Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#26 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by Bloo »

you bet
Image
Sehro
Posts: 1765
Joined: 25/09/2008 14:46

#27 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by Sehro »

Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#28 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by Bloo »

Plahog zelenila i zalaska...
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#29 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by Diwan »

Kao i sva vjera/tradicija, tako su i javni iftari uvezeni iz drugih sredina i podneblja. Sam bošnjo nema vlastiti identitet ili ima, ali trenutno dugo vremena gaji i uzgaja arapsku vjeru i tradiciju. Uvijek pogleda uprtog prema nečemu ili nekome drugome ...Tako je i sa iftarima – uvezeno, samo ne znam da li su plačeni doprinosi i porezi .... O duhovnim ljepotama imaju druge teme.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#30 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by mali jomu »

MasAllah, sto vise, vazda i uvjek treba zajedno iftariti...... svugdje :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#31 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by Gojeni H »

Neka okupljanja, druzenja, razgovora...
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#32 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by MarlboroGold »

i skupljanja političkih poena i ispiranja mozgova... naročito kad se zna da je bošnjo sposoban da se proda za kilu kafe i kocke šećera.

Nevezano za politiku, javni iftari mi izgledaju kao nešto isforsirano, nazor... vjerovatno jer nisam navikao na to, a s obzirom da sebe ne smatram muslimanom nije me briga... neka radi ko šta hoće.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#33 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by vatrogasac »

U uvodnom postu je prikazano kroz clipove ono što je suština islama, a da je to vjera džemata po čemu se ne razlikuje mnogo od drugih religija, ali ipak naglašava to 'često zajedno' malo više pa je svašta nešto sevapnije zajedno nego sam, a ima i logiku posebno danas kada se ljudi otuđuju. Džamije se pune i na mukabelama i na teravijama, vazovima, punije su i na džumama nego izvan ramazana. Sve nešto 'zajedno'. Osim zajedničkih iftara ovo ostalo 'zajedno' toliko i ne bode oči. Ni teravija se ne mora klanjati 'zajedno'.

Kao što neko reče, teško je našem narodu ugoditi, uvijek će se naći kritičar pa bilo opravdano ili neopravdano. Opravdani argument replicira kritičaru, a gdje onda ako ne javna površina kao što je hotel, neki trg ili džamijsko dvorište? Što se zloupotreba tiče, zloupotrijebljeno je svako naučno otkriće tako što je ugrađeno u oružja za ubijanje ljudi i po tome ne bi trebali raditi ništa. Ljudi se skupe i na svadbu da to bude i javno i 'zajedno' pa sutra ga 'opere' i familija i prijatelji pa moglo je ovako ili onako ili što je ono onako, a zašto ono ovako, da sam znao ne bih ni otišao. :mrgreen:
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#34 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by vatrogasac »

mali jomu wrote:MasAllah, sto vise, vazda i uvjek treba zajedno iftariti...... svugdje :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Ma ne samo iftare nego uskoro i bajrame na ulicu. Bajramska sofra juče u Novom Sadu. :mrgreen:

Image

Image
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#35 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by Gojeni H »

MarlboroGold wrote:i skupljanja političkih poena i ispiranja mozgova... naročito kad se zna da je bošnjo sposoban da se proda za kilu kafe i kocke šećera.

Nevezano za politiku, javni iftari mi izgledaju kao nešto isforsirano, nazor... vjerovatno jer nisam navikao na to, a s obzirom da sebe ne smatram muslimanom nije me briga... neka radi ko šta hoće.
Istina, ta opasnost je vec tu, ali takodje postoji "opasnost" da pocnemo da sebe vidimo kao jedinke ali dio cjeline, ljude koji dijele isti zivotni prostor ... itd., itd.

Mozda sam samo blentavi idealista ...
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#36 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by HardcoreMX »

MarlboroGold wrote:i skupljanja političkih poena i ispiranja mozgova... naročito kad se zna da je bošnjo sposoban da se proda za kilu kafe i kocke šećera.

Nevezano za politiku, javni iftari mi izgledaju kao nešto isforsirano, nazor... vjerovatno jer nisam navikao na to, a s obzirom da sebe ne smatram muslimanom nije me briga... neka radi ko šta hoće.
nikad vise price o vjeri i nikad bolji standard, zaposljavanja i povecavanja plata iz mjeseca u mjesec, naprosto se takmice tko ce dati vise, jesti kod kuce prakticno i ne mozes jer te svi zele da ugoste i vuku te za rukav, jos ti spreme da poneses..e jedino moras paziti da kojim slucajem ne isuces svoju najnoviju masinu i da podjes slikati, serovati, instagramisati, tvitati i tako dalje...kako su te ugostili, obilja na stolu i slicno jer to se smatra uvredom...svatko svakoga drugog vidi kao boljeg i veceg muslimana od njega osobno, tako isto i tebe, a sebe vide kao najlosije...
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#37 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by Irsar »

Diwan wrote:Kao i sva vjera/tradicija, tako su i javni iftari uvezeni iz drugih sredina i podneblja.
Ako je to što je uvezeno dobro samo po sebi, onda nema problema. Nećemo sada izmišljati toplu vodu ako je to već neko drugi učinio. :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#38 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by Bloo »

Gojeni H wrote:
MarlboroGold wrote:i skupljanja političkih poena i ispiranja mozgova... naročito kad se zna da je bošnjo sposoban da se proda za kilu kafe i kocke šećera.

