Japan - kultura

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#1 Japan - kultura

Post by Googlerica »

Godinama pasivno ,ali i aktivno (udreuzenja) pratim kulturu Japana :-D Planiram definitivno posjetiti Japan :-D

Da li imate licna isksutva sa Japanskom kulturom i svakodnevnim zivotom ?

Upravo veceras procitah o samurajima,tacnije o povratku samuraja:
The Japanese Government has announced the re-instatement of the Samurai Class to act as special security forces.
According to the Ministry of Defense, the government will re-instate former members of the samurai class to act as security for government officials and at certain state events, including the upcoming Tokyo Olympics. Those claiming samurai ancestry will be given first preference. If positions are not filled, members of the public will be permitted to apply for one of the 1,500 positions envisaged to commence as of April 2015. Swordsmanship, Japanese history, culture and manners must be mastered. The New Samurai will be permitted to wear the two swords of the station, but will not have the right to use them at will as in the past. Those not yet skilled in the art of the sword will wear two bokuto, wooden swords until they have progressed enough to be allowed to carry real swords. Although the "New Samurai" as they have been dubbed, will not be required to have their heads shaven or wear topknots, they will be expected to wear traditional kimono and hakama when on duty.
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#2 Re: Japan

Post by Googlerica »

japanska hortikultura ,poznati japanski vrtovi

Image
martymcfly
Posts: 75
Joined: 23/01/2014 08:37

#3 Re: Japan

Post by martymcfly »

U maju idem u Japan, pratim temu :thumbup:

Jedna stvar koju sam danas gledala je Okunoshima - otok zeceva. Bukvalno su posvuda:
http://imgur.com/a/q3qZP

Mislim da necu stici, ali definitivno zelim jednog dana da idem i mazim zeke-peke! :D
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#4 Re: Japan

Post by klaki »

Volim ovu drzavu, njihovu kulturu, jezik, auta, elektroniku itd. itd.

Steta sto nema nekih kurseva za Japanski u Sarajevu. Znam da je jednom bilo u ambasadi nesta, ali ima tome dosta.

Volio jednog dana da posjetim Japan, ali se samo mogu nadati. Navjerovatnije cu jednog dana zavrsiti ko ovaj nesretnik danas sa Grbavice
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#5 Re: Japan

Post by Googlerica »

martymcfly,super :-D cekamo utiske i fotke o japanu :-D

klaki,nikad se ne zna,raspitaj se malo,mozda mozes otici u Japan kao volonter :-D

http://www.japan-guide.com/
martymcfly
Posts: 75
Joined: 23/01/2014 08:37

#6 Re: Japan

Post by martymcfly »

@Googlerica - javit cu se sa utiscima :) Mada dvije sedmice nije ni blizu dovoljno da se istrazi Japan, sretna sam i presretna sto imam ovu mogucnost. Imam dvije drage prijateljice koje su Amerikanke Japanskog porijekla i kroz njih i njihovu pricu sam malo upoznala kulturu.

Inace, kako vam se svidja sushi? Ja sam tek nedavno prvi put probala i nisam ocekivala da ce mi se toliko svidjeti.
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#7 Re: Japan

Post by Googlerica »

martymcfly wrote:@Googlerica - javit cu se sa utiscima :) Mada dvije sedmice nije ni blizu dovoljno da se istrazi Japan, sretna sam i presretna sto imam ovu mogucnost. Imam dvije drage prijateljice koje su Amerikanke Japanskog porijekla i kroz njih i njihovu pricu sam malo upoznala kulturu.

