Jajce

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

lajk
Posts: 2700
Joined: 01/06/2011 13:40
Location: Ilijaš

#1 Jajce

Post by lajk »

Da li ima neko iz Jajca da da upute sta obici u ovom gradu ?

:)

Vodopadi,Jezero ....

Inace me zanima udaljenost od vodopada do jezera,da li tamo imaju restorani i lijepo se prosetati ? :sax:
Wolf Angel
Posts: 219
Joined: 27/03/2014 23:54

#2 Re: Jajce

Post by Wolf Angel »

lajk wrote:Da li ima neko iz Jajca da da upute sta obici u ovom gradu ?

:)

Vodopadi,Jezero ....

Inace me zanima udaljenost od vodopada do jezera,da li tamo imaju restorani i lijepo se prosetati ? :sax:
Imaš turističku zajednicu grada Jajca koji će ti sve lijepo pojasniti, kontaktiraj ih i imaćeš jedan preslik o znamenitostima i ljepotama Jajca. Od strane stručnih osoba. Počev od hrama boga Mitrasa, same tvrđave i Medvjed kule, kraljevog groba, ma ima tog dosta.

Ova relacija od samog vodopada do jezera (malog Plivskog odn. vodenica) je nekih cca 5 km. Odlično za šetnju. Sve ti je po ravnom, i uživaćeš uz krajolik Plive. Kod vodenica imaš onih malih grillova a ako želiš neđto jače, samo se raspitaj za Dominka i njegov rekreacino centar sa restoranom.

evo ti par linkova:
http://www.agencija-jajce.ba/ba/index.php/o-nama/usluge
http://www.tzsbk.com/jajce.html

Potraži i bračni par Hodžić, koji čuvaju ključeve od katakombi. Izuzetno prijazni i otvoreni ljudi. Gospođa Alida je i prof. turistički vodič


Uglavnom, predivan grad koji vrijedi posjetiti. Kada to uradiš jednom, htjećeš i dalje sretno. :)
User avatar
forzamilan
Posts: 274
Joined: 10/06/2009 02:36

#3 Re: Jajce

Post by forzamilan »

Ima li ko iz Jajca da mi kaže kupa li se raja na brani i je li voda prehladna?
ketronsd1
Posts: 1400
Joined: 13/06/2006 15:29

#4 Re: Jajce

Post by ketronsd1 »

forzamilan wrote:Ima li ko iz Jajca da mi kaže kupa li se raja na brani i je li voda prehladna?
Kupa
Ova godina je bila prava
Kupaca iz cijele BiH.Naletio jedan dan na ljude cak iz Bosanskog Samca. :shock:
User avatar
Truba
Posts: 81592
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6 Re: Jajce

Post by Truba »

ja ne znam koji je kurac ovim nepismenim bijednicima u jajcu što mašu sa tri zastave i to tri različite zemlje

pa to je samo po sebi apsolutni promašaj...
hrvatski narod u bih ima nekoliko svojih zastava ne znam zašto se maše sa zastavom zemlje članice europske unije
šta se stvara od hrvata? strano tkivo u BiH?

fakat jedu govna oće li iko tim neučenicima objasniti neke stvari ili ja moram da šaljem šokirajući e mail :D

nabijem vas nesposobne

ps. jer se sve završi na istome :

Argumentum ad ustashum je vrsta logičke pogrješke koja je podvrsta reductio ad absurdum i pogrješke u porijeklu osobe u kojem govornik koji iznosi tvrdnju želi poništiti svoj argument u debati jer su pripadnici hrvatskog naroda, a ta pripadnost hrvatskom naroda ujedino znači podržavanje ustašatva.
:mrgreen: :mrgreen:
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#7 Re: Jajce

Post by Ajatolah_ »

Black swan wrote:ja ne znam koji je kurac ovim nepismenim bijednicima u jajcu što mašu sa tri zastave i to tri različite zemlje

pa to je samo po sebi apsolutni promašaj...
hrvatski narod u bih ima nekoliko svojih zastava ne znam zašto se maše sa zastavom zemlje članice europske unije
šta se stvara od hrvata? strano tkivo u BiH?
I ja sam to primijetio, al' nešto mi se nije dalo komentarisati... Zapravo su sve tri zastave promašaj.
Srpska zastava s kojom su se slikali je, isto kao i hrvatska, zastava druge države, Republike Srbije, umjesto da su uzeli srpsku narodnu zastavu (samo trobojka bez grba).
Zvanična zastava BiH bi imala smisla eventualno da su je držali svi zajedno, ovako gdje ga drži samo jedan od troje ne, trebao je onda uzeti ljiljane...
Al' hajde, možda previše cjepidlačimo djeci čija je želja bila poslati, ipak, pozitivnu poruku.
User avatar
Truba
Posts: 81592
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: Jajce

Post by Truba »

operacija uspješna pacijent podlegao
:bih:
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2872
Joined: 24/08/2003 00:00

#9 Jajce, jos jedan od gradova bisera u Bosni i Hercegovini!

