Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#101 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Cookie85 »

512MB wrote:
Cookie85 wrote:Prijatelju, sve zavisi koji posao ganjas, za web dev. Samo poznavanje Jave je nista! A ako si citao da ja nisam Android dev. Nego full stack web dev. I tu vrstu posla i radim. A to sto tvoja kompanija trazi 5 mjeseci nekoga ko zna javu, nek mi posalju ponudu pa cu ja raditi :)
Ok rado cu te predlozit, ove skills trazimo, napisi (bez guglanja) kolko iskustva nudis sa:

Java (Maven ili Gradle), Spring, JSON, RESTfull API/SOAP, MongoDB, Apache Cassandra, POSTGRES, Ruby,
RDBMS, ePub3, SaaS, Cloud computing (AWS ili Azure).

München. Godisnja plata 75k € (od tog 15% men u padze). Moze i na pm.
Evo najiskrenije od mene na poslu sam jedino koristio json i java gradle ostalo nista , kao sto rekoh be spada u moju bransu, a sto sam sam " ucio " pomalo ... java apache maven i gradle, saas , json , ... ruby poceo ... ostalo ne znam i nikad se nisam susreo .

Mislis naravno na brutto platu? A München ,iskreno ne bih presao tamo za 75k € brutto godisnje
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#102 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Cookie85 »

Da se nadovezem, ovdje imam malo manju platu i nesto vece od novca, slobodu. A izadjem tu negdje ako ne i vise sa dodatnim primanjima sa strane ;)
User avatar
512MB
Posts: 10588
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#103 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by 512MB »

Cookie85 wrote:Da se nadovezem, ovdje imam malo manju platu i nesto vece od novca, slobodu. A izadjem tu negdje ako ne i vise sa dodatnim primanjima sa strane ;)
Slobodu? Nekontam.
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#104 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Cookie85 »

512MB wrote:
Cookie85 wrote:Da se nadovezem, ovdje imam malo manju platu i nesto vece od novca, slobodu. A izadjem tu negdje ako ne i vise sa dodatnim primanjima sa strane ;)
Slobodu? Nekontam.
Nisam obavezan da budem u kancelariji 8h, imam slobodu kretanja , naravno ima dana kad moram biti u kancelariji , ali sve u svemu vise nisam u kancelariji nego jesam i niko me ne maltretira zbog toga niti me pita sto dodjem ili ne dodjem... ali da 24/5 moram biti dostupan.

Sto je meni veoma bitno.
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#105 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by DaShip »

mirsek wrote:
Cookie85 wrote:
DaShip wrote:Ima li ikakvih poslova a da se ne svode na web razvoj?Front end ne podnosim, pogotovo web dizajn (više me zanima logika softvera nego ui), a back end mi nije zanimljiv.Ima li išta što se tiče računarske grafike, client side softvera (java, c++, c#, samo ne web browser aplikacije), računarske inteligencije, mašinskog učenja itd. u okruženju ili u blizini?Kolike su šanse da neko sa fakulteta odmah dobije posao/(plaćeni) internship ovdje i vani?
Prije ces vani dobiti posao nego u BiH , zato zaganjaj vani poslove i ako stvarno zelis , vjerujem da bi mogao dobiti posao.
Za ovo sto trazi da. Samo da li ce ga neko bez iskustva zaposliti. Treba zasjest i vjezbati sam jer nema neke alternative.
I nisko plaćeni internshipi bi bili sjajni (doduše nema šanse da bih mogao besplatno raditi i preživjeti u inostranstvu bez prihoda).Problem sa većinom nabrojanih stvari je to što se više svode na "akademski" CS nego "praktični" IT, a bojim se da je za to potreban minimalno master ili čak i doktorat (a više studije vjerovatno ne bi bilo pametno završavati ovdje), dosta toga zahtijeva fakultetsku matematiku i mnogo teoretskog znanja (za razliku od web razvoja gdje se na samom početku sjeda pred tastaturu i što svako može raditi).
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#106 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Cookie85 »

