješi eventualne komplikacije s papirima. On će predati moj transakcijski račun, ako bude moglo, imamo isto prezime i istu adresu. Zanima me da li je neko uspio predati račun od člana porodice ili insistiraju na LIČNOM računu. Taj detalj nisu najbolje objasnili?

Ne vidim koja je poenta da nezaposleni koji imaju člana porodice s otvorenim računom moraju ovoliko da se mrcvare ( red u CIPS-u, pa red u banci, i na kraju red na birou i sve to za golo preživljavanje 3-5 dana iliti 1/5 mjesečne povišice političarima, pare koje nam NIKO NE POKLANJA nego su pokušali kupiti glasove nezaposlenih na izborima ovim putem, a to je novac svih nas; tehnički, ono što je oteto od mene porezima za njihove ogromne plate i nesankcionisanjem bezobraznih trgovaca za neopravdana poskupljenja koja nas bacaju na prosjački štap, naš nezaposleni član porodice će uzeti nazad od države i dati u kućnu kasu - dakle dodatno nas ponižavaju, ne samo nezaposlene nego i članove porodica koje izdržavaju nezaposlenu osobu ). Sramota.
El_comadante
Posts: 7935
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#60 Re: Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Post by El_comadante »

Aloha Blue wrote: 26/10/2022 08:31 Naravno da je katastrofa sve ovo, a vidim mnogi bi i da se naslađuju mukama nezaposlenih, k'o biva lijenštine, pa neka mrdnu malo za tih bijednih sto maraka, ako neće - ko im je kriv. :cry: Davno je rečeno: sit gladnom ne vjeruje. Vjerovatno sve sami uhljebi na budžetu zaposleni preko štele ili oni koji su imali sve tražene preduslove za svoje poslove, pa ne kapiraju da ima ljudi koje baš niko nije htio zaposliti, jer recimo nemaju vozačku, imaju više od 50 godina, frfljaju dok govore, nemaju obraza ići raditi prevarantske poslove za firme koje prodaju sumnjive čajeve, tj. nisu "fleksibilni", nisu dovoljno "atraktivni", ne govore "jezike", imaju neku bolest koja ih koči da nađu posao kakav žele ali nisu radno nesposobni, gdje god se prijave prijavi se još 100 ljudi, a možda nemaju ni zemlju i kuću da prodaju, pokrenu privatni posao i postanu " svoj gazda" ( pustite mašti na volju ). :roll:

Najprije, kad se prima 100 KM ( što se danas potroši za 3-5 dana i to samo za hranu i higijenu! ) i 2 KM koje damo banci su puno a kamoli 10, kao što neki navode. Znam da je logika "bolje 90 nego 0" razumna ali ovo zaista izgleda da je sve smišljeno da se bar neki demotivišu. Rok za predavanje papira je prekratak, s obzirom na broj nezaposlenih, kratko radno vrijeme službi i činjenicu da treba na licu mjesta popuniti zahtjev.

Član porodice je izostao prvih dana jer nije mogao čekati u redu a onda se razbolio i evo već 7 dana leži pod temperaturom. Danas ide da preda papire ( iako će usput malo širiti i aktuelni virus nepoznatog porijekla, ali bože, valja lično otić' :? ) a ne odgađa za zadnji dan ( što bi inače učinio da smanji mogućnost širenja virusa ) kako bi imao fore da riješi eventualne komplikacije s papirima. On će predati moj transakcijski račun, ako bude moglo, imamo isto prezime i istu adresu. Zanima me da li je neko uspio predati račun od člana porodice ili insistiraju na LIČNOM računu. Taj detalj nisu najbolje objasnili?

Ne vidim koja je poenta da nezaposleni koji imaju člana porodice s otvorenim računom moraju ovoliko da se mrcvare ( red u CIPS-u, pa red u banci, i na kraju red na birou i sve to za golo preživljavanje 3-5 dana iliti 1/5 mjesečne povišice političarima, pare koje nam NIKO NE POKLANJA nego su pokušali kupiti glasove nezaposlenih na izborima ovim putem, a to je novac svih nas; tehnički, ono što je oteto od mene porezima za njihove ogromne plate i nesankcionisanjem bezobraznih trgovaca za neopravdana poskupljenja koja nas bacaju na prosjački štap, naš nezaposleni član porodice će uzeti nazad od države i dati u kućnu kasu - dakle dodatno nas ponižavaju, ne samo nezaposlene nego i članove porodica koje izdržavaju nezaposlenu osobu ). Sramota.
Sve si upravu, ali šta da se radi. Tako je jako je.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23271
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#61 Re: Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Post by Sanjarko »

https://ba.n1info.com/vijesti/isplata-j ... -decembra/

isplata-klix-novcane-pomoci-nezaposlenima-u-fbih-do-20-decembra
User avatar
Peacean
Posts: 2662
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#62 Re: Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Post by Peacean »