Inace, kako vam se svidja sushi? Ja sam tek nedavno prvi put probala i nisam ocekivala da ce mi se toliko svidjeti.
a jutro je i kod tebe OHAJO :-D imam kolegicu japanku na poslu ,i jednu iz avio drustva ( ona je pilotkinja) ,a inace sam clan japanskog drustva :-D

evo ti jos jedan link ,koji pratim na fb , o frazama i svemu :-D

http://www.gojapango.com/

koji dio ides,svi pisu o Kyoto,no ja sam prije nekoliko mejseci otkrila jos jedno famzno mjesto Guji Five Lakes ( nije dalkeo od Tokyo)

Most visited destinations (out of 170):
15. Fuji Five Lakes 1814
16. Sapporo 1775
17. Narita 1461
18. Nagasaki 1422
19. Okinawa Island 1391
20. Kanazawa 1204
21. Nagano 1169
22. Sendai 1126
23. Takayama 1050
24. Uji 999

meni je cilj vijdeti,izmedju ostalog i ovo

http://www.japan-guide.com/e/e6404.html :-D

Koje lokacije planiras posjetiti ? :-D
martymcfly
Posts: 75
Joined: 23/01/2014 08:37

#8 Re: Japan

Post by martymcfly »

Ohayo gozaimas :-D

Vidis, slijecem bas na Naritu - ako budem imala vremena, pogledat cu ovaj tvoj muzej i uslikati za tebe!

Inace, idem Tokio - Nagano - Kanazawa - Nagoya, s tim sto ne znam koliko cu imati slobodnog vremena za te dvije sedmice. Poznavajuci japance kao domacine, sigurna sam da ce nam omoguciti razgledanje i nesto organizovati (samo nadam se ne kabuki... kolege koji su isli prije par godina htjeli su nakon petog sata izvrsiti harakiri).
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#9 Re: Japan

Post by Googlerica »

Kanazawa je takodjer hot spot za turiste :-D za Nagano i Nagoya ne znam :) a nema osobe koje ne spominje Kyoto UNSECO japanskih hramova,ali gdje nema hramova i pagoda u Japanu hehehe ; meni je kompletan Japan ziasta super,narocito lokacije na obalama Japana :) cekam fotke i avio totke ,hvala :-D
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#10 Re: Japan

Post by Googlerica »

martymcfly wrote:
Inace, kako vam se svidja sushi? Ja sam tek nedavno prvi put probala i nisam ocekivala da ce mi se toliko svidjeti.
predivno izgleda,real food art,odmor za oci,ali ne volim ukus sushi :D
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#11 Re: Japan

Post by Keiko »

The Cove, Taiji je bas fino mjesto za posjetiti http://www.youtube.com/watch?v=P08ay4y-gE0 :roll:
martymcfly
Posts: 75
Joined: 23/01/2014 08:37

#12 Re: Japan

Post by martymcfly »

Cime je ovo bilo izazvano... :?
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#13 Re: Japan

Post by Googlerica »

martymcfly wrote:Cime je ovo bilo izazvano... :?
Keiko je sigurno ljubomoran jer ne moze otici do Japana , ne obracaj paznju
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#14 Re: Japan

Post by Keiko »

Googlerica wrote:
martymcfly wrote:Cime je ovo bilo izazvano... :?
Keiko je sigurno ljubomoran jer ne moze otici do Japana , ne obracaj paznju
Keiko je jednA od milijuna ljudi koji bojkotuju Japan i japanske proizvode upravo radi 'tradicije' bespotrebnog izlova kitova i delfina kao i zataskavanja ekoloske katastrofe koju uzrokuju. Nadalje, milijarde $$, €€, itd donacija koje su ljudi sirom svijeta skupljali za zrtve tsunamija u Japanu je potroseno za flotu koja ilegalno lovi kitove u australijskim antarktickim vodama, pod krinkom nauke i istrazivanja. Ovo je sve itekako dobro dokumentovano i dostupno na internetu. Da nema nas koji se borimo protiv okrutnosti i barbarskih 'tradicija', niko nista ne bi znao o zloupotrebi donacija od strane japanskih vlasti. Mislim da sam procitala u vijestima da je jos jedan tsunami isao prema Japanu jucer, pa ako se to desilo, vi odmah po $1000 nek' im se nadje.

