Je li ima jos uvijek kupiti sarajevskog kefira?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#26 Re: Je li ima jos uvijek kupiti sarajevskog kefira?

Post by Last December »

gospodja profiterka wrote:Milkosov kefir je jedan od najboljih regionalnih proizvoda. Čini mi se da bih mogla živjeti samo od njega. Nije istina da je kvalitet opao, imam hejbet godina, pijem ga čitavog života i to je taj isti kefir.
Drago mi je da čujem još jedno pozitivno mišljenje od dugogodišnjeg konzumenta. Meni je 30 godina pa se ne sjećam najbolje starog kefira.
Ali kad poredim Milkosov i bilo koji drugi na tržištu, a probao sam skoro sve, to je nebo i zemlja. Opet kažem može bit da je subjektivan osjećaj al meni se sviđa taj ukus a i osjećam se bolje od njega.
User avatar
ned424
Posts: 448
Joined: 07/08/2009 09:07

#27 Re: Je li ima jos uvijek kupiti sarajevskog kefira?

Post by ned424 »

Karakteristike Kefira

Kefir je mlječni napitak i potjeće sa kavkaza i Tibeta, te je zbog svojeg blagonaklonog dijelovanja na ljudsko zdravlje poznat kao "piće stogodišnjaka".
Kefir se proizvodi fermentacijom (kiseljenjem) mlijeka sa dodatkom mliječnih bakterija (lat. Lactobacillus acidophilus), bakterija octene kiseline te kao jedinstveni proizvod od mlijeka kojem se dodaju kvaščeve gljivice (lat. Saccharomyces). Kvaščeve gljivice razgrađuju mlječni šečer (laktozu) te čine kefir jedinstvenim proizvodom od fermetiranog mlijeka u kojem ima prirodno stvorenog alkohola.
Mliječni Kefir i vodeni Kefir

Prirodni mliječni kefir nastaje tako da se zrna kefira koja su u principu simbioza bakterije i gljive, veličine od zrna riže do veličine oraha dodaju u sviježe ili trajno mlijeko (kravlje, ovčije ili kozije). Također može se koristiti mlijeko od kobile, a poznata su izvješće da je bilo uspijeha i sa sojinim mlijekom.
Pri optimalnoj temperaturi od 10 °C do 25 °C mlijeko fermentira. Postotak alkohola varira od dužine fermentacije (od 0,2 do max. 2%).
Fermentacijom pri nižim temperaturama (kvaščeva fermentacija) postižemo veći odio ugljik dioksida (više mjehurića) i alkohola ("dobrog" alkohola etanola), a manje mlječne kiseline u gotovom proizvodu.
Budući da je takav kefir praktički bez šečera (laktoze) koji se pretvorio u alkohol, pogodan je za osobe koje imaju alergijske reakcije na laktozu.
Pri višim temperaturama (vrenje mliječnih gljivica) dobijamo kefir sa više mlječne kiseline i manje alkohola. U oba slučaja postotak mliječne masti i bjelančevina (sirutka) odgovara postotku u korištenom mlijeku.


Postoji također tzv. vodeni Kefir koji nastaje fermentacijom šečera u vodenoj otopini.
Industrijski proizvedeni kefir se razlikuje od tradicionalnog, najviše po tome da u njemu obično nema alkohola, ali zato laktze (mlječnog šečera) 2,7-3,9g/100g te nije pogodan za osobe koje su alergične na laktozu. Također da se radi sa gotovim mješavinama kvasca i bakterija, a ne sa zrncima kefira. Okus kefira moguće je prilagođavati čak i godišnjim dobima. Takav kefir nosi naziv "Kefir mild" ili blagi kefir.