DaShip wrote: I nisko plaćeni internshipi bi bili sjajni (doduše nema šanse da bih mogao besplatno raditi i preživjeti u inostranstvu bez prihoda).Problem sa većinom nabrojanih stvari je to što se više svode na "akademski" CS nego "praktični" IT, a bojim se da je za to potreban minimalno master ili čak i doktorat (a više studije vjerovatno ne bi bilo pametno završavati ovdje), dosta toga zahtijeva fakultetsku matematiku i mnogo teoretskog znanja (za razliku od web razvoja gdje se na samom početku sjeda pred tastaturu i što svako može raditi).
Moj savjet je da upises neki fakultet i prebacis se u inostranstvo kao student ima poslova "studentskih" sa tim zanimanjem dosta, dobio bi tako nekog iskustva i ganjao normalan posao. A fakultet samo radi vize ... dok ne dobijes radnu. Mislim da ti je to najlaksi nacin da dobijes prakse i nadjes posao. Ako bi se pokazao na nekom "studentskom" poslu mozda bi ti oni zavrsili vizu i dobio stalni posao.

Ili ganjaj iz Bosne pa mozda i uspijes. Ako si mlad, moze se naci posao i bez iskustva mada naravno malo teze.
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#107 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by DaShip »

Cookie85 wrote:
DaShip wrote: I nisko plaćeni internshipi bi bili sjajni (doduše nema šanse da bih mogao besplatno raditi i preživjeti u inostranstvu bez prihoda).Problem sa većinom nabrojanih stvari je to što se više svode na "akademski" CS nego "praktični" IT, a bojim se da je za to potreban minimalno master ili čak i doktorat (a više studije vjerovatno ne bi bilo pametno završavati ovdje), dosta toga zahtijeva fakultetsku matematiku i mnogo teoretskog znanja (za razliku od web razvoja gdje se na samom početku sjeda pred tastaturu i što svako može raditi).
Moj savjet je da upises neki fakultet i prebacis se u inostranstvo kao student ima poslova "studentskih" sa tim zanimanjem dosta, dobio bi tako nekog iskustva i ganjao normalan posao. A fakultet samo radi vize ... dok ne dobijes radnu. Mislim da ti je to najlaksi nacin da dobijes prakse i nadjes posao. Ako bi se pokazao na nekom "studentskom" poslu mozda bi ti oni zavrsili vizu i dobio stalni posao.

Ili ganjaj iz Bosne pa mozda i uspijes. Ako si mlad, moze se naci posao i bez iskustva mada naravno malo teze.
Misliš na programe razmjene studenata kao Erasmus mundus?Nisam upoznat sa tim, koliko je otvorenih mjesta, šta je sa troškovima, na osnovu čega se biraju kandidati i koliko dugo traje razmjena?Vidio sam na banjalučkom ETF-u da se nude razmjene za mastere i doktore ali ništa nisam vidio za osnovne studije.
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#108 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Cookie85 »

DaShip wrote: Misliš na programe razmjene studenata kao Erasmus mundus?Nisam upoznat sa tim, koliko je otvorenih mjesta, šta je sa troškovima, na osnovu čega se biraju kandidati i koliko dugo traje razmjena?Vidio sam na banjalučkom ETF-u da se nude razmjene za mastere i doktore ali ništa nisam vidio za osnovne studije.
Nisam mislio na razmjenu studenata, nego da se prebacis iz Bosne da studiras negdje u inostranstvu, kao pravi student. I onda se snalazis :)
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#109 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by mirsek »

