Je li Bog dobar?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Jonatan
Posts: 246
Joined: 25/10/2003 00:00
Contact:

#26

Post by Jonatan »

TIFA29 wrote:
Nemoguce i apsurdne stvari, kada u njih vjerujemo, postaju stvarnost. Zaista odlican argumenat. Mogao bi postati drzavni tuzitelj ili advokat uopste. :)
To nije argument, to je moja nada, moje vjerovanje i za mene svrha života.
Znaci, razumni? sluga ce shvatiti tvoju poruku, nakon razapnuca vlastitog sina?
A zašto preskačeš uskrsnuće kada spominješ i raspeće. To ne ide jedno bez drugog, barem u mojoj vjeri.
Znaci, razumni? sluga ce shvatiti da kroz vjerovanje nemoguce i apsurdno postaje stvarnost? Ja vjerujem da su Marsovci mali, zeleni i sa velikim buljavim ocima. Vjerujem cak da su juce bili ovdje na nasoj planeti. I sto apsurdnije je to vjerovanje, ono (sadrzaj tog vjerovanja) postaje stvarnost. Eureka! Odoh sada da zamislim tri miliona eura na svojem racunu u banci. :)
Ti slobodno vjeruj i razmišljaj, to je tvoje opredjeljenje, zato ti je Bog i dao slobodu.
Ne mozes? Ah da, on zna sta je iskreno i pravilno pokajanje. On zapravo sve zna. Stoga sudbina i ne postoji, jel` de? O tome, malo vise, na drugoj temi. :)
Unaprijed određena sudbina ne postoji.
I opet: Eureka! Drugaciji primjer bi bio: Muz, putem batinanja svoje zene, pokazuje koliko se brine za nju. I ne samo to, on joj pokazuje koliko (zapravno beskrajno) je voli. Jos kada razapne sina, tu ljubav ce i komsije na kraju da shvate. :)
Opet kompliciraš, zar ne?
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#27 Re: Je li Bog dobar?

Post by TIFA29 »

Sayed wrote:I zlo i dobro, i pozitivno i negativno, sve je dio ovoga svijeta! Je li zlo kada lav ubije gazelu i pojede je? Nije, jer mora tako da prezivi! Ako covjek ubije covjeka, onda je zlo ako nije iz samoodbrane! Sve vremenske nepogode su takodjer dio ovoga svijeta, kao i sve zlo sto se desava!
Da li to znaci da dobro i zlo su neizostavni dijelovi? Da drugacije ne ide?
Sayed wrote:Mislim da je Bog dobar i da nam je dao obje osobine, mogucnost izbora, i svaki od nas, koliko god se trudili da budu dobri, pocine neko zlo nekada, iako to i ne zele. Tako ce se na kraju svakome "sracunati" kolicina zla i dobra koje je pocinio... Ako prevagne dobro, ide u raj.
Ako prevagne lose, ide na razanj. (tako to otprilike objasnjavaju neke ili sve :? religije.)
Znaci, postoji slobodna volja?
Sayed wrote:Neki kazu, ako je Bog dobar, zasto dopusta lose? Pa da nas je stvorio samo zato da bi upravljao nama, ne bi bilo smisla u cijelom nasem postojanju, ne bi bili dobri i losi, veliki i mali, pozitivni i negativni, bili bi svi isti i sta bi onda On radio??? Niko ne moze dat odgovor na tvoje pitanje a da je 100 % siguran da je istina. Ja sam odgovorio po nekoj svojoj logici... :roll:
Bolje da si pito sta je smisao zivota... :D
Ako si sljedbenik Islama, onda neka ti bude pojasnjeno: Bog te stvorio samo zato da mu se molis/klanjas. Ni za sta vise. Potreban ti je dokaz za taj navod? Nema problema. Ima citat iz Kur`ana, a on je nepogresiva bozija objava. Navodno bez zabune i zablude, bez dodavanja ili odvajanja covjeceg. :)
Sayed wrote:Kako god, svi ljudi boga zamisljaju onako kakvi su oni sami ili kakvi zele biti!
Slazem se. Tu si u pravu. I nisam jedini koji se ovdje sa tobom slaze. Navedimo samo dva primjera:
"Ne vjerujem nikom tko kaze da zna sta Bog zeli. Jer, to se slucajno uvijek poklapa sa njihovim zeljama." - Susan B. Anthony
"Smrtnici govore da besmrtni bivaju rodjeni, odjecu nose, glas i pojavu da imaju kao i oni sami... Etiopljani svoje bogove zamisljaju crnima i pljosnatih noseva, a Trakcani ih zamisljaju plavookima i crvene kose... Kada bi konji i krave imali ruke i kada bi umjeli crtati, njihovi bogovi bi licili njima." - Xenopanes (oko 500 p. n. e.)
Sayed wrote:"Bog je stvorio covjeka, a onda je covjek stvorio Boga"... i dao mu svaki svoje osobine... :-?
Mislim da On, nema nijednu osobinu koju mu mi dajemo, opisujemo ga samo i zamisljamo u okviru nasih (malih) mogucnosti.
Covjek je stvorio Boga. I, do sada je svaki besmrtni Bog umro. :)
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#28