Samo zrno kefira je jedan genijalan proizvod prirode sastavljen od bakterija, kvaščevih gljivica, bjelančevina i masti, praktički neuništiv, možemo zamrzavati, ostaviti u vlažnoj krpi ili ga čuvati u tekućini od vode i mlijeka i opet će "raditi". Jedina stvar koju ne podnosi je dodir sa metalom, čime smo odmah naveli glavni uzrok zbog kojeg kefir u domačoj proizvodnji nekima ne uspije. Znači metalne žlice, tanjuri ili sita su tabu. Sama zrna se sa vremenom povečavaju i nakon nekog vremena se raspadaju u manja zrna. Ta zrna, opet s obzirom na temperaturu okoline, rastu i tako u krug. sama veličina zrna nema nikakav utjecaj na kvalitetu ili okus kefira.
Kefir u kuhinji

Koristi se kao napitak ili promješan sa vočem (jagode), povrćem (mrkva) sastojak u dipovima i sladoledima.
Domaća, kućna proizvodnja mliječnog kefira

Recept za mliječni kefir

1/2 L mlijeka
2 zrna Kefira veličine oraha (ili 2 VŽ sitnijih zrnaca)
Staklenku 1 L sa poklopcem na šaraf

U staklenku stavite zrna kefira i zalijte sa mlijekom, zatvorite i ostavite na tamnom i toplom (20-25°C) mjestu. Povremeno lagano, kružnim pokretima promješajte sadržaj staklenke. Pri višim temperaturama (max. 30°C) napitak je prije gotov, kod nižih (min. 5-10°C) sporije. Obratite pažnju na razlike u okusu s obzirom na temperaturu pripreme. Gotov napitak je gustoće slatkog vrhnja, kružnim pokretima staklenke (da bi se promješala sirutka sa čvrstom masom) procijedite ga kroz plastično sito u čistu posudu. na kraju protresite sito, da bi u kefiru završilo čim više zrnaca kefira. Ovakav kefir ima lagano laksativno svojstvo.
Želite li gušči, kiseliji i kefir jače arome fermentirajte 36 do max. 48 sati.
Ovakav kefir pomaže kod mekane stolice.


Kefir se čuva u hladnjaku vrlo kratko vrijeme, zato radite samo onoliko koliko možete popiti u dan ili dva.
Preostala zrna kefira operite pod mlazom vode i zamotajte u mokru krpu. Ovako se daju čuvati u hladnjaku nekoliko dana. Možete ih smrznuti ili čuvati u bočici u smjesi vode i mlijeka. Suha umiru kroz par sati.
Domaća, kućna proizvodnja vodenog kefira


Recept za vodeni kefir

1 L vode (bez klora) može i mineralna voda bez mjehurića
3 VŽ vodene kefir kulture (u principu zrnca, tzv. Japan kristali), može i više
3 VŽ šečera
1 suha smokva (može i 1 VŽ grožđica)
1/2 ne špricanog limuna sa korom
staklenka od min. 1,5l sa poklopcem na šaraf

Rastopiti šečer u vodi, dodati limun, te na kraju dodati suho voće i kefir kulturu. Jednom promiješati.
Temperaturno djelovanje je isto kao i u gore opisanoj proizvodnji mliječnog kefira.
Poslje 24 sata jednom promješati. Nakon 48 sati vodeni kefir je gotov.


Smanjenjem fermentacije na 24 sata dobijamo rjeđi i lakši Kefir, a produženjem na 72 sata gušči i teži kefir.
Lakši vodeni kefir je dobar laksativ, gušči zatvara.
Kefir zrnca možete nabaviti na Internetu ili od poznanika, jednom kad ih dobijete, tretirajte ih po gornjim uputama i tada se sama dijele i imat će te ih za buduću upotrebu.
Koristite samo NE metalni pribor i plastična sita.
A nadjo na face gdje naruciti pa ko hoce eto mu
https://www.facebook.com/Kefirna-zrnca- ... 075886555/
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#28 Re: Je li ima jos uvijek kupiti sarajevskog kefira?

