Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
mirsek
Posts: 12824
Joined: 07/05/2010 15:40

#76 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by mirsek »

Kruler wrote:
purgatorio wrote:Šta sve treba znati za traženje posla Android Developera?
https://kotlinlang.org
Dobar ali neka prvo malo zazivi da se ne zalece bezveze.
Koliko dugo postoji mnogo bolji swift ali se objective-c i dalje dobro drzi.
Treba dobro pratiti zajednicu, sta oni prihvataju i traze da koriste kao i trendove u industriji.
Jel se meni cini ili je React malo ispuhao poslije pocetnog hype-a ?
Last edited by mirsek on 16/08/2017 14:56, edited 1 time in total.
User avatar
mirsek
Posts: 12824
Joined: 07/05/2010 15:40

#77 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by mirsek »

Cookie85 wrote:I da ja sam dobio posao tako sto sam naucio programirati, bez fakulteta. Ja sam Full Stack Web Developer i dobio radnu vizu u Austriji na osnovu toga.

Sad ganjam malo fakultet da imam diplomu jer sa diplomom ti je veca plata automatski :D
Koliko dugo si programer i sta od frontenda koristis ?
User avatar
512MB
Posts: 10611
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#78 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by 512MB »

Cookie85 wrote:
512MB wrote:
purgatorio wrote:Šta sve treba znati za traženje posla Android Developera?
Java+engleski :)
Sto ba lazes covjeku da mu treba samo JAVA.

Ako mislis da nadjes posao u tom sektoru moras da znas slijedece (to je kljucno da bi bio Android Developer ):
1. Java
2. Da razumijes XML
3. Android SDK
4. Android Studio
5. Apis
6. Baza podataka
7. Wireframe (mozes sa Balsamiq ili Sketch)

To su ti neki osnovi da bi mogao naci posao u tom sektoru.
Dovoljno da zna java. Ovo ostalo prozvaka za dva vikenda
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#79 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Cookie85 »

mirsek wrote:
Cookie85 wrote:I da ja sam dobio posao tako sto sam naucio programirati, bez fakulteta. Ja sam Full Stack Web Developer i dobio radnu vizu u Austriji na osnovu toga.

Sad ganjam malo fakultet da imam diplomu jer sa diplomom ti je veca plata automatski :D
Koliko dugo si programer i sta od frontenda koristis ?
Vec se bavim Programiranjem 7-8 godina (kao freelancer) ali radim u Austriji skoro dvije godine.
kako mislis sta koristim za FrontEnd? programske jezike ?

HTML
CSS
JavaScript
jQuery
CSS and JavaScript Frameworks
User avatar
512MB
Posts: 10611
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#80 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by 512MB »

Cookie85 wrote:
mirsek wrote:
Cookie85 wrote:I da ja sam dobio posao tako sto sam naucio programirati, bez fakulteta. Ja sam Full Stack Web Developer i dobio radnu vizu u Austriji na osnovu toga.

Sad ganjam malo fakultet da imam diplomu jer sa diplomom ti je veca plata automatski :D
Koliko dugo si programer i sta od frontenda koristis ?
Vec se bavim Programiranjem 7-8 godina (kao freelancer) ali radim u Austriji skoro dvije godine.
kako mislis sta koristim za FrontEnd? programske jezike ?

HTML
CSS
JavaScript
jQuery
CSS and JavaScript Frameworks
Nije vidlo programskog jezika, cuj css :lol:
User avatar
mirsek
Posts: 12824
Joined: 07/05/2010 15:40

#81 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by mirsek »

Cookie85 wrote:
mirsek wrote:
Cookie85 wrote:I da ja sam dobio posao tako sto sam naucio programirati, bez fakulteta. Ja sam Full Stack Web Developer i dobio radnu vizu u Austriji na osnovu toga.

Sad ganjam malo fakultet da imam diplomu jer sa diplomom ti je veca plata automatski :D
Koliko dugo si programer i sta od frontenda koristis ?
Vec se bavim Programiranjem 7-8 godina (kao freelancer) ali radim u Austriji skoro dvije godine.
kako mislis sta koristim za FrontEnd? programske jezike ?

