Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#26 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by Edin H. »

ado_sar wrote:Ti kupujes sat i placas svoje majstore. Upravitelj daje saglasnost a vodovod potvrdi da je sve uradjeno kako treba i prihvati sat
OK, hvala na informaciji.
zippoo87
Posts: 15361
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#27 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by zippoo87 »

vas taj vik pegla i pravi budalama
ja sam prije 2 mjeseca imao jednu budalastinu sa vodovodom ...naime,zimus mi je pukao vodomjer i u rano proljece sam ga zamijenio o svom trosku (50 KM kostalo) i postave mi ovi iz vodovoda i na satu pisalo 000 m3 i u toj kuci niko ne stanuje za stalno,nego smo povremeno tu i niko nije koristio vodu
kapija bude zakljucana,ne mogu ni uci i ocitati i oni su meni nekako prisili potrosnju objekta u blizini mog i sopili 220 kubika potrosnju,racun dosao oko 250 KM :D
odem ti ja njima i lagano tako i tako,reko nije mi dobro obracunato,pokazem im sliku na telefonu i neka zena tu kao dobro je to,reko nije obro,trazite gdje je greska i oni se zadaju i traze i traze i ne nadjose taj dan,kaze ako mozes dodji sutra,pa cemo sve pregledati
i dodjem ja,kad pronasli gresku...izdali mi rugi racun i platio nesto sitno,za par mjeseci ima 2 KM takse pa se eto to nabere

i cesto mi tako pogrijese,obracunaju pausalno,jer imam pse gdje je saht pa covjek ne smije doci do sahta,ako nema nikoga kuci i ja samo uslikam stvarno stanje i oni umanje racun,ako pretjeraju

uglavnom ovo se desava barem 1-2 godisnje ali to sve rijesim brzinski

i ti trebas uslikati stvarno stanje,mislim na vas sto vam obracunavaju pausalno i odnijeti da ti umanje racune
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#28 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by Edin H. »

Kradete vodu? :-)

https://www.klix.ba/vijesti/bih/vik-u-2 ... /170731130

Ukazao je i da nelegalna potrošnja vode, odnosno nedozvoljene intervencije na vodovodnim instalacijama, značajno umanjuju fakturisane količine vode.

Po njegovim riječima, također je neefikasan i postojeći sistem naplate tuženih potraživanja.
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#29 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by Hajlac »

sabanss wrote:Evo malo stariji dokument ali zanimljivo o prosjecnoj potrosnji u zgradama i individualnim domacinstvima odnosno bez vodomjera i sa vodomjerom:

http://skupstina.ks.gov.ba/node/2030

Mada ovdje treba uzeti u obzir da je u zgradama prijavljenih uvijek manje od stvarnog broja...
Dakle, 3-4 m3 po stanaru.

Maloprije napravih racunicu prosjecne mjesecne potrosnje u svom stanu(jedna osoba):

sudjarica uska(8 setova):
10l x 30 dana 300l

masina za ves:
50l x 4 200l

vodokotlic:
10l x 5 x 30 1.500l

bojler 80l (uvijek ostane tople vode):
50l x 30 1.500l

bojler 5l kuhinjski:
5l x 30 150l

3.650l mjesecno

sto se gotovo perfektno slaze s gore pominjanim zvanicnim statistikama.

a redovno dolazi racun od OKRUGLO 10m3 po osobi - 38 stanara u zgradi, 380m3 napisu na racunu.

Vise nego ocito da kradu tj. prikazuju potrosnju NAJMANJE UDUPLANU, ako ne i TRODUPLU od realne potrosnje.

Mamicu li vam LOPOVSKU HOSTAPLERSKU :evil:

Samo neplacati i organizovan pritisak vrsiti na sudove koji zaprimaju tuzbene zahtjeve i kantonalne politicare da rastjera BAGRU dusmansku!
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#30 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by sabanss »

U zgradama imas problem stanara koji nisu prijavljeni, ukoliko PEV nece da se zajebaje sa tim onda svi skinu po jednog-dva clana. Najebu oni koji zive sami :-x

Drugi problem je sto uvijek imas odredjen procenat stanova gdje ljudi nece / ne mogu da odrzavaju instalacije. Par takvih ti je m3 vode dnevno na nivou zgrade.