Nevezano za politiku, javni iftari mi izgledaju kao nešto isforsirano, nazor... vjerovatno jer nisam navikao na to, a s obzirom da sebe ne smatram muslimanom nije me briga... neka radi ko šta hoće.
Istina, ta opasnost je vec tu, ali takodje postoji "opasnost" da pocnemo da sebe vidimo kao jedinke ali dio cjeline, ljude koji dijele isti zivotni prostor ... itd., itd.

Mozda sam samo blentavi idealista ...
Da li se na te javne iftare možemo sa ušetati, ono nonšalantno ili pak, mi treba pozivnica?
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#39 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by Gojeni H »

Bloo wrote: Da li se na te javne iftare možemo sa ušetati, ono nonšalantno ili pak, mi treba pozivnica?
Otkud znam?
Onako kako ja vidim javni iftar, naravno da se svako moze primaknuti sofri.
Javni iftar po pozivnici bi bio jos jedan pokusaj elitizma pokondirenih tikvi.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#40 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by Bloo »

Gojeni H wrote:
Bloo wrote: Da li se na te javne iftare možemo sa ušetati, ono nonšalantno ili pak, mi treba pozivnica?
Otkud znam?
Onako kako ja vidim javni iftar, naravno da se svako moze primaknuti sofri.
Javni iftar po pozivnici bi bio jos jedan pokusaj elitizma pokondirenih tikvi.
Na žalost nećemo biti u prilici da to dokažemo ili opovrgnemo jer ih nema više, ali svakako idući ramazan pokušat ću da ušetam. :mrgreen:

http://kakanj.com.ba/v4/odluka-nacelnik ... ortskim-k/
http://mizzenica.ba/iftar-u-dzematu-nur-han/


S druge strane...
http://zepce.ba/zepce/item/6904-porodic ... odni-iftar

Sevap je gladna nahraniti, a žedna napojiti... voljela bih prisustvovati nekom prisnom iftaru vani u svojoj mahali, gdje će svi dolaziti i družiti se uz hranu. Komšijsko druženje.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#41 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by arzuhal »

Gojeni H wrote:
Bloo wrote: Da li se na te javne iftare možemo sa ušetati, ono nonšalantno ili pak, mi treba pozivnica?
Otkud znam?
Onako kako ja vidim javni iftar, naravno da se svako moze primaknuti sofri.
Javni iftar po pozivnici bi bio jos jedan pokusaj elitizma pokondirenih tikvi.
Koliko ja znam javni iftari budu na neki način najavljeni, pa se raja prijavi. Recimo bio je organiziran iftar na Žuči povodom otvaranja Doma oslobodilaca Žuči (što predstavlja početak izgradnje memorijalnog kompleksa, ako se ne varam), pa se mogao svako prijaviti u svom džematu (kod mujezina ili kod koga već ko je zadužen) e kako bi se znao broj postača zbog organizacije iftara, i prevoz je bio uključen. Ovaj slučaj uzimam samo kao primjer, više-manje...
Dakle nekih prijavljivanja za te iftare sigurno da ima i da treba biti, ne može na ho-ruk sve i "haj ba", ali također ne mislim da bi iko smio biti odbijen od organizatora ako bi došao na iftar a da nije "neđe zapisan", to bi baš bilo neislamski i nedopustivo.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#42 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by Gojeni H »

Bloo wrote:
...
S druge strane...
http://zepce.ba/zepce/item/6904-porodic ... odni-iftar

Sevap je gladna nahraniti, a žedna napojiti... voljela bih prisustvovati nekom prisnom iftaru vani u svojoj mahali, gdje će svi dolaziti i družiti se uz hranu. Komšijsko druženje.
:thumbup:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#43 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by Gojeni H »

arzuhal wrote: Koliko ja znam javni iftari budu na neki način najavljeni, pa se raja prijavi. Recimo bio je organiziran iftar na Žuči povodom otvaranja Doma oslobodilaca Žuči (što predstavlja početak izgradnje memorijalnog kompleksa, ako se ne varam), pa se mogao svako prijaviti u svom džematu (kod mujezina ili kod koga već ko je zadužen) e kako bi se znao broj postača zbog organizacije iftara, i prevoz je bio uključen. Ovaj slučaj uzimam samo kao primjer, više-manje...
Dakle nekih prijavljivanja za te iftare sigurno da ima i da treba biti, ne može na ho-ruk sve i "haj ba", ali također ne mislim da bi iko smio biti odbijen od organizatora ako bi došao na iftar a da nije "neđe zapisan", to bi baš bilo neislamski i nedopustivo.
Jasni su potencijalni logisticki problemi, ali je nasa vjera i obicaj da se NIKO ne odbija od sofre.