Zna li neko jesu li započeli sa isplatama? Znam da je rok do 20. decembra ali me zanima jesu li već krenuli ili će čekati zadnji trenutak.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23271
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#63 Re: Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Post by Sanjarko »

Peacean wrote: 06/11/2022 12:04 Zna li neko jesu li započeli sa isplatama? Znam da je rok do 20. decembra ali me zanima jesu li već krenuli ili će čekati zadnji trenutak.
Moja sestra nije ovo kao domaćica dobila. Nisu ni od izbora dobili ništa. Ukinuli čak prva djeci ovdje, bolesnoj djeci. Hoćemo ako ne vrate ta prava djeci, na proteste.

Džubrad žešća.
Almir_
Posts: 457
Joined: 13/04/2013 17:46

#64 Re: Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Post by Almir_ »

Refresh teme 🙂
Jel kome bila uplata,rok je do sutra...
User avatar
Peacean
Posts: 2662
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#65 Re: Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Post by Peacean »

Almir_ wrote: 19/12/2022 13:07 Refresh teme 🙂
Jel kome bila uplata,rok je do sutra...
Ma kakvi, ne bi me čudilo da se otegne do sljedeće godine...
User avatar
oldtajmer
Posts: 5018
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#67 Re: Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Post by oldtajmer »

cujem od vise ljudi koji su na birou iz sarajeva da nisu jos marku dobili, otvorili jos racune prije nekoliko mjeseci, ako sta i dobiju dok banka uzme svoje mogu se popisati na tih sto maraka
mada cudno da je danas dvadeseti a niko nije dobio ni feninga, ne znam kako je u drugim gradovima
User avatar
Peacean
Posts: 2662
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#68 Re: Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Post by Peacean »

Izgleda da su baš zadnji trenutak čekali u KS, jutros vidim stiglo 100 KM.
solidsnake
Posts: 297
Joined: 25/01/2012 00:22

#69 Re: Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Post by solidsnake »

Kod mene nije uplaceno vjerovatno jer im nisam popunio zahtjev sa transakcijskim tako da pokrecem tuzbu. Uredbom od Vlade FBiH je receno da osobe koje su ostvarivale ili u trenutku donosenja Uredbe ostvaruju naknadu za nezaposlenost ne moraju dostavljati valjan podatak o bankovnom racunu jer kantonalne sluzbe za zaposljavanje imaju te podatke u svojim evidencijama. Takodjer je receno da ukoliko je bankovni racun aktivan, na njega se mogu primati uplate i ukoliko sluzba ima taj podatak, na njega cemo primiti naknadu...
Uhljebi neradnicki...
User avatar
Peacean
Posts: 2662
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#70 Re: Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Post by Peacean »

solidsnake wrote: 22/12/2022 12:56 Kod mene nije uplaceno vjerovatno jer im nisam popunio zahtjev sa transakcijskim tako da pokrecem tuzbu. Uredbom od Vlade FBiH je receno da osobe koje su ostvarivale ili u trenutku donosenja Uredbe ostvaruju naknadu za nezaposlenost ne moraju dostavljati valjan podatak o bankovnom racunu jer kantonalne sluzbe za zaposljavanje imaju te podatke u svojim evidencijama. Takodjer je receno da ukoliko je bankovni racun aktivan, na njega se mogu primati uplate i ukoliko sluzba ima taj podatak, na njega cemo primiti naknadu...
Uhljebi neradnicki...
Ako su imali tvoj transakcijski račun od ranije nisi trebao ponovo da im donosiš, ali onaj zahtjev za jednokratnu pomoć su svi bili dužni da ispune i predaju.
solidsnake
Posts: 297
Joined: 25/01/2012 00:22

#71 Re: Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Post by solidsnake »

