Jazz

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
JazzNote
Posts: 47
Joined: 01/11/2012 16:00

#1 Jazz

Post by JazzNote »

Zdravo svima! Zanima me koliko je jazz popularan medju rajom sa ovih prostora jer se od svih drugih muzickih pravaca najmanje o njemu prica. Iako volim jazz nisam u toku sa jazz desavanjima u BiH (narocito me zanima Sarajevo jer sam iz Sa). Znam samo za Jazz-fest na kojem je bilo dosta ljudi i bio je veoma posjecen. Jel ima ljudi da sviraju? Nisam jos naletio na kafice u kojima se pusta jazz iako sam nedavno cuo da je Pink Hoodiny postao jazz kafic. Pa, ako ima ljubitelja jazza volio bih znati jer je tesko naletiti na takve ljude :-)
User avatar
Obskurni
Posts: 795
Joined: 17/10/2011 09:19

#2 Re: Jazz

Post by Obskurni »

Bio je ja mislim nedavno neki mađar koji je svirao My favorite things od Coltranea i još ostale velike numere u Bošnjačkom institutu ja mislim.
Što se tice nekih kafica i to fakat pojma nemam gdje se pušta, ali da ima ljudi koji slušaju ima :D
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#3 Re: Jazz

Post by kojeime »

Zdravo svima! Zanima me koliko je jazz popularan medju rajom sa ovih prostora jer se od svih drugih muzickih pravaca najmanje o njemu prica.

Manje se prica o bluesu. Imas jazz fest svake godine, a blues fest?
User avatar
Obskurni
Posts: 795
Joined: 17/10/2011 09:19

#4 Re: Jazz

Post by Obskurni »

Zar nema u Mostaru ?
JazzNote
Posts: 47
Joined: 01/11/2012 16:00

#5 Re: Jazz

Post by JazzNote »

kojeime wrote:Zdravo svima! Zanima me koliko je jazz popularan medju rajom sa ovih prostora jer se od svih drugih muzickih pravaca najmanje o njemu prica.

Manje se prica o bluesu. Imas jazz fest svake godine, a blues fest?
Ne mozes gledati na to na osnovu jednog festivala godisnje. I ne pricam o festivalima vec opcenito u svakodnevnom zivotu koliko se jazz slusa na nasim prostorima, posebno me zanima medju mladjom rajom. Koliko sam ja mogao primjetiti, vecina raje koja slusa rock, bilo koje vrste, slusa i blues (u manjoj ili vecoj mjeri), bar u mom drustvu i medju osobama koje ja poznajem, a i ako uzmemo u obzir samu muziku, i rock i blues se u najvecem dijelu zasnivaju na istim osnovama, odnosno na istim skalama pa se vjerovano i ukusi poklapaju na tom osnovu. Jazz je nesto drugo. Cak i u svijetu, slavni blueseri su poznati svugdje i medju sirom publikom i koja ne slusa blues.. puno ljudi je culo za BB Kinga, Claptona, Ray Vaughna, Ray Charlesa, Alberta Kinga i dr. dok nisam bas siguran koliko je siroka publika koja je cula za Evansa, Blakeya, Reinhardta, Bakera,.. Tako da se ne slazem da je blues manje zastupljen od jazza ni na nasim prostorima a ni u svijetu.
User avatar
Bluesman
Posts: 244
Joined: 13/12/2011 21:51
Location: Searching....

#6 Re: Jazz

Post by Bluesman »

Inace volim blues ali i jazz poslusam. Narucito Coltrena :)

Ljubitelj sam kvalitetne muzike.

...
User avatar
Saian
Posts: 15317
Joined: 08/04/2004 21:50

#7 Re: Jazz

Post by Saian »

Bluesman wrote:
Ljubitelj sam kvalitetne muzike.

...
http://www.klix.ba/forum/slobodan-sam-i ... 09808.html

:D
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#8 Re: Jazz

Post by Heller »

Obskurni wrote:Bio je ja mislim nedavno neki mađar koji je svirao My favorite things od Coltranea i još ostale velike numere u Bošnjačkom institutu ja mislim.
Što se tice nekih kafica i to fakat pojma nemam gdje se pušta, ali da ima ljudi koji slušaju ima :D
Imamo mi u Tuzli "Jazz" nikad Jazza samo neka elektronska sranja :shock:

A u mojoj raji vecina ljudi slusa Jazz "sa strane", tj volimo poslusat odemo na koncert itd... kada je nedavno Cesljar sa ekipom bio u BKC-u BKC je bio pun, isto tako u Ismeteovom Ateljeu...
JazzNote
Posts: 47
Joined: 01/11/2012 16:00

#9 Re: Jazz

Post by JazzNote »

Saian wrote:
Bluesman wrote:
Ljubitelj sam kvalitetne muzike.

