Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Locked
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#701 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Haman2 »

Procitao sam neke komentare na moj komentar. Moram kazati da u pristupu ima puno povrsnosti. Razlog lezi u nepoznavanju povjesti i cinjenica. Mnoge povjesne tvrdnje izvedeno su bez argumenata jer smo takvu povjest-istoriju ucili.

Evo jedan primjer. Zasto je N. Malcom napisao Povjest Bosne
Tu je i odgovor zasto pricamo propagandne price.
Noel Malcolm, Zasto sam odlucio da pisem Povjest Bosne

Kako je jedan britanski povjesnicar uopce dosao na to da pise o povjesti upravo ove balkanske zemlje. Odgovor se krije u spoju mojih povjesnicarskih i publicistickih interesa koji su se iznenada poklopili zbog tragicnih okolnosti ovoga rata. Gotovo od prvoga dana ratovanja u Bosni, zapadni mediji su bili puni mitova ,lazi i zabluda o naravi, povijesti Bosne opcenito, i o uzrocima rata posebice.

Dok sam proucavao te mitove, uocio sam da se u mnogim od njih odrazava slican nacin razmisljanja, svrha im je bila opravdanje srpskog napada na Bosnu i osporavanje bosanske vlasti, sto vise, osporavanje i same ideje bosanske drzave.

Harold Elletson je u Britanskom parlamentu rekao u govoru svojim kolegama, "da je Bosna umjetna drzava, kojoj je granice odredio Tito". Stoga je opca tendencija svih ovih mitova da opravda srpski napad na BiH i da ujedno pribavi kakvo-takvo opravdanje politici zapadnih zemlja, cije je stav podrazumijevao, da treba prihvatiti osvanjanje 70% ukupnog bosanskog teritorija kao svrsen cin, i izvrsiti pritisak na bosnasku vladu da prizna poraz.

Osnovni razlog zasto pisem o drevnoj povijesti Bosne jeste taj sto mislim, da se uzroci ovoga rata ne kriju u u drevnoj povjesti Bosne i da je stoga potrebno opovrgnuti sve one pseudohistorijske teorije koje tvrde suprotno.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#702 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by TDK-90 »

Haman2 wrote: Zasto jedna na drugoj, iz ljubavi ili nuzde. Pogledaj kuce na Kovacima u Sarajevu. Nije to iz neke ljubavi i " provirivanje preko plota", nego zbog toga sto ljudi nemaju gdje napraviti kucu, jer je zemlja oduzeta, a ono sto je ostalo, naslednika puno a svako hoce kucu. Ista stvar je i u Tuzli, dobrim dijelom je tako i u Gornjem Seheru i Grabu u Banja Luci itd. Prosetaj Bosnom kroz sel ista stvar. Kuce se prave gdje covjek nije mogao zamisliti da bi mogle biti napravljene.


Dobar osvrt :thumbup:

Skoro je neko nesto pricao, kako na Sandzaku u mjestima sa vecinskim Bosnjackim stanovnistvom Srbin proda kucu Bosnjaku a za taj novac tamo gdje odlazi u vecinsku Srpsku sredinu moze skoro tri takve kuce kupiti.
Slicna je situacija i u RS , u Brckom takodjer, upravo jer su Bosnjaci satjerani i skuceni na mali prostor.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#703 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by detroit-mercy »

TDK-90 wrote:
Haman2 wrote: Zasto jedna na drugoj, iz ljubavi ili nuzde. Pogledaj kuce na Kovacima u Sarajevu. Nije to iz neke ljubavi i " provirivanje preko plota", nego zbog toga sto ljudi nemaju gdje napraviti kucu, jer je zemlja oduzeta, a ono sto je ostalo, naslednika puno a svako hoce kucu. Ista stvar je i u Tuzli, dobrim dijelom je tako i u Gornjem Seheru i Grabu u Banja Luci itd. Prosetaj Bosnom kroz sel ista stvar. Kuce se prave gdje covjek nije mogao zamisliti da bi mogle biti napravljene.


