Jedno pitanje za vjernike

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#26 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by fatamorgana »

HM 2011 wrote:
"Allah Dž.Š. poručuje čovjeku - ti mi se približiš za stopu ja ti se približim za korak, ti kreneš prema meni ja trčim prema tebi.... "

Na dohvat ruke....
Pa zar to već ne rade u većinski islamskim zemljama a vidi ih gdje su, pa nikako da se sretnu, mimoišli se valjda... pa onda svi emigriraju na kjafirski zapad....
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#27 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by HM 2011 »

fatamorgana wrote:A ni narod neće, izgleda niko neće da popusti prvi a kaže se pametniji popušta, :wink:
U čemu da popusti - ko je ugrožen u svemu tome - Bog ili čitav jedan narod ?

Božiji robovi su obavezni klanjati se Bogu Svemogućem - i Bog Svemogući na to blagonaklono gleda i usput zabranjuje se klanjanje bilo čemu drugome ako hoćeš status Božijeg roba....

Ako nećeš - to je tvoj problem, a ako praviš i nered uz to - to je onda ne samo tvoj problem nego i problem svih u tvojoj okolini.....

Mogu zamisliti da smo sa svojim glupostima kao bebe od 2 godine - kad ono hodaju pa razbiju nešto - a roditelji skoče pa se zabrinu jel se djete povrijedilo a to što je razbijeno - neka je -

ništa mi ne znamo....
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#28 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by fatamorgana »

HM 2011 wrote:
Božiji robovi su obavezni klanjati se Bogu Svemogućem - i Bog Svemogući na to blagonaklono gleda i usput zabranjuje se klanjanje bilo čemu drugome ako hoćeš status Božijeg roba....
I onda božji robovi emigriraju na zapad ...
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#29 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by HM 2011 »

fatamorgana wrote:
HM 2011 wrote:
"Allah Dž.Š. poručuje čovjeku - ti mi se približiš za stopu ja ti se približim za korak, ti kreneš prema meni ja trčim prema tebi.... "

Na dohvat ruke....
Pa zar to već ne rade u većinski islamskim zemljama a vidi ih gdje su, pa nikako da se sretnu, mimoišli se valjda... pa onda svi emigriraju na kjafirski zapad....
Govori se o promjeni stanja jednog naroda - želi li taj narod promjenu promjene će i biti..... Jel promjena na bolje po pravilima vjere utiče na to može li se očekivati i Božija pomoć......

Emigriranje na zapad - za to se ne traži pomoć Boga nego ambasade strane države - i ne bih baš rekao da je u pitanju kjafirski.....
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#30 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by fatamorgana »

HM 2011 wrote: ništa mi ne znamo....
Nemoj biti samo "One book man" pa ćeš nešto i saznati, fino sve piše u drugim knjigama. :)
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#31 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by HM 2011 »

fatamorgana wrote:
HM 2011 wrote:
Božiji robovi su obavezni klanjati se Bogu Svemogućem - i Bog Svemogući na to blagonaklono gleda i usput zabranjuje se klanjanje bilo čemu drugome ako hoćeš status Božijeg roba....
I onda božji robovi emigriraju na zapad ...

...

Kad ti izvlačiš iz konteksta - ove tri tačkice kao brabonjci izgledaju (da vidiš kako je kad se izvlači iz koteksta)....

Ti uopšte nisi za rasprave na ovu temu - samo provociraš - što to radiš... U konkretnom postu si dobio legitiman odgovor na pitanje koje si postavio.....

I na ovo pitanje odnosno podlu konstataciju odgovor je da je samo podlost :

jer u slučaju tvoje konstatacije ne radi se o pokušaju promjene naroda - nego se pojedinac ispaljuje u smijeru gdje smatra da mu je bolje....
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#32 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by HM 2011 »

fatamorgana wrote:
animals wrote:Cekaj, sad se postavlja kruncijalno pitanje..ciji i koji Bog ce da pomogne..i na kojem jeziku da se obrati..i ..i...i..
Pa svakom svoj tj. njegov, :wink:
A u suštini svi bi oni isto - samo je izgleda problem u koordinacijskom mehanizmu....
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#33 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by fatamorgana »

Ma ja, čim se ne ide niz dlaku odma' nevalja jelda, isto borg, :roll:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#34 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by fatamorgana »

HM 2011 wrote: jer u slučaju tvoje konstatacije ne radi se o pokušaju promjene naroda - nego se pojedinac ispaljuje u smijeru gdje smatra da mu je bolje....
Aha samo što tih "pojedinaca" na zapadu ima na milione a milioni pojedinaca čine narod.
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#35 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by HM 2011 »

fatamorgana wrote:Ma ja, čim se ne ide niz dlaku odma' nevalja jelda, isto borg, :roll:
Nije nego veze sa temom nema - vadiš iz konteksta i podlo podvaljuješ... nisi fer sagovornik....

