Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Locked
detroit-mercy
Posts: 16093
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#726 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by detroit-mercy »

Vizionar 1985 wrote:
detroit-mercy wrote: Sto nas opet svrstava u rijetko naseljenu zemlju, kako god okrenes.
Da ta logika vrijed toliko bitna onda bi Mongolija bila najrazvijenija a Luxemburg/Singapur najnerazvijenija drzava u svijetu.
O gubitcima imovine, pa pogledaj kolke su firme, zgrade, vile bile nacionalizovane po drugim krajevima Juge. Nacionalizacija nije pogodila samo nas, nego je pogadjala svakog.
Kome je zemlja oduzimana, sitnoj raji, kmetovima :mrgreen: cija je zemlja bila po Slavoniji, Vojvodini :skoljka: Ili su tamo ostali posjedi od hiljada hektara.
To jest. Ali na ovo ja mislim.
Recimo primjerice kuca, stan itd., u ratu osteceno, zapaljeno itd. Trebalo to sve ponovo obnoviti i ponovo uloziti novac u obnovu svega toga. Gdje je jos sto su ljudi izgubili zivote, zdravlje itd., jer su ubijani, ranjavani itd.

Pod tim mislim posjedi/imovina itd. Rat nas skrsio pravo. Realno.
Osteceni koliko puta dosad. Okupacija AU 1878, nastradala nas bruka tada. Ratovi Balkanski opet nastradalo bruka nasih van Bosne u CG, SRB i Kosovu. I svj. rat opet nas bruka nastradala, II svj. rat bruka, i zadnji rat opet bruka.

Sve sa imovinom stradavali i sa zdravljem i zivotima. Jos nas i privatizacija dokosurila.

Realno skrseni smo mozda do tacke od koje nema ozbiljnijeg oporavka.
Hajmo realno, ali tim ratnim stradanjima su bili izlozeni svi stanovnici ovog podrucja, ne zna cemu izdvajati samo jedne.
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#727 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by djkurt »

PM72 wrote:
Vizionar 1985 wrote: Osteceni koliko puta dosad. Okupacija AU 1878, nastradala nas bruka tada. Ratovi Balkanski opet nastradalo bruka nasih van Bosne u CG, SRB i Kosovu. I svj. rat opet nas bruka nastradala, II svj. rat bruka, i zadnji rat opet bruka.

Sve sa imovinom stradavali i sa zdravljem i zivotima. Jos nas i privatizacija dokosurila.

Realno skrseni smo mozda do tacke od koje nema ozbiljnijeg oporavka.
A Njemci i Rusi? Izginulo im 2/3 muškog stanovništva u nekoliko svjetskih ratova...oporaviše se i jači nego ikad.
lakše je kukat neg nesta radit ;)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#728 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Sanjarko »

PM72 wrote: A Njemci i Rusi? Izginulo im 2/3 muškog stanovništva u nekoliko svjetskih ratova...oporaviše se i jači nego ikad.
Izumiru kao i mi polako. Nisu vise vitalni narodi kao ni mi. E to je velika posljedica ratova mozda.

PS. Nije ih toliko izginulo kako znam, jest puno ali ne toliko kako znam. A kad ima vise zena od muskaraca onda TFR znacajno skoci pa se narod oporavi demografski.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#729 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Sanjarko »

detroit-mercy wrote: Hajmo realno, ali tim ratnim stradanjima su bili izlozeni svi stanovnici ovog podrucja, ne zna cemu izdvajati samo jedne.
Ne izdvajam. Samo kazem da nas je zadnji rat nas najvise od svih skrsio. Skrsio je i Hrvate i Srbe ali nas vise jer se vecina rata na podrucjima gdje mi zivimo vodila, a i gdje nije nasi su ubijani, protjerivani itd.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#730 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Sanjarko »

Ovo za TFR nisam siguran. Prije je bilo tako ako se nevaram a sad vise mislim nije slucaj.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#731 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by espn »