Dobar osvrt :thumbup:

Skoro je neko nesto pricao, kako na Sandzaku u mjestima sa vecinskim Bosnjackim stanovnistvom Srbin proda kucu Bosnjaku a za taj novac tamo gdje odlazi u vecinsku Srpsku sredinu moze skoro tri takve kuce kupiti.
Slicna je situacija i u RS , u Brckom takodjer, upravo jer su Bosnjaci satjerani i skuceni na mali prostor.
A koliko nas to ima, 15-16 miliona pa skuceni na mali prostor :-).
Nije nego, svako hoce u carsiju :mrgreen:
Pa pogledaj NewYork, zgrda na zgradi, izmedju kuca po metra, al jebi ga to ti je cijena zivota u carsiji/centru. Onoliko sarajevsko polje a oni se tiskaju po Kovacima :-) .
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#704 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by TDK-90 »

detroit-mercy wrote: A koliko nas to ima, 15-16 miliona pa skuceni na mali prostor :-).
Nije nego, svako hoce u carsiju :mrgreen:
Pa pogledaj NewYork, zgrda na zgradi, izmedju kuca po metra, al jebi ga to ti je cijena zivota u carsiji/centru. Onoliko sarajevsko polje a oni se tiskaju po Kovacima :-) .

Evo kako izgleda
2.219.220 stanovnika na 51 % teritorije federacija
1.228.423 stanovnika na 49 % teritorije RS :wink:
Cijene bar u TK po selima i varosicama su skoro iste kao i Tuzla. Dobro Sarajevo je Sarajevo i preskupo. :bih:
Brcko-dijelovi sa vecinskim Srpskim zivljem je jeftinije od "Bosnjackih cetvrti"
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#705 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Haman2 »

Nis ti prosao bosanska sela. Sve su kuce do kuce bez neke okucnice ili vece okucnice. Pogledaj americka sela, ne pozivaj se na Njujork. Njujork je grad sa specificnom zgradma i nacinom gradnje. Tamo gdje su nekad bile livade, danas je kuca do kuce, sa malom ili nikakvom okucnicom.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#706 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by detroit-mercy »

TDK-90 wrote:
detroit-mercy wrote: A koliko nas to ima, 15-16 miliona pa skuceni na mali prostor :-).
Nije nego, svako hoce u carsiju :mrgreen:
Pa pogledaj NewYork, zgrda na zgradi, izmedju kuca po metra, al jebi ga to ti je cijena zivota u carsiji/centru. Onoliko sarajevsko polje a oni se tiskaju po Kovacima :-) .

Evo kako izgleda
2.219.220 stanovnika na 51 % teritorije federacija
1.228.423 stanovnika na 49 % teritorije RS :wink:
Cijene bar u TK po selima i varosicama su skoro iste kao i Tuzla. Dobro Sarajevo je Sarajevo i preskupo. :bih:
Brcko-dijelovi sa vecinskim Srpskim zivljem je jeftinije od "Bosnjackih cetvrti"
Ja ali sta znaci ovo 2.2 miliona na 51% Federacije.
Po gustoci naseljenosti, mi smo 130 i neka zemlja u svijetu. Mi smo slabo naseljena zemlja po svim parametrima. Tako da ne razumijem kako to da smo skuceni na mali prostor. Mi imamo potencijala za jos jedno 7-8 miliona i da ne osjetimo. Al ako vam je lakse vaziti o tome kako smo se stisli na malo, onda je ok :skoljka: .
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#707 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by detroit-mercy »

Haman2 wrote:Nis ti prosao bosanska sela. Sve su kuce do kuce bez neke okucnice ili vece okucnice. Pogledaj americka sela, ne pozivaj se na Njujork. Njujork je grad sa specificnom zgradma i nacinom gradnje. Tamo gdje su nekad bile livade, danas je kuca do kuce, sa malom ili nikakvom okucnicom.
Ne postoje klasicna americka sela, postoje farme gdje na prilicno velikim posjedima zive farmer ili male varosice od par hiljda ljudi koje su populaciono gledano velicine nasih sela.
A za sela ne brini, ona i to posebno ta na koja se pozivas (sela razbijenog tipa) su ionako osudjena na odumiranje. Tako da za nekih 10tak godina i taj argument ce biti suvisan jer niko nece zivjeti u njima.
A sto su muslimanska sela kuca do kuce iako vlasnik ima zemlje da se rasiri na posjedu, e mozda je to i do uloge dzemata jer ljudi vole da su u dzematu a iskreno i prakticnije je.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#708 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Maraschino »

Haman2 wrote:Nis ti prosao bosanska sela. Sve su kuce do kuce bez neke okucnice ili vece okucnice. Pogledaj americka sela, ne pozivaj se na Njujork. Njujork je grad sa specificnom zgradma i nacinom gradnje. Tamo gdje su nekad bile livade, danas je kuca do kuce, sa malom ili nikakvom okucnicom.
Kako ti vise ne dosadi da boldiras a cesto bas boldiranim fulas svu poentu. Zelis biti vazan ali to ne ide boldiranjem. Nisi glup ali prestani se isticati.

