Jedan respirator na 9 pacijenata

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
apsidejzi
Posts: 8223
Joined: 25/05/2013 23:49

#1 Jedan respirator na 9 pacijenata

Post by apsidejzi »

Mozda nije za zasebne teme ali nije na odmet imati mjesto gdje cemo stavljati korisne stvari da pomognemo zdravstvu.

Naime, kanadski ljekar je pronasao nacin da od jednog respiratora napravi 9. Mi smo u ratu imali priliku da se doktori snalaze na razne nacine kreativnoscu. Podjelite link na svom facebooku i instagramu jer mozda neki nas doktor skonta kako je ovo uradjeno pa da od onih 150 respiratora dobijemo kapacitet preko 1200 ljudi...

https://www.dailymail.co.uk/news/articl ... anics.html
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#2 Re: Jedan respirator na 9 pacijenata

Post by friskyoreo »

apsidejzi wrote: 21/03/2020 08:24 Mozda nije za zasebne teme ali nije na odmet imati mjesto gdje cemo stavljati korisne stvari da pomognemo zdravstvu.

Naime, kanadski ljekar je pronasao nacin da od jednog respiratora napravi 9. Mi smo u ratu imali priliku da se doktori snalaze na razne nacine kreativnoscu. Podjelite link na svom facebooku i instagramu jer mozda neki nas doktor skonta kako je ovo uradjeno pa da od onih 150 respiratora dobijemo kapacitet preko 1200 ljudi...

https://www.dailymail.co.uk/news/articl ... anics.html
Prilicno je jednostavno. Adapter koji se inace koristi za spajanje inhalacije se koristi da se na njega spoji dodatno crijevo koje ide do sljedeceg pacijenta. Problem je u tome da pacijenti moraju imati slican volumen pluca, jer postavke respiratora moraju odgovarati za sve pacijente koji su spojeni za njega. I plus upitno je koliko sam respirator moze izdrzati toliko opterecenje...
User avatar
apsidejzi
Posts: 8223
Joined: 25/05/2013 23:49

#3 Re: Jedan respirator na 9 pacijenata

Post by apsidejzi »

Da, al kad dodje 5 do 12 i kad moras bacat kockicu da vidis ko ce na respirator.... Mozda se moze staviti 2 covjeka na jedan umjesto 9 (kad zagusti)
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#4 Re: Jedan respirator na 9 pacijenata

Post by strucnjakdemagog »

Pa zar ne bi to italijanski doktori radili da je izvodivo?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8223
Joined: 25/05/2013 23:49

#5 Re: Jedan respirator na 9 pacijenata

Post by apsidejzi »

strucnjakdemagog wrote: 21/03/2020 09:59 Pa zar ne bi to italijanski doktori radili da je izvodivo?
Ne znam. Ja sam naletio na ovaj primjer. Cilj je pokazati nekom ko se razumije u respiratore pa sam kontao da iskoristim forum kao jedan medij preko kojeg se moze prosiriti ideja.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#6 Re: Jedan respirator na 9 pacijenata

Post by babanovac »

Krosteno vec u US. Npr. u Las Vegasu nakon pucnjave. Napisani i radovi na temu., sa shemama.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#7 Re: Jedan respirator na 9 pacijenata

Post by Tesla Edison »

apsidejzi wrote: 21/03/2020 08:24 Mozda nije za zasebne teme ali nije na odmet imati mjesto gdje cemo stavljati korisne stvari da pomognemo zdravstvu.

Naime, kanadski ljekar je pronasao nacin da od jednog respiratora napravi 9. Mi smo u ratu imali priliku da se doktori snalaze na razne nacine kreativnoscu. Podjelite link na svom facebooku i instagramu jer mozda neki nas doktor skonta kako je ovo uradjeno pa da od onih 150 respiratora dobijemo kapacitet preko 1200 ljudi...

https://www.dailymail.co.uk/news/articl ... anics.html
Naš Fadil od jednog miliona napravi 10 respiratora, i to duplih ;)

Bosanski inat i snalažljivost.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8223
Joined: 25/05/2013 23:49

#8 Re: Jedan respirator na 9 pacijenata

Post by apsidejzi »

Tesla Edison wrote: 01/09/2021 14:43
apsidejzi wrote: 21/03/2020 08:24 Mozda nije za zasebne teme ali nije na odmet imati mjesto gdje cemo stavljati korisne stvari da pomognemo zdravstvu.

Naime, kanadski ljekar je pronasao nacin da od jednog respiratora napravi 9. Mi smo u ratu imali priliku da se doktori snalaze na razne nacine kreativnoscu. Podjelite link na svom facebooku i instagramu jer mozda neki nas doktor skonta kako je ovo uradjeno pa da od onih 150 respiratora dobijemo kapacitet preko 1200 ljudi...

https://www.dailymail.co.uk/news/articl ... anics.html
Naš Fadil od jednog miliona napravi 10 respiratora, i to duplih ;)

Bosanski inat i snalažljivost.
Nakon svega sto smo prozivjeli od kada sam otvorio temu... povlacim svoj post. Nevazeci je :D
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#9 Re: Jedan respirator na 9 pacijenata

Post by Tesla Edison »

apsidejzi wrote: 01/09/2021 15:57
Tesla Edison wrote: 01/09/2021 14:43

Naš Fadil od jednog miliona napravi 10 respiratora, i to duplih ;)

Bosanski inat i snalažljivost.
Nakon svega sto smo prozivjeli od kada sam otvorio temu... povlacim svoj post. Nevazeci je :D
:thumbup: :lol:
Locked