Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Locked
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#776 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by CPT »

agent_zero wrote:Nažalost jeste, sve zahvaljujući SDA i njihovoj složnoj braći iz HDZ-a.
SDA i HDZ imaju sa "RS" tj. 1/2 drzave koliko i sa Kinom.
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#777 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by PM72 »

CPT wrote:
agent_zero wrote:Nažalost jeste, sve zahvaljujući SDA i njihovoj složnoj braći iz HDZ-a.
SDA i HDZ imaju sa "RS" tj. 1/2 drzave koliko i sa Kinom.
Koliko znam,RS ima dva podpredsjednika i to iz SDA i HDZ-a...imaju u nekim opštinama odbornike,glavni su bili za povratak,donacije...
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#778 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by CPT »

PM72 wrote:
CPT wrote:
agent_zero wrote:Nažalost jeste, sve zahvaljujući SDA i njihovoj složnoj braći iz HDZ-a.
SDA i HDZ imaju sa "RS" tj. 1/2 drzave koliko i sa Kinom.
Koliko znam,RS ima dva podpredsjednika i to iz SDA i HDZ-a...imaju u nekim opštinama odbornike,glavni su bili za povratak,donacije...
Jer mora imati... Po jednog iz druga dva konstitutivna naroda. U svakom slucaju odluke se donose u Narodnoj skupstini gdje SDA i HDZ znace koliko i Eskmi. U brojkama SNSD 28, SDS 16, DNS 12, PDP 9, Socijalistička partija 7, Zajedno za BiH 4, NDP 4 i Ujedinjena Srpska 3.

Jedna stranka Srba (i ne najveca) ima vise glasova od svih ostalih (naroda) koji nisu potrebno za suverenu vladu Srba.
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#779 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by PM72 »

U svakom slučaju,SDA i HDZ,kao dva kraja istog govneta,u tamošnjim parlamentima služe da uvlačenje u guzicu vladajućoj garnituri i često su njihove ručice bile "tas na vagi".
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#780 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by CPT »

PM72 wrote:U svakom slučaju,SDA i HDZ,kao dva kraja istog govneta,u tamošnjim parlamentima služe da uvlačenje u guzicu vladajućoj garnituri i često su njihove ručice bile "tas na vagi".
Matematika ti bas i nije jaca strana? Srbi samo sa SNSD 28%, SDS 16%, DNS 12%, PDP 9% Srbi imaju konkretnu vecinu i nikad njihove nisu tas na vagi. A imaju u "rezervi" jos SP (7%) i US (3%). Oni su i sa pola "rezerve" jaci od ostalih naroda.
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#781 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by PM72 »

CPT wrote:
PM72 wrote:U svakom slučaju,SDA i HDZ,kao dva kraja istog govneta,u tamošnjim parlamentima služe da uvlačenje u guzicu vladajućoj garnituri i često su njihove ručice bile "tas na vagi".
Matematika ti bas i nije jaca strana? Srbi samo sa SNSD 28%, SDS 16%, DNS 12%, PDP 9% Srbi imaju konkretnu vecinu i nikad njihove nisu tas na vagi. A imaju u "rezervi" jos SP (7%) i US (3%). Oni su i sa pola "rezerve" jaci od ostalih naroda.
Čitaj pažljivije:
,u tamošnjim parlamentima služe da uvlačenje u guzicu vladajućoj garnituri i često su njihove ručice bile "tas na vagi
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#782 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by CPT »

PM72 wrote:
CPT wrote:
PM72 wrote:U svakom slučaju,SDA i HDZ,kao dva kraja istog govneta,u tamošnjim parlamentima služe da uvlačenje u guzicu vladajućoj garnituri i često su njihove ručice bile "tas na vagi".
Matematika ti bas i nije jaca strana? Srbi samo sa SNSD 28%, SDS 16%, DNS 12%, PDP 9% Srbi imaju konkretnu vecinu i nikad njihove nisu tas na vagi. A imaju u "rezervi" jos SP (7%) i US (3%). Oni su i sa pola "rezerve" jaci od ostalih naroda.
Čitaj pažljivije:
,u tamošnjim parlamentima služe da uvlačenje u guzicu vladajućoj garnituri i često su njihove ručice bile "tas na vagi
Da jos jednom? U Powerpointu? Srbi od rata imaju ogromno vecinu. Oni za vladanje ne trebaju SDA ili HDZ, pogotovo kad se radi o "nacionalnom interesu". SDA i HDZ nemaju ni teoretsku sansu da nesto proguraju kroz skupstinu.
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#783 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by PM72 »