Holandija je zemlja priblizne velicine BiH a ima 17 miliona stanovnika i ti kazes BiH prenaseljena. Saberi se. Mnostvo zemlje zjapi prazno. Niti je ima ko da obradjuje a jos manje da se tu nesto gradi.
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#709 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by PM72 »

Sva su sela u Bosni - bosanska samo je stanovništvo u njima srpsko,bošnjačko ili hrvatsko .Postoje i mješana ali rijeđe.Za srpska sela u Bosni je karakteristična gradnja sa krovom u obliku šajkače (čime su se izdaleka poznavali vlasnici) i nećeš sresti nijednu bošnjačku ili muslimansku kuću sa takvim krovom.Kuće po srpskim selima su razbacane,većinom neuredne i zapuštene.Bošnjačka sela su zbijena,malo čistija i sređenija dok su hrvatska sela ipak uređenija,sa lijepim okućnicama i travnjacima,figuricama ili cvijećem.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#710 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by zlajaBHF »

PM72 wrote:Mislim da je rahmetli Tihić dao najbolje objašnjenje situacije oko Dodika.On ga je pitao,u privatnom razgovoru,šta bi sa onog demokrate pa odjednom postade nacionalista i što mu treba ta zapaljiva retorika.
Dodik mu je tad odgovorio :" Suljo,ja sam sa ovom pričom dobio izbore"...

Dodik ili bilo koji Srbin na vlasti,bilo u Srbiji ili genocidnoj tvorevini,svoj dolazak i ostanak na vlasti mora temeljiti na četništvu,negiranju genocida i zločina,veličanju ratnih zločinaca,falsifikovanju istorije,rehabilitaciji četnika i pretvorbi istih u antifašiste itd.

Nijedan neće doći na vlast pričom o ljubavi i slozi sa komšijama.I to treba da vam je jasno za sva vremena.
To je tacno, ali sta sad? Komsju birati ne mozes....Sta raditi a da osiguras sebi engzistenciju ?
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#711 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by PM72 »

zlajaBHF wrote:
PM72 wrote:Mislim da je rahmetli Tihić dao najbolje objašnjenje situacije oko Dodika.On ga je pitao,u privatnom razgovoru,šta bi sa onog demokrate pa odjednom postade nacionalista i što mu treba ta zapaljiva retorika.
Dodik mu je tad odgovorio :" Suljo,ja sam sa ovom pričom dobio izbore"...

Dodik ili bilo koji Srbin na vlasti,bilo u Srbiji ili genocidnoj tvorevini,svoj dolazak i ostanak na vlasti mora temeljiti na četništvu,negiranju genocida i zločina,veličanju ratnih zločinaca,falsifikovanju istorije,rehabilitaciji četnika i pretvorbi istih u antifašiste itd.

Nijedan neće doći na vlast pričom o ljubavi i slozi sa komšijama.I to treba da vam je jasno za sva vremena.
To je tacno, ali sta sad? Komsju birati ne mozes....Sta raditi a da osiguras sebi engzistenciju ?
Za početak,možemo srediti stvari na mjestima gdje je "naša" vlast.Niko ti od Srba ne smeta da recimo Sarajevo bude čisto i uredno,da kupiš nove tramvaje i trolejbuse,da ih redovno čistiš,za sređuješ fasade,parkove,da ne čupaš klupe,da ne razvaljuješ igrališta i ne bacaš smeće.Tako je u svakom gradu u kojem su Bošnjaci većina.Ne smeta ti Dodik da doneseš zakone o ponašanju i kulturi.Dodik ti ne brani da obnoviš fasade i stolariju,da proizvodiš svoj krompir,luk i salatu,da prerađuješ sokove...
Nijedan Srbin ti ne pravi smetnju što voziš pasata a ne plaćaš grijanje,vodu i smeće pa jebeš državu što svako malo toga nema.Prljavi pločnici i haos od smeća za Prvi maj na Vrelu Bosne ili Igmanu nisu produkt proslave nečije krsne slave nego nekultura i primitivizam Bošnjaka.

