Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#201 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by TRANCE »

Ivo Lola wrote:U zadnjih mjesec dana moju firmu napustilo je 9 ljudi, ima nas oko 50... (IT Sektor)
Punac ima firmu, trazi 6 radnika ne moze nijednog naci (masinstvo)
Prijatelj kaze sad ima radnika dovoljno al nedaj boze da ko napusti ne zna kako bi naso (ugostiteljstvo)
Drugi prica kod njega u firmi 5 kamiona stoji parkirano nema ih ko vozit (transport)

vlasnici sve 4 pomenute firme spremni su poboljsati plate i uslove i vec se desavaju ti procesi ali je pitanje koliko daleko oni mogu obzirom na poreze, inspekcije, cijene namirnica...

e sta vi mislite da li je ovo sansa za nas koji planiramo ostat ovde ili mozda put u katastrofu
-plate ce morati ici gore jer ce radnik postat ko suho zlato...
-pitanje je do koje mjere ce firme moc podnosit to poboljsanje plata i uslova... je li moguce da ce nas to dokusuriti ?

mislim da je osnovni problem sto se drzava nece moci nositi sa tim povecanjem plata, ja garantujem da ce za godinu dana konobar imati platu kao drzavni sluzbenici sa srednjom skolom, sta onda sa tim valom nezadovoljstva kod njih ?
BiH je imala u 2015. anketnu stopu nezaposlenosti 27,7%, a u 2017. godini 20,5%, što je solidan napredak, ali još daleko od pune zaposlenosti, koja se definiše kao nezaposlenost ispod 4,5%.
Rast plata u BiH je trenutno oko 1,5% godišnje, što je na nivou stope inflacije, tako da realnog rasta plata nema.
Kompanije imaju problem da za platu od 5-6 stoja mogu naći samo degenerike, jer su kvalitetni radnici ili otišli u inostranstvo ili već rade negdje za veću platu. Znam npr. jednog vlasnika manjeg hotela u Sa, ima dnevno prihoda od gostiju 200-400 eura, ali hoće Bošnjo kvalitetnu radnicu na recepciji za 6 stoja mjesečno, žao mu izdvojiti više, jer mora sin džipa vozati. Objavio oglas, uslovi znanje engleskog, njemačkog i po mogućnosti još jednog stranog jezika, naravno nije mu se niko javio :lol: Spustio kriterije, javilo mu se par cura, one kvalitetnije odšetale kad su čule iznos plate, a zaposlio neke polupismene fufice. Kad su krenule negativne ocjene na Bookingu zbog neljubaznog i neprofesionalnog osoblja, kuknjava kako se ne može naći kvalitetan radnik u BiH. Naravno nije mu ni u jednom trenutku palo na pamet da digne platu na 900-1000 KM, pa onda vidi koga može naći.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#202 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by animals »

Pad nezaposlenosti je zato sto se ta razlika u procentima zaposlila...
ali i Njemackoj...znaci opada nezaposlenost :D
Rizvan
Posts: 1282
Joined: 27/11/2013 09:25

#203 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by Rizvan »

moonca wrote:Ako si ne zaposlen- nema nista.
Ovo važi za SAD, u Evropi manje više u svim razvijenim zemljama, nezaposleni imaju primanja. U Njemačkoj dugotrajno nezaposleni primaju 800KM, oni kraće nezaposleni, naravno primaju i više, određeni vremenski period. Plus imaju pravo na subvencije za stanarinu, a tu je naravno i dječiji doplatak.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#204 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by TRANCE »

Rizvan wrote:
moonca wrote:Ako si ne zaposlen- nema nista.
Ovo važi za SAD, u Evropi manje više u svim razvijenim zemljama, nezaposleni imaju primanja. U Njemačkoj dugotrajno nezaposleni primaju 800KM, oni kraće nezaposleni, naravno primaju i više, određeni vremenski period. Plus imaju pravo na subvencije za stanarinu, a tu je naravno i dječiji doplatak.
Primaju i u SAD-u u prosjeku 145 dolara mjesečno bonova za hranu u supermarketu.
U Njemačkoj je to 416 eura mjesečno.
U Irskoj 858 eura mjesečno itd.
U Bosni 0.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#205 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by TRANCE »

animals wrote:Pad nezaposlenosti je zato sto se ta razlika u procentima zaposlila...
ali i Njemackoj...znaci opada nezaposlenost :D
Nije baš samo zbog toga, ako je vjerovati zavodu za statistiku, u BiH u oktobru 2014. je bilo 707.146 zaposlenih, a u oktobru 2017. 754.020 zaposlenih.
Postoji ekonomski rast, ali to još uvijek nije dovoljno.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#206 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by muha_sa »

insomnia78 wrote:Pa dobro. Mozda cojk vari podmornice, sta znas. Naucio na kursu u Sirokom
grah se vari--podmornice se zavaruju :lol:
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#207 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by The 51st State »