Post by TIFA29 »

Nema komopliciranja kod mene. Sve je jasno i prosto napisano. Razumljivo za sve, sem za teiste. Image
User avatar
Babsy
Posts: 1294
Joined: 21/02/2002 00:00
Location: Sarajevo

#29

Post by Babsy »

Da li je Bog dobar?

Jest vala ko bajat hljeb...
Sayed
Posts: 103
Joined: 25/05/2004 21:43

#30

Post by Sayed »

Tifa 29:

Dobro i zlo su sastavni dijelovi, i da, postoji slobodna volja.

Nisam sljedbenik nijedne religije, rodjen sam po imenu muslimana, citao sam Kuran, i nisam ga shvatio kao rijeci: "Boga, koji me je stvorio samo da mu se klanjam", i kao sto rekoh, slobodna volja, ti si ga vidim drugacije shvatio...

Ajete ne znam napamet ali znam sadrzaj teksta:
Kako bi ti shvatio ajet iz Kurana u kojem se kaze da su sve objavljene (Biblija, Tora) Bozije knjige i da su ih zli uvijek krivotvorili i kako ce svako zavrsit u paklu ko isto uradi sa Kuranom... Ja licno mislim da se neko ipak usudio to, po cijenu pakla, valjda.

Kako bi ti shvatio ajet iz Kurana u kome se kaze da nije vazno da li si Zidov, Krscanin ili Musliman, ukoliko "radis" ili "shvatis" samo tri stvari, zavrsices u raju. Te tri stvari nisu ni molitva po pet puta dnevno, niti ijedna druga naredba...

1.ako shvatis i vjerujes da postoji samo jedan Bog

2. ako shvatis i vjerujes da postoji zivot nakon smrti

3.ako radis dobro i djelujes ispravno i korektno na tvoju okolinu, ako siris ljubav i mir.

Nisam religiozan, ali vidim smisao ovih rijeci, i takvih ima i u Bibliji i u Tori.
Moj mentalni sklop nije isti kao u onog sto samo klanja cijeli dan ili onaj sto zenu zamota u crno, isto tako duhovna snaga ljudi kao sto su Isus, Muhamed i ostali profeti, je puno drugacija od moje i tvoje da bi ih u potpunosti shvatili, na meni i na tebi je da ih prihvatimo ili odbacimo.

Licno smatram da su sve knjige dopunjavane naknadno, neki su se pravo raspisali i napisali svakakve gluposti u knjige koje su trebale da budu nesto dobro, ja sam nasao rijeci s kojima se slazem, i ti si vjerovatno. Razlika je sto si ih ti sve odbacio radi nekih gluposti, ja sam odbacio samo gluposti i nasao rijeci koje imaju smisla, njih sam samo zadrzao.

Zasto ti odbacujes sve, samo zato sto drugi to pogresno predstavljaju? Mogao si Kuran ili neku drugu knjigu citati bez predrasuda i svih stvari koje ti se gade u religiji (kao i meni samome), citati kao pricu, koja i za tebe sigurno ima puno lijepih rijeci i lijepih poruka.

Ne bi ti ni bilo vazno da li ima Boga ili ga nema, na kraju krajeva bi ostao isti, ali ne bi toliko bio ubijedjen da Bog, Allah ili "to nesto" ne postoji.
Ne razumijem da ti zivot vidis kao besmislicu, sve je, u stvari: nista?