SDP i SDA: Kad je Dodik dobar, a kad je nacionalista i šta se dogodilo danas u Skupštini RS-a?
Objavljeno: 05.12.2018. u 20:35
Autor: R. F.
47
share
Sve ovo nazovi ljevičarima nije vijest, s razlogom, jer nema ih u Narodnoj skupštini kao ni u Vijeću naroda, a za to je očito kriv narod jer ih nije izabrao, navodi Ramić

Zastupnici Narodne skupštine RS-a izabrali su danas delegate za Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. Tajnim glasanjem odlučili su da će interese Srba u Domu naroda PSBiH predstavljati Mladen Bosić (SDS), Nikola Špirić (SNSD), Lazar Prodanović (SNSD), Dušanka Majkić (SNSD) i Sredoje Nović (SNSD).

Saopćenje SDP-a

Glasalo je svih 83 zastupnika u NSRS-u, te je odlučeno da će u Domu naroda sjediti četiri SNSD-ovca i jedan SDS-ovac. Uslijedile su reakcije. Tako je SDP u saopćenju nakon sjednice Predsjedništva te stranke, između ostalog, naveo:

-Predsjedništvo SDP-a BiH je konstatovalo još jedan kapitulacijski odnos SDA, koja je svojim glasovima podržala izbor SNSD-ovog delegata u Dom naroda Bosne i Hercegovine. Ovim činom je SDA odlučujuće utjecala da Milorad Dodik i SNSD ostvare potpunu kontrolu nad Parlamentom BiH. Ovakvo postupanje SDA, samo par sati nakon što je Dodik napustio izuzetno važan sastanak u Predsjedništvu BiH zbog neisticanja zastave entiteta RS, najočitije govori koliko je SDA posvećena brizi za državu Bosnu i Hercegovinu.

Podrškom SNSD-u i Miloradu Dodiku SDA je izgubila svako pravo da bilo koga poziva na patriotizam. Dajući SNSD-u u ruke alat kojim će pokušati blokirati put BiH u NATO, SDA se nažalost jasno svrstala i direktno opredijelila za jačanje političke pozicije Milorada Dodika i SNSD-a.

SDA u Narodnoj skupštini

Da SDA nije "odlučujuće djelovala" naveo je Edin Ramić, aktuelni ministar za pitanje izbjeglica i raseljenih u Vladi Federacije i novoizabrani zastupnik SDA u Narodnoj skupštini RS-a.

- U Narodnoj skupštini RS-a danas je Senad Bratić izabran za potpredsjednika Narodne skupštine, koalicija "Zajedno za BiH" je oformila poslanički klub, a izabrani su i delegati u Vijeće naroda RS-a.

Kad je u pitanju Vijeće naroda RS-a u Klubu Bošnjaka SDA ima 6 delegata, SBiH jedan i SNSD jedan (prvi put da neka stranka za koju glasaju većinom Srbi izabere Bošnjaka u Vijeće naroda). U Klubu Hrvata po prvi put većinu u Klubu imaju delegati iz tzv. hrvatskih stranaka.

Sve ovo nazovi ljevičarima nije vijest, s razlogom, jer nema ih u Narodnoj skupštini kao ni u Vijeću naroda, a za to je očito kriv narod jer ih nije izabrao. Njima je žao Mladena Ivanića što nije ušao u Dom naroda BiH, a ušao je dr. Prodanović, koji nije nepopularan kao Dušanka Majkić pa se insuinira da smo baš nju mi izabrali. Naša tri-četiri glasa nisu odlučila izbor delegata u Dom naroda. Jer je s druge strane 80 glasova narodnih poslanika.

Šta je bilo sa predizbornim dogovorom SDP-SNSD i kreiranjem "Proevropskog bloka" znaju i mala djeca, propao je, kao što propada sve čega se kazandžije uhvate. Uništili su ideju socijaldemokratije i pokušavaju nas vratiti u komunizam, a držali bi nama lekcije o patriotizmu - naveo je Ramić večeras na svome Facebook profilu.