Čak ti je na dnu odgovoreno i na mučku konstataciju....

U potpisu

Mamić
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#36 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by fatamorgana »

HM 2011 wrote:
fatamorgana wrote:Ma ja, čim se ne ide niz dlaku odma' nevalja jelda, isto borg, :roll:
Nije nego veze sa temom nema - vadiš iz konteksta i podlo podvaljuješ... nisi fer sagovornik....

Čak ti je na dnu odgovoreno i na mučku konstataciju....

U potpisu

Mamić
Već viđeno, :sax:
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#37 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by HM 2011 »

fatamorgana wrote:
HM 2011 wrote: jer u slučaju tvoje konstatacije ne radi se o pokušaju promjene naroda - nego se pojedinac ispaljuje u smijeru gdje smatra da mu je bolje....
Aha samo što tih "pojedinaca" na zapadu ima na milione a milioni pojedinaca čine narod.
I moraju se integrirati u društvo u kojem su - te gube kontakt sa izvornim društvom iz kojeg su - a nakon nekoliko generacija to više nisu imigranti - nego porijeklom iz....

pa još -50-100 godina i onda više nisu niti porijeklom iz nego su domicilni i ginu za tu državu, društvo i uređenje ako treba.....

Sve ima svoju cijenu....
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#38 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by animals »

HM 2011 wrote:
fatamorgana wrote:
HM 2011 wrote: jer u slučaju tvoje konstatacije ne radi se o pokušaju promjene naroda - nego se pojedinac ispaljuje u smijeru gdje smatra da mu je bolje....
Aha samo što tih "pojedinaca" na zapadu ima na milione a milioni pojedinaca čine narod.
I moraju se integrirati u društvo u kojem su - te gube kontakt sa izvornim društvom iz kojeg su - a nakon nekoliko generacija to više nisu imigranti - nego porijeklom iz....

pa još -50-100 godina i onda više nisu niti porijeklom iz nego su domicilni i ginu za tu državu, društvo i uređenje ako treba.....

Sve ima svoju cijenu....

Da, Turci se integrisali do bola..cak im premijer dolazi u Njemacku da odrzi govor..
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#39 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by AstorH »

Coek sve objasnio

http://youtu.be/Di70Rev_Njs


Sent from my iPad using Tapatalk
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#40 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by fatamorgana »

HM 2011 wrote:
I moraju se integrirati u društvo u kojem su - te gube kontakt sa izvornim društvom iz kojeg su - a nakon nekoliko generacija to više nisu imigranti - nego porijeklom iz....

pa još -50-100 godina i onda više nisu niti porijeklom iz nego su domicilni i ginu za tu državu, društvo i uređenje ako treba.....

Sve ima svoju cijenu....
U Americi je to možda tako jer Amerika sve melje, u Evropi se malo ko prilagođava zbog raznih subjektivnih ili objektivnih razloga pa onda traže utočište u tradiciji, religiji itd
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#41 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by harač »

treba razlikovati moralno zlo (čovjek ubije/siluje etc. dijete) i prirodno zlo (dijete se uguši u poplavi/izgori u požaru etc.).

bog je znao za oboje, i jedno i drugo je mogao spriječiti u bilo kojem trenutku, te i pored toga što je navodno apsolutno dobar i samilostan to nije učinio. ono što je bitno jeste što su "odbrane" boga značajno drugačije u ove dvije situacije. obično se raspravlja samo o prvoj
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#42 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by HM 2011 »

harač wrote:treba razlikovati moralno zlo (čovjek ubije/siluje etc. dijete) i prirodno zlo (dijete se uguši u poplavi/izgori u požaru etc.).

bog je znao za oboje, i jedno i drugo je mogao spriječiti u bilo kojem trenutku, te i pored toga što je navodno apsolutno dobar i samilostan to nije učinio. ono što je bitno jeste što su "odbrane" boga značajno drugačije u ove dvije situacije. obično se raspravlja samo o prvoj
i u drugoj maksumče ostavljeno bez nadzora ??
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#43 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by harač »

HM 2011 wrote:
harač wrote:treba razlikovati moralno zlo (čovjek ubije/siluje etc. dijete) i prirodno zlo (dijete se uguši u poplavi/izgori u požaru etc.).