Inace ova statistika se poklapa sa realnom potrosnjom, barem u mom slucaju. Cetveroclana porodica je max. 15 m3 vode mjesecno - sa svakodnevnim tusiranjem, pranjem vesa i slicno...
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#31 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by nlt »

ja sam skontao, je?u oni nas pošteno,ali niko im ništa ne može i bit će tako zauvijek, jer je tako oduvijek :evil:
User avatar
perfect_guy
Posts: 6503
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#32 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by perfect_guy »

prošli mjesec dođe obavijest za zamjenu vodomjera, i na telefon kaže pa znate morate, po zakonu mora na 5 godina zamjena (a istovremeno ne pominju zamjenu glavnog vodomjera u objektu, koja bi trebala biti kao svako tri godine, i naravno prave se ludi kad ih pitaš). i na pitanje otkud to odjednom da se sad aktuelizuje, pametnica kaže pa znate vidjeli smo po računima da vam se smanjuje potrošnja (a 10 godina kolikoje vodomjer tu, uvijek je +/- 2 kubika), bile su kolege i provjerile stanje. Kad su dolazili? pa eto bili su na adresi i pregledali su (inače se niko živ nije pojavio)
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#33 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by hrle1976 »

dostavljac wrote:
ado_sar wrote:
dostavljac wrote:Kod mene u novogradnji stan.. na početku su poštovali koliko potrosim toliko platim... dolaZILO 10-12 KM sad dodje po 17- 20 KM posljednjih nekoliko računa već uveliko fulaju potrošnju.. na računu piše da mi je staro stanje 159 a novo 169 ja u haustor provjerim tamo piše 126... ne znam ni ja sta šta da radim dal da tuzim ili šta već..
pa nismo u americi da tuzis. vjerovatno ti obracunavaju pausalno, pa nakon nekog vremena sravne stanje. Otidji u centar za potrosace i rijesices problem.
Što bi mi obračunali paušalno kad imam vodomjer neka mi obračunaju onoliko koliko sam potrošio.. ne bude me po 10 dana u stanu meni opet vode dodje kao da sam bio
... naravno pišem žalbu pa ćemo vidjet šta. Dalje...
Na zapadu je sasvim normalno da oni izracunaju po nekom svom iz prijasnje godine potrosnji koliko ces za narednu potrositi. I toliko ti napalte. U slucaju da si potrosio malo, ako si podstanar prebijetei se preko kirije ako takav dogovor postoji ako ne onda kao i onima koji su kupili isplati se razlika u slucaju da si slucajno vise potrosio onda se doplati. Igleda jos samo na balkanu se mjeri svaki mjesec.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#34 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by sabanss »

Jarane pricas o uredjenim drustvima koji nemaju vode kao mi ali imaju organizovanost.

U Sarajevu zabodi cijev tri metra u zemlju i imas vodu na 90% lokacija. To sto je mi ne znamo dovuci pa izgubimo 75% u transportu, nas je problem.

Zamisli da uplatim VIK-u godinu unaprijed - podijelili bi u januaru i bajramluk i bozicnicu i regres i visak. Od februara bi krenule 20-satne redukcije kao da gledam.
User avatar
LeonardoAC
Posts: 928
Joined: 21/12/2009 21:57

#35 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by LeonardoAC »

JE li tačna info da se ne može više ugraditi vodomjer osim ako svi stanari zgrade to ne urade ?

Ovo SDA glasilo tvrdi da je tako....

https://faktor.ba/vijest/sarajevo-zato- ... anu-290410
User avatar
mayab
Posts: 27009
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#36 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by mayab »

LeonardoAC wrote:JE li tačna info da se ne može više ugraditi vodomjer osim ako svi stanari zgrade to ne urade ?

Ovo SDA glasilo tvrdi da je tako....

https://faktor.ba/vijest/sarajevo-zato- ... anu-290410
Najbolje se raspitaj kod nekoga od upravitelja, npr Sa stan, jer oni nude te usluge
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#37 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by -Chesterfield- »

https://www.olx.ba/artikal/39977667/vodomjer-3-4/

Da li je neko kupovao ove jeftine satove?
User avatar
_Reds_
Posts: 9324
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#38 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by _Reds_ »

Obracun vode je diskriminatoran za porodice koje imaju vise clanova.

Oni kubik vode placaju puno vise nego oni koji imaju jednog clana ili dva.

Drugo PEV vecinom vara, pa sa kim je dobar prijavi mu clana manje.

I da ne daju ugradnju brojila u stanove, jer kao brojila su njihovo vlasništvo i onda nemaju pristup njima.

Više im naravno odgovaraju zajednička zbog prvog što sam napisao.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#39 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by -Chesterfield- »

_Reds_ wrote: 19/08/2021 00:44 Obracun vode je diskriminatoran za porodice koje imaju vise clanova.

Oni kubik vode placaju puno vise nego oni koji imaju jednog clana ili dva.

Drugo PEV vecinom vara, pa sa kim je dobar prijavi mu clana manje.
Ja plaćam 1m3 = 1 KM
Sada mi došao račun 40 KM
A inače dođe oko 5 - 7 KM
Ovaj mjesec je voda bila zavrnuta u šahtu. Par puta odvrnuo. Mislim da nisam više od 1m3 potrošio.

