Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#601 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Smrcak15 »

Connaisseur Karlin wrote:
Smrcak15 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:Smrcko, da li znas nesto o kosmologiji, mitoloskoj i religijskoj kosmologiji ?
da cujem sta je to mitoloska kosmologija???
price o kreacionizmu :)
taj mi je kreacionizam nepoznat.
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#602 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Optimus Prime »

perfekcionista1 wrote:
Optimus Prime wrote:
Ako uspijes dokazati da postoji jedan jedini ajet ( a ne vise njih) koji sadrzi bilo kakvo tajno znanje koje nije moglo biti dostupno ljudima u 6. stoljecu ceka te bogatstvo i slava.

Bio bi prva osoba kojoj je u historiji islama to upalilo. A do tada ovi pozivi na pokajanje predstavljaju patetiku par excellence.

Postoji razlog zasto su cafiri otkrili da se svemir siri, a ne muslimani citajuci kuran. I da si imalo iskren prema sebi, znao bi koji je to razlog.
Ne radi se o jednom ajetu vec o vecem broju njih koji kao cjelina ne ostavljaju ni 1% vjerovatnoci da je to mogao napisati covjek. Da, za neke stvari nesto slicno su govorili pojedini i ranije, ali su oni takodje govorili i desetine drugih nenaucnih besmislica pa Muhammed a.s nije od njih prepisao te besmislice ali je prepisao ono sto je zaista istina? Zar ne vidis i ne shvatas koliko to nevjerovatno zvuci?

Da ti jos bude jasnije:

1. Kur'an spominje u suri Enbija 30 kako je nastao kosmos, 14 vjekova prije zvanicne potvrde o Velikom prasku. Mozes reci da je to slucajno pogodio, ok, idemo dalje.

2. Kur'an 14 vjekova prije zvanicne potvrde govori o tome da je Mjeseceva svjetlost reflektovana a ne njegova sopstvena. Ko je to mogao znati u to vrijeme? Mozes opet reci neka prijasnja nagadjanja. Ok

3. Cinjenica da se Sunce kao i sve u svemiru krece je spomenuta u Kur'anu prije 1400 godina a nauka je otkrila tek u proslom stoljecu. Slucajnost da je Muhammed pogodio? Ok, neka bude.

4. Kur'an govori da je sve stvoreno od vode, da biljke imaju muski i zenski spol, slucajnost da je pogodio? Ok

Idemo sad na TEORIJU VJEROVATNOCE.
Za sve cinjenice koje spominjete da je neko prije Muhammeda govorio takodje je neko prije Muhammeda govorio o istim ali na pogresan nacin. Veliki filozofi pa i najveci medju njima su spominjali neke naucne teorije koje su dokazano potpuno pogresne. Dakle, uvijek su postojale barem dvije teorije o svakoj naucnoj cinjenici, a cesto i mnogo vise njih, cak i desetak teorija. Uzmimo primjer da je 6 maksimum.

Ako imamo dva izbora sanse da nesto pogodimo su 1:2. Kao bacanje novcica. Sansa da dobijemo pismo je 1:2. Sansa da dva puta uzastopno dobijemo pismo je 1:4 ili 25%, sansa da tri puta dobijemo pismo je 1:8 ili 12,5%

Kocka ima 6 strana, sansa da cu prilikom prvog bacanja dobiti sesticu je 1:6, sansa da cu drugo bacanje takodje dobiti sesticu je 1:36, a treci put 1:72.

Primjer, za oblik Zemlje su postojale desetine teorija, da je ravna, da je loptasta, kockasta, petougla, sestougla, itd. Minimalno desetak teorija. Dakle sanse da je Muhamed pogodio 1:10

Mjesecava svjetlost moze biti ili sopstvena ili reflektovana. Sanse da je Muhammed pogodio ispravnu teoriju su 1:2, samo ova dva primjera vjerovatnoca da se potrefi istina je 1:10 x 1:2=1:20.

