Javna preduzeca - 80 000 radnika.

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1 Javna preduzeca - 80 000 radnika.

Post by славянин »

Izvještaj Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) pokazuje da u Bosni i Hercegovini ima oko 500 javnih preduzeća koja zapošljavaju oko 80.000 radnika, te da i pored ogromne imovine sa kojom raspolažu, ne doprinose dovoljno ekonomiji zemlje.
Stalni predstavnik MMF-a u BiH Francisko Parodi istakao je da finansijsko stanje u tim firmama nije dobro, da su dugovanja u tim javnim preduzećima oko osam milijardi KM te da je potrebno da funkcionišu mnogo bolje.

"Nemamo profitabilnost javnog sektora, imaju velika zaduženja i mnoga od njih ne uspjevaju da izmire kratkoročne obaveze. Taj sektor bi mogao da funkcioniše mnogo bolje", rekao je Parodi novinarima u Banjoj Luci, gdje je prezentiran MMF-ov izvještaj o radu u državnim preduzećima – Rezultati i upravnjanje.

Evo jednog od balasta BH ekonomije, pored politike i administracije vjerovatno teg koji najvise vuce privredu dole.

https://www.klix.ba/biznis/bih-ima-500- ... /190522069
User avatar
mk ultra
Posts: 19537
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2 Re: Javna preduzeca - 80 000 radnika.

Post by mk ultra »

kako da daju ljudima otkaz ako su platili poziciju :? :?
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#3 Re: Javna preduzeca - 80 000 radnika.

Post by freelancerBIH »

Uruciti otkaz i zdravo. Drzavu kostaju milijarde godisnje a bez ikakvog doprinosa.
costacurta
Posts: 3515
Joined: 05/05/2005 08:25

#4 Re: Javna preduzeca - 80 000 radnika.

Post by costacurta »

U željeznicama FBiH radi 4000 ljudi. Prema obimu posla koji obavljaju 2000 ljudi je višak. Dužni su preko 180M KM. Pitm ja lika pa dobro koji qrac držite te ljude? Kaže gdje ću ga otpustiti, 5 godina do penzije, pa dobro rekoh od čega mu daješ platu? Kaže šta misliš odakle 180M duga? Krediti, pa ja trebam njega da žalim a moje dijete će vraćati te kredite :roll:
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#5 Re: Javna preduzeca - 80 000 radnika.

Post by Thorgerson »

freelancerBIH wrote:Uruciti otkaz i zdravo. Drzavu kostaju milijarde godisnje a bez ikakvog doprinosa.
Nije problem broj radnika, nego je problem upravo ono sto je napisano u postu, ovo boldirano.
Izvještaj Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) pokazuje da u Bosni i Hercegovini ima oko 500 javnih preduzeća koja zapošljavaju oko 80.000 radnika, te da i pored ogromne imovine sa kojom raspolažu, ne doprinose dovoljno ekonomiji zemlje.
Dakle, problem je u strukturi radnika. A znamo kakva je ta struktura. Imas 1 radnika koji pravi pare na 5 i više (ne)radnika koji ih troše. Sekretarice, direktori, zamjenici direktora, odbor za ovo, odbor za ono, salteraši. U jednoj privatnoj firmi u administarciji 1 čovjek radi ono što 3-4 radi u drzavnoj.

Evo prvi je primjer GRAS-a. Ljudi imaju u isto vrijeme situaciju da imaju višak radnika, te da im fali radnika. Imaju višak guzonja šalteraša, a nemaju vozača.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#6 Re: Javna preduzeca - 80 000 radnika.

Post by Jimmy McNulty »

costacurta wrote:U željeznicama FBiH radi 4000 ljudi. Prema obimu posla koji obavljaju 2000 ljudi je višak. Dužni su preko 180M KM. Pitm ja lika pa dobro koji qrac držite te ljude? Kaže gdje ću ga otpustiti, 5 godina do penzije, pa dobro rekoh od čega mu daješ platu? Kaže šta misliš odakle 180M duga? Krediti, pa ja trebam njega da žalim a moje dijete će vraćati te kredite :roll:
ŽFBIH ima oko 2500 do 2700 ljudi, imaju najmanje plate i nenormalan broj manjka radnika u izvršnoj službi. Nisu na budžetu nego plate isplaćuju od zarade, a dug imaju zbog kupovine vagona i Talgo kompozicija kao i zbog mešetarenja SDA direktora. Jedan manevrista danas radi od 7 do 10 u Zenici pa ide u Zavidoviće zakačit vozove pa se vraća nazad u Zenicu. Zadnje primanje radnika bilo 2014. godine. Ljudi umiru od posla u Zenici, Tuzli, Živinicama, Maglaju, Lukavcu, Zavidovićima, Mostaru, Čapljini...