Peacean wrote: 22/12/2022 13:05
solidsnake wrote: 22/12/2022 12:56 Kod mene nije uplaceno vjerovatno jer im nisam popunio zahtjev sa transakcijskim tako da pokrecem tuzbu. Uredbom od Vlade FBiH je receno da osobe koje su ostvarivale ili u trenutku donosenja Uredbe ostvaruju naknadu za nezaposlenost ne moraju dostavljati valjan podatak o bankovnom racunu jer kantonalne sluzbe za zaposljavanje imaju te podatke u svojim evidencijama. Takodjer je receno da ukoliko je bankovni racun aktivan, na njega se mogu primati uplate i ukoliko sluzba ima taj podatak, na njega cemo primiti naknadu...
Uhljebi neradnicki...
Ako su imali tvoj transakcijski račun od ranije nisi trebao ponovo da im donosiš, ali onaj zahtjev za jednokratnu pomoć su svi bili dužni da ispune i predaju.
Mozes li mi samo naci gdje to pise u obavjestenjima pogotovo kad je na tom zahtjevu naznacen transakcijski tj. "Uz zahtjev prilazem i svoj transakcijski...". Zar nije logicno da svim nezaposlenima koji su na birou pripada naknada tj. zasto bih predavao zahtjev za isplatu osim ako nisam zamijenio transakcijski ili sam ga tek otvorio??
User avatar
Peacean
Posts: 2662
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#72 Re: Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Post by Peacean »

Ja sam to tako razumio, ne znam gdje se nalaze oni uslovi da provjerim. Najbolje je da kontaktiraš svoj biro i sa njima utvrdiš šta se desilo.
solidsnake
Posts: 297
Joined: 25/01/2012 00:22

#73 Re: Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Post by solidsnake »

Peacean wrote: 22/12/2022 13:25 Ja sam to tako razumio, ne znam gdje se nalaze oni uslovi da provjerim. Najbolje je da kontaktiraš svoj biro i sa njima utvrdiš šta se desilo.
Obratio sam se birou i naravno oni su prebacili lopticu na SZKS jer oni nemaju informacije i ne vrse isplate.

Dakle uhljebi sa biroa su cekali da im svi nezaposleni donesu zahtjev i prilozen transakcijski, da oni to nagomilaju i da samo posalju u SZKS, a SZKS da ima pred nosom zahtjeve i da tako vrsi uplate. Eto njihovog "rada". Ne dao Bog pogledati u evidenciji osobe koje vec imaju aktivan racun i izvrsiti uplatu.

Procitao sam Uredbu vise puta i definitivno cu da pokrenem tuzbu jer mi nisu dali ono sto mi pripada.
User avatar
Peacean
Posts: 2662
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#74 Re: Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Post by Peacean »

Ovo kaže u pravilima
Ko isplaćuje naknadu? Naknadu isplaćuje nadležna kantonalna služba za zapošljavanje (tzv. „biro“). Naknadu ne isplaćuje Federalni zavod za zapošljavanje, niti Vlada Federacije BiH. Vlada Federacije BiH jedino osigurava sredstva iz Budžeta Federacije BiH za ovu namjenu, a ova sredstva će biti uplaćena kantonalnim službama za zapošljavanje, koji poslije naknadu isplaćuju na račun korisnika.
Znači jeste do SZKS. Probaj i njima da se javiš, možda ti se posreći pa naletiš na nekog kompetentnog. Tužbama se od ove naše države rijetko ko opario.
solidsnake
Posts: 297
Joined: 25/01/2012 00:22

#75 Re: Jednokratna pomoc onima na birou od 100 KM

Post by solidsnake »

Peacean wrote: 22/12/2022 13:37 Ovo kaže u pravilima
Ko isplaćuje naknadu? Naknadu isplaćuje nadležna kantonalna služba za zapošljavanje (tzv. „biro“). Naknadu ne isplaćuje Federalni zavod za zapošljavanje, niti Vlada Federacije BiH. Vlada Federacije BiH jedino osigurava sredstva iz Budžeta Federacije BiH za ovu namjenu, a ova sredstva će biti uplaćena kantonalnim službama za zapošljavanje, koji poslije naknadu isplaćuju na račun korisnika.
Znači jeste do SZKS. Probaj i njima da se javiš, možda ti se posreći pa naletiš na nekog kompetentnog. Tužbama se od ove naše države rijetko ko opario.
Dobio sam ocekivan odgovor i naravno ni oni "nisu" odgovorni

Image

Image
Post Reply