Javorov do na Bjelasnici

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#51 Re: Javorov do na Bjelasnici

Post by perfect_guy »

giovanni008 wrote: 27/05/2022 15:23 Evo renoviraju dionicu od Bijele Vode do Sabica. Moze li mi neko potvrditi da su Bijele Vode iz pravca Bjelasnice prema Sabicima, tj. kada bi krenuo autom od Babin Dola do Lukomira, zapala bi me ta dionica gdje su radovi?

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... ici-762847
kači te i ovo (ako bi išao preko Krupca), mada bi mogli to vrlo brzo završiti, a kači te i ta dionica ispod Bijelih voda. Radovi su na samom početku ovog označenog, do malo iza odvajanja za Lukavac. Inače je mislim i bolja ova varijanta da se preko Milišića uđe u Dugo polje
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72060
Joined: 03/10/2011 20:11

#52 Re: Javorov do na Bjelasnici

Post by Chloe »

febo_acm wrote: 26/03/2022 10:00 Znači ja povedem djecu od 4 i 7 godina i pješke kroz šumu od apartmana do Javorovog dola i onda se popnemo malo do "kule" i krenemo tamo desno prema tenku još jedno par kilometara i nazad do apartmana.... I kad se vratimo (tu već pređemo preko 10km) onda na žičaru i gore siđemo na vrhu i jedno dva sata uživamo sami negdje u ćošku dok ne bude fajrtont :D Malo je reći da se čovjek lijepo osječa nakon toga.
Javorov do je fina zamisao, ali gdje god ti možeš prići na 5km autom, to je krkljanac. Tačka!
Idući mjesec povest ću djecu i gore do Umoljana i krenuti pješke prema Lukomiru, ima oko 11 km do Lukomir u jednom pravcu. Gore odmorimo i nazad. Ko nije gore bio neka ode, jer auta dionicom od Umoljana do Lukomira ne idu :D
Može li par info!?
Neostavrena želja mi je Lukomir, nešto manje Umljani, i super je što idu jedno s drugim, auto isključujem do Lukomira.
Zanima me da li imaju smještaj, ako ima koje su cijene, ima li hrane za kupiti, jer bih bar 2-3 dana provela gore?
Doduše, najradije bih pod vedrim nebom noći provodila u vreći za spavanje ( kao kampovanje ), ako je dozvoljeno i sigurno.
User avatar
_Reds_
Posts: 9369
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#53 Re: Javorov do na Bjelasnici

Post by _Reds_ »

Chloe wrote: 06/06/2022 14:33
febo_acm wrote: 26/03/2022 10:00 Znači ja povedem djecu od 4 i 7 godina i pješke kroz šumu od apartmana do Javorovog dola i onda se popnemo malo do "kule" i krenemo tamo desno prema tenku još jedno par kilometara i nazad do apartmana.... I kad se vratimo (tu već pređemo preko 10km) onda na žičaru i gore siđemo na vrhu i jedno dva sata uživamo sami negdje u ćošku dok ne bude fajrtont :D Malo je reći da se čovjek lijepo osječa nakon toga.
Javorov do je fina zamisao, ali gdje god ti možeš prići na 5km autom, to je krkljanac. Tačka!
Idući mjesec povest ću djecu i gore do Umoljana i krenuti pješke prema Lukomiru, ima oko 11 km do Lukomir u jednom pravcu. Gore odmorimo i nazad. Ko nije gore bio neka ode, jer auta dionicom od Umoljana do Lukomira ne idu :D
Može li par info!?
Neostavrena želja mi je Lukomir, nešto manje Umljani, i super je što idu jedno s drugim, auto isključujem do Lukomira.
Zanima me da li imaju smještaj, ako ima koje su cijene, ima li hrane za kupiti, jer bih bar 2-3 dana provela gore?
Doduše, najradije bih pod vedrim nebom noći provodila u vreći za spavanje ( kao kampovanje ), ako je dozvoljeno i sigurno.
Niko ti ne brani da spavaš gdje želiš pod vedrim nebom. Od Umoljana do Lukomira može kroz kanjon ili kroz Dugo Polje ili preko Oblja, ili da kobinuješ neka od da tri načina.