P.S Meni ne moras navoditi rijeci u koje ni ti ni ja ne vjerujemo, kao ono o molitvi koja se mora obavljati. To nije nacin moga vjerovanja, prije mozda Jonatanov.
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#31

Post by Pooll »

Babsy wrote:Da li je Bog dobar?

Jest vala ko bajat hljeb...
Image
:D
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#32

Post by TIFA29 »

Sayed wrote:Tifa 29:

Dobro i zlo su sastavni dijelovi, i da, postoji slobodna volja.

Nisam sljedbenik nijedne religije, rodjen sam po imenu muslimana, citao sam Kuran, i nisam ga shvatio kao rijeci: "Boga, koji me je stvorio samo da mu se klanjam", i kao sto rekoh, slobodna volja, ti si ga vidim drugacije shvatio...

Ajete ne znam napamet ali znam sadrzaj teksta:
Kako bi ti shvatio ajet iz Kurana u kojem se kaze da su sve objavljene (Biblija, Tora) Bozije knjige i da su ih zli uvijek krivotvorili i kako ce svako zavrsit u paklu ko isto uradi sa Kuranom... Ja licno mislim da se neko ipak usudio to, po cijenu pakla, valjda.

Kako bi ti shvatio ajet iz Kurana u kome se kaze da nije vazno da li si Zidov, Krscanin ili Musliman, ukoliko "radis" ili "shvatis" samo tri stvari, zavrsices u raju. Te tri stvari nisu ni molitva po pet puta dnevno, niti ijedna druga naredba...

1.ako shvatis i vjerujes da postoji samo jedan Bog

2. ako shvatis i vjerujes da postoji zivot nakon smrti

3.ako radis dobro i djelujes ispravno i korektno na tvoju okolinu, ako siris ljubav i mir.

Nisam religiozan, ali vidim smisao ovih rijeci, i takvih ima i u Bibliji i u Tori.
Takvo pripovjedanje iskljucuje ispravnost monoteistickih religija. Jevreji tvrde da su izabran narod od Boga. Spas je samo kod njih. Hriscani to osporavaju, i tvrde da spas je samo preko hriscanstva. Muslimani osporavaju istinitost prethodnih religija, i tvrde da je samo Islam priznata religija kod Boga.

Takvo pripovjedanje je globalno i nije precizno. Djevojka sto se seksa prije vjencanja, takodje siri ljubav i djeluje pozitivno na svoju okolinu. Mozda ona vjeruje i u Boga, pa cak i da je On jedan. No, kod sve tri monoteisticke religije, onda ide u pakao zbog svojih djela. Ergo: Ipak je navodno vise potrebno nego li samo ta tri navoda. U suprotnom nije vazno kojoj od te tri religije pripadas, a takvo sto se kosi sa smislom postojanja istih.
Sayed wrote:Moj mentalni sklop nije isti kao u onog sto samo klanja cijeli dan ili onaj sto zenu zamota u crno, isto tako duhovna snaga ljudi kao sto su Isus, Muhamed i ostali profeti, je puno drugacija od moje i tvoje da bi ih u potpunosti shvatili, na meni i na tebi je da ih prihvatimo ili odbacimo.

Licno smatram da su sve knjige dopunjavane naknadno, neki su se pravo raspisali i napisali svakakve gluposti u knjige koje su trebale da budu nesto dobro, ja sam nasao rijeci s kojima se slazem, i ti si vjerovatno. Razlika je sto si ih ti sve odbacio radi nekih gluposti, ja sam odbacio samo gluposti i nasao rijeci koje imaju smisla, njih sam samo zadrzao.

Zasto ti odbacujes sve, samo zato sto drugi to pogresno predstavljaju? Mogao si Kuran ili neku drugu knjigu citati bez predrasuda i svih stvari koje ti se gade u religiji (kao i meni samome), citati kao pricu, koja i za tebe sigurno ima puno lijepih rijeci i lijepih poruka.
Ne bi ti ni bilo vazno da li ima Boga ili ga nema, na kraju krajeva bi ostao isti, ali ne bi toliko bio ubijedjen da Bog, Allah ili "to nesto" ne postoji.
Ne razumijem da ti zivot vidis kao besmislicu, sve je, u stvari: nista?