Bas me cudi da vi koji izucavate Japansku kulturu i tradiciju ne znate za ovo kao i da je Japan izgubio parnicu na Medjunarodnom Sudu u Hagu koji je odlucio da Japan ne postuje desetine medjunarodnih zakona i chartera UN-a o zastiti okolisa. Ili ste toliko povrsni da vas ne zanima nista dalje od vlastitog nosa.
martymcfly
Posts: 75
Joined: 23/01/2014 08:37

#15 Re: Japan

Post by martymcfly »

Iskreno, @Keiko, ne vidim poentu takve diskusije ovdje. Slazem se da je tradicija lova delfina nesto sto je uzasna mrlja na obrazu Japana kao zemlje i nesto sto se definitivno treba zaustaviti, i naravno, kad bi se covjek zadubio u medjunarodne odnose, moze se naci svasta zbog cega bi se mogla jednako bojkotovati svaka zemlja na svijetu. Mislim da je prilicno bezobrazno nazivati interesovanje za stranu kulturu "ne gledanjem dalje od vlastitog nosa", kad je nasa vlastita zemlja duboko zakopana pod slojevima istih, mozda i gorih "barbarskih obicaja", okrutnosti prema i ljudima i zivotinjama, a da ne govorim o kolicinama stranih donacija koje su zloupotrijebljene u bog zna kakve svrhe. Pa opet, kada ljudi pokazuju interes za dobre strane nase zemlje, ne sasipamo im odmah sve grozote kojima se imamo pohvaliti. Ako imas zelju da podignes svijest o problemima o kojima govoris, mozes otvoriti temu konkretno o tome, umjesto hvatanja prilike i nazivanjem "povrsnim" ljude koji se interesuju za kulturu Japana.
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#16 Re: Japan

Post by staradis »

Divna kultura i umjetnost. Negativno je to sto su veliki nacionalisti.
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#17 Re: Japan

Post by Googlerica »

Keiko,hajde reci koliko drzava imaju minuse :D ako ces tako razmisljati,vise od pola drzava na kugli zemlajskoj ne bi trebalo uopste obici ,jer eto ne prkaticiraju fair trade :lol:
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#18 Re: Japan

Post by Googlerica »

staradis wrote:Divna kultura i umjetnost. Negativno je to sto su veliki nacionalisti.
ih,to raja kaze i za madzare :D

ako vam se bojkotuje,bojkotujte :oops:
martymcfly
Posts: 75
Joined: 23/01/2014 08:37

#19 Re: Japan

Post by martymcfly »

Googlerice, vratila sam se :)

Nisam mogla da vidim tvoj aviomuzej u Nariti, moji letovi su svi bili s terminala 1, a muzej je na terminalu 5. Trebalo bi mnogo vremena, koje ja nisam imala.

Ali Japan je nevjerovatan, i ko ima ikakvu priliku, savjetujem da obavezno posjeti.
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#20 Re: Japan

Post by Googlerica »

martymcfly wrote:Googlerice, vratila sam se :)

Nisam mogla da vidim tvoj aviomuzej u Nariti, moji letovi su svi bili s terminala 1, a muzej je na terminalu 5. Trebalo bi mnogo vremena, koje ja nisam imala.

Ali Japan je nevjerovatan, i ko ima ikakvu priliku, savjetujem da obavezno posjeti.
hvala :-D Da li mozes,kad budes imala vrmena opsitati vlasitite utiske i misljenje,kritka o posjecenoj lokaciji :-D
martymcfly
Posts: 75
Joined: 23/01/2014 08:37

#21 Re: Japan

Post by martymcfly »

Naravno, cim nadjem malo vise vremena, a pokusat cu i uploadovati neke slike :) Ima toga puno, svasta se moze napricati, pa cu pokusati nekako da to sve uoblicim.
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#22 Re: Japan

Post by Googlerica »

hvala :-D
martymcfly
Posts: 75
Joined: 23/01/2014 08:37

#23 Re: Japan

Post by martymcfly »

Googlerice, evo konacno da nesto napisem. Izvini zbog cekanja.