Inače, u vezi s reakcijom SDP-a i cijelom pričom o (ne)poželjnom SNSD-u i Miloradu Dodiku, zanimljive su bile izjave predsjednika SDP-a Nermina Nikšića koje je javnost imala priliku čuti i pročitati posljednjih godina, a u kojima je bez imalo zadrške hvalio svoju dobru saradnju sa Dodikom i SNSD-om kada je svojevremeno on "gazdovao" Federacijom, a Dodik RS-om. Dakle, u prošlom mandatu. Podsjećanja radi, u Paralamentu BiH tada su većinu činili SDP, SNSD, HDZ i SBB, a nakon što je SDA izbačena iz državne vlasti. Tada je usvojen štetni Zakon o prebivalištu, smanjen budžet Bosne i Hercegovine te je doneseno niz drugih odluka koje su u najmanju ruku diskutabilne.

Koji Dodik je "pravi"

U vezi s Dodikom i SNSD-om zanimljive su bile i nedavne izjave Nermina Nikšića tokom gostovanja na N1. Na konstataciju voditelja Amira Zukića da "bez SNSD-a i Dodika, po svemu sudeći, neće se moći formirati državna vlast. Vi ste svojevremeno s Dodikom dobro sarađivali...", Nikšić je zaključio kako će bez SNSD-a u Parlamentu BiH biti "teško" formirati vlast, a potom je obrazložio svoj stav o Dodiku i međusobnoj saradnji:

- Ja sam ustvari sarađivao sa premijerom Džombićem (Aleksandar Džombić) i sa premijerkom Cvijanović (Željka Cvijanović) - rekao je, a potom potvrdio konstataciju da je i sa Dodikom "održavao sastanke i solidne odnose". Na pitanje da li se čuje s Dodikom i kakav je njegov stav o predsjedniku SNSD-a te da li smatra da se s Dodikom može graditi Bosna i Hercegovina, Nikšić je rekao:

-Dakle, ja moram reći nešto što ovako privatno pričam. Milorad Dodik kojeg poznajete, i to je utisak svih ljudi s kojima sjedite ovako, i onaj Dodik kojeg imate priliku slušati u medijima i vidjeti ovaj cirkus koji pravi su potpuno dva različita čovjeka.Da jednostavno ne znate koji je od njih pravi. Ma, ja znam koji je pravi, ali nije moje da to sudim i da o tome govorim. Ja sam siguran da i njegova retorika je krenula u pravcu smirivanja tenzija, mada evo ponovo ova priča koja se pojavljuje i oko prijetnji i cirkusa u Predsjedništvu, daje prostora njemu da ponovo govori sa te neke pozicije čovjeka nacionalniste kakvog ga ja ne znam. Ali nimalo ne pretendujem da sm ja sad advokat i da ću pričati koji je pravi Milorad Dodik... - zaključio je Nikšić.

Iz svega navedenog daje se zaključiti da je "dobri" Dodik onaj čovjek s kojim ste u određenom momentu u koaliciji i "dobro sarađujete", a da je "nacionalista" i "loši" Dodik onaj s kojim u određenom momentu sarađuju (ili želite javnosti predstaviti da sarađuju) vaši politički oponenti iz Federacije.

Inače, zanimljivo je i to da je za predsjednika SDP-a situacija s postavljanjem zastave RS-a u Predsjedništvu obični "cirkus", a ne vrlo ozbiljno kršenje državnog zakona i derogiranje institucije Predsjedništva BiH. Sve u svemu, dok se stranke sa sjedištem u Sarajevu međusobno "glođu", Dodik ostvaruje svoje ciljeve...
User avatar
SmokingMan
Posts: 18683
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#784 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by SmokingMan »

Iako je zastario članak,treba se često vratit na izjavu Stivena Majera,ma koliko god bilo istine ili neistine u ovome.