Ako mislisš na prodavnicu nema. Imaš privatni smještaj, kucaj po FB Babića Konak ili tako nešto.
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#54 Re: Javorov do na Bjelasnici

Post by shandrprcSA »

_Reds_ wrote: 06/06/2022 14:39 Može li par info!?
Neostavrena želja mi je Lukomir, nešto manje Umljani, i super je što idu jedno s drugim, auto isključujem do Lukomira.
Zanima me da li imaju smještaj, ako ima koje su cijene, ima li hrane za kupiti, jer bih bar 2-3 dana provela gore?
Doduše, najradije bih pod vedrim nebom noći provodila u vreći za spavanje ( kao kampovanje ), ako je dozvoljeno i sigurno.
Hrana u Lukomiru :-) Samo cu reci, mala maca su cijene za burgere u Sa :D :D
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72060
Joined: 03/10/2011 20:11

#55 Re: Javorov do na Bjelasnici

Post by Chloe »

_Reds_ wrote: 06/06/2022 14:39
Chloe wrote: 06/06/2022 14:33

Može li par info!?
Neostavrena želja mi je Lukomir, nešto manje Umljani, i super je što idu jedno s drugim, auto isključujem do Lukomira.
Zanima me da li imaju smještaj, ako ima koje su cijene, ima li hrane za kupiti, jer bih bar 2-3 dana provela gore?
Doduše, najradije bih pod vedrim nebom noći provodila u vreći za spavanje ( kao kampovanje ), ako je dozvoljeno i sigurno.
Niko ti ne brani da spavaš gdje želiš pod vedrim nebom. Od Umoljana do Lukomira može kroz kanjon ili kroz Dugo Polje ili preko Oblja, ili da kobinuješ neka od da tri načina.

Ako mislisš na prodavnicu nema. Imaš privatni smještaj, kucaj po FB Babića Konak ili tako nešto.
Nepoznat mi je teren sve, put bih kontala ( raspitala se ) pred polazak.
Ima li sa smještajem hrana, to me zanima.
Hvala i za ove info. :thumbup:
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72060
Joined: 03/10/2011 20:11

#56 Re: Javorov do na Bjelasnici

Post by Chloe »

shandrprcSA wrote: 06/06/2022 14:43
_Reds_ wrote: 06/06/2022 14:39 Može li par info!?
Neostavrena želja mi je Lukomir, nešto manje Umljani, i super je što idu jedno s drugim, auto isključujem do Lukomira.
Zanima me da li imaju smještaj, ako ima koje su cijene, ima li hrane za kupiti, jer bih bar 2-3 dana provela gore?
Doduše, najradije bih pod vedrim nebom noći provodila u vreći za spavanje ( kao kampovanje ), ako je dozvoljeno i sigurno.
Hrana u Lukomiru :-) Samo cu reci, mala maca su cijene za burgere u Sa :D :D
Domaća hrana? Pucaj cijene.
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#57 Re: Javorov do na Bjelasnici

Post by hopi »

Pisalo se na drugoj temi o cijeni hrane, uglavnom papreno je, ja na jednom mjestu jeo pitu 35KM za kilu, izgleda da sam još dobro prošao.
Ali to su onda te cijene,nornala.
User avatar
_Reds_
Posts: 9369
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#58 Re: Javorov do na Bjelasnici

Post by _Reds_ »

hopi wrote: 06/06/2022 14:47 Pisalo se na drugoj temi o cijeni hrane, uglavnom papreno je, ja na jednom mjestu jeo pitu 35KM za kilu, izgleda da sam još dobro prošao.
Ali to su onda te cijene,nornala.
Pita se na takvim mjestima ne prodaje na KG, nego tepsijom.
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#59 Re: Javorov do na Bjelasnici

Post by shandrprcSA »