Bosna je u posljednjem ratu izgubila 50% stanovništva, što raseljeno, što pobijeno. Plus naša mito i korupcija. Nema od toga oporavka.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#732 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by славянин »

espn wrote:Bosna je u posljednjem ratu izgubila 50% stanovništva, što raseljeno, što pobijeno. Plus naša mito i korupcija. Nema od toga oporavka.
Pa ne znam bas ako je vjerovati zadnjem popisu ta je brojka bliza 20-25 % , sve i kako god se okrene nije tu gubitak ljudstva koji jeste bio znacajan nego jednostavno... politika i "inteligencija" koja apsolutno nije zainteresovana za drzavu nego taman da drzava izgubi 20 miliona a on 100 maraka u dzep.. bolje 100 maraka.
detroit-mercy
Posts: 16093
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#733 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by detroit-mercy »

espn wrote:Bosna je u posljednjem ratu izgubila 50% stanovništva, što raseljeno, što pobijeno. Plus naša mito i korupcija. Nema od toga oporavka.
A koliko je izgubila poslije rata :mrgreen: .
detroit-mercy
Posts: 16093
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#734 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by detroit-mercy »

Vizionar 1985 wrote:
PM72 wrote: A Njemci i Rusi? Izginulo im 2/3 muškog stanovništva u nekoliko svjetskih ratova...oporaviše se i jači nego ikad.
Izumiru kao i mi polako. Nisu vise vitalni narodi kao ni mi. E to je velika posljedica ratova mozda.

PS. Nije ih toliko izginulo kako znam, jest puno ali ne toliko kako znam. A kad ima vise zena od muskaraca onda TFR znacajno skoci pa se narod oporavi demografski.
Nije, nego industrijalizacija i drugaciji uslovi zivota.
Krivulja koju svi prolaze, gubi i Svica stanovnistvo bez rata, Holandija, Svedska, Belgija.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#735 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Sanjarko »

detroit-mercy wrote: Nije, nego industrijalizacija i drugaciji uslovi zivota.
Krivulja koju svi prolaze, gubi i Svica stanovnistvo bez rata, Holandija, Svedska, Belgija.
Jest i to ali i ratovi dokusure narod. Da nije bilo ovih ratova sad bi nas bilo mozda duplo pa bi lakse sve ovo prebrodili.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#736 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Sanjarko »

Ja bas i nemislim da je to velika posljedica ratova. Ima mislim i veca. Imam i rad na tu temu jedan.
detroit-mercy
Posts: 16093
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#737 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by detroit-mercy »

Vizionar 1985 wrote:
detroit-mercy wrote: Nije, nego industrijalizacija i drugaciji uslovi zivota.
Krivulja koju svi prolaze, gubi i Svica stanovnistvo bez rata, Holandija, Svedska, Belgija.
Jest i to ali i ratovi dokusure narod. Da nije bilo ovih ratova sad bi nas bilo mozda duplo pa bi lakse sve ovo prebrodili.
Ne bi, moj otac ima 5toro brace i sestara, on troje djece, ja dvoje, vidis li trend :mrgreen:
Nema nista sa ratovima, mom djedu nije smetao drugi svjetski rat da nastanca 6 zivorodjenih i jos troje koji su umrli kao mali. Moj ota zivio u miru pa upolovio :mrgreen: .
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#738 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Sanjarko »

detroit-mercy wrote: Ne bi, moj otac ima 5toro brace i sestara, on troje djece, ja dvoje, vidis li trend :mrgreen:
Nema nista sa ratovima, mom djedu nije smetao drugi svjetski rat da nastanca 6 zivorodjenih i jos troje koji su umrli kao mali. Moj ota zivio u miru pa upolovio :mrgreen: .
Neslazemo se. Ja mislim da bi jer nas je se tada radzalo 40 i nesto hiljada a sada oko 15. A rat uzrokuje nesto drugo o cemu ne bi. Ima rad moj o tome. Posljedice trpimo ako sam upravu danas svi.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#739 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Sanjarko »

Pretjerao sam sa duplo. Mozda 50% bi nas danas vise bilo.
detroit-mercy
Posts: 16093
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#740 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by detroit-mercy »