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... ili-397299
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#785 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Haman2 »

Image

Nije ali sve radi da bude tako. Pogledajte desavanje pred nosom Sarajlija. Niko ne zna sta je cilj takvog ponasanja. Postoje samo nagadjanja al objasnjenja iz Rep. Srpske nema, jer oni smatraju da nemaju potrebe nekom u Sarajevu objasnjavati sve ono sto cine.
User avatar
Atego
Posts: 816
Joined: 21/02/2018 19:38

#786 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Atego »

mO k3 wrote:
agent_zero wrote:Nažalost jeste, sve zahvaljujući SDA i njihovoj složnoj braći iz HDZ-a.
:thumbup: sda je karcinom kod. bosnjackog naroda ....
bošnjaci su karcinom bošnjačkoga naroda. šta god ,sda je kriva. žao mi ih više...
User avatar
Atego
Posts: 816
Joined: 21/02/2018 19:38

#787 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Atego »

nešto ovako :lol:

Image
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#790 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Maraschino »

https://www.nezavisne.com/novosti/bih/S ... ika/520998
Prema navodima iz zaključaka, Izvršni komitet SNSD-a smatra da najveću odgovornost za loše stanje u BiH snosi visoki predstavnik i organi međunarodne zajednice za provođenje mira koji su masovno krišili Dejtonski mirovni sporazum i njegov Aneks 4.

"Izvršni komitet SNSD-a predlaže Vladi i Narodnoj skupštini Republike Srpske da, kao potpisnici Aneksa 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma, podnesu inicijativu za ukidanje ovog aneksa kod ostalih potpisnica sporazuma - Srbije, Hrvatske, Federacije BiH i zajedničkih organa BiH kako bi tim načinom prestala sa radom institucija visokog predstavnika", rekao je Kovačević.
Mislim da ce slijedeci utorak zasjedati PIC da ovo osude. :oops:
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#791 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by kiligonzales »

Haman2 wrote:Image

Nije ali sve radi da bude tako. Pogledajte desavanje pred nosom Sarajlija. Niko ne zna sta je cilj takvog ponasanja. Postoje samo nagadjanja al objasnjenja iz Rep. Srpske nema, jer oni smatraju da nemaju potrebe nekom u Sarajevu objasnjavati sve ono sto cine.
Ako tri SAJ-ovca koji stoje na ulazu iz pravca Kule ili Dobrinje 1 u Sarajevo mjenjaju prilike u kojim se nalazimo, onda mi nismo dobre glave. Nije to nikakvo dokazivanje moci.

Opravdanje je stiglo preko TV K3 iz RS koja je napravila osvrt na stajanje SAJ-ovaca na ulazu u grad i pitala odgovorne za operativne razloge policije RS. Ne znam da li je iko iz FBiH napravio osvrt na pomenuto osim sto je Slobodna Bosna podgrijala malo atmosferu clankom o tome, pomalo senzacionalisticki i neobjektivno.

Zbog uvecanog broja ubistava sa obje strane entitetske granice i prelaska kriminalaca iz jednog dijela u drugi, policija je pokrenula akciju pretresa vozila. Dva slucaja su bila presudna za tu aktivnost, a to su ubistvo dva policajca policijske uprave Novi Grad i ubistvo na Palama koje se desilo proslog mjeseca.
HTI
Posts: 118
Joined: 09/08/2010 13:53

#792 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by HTI »

kiligonzales wrote:
Haman2 wrote:Image

Nije ali sve radi da bude tako. Pogledajte desavanje pred nosom Sarajlija. Niko ne zna sta je cilj takvog ponasanja. Postoje samo nagadjanja al objasnjenja iz Rep. Srpske nema, jer oni smatraju da nemaju potrebe nekom u Sarajevu objasnjavati sve ono sto cine.
Ako tri SAJ-ovca koji stoje na ulazu iz pravca Kule ili Dobrinje 1 u Sarajevo mjenjaju prilike u kojim se nalazimo, onda mi nismo dobre glave. Nije to nikakvo dokazivanje moci.

Opravdanje je stiglo preko TV K3 iz RS koja je napravila osvrt na stajanje SAJ-ovaca na ulazu u grad i pitala odgovorne za operativne razloge policije RS. Ne znam da li je iko iz FBiH napravio osvrt na pomenuto osim sto je Slobodna Bosna podgrijala malo atmosferu clankom o tome, pomalo senzacionalisticki i neobjektivno.