bog je znao za oboje, i jedno i drugo je mogao spriječiti u bilo kojem trenutku, te i pored toga što je navodno apsolutno dobar i samilostan to nije učinio. ono što je bitno jeste što su "odbrane" boga značajno drugačije u ove dvije situacije. obično se raspravlja samo o prvoj
i u drugoj maksumče ostavljeno bez nadzora ??
ne nužno, možda je izgorila/ugušila se i mati s njim. možda se ne radi o djetetu već o punoljetnom čovjeku. u svakom slučaju moguće je izbjeći odgovor na kojeg ciljaš, a koji se odnosi tek na moralno zlo: bog nije intervenisao jer ljudi imaju slobodnu volju i sl.
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#44 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by HM 2011 »

harač wrote:
HM 2011 wrote:
harač wrote:treba razlikovati moralno zlo (čovjek ubije/siluje etc. dijete) i prirodno zlo (dijete se uguši u poplavi/izgori u požaru etc.).

bog je znao za oboje, i jedno i drugo je mogao spriječiti u bilo kojem trenutku, te i pored toga što je navodno apsolutno dobar i samilostan to nije učinio. ono što je bitno jeste što su "odbrane" boga značajno drugačije u ove dvije situacije. obično se raspravlja samo o prvoj
i u drugoj maksumče ostavljeno bez nadzora ??
ne nužno, možda je izgorila/ugušila se i mati s njim. možda se ne radi o djetetu već o punoljetnom čovjeku. u svakom slučaju moguće je izbjeći odgovor na kojeg ciljaš, a koji se odnosi tek na moralno zlo: bog nije intervenisao jer ljudi imaju slobodnu volju i sl.
Previše se pripisuje Bogu......

Slučaj: Punac se samo pomjerio sa krova na malo i kada se vratio na krovu više nije bilo ni djeteta niti majke.... (Slučaj vatrogasac iz Srbije).....

Zašto, kako, okliznula se majka, djete se otrgnulo majka skočila za njim - ko će ga znati ?

Ima jedna priča o Bogu i Božijem - hajde ti budi pametan pa odgovori na ovo:

Reče taj učeni čovjek: Ne možeš izdržati sa mnom, usljed neznanja i nerazumjevanja mojih postupaka, a kako bi se i mogao strpiti na onome što ne obuhvataš svojim znanjem? Musa obeća da će uz s Božijom voljom biti strpljiv i da ni u čemu neće biti neposlušan niti će se protiviti. Taj učenjak mu na osnovu zahtjeva reče: Ako me već budeš slijedio ne smiješ me pitati ni o čemu što budem uradio, sve dok ti sam ne budem objasnio.

Nakon toga su se Musa i taj učeni čovjek uputili na put, sve dok se ne ukrcaše na lađu na kojoj bijaše nekoliko putnika. Musa nije znao ono što je prolazilo kroz glavu tog učenog čovjeka. On je probušio lađu tako da je postojala bojazan da će se potopiti. To je začudilo Musaa pa u čuđenju zaboravi na obećanje koje je dao. Zato mu reče: Probušio su lađu da potopiš njene putnike?! Učinio si vrlo ružno djelo!! On reče: Zar ti nisam rekao da nećeš moći da se strpiš pored mene. Musa se izvinuo što je u tom momentu zaboravio na svoje obećanje te reče: Nemoj me kritikovati što sam zaboravio obećanje i nemoj mi zbog toga otežavati stanje. Nastavili su svoj put.

Susreli su jednog dječaka kojeg učeni čovjek ubi. Musa se nemogaše suzdržati a da ga ne izruži: Ubio si nevino dijete, a da nije ništa počinilo!! Stvarno si učinio nešto neprihvatljivo! Učeni čovjek ponovo reče: Zar ti nisam rekao da uopće nećeš moći da izdržiš sa mnom. Musa nije imao nikakvog izgovora te da bi spriječio rastanak s njim uvjetovao je ostanak da ukoliko još jednom upitam tada ćemo se rastati. Rekao mu je: Ukoliko te nakon ovoga još nešto upitam nemoj više biti sa mnom, i s moje strane bit ćeš potpuno opravdan. Učeni čovjek je prihvatio.

Ponovo su nastavili svoje putovanje. Dok nisu stigli do nekog naselja. Bili su puno ogladnjeli te su tražili od mještana da im daju hrane, ali ih niko nije htio ugostiti. Prolazeći pored jednog zida vidješe da je bio na granici rušenja, tako da su se ljudi klonili da mu prolaze u blizini. Učeni čovjek je popravio zid. Musa reče: Ako hoćeš možeš tražiti nadoknadu za ovu uslugu, te da na taj način utolimo svoju glad, jer imamo potrebu za novcem a vidiš ovi ljudi nam ne iziđoše u susret.