Post by strong69 »

Last December wrote:
gospodja profiterka wrote:Milkosov kefir je jedan od najboljih regionalnih proizvoda. Čini mi se da bih mogla živjeti samo od njega. Nije istina da je kvalitet opao, imam hejbet godina, pijem ga čitavog života i to je taj isti kefir.
Drago mi je da čujem još jedno pozitivno mišljenje od dugogodišnjeg konzumenta. Meni je 30 godina pa se ne sjećam najbolje starog kefira.
Ali kad poredim Milkosov i bilo koji drugi na tržištu, a probao sam skoro sve, to je nebo i zemlja. Opet kažem može bit da je subjektivan osjećaj al meni se sviđa taj ukus a i osjećam se bolje od njega.
Jos jedan dugogodisnji korisnik sarajevskog kefira ovdje. I moja cijela porodica.
Sarajevski Kefir je jedini kefir koji se proizvodi tradicionalno od kefirnih zrnaca koja su jos prije 55-60 godina uvezena iz Rusije. Ovaj nacin proizvodnje drzi se u mljekari u tajnosti. Svi ostali proizvodi na trzistu koji se zovu "Kefir" prave se od suhih jogurtnih kultura i nemaju ni blizu kvalitet kao sarajevski kefir niti ta svojstva. Usput, prema pricama starijih koji poznaju tu problematiku, sve mljekare u regionu su prije 50-60 godina dobile ta zrnca ali su ona prezivjela i opstala samo u Sarajevu. Postoje ljudi koji su za vrijeme rata placeni od strane grada Sarajeva i jedini zadatak im je bio da ta kefirna zrnca prezive jer su dio ostatka od nazalost propala sarajevske prehrambene industrije koju je Milkos prezivio.

Ne znam kako neko moze porediti okus necega prije i poslije rata? Mojim roditeljima je kefir isti, bas sam ih pitao. Prije neki dan prijatelj mi kaze da je Coca Cola bila bolja prije rata. Ne kontam to.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#29 Re: Je li ima jos uvijek kupiti sarajevskog kefira?

Post by bitanga_sa_otesa »

strong69 wrote: Prije neki dan prijatelj mi kaze da je Coca Cola bila bolja prije rata. Ne kontam to.
naravno da je bila bolja,nije bila gorka kao ova i nije imala ovoliko sode...
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#30 Re: Je li ima jos uvijek kupiti sarajevskog kefira?

Post by trambusek88 »

bitanga_sa_otesa wrote:
strong69 wrote: Prije neki dan prijatelj mi kaze da je Coca Cola bila bolja prije rata. Ne kontam to.
naravno da je bila bolja,nije bila gorka kao ova i nije imala ovoliko sode...
"Can't beat the feeling!" :D

Kod nas se i koka kola dijeli na prije i poslije rata.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#31 Re: Je li ima jos uvijek kupiti sarajevskog kefira?

Post by bitanga_sa_otesa »

pa ne pricam bezveze ,popio sa stotine boca litarskih,staklenih...ukus je blizi sky coli sadasnjoj nego ovoj ''originalnoj''.eto da ne poredim prije rata i poslije -u hrvatskoj coca cola ima skroz drugaciji ukus nego kod nas...
User avatar
karanana
Posts: 47265
Joined: 26/02/2004 00:00

#32 Re: Je li ima jos uvijek kupiti sarajevskog kefira?

Post by karanana »

neki dan u konzumu vidim limenka cole, akcija 90 feninga. uzmem i vidim puni srbija. no problem jer znam da je ova nasa "punionica" karina tako da se sve "komplikovanije" coline stvari uvoze. uzimo sam i limenku punjenu u sqhiperiji u pennyju.
i otvorim tu srpsku, probam a ono katastrofa. nigdje sode. kao da je bila otvorena 2 dana pa izlapila. garant neki falsh pa konzum gurno u bosnu jer ako se ne varam njihove limenke obicno dolaze iz horvatske
elk
Posts: 2806
Joined: 14/08/2006 12:03

#33 Re: Je li ima jos uvijek kupiti sarajevskog kefira?

Post by elk »

Kefir milkos bio i osto vrh.sad ga evo popio:).
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#34 Re: Je li ima jos uvijek kupiti sarajevskog kefira?

Post by Banksy »

bitanga_sa_otesa wrote:
strong69 wrote: Prije neki dan prijatelj mi kaze da je Coca Cola bila bolja prije rata. Ne kontam to.
naravno da je bila bolja,nije bila gorka kao ova i nije imala ovoliko sode...
Istina. Čini mi se da je ona Zero najsličnija predratnoj ...
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#35 Re: Je li ima jos uvijek kupiti sarajevskog kefira?