...
http://www.klix.ba/forum/slobodan-sam-i ... 09808.html

:D

Ne zajebaji se :roll:
User avatar
Saian
Posts: 15317
Joined: 08/04/2004 21:50

#10 Re: Jazz

Post by Saian »

JazzNote wrote: Ne zajebaji se :roll:
eh vidis, jazz mozda bash iz tog razloga i nema vishe poklonika, jer ovi sto ga ostentivno slushaju imaju redovno drshke od metle u guzicama, cuj ne zajebaji se, pa sta drugo uopce ostaje kad coEk mrtaF ozbiljan napise ljubitelj sam kvalitetne muzike onda se kao klaun moram smijat da ne bih plako jebi ga, to je meni bare-bare s ovim delegatom sto je dobar i slobodan :D (mama mu rekla valjda, a ko je ovom chiki reko da je bash on ljubitelj te kvalitetne muzike (ma sta ona bila, ne znam), mozda dzin neki u snu shano na hou, ili je u napadu lucidnosti pustio poincianu uRikverc pa cuo " TUUUII SUUII LJUUUEEBBIITTEE QUUUAAUAUALITAET __IIIKEEE"), cuj ne zajebaji se, de se ti uozbilji radije :D

meni se ovo svidja



Al nemo' da bi mi ko sluchajno prishio "ljubitelj kvalitetne muzike"! Necemo se vrijedjat! O jazzu znam da mi se neke stvari svidjaju, mislim da prvenstveno zagolicaju estetsko tezhiste mi u mene. Da mi neko stavi pistolj na glavu i priprijeti mislim da bih znao biti i malo specifichniji od ovog (al uz dosta srece :D). Ostalo sto znam je izmedju malo i nista s rastucom tendencijom ka nista (ako se ko pita kako, eh to znaci da zaboravljam i ono sta sam nekad ko i znao).
JazzNote
Posts: 47
Joined: 01/11/2012 16:00

#11 Re: Jazz

Post by JazzNote »

:lol: :lol: kad sam rekao da se uozbiljis nisam ni mislio ozbiljno :lol: a malo prije toga sam bas citao ovu temu na >Ljubav&Sex< i fkt ovo o kvalitetnoj muzici je isto toliko smijesno, ali postujem.
User avatar
CartmanSA
Posts: 1713
Joined: 29/07/2008 14:39

#12 Re: Jazz

Post by CartmanSA »

evo i ja da se ukljucim u ovu raspravu...

neki dan sam slusao odlican jazz u klubu monument... ima par sastava raznih muzicara koji se mjesaju izmedju sebe i sviraju razlicite zanimljive stvari ali to je uglavnom raja iz sarajeva...

pored monumenta znam da svirke nekad znaju organizovati u klubu AG. Pink houdini je jazz kafana koliko su i bazeni. imam osjecaj da gazda ima para a ne zna jadan sta ce od sebe pa pokusava na sve nacine da privuce raju koja je u operi i onim okolnim kafanama...

sto se bluesa tice ima par bendova u BiH koji ga sviraju ali po meni najbolji u Sarajevu i ja mislim i jedini je Sarajevo blues band (tako su se prije zvali a ne znam kako se sad zovu).
sviraju svuda npr. Balkan Express, Pub na malti, City Pub, Undergound i jos na nekim mjestima kako se dogovore...
evo link da vidite o cemu se radi :)
JazzNote
Posts: 47
Joined: 01/11/2012 16:00

#13 Re: Jazz

Post by JazzNote »

Pink Houdini je tek odnedavno jazz klub. Ja nisam usao u njega do prije 2 sedmice jer se prije navodno pustala svakakva muzika, posebno navecer, DJ-evi i nekakve gluposti. Sad je jazz fazon a i, kako mi konobar rece, odrzavat ce se svirke razlicitih zanrova muzike, pa se nadam da ce biti i kakvih jazzera.
User avatar
Saian
Posts: 15317
Joined: 08/04/2004 21:50

#14 Re: Jazz

Post by Saian »

JazzNote wrote::lol: :lol: kad sam rekao da se uozbiljis nisam ni mislio ozbiljno
pa onda stavi ispravan smajli, ovaj :D , ne ovaj :roll: , smajli ken mejk or brejk d post :D, recimo, vid' kakav si belaj gore s pogreshnim smajlijem napravio, ja ispade neki namchor, a nisam :D na ranu me privit kako sam blag :D
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#15 Re: Jazz

Post by MedenoSrce »