Kad te i takve stvari sredimo i prevaziđemo onda je lakše raditi na ekonomskom oporavku naroda samom tim jačanju kompletne države a samim tim ćeš natjerati Srbe da traže posla kod nas čime ga automatski obavezuješ da poštuje i tebe i državu jer meni ga više ne bi radio nijedan sa Pala ili Lukavice kad bi mi tražio slobodan dan za 9 januar ili da mu vidim kokarde...
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#712 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Haman2 »

Detroit
Ne postoje klasicna americka sela, postoje farme gdje na prilicno velikim posjedima zive farmer ili male varosice od par hiljda ljudi koje su populaciono gledano velicine nasih sela.
A za sela ne brini, ona i to posebno ta na koja se pozivas (sela razbijenog tipa) su ionako osudjena na odumiranje. Tako da za nekih 10tak godina i taj argument ce biti suvisan jer niko nece zivjeti u njima.
A sto su muslimanska sela kuca do kuce iako vlasnik ima zemlje da se rasiri na posjedu, e mozda je to i do uloge dzemata jer ljudi vole da su u dzematu a iskreno i prakticnije je.
Sela u USA nisu gusto nabijena kao bosnjacka nego je tu kuca, velika stala farma i okolo ili naokola dulumi i dulimi zemlje. Njemu niko nista nije oduzeo agrarnim reformama. Iz toga razloga tu je velika kuca, farma, zgrada za poljoprivredne masine itd. On tu radi i ostvaruje prihode, prodaje drzavi sto je ugovorio. Bosnjak tu mogucnost nema. Ili mu je zemlja oduzeta agrarnim reformama, ili je poplavljena hidrocentralama kao npr Jablanica, ili je na njoj napravljen aerodrom kao npr. Dubrave i Mahovljani, ili je oduzeta za kasarne itd, itd.

Maraschino
Kako ti vise ne dosadi da boldiras a cesto bas boldiranim fulas svu poentu. Zelis biti vazan ali to ne ide boldiranjem. Nisi glup ali prestani se isticati.

Holandija je zemlja priblizne velicine BiH a ima 17 miliona stanovnika i ti kazes BiH prenaseljena. Saberi se. Mnostvo zemlje zjapi prazno. Niti je ima ko da obradjuje a jos manje da se tu nesto gradi.
Jest Maraschino jest, samo je Holandija ravnicarska i veoma plodna zemlja a BiH brdovita sa malo plodnih zemljista. Dolina Neretve unistena Jablanickim jezerom a Bosnjaci raseljeni, Sprecko polje unisteno otpadom iz bivseg KHK Lukavac i Tvornice soda a sad i Cementare. Ljudima se preporucuje da tu zemlju ne obradjuju zbog zagadjenosti ali ljudi to ipak cine jer moraju nesto jesti. Sikuljacko polje unisteno povrsinskim kopom Rudnika Sikulje. Ista stvar i je i sa Dubravama kod Zivinica. Prvo je postavljen Vojni Aerodrom Dubrave a sad i rudnik i da ne nabrajam dalje.

Koliko vidim ti si vjerovatno specijalozirao psihologiju licnosti i eto onako preko Foruma znas sta ja zelim. Da se ne mucis i ne pricas nesto sto ne stoji ja cu ti pomoci. Boldiram tekst da privucem paznju citatelja, jer sam primijetio da ljudi ne citaju ili povrsno citaju kometare.
Last edited by Haman2 on 15/01/2019 20:34, edited 1 time in total.
archi_a
Posts: 10387
Joined: 11/12/2011 18:11

#713 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by archi_a »

@PM72, za posljednji post :thumbup:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#714 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by славянин »