DaShip wrote:
Cookie85 wrote:
DaShip wrote: I nisko plaćeni internshipi bi bili sjajni (doduše nema šanse da bih mogao besplatno raditi i preživjeti u inostranstvu bez prihoda).Problem sa većinom nabrojanih stvari je to što se više svode na "akademski" CS nego "praktični" IT, a bojim se da je za to potreban minimalno master ili čak i doktorat (a više studije vjerovatno ne bi bilo pametno završavati ovdje), dosta toga zahtijeva fakultetsku matematiku i mnogo teoretskog znanja (za razliku od web razvoja gdje se na samom početku sjeda pred tastaturu i što svako može raditi).
Moj savjet je da upises neki fakultet i prebacis se u inostranstvo kao student ima poslova "studentskih" sa tim zanimanjem dosta, dobio bi tako nekog iskustva i ganjao normalan posao. A fakultet samo radi vize ... dok ne dobijes radnu. Mislim da ti je to najlaksi nacin da dobijes prakse i nadjes posao. Ako bi se pokazao na nekom "studentskom" poslu mozda bi ti oni zavrsili vizu i dobio stalni posao.

Ili ganjaj iz Bosne pa mozda i uspijes. Ako si mlad, moze se naci posao i bez iskustva mada naravno malo teze.
Misliš na programe razmjene studenata kao Erasmus mundus?Nisam upoznat sa tim, koliko je otvorenih mjesta, šta je sa troškovima, na osnovu čega se biraju kandidati i koliko dugo traje razmjena?Vidio sam na banjalučkom ETF-u da se nude razmjene za mastere i doktore ali ništa nisam vidio za osnovne studije.
Upisi fakultet u Austriji ili upisi ovdje pa se prebaci tamo.
Ili zavrsi ovdje fax pa tamo upisi master, zavisno od toga sta ti je lakse.
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#110 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by DaShip »

Cookie85 wrote: Nisam mislio na razmjenu studenata, nego da se prebacis iz Bosne da studiras negdje u inostranstvu, kao pravi student. I onda se snalazis :)
mirsek wrote: Upisi fakultet u Austriji ili upisi ovdje pa se prebaci tamo.
Ili zavrsi ovdje fax pa tamo upisi master, zavisno od toga sta ti je lakse.

Zašto bi prvo upisivao fakultet ovdje pa se prebacivao u inostranstvo?Da mogu priuštiti studije vani ne bih ni razmišljao o studijama u Bosni :(
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#111 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by mirsek »

DaShip wrote:
Cookie85 wrote: Nisam mislio na razmjenu studenata, nego da se prebacis iz Bosne da studiras negdje u inostranstvu, kao pravi student. I onda se snalazis :)
mirsek wrote: Upisi fakultet u Austriji ili upisi ovdje pa se prebaci tamo.
Ili zavrsi ovdje fax pa tamo upisi master, zavisno od toga sta ti je lakse.

Zašto bi prvo upisivao fakultet ovdje pa se prebacivao u inostranstvo?Da mogu priuštiti studije vani ne bih ni razmišljao o studijama u Bosni :(
U vecini slucajeva lakse je tako nego drito iz srednje upisivati vani. Inace nije ti Austrija nista skuplja od ovih nasih privatnih fakulteta SSST-a, AUBIH itd..
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#112 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Cookie85 »

DaShip wrote:

Zašto bi prvo upisivao fakultet ovdje pa se prebacivao u inostranstvo?Da mogu priuštiti studije vani ne bih ni razmišljao o studijama u Bosni :(
Zato sto ti je tako lakse, prije ces npr. u Austriji zaraditi za fakultet, hranu, stan nego u BiH.
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#113 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Kruler »

mirsek wrote:
Kruler wrote:
purgatorio wrote:Šta sve treba znati za traženje posla Android Developera?
https://kotlinlang.org
Dobar ali neka prvo malo zazivi da se ne zalece bezveze.
Koliko dugo postoji mnogo bolji swift ali se objective-c i dalje dobro drzi.
Treba dobro pratiti zajednicu, sta oni prihvataju i traze da koriste kao i trendove u industriji.
Jel se meni cini ili je React malo ispuhao poslije pocetnog hype-a ?
Nisam siguran, zadnjih godinu dana radim isključivo arhitekturu distribuiranih sistema i back-end.