Za radnika Koji iole nesto zna osim obicnih robotskih operacija, 800-1000 km je odavno standard I rasce, najnize placeni nekvalifikovani radnici ce se Jos dugo vrtiti oko 500-600 stoja I polako see mijenjati sTo vecim stepenom automatizacije.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#208 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by insomnia78 »

Rizvan wrote:
moonca wrote:Ako si ne zaposlen- nema nista.
Ovo važi za SAD, u Evropi manje više u svim razvijenim zemljama, nezaposleni imaju primanja. U Njemačkoj dugotrajno nezaposleni primaju 800KM, oni kraće nezaposleni, naravno primaju i više, određeni vremenski period. Plus imaju pravo na subvencije za stanarinu, a tu je naravno i dječiji doplatak.
Jah. Jos da je kako doci iz Bosne i odmah se uvaliti tu
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#209 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by insomnia78 »

muha_sa wrote:
insomnia78 wrote:Pa dobro. Mozda cojk vari podmornice, sta znas. Naucio na kursu u Sirokom
grah se vari--podmornice se zavaruju :lol:
:lol: :thumbup:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#210 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by spreca »

problemnatravunu wrote: Evo iscitah ranom zorom sve ovo, uz kaficu, i samo da kazem svoje misljenje, dakle ove tri milje eura pocetna je sto posto BRUTO plata, tako da ljudi moji de malo ohladite!
Ne mogu reci da vani , na zapadu , nije bolje , ali de malo realnosti, znate ono troskovi stanovanja ,,,, ovde vecina ljudi ima svoje stanove, i ako ima imalo bolju platu nije ovde sve tako crno,
Ovo pisem iz mojih licnih iskustava, proveo sam ja desetak godina vani, radio u izuzetno maloj firmi, ali su se prava radnika postovala kao da je najjaca drzavna firma!
Ove nazovi gazde iz BiH moraju promijeniti prije svega svoj stav, dakle uposlenika tretirati kao svoje blago,omoguciti mu slobodno vrijeme, fiksno radno vrijeme, dobro ga i posteno platiti te tako steci lojalne uposlenike!
Pazi, primjer ovoga gore hipotetskog radnika vani , sa tri hiljade eura, rekoh to je bruto, i nisu bas neke pare, ali on zna kada i za sta radi, koje je radno vrijeme, ima slobodne dane po zakonu, godisnji odmor i sve ostalo, dakle zivi zivot dostojan covjeka, a nije (slabo) plaćeni rob, bez prava na privatnost i barem male zivotne uzitke koje je stekao svojim radom!
Ovde svaki hebeni "gazdica" odmah kupi Audi Q7, "nedobog" sta manje, a ima gomilu nezadovoljnih robova koji ce ga prvom prilikom, ne napustiti, to je zadnje, nego će gledati kako da ga "zavrnu" na svakom koraku, i onda smo tu gdje jesmo! :bih:
:thumbup: ja za ove nase biznisTele nebih radio niposto.....radije bih otisao negdje cistiti ulice i WCe......kad nepismeni otvori firmu odmah je tu kakavo skupo auto i uglavnom na kredit koje treba da mu otplacuju ovi sto ih placa po 5 stoja maximalno a na vratu lancic kao da je skinuo sa nekog bika a trbuh do zuba ko da dvoje nosi.....nek mu caca se guzi za tu sadaku....jos kad cujem sta im rade ja bi vjerovatno vec dobio 5 dozivotnih robija
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#211 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by bh.tornjak »

slazem se da su poslodavci u BiH (uopce na Balkanu) posebna ljudska vrsta....ali,
radnik u BiH (uopce na Balkanu) je takodje posebna vrsta koja bi trebala biti predmet ozbilnjog posmatranja (psiholoskog).
BH radnik misli da samim tim sto dodje na posao vec je zaradio svoju platu i da sve ostalo sto uradi,radi za "gazdu"....!!!!

Alo bolan, pola tih radnika ne zaradi ni svoju platu, produktivnost im je zamalo ravna nuli...
da ne govorimo o dvije trecine onih koji su priuceni radnici (nakon godina skolovanja) skontali da od toga nema nista pa nesto naucilo da radi i pocne se prsit da je neki ekspert.
Inace, u BiH su sve sami eksperti za sve i svasta, samo reci temu i odmah imas desetine strucnjaka iz te oblasti koji samo velikom svjetskom zavjerom nisu dobili kolektivnu Nobelovu nagradu za revolucionarna naucna otkrica....

Budimo realni....sta misli jedna sivacica koja sjedi za masinom za 500 KM....????
da vrijedi vise....????