Edit: Doduše, istina je da ima pofin broj zaposlenih izvan izvršne službe, nakih referenata, bespotrebnih šefova i ljudi na protokolima. Tu su uglavnom da zagorčavaju život otpravnicima, zopovcima, mašinovođama, pregledačima kola i sličnim radnicima. Njih podhitno treba smanjit, a povećat broj ovih.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#7 Re: Javna preduzeca - 80 000 radnika.

Post by freelancerBIH »

Thorgerson wrote:
freelancerBIH wrote:Uruciti otkaz i zdravo. Drzavu kostaju milijarde godisnje a bez ikakvog doprinosa.
Nije problem broj radnika, nego je problem upravo ono sto je napisano u postu, ovo boldirano.
Izvještaj Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) pokazuje da u Bosni i Hercegovini ima oko 500 javnih preduzeća koja zapošljavaju oko 80.000 radnika, te da i pored ogromne imovine sa kojom raspolažu, ne doprinose dovoljno ekonomiji zemlje.
Dakle, problem je u strukturi radnika. A znamo kakva je ta struktura. Imas 1 radnika koji pravi pare na 5 i više (ne)radnika koji ih troše. Sekretarice, direktori, zamjenici direktora, odbor za ovo, odbor za ono, salteraši. U jednoj privatnoj firmi u administarciji 1 čovjek radi ono što 3-4 radi u drzavnoj.

Evo prvi je primjer GRAS-a. Ljudi imaju u isto vrijeme situaciju da imaju višak radnika, te da im fali radnika. Imaju višak guzonja šalteraša, a nemaju vozača.
Itekako da jeste problem broj radnika, sto pored cinjenice da su se nahapali drzavnog novca, i dalje izvlace novac iz budzeta, a koji bi urucivanjem otkaza tih 80000 ljudi se mogao preusmjeriti u mnogo mnogo vaznije stvari!

Od 530000 radnika u FBiH imas 80000 koji apsolutno nista ne rade. Da je ovo normalna zemlja broj ovakvih bi se srezao na nulu.

Drago mi je da, iako su i MMF-ovci ublehasi, da su uvidjeli ovaj problem. Cak i oni koji daju kredite vide koliki javasluk vlada u nasim javnim preduzecima. To jednostavno treba sve skinut sa budzeta i dati im da rade kod privatnika, pa neka se tamo dokazuju.

Neki dan neko napisa kao u fazonu "Pa sta ces ti sa 1300 KM plate" - za takve ljude 1300 + doprinosi oko 1000 KM je PREVISE!

Ljudi moji to su ogromni novci koji su se mogli preusmjeriti uredjenje ekonomije i dovodjenje investitora.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#8 Re: Javna preduzeca - 80 000 radnika.

Post by MarlboroGold »

Ode i ti u krajnost. Po tebi su svi neradnici koji su na budžetu.
To što si zamislio je neprovodivo.
lajkujMe
Posts: 12259
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#9 Re: Javna preduzeca - 80 000 radnika.

Post by lajkujMe »

Sta se ovdje treba uraditi je privatizacija preduzeća koja nisu strateška. Pa ce to privatluk sam srediti to jeste optimizovati radnu snagu, proizvodnju i slicno.
Sve sem elektroprivrede, vodovoda, gas, zeljeznice privatizovati.
Javni prevoz, gradska cistoca, pokopna drustva, Telecom, pa cak i RTV servisi uopste ne moraju biti javni imaju zakoni i mehanizmi da se osigura kvalitet rada i od privatnika cak bi se i ustedilo.
Piklic
Posts: 97
Joined: 14/03/2015 17:31

#10 Re: Javna preduzeca - 80 000 radnika.

Post by Piklic »

Lahko je za javn apreduzeca sta sa ministara i skupstinara koji imaju preko 4000 KM
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#11 Re: Javna preduzeca - 80 000 radnika.

Post by freelancerBIH »

MarlboroGold wrote:Ode i ti u krajnost. Po tebi su svi neradnici koji su na budžetu.
To što si zamislio je neprovodivo.
Da su neradnici - jesu

Da ce ih vecina dobiti otkaz - hoce


Sve ide u tom pravcu. Mmf ulaze i uzima ,ali istovremeno zele da vide rezultate, a ovih 80000 ce biti prvi u redu ciscenja neradnika u ovoj zemlji.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#12 Re: Javna preduzeca - 80 000 radnika.

Post by славянин »

Piklic wrote:Lahko je za javn apreduzeca sta sa ministara i skupstinara koji imaju preko 4000 KM
Tih imas par hiljada a ovih 80 000 - gledajuci pojedinacno da vise su placeni za nerad - ali ovamo brojevi prevagu nose kada se gleda steta prema ekonomiji..
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#13 Re: Javna preduzeca - 80 000 radnika.