Haman2 wrote:Detroit
Ne postoje klasicna americka sela, postoje farme gdje na prilicno velikim posjedima zive farmer ili male varosice od par hiljda ljudi koje su populaciono gledano velicine nasih sela.
A za sela ne brini, ona i to posebno ta na koja se pozivas (sela razbijenog tipa) su ionako osudjena na odumiranje. Tako da za nekih 10tak godina i taj argument ce biti suvisan jer niko nece zivjeti u njima.
A sto su muslimanska sela kuca do kuce iako vlasnik ima zemlje da se rasiri na posjedu, e mozda je to i do uloge dzemata jer ljudi vole da su u dzematu a iskreno i prakticnije je.
Sela u USA nisu gusto nabijena kao bosnjacka nego je tu kuca, velika stala farma i okolo ili naokola dulumi i dulimi zemlje. Njemu niko nista nije oduzeo agrarnim reformama. Iz toga razloga tu je velika kuca, farma, zgrada za poljoprivredne masine itd. On tu radi i ostvaruje prihode, prodaje drzavi sto je ugovorio. Bosnjak tu mogucnost nema. Ili mu je zemlja oduzeta agrarnim reformama, ili je poplavljena hidrocentralama kao npr Jablanica, ili je na njoj napravljen aerodrom kao npr. Dubrave i Mahovljani, ili je oduzeta za kasarne itd, itd.

Maraschino
Kako ti vise ne dosadi da boldiras a cesto bas boldiranim fulas svu poentu. Zelis biti vazan ali to ne ide boldiranjem. Nisi glup ali prestani se isticati.

Holandija je zemlja priblizne velicine BiH a ima 17 miliona stanovnika i ti kazes BiH prenaseljena. Saberi se. Mnostvo zemlje zjapi prazno. Niti je ima ko da obradjuje a jos manje da se tu nesto gradi.
Jest Maraschino jest, samo je Holandija ravnicarska i veoma plodna zemlja a BiH brdovita sa malo plodnih zemljista. Dolina Neretve unistena Jablanickim jezerom a Bosnjaci raseljeni, Sprecko polje unisteno otpadom iz bivseg KHK Lukavac i Tvornice soda a sad i Cementare. Ljudima se preporucuje da tu zemlju ne obradjuju zbog zagadjenosti ali ljudi to ipak cine jer moraju nesto jesti. Sikuljacko polje unisteno povrsinskim kopom Rudnika Sikulje. Ista stvar i je i sa Dubravama kod Zivinica. Prvo je postavljen Vojni Aerodrom Dubrave a sad i rudnik i da ne nabrajam dalje.

Koliko vidim ti si vjerovatno specijalozirao psihologiju licnosti i eto onako preko Foruma znas sta ja zelim. Da se ne mucis i ne pricas nesto sto ne stoji ja cu ti pomoci. Boldiram tekst da privucem paznju citatelja, jer sam primijetio da ljudi ne citaju ili povrsno citaju kometare.
Seljaci u Americi pretezno rade na ogromnim korporacijskim farmama, ovi sto posjeduju svoja imanja su ta naslijedili.
Evo i kod nas ovo malo sto se proizvede ne moze da se proda ili se proda skoro po dzaba pa se proljeva mlijeko,baca voce itd.
Oduzeta zemlja > Taj argument sve tri naroda bacaju tj. ovi novopeceni historicari .. svakom su ovi drugi oteli.
Sprecko polje je pretezno pod usjevima, vozim se cesto Doboj-gracanica-tuzla .. okreni glavu na desno pa pogledaj.
Sta mislis sta je korisnije i sta vise para donosi - Hidrocentrale,Koksare i industrijski kombinati ili farmer??????????? Povrsinski kopovi i rudnici - pa ako ima neka alternativa tipa plina ili nafte bujrum.Sada smeta sto su i rudnici otvoreni itd iako koliko ljudi radi u istim, dalje Aerodrom znaci je manje koristan od poljane sa psenicom ??