Ili se sat pokvario ili je negdje pukla cijev?
Satovi su stari više od 10 godina. Niti neko provjerava, niti baždari.
Uglavnom čovjek mi reče kupi sebi drugi sat.

Pa sada ne znam šta kupiti. Bitno mi je da ne mjeri više nego što potrošim.

Obzirom da je redukcija non stop, da li taj zrak kada dolazi voda može okretati kazaljku na satu?
User avatar
_Reds_
Posts: 9324
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#40 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by _Reds_ »

-Chesterfield- wrote: 19/08/2021 00:56
_Reds_ wrote: 19/08/2021 00:44 Obracun vode je diskriminatoran za porodice koje imaju vise clanova.

Oni kubik vode placaju puno vise nego oni koji imaju jednog clana ili dva.

Drugo PEV vecinom vara, pa sa kim je dobar prijavi mu clana manje.
Ja plaćam 1m3 = 1 KM
Sada mi došao račun 40 KM
A inače dođe oko 5 - 7 KM
Ovaj mjesec je voda bila zavrnuta u šahtu. Par puta odvrnuo. Mislim da nisam više od 1m3 potrošio.

Ili se sat pokvario ili je negdje pukla cijev?
Satovi su stari više od 10 godina. Niti neko provjerava, niti baždari.
Uglavnom čovjek mi reče kupi sebi drugi sat.

Pa sada ne znam šta kupiti. Bitno mi je da ne mjeri više nego što potrošim.

Obzirom da je redukcija non stop, da li taj zrak kada dolazi voda može okretati kazaljku na satu?
Naravno da moze zrak okretati.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3664
Joined: 23/04/2011 12:21

#41 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by Mr.Sojic »

Kad su se zalili stanari zgrade u kojoj ima 24 stana i pitali zasto placamo cijenu vode X kategorije po cijeni 1. kategorije, odgovor je bio, hocete li vi vodu ili necete.

Da napomenem i da kada nestane vode i opet dodje iz cesme tece mulj a ne voda :run:

Pa bujrum u :bih:

Da napomenem da se radi o Lukavcu u TK
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#42 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by nlt »

Dođe račun za vodu preko 50 KM :-)
Pa nisam autopraonicu otvorio. Nema puknutih cijevi ili slično. Kad bi se moglo dokazati da ono njihovo govno mjeri vise nego sto zaista se trosi vode kakve bi tuzbe bile.... Bio bih bogat :D
Kakva je kod ostalih situacija?
sahbazzz
Posts: 312
Joined: 19/07/2020 12:27

#43 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by sahbazzz »

nlt wrote: 31/08/2021 09:44 Dođe račun za vodu preko 50 KM :-)
Pa nisam autopraonicu otvorio. Nema puknutih cijevi ili slično. Kad bi se moglo dokazati da ono njihovo govno mjeri vise nego sto zaista se trosi vode kakve bi tuzbe bile.... Bio bih bogat :D
Kakva je kod ostalih situacija?
Dobio oko 35KM, nikad mi nije ovoliki racun bio. Dvije godine u istom stanu i odjednom sad 10KM vise od nekog prosjeka. Nije mi to nikako jasno. Da ne govorim da nisam bio 2,3 dana u stanu cijeli mjesec jer smo na godisnjem bili. Pretpostavljam da je zajednicko brojilo u zgradi ali opet je to previse.
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#44 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by Truba »

vrućina
ljudi se češće tuširaju?
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#45 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by nlt »

Jedino da se čitavo naselje tušira kod mene pa bi ova cifra imala smisla
User avatar
nepass1
Posts: 9506
Joined: 06/07/2017 07:35

#46 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by nepass1 »

Meni 12-15KM racun zadnje tri godine
User avatar
Haris.ba
Posts: 24379
Joined: 08/09/2005 20:08

#47 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by Haris.ba »

Ugradite vodomjere.
TheGodfather001
Posts: 1551
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#48 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by TheGodfather001 »

Meni račun dođe osjetno veći od uobičajenog/prosječnog u periodu juli-august. Jedina razlika ili objašnjenje za veće račune u odnosu na ostali period godine je što u zgradi imamo 2 "dijasporska stana" u kojima se smjenuje 4-5 porodica kroz ta dva mjeseca i nekad ih bude po 10-ero u jednom stanu, a na računu im prijavljen po 1 stanar po stanu.
User avatar
_Reds_
Posts: 9324
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#49 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by _Reds_ »

Haris.ba wrote: 01/09/2021 11:25 Ugradite vodomjere.
Koliko sam čuo sada Vodovod ne dozvoljava više da mjerni uređaj bude u stanu, nego kao mora biti van stana, a to je neizvodivo.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6503
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#50 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by perfect_guy »

kod mene skoro mijenjan sat, i novi je unutra (a prethodni je imao provedeno nešto na šta se skopčaju i očitaju)
Post Reply