Kur'an kaze da su ziva bica stvorena od vode a u to vrijeme a i vremenu prije Poslanika ljudi su mogli samo nagadjati od cega je covjek stvoren, pa su tvrdili hiljade teorija, koji god materijal postoji bio je moguca teorija. Sanse da Muhammed pogodi su 1:1000.
Sansa da sve tri prethodne stavke budu tacne su 1:10 x 1:2 x 1:1000= 1:20000 ili 0,005%

Ova teorija vjerovatnoce na samo tri ajeta iz Kur'ana iznosi 0,005%, a Kur'an na stotine mjesta govori o naucnim cinjenicama ali eto recimo neka govori na samo 20 mjesta o naucnim cinjenicama, sanse da je Muhammed sve to slucajno pogodio su jedna ogromna NULA, 0%.


Sve to moze znati jedino Stvoritelj i niko drugi. Pametnom je i isaret dovoljan.

I da uzmes jos fleksibilniji pristup ovoj teoriji vjerovatnoce, neka je svaka naucna cinjenica o kojoj Kur'an govori 1:6, neka ne bude uopste ovaj procenat 1:1000 vezano za materiju od koje su stvorena ziva bica, opet ces dobiti slican rezultat.
Nisam rekao da meni dokazes. Meni su poznata sva naucna "cuda" kurana.

Vise sam mislo na to da ti sa kuranom, zavisno od teme odes na primjer, na institut za astronomiju i da im pokusas dokazati da je opis stvaranja iz kurana konzistentan sa aktuelnom teorijom velikog praska. Javi nam sta su rekli.

Nakon toga odes na institut za biohemiju i pokusas im objasnit zasto kuran smatra da je sve nastalo od vode. Ne moras im govoriti da u jednoj drugoj suri pise da je covjek nastao od zemlje. Ali nemoj zaboravit da spomenes da Allah stvara sve u parovima. I naravno, javi nam sta su ti rekli.

Na kraju odes na fakultet za historiju (odsjek starogrcka historija) i ispricaj im do da niko prije kurana nije znao da mjesec reflektira suncevu svijetlost. Nemoj zaboravit da nam javis sta su rekli.

I da ne zaboravim. Moras pozuriti da te Smrcak ne preduhitri. Kani se ima dvije godine da naucnim putem dokaze kuranske mudzize.
Ne znam je li u medjuvremenu vec nesto poduzeo glede toga.
Last edited by Optimus Prime on 19/03/2018 23:58, edited 2 times in total.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#603 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Connaisseur Karlin »

Smrcak15 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Smrcak15 wrote:
da cujem sta je to mitoloska kosmologija???
price o kreacionizmu :)
taj mi je kreacionizam nepoznat.
pa imali su jednog Boga ili vise Bogova , kao kretora kosmosa :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#604 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Connaisseur Karlin »

Bog Rod u slavenskoj mitologiji:
As well as all other religions and peoples, the Slavic religion also has its own genesis story. One of the first questions of every conscious being is related to the genesis. Where did everything come from? Where did the man's environment come from and how did it come to be? What is the purpose of the man on the Earth? How should one behave and act?
Religions answer plenty of these questions with a genesis myth. Where there is a beginning, there is a cause, and where there is a cause, there is the purpose of existence.
Rod is a creator. Actually, he is everything that exists. He was self-born. In the beginning, there was only darkness, and Rod was, like a bud, trapped in an egg. When he gave life to the love goddess, Lada, the shell cracked and love went out through the openings (this manner of creation of the Universe reminds us of the Big Bang). Having cut his own yolk stalk, Rod separated celestial waters from the waters of the ocean by placing the Earth
Rod actually represented a monotheistic side of the Slavic religion. Although there were many gods among Slavic people, Rod actually represented god we know him today in monotheistic religions.
User avatar
joint union
Posts: 2838
Joined: 31/01/2006 09:54

#605 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by joint union »

Smrcak15 wrote:nastavljamo sa cudima Kur'ana na koje mnogi oni koji mrze vjerovanje zazmiruju i okrecu glavu

Big bang u Kur'anu

21:30 Zar ne znaju nevjernici da su nebesa i Zemlja bili jedna cjelina, pa smo ih Mi raskomadali, i da Mi od vode sve živo stvaramo? I zar neće vjerovati?