P.S Meni ne moras navoditi rijeci u koje ni ti ni ja ne vjerujemo, kao ono o molitvi koja se mora obavljati. To nije nacin moga vjerovanja, prije mozda Jonatanov.
To mi lici na slijedece:

Imam punu vrecu pomijesanih crnih i crvenih kuglica. I, sada ja tvrdim da kada zavucem ruku u tu vrecu i izvadim punu saku tih kuglica, da ce svaki puta u mojoj saci biti samo crvene kuglice. Crvene kuglice mi se vise dopadaju.

Nakon sto sam zavukao ruku u vrecu, i zagrabio punu saku kuglica, ja je izvucem i otvorim. Ako sadrzaj moje sake sadrzi i crne kuglice, ja cu ih vratiti nazad, i tada cu u ruci imati samo crvene kuglice. Te kuglice mi se ionako vise svidjaju. I sta tada? Ja imam pravo. U ruci su mi samo crvene kuglice. I onda cu opet da tvrdim: Kada opet zavucem ruku u vrecu i zagrabim punu saku kuglica, nakon sto je izvucem oet ce biti samo crvene kuglice u mojoj ruci. I zaista, opet cu da zavucem ruku u vrecu, opet cu da zagrabim punu saku kuglica, i opet cu eventualnu kuglicu sa navodom da volim samo crvene kuglice da uklonim, i nakon toga cete vi da se zacudite kako je zaista uvijek onako sto kazem: U ruci su mi samo crvene kugle. Takodje i vama su one ljepse, stoga se kao i ja radujete da imam pravo sa navodom da cu izvuci punu saku kuglica iz vrece, a da ce te kuglice, u mojoj saci, biti samo crvene boje. Crvene, jer su nam ionako ljepse i draze od crnih. Crne cemo da ignoriramo.


P.S: Sura 51 (Ad-Dariyat), ajet 56: Džine i ljude sam stvorio samo zato da Mi se klanjaju.

P.P.S: Zasto da vjerujem u sedmonozne konje, ljubicaste boje sa dva repa, ako njihovo postojanje nije dokazano? Samo zato da se osjecam spokojniji, ili boljim (izabranim) jer vjerujem u njih?
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#33

Post by BECHO »

Meni je Angie Bog! :)
User avatar
Babsy
Posts: 1294
Joined: 21/02/2002 00:00
Location: Sarajevo

#34

Post by Babsy »

Jea bas,.. :D
konyan
Posts: 1285
Joined: 21/06/2004 10:03
Location: Sarajevo

#35

Post by konyan »

A sta ako bog uopste ne postoji i ako su sve ovo citirano napisali ljudi. :shock:
sark
Posts: 5
Joined: 19/07/2004 20:08

#36

Post by sark »

solidan je s obzirom kolki je svijet :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
delimiter
Posts: 62
Joined: 21/01/2004 00:00

#37

Post by delimiter »

greska
Last edited by delimiter on 20/07/2004 14:58, edited 1 time in total.
delimiter
Posts: 62
Joined: 21/01/2004 00:00

#38

Post by delimiter »

Tifa 29,
gdje si ti to cuo da islam ne priznaje judeizam i krscantvo, svega ti? Nisi nigdje, nego bezveze naglabas. Jevreji i krscani se u Kur'anu nazivaju "narodi knjiga", a problem je u tome sto su ljudi mijenjali sadrzaj objava i prilagodjavali ih svojim prohtjevima. Zato je Bog slao nove objave, a islam kao posljednju. Isa a.s., bas kao i Musa a.s. i Muhammed a.s. su bili Boziji Poslanici, s tim da je Muhammed posljednji. Po islamskom vjerovanju, i Iaa i Musa su bili muslimani, upravo zato sto je njihova vjera bila ista kao i Muhammedova (ne znam mozes li shvatiti to?), samo sto su, kao sto rekoh, ljudi mijenjali Boziju Rijec kako im se svidjalo. Sto se tice krscanstva, mozda je jos vrijedno napomenuti da ovo sto se danas naziva Krscanstvo, pogotovo Rimokatolicko, nema bas puno veze sa onim u sto su vjerovali i Ivan Krstitelj i Isa, vec je plod rimske politike 4. vijeka nove ere.
I jos jedna stvar, pitanje: zasto i kako to da ljudi, kad god se nesto dobro desi, to pripisuju sebi, a kad se desi nesto lose ili zlo, onda je kriv Bog?
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#39