Da radim front-end i da mora biti u nekom js frameworku vjerovatno bih ga koristio u kombinaciji s redux za web jer je hype prošao a ovaj kombo je zasnovan na solidnim principima . Zapravo, vjerovatnije je da bih greenfield projekat radio s elm koji je u neku ruku bio inspiracija za redux.
Last edited by Kruler on 16/08/2017 19:13, edited 1 time in total.
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#114 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by DaShip »

mirsek wrote:
DaShip wrote:
Cookie85 wrote: Nisam mislio na razmjenu studenata, nego da se prebacis iz Bosne da studiras negdje u inostranstvu, kao pravi student. I onda se snalazis :)
mirsek wrote: Upisi fakultet u Austriji ili upisi ovdje pa se prebaci tamo.
Ili zavrsi ovdje fax pa tamo upisi master, zavisno od toga sta ti je lakse.

Zašto bi prvo upisivao fakultet ovdje pa se prebacivao u inostranstvo?Da mogu priuštiti studije vani ne bih ni razmišljao o studijama u Bosni :(
U vecini slucajeva lakse je tako nego drito iz srednje upisivati vani. Inace nije ti Austrija nista skuplja od ovih nasih privatnih fakulteta SSST-a, AUBIH itd..
A koliki su troškovi studija i života u Austriji?Usput nisam ni namjeravao studirati na našim privatnim falultetima.


Cookie85 wrote:
DaShip wrote:

Zašto bi prvo upisivao fakultet ovdje pa se prebacivao u inostranstvo?Da mogu priuštiti studije vani ne bih ni razmišljao o studijama u Bosni :(
Zato sto ti je tako lakse, prije ces npr. u Austriji zaraditi za fakultet, hranu, stan nego u BiH.
Što se tiče studija u BiH tu sam osiguran, ako kojim slučajem ne upadnem na budžet moći ću ih priuštiti, isto ne mogu reći za studije u inostranstvu.Možda bi i bilo moguće uz poslove ali nisam upoznat sa studentskim poslovima u Austriji.
User avatar
Bluemore
Posts: 4335
Joined: 18/06/2010 21:18

#115 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Bluemore »

Pa predlazu ti ljudi jer su vec tamo i znaju kako to ide...
User avatar
febo_acm
Posts: 10240
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#116 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by febo_acm »

Covjek inace sve zna, ja mislio ima 30 godina i 2 fakulteta i jedan master vec...
_huzzah_001
Posts: 59
Joined: 22/06/2021 14:37

#117 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by _huzzah_001 »

Pozdrav. Zanima me od cega poceti uciti programiranje? Koje jezike prvo savladati? Sta je najperspektije?
Hvala unaprijed.
Gospodin100
Posts: 19
Joined: 25/05/2020 23:42

#118 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Gospodin100 »

Pozdrav, imam jednu aplikaciju da napravim ili program zbog posla, pa program treba da sadrži adresu stanovanja, poštanski broj i evidenciju praćenja pa ako znate nekoga ko se bavi programiranjem da ostavi viber broj pa ću se ja javiti?? Program treba da bude napisan u Javi, a da se koristi i Maven, Hvala??
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4249
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#119 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by skrbavi-admin »

samo sam ja glupan bez certifikata u svom timu (doduse otkaz mi visi) al radim isti poso i mozda cak i bolje nego 2x certificirani oko mene.....
razmontiro sam data centre i migriro sto sigurno 10000% oni do sad nisu ni culi ni vidjeli do sad a na njihovo znanje mreznih konfiguriranja se naserem....


tako eto da znate - jedini bosnjo u timu nema ceritfikata radi poso ko i ostali (predlozio sam im da mi daju nogu uz odredjenu kompenzaciju al sute :lol: :lol: :lol: )
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#120 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by n+1 »

A što ti otkaz visi?
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4249
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#121 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by skrbavi-admin »

n+1 wrote: 10/01/2023 17:41 A što ti otkaz visi?
ne volim seratore
Post Reply