Image


Univerzum u pocetku bio u dimnom stanju

41:11. zatim se nebeskim visinama uputio dok je nebo još dim (arapski Duhan) bilo....

Image
A new star forming out of a cloud of gas and dust (nebula), which is one of the remnants of the "smoke" that was the origin of the whole universe. (The Space Atlas, Heather and Henbest, page 50)

Kako neko iz pustinje u 7 stoljecu mogao znati da je nebo u pocetku bilo u dimnom stanju???


Naznacena geomtrija univerzuma u Kur'anu

21:104. onoga Dana kada smotamo nebesa kao što se smota list papira za pisanje. Onako kako smo prvi put iz ničega stvorili, tako ćemo ponovo iz ništa stvoriti - to je obećanje Naše, Mi smo doista kadri to učiniti.

NASA izvor
https://map.gsfc.nasa.gov/universe/uni_shape.html
then the geometry of the universe is flat like a sheet of paper,

Image
Vece je cudo sto su znali za duhan.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#606 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by dadinjo33 »

Jedan od dokaza da Kur'an nije od Boga je prica o nastanku propisa o pokrivanju zena. Omer je dugo vrsio pritisak na Muhameda da donese takav propis, a ovaj to odbijao. Onda je Omer poceo praviti zasjedu Muhamedovim zenama na lokaciji Menasi, gdje su svako vece sa prvim mrakom izlazile da obave veliku i malu nuzdu. Sakrio bi se u mraku i dobacivao Muhamedovoj zeni Sevdi, dok ona obavlja nuzdu: "Sevdo, vidim te, Sevdo, prepoznali smo te". Na kraju je Muhamed popustio i bio prinudjen donijeti "Allahov" ajet kojim se propisuje pokrivanje zena tako da spuste velove niz grudi svoje. Ni to Omeru nije bilo dovoljno, nego je iz mraka nastavio "stokati" Muhamedove zene i dobacivati "Sevdo, prepoznao sam te". Ali, Muhamed se tada odupro i nije donio propis o zabrani izlaska svojih zena iz kuce niti "šator type" pokrivanju. Omer se kasnije hvalio kako je u toj prilici i nekim drugim gdje je isposlovao donosenje ajeta koje je trazio, bio maltene blizi Allahu nego Muhamed, jer je Allah kroz ajete odobrio Omerove zahtjeve. Da je Kur'an nestvoreni vjecni Allahov govor i uputa za sva vremena, ne bi dio njegovog sadrzaja bili propisi koje je iznudio Omer nepristojnim narusavanjem privatnosti Muhamedovih zena.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#607 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Bloo »

I tako i moja stara je meni pricala da su od njene stare staroj, pa njenoj staroj Huni pisali ljubavnu poeziji i uzimali masovno nase drzavljanstvo, pa se Atila uznemirio i zabrinuo i donio ferman da Huni nece preko Bosne ici.
Eno ga stoji original kod Tunje u regalu.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#608 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by dadinjo33 »

To su sve sahih hadisi iz Buharije i Muslima. Mozes ih lako naci na islamskim stranicama. Recimo, to da je Omer nastojao isposlovati propis o pokrivanju, a Muhamed se opirao, nije moja interpretacija, nego Aisine rijeci iz hadisa.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#609 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Bloo »

dadinjo33 wrote:To su sve sahih hadisi iz Buharije i Muslima. Mozes ih lako naci na islamskim stranicama. Recimo, to da je Omer nastojao isposlovati propis o pokrivanju, a Muhamed se opirao, nije moja interpretacija, nego Aisine rijeci iz hadisa.
Pola rijeci ne razumijem. Osim da je ajsa mozda mahausa.
Ali mi je jasna namjera.
Dokazao si da nije od boga.

I sta sad :|
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#610 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by dadinjo33 »

Pa nista, merak mi bio da na forumu i konkretnoj temi na kojoj je to ontopic pisem o onom o cemu mi se pise, iznesem misljenje na temu, nekako tako shvatam svrhu foruma.