Hidrocentrale na Nervetvi... losa stvar.... mislim da si pristalica Osmanlija tj. podrzavas njihov nastup kada su poljane bile to i to :lol:

Po tvojim logikama sada bi bilo ekstra da nista nije napravljeno nego da seljaci imaju imanja i uzgajaju kupus... dozovi se malo .. kelepeces ko lonac na sporetu koji lozi banovicki ugalj :lol:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#715 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Maraschino »

@Haman2, zovi Slavoniju i Posavinu i pitaj ih sta rade.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23226
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#716 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Sanjarko »

detroit-mercy wrote: Po gustoci naseljenosti, mi smo 130 i neka zemlja u svijetu. Mi smo slabo naseljena zemlja po svim parametrima. Tako da ne razumijem kako to da smo skuceni na mali prostor. Mi imamo potencijala za jos jedno 7-8 miliona i da ne osjetimo. Al ako vam je lakse vaziti o tome kako smo se stisli na malo, onda je ok :skoljka: .
Bosna cijela ali ne 30% gdje smo mi sa ostalima vecina. Nas i ostalih ima na oko 15.000 km2 oko 2 miliona, Hrvata po Hercegovini na oko 10.000 km2 ima oko 200.000 i Srba i ostalih oko 1,1 milion ima na oko 25.000 km2. Gustoca naseljenosti mi i ostali oko 160 po km2, Hrvata po Hercegovini oko 20 po km2, Srba u RS-u oko 40 po km2.

Veliki problem nas je sto smo Brdsko-Planinska drzava, pogotovo gdje Bosnjaci/Bosanci sa ostalima zive. Lakse bi bilo da imamo velike plodne ravnice kao Poljska, Njemacka, Holandija, Francuska, Britanija itd.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#717 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by detroit-mercy »

Haman2 wrote:Detroit
Ne postoje klasicna americka sela, postoje farme gdje na prilicno velikim posjedima zive farmer ili male varosice od par hiljda ljudi koje su populaciono gledano velicine nasih sela.
A za sela ne brini, ona i to posebno ta na koja se pozivas (sela razbijenog tipa) su ionako osudjena na odumiranje. Tako da za nekih 10tak godina i taj argument ce biti suvisan jer niko nece zivjeti u njima.
A sto su muslimanska sela kuca do kuce iako vlasnik ima zemlje da se rasiri na posjedu, e mozda je to i do uloge dzemata jer ljudi vole da su u dzematu a iskreno i prakticnije je.
Sela u USA nisu gusto nabijena kao bosnjacka nego je tu kuca, velika stala farma i okolo ili naokola dulumi i dulimi zemlje. Njemu niko nista nije oduzeo agrarnim reformama. Iz toga razloga tu je velika kuca, farma, zgrada za poljoprivredne masine itd. On tu radi i ostvaruje prihode, prodaje drzavi sto je ugovorio. Bosnjak tu mogucnost nema. Ili mu je zemlja oduzeta agrarnim reformama, ili je poplavljena hidrocentralama kao npr Jablanica, ili je na njoj napravljen aerodrom kao npr. Dubrave i Mahovljani, ili je oduzeta za kasarne itd, itd.

Maraschino
Kako ti vise ne dosadi da boldiras a cesto bas boldiranim fulas svu poentu. Zelis biti vazan ali to ne ide boldiranjem. Nisi glup ali prestani se isticati.

Holandija je zemlja priblizne velicine BiH a ima 17 miliona stanovnika i ti kazes BiH prenaseljena. Saberi se. Mnostvo zemlje zjapi prazno. Niti je ima ko da obradjuje a jos manje da se tu nesto gradi.
Jest Maraschino jest, samo je Holandija ravnicarska i veoma plodna zemlja a BiH brdovita sa malo plodnih zemljista. Dolina Neretve unistena Jablanickim jezerom a Bosnjaci raseljeni, Sprecko polje unisteno otpadom iz bivseg KHK Lukavac i Tvornice soda a sad i Cementare. Ljudima se preporucuje da tu zemlju ne obradjuju zbog zagadjenosti ali ljudi to ipak cine jer moraju nesto jesti. Sikuljacko polje unisteno povrsinskim kopom Rudnika Sikulje. Ista stvar i je i sa Dubravama kod Zivinica. Prvo je postavljen Vojni Aerodrom Dubrave a sad i rudnik i da ne nabrajam dalje.