Post by TIFA29 »

gdje si ti to cuo da islam ne priznaje judeizam i krscantvo, svega ti?
Kako ti onda nazivas nepriznavanje osnovnih postulata jedne religije? :)
User avatar
Babsy
Posts: 1294
Joined: 21/02/2002 00:00
Location: Sarajevo

#40

Post by Babsy »

A wrote::shock:

Joj, ako te Ragib cuje :shock: :shock: :shock:
MOj suprug ragib?! Ne brini nece,... nece bit akcije u krevetu,... tj necu igrati dominu ako bude zlocast... :D :D :D
User avatar
Babsy
Posts: 1294
Joined: 21/02/2002 00:00
Location: Sarajevo

#41

Post by Babsy »

:skoljka:
Storm
Posts: 10
Joined: 29/07/2004 18:48
Location: 3 Miliona molekula do jos vise molekula

#42

Post by Storm »

:lol: Resto jel moze bit da si ti skreno s uma??? Ima 100000 razloga da se sumnja a niti jedan razlog za tebe da na slijepo vjerujes, ko nevjeruje taj se ne nada, imas li ti mozda kakvih zivotnih problema da te navode na takve misli, mozda sumnjas zato sto si malo ogorcen ??? :) :) :) :)
Storm
Posts: 10
Joined: 29/07/2004 18:48
Location: 3 Miliona molekula do jos vise molekula

#43

Post by Storm »

:-) :-) :-) Dobro pokuso sam, nije da nisam :-) :-) :-)



MAAAAA ti si totalno pomahnito jesi nane mi vezire idi do hajdara da ti promijeni glavu ))))))))) :) :) :) :)
sport billy
Posts: 190
Joined: 28/07/2004 18:31

#44 Re: Je li Bog dobar?

Post by sport billy »

resto wrote:Sve religije polaze od aksioma da je Bog dobar. A je li stvarno tako? Po cemu je dobar? Sta ako je obrnuto, ako je Djavo dobar i zato je zatvoren? Ili sta ako je Bog shizofrenik, pa je sebi stvorio djavola kako bi imao koga kriviti za sva zla, a ustvari je to jedan te isti lik?

:lol: :lol: :lol:

svidjas mi se

8)
Storm
Posts: 10
Joined: 29/07/2004 18:48
Location: 3 Miliona molekula do jos vise molekula

#45

Post by Storm »

:skoljka: :lol: Cuj ti njega aksiom razbacujes praznu slamu :lol: :skoljka:




Ma ako se ja tebe docepam , on meni bog nije dobar, pa ces ti svog bog vidjet kako preskace ograde. :-) :lol: :-)
Bamm
Posts: 58
Joined: 18/07/2004 08:44
Location: Sarajevo

#46

Post by Bamm »

resto (citat):
Sve religije polaze od aksioma da je Bog dobar. A je li stvarno tako? Po cemu je dobar? Sta ako je obrnuto, ako je Djavo dobar i zato je zatvoren? Ili sta ako je Bog shizofrenik, pa je sebi stvorio djavola kako bi imao koga kriviti za sva zla, a ustvari je to jedan te isti lik?
Naravno da je Bog dobar, dobar je jer te drzi zivim, dobar je jer ti daje vazduh da dises iako si retardirani monstrum! Fuj ti teme! :x
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#47

Post by Truba »

KROZ ČITAVU BIBLIJU BOG SAMO POSTAVLJA ZAMKE I SPLETKE ZA SVOJU DJECU...ONI UMIRU...UBIJAJU SE MEĐUSOBNO...SILUJU... KOLJU...UBIJAJU ŽIVOTINJE = ISTO BOŽJA STVORENJA

I NA KRAJU KRUNA BOŽJE DOBROTE JE HOLOKAUST

POSLIJE HOLOCAUSTA NE BI TREBAO POSTOJATI BOG A NI GLAZBA


KOMI HAS SPOKEN
Eng
Posts: 11
Joined: 29/07/2004 02:46

#48

Post by Eng »

...a bolje da nisi...spoken:D
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#49

Post by Truba »

http://www.klopkazapionira.com/download/bezboznik.pdf

Now I see it clearly. My whole life is pointed in one direction.There never has been any choice for me.
sekiracija1
Posts: 320
Joined: 28/05/2004 21:57

#50

Post by sekiracija1 »

ti pitas dali je Bog dobar?,
ISKRENO bolji je od mene :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Post Reply