Post by homar »

Mora se reći istina, najbolji mlječni proizvod u BiH je Milkosov kefir. Ja ga koristim godinama i nema mu premca na ovim prostorima.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#36 Re: Je li ima jos uvijek kupiti sarajevskog kefira?

Post by Thorgerson »

eno sad se sjeca okusa kole od prije 25 godina....ahahahha...
Mislim ne kazem da okus nije drugaciji, ali dajte ba...pretjerujete.

Kola je jednostavno takva, uzmi jednu istu kolu, eto Coca Colu, popij je iz razlicitih ambalaza i mislit ces da ima drugaciji okus. A u biti je sve isto.

Barem je kod mene tako, kola iz staklene, plasticne, limenke ili kad ja sebi iz one 2l naspem u casu uopste nema isti okus. Zavisi i od temperature, ako je puno leda, ako je topla itd itd...

Tako da nekome sad das da pije iz razlicitih ambalaza, na razlicitim temperaturama nema sanse da bi mogao raspoznati je l u pitanju jedna kola ili vise njih...

Ne znam...mozda nisam u pravu, istina ni ne pijem puno cole...
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#37 Re: Je li ima jos uvijek kupiti sarajevskog kefira?

Post by mahalas505 »

strong69 wrote:Jos jedan dugogodisnji korisnik sarajevskog kefira ovdje. I moja cijela porodica.
Sarajevski Kefir je jedini kefir koji se proizvodi tradicionalno od kefirnih zrnaca koja su jos prije 55-60 godina uvezena iz Rusije. Ovaj nacin proizvodnje drzi se u mljekari u tajnosti. Svi ostali proizvodi na trzistu koji se zovu "Kefir" prave se od suhih jogurtnih kultura i nemaju ni blizu kvalitet kao sarajevski kefir niti ta svojstva. Usput, prema pricama starijih koji poznaju tu problematiku, sve mljekare u regionu su prije 50-60 godina dobile ta zrnca ali su ona prezivjela i opstala samo u Sarajevu. Postoje ljudi koji su za vrijeme rata placeni od strane grada Sarajeva i jedini zadatak im je bio da ta kefirna zrnca prezive jer su dio ostatka od nazalost propala sarajevske prehrambene industrije koju je Milkos prezivio.
Da li su ta kefirna zrnca prezivila, upitno je, posto se zna kako je vlast dovela do maltene kolapsa Milkosa(iskljucna voda, struja, para) krajem devedesetih. Vise naginjem na to da su ponovo uvezena, jer postajali su ti predratni kontakti i recepture.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#38 Re: Je li ima jos uvijek kupiti sarajevskog kefira?

Post by bitanga_sa_otesa »

Thorgerson wrote:eno sad se sjeca okusa kole od prije 25 godina....ahahahha...
Mislim ne kazem da okus nije drugaciji, ali dajte ba...pretjerujete.

Kola je jednostavno takva, uzmi jednu istu kolu, eto Coca Colu, popij je iz razlicitih ambalaza i mislit ces da ima drugaciji okus. A u biti je sve isto.

Barem je kod mene tako, kola iz staklene, plasticne, limenke ili kad ja sebi iz one 2l naspem u casu uopste nema isti okus. Zavisi i od temperature, ako je puno leda, ako je topla itd itd...

Tako da nekome sad das da pije iz razlicitih ambalaza, na razlicitim temperaturama nema sanse da bi mogao raspoznati je l u pitanju jedna kola ili vise njih...