Vjerovatno i ti pises po forumu.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#611 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Bloo »

dadinjo33 wrote:Pa nista, merak mi bio da na forumu i konkretnoj temi na kojoj je to ontopic pisem o onom o cemu mi se pise, iznesem misljenje na temu, nekako tako shvatam svrhu foruma.

Vjerovatno i ti pises po forumu.
Pa imam tako tih nekih pokusaja izrazavanja...on topic...off topic...fulam topic...

Ali ne daj se smest, pusti misli da izadu
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#612 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Nurudin »

dadinjo33 wrote:Pa nista, merak mi bio da na forumu i konkretnoj temi na kojoj je to ontopic pisem o onom o cemu mi se pise, iznesem misljenje na temu, nekako tako shvatam svrhu foruma.

Vjerovatno i ti pises po forumu.
ni ja joj ne bih bolje šukno :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#613 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Bloo »

Nurudin wrote:
dadinjo33 wrote:Pa nista, merak mi bio da na forumu i konkretnoj temi na kojoj je to ontopic pisem o onom o cemu mi se pise, iznesem misljenje na temu, nekako tako shvatam svrhu foruma.

Vjerovatno i ti pises po forumu.
ni ja joj ne bih bolje šukno :D
:lol:
You two, get a room :mrgreen:
Povremeno mi je neugodno od izljeva supporta i njeznosti medusobno.


I nisi u pravu. Covjek najbolje sam sebi sukne :)
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#614 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Smrcak15 »

dadinjo33 wrote:Jedan od dokaza da Kur'an nije od Boga je prica o nastanku propisa o pokrivanju zena. Omer je dugo vrsio pritisak na Muhameda da donese takav propis, a ovaj to odbijao. Onda je Omer poceo praviti zasjedu Muhamedovim zenama na lokaciji Menasi, gdje su svako vece sa prvim mrakom izlazile da obave veliku i malu nuzdu. Sakrio bi se u mraku i dobacivao Muhamedovoj zeni Sevdi, dok ona obavlja nuzdu: "Sevdo, vidim te, Sevdo, prepoznali smo te". Na kraju je Muhamed popustio i bio prinudjen donijeti "Allahov" ajet kojim se propisuje pokrivanje zena tako da spuste velove niz grudi svoje. Ni to Omeru nije bilo dovoljno, nego je iz mraka nastavio "stokati" Muhamedove zene i dobacivati "Sevdo, prepoznao sam te". Ali, Muhamed se tada odupro i nije donio propis o zabrani izlaska svojih zena iz kuce niti "šator type" pokrivanju. Omer se kasnije hvalio kako je u toj prilici i nekim drugim gdje je isposlovao donosenje ajeta koje je trazio, bio maltene blizi Allahu nego Muhamed, jer je Allah kroz ajete odobrio Omerove zahtjeve. Da je Kur'an nestvoreni vjecni Allahov govor i uputa za sva vremena, ne bi dio njegovog sadrzaja bili propisi koje je iznudio Omer nepristojnim narusavanjem privatnosti Muhamedovih zena.

hajde ti nama fino postiraj hadis da vidimo o cemu je rijec, da i ja ne bi ispadao budala i pricao o necemu desetom.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#615 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Smrcak15 »

perfekcionista1 wrote: Idemo sad na TEORIJU VJEROVATNOCE.
Za sve cinjenice koje spominjete da je neko prije Muhammeda govorio takodje je neko prije Muhammeda govorio o istim ali na pogresan nacin. Veliki filozofi pa i najveci medju njima su spominjali neke naucne teorije koje su dokazano potpuno pogresne. Dakle, uvijek su postojale barem dvije teorije o svakoj naucnoj cinjenici, a cesto i mnogo vise njih, cak i desetak teorija. Uzmimo primjer da je 6 maksimum.