Učeni čovjek reče: Došlo je vrijeme rastanka i ja ću te upoznati sa razlozima djela koja si vidio da sam uradio a nisi imao strpljenja da ih podneseš.

Što se tiče one lađe, ona pripada siromašnima koji su radili na moru i na taj način preživljavali, a s obzirom da je na onoj strani bio jedan car koji je na silu prisvajao lađe, ja sam je probušio da mu ona ne bi bila interesantna.

Što se tiče onog dječaka, bio je nevjernik, a otac i majka su mu vjernici. Da je ostao živ on bi ih na silu iskvario. Zato je milost Božija obuhvatila njegove roditelje te mi je naredio da ga ubijem da bi Allah namjesto njega dao čistije i milostivije dijete. I ja sam ga ubio.

Što se tiče zida on pripada dvojici dječaka, siročadi, koji žive u naselju. Ispod njega je blago koje njima pripada. Zbog toga što im je babo bio dobročinitelj, usljed njegove ispravnosti milost Božija ih je obuhvatila i meni je naređeno da popravim zid da bi ostao na svom mjestu dok ta dva dječaka ne postanu punoljetni da izvade svoje blago. Da se zid srušio, ukazalo bi se blago i mještani bi ga razgrabili.

Tada reče: To što sam učinio nije po mome nahođenju, već naredba od Boga, značenje im je ono što sam ti rekao, zatim se rastao od Musaa, a.s. (Tefsir El-Mizan, 13/350)

- See more at: http://bastinaobjave.com/dove/item/2854 ... qSlNo.dpuf
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#45 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by fatamorgana »

HM 2011 wrote: Ima jedna priča o Bogu i Božijem - hajde ti budi pametan pa odgovori na ovo:
To je pripovjetka ako znaš šta to znači i ništa više,
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#46 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by HM 2011 »

fatamorgana wrote:
HM 2011 wrote: Ima jedna priča o Bogu i Božijem - hajde ti budi pametan pa odgovori na ovo:
To je pripovjetka ako znaš šta to znači i ništa više,
Basna....

:lol:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#47 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by fatamorgana »

U basni su akteri hajvani, zato je i basna.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#48 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by harač »

nisam sasvim siguran da li ovu priču daješ u prilog tvrdnji da se bogu svašta pripisuje ili ne. u svakom slučaju ne odgovara na postavljenu dilemu

p.s. pogledao sam link. svodi se u suštini na odbranu teističkog skepticizma (nemamo dovoljno znanja o razlozima događaja i sl., stoga sve potencijalno ima objašnjenje); drugim riječima standardni - i najdosadniji - argument
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#49 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by pussysmoke »

HM 2011 wrote:Božiji robovi su obavezni klanjati se Bogu Svemogućem - i Bog Svemogući na to blagonaklono gleda i usput zabranjuje se klanjanje bilo čemu drugome ako hoćeš status Božijeg roba....
Zašto robovati bilo čemu? Zašto to sebi dozvoliti? Ne vidim niti jedan dobar razlog. Ako može neko od vjernika da objasni, zašto želi da bude rob. Šta je to što vas privlači u tom robovskom životu? Zašto se klanjati bilo kome/čemu? Nema te sile koja će me natjerati da se klanjam bilo kojem bogu! Vjernici, zašto imate želju da se klanjate? Zar mislite da čak i ako bog postoji, on želi da mu se klanjate? Logičnije bi bilo da on želi da vi svoje vrijeme trošite nadograđujući sebe u svakom aspektu.

Image
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#50 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by Towelie »

harač wrote:treba razlikovati moralno zlo (čovjek ubije/siluje etc. dijete) i prirodno zlo (dijete se uguši u poplavi/izgori u požaru etc.).

bog je znao za oboje, i jedno i drugo je mogao spriječiti u bilo kojem trenutku, te i pored toga što je navodno apsolutno dobar i samilostan to nije učinio. ono što je bitno jeste što su "odbrane" boga značajno drugačije u ove dvije situacije. obično se raspravlja samo o prvoj
Glede prirodnog zla, jedno pitanje. Koliko je lose za dete koje recimo izgori u pozaru da ode direktno u Dzennet bez polaganja racuna jer nije dozivelo starosnu dob da mu se pisu dela?
Je li Bog zao zbog toga sto je to dete postedeo testa na dunjaluku i sasvim realne mogucnosti da ode u Dzehennem jer ""a većina ljudi, ma koliko ti želio, neće biti vjernici" /12:103/?
Da li bi onaj koji nije izgoreo u pozaru i uzivao sve dunjalucke blagodati a umro kao nevernik pristao da se menja sa ovim detetom? Ili bolje, da li bi to dete htelo prodati Dzennet za dunjalucki hedonizam?
Post Reply