Ne znam...mozda nisam u pravu, istina ni ne pijem puno cole...
cemu podsmijeh?
naravno da se sjecam,ne mora znaciti da ako ti nemas ukusa,da i ostali nemaju.neki ljudi imaju istancan ukus...mozda su poguzije...jesi cuo ikad za zanimanje degustator vina npr?prepoznace o kom je vinu rijec da ga popiju iz klozet solje.....tako da mani se supljih,ja nemam razloga da lazem .odrastao sam u sarajevu krajem sedamdesetih i pocetkom osamdesetih,napio se coca cole,pepsi cole,mirinde,kefira,jeo dobrih cokolada,jeo i usranih secernih tabli kad je bila nestasica...pojeo tonu kinder lade,koju ne moze zamijeniti nijedan sadasnji slican namaz....sada obicna pavlaka nije ni blizu ukusa pavlake iz osamdesetih,ne mozes pojesti krastavac ni paradajz da nije drveni gmo.... :(
_ado_
Posts: 657
Joined: 18/10/2007 18:32

#39 Re: Je li ima jos uvijek kupiti sarajevskog kefira?

Post by _ado_ »

mahalas505 wrote:
strong69 wrote:Jos jedan dugogodisnji korisnik sarajevskog kefira ovdje. I moja cijela porodica.
Sarajevski Kefir je jedini kefir koji se proizvodi tradicionalno od kefirnih zrnaca koja su jos prije 55-60 godina uvezena iz Rusije. Ovaj nacin proizvodnje drzi se u mljekari u tajnosti. Svi ostali proizvodi na trzistu koji se zovu "Kefir" prave se od suhih jogurtnih kultura i nemaju ni blizu kvalitet kao sarajevski kefir niti ta svojstva. Usput, prema pricama starijih koji poznaju tu problematiku, sve mljekare u regionu su prije 50-60 godina dobile ta zrnca ali su ona prezivjela i opstala samo u Sarajevu. Postoje ljudi koji su za vrijeme rata placeni od strane grada Sarajeva i jedini zadatak im je bio da ta kefirna zrnca prezive jer su dio ostatka od nazalost propala sarajevske prehrambene industrije koju je Milkos prezivio.
Da li su ta kefirna zrnca prezivila, upitno je, posto se zna kako je vlast dovela do maltene kolapsa Milkosa(iskljucna voda, struja, para) krajem devedesetih. Vise naginjem na to da su ponovo uvezena, jer postajali su ti predratni kontakti i recepture.
Sjecam se da je vlada KS izdvajala finansijska sredstva za pravilno "skladistenje" tih zrnaca, tako da je vjerovatno isti kefir kao i prije.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5649
Joined: 04/08/2020 19:22

#40 Re: Je li ima jos uvijek kupiti sarajevskog kefira?

Post by -Chesterfield- »

strong69 wrote: 17/01/2016 18:28
Last December wrote:
Drago mi je da čujem još jedno pozitivno mišljenje od dugogodišnjeg konzumenta. Meni je 30 godina pa se ne sjećam najbolje starog kefira.
Ali kad poredim Milkosov i bilo koji drugi na tržištu, a probao sam skoro sve, to je nebo i zemlja. Opet kažem može bit da je subjektivan osjećaj al meni se sviđa taj ukus a i osjećam se bolje od njega.
Jos jedan dugogodisnji korisnik sarajevskog kefira ovdje. I moja cijela porodica.
Sarajevski Kefir je jedini kefir koji se proizvodi tradicionalno od kefirnih zrnaca koja su jos prije 55-60 godina uvezena iz Rusije. Ovaj nacin proizvodnje drzi se u mljekari u tajnosti. Svi ostali proizvodi na trzistu koji se zovu "Kefir" prave se od suhih jogurtnih kultura i nemaju ni blizu kvalitet kao sarajevski kefir niti ta svojstva. Usput, prema pricama starijih koji poznaju tu problematiku, sve mljekare u regionu su prije 50-60 godina dobile ta zrnca ali su ona prezivjela i opstala samo u Sarajevu. Postoje ljudi koji su za vrijeme rata placeni od strane grada Sarajeva i jedini zadatak im je bio da ta kefirna zrnca prezive jer su dio ostatka od nazalost propala sarajevske prehrambene industrije koju je Milkos prezivio.

Ne znam kako neko moze porediti okus necega prije i poslije rata? Mojim roditeljima je kefir isti, bas sam ih pitao. Prije neki dan prijatelj mi kaze da je Coca Cola bila bolja prije rata. Ne kontam to.
Da li Rusija još uvijek izvozi kefirna zrnca?
Post Reply