Zbog uvecanog broja ubistava sa obje strane entitetske granice i prelaska kriminalaca iz jednog dijela u drugi, policija je pokrenula akciju pretresa vozila. Dva slucaja su bila presudna za tu aktivnost, a to su ubistvo dva policajca policijske uprave Novi Grad i ubistvo na Palama koje se desilo proslog mjeseca.

Ti pišeš o policiji, a na slici tipovi u vojnim uniformama.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#793 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by kiligonzales »

HTI wrote:
kiligonzales wrote:
Haman2 wrote:Image

Nije ali sve radi da bude tako. Pogledajte desavanje pred nosom Sarajlija. Niko ne zna sta je cilj takvog ponasanja. Postoje samo nagadjanja al objasnjenja iz Rep. Srpske nema, jer oni smatraju da nemaju potrebe nekom u Sarajevu objasnjavati sve ono sto cine.
Ako tri SAJ-ovca koji stoje na ulazu iz pravca Kule ili Dobrinje 1 u Sarajevo mjenjaju prilike u kojim se nalazimo, onda mi nismo dobre glave. Nije to nikakvo dokazivanje moci.

Opravdanje je stiglo preko TV K3 iz RS koja je napravila osvrt na stajanje SAJ-ovaca na ulazu u grad i pitala odgovorne za operativne razloge policije RS. Ne znam da li je iko iz FBiH napravio osvrt na pomenuto osim sto je Slobodna Bosna podgrijala malo atmosferu clankom o tome, pomalo senzacionalisticki i neobjektivno.

Zbog uvecanog broja ubistava sa obje strane entitetske granice i prelaska kriminalaca iz jednog dijela u drugi, policija je pokrenula akciju pretresa vozila. Dva slucaja su bila presudna za tu aktivnost, a to su ubistvo dva policajca policijske uprave Novi Grad i ubistvo na Palama koje se desilo proslog mjeseca.

Ti pišeš o policiji, a na slici tipovi u vojnim uniformama.
Procitati, pa pricati...
https://specijalne-jedinice.com/Srbija/ ... 8ja6d.dpbs
https://specijalne-jedinice.com/Inostra ... p1gOU.dpbs

To je SAJ u prevodu specijalna antiteroristicka jedinica, nastala po uzoru na MUP formaciju u Srbiji, poznatu kao Crvene Beretke, tako da je dio sastava MUP RS, nikako vojna formacija, inace da je vojna formacija djelovala bi kao formacija unutar 3 puka Oružanih snaga BiH za cije pojavljivanje bilo gdje na terenu bi vodilo brigu ministarstvo odbrane BiH. Izgled uniformi je nebitan.

Zato pustite se šuplje i dezinformisanja javnosti...
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#794 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by horkesh »

HTI wrote:
kiligonzales wrote:
Haman2 wrote:Image

Nije ali sve radi da bude tako. Pogledajte desavanje pred nosom Sarajlija. Niko ne zna sta je cilj takvog ponasanja. Postoje samo nagadjanja al objasnjenja iz Rep. Srpske nema, jer oni smatraju da nemaju potrebe nekom u Sarajevu objasnjavati sve ono sto cine.
Ako tri SAJ-ovca koji stoje na ulazu iz pravca Kule ili Dobrinje 1 u Sarajevo mjenjaju prilike u kojim se nalazimo, onda mi nismo dobre glave. Nije to nikakvo dokazivanje moci.

Opravdanje je stiglo preko TV K3 iz RS koja je napravila osvrt na stajanje SAJ-ovaca na ulazu u grad i pitala odgovorne za operativne razloge policije RS. Ne znam da li je iko iz FBiH napravio osvrt na pomenuto osim sto je Slobodna Bosna podgrijala malo atmosferu clankom o tome, pomalo senzacionalisticki i neobjektivno.

Zbog uvecanog broja ubistava sa obje strane entitetske granice i prelaska kriminalaca iz jednog dijela u drugi, policija je pokrenula akciju pretresa vozila. Dva slucaja su bila presudna za tu aktivnost, a to su ubistvo dva policajca policijske uprave Novi Grad i ubistvo na Palama koje se desilo proslog mjeseca.