Ako imamo dva izbora sanse da nesto pogodimo su 1:2. Kao bacanje novcica. Sansa da dobijemo pismo je 1:2. Sansa da dva puta uzastopno dobijemo pismo je 1:4 ili 25%, sansa da tri puta dobijemo pismo je 1:8 ili 12,5%

Kocka ima 6 strana, sansa da cu prilikom prvog bacanja dobiti sesticu je 1:6, sansa da cu drugo bacanje takodje dobiti sesticu je 1:36, a treci put 1:72.

Primjer, za oblik Zemlje su postojale desetine teorija, da je ravna, da je loptasta, kockasta, petougla, sestougla, itd. Minimalno desetak teorija. Dakle sanse da je Muhamed pogodio 1:10

Mjesecava svjetlost moze biti ili sopstvena ili reflektovana. Sanse da je Muhammed pogodio ispravnu teoriju su 1:2, samo ova dva primjera vjerovatnoca da se potrefi istina je 1:10 x 1:2=1:20.

Kur'an kaze da su ziva bica stvorena od vode a u to vrijeme a i vremenu prije Poslanika ljudi su mogli samo nagadjati od cega je covjek stvoren, pa su tvrdili hiljade teorija, koji god materijal postoji bio je moguca teorija. Sanse da Muhammed pogodi su 1:1000.
Sansa da sve tri prethodne stavke budu tacne su 1:10 x 1:2 x 1:1000= 1:20000 ili 0,005%

Ova teorija vjerovatnoce na samo tri ajeta iz Kur'ana iznosi 0,005%, a Kur'an na stotine mjesta govori o naucnim cinjenicama ali eto recimo neka govori na samo 20 mjesta o naucnim cinjenicama, sanse da je Muhammed sve to slucajno pogodio su jedna ogromna NULA, 0%.


Sve to moze znati jedino Stvoritelj i niko drugi. Pametnom je i isaret dovoljan.

I da uzmes jos fleksibilniji pristup ovoj teoriji vjerovatnoce, neka je svaka naucna cinjenica o kojoj Kur'an govori 1:6, neka ne bude uopste ovaj procenat 1:1000 vezano za materiju od koje su stvorena ziva bica, opet ces dobiti slican rezultat.
bravo za ovaj plavi dio :thumbup:

ovi sto negiraju Kuranske naucne cinjenice oni tako olahko to pripisuju Muhammedu da je birao po naucnim teorijama prijasnjih civlizacija i samo odabirao one tacne....eto covjek nepismen iz pustinje u 7 stoljecu da zna koja je tacna a koja nijepa uzme samo tacne a dobaci one netacne :-)
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#616 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by zagortenej »

dadinjo33 wrote:To su sve sahih hadisi iz Buharije i Muslima. Mozes ih lako naci na islamskim stranicama. Recimo, to da je Omer nastojao isposlovati propis o pokrivanju, a Muhamed se opirao, nije moja interpretacija, nego Aisine rijeci iz hadisa.
Omer špijunira prvi put:
Narrated 'Aisha: The wives of the Prophet used to go to Al-Manasi, a vast open place (near Baqia at Medina) to answer the call of nature at night. 'Umar used to say to the Prophet "Let your wives be veiled," but Allah's Apostle did not do so. One night Sauda bint Zam'a the wife of the Prophet went out at 'Isha' time and she was a tall lady. 'Umar addressed her and said, "I have recognized you, O Sauda." He said so, as he desired eagerly that the verses of Al-Hijab (the observing of veils by the Muslim women) may be revealed. So Allah revealed the verses of "Al-Hijab" (A complete body cover excluding the eyes).
Omer špijunira drugi put (nakon objave ajeta o pokrivanju):
Narrated Aisha: Sauda (the wife of the Prophet) went out to answer the call of nature after it was made obligatory (for all the Muslims ladies) to observe the veil. She was a fat huge lady, and everybody who knew her before could recognize her. So 'Umar bin Al-Khattab saw her and said, "O Sauda! By Allah, you cannot hide yourself from us, so think of a way by which you should not be recognized on going out. Sauda returned while Allah's Apostle was in my house taking his supper and a bone covered with meat was in his hand. She entered and said, "O Allah's Apostle! I went out to answer the call of nature and 'Umar said to me so-and-so." Then Allah inspired him (the Prophet) and when the state of inspiration was over and the bone was still in his hand as he had not put in down, he said (to Sauda), "You (women) have been allowed to go out for your needs."
Nije ni Muhamedu bilo lako :D
zanimljivo kako je i Allah uvijek tu negdje da interveniše sa objavom za konkretnu situaciju :D
Last edited by zagortenej on 20/03/2018 08:52, edited 2 times in total.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#617 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Nurudin »