Aerodrom Narita je stvarno predivan, pogotovo zato sto te odmah doceka japanska estetika. Muzej avijacije je, kako sm rekla, na posebnom terminalu, i treba vremena da se obidje, pa nisam stigla. Ovo su slike sa ulaska na Naritu:

Image

Image

Dalje, nakon leta od 12 sati, prvo sto te totalno iznenadi su ekstremno cisti i digitalizirani toaleti. Kad ulazis, ima tabla na kojoj svijetli gdje je slobodno, a WC solje su posebna prica. Zagrije ti dasku, opere te, osusi, pospremi i otpjeva pjesmu :D

Image

Ono sto je mene posebno iznenadilo je to sto cak i Tokiju, koji je metropola, vrlo je malo prevedeno na engleski. U restoranima cesto ne govore engleski, a citav meni je na japanskom. ALI, zato je sve sto narucis fantasticno. Hrana je preukusna, meni su non stop bila puna usta. Jede se stapicima, ali moze se naci i plasticni pribor.

Image

Image

Image

Po gradovima nema puno suvenirnica, najvise ih je na aerodromima i pri velikim hramovima. Lepeze su jako skupe, ali ima svakakvog izbora, od stapica, do kutijica sa cajem.

Image

Shinjuku, distrikt Tokija, je poznat po neboderima i svijetlecim reklamama, to je onaj dio Tokija koji se vidi na televiziji kad sve bljesti :-D Sve je ogromno, sve svijetli, na ulici je milion ljudi, svugdje su restorani i ulice mirisu na finu hranu...

Image

Image

Najpoznatiji hram u Tokiju, Senso-ji, nalazi se u starom dijelu grada koji se zove Asakusa. U metrou treba biti jako oprezan da se ne izadje negdje pogresno, jer te to moze odvesi u potpuno drugom pravcu. Metro je najdublji i najveci na svijetu, a kroz Shinjuku stanicu prodje oko trideset hiljada ljudi dnevno. Ja sam imala srecu pa me prijateljica iz Tokija vodila po metrou, inace se ne bih snasla.

Image

Pogled za doruckom :)

Image

Nagano ima klimu slicnu nasoj, zbog planina okolo. Ja sam bila u dijelu koji se zove Suwa, pored jezera i parkova. Ovo je jedan manji, ali opet se vidi da je japanski tradicionalni park.

Image

Nagoya mi je bila najdraza, ima nesto posebno, cak i Japanci kazu da je tamo neki poseban mentalitet. Hotel je bio bas nasuprot najpoznatijeg dvorca, tj. Nagoya Castle. Unutra je park i moze se uci u dvorac, koji je pretvoren u muzej japanskog tradicionalnog nacina zivota u okolini Nagoye.

Image

Nagoya nocu:

Image

A sada ostvarenje mojih zelja - BUNNY CAFE u Nagoyi. Usagi To Cafe je prvi "zecji" kafic u svijetu. Imaju oko trideset zeka-peka s kojima se mozes maziti!

Image
U cafeu se nalazi velika karta svijeta gdje svi posjetioci oznace odakle su. Sada ima i jedna tacka iz Bosne i Hercegovine :-D

Image

Ne stigne se sve ni opisati ni ispricati, tako da ako ima nesto posebno sto tebe, @Googlerice, ili bilo koga zanima, pitajte. Ako iko ima ikakvu zelju ili namjeru da posjeti Japan, preporucujem da to uradite sto prije. To je potpuno drugi svijet.
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#24 Re: Japan

Post by Googlerica »

martymcfly hvala,sve divno izgleda,ljubomorna sam :-D :kiss:

koliko kostaju lepeze , volim lepeze :-D

Image
martymcfly
Posts: 75
Joined: 23/01/2014 08:37

#25 Re: Japan

Post by martymcfly »

Nema lijepe lepeze ispod 1300 jena - oko dvadeset maraka :sad: Skupe su, ja nisam ni jednu kupila jer sam prije nekoliko godina od Japanaca dobila prelijepu lepezu na poklon..
Post Reply