Ti pišeš o policiji, a na slici tipovi u vojnim uniformama.
Većina specijalnih jedinica ima nekoliko maskirnih kompleta, upravo jer su namijenjeni za specijalna dejstva.

Evo, na primjer, pripadnika specijalne jedinice MUP-a KS-a.

Image
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#795 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Haman2 »

Ako ovako nastavi a sigurno da hoce. Republika Srpska ce biti drzava. Sve njene stranke se ujedinjuju i sve imaju jedan cilj. Nestanak BiH i odvajanje Rep. Srpske i njeno prikljucenje Srbiji

Nasuprot njima ovi u Sarajevu ne zele nikakvo jedinstvo, pa vec sada u okviru SDP-a imamo sarajevku i tuzlansku orjentaciju.

Sarajevska nece ni da cuje za saradnju sa "nacionalistima" jer je nacionalizam po njihovom misljenju stetan, iko neki nacionalizam definisu kao ljubav prema svome narodu. Medjutim, stranke socijaldemokratske orjentacije ne drze puno do naroda i nacije, za njih su primarna prava radnicke klase.

Tuzlanski SDP ne misli kao sarajevski. Oni su za koaliciju i iznutra u vlasti mijenjati drustvo na bolje.
Da li ce doci do rascjepa SDP-a po pitanju koaliranja ostaje da vidimo.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#796 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by славянин »

Haman2 wrote:Ako ovako nastavi a sigurno da hoce. Republika Srpska ce biti drzava. Sve njene stranke se ujedinjuju i sve imaju jedan cilj. Nestanak BiH i odvajanje Rep. Srpske i njeno prikljucenje Srbiji

Nasuprot njima ovi u Sarajevu ne zele nikakvo jedinstvo, pa vec sada u okviru SDP-a imamo sarajevku i tuzlansku orjentaciju.

Sarajevska nece ni da cuje za saradnju sa "nacionalistima" jer je nacionalizam po njihovom misljenju stetan, iko neki nacionalizam definisu kao ljubav prema svome narodu. Medjutim, stranke socijaldemokratske orjentacije ne drze puno do naroda i nacije, za njih su primarna prava radnicke klase. Tuzlanski SDP ne misli kao sarajevski. Oni su za koaliciju i iznutra u vlasti mijenjati drustvo na bolje.
Da li ce doci do rascjepa SDP-a po pitanju koaliranja ostaje da vidimo.
Ma sta kazes ? Ako tuzlanski sdp stupi u koaliciju - za sledece izbore mogu odmah sada pripremiti nove clanske jer tamo ce da dobiju nesto vise- jer truditi se da nesto promjenis a drugovati sa onim koji su zavili zemlju u crno i propast je nemoguce.
Nauci definiciju nacionalizma,socijalizma itd - Ne mozes se zvati socijalistickom strankom a vuci politiku jednog naroda u zemlji sa vise naroda.Socijalizam i jeste borba i rad za sve tri naroda uvazavajuci njihove zelje koliko se to moze - etnonacionalne stranke svaka u svoj tor pa da vidimo kako ce zemlja da opstane...

Imas veoma istancane obzervacijske sposobnosti.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#797 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Haman2 »

Kako su pitanje nacionalizma tretirali socijalisti, socijaldemokrati i komunisti. Ista skola. Nadam se da ti je sad malo jasnije.
Poslije rat u vlasti je bila SDA, SDP, SBiH. Neke od njih su imale i predsjednika Vijeca ministara, ministre vanjskim poslova itd.
Odluke se donose vecinom svih parlamentarnih stranka, tako da ne moze sve prisivati jednoj stranci.
Last edited by Haman2 on 07/02/2019 00:43, edited 2 times in total.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#798 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by славянин »

Haman2 wrote:Kako su pitanje nacionalizma tretirali socijalisti, socijaldemokrati i komunisti. Ista skola. Nadam se da ti je sad malo jasnije.
Uvijek gradjen na drzavi nikad na etnosu.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#799 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Haman2 »

Da, da ali kako su definirali nacionalizam.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#800 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by славянин »

Haman2 wrote:Da, da ali kako su definirali nacionalizam.
Ko kako je definirao nacionalizam - nacionalizam je "definiran" u 18 st.
Locked