Omer ibn stalker :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#618 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by arzuhal »

Image
Bloo wrote: :lol:
You two, get a room :mrgreen:
Povremeno mi je neugodno od izljeva supporta i njeznosti medusobno.


I nisi u pravu. Covjek najbolje sam sebi sukne :)
Image
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#619 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Nurudin »

ma to sam napisao doslovno je citirajući sa teme "božanske " vjere
bez oduševljenja , molim :lol:
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#620 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by dadinjo33 »

arzuhal, :thumbup:

Naravno. Pa i "Allah" kaze da protiv gresnika na Sudnjem danu svjedoce njihove ruke, noge, usta (rijeci). Bas sam tebi licno neki dan nesto o tome pisao i demonstrirao na onoj drugoj temi. ;)
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#621 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Nurudin »

Bloo se već pokajala, a ja sam milostiv i opraštam grijehe
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#622 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by HardcoreMX »

Optimus Prime wrote:
perfekcionista1 wrote: Ne radi se o jednom ajetu vec o vecem broju njih koji kao cjelina ne ostavljaju ni 1% vjerovatnoci da je to mogao napisati covjek. Da, za neke stvari nesto slicno su govorili pojedini i ranije, ali su oni takodje govorili i desetine drugih nenaucnih besmislica pa Muhammed a.s nije od njih prepisao te besmislice ali je prepisao ono sto je zaista istina? Zar ne vidis i ne shvatas koliko to nevjerovatno zvuci?

Da ti jos bude jasnije:

1. Kur'an spominje u suri Enbija 30 kako je nastao kosmos, 14 vjekova prije zvanicne potvrde o Velikom prasku. Mozes reci da je to slucajno pogodio, ok, idemo dalje.

2. Kur'an 14 vjekova prije zvanicne potvrde govori o tome da je Mjeseceva svjetlost reflektovana a ne njegova sopstvena. Ko je to mogao znati u to vrijeme? Mozes opet reci neka prijasnja nagadjanja. Ok

3. Cinjenica da se Sunce kao i sve u svemiru krece je spomenuta u Kur'anu prije 1400 godina a nauka je otkrila tek u proslom stoljecu. Slucajnost da je Muhammed pogodio? Ok, neka bude.

4. Kur'an govori da je sve stvoreno od vode, da biljke imaju muski i zenski spol, slucajnost da je pogodio? Ok

Idemo sad na TEORIJU VJEROVATNOCE.
Za sve cinjenice koje spominjete da je neko prije Muhammeda govorio takodje je neko prije Muhammeda govorio o istim ali na pogresan nacin. Veliki filozofi pa i najveci medju njima su spominjali neke naucne teorije koje su dokazano potpuno pogresne. Dakle, uvijek su postojale barem dvije teorije o svakoj naucnoj cinjenici, a cesto i mnogo vise njih, cak i desetak teorija. Uzmimo primjer da je 6 maksimum.

Ako imamo dva izbora sanse da nesto pogodimo su 1:2. Kao bacanje novcica. Sansa da dobijemo pismo je 1:2. Sansa da dva puta uzastopno dobijemo pismo je 1:4 ili 25%, sansa da tri puta dobijemo pismo je 1:8 ili 12,5%

Kocka ima 6 strana, sansa da cu prilikom prvog bacanja dobiti sesticu je 1:6, sansa da cu drugo bacanje takodje dobiti sesticu je 1:36, a treci put 1:72.