Koliko vidim ti si vjerovatno specijalozirao psihologiju licnosti i eto onako preko Foruma znas sta ja zelim. Da se ne mucis i ne pricas nesto sto ne stoji ja cu ti pomoci. Boldiram tekst da privucem paznju citatelja, jer sam primijetio da ljudi ne citaju ili povrsno citaju kometare.
Ukratko, hoces reci da su Bosnjaci bezemljasi :-).
Jarane, ja imam rodbinu koja ima tolike posjede, to sto ih niko ne obradjuje je drugi problem.
Nikome od te familije nije padalo napamet da gradi kucu na posjedu daleko od sela i ljudi :skoljka:
User avatar
muha_sa
Posts: 128604
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#718 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by muha_sa »

PM72 wrote:
Za početak,možemo srediti stvari na mjestima gdje je "naša" vlast.Niko ti od Srba ne smeta da recimo Sarajevo bude čisto i uredno,da kupiš nove tramvaje i trolejbuse,da ih redovno čistiš,za sređuješ fasade,parkove,da ne čupaš klupe,da ne razvaljuješ igrališta i ne bacaš smeće.Tako je u svakom gradu u kojem su Bošnjaci većina.Ne smeta ti Dodik da doneseš zakone o ponašanju i kulturi.Dodik ti ne brani da obnoviš fasade i stolariju,da proizvodiš svoj krompir,luk i salatu,da prerađuješ sokove...
Nijedan Srbin ti ne pravi smetnju što voziš pasata a ne plaćaš grijanje,vodu i smeće pa jebeš državu što svako malo toga nema.Prljavi pločnici i haos od smeća za Prvi maj na Vrelu Bosne ili Igmanu nisu produkt proslave nečije krsne slave nego nekultura i primitivizam Bošnjaka.

Kad te i takve stvari sredimo i prevaziđemo onda je lakše raditi na ekonomskom oporavku naroda samom tim jačanju kompletne države a samim tim ćeš natjerati Srbe da traže posla kod nas čime ga automatski obavezuješ da poštuje i tebe i državu jer meni ga više ne bi radio nijedan sa Pala ili Lukavice kad bi mi tražio slobodan dan za 9 januar ili da mu vidim kokarde...
:thumbup:
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#719 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by PM72 »

Haman2 wrote:
Sela u USA nisu gusto nabijena kao bosnjacka nego je tu kuca, velika stala farma i okolo ili naokola dulumi i dulimi zemlje. Njemu niko nista nije oduzeo agrarnim reformama.
:lol: :lol: :lol:

Veliš,tamo nije bilo agrarne reforme? Ma jok...dovedu karavan naseljenika,podjele im brojeve i zastavice pa juriš na parcele...pobodeš zastavicu i tvoje...qrcom nije mrdnuo a dobio zemlje da je ne može prejahati da dan...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23226
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#720 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Sanjarko »

detroit-mercy wrote: Ukratko, hoces reci da su Bosnjaci bezemljasi :-).
Jarane, ja imam rodbinu koja ima tolike posjede, to sto ih niko ne obradjuje je drugi problem.
Nikome od te familije nije padalo napamet da gradi kucu na posjedu daleko od sela i ljudi :skoljka:
Nisu. Ali problem jest sto smo izgubili posjede/imovinu itd., u ratovima i oduzimanjima dosta toga od Kraljevine Jugoslavije pa do nedavno. Recimo ja i moja porodica smo u ovoj cak privatizaciji osteceni za imovinu koju smo od dede trebali nasljediti. Gdje je imovina sto je se izgubila u ratu, poslovi itd. Sve do zivota najmilijih, sto je sve tesko nadoknaditi.

PS. Ispravka prethodno navedenog posta nas i ostalih na oko 15.000 km2 ima preko 130 po km2.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23226
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#721 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Sanjarko »

Recimo primjerice kuca, stan itd., u ratu osteceno, zapaljeno itd. Trebalo to sve ponovo obnoviti i ponovo uloziti novac u obnovu svega toga. Gdje je jos sto su ljudi izgubili zivote, zdravlje itd., jer su ubijani, ranjavani itd.

Pod tim mislim posjedi/imovina itd. Rat nas skrsio pravo. Realno.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#722 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by detroit-mercy »

Vizionar 1985 wrote:
detroit-mercy wrote: Ukratko, hoces reci da su Bosnjaci bezemljasi :-).
Jarane, ja imam rodbinu koja ima tolike posjede, to sto ih niko ne obradjuje je drugi problem.
Nikome od te familije nije padalo napamet da gradi kucu na posjedu daleko od sela i ljudi :skoljka:
Nisu. Ali problem jest sto smo izgubili posjede/imovinu itd., u ratovima i oduzimanjima dosta toga od Kraljevine Jugoslavije pa do nedavno. Recimo ja i moja porodica smo u ovoj cak privatizaciji osteceni za imovinu koju smo od dede trebali nasljediti. Gdje je imovina sto je se izgubila u ratu, poslovi itd. Sve do zivota najmilijih, sto je sve tesko nadoknaditi.