Saian wrote:
JazzNote wrote: Ne zajebaji se :roll:
eh vidis, jazz mozda bash iz tog razloga i nema vishe poklonika, jer ovi sto ga ostentivno slushaju imaju redovno drshke od metle u guzicama, cuj ne zajebaji se, pa sta drugo uopce ostaje kad coEk mrtaF ozbiljan napise ljubitelj sam kvalitetne muzike onda se kao klaun moram smijat da ne bih plako jebi ga, to je meni bare-bare s ovim delegatom sto je dobar i slobodan :D (mama mu rekla valjda, a ko je ovom chiki reko da je bash on ljubitelj te kvalitetne muzike (ma sta ona bila, ne znam), mozda dzin neki u snu shano na hou, ili je u napadu lucidnosti pustio poincianu uRikverc pa cuo " TUUUII SUUII LJUUUEEBBIITTEE QUUUAAUAUALITAET __IIIKEEE"), cuj ne zajebaji se, de se ti uozbilji radije :D

meni se ovo svidja



Al nemo' da bi mi ko sluchajno prishio "ljubitelj kvalitetne muzike"! Necemo se vrijedjat! O jazzu znam da mi se neke stvari svidjaju, mislim da prvenstveno zagolicaju estetsko tezhiste mi u mene. Da mi neko stavi pistolj na glavu i priprijeti mislim da bih znao biti i malo specifichniji od ovog (al uz dosta srece :D). Ostalo sto znam je izmedju malo i nista s rastucom tendencijom ka nista (ako se ko pita kako, eh to znaci da zaboravljam i ono sta sam nekad ko i znao).

E nek je izvuk'o iz tebe vise od dva reda teksta pa makar :mrgreen:
JazzNote
Posts: 47
Joined: 01/11/2012 16:00

#16 Re: Jazz

Post by JazzNote »

Saian wrote:
JazzNote wrote::lol: :lol: kad sam rekao da se uozbiljis nisam ni mislio ozbiljno
pa onda stavi ispravan smajli, ovaj :D , ne ovaj :roll: , smajli ken mejk or brejk d post :D, recimo, vid' kakav si belaj gore s pogreshnim smajlijem napravio, ja ispade neki namchor, a nisam :D na ranu me privit kako sam blag :D
Ko sto ti i nick kaze, dusa od covjeka, kakav namcor, ne bi mrava zgazio, melem-man :lol:
User avatar
Saian
Posts: 15317
Joined: 08/04/2004 21:50

#17 Re: Jazz

Post by Saian »

JazzNote wrote:
Saian wrote:
JazzNote wrote::lol: :lol: kad sam rekao da se uozbiljis nisam ni mislio ozbiljno
pa onda stavi ispravan smajli, ovaj :D , ne ovaj :roll: , smajli ken mejk or brejk d post :D, recimo, vid' kakav si belaj gore s pogreshnim smajlijem napravio, ja ispade neki namchor, a nisam :D na ranu me privit kako sam blag :D
Ko sto ti i nick kaze, dusa od covjeka, kakav namcor, ne bi mrava zgazio, melem-man :lol:

isla jedna prijateljica u sklopu nekog lingvistichkog istrazivanja fLakuTeta u Saraj'vu negdje u krajinu oko bihaca da ispituje ikavicu i ono neko omniprezentno H u zadnje vrijeme, i sad neka nana nesto pricashe i kaze meHlem, kaze moja jaranica, joj nano, hajd sve, al kako meHlem, ne moze meHlem nikako, kaze nana, sine dragi ono H lijechi :D :D :D :lol: oplako sam, super stara majka!

p.s. sta fali nicku, avatar je malo problematichan doduse, al je iz ferala pa mu halalimo :D
User avatar
Saian
Posts: 15317
Joined: 08/04/2004 21:50

#18 Re: Jazz

Post by Saian »

MedenoSrce wrote:

E nek je izvuk'o iz tebe vise od dva reda teksta pa makar :mrgreen:
a ne bih bas volio stalno ni titulu lajavoga neprekidno da nosim na grbaci pa pazim :D, al vish kako samo kudim, a niko ne voli tak'e kudiSamo ljude :D, idem sad potrazit neki post dze cu moc rec' "potpisujem :thumbup: " da niveliram i da se svidim raji :D :D :D jer da parafraziram more se i sam, al je bljutavo :D moglo bi potrajat doduse :D
User avatar
black
Posts: 17117
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#19 Re: Jazz

Post by black »

ma ima nas dosta ovde (nekad bilo i vise) koji volimo jazz, nisi mozda prije bio na forumu pa nisi upratio teme kojih je bilo o jazzu, postavljao sam nekad more albuma al sada nedaju :mrgreen: sto se tice kafana sve je to tanko i ono sto je bilo krene fino i pretvori se u sve sem jazz kluba..nekada sam svracao u 'Clou' ali i tu se pustalo svega da bi se kasnije skroz ugasio