Primjer, za oblik Zemlje su postojale desetine teorija, da je ravna, da je loptasta, kockasta, petougla, sestougla, itd. Minimalno desetak teorija. Dakle sanse da je Muhamed pogodio 1:10

Mjesecava svjetlost moze biti ili sopstvena ili reflektovana. Sanse da je Muhammed pogodio ispravnu teoriju su 1:2, samo ova dva primjera vjerovatnoca da se potrefi istina je 1:10 x 1:2=1:20.

Kur'an kaze da su ziva bica stvorena od vode a u to vrijeme a i vremenu prije Poslanika ljudi su mogli samo nagadjati od cega je covjek stvoren, pa su tvrdili hiljade teorija, koji god materijal postoji bio je moguca teorija. Sanse da Muhammed pogodi su 1:1000.
Sansa da sve tri prethodne stavke budu tacne su 1:10 x 1:2 x 1:1000= 1:20000 ili 0,005%

Ova teorija vjerovatnoce na samo tri ajeta iz Kur'ana iznosi 0,005%, a Kur'an na stotine mjesta govori o naucnim cinjenicama ali eto recimo neka govori na samo 20 mjesta o naucnim cinjenicama, sanse da je Muhammed sve to slucajno pogodio su jedna ogromna NULA, 0%.


Sve to moze znati jedino Stvoritelj i niko drugi. Pametnom je i isaret dovoljan.

I da uzmes jos fleksibilniji pristup ovoj teoriji vjerovatnoce, neka je svaka naucna cinjenica o kojoj Kur'an govori 1:6, neka ne bude uopste ovaj procenat 1:1000 vezano za materiju od koje su stvorena ziva bica, opet ces dobiti slican rezultat.
Nisam rekao da meni dokazes. Meni su poznata sva naucna "cuda" kurana.

Vise sam mislo na to da ti sa kuranom, zavisno od teme odes na primjer, na institut za astronomiju i da im pokusas dokazati da je opis stvaranja iz kurana konzistentan sa aktuelnom teorijom velikog praska. Javi nam sta su rekli.

Nakon toga odes na institut za biohemiju i pokusas im objasnit zasto kuran smatra da je sve nastalo od vode. Ne moras im govoriti da u jednoj drugoj suri pise da je covjek nastao od zemlje. Ali nemoj zaboravit da spomenes da Allah stvara sve u parovima. I naravno, javi nam sta su ti rekli.

Na kraju odes na fakultet za historiju (odsjek starogrcka historija) i ispricaj im do da niko prije kurana nije znao da mjesec reflektira suncevu svijetlost. Nemoj zaboravit da nam javis sta su rekli.
ono fakat treba biti covjek fair..forumas ti postira konkretan odgovor sa matematickim prikazom vjerovatnoce..i umjesto tvog konkretnog odgovora ti saltas temu i ides po institutima za astronomiju..obicno se ateisti vade na slobodoumnu pricu, sta ce ti onda tudje misljenje, sta bi zapravo znacilo da neki astronom ili neki drugi naucnik potvrdi nadprirodnost Qur'ana..a to nije nista novo jer su se po tom pitanju vec izjasnjavali brojni naucnici sa razlicitih katedri, institucija i sl. i to kao nemuslimani sa egzaktnim dokazima iz svojih oblasti..tu ne pripada historija, pogotovo ne anticka jer kao sto je poznato to nije egzaktna nauka..moze da prica svatko, evo recimo kao forumas zagor koji uradi intervju u 21 stoljecu na engleskom sa naucnikom iz zlatnog doba...egzaktniji je Dawkinsonov cajnik u Svemiru...
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#623 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by MarlboroGold »

Hardcore, jesi li ti musliman? Čisto informativno. Nekako mi se činiš ni tamo ni 'vamo sa većinom tvojih kriptičnih odgovora, ali ipak je to tvoj stil.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#624 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Connaisseur Karlin »

Connaisseur Karlin wrote:
Smrcak15 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
price o kreacionizmu :)
taj mi je kreacionizam nepoznat.
pa imali su jednog Boga ili vise Bogova , kao kretora kosmosa :)
Smrko, zasto me izbjegavas :)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#625 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by arzuhal »

:lol:
Locked