PS. Ispravka prethodno navedenog posta nas i ostalih na oko 15.000 km2 ima preko 130 po km2.
Sto nas opet svrstava u rijetko naseljenu zemlju, kako god okrenes.
Da ta logika vrijed toliko bitna onda bi Mongolija bila najrazvijenija a Luxemburg/Singapur najnerazvijenija drzava u svijetu.
O gubitcima imovine, pa pogledaj kolke su firme, zgrade, vile bile nacionalizovane po drugim krajevima Juge. Nacionalizacija nije pogodila samo nas, nego je pogadjala svakog.
Kome je zemlja oduzimana, sitnoj raji, kmetovima :mrgreen: cija je zemlja bila po Slavoniji, Vojvodini :skoljka: Ili su tamo ostali posjedi od hiljada hektara.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#723 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by detroit-mercy »

Vizionar 1985 wrote:Recimo primjerice kuca, stan itd., u ratu osteceno, zapaljeno itd. Trebalo to sve ponovo obnoviti i ponovo uloziti novac u obnovu svega toga. Gdje je jos sto su ljudi izgubili zivote, zdravlje itd., jer su ubijani, ranjavani itd.

Pod tim mislim posjedi/imovina itd. Rat nas skrsio pravo. Realno.
To svi znamo da nas je rat skrsio pravo (ovdje mislim na sve stanovnike BiH), izuzev par izuzetaka kojima je bio odskocna daska ka pribavljanju krupnog kapitala. Ali to nije tema.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23226
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#724 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by Sanjarko »

detroit-mercy wrote: Sto nas opet svrstava u rijetko naseljenu zemlju, kako god okrenes.
Da ta logika vrijed toliko bitna onda bi Mongolija bila najrazvijenija a Luxemburg/Singapur najnerazvijenija drzava u svijetu.
O gubitcima imovine, pa pogledaj kolke su firme, zgrade, vile bile nacionalizovane po drugim krajevima Juge. Nacionalizacija nije pogodila samo nas, nego je pogadjala svakog.
Kome je zemlja oduzimana, sitnoj raji, kmetovima :mrgreen: cija je zemlja bila po Slavoniji, Vojvodini :skoljka: Ili su tamo ostali posjedi od hiljada hektara.
To jest. Ali na ovo ja mislim.
Recimo primjerice kuca, stan itd., u ratu osteceno, zapaljeno itd. Trebalo to sve ponovo obnoviti i ponovo uloziti novac u obnovu svega toga. Gdje je jos sto su ljudi izgubili zivote, zdravlje itd., jer su ubijani, ranjavani itd.

Pod tim mislim posjedi/imovina itd. Rat nas skrsio pravo. Realno.
Osteceni koliko puta dosad. Okupacija AU 1878, nastradala nas bruka tada. Ratovi Balkanski opet nastradalo bruka nasih van Bosne u CG, SRB i Kosovu. I svj. rat opet nas bruka nastradala, II svj. rat bruka, i zadnji rat opet bruka.

Sve sa imovinom stradavali i sa zdravljem i zivotima. Jos nas i privatizacija dokosurila.

Realno skrseni smo mozda do tacke od koje nema ozbiljnijeg oporavka.
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#725 Re: Je li Republika Srpska danas više država nego Bosna i Hercegovina?

Post by PM72 »

Vizionar 1985 wrote: Osteceni koliko puta dosad. Okupacija AU 1878, nastradala nas bruka tada. Ratovi Balkanski opet nastradalo bruka nasih van Bosne u CG, SRB i Kosovu. I svj. rat opet nas bruka nastradala, II svj. rat bruka, i zadnji rat opet bruka.

Sve sa imovinom stradavali i sa zdravljem i zivotima. Jos nas i privatizacija dokosurila.

Realno skrseni smo mozda do tacke od koje nema ozbiljnijeg oporavka.
A Njemci i Rusi? Izginulo im 2/3 muškog stanovništva u nekoliko svjetskih ratova...oporaviše se i jači nego ikad.
Locked