Chloe wrote: 06/06/2022 14:46 Domaća hrana? Pucaj cijene.
pa kazu da je domaca :D zadnji put isao pred koronu nekad, zvrkic pite 20KM (eto neko gore napisao da je 35KM), kafa "puca" 2KM, sokic 3KM, priglavke 20KM vunene carape 25KM itd itd
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72060
Joined: 03/10/2011 20:11

#60 Re: Javorov do na Bjelasnici

Post by Chloe »

shandrprcSA wrote: 06/06/2022 14:51
Chloe wrote: 06/06/2022 14:46 Domaća hrana? Pucaj cijene.
pa kazu da je domaca :D zadnji put isao pred koronu nekad, zvrkic pite 20KM (eto neko gore napisao da je 35KM), kafa "puca" 2KM, sokic 3KM, priglavke 20KM vunene carape 25KM itd itd
Onda je sad zvrkić pite 30 KM :-)

Hajd, nek' ima hrane, to je bitno.
User avatar
_Reds_
Posts: 9369
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#61 Re: Javorov do na Bjelasnici

Post by _Reds_ »

Ako vas ne sviđaju cijene, ponesete svoje.

Nevjerovatan je naš mentalitet da drugom određujemo nešto.
User avatar
drag_gost
Posts: 5538
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#62 Re: Javorov do na Bjelasnici

Post by drag_gost »

stubrijez wrote: 25/03/2022 15:16
Romeo 80 wrote: 24/03/2022 22:21

Pa šta ti nije jasno druže?! To su ti moderni "planinari". Odu autom gore, influenserice i slična zgadija se izslikaju za Instagrama sa hashtagovima #ilove hiking#lifeinnature# i sl. i kud koji mili moji :D

Malo je instinskih ljubitelja prirode.
UZAS... posebno mi idu na zivce te kvazi oaze, jezerca, etno seoca, to je fakat playground za te pacenike da mu kazes haj pjeshke na drugi sprat on se sasere. Neiskreno jbg... jos jedna od gomile neiskrenosti naseg puka.
A sta vama ti ljudi toliko lose rade pa da ih tako ogovarate? Ti hodaj, on ce autom i svakom svoje.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4376
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#63 Re: Javorov do na Bjelasnici

Post by Romeo 80 »

Bacaju smece na svakom koraku i zgade svaki metar prirode gdje se pojave, jer nemaju osnovne kulture da znaju da se smece ne baca u prirodu. Kao clan planinarskog drustva to znam vrlo dobro, jer povremeno organizujemo ciscenje prirode zaprljane od strane takvih "ljubitelja"...

Gdje se takvi pojave tu trava vise ne raste.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18707
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#64 Re: Javorov do na Bjelasnici

Post by SmokingMan »

Onomad smo u Umoljanima kupili smeće, čovječe, voziš otprilike 40 minuta od grada da bi loše gradske navika upražnjavao u nekada netaknutoj prirodi. Sumnjam da ću drugi put za nekim ljudima ispravljati njihovu nedisciplinu. Ne znam kako im je u kući u kojoj spavaju, ali ako nemaš neke minimalni nivo kulture, onda radije nemoj ni ići u priorodu.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#65 Re: Javorov do na Bjelasnici

Post by Bloo »

Trebević Jahorina, Bjelašnica...staklo, ulošci, pelene, opušci, ambalaža....


Jedino gdje nisam vidjela smeća je Romanija prema stijenama jer tuda ne idu influenseri, valja se probijati kroz šiblje. :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#66 Re: Javorov do na Bjelasnici

Post by moonca »

. Uglavnom su to grupe ljudi, koji posjechuju prirodu.. zar je moguche da to grupa tolerishe. ok .. jedan che baciti smeche... zar ostali neche reagovati / upozoriti, da to nije ok...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#67 Re: Javorov do na Bjelasnici

Post by Bloo »

moonca wrote: 21/08/2022 13:24 . Uglavnom su to grupe ljudi, koji posjechuju prirodu.. zar je moguche da to grupa tolerishe. ok .. jedan che baciti smeche... zar ostali neche reagovati / upozoriti, da to nije ok...
Nisu to planinarske grupe, već grupe prijatelja/poznanika.
Boli ih čoporativno kurac.
Post Reply