Vizionar 1985 wrote:Pretjerao sam sa duplo. Mozda 50% bi nas danas vise bilo.
Questionable :mrgreen:, i bez rata mi bi prolazili kroz relativno tezak period tranzicije. Egozdus bi sigurno i tada nastao, vidi pod Kroacija, Rumunija, Bugarska i dr balakanske drzave.
Vjerovatno ne bi izgubili ovoliko stanovnistva ali bi definitivno osjetili pad.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#741 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Sanjarko »

detroit-mercy wrote: Questionable :mrgreen:, i bez rata mi bi prolazili kroz relativno tezak period tranzicije. Egozdus bi sigurno i tada nastao, vidi pod Kroacija, Rumunija, Bugarska i dr balakanske drzave.
Vjerovatno ne bi izgubili ovoliko stanovnistva ali bi definitivno osjetili pad.
Slazem se. Bio bi pad ali bi nas sad bilo sigurno vise. Oko 2 miliona mozda i vise. A sad nas ima oko milion i po. Dalje da ne oftopicarimo.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#742 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Maraschino »

santo gral wrote: Popis uopste nije tacan. Znam barem deset ljudi koje znam, sto zive vani a popisani su u Bosni. Da zajebu , ko zna koga, uzimali sedam dana odmora i isli u Bosnu.
upoznaj jedanaestog
po kojem zakonu nemam pravo da se popisem ako tamo imam sve pa i nekretnine?
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#743 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by cyprus »

Maraschino wrote:
santo gral wrote: Popis uopste nije tacan. Znam barem deset ljudi koje znam, sto zive vani a popisani su u Bosni. Da zajebu , ko zna koga, uzimali sedam dana odmora i isli u Bosnu.
upoznaj jedanaestog
po kojem zakonu nemam pravo da se popisem ako tamo imam sve pa i nekretnine?
Po Zakonu o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u Bosni i Hercegovini 2013. godine...

http://fzs.ba/wp-content/uploads/2016/0 ... isu-hr.pdf

:)
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#744 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Maraschino »

cyprus wrote:
Po Zakonu o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u Bosni i Hercegovini 2013. godine...

http://fzs.ba/wp-content/uploads/2016/0 ... isu-hr.pdf

:)
Po vasoj logici nasa sela su prazna i ne treba im nikakva infrastruktura ili samo 20% od stvarnih stanovnika.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#745 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by cyprus »

Maraschino wrote:
cyprus wrote:
Po Zakonu o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u Bosni i Hercegovini 2013. godine...

http://fzs.ba/wp-content/uploads/2016/0 ... isu-hr.pdf

:)
Po vasoj logici nasa sela su prazna i ne treba im nikakva infrastruktura ili samo 20% od stvarnih stanovnika.
Hm, tražio si zakon, ja ti predočio zakon... A odakle si iščupo takvu logiku, ne znam... Od mene nisi...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#746 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Maraschino »

cyprus wrote:
Maraschino wrote:
cyprus wrote:
Po Zakonu o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u Bosni i Hercegovini 2013. godine...

http://fzs.ba/wp-content/uploads/2016/0 ... isu-hr.pdf

:)
Po vasoj logici nasa sela su prazna i ne treba im nikakva infrastruktura ili samo 20% od stvarnih stanovnika.
Hm, tražio si zakon, ja ti predočio zakon... A odakle si iščupo takvu logiku, ne znam... Od mene nisi...
Image

Jesam li u pravu ili nisam sa tom logikom?

Da bi se planirao vodovod ide se po clanu domacinstva, isto tako i kanalizacija, asfalt, trafostanica, odasiljac za telekomunikaciju...
Ne mozes ugradjivati cijevi 2'' za vodu zato sto si popisao 6 stanovnika a njih zivi(povremeno ili ne) 60 u tom naselju...
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#747 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by cyprus »

@Maraschino, ne znam ko ti je rekao da se infrastruktura treba graditi isključivo prema podacima o stalno prisutnom stanovništvu :-) , pa da onda shodno tome treba lažirati te podatke... Ja nisam...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#748 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Maraschino »

cyprus wrote:@Maraschino, ne znam ko ti je rekao da se infrastruktura treba graditi isključivo prema podacima o stalno prisutnom stanovništvu :-) , pa da onda shodno tome treba lažirati te podatke... Ja nisam...
Nisam ni rekao da si ti.
Ako nekoga niste popisali na osnovu cega onda mozete racunati na njega?
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#749 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Haman2 »

Dodik kaze da jest pa hajde da mu vjerujemo.
DonieBrasco
Posts: 15542
Joined: 31/08/2016 16:09

#750 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by DonieBrasco »

Kazu da je Kosovo-Srbija, pa hajde da im vjerujemo.
Locked