HTML
CSS
JavaScript
jQuery
CSS and JavaScript Frameworks
A imas ti iskustva solidno. Koje CSS I JS frameworks koristis ?
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#82 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Cookie85 »

512MB wrote: Nije vidlo programskog jezika, cuj css :lol:
Ti ocigledno pojma nemas :)
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#83 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Cookie85 »

512MB wrote: Dovoljno da zna java. Ovo ostalo prozvaka za dva vikenda
Ti nekakav genije za dva vikenda naucio ... mislim da ispod 2 mjeseca konstantog ucenja (sa malim poznavanjem ) ne mozes nauciti tako dobro da se mozes negdje zaposliti u toj poziciji ali opet mozda grijesim ;)
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#84 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Cookie85 »

[quote="mirsek"
A imas ti iskustva solidno. Koje CSS I JS frameworks koristis ?[/quote]

AngularJS
User avatar
512MB
Posts: 10611
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#85 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by 512MB »

Cookie85 wrote:
512MB wrote: Nije vidlo programskog jezika, cuj css :lol:
Ti ocigledno pojma nemas :)
Zaboravio si php :lol:
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#86 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Cookie85 »

512MB wrote: Zaboravio si php :lol:
da malo se razumijes znao bih da za CMS se podrazumjeva da znas php ;) Kako ces raditi wordpress bez php
User avatar
512MB
Posts: 10611
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#87 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by 512MB »

Cookie85 wrote:
512MB wrote: Zaboravio si php :lol:
da malo se razumijes znao bih da za CMS se podrazumjeva da znas php ;) Kako ces raditi wordpress bez php
Zezas? :)
User avatar
512MB
Posts: 10611
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#88 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by 512MB »

Cookie85 wrote:
512MB wrote: Nije vidlo programskog jezika, cuj css :lol:
Ti ocigledno pojma nemas :)
Dobro ja sam 14 godina dev, ti da imas pojma nebi naveo neke biblioteke kao "programske jezike", cuj HTML i CSS, pa to nisu ni script languages a kamoli programski... al ok nastavi :thumbup:
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#89 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Cookie85 »

valjda znas sta je CMS ? gdje se koristi i za sta...

Sretno u tvom programiranju kralju :D

kako ti ono rece ranije... dva vikenda i savladao sve ;)

I ako CSS nije programski jezik onda nije ni HTML ;) ( sto na neku ruku i jest tacno mada svi koristimo izraz "programski jezik" )
;)
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#90 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Cookie85 »

512MB wrote:
Cookie85 wrote:
512MB wrote: Nije vidlo programskog jezika, cuj css :lol:
Ti ocigledno pojma nemas :)
Dobro ja sam 14 godina dev, ti da imas pojma nebi naveo neke biblioteke kao "programske jezike", cuj HTML i CSS, pa to nisu ni script languages a kamoli programski... al ok nastavi :thumbup:
HTML markup jezik za UI i CSS je style sheet, a sad znaci pravimo prave izraze ? jer kad te poslodavac pita koje "programske" jezike znas, ti znaci neces navesti da znas HTML&CSS ?? Jer narod taj izraz koristi jer "programiras" odnosno pises "kodove"
User avatar
mirsek
Posts: 12824
Joined: 07/05/2010 15:40

#91 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by mirsek »

Nemojte se prepirati pLJiz. :bih:
@cookie85,
Od svih onih stvari sto si nabrojao Java i jeste najvaznija tj core. Ostalo su sve pomagala koja olaksavaju posao ili ga zaokruzuju u cjelinu kao gotov proizvod.
Last edited by mirsek on 16/08/2017 15:43, edited 1 time in total.
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#92 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Cookie85 »

mirsek wrote:Nemojte se prepirati pLjiz. :bih:
@cookie85,
Od svih onih stvari sto si nabrojao Java i jeste najvaznija tj core. Ostalo su sve pomagala koja olaksavaju posao ili ga zaokruzuju u cjelinu kao gotov proizvod.
Tacno , ali kao sto sam ranije naveo, neces dobiti posao samo ako znas Javu. Mislio sam da pricamo za dobijanje posla sta moras znati za neki posao.

Kao sto je vec momak pitao za Android Dev. ja sam samo rekao da sa samo Javom nema sanse.
User avatar
512MB
Posts: 10611
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#93 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by 512MB »

Cookie85 wrote:valjda znas sta je CMS ? gdje se koristi i za sta...

Sretno u tvom programiranju kralju :D

kako ti ono rece ranije... dva vikenda i savladao sve ;)

I ako CSS nije programski jezik onda nije ni HTML ;) ( sto na neku ruku i jest tacno mada svi koristimo izraz "programski jezik" )
;)
Nisu ni css ni html, sve sto nekompiliras nisu programski jezici, i pogresno koristis izraz "programirat", ti scriptas.
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#94 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Cookie85 »

512MB wrote:
Cookie85 wrote:valjda znas sta je CMS ? gdje se koristi i za sta...