Ne ....ne vrijedi. Iskreno, da vrijedi nebi bila sivacica.
Tako je i sa drugim poslovima......sve su to slabo placeni poslovi ....za koje na zapadu ne mozes naci firmu kojoj se to isplati raditi...
Na kraju ispadne da trebaju biti sretni sto su te firme uopce tu (jesta da to malo bezobrazno zvuci,ali je tako).

Konobari (kuhari)....????
Mala im plata....????
i na zapadu konobar (kuhar) zaradi veoma slabo....

Trgovci...???
isto tako....

Slabo imas dobrih majstora za zanimanja koja su "interesantna" zapadnim (razvijenim) zemljama i koja su dobro placena ....
niko nece da prizna ali oni sto se ispale iz BiH prolaze razna doskolovavanja i visemjesecne kurseve (obuku) i sta ti ja znam sta jos jer "zapadnjak" zna da mu je dosao majstor (ekspert zaostale tehnologije) koji se majstorom ne moze nazvati...

jednom sa davno napisao...i mi smo eksperti za sve i svasta (u stvarnosti NIZASTA)...al´jos lopatu nismo napravili nasom pamecu (i to uvezemo iz Kine)

sad dodjemo do onih brojeva koliko se zaradjuje "ovde" i "tamo"....
pa,vise se zaradjuje "tamo".....ali s tom "zaradom" ti isti radnici ne mogu si puno vise priustiti od onog sto radnik zaradi 500-700 KM "vamo"....
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#212 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by akaunt »

Pa de onda objasni čovjeku razliku izmedju bruto i neto. Ali samo u ciframa, pusti pricu!
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#213 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by tlr »

Na Zapadu duguročno ne znaju šta će sa ljudima (radnicima), zbog automatizacije poslova koji su u prošlosti bili rezervisani za čovjeka.
Na Balkanu se dugoročno ne zna kako riješiti problem manjka ljudi (emigracija).

Balkan je uvijek išao kontra svijeta, ja to kažem - ispred svog vremena.

Nije nerealno očekivati da bi u budućnosti Svijet mogao ostati bez ljudi.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#214 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by Last December »

Gazde imaju radnike baš kakve i zaslužuju, što vrijede i za političare i njihove glasače. Meni je samo žao te male manjine dobrih radnika koji su najebali ali srećom njih je sve manje jer odlaze, neki vani a neki ka nebu.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#215 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by insomnia78 »

Dobar kuhar noze poprilicno izaci na kraju mjeseca. Dobar
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#216 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by mali_balon »

Daleko smo od ponora a i od sanse.....i dalje ima robova koji rade za mizerne pare na -10 i +40.....dakle nije ni ponor ni sansa sve dok radnik suti trpi i radi....
Treba jos koja godina proci da se to sve filterise,i tek onda cemo vidjet gdje smo sta smo......mislim da ce doci do ponora, ko malo normalnije razmislja (nekom ponora a nekom i sansa) jer ce ostati begovi i fukara (ovo govorim za privatni sektor, budzetlije su vanzemaljci)......ostaje vjerna glasacka masinerija suti trpi dobro je i oni koji ne mogu vani (jer ne mogu ne znaju itd itd).
A bake zaposli 100000 ljudi i sunce ce nas sve ogrijati....
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#217 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by Opal_89 »

Ta razlika u broju zaposlenih izmedju 2014. i 2017. jeste sto su unazad par godina pocele silne "mjere borbe protiv nezaposlenosti" od strane federalnog i kantonalnog zavoda za zaposljavanje. Znaci nasli su omladinu koja ce raditi kao pripravnici i privremeno zaposleni na raznim projektima (Prilika za sve, +100, Prvo radno iskustvo,...) u periodu od 12 mjeseci, placaju ih od 350-500 KM, regularno im se odbijaju doprinosi a sve to u Zavodu za statistiku prolazi kao "zaposleni".
dert
Posts: 6543
Joined: 28/09/2011 07:35
Location: dert

#218 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by dert »

poljoprivreda ..........niko o njoj ne misli :?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#219 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by insomnia78 »

Kako ne misli
Glaj
Ruska Federacija ponovo je uvela zabranu za uvoz jabuka iz BiH koja stupa na snagu ponedjeljak, 22. januara.