Potencijalna drustvena korist od ovakvih okupljanja se ne moze mjeriti. Moje je skromno misljenje je da moze biti ogromna.
User avatar
medvjed23
Posts: 26842
Joined: 16/07/2010 13:49

#44 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by medvjed23 »

arzuhal wrote: ne mislim da bi iko smio biti odbijen od organizatora ako bi došao na iftar a da nije "neđe zapisan", to bi baš bilo neislamski i nedopustivo.
i pomalo smiješno, osim ako bi se radilo o osobi koja oskudijeva u hrani i tome
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#45 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by Bloo »

Gojeni H wrote:
arzuhal wrote: Koliko ja znam javni iftari budu na neki način najavljeni, pa se raja prijavi. Recimo bio je organiziran iftar na Žuči povodom otvaranja Doma oslobodilaca Žuči (što predstavlja početak izgradnje memorijalnog kompleksa, ako se ne varam), pa se mogao svako prijaviti u svom džematu (kod mujezina ili kod koga već ko je zadužen) e kako bi se znao broj postača zbog organizacije iftara, i prevoz je bio uključen. Ovaj slučaj uzimam samo kao primjer, više-manje...
Dakle nekih prijavljivanja za te iftare sigurno da ima i da treba biti, ne može na ho-ruk sve i "haj ba", ali također ne mislim da bi iko smio biti odbijen od organizatora ako bi došao na iftar a da nije "neđe zapisan", to bi baš bilo neislamski i nedopustivo.
Jasni su potencijalni logisticki problemi, ali je nasa vjera i obicaj da se NIKO ne odbija od sofre.

Potencijalna drustvena korist od ovakvih okupljanja se ne moze mjeriti. Moje je skromno misljenje je da moze biti ogromna.
Takođe, što se tiče prijavljivanja, možda je nekog sramota i stid ako je siromašan i oskudjeva da se prijavi. Dunno...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#46 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by Bloo »

Eventualno rješenje logističkih problema bi bilo puno manjih iftara (onih komšijskih), tako da bi se pokrio puno veći prostor i uključio veći broj ljudi, smanjila "oficijelnost" samog dešavanja i eventualno dala atmosfera prisnosti i otvorenosti.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#47 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by vatrogasac »

medvjed23 wrote:
arzuhal wrote: ne mislim da bi iko smio biti odbijen od organizatora ako bi došao na iftar a da nije "neđe zapisan", to bi baš bilo neislamski i nedopustivo.
i pomalo smiješno, osim ako bi se radilo o osobi koja oskudijeva u hrani i tome
Organizuje se svaki javni iftar, ali organizator uvijek ukalkuliše određen procenat upravo ako bi se neko nenajavljen pojavio. Ako ne dođe i ostane obično se podijeli onima koji su organizovano došli da se hrana ne baca.

Sjećam se prije nekoliko godina je bio u jednom gradu javni iftar za 2000 osoba i u sred iftara su se pojavili učesnici Marša mira. Vratili su se kući te večeri njih blizu stotinu neočekivano. Hrana je bila sva podijeljena, stolovi i stolice zauzeti i organizator se unervozio kako da riješi novonastali problem i onda je načelnik koji je prisustvovao iftaru rekao da odu u obližnji restoran, a da će to on regulisati.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#48 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by vatrogasac »

Bloo wrote:Eventualno rješenje logističkih problema bi bilo puno manjih iftara (onih komšijskih), tako da bi se pokrio puno veći prostor i uključio veći broj ljudi, smanjila "oficijelnost" samog dešavanja i eventualno dala atmosfera prisnosti i otvorenosti.
Kao kraj filma Kod amidže Idriza....Malo je malo dana. :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#49 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by Bloo »

vatrogasac wrote:
Bloo wrote:Eventualno rješenje logističkih problema bi bilo puno manjih iftara (onih komšijskih), tako da bi se pokrio puno veći prostor i uključio veći broj ljudi, smanjila "oficijelnost" samog dešavanja i eventualno dala atmosfera prisnosti i otvorenosti.
Kao kraj filma Kod amidže Idriza....Malo je malo dana. :mrgreen:
Stol za ljubitelje bamije će biti u posebno označenom ćošku :mrgreen: negdje daleko...u mraku...
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#50 Re: Javni iftari kao lijep povod okupljanja

Post by vatrogasac »

Bloo wrote:
vatrogasac wrote:
Bloo wrote:Eventualno rješenje logističkih problema bi bilo puno manjih iftara (onih komšijskih), tako da bi se pokrio puno veći prostor i uključio veći broj ljudi, smanjila "oficijelnost" samog dešavanja i eventualno dala atmosfera prisnosti i otvorenosti.
Kao kraj filma Kod amidže Idriza....Malo je malo dana. :mrgreen:
Stol za ljubitelje bamije će biti u posebno označenom ćošku :mrgreen: negdje daleko...u mraku...
Kada vam serviraju topu vi nemojte omamljeni miomirisima iz ćoška da podlegnete pa kažete da bi samo malo probali. :mrgreen:
Locked