Sretno u tvom programiranju kralju :D

kako ti ono rece ranije... dva vikenda i savladao sve ;)

I ako CSS nije programski jezik onda nije ni HTML ;) ( sto na neku ruku i jest tacno mada svi koristimo izraz "programski jezik" )
;)
Nisu ni css ni html, sve sto nekompiliras nisu programski jezici, i pogresno koristis izraz "programirat", ti scriptas.
Kao sto sam ti rekao, znam da nisu "programski" jezici, ali svi mi koristimo isti izras , a zna se sta je sta.
User avatar
512MB
Posts: 10611
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#95 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by 512MB »

Cookie85 wrote:
mirsek wrote:Nemojte se prepirati pLjiz. :bih:
@cookie85,
Od svih onih stvari sto si nabrojao Java i jeste najvaznija tj core. Ostalo su sve pomagala koja olaksavaju posao ili ga zaokruzuju u cjelinu kao gotov proizvod.
Tacno , ali kao sto sam ranije naveo, neces dobiti posao samo ako znas Javu. Mislio sam da pricamo za dobijanje posla sta moras znati za neki posao.

Kao sto je vec momak pitao za Android Dev. ja sam samo rekao da sa samo Javom nema sanse.
Znati Javu je sto puta vrjednije neg te html/css/php igrarije, cuj znati "samo" javu :-) kompanija za koju radim trazi vec 5 mjeseci java strucnjaka za cloud bazirani servis i nemogu naci. HTML i css script kiddies mores po parkovima nafatat.
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#96 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Cookie85 »

Prijatelju, sve zavisi koji posao ganjas, za web dev. Samo poznavanje Jave je nista! A ako si citao da ja nisam Android dev. Nego full stack web dev. I tu vrstu posla i radim. A to sto tvoja kompanija trazi 5 mjeseci nekoga ko zna javu, nek mi posalju ponudu pa cu ja raditi :)
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#97 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by DaShip »

Ima li ikakvih poslova a da se ne svode na web razvoj?Front end ne podnosim, pogotovo web dizajn (više me zanima logika softvera nego ui), a back end mi nije zanimljiv.Ima li išta što se tiče računarske grafike, client side softvera (java, c++, c#, samo ne web browser aplikacije), računarske inteligencije, mašinskog učenja itd. u okruženju ili u blizini?Kolike su šanse da neko sa fakulteta odmah dobije posao/(plaćeni) internship ovdje i vani?
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#98 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Cookie85 »

DaShip wrote:Ima li ikakvih poslova a da se ne svode na web razvoj?Front end ne podnosim, pogotovo web dizajn (više me zanima logika softvera nego ui), a back end mi nije zanimljiv.Ima li išta što se tiče računarske grafike, client side softvera (java, c++, c#, samo ne web browser aplikacije), računarske inteligencije, mašinskog učenja itd. u okruženju ili u blizini?Kolike su šanse da neko sa fakulteta odmah dobije posao/(plaćeni) internship ovdje i vani?
Prije ces vani dobiti posao nego u BiH , zato zaganjaj vani poslove i ako stvarno zelis , vjerujem da bi mogao dobiti posao.
User avatar
512MB
Posts: 10611
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#99 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by 512MB »

Cookie85 wrote:Prijatelju, sve zavisi koji posao ganjas, za web dev. Samo poznavanje Jave je nista! A ako si citao da ja nisam Android dev. Nego full stack web dev. I tu vrstu posla i radim. A to sto tvoja kompanija trazi 5 mjeseci nekoga ko zna javu, nek mi posalju ponudu pa cu ja raditi :)
Ok rado cu te predlozit, ove skills trazimo, napisi (bez guglanja) kolko iskustva nudis sa:

Java (Maven ili Gradle), Spring, JSON, RESTfull API/SOAP, MongoDB, Apache Cassandra, POSTGRES, Ruby,
RDBMS, ePub3, SaaS, Cloud computing (AWS ili Azure).

München. Godisnja plata 75k € (od tog 15% men u padze). Moze i na pm.
User avatar
mirsek
Posts: 12824
Joined: 07/05/2010 15:40

#100 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by mirsek »

Cookie85 wrote:
DaShip wrote:Ima li ikakvih poslova a da se ne svode na web razvoj?Front end ne podnosim, pogotovo web dizajn (više me zanima logika softvera nego ui), a back end mi nije zanimljiv.Ima li išta što se tiče računarske grafike, client side softvera (java, c++, c#, samo ne web browser aplikacije), računarske inteligencije, mašinskog učenja itd. u okruženju ili u blizini?Kolike su šanse da neko sa fakulteta odmah dobije posao/(plaćeni) internship ovdje i vani?
Prije ces vani dobiti posao nego u BiH , zato zaganjaj vani poslove i ako stvarno zelis , vjerujem da bi mogao dobiti posao.
Za ovo sto trazi da. Samo da li ce ga neko bez iskustva zaposliti. Treba zasjest i vjezbati sam jer nema neke alternative.
Post Reply