Razlog za uvođenje ove mjere jeste što je kompanija iz Bijeljine prepakivala, prema navodima ruske strane, jabuke porijeklom iz Poljske i izvozila ih u Rusiju. Pošiljku jabuka pratio je fitosanitarni certifikat izdat od fitosanitarnog inspektora Brčko distrikta.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#220 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by Last December »

LOL. Kažu da su pakovali u polovne gajbice da uštede na ambalaži. Al aj ti sad objasni. Poslije .aranja nema kajanja :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#221 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by moonca »

bh.tornjak wrote:slazem se da su poslodavci u BiH (uopce na Balkanu) posebna ljudska vrsta....ali,
radnik u BiH (uopce na Balkanu) je takodje posebna vrsta koja bi trebala biti predmet ozbilnjog posmatranja (psiholoskog).
BH radnik misli da samim tim sto dodje na posao vec je zaradio svoju platu i da sve ostalo sto uradi,radi za "gazdu"....!!!!

Alo bolan, pola tih radnika ne zaradi ni svoju platu, produktivnost im je zamalo ravna nuli...
da ne govorimo o dvije trecine onih koji su priuceni radnici (nakon godina skolovanja) skontali da od toga nema nista pa nesto naucilo da radi i pocne se prsit da je neki ekspert.
Inace, u BiH su sve sami eksperti za sve i svasta, samo reci temu i odmah imas desetine strucnjaka iz te oblasti koji samo velikom svjetskom zavjerom nisu dobili kolektivnu Nobelovu nagradu za revolucionarna naucna otkrica....

Budimo realni....sta misli jedna sivacica koja sjedi za masinom za 500 KM....????
da vrijedi vise....????

Ne ....ne vrijedi. Iskreno, da vrijedi nebi bila sivacica.
Tako je i sa drugim poslovima......sve su to slabo placeni poslovi ....za koje na zapadu ne mozes naci firmu kojoj se to isplati raditi...
Na kraju ispadne da trebaju biti sretni sto su te firme uopce tu (jesta da to malo bezobrazno zvuci,ali je tako).

Konobari (kuhari)....????
Mala im plata....????
i na zapadu konobar (kuhar) zaradi veoma slabo....

Trgovci...???
isto tako....

Slabo imas dobrih majstora za zanimanja koja su "interesantna" zapadnim (razvijenim) zemljama i koja su dobro placena ....
niko nece da prizna ali oni sto se ispale iz BiH prolaze razna doskolovavanja i visemjesecne kurseve (obuku) i sta ti ja znam sta jos jer "zapadnjak" zna da mu je dosao majstor (ekspert zaostale tehnologije) koji se majstorom ne moze nazvati...

jednom sa davno napisao...i mi smo eksperti za sve i svasta (u stvarnosti NIZASTA)...al´jos lopatu nismo napravili nasom pamecu (i to uvezemo iz Kine)

sad dodjemo do onih brojeva koliko se zaradjuje "ovde" i "tamo"....
pa,vise se zaradjuje "tamo".....ali s tom "zaradom" ti isti radnici ne mogu si puno vise priustiti od onog sto radnik zaradi 500-700 KM "vamo"....
:thumbup:
Pazi, primjer ovoga gore hipotetskog radnika vani , sa tri hiljade eura, rekoh to je bruto, i nisu bas neke pare, ali on zna kada i za sta radi, koje je radno vrijeme, ima slobodne dane po zakonu, godisnji odmor i sve ostalo, dakle zivi zivot dostojan covjeka, a nije (slabo) plaćeni rob, bez prava na privatnost i barem male zivotne uzitke koje je stekao svojim radom!
Ovde svaki hebeni "gazdica" odmah kupi Audi Q7, "nedobog" sta manje, a ima gomilu nezadovoljnih robova koji ce ga prvom prilikom, ne napustiti, to je zadnje, nego će gledati kako da ga "zavrnu" na svakom koraku, i onda smo tu gdje jesmo! :bih:
Nas Balkanac ne cijeni Balkanca. To se osjeti i vani, kao i u Bosni. Radnik ocekuje od 'vlasnika' da radi uporedo sa njim . Onda bi ga cijenio. :lol: STA SE ON OVDJE SEPURI I PAMETUJE--- pa eto, tek toliko da je bar stisnuo i otvorio svoj biznis na svoj rizik.
Evo i ovaj pise o kupovini auta- :-) :shock:
Imala sam par nasih - ti ga placas a on kao da ti cini uslugu- :zoka: :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#222 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by Bloo »

spreca wrote:Ko hudo zensko...samo im jedeno na umu :lol:
Pa pretpostavljam da mu je plata mala, pa da ponudim drugi izvor prihoda :mrgreen:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#223 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by HAVANA »

Eki kuhar lose placen.Jes kad bi ja kuho.A dobra kuhara ni za lijeka, a plata bolja nego u telekomu...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#224 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by moonca »

Cula sam da je oko 1000 KM- :-)
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#225 Re: Je li ovo sansa ili rub ponora ?

Post by HAVANA »

Od 800 do 1000 kod ovih obicnih.Ja ih znam i sto 2 do 2500 uzimaju.
Post Reply