User avatar
Saian
Posts: 15317
Joined: 08/04/2004 21:50

#20 Re: Jazz

Post by Saian »

pa dze si bleki zbolo te june, postavljam tebi i dzemi prihranu na anamo onom forumu s onim nazadnim, al slabo dolazite na pojilo :D :D :D, u clou se pustalo sve i svako :D :D :D pogotovo pred sabah :D

p.s. ja ne znam imal jazz klub u Sarajevu, bio je nekad onaj jezh jel, zadnji put kad sam provirio tamo u najmanju ruku jazza zglave nije bilo
User avatar
black
Posts: 17117
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#21 Re: Jazz

Post by black »

djes sajo :mrgreen: ma slabo svracam kod 'revolucionara' tipa ..'ja ukazujem na kriminal i korupciju od septembra do juna a onda Tunis Egipat Tučepi non-stop akcija izmori čovjeka..' :mrgreen:

cini mi se da slabo sta ima sto se tice jazza i kafana
User avatar
Bluesman
Posts: 244
Joined: 13/12/2011 21:51
Location: Searching....

#22 Re: Jazz

Post by Bluesman »

Saian wrote:
Bluesman wrote:
Ljubitelj sam kvalitetne muzike.

...
http://www.klix.ba/forum/slobodan-sam-i ... 09808.html

:D
hahahhhaha imam djevojku 17 mjeseci :D

hahaha
User avatar
Hiran
Posts: 417
Joined: 19/03/2010 22:06

#23 Re: Jazz

Post by Hiran »

pred spavanje ;-)

JazzNote
Posts: 47
Joined: 01/11/2012 16:00

#24 Re: Jazz

Post by JazzNote »

Bluesman wrote:
Saian wrote:
Bluesman wrote:
Ljubitelj sam kvalitetne muzike.

...
http://www.klix.ba/forum/slobodan-sam-i ... 09808.html

:D
hahahhhaha imam djevojku 17 mjeseci :D

hahaha
Cestitam hairlija nas :lol:
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#25 Re: Jazz

Post by kojeime »

JazzNote wrote:
kojeime wrote:Zdravo svima! Zanima me koliko je jazz popularan medju rajom sa ovih prostora jer se od svih drugih muzickih pravaca najmanje o njemu prica.

Manje se prica o bluesu. Imas jazz fest svake godine, a blues fest?
Ne mozes gledati na to na osnovu jednog festivala godisnje. I ne pricam o festivalima vec opcenito u svakodnevnom zivotu koliko se jazz slusa na nasim prostorima, posebno me zanima medju mladjom rajom. Koliko sam ja mogao primjetiti, vecina raje koja slusa rock, bilo koje vrste, slusa i blues (u manjoj ili vecoj mjeri), bar u mom drustvu i medju osobama koje ja poznajem, a i ako uzmemo u obzir samu muziku, i rock i blues se u najvecem dijelu zasnivaju na istim osnovama, odnosno na istim skalama pa se vjerovano i ukusi poklapaju na tom osnovu. Jazz je nesto drugo. Cak i u svijetu, slavni blueseri su poznati svugdje i medju sirom publikom i koja ne slusa blues.. puno ljudi je culo za BB Kinga, Claptona, Ray Vaughna, Ray Charlesa, Alberta Kinga i dr. dok nisam bas siguran koliko je siroka publika koja je cula za Evansa, Blakeya, Reinhardta, Bakera,.. Tako da se ne slazem da je blues manje zastupljen od jazza ni na nasim prostorima a ni u svijetu.
To sta si napisao je tacno. Ali, (ogranicavam se na nas prostor, o cijelom svijetu necu govoriti) sa druge strane, pogledas i vidis da, pored srednjih muzickih skola i muzicke akademije sto se tice klasicne muzike, u BiH ima nezanemarljiv broj folkera, zabavljaca opste prakse, rock grupa, metal grupa, DJ-eva, hip hopera, repera, rejvera... nekoliko sastava koji izvode sevdalinku, pa cak i nekoliko desetina muzicara koji sviraju jazz i sastaju se kao sastavi sa formiranom strukturom ili kada se ukaze potreba, i na sve to kao slag na tortu imas i jazz festival. Onda pogledas blues u BiH i vidis da nema ni jedan sastav ili desetak muzicara koji sviraju iskljucivo ili barem u najvecoj mjeri blues. Ili ja barem ne znam da ih ima. Banalizujem, imas rock grupu koja svira na koncertu 15 kompozicija i odsvira jednu blues. Nemas koncert na kojem se svira iskjucivo blues, niti sastav (formalni ili neformalni) koji svira iskljucivo blues. Gledajuci na taj nacin, mislim da ne grijesim.

P. S. Napisah cijeli esej o tome zasto bi nama u BiH blues trebao biti mnogo blizi od jazza, ali izbrisah da ne dosadjujem.
Post Reply