Post by MarlboroGold »

freelancerBIH wrote:
MarlboroGold wrote:Ode i ti u krajnost. Po tebi su svi neradnici koji su na budžetu.
To što si zamislio je neprovodivo.
Da su neradnici - jesu

Da ce ih vecina dobiti otkaz - hoce


Sve ide u tom pravcu. Mmf ulaze i uzima ,ali istovremeno zele da vide rezultate, a ovih 80000 ce biti prvi u redu ciscenja neradnika u ovoj zemlji.
Neki ili više budžetlija su ti nabili kompleks pa ideš u krajnost. Ne misliš li da je ludost tvrditi da su svi neradnici? Logično je da ih ima dosta koji ništa ne rade, ali ima i dosta poštenog svijeta koji se slomi od posla.
Neće većina dobiti otkaze... vjerovatno samo jedan dio kada budu bile ukidane kojekakve nepotrebne agencije i slično. Pored tog ukidanja sve što će se dogoditi jeste što će, recimo, neka javna preduzeća doživjeti restruktuiranja i privatizacije, ali će radnici uglavnom ostati na istim pozicijama.

Primjer - pitanje je vremena kada će koncern JP Elektroprvireda biti "razbijen".
Piklic
Posts: 97
Joined: 14/03/2015 17:31

#14 Re: Javna preduzeca - 80 000 radnika.

Post by Piklic »

славянин wrote:
Piklic wrote:Lahko je za javn apreduzeca sta sa ministara i skupstinara koji imaju preko 4000 KM
Tih imas par hiljada a ovih 80 000 - gledajuci pojedinacno da vise su placeni za nerad - ali ovamo brojevi prevagu nose kada se gleda steta prema ekonomiji..
Mislio sam ja da je lagano za javna preduzeca u smislu da se neka od njih privatizuju, a za ove politicare oni sami sebi smanjuju ili povecavaju plate
lajkujMe
Posts: 12259
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#15 Re: Javna preduzeca - 80 000 radnika.

Post by lajkujMe »

Opet ponavljam, 500 javnih preduzeca je totalno nerealno i proizvod iz komunistickih vremena.
Drzava nije poslodavac i vodja ekonomije u modernom svijetu, nego platforma za stvaranje uspjesne ekonomije, pravde i dobrog zivota.
A to ne znaci da ce Bakir otvorit fabriku namjestaja, nego da ce Bakir stvoriti zakonske, infrastrukturne i drustvene okvire za razvoj zivota u Bosni.

Od tih 500 firmi ja vjerujem da se 450 moze privatizovati.
Zadrzati samo strateske kompanije za dobrobit drzave.
A to su vodovodi, gas, struja i slicno.

Gras ili Komunalno Livno nisu strateski :)
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#16 Re: Javna preduzeca - 80 000 radnika.

Post by freelancerBIH »

Ocekujem urucenje minimalno 65000 otkaza kada se ovo klupko razmota.
NightWatchMember
Posts: 201
Joined: 10/03/2019 14:01

#17 Re: Javna preduzeca - 80 000 radnika.

Post by NightWatchMember »

costacurta wrote:U željeznicama FBiH radi 4000 ljudi. Prema obimu posla koji obavljaju 2000 ljudi je višak. Dužni su preko 180M KM. Pitm ja lika pa dobro koji qrac držite te ljude? Kaže gdje ću ga otpustiti, 5 godina do penzije, pa dobro rekoh od čega mu daješ platu? Kaže šta misliš odakle 180M duga? Krediti, pa ja trebam njega da žalim a moje dijete će vraćati te kredite :roll:
Bravo. Ovo je poenta. Sve to treba da leti bez sekunde grižnje savjesti.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#18 Re: Javna preduzeca - 80 000 radnika.

Post by TRANCE »

lajkujMe wrote:Sta se ovdje treba uraditi je privatizacija preduzeća koja nisu strateška. Pa ce to privatluk sam srediti to jeste optimizovati radnu snagu, proizvodnju i slicno.
Sve sem elektroprivrede, vodovoda, gas, zeljeznice privatizovati.
Javni prevoz, gradska cistoca, pokopna drustva, Telecom, pa cak i RTV servisi uopste ne moraju biti javni imaju zakoni i mehanizmi da se osigura kvalitet rada i od privatnika cak bi se i ustedilo.
I elektroprivredu i vodovod i gas i željeznicu, sve se može privatizovati. Država propiše cijenu po kojoj se trebaju pružati usluge, uz povećanje cijene u skladu s inflacijom svake godine ili nekim drugim parametrima, te standard usluge koji se treba pružiti, a kompanije koje misle da mogu ostvarivati dobit po toj cijeni i pružiti traženi nivo usluge se jave za preuzimanje kompanije i potpiše se ugovor. Sva eventualna dobit pripadne njima, a sav eventualni gubitak moraju pokriti sami. Pa da vidiš kako privatnih racionalizuje broj uhljeba. A ako kompanija ne izvršava svoje obaveze prema građanima, raskine se ugovor i traži nova kompanija, ako se ne može naći, poveća se malo cijena, pa traži ponovo. Taj sistem npr. funkcioniše decenijama u UK, nije idealan, ali u odnosu na ovo što trenutno imamo, bio bi preporod za BiH.
Post Reply