Post by Novi_Nick »

Image

Jajce

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Koordinate: 44°20′21.6″N 17°16′02.6″E
Jajce
Općina i naselje
Jajce (kolaž).jpg
Jajce coat of arms.gif
Grb
Službeni naziv: Općina Jajce
Država Bosna i Hercegovina
Entitet Federacija Bosne i Hercegovine
Kanton Flag of Central Bosnia.svg Srednjobosanski
Općina Jajce
Nadmorska visina 362.5-1,400 m n.v.
Koordinate 44°20′21.6″N 17°16′02.6″E
Površina
- Naselje 6.99 km2
- Općina 339 km2
Stanovništvo
- Naselje 8.087 (2013)
- Općina 30.758 (2013)
Gustoća
- Naselje 1.156.94 /km2
- Općina 90.73 /km2
Gradonačelnik Edin Hozan[1] (Koalicija SDA/SBB)
Vremenska zona Srednjoevropsko vrijeme
Poštanski broj 70101
Pozivni broj (+387) 30
Matični broj 121851[2]
Matični broj općine 11487

Jajce u Bosni i Hercegovini
Web stranica: Općina Jajce
Jajce je naselje i sjedište istoimene općine u centralnom dijelu Bosne i Hercegovine, na ušću rijeke Plive u Vrbas.

Sadržaj
1 Historija
2 Geografija
3 Stanovništvo
3.1 Nacionalni sastav stanovništva - općina Jajce
3.2 Nacionalni sastav stanovništva - naselje Jajce
4 Kultura
4.1 Nacionalni spomenici
5 Sportski timovi
6 Poznate ličnosti
7 Gradovi partneri
8 Reference
9 Vanjski linkovi

Historija

Vodopad u Jajcu
Jajce je jedno od najznačajnijih mjesta bosanske i jugoslavenske historije. Historijsko gradsko područje Jajca je nominovano 2008. na listu svjetske baštine UNESCO-a, a 2009. kandidatura je povučena. [3]

U srednjem vijeku Jajce se prvi put spominje 1396. godine. Tu je rezidencija Hrvoja Vukčića Hrvatinića, a kasnije bosanskih kraljeva. Tu je pogubljen posljednji bosanski kralj Stjepan Tomašević 1463. godine.

Geografija
Općina Jajce je smještena na nadmorskoj visini između 362,5 m (vodopad) i 1.400 m (Suhi Vrh). Gradska jezgra Jajca nalazi se na nadmorskoj visini koja na tvrđavi iznosi 470 metara, dok je nadmorska visina na Plivskim jezerima 426,6 metara.

Ovim područjem protječu rijeke Pliva i Vrbas sa više pritoka.

Stanovništvo
Glavni članci: Demografija Jajca i Spisak naseljenih mjesta u općini Jajce
Po posljednjem službenom popisu stanovništva iz 1991. godine, općina Jajce imala je 45.007 stanovnika, raspoređenih u 62 naselja.

Džamija Esme Sultanije u centru grada

Omerbegova kuća u Jajcu

Nacionalni spomenici
Glavni članak: Spisak nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine u Jajcu
Jajce je jedan od malobrojnnih gradova u kojem je očuvano gradsko naselje sa svim odlikama urbanog središta u XV vijeku. Tu su još uvijek bedemi i tabije starog grada Jajca, objekti fortifikacione arhitekture sa prostorom unutar srednjevjekovnih zidina, koji je egzistirao u srednjem vijeku i u osmanlijskom periodu.

Na području općine registrovano je 29 spomenika nacionalne kulture. Pripadaju periodu dugom 1800 godina, različitim civilizacijama, državnim uređenjima, vjerskim i etničkim cjelinama, ali svima im je zajadnička pripadnost kulturi Bosne i Hercegovine.

U gradskom naselju su 23 spomenika, od toga 14 unutar starog gradskog jezgra i 9 van prostora ograničenog bedemom. Na teritoriji općine je preostalih 6 spomenika.

Stanje većine spomenika je loše. Jedan dio je u potpunosti uništen a mnogi su izloženi propadanju.

Ideja o stavljanju kulturno-historijske baštine u gradskoj jezgri grada Jajca na UNESCO-ovu listu pokrenuta je još 1979. godine, a 26 godina kasnije Općinsko vijeće je usvojilo odluku o pristupanju tim aktivnostima. Kandidatura je podnesena, ali nažalost 2009. godine, zbog uočenih nedostataka, nominacija je povučena. Trenutno Jajce nije kandidat za svjetsku baštinu UNESCO-a

Sportski timovi
NK Elektrobosna
RK Jajce
NK Maestral '95
NK Jajce
KK Vodopad
KKV Jajce
Auto moto klub Jajce
Sportski auto moto klub Komotin
Poznate ličnosti
Hrvoje Vukčić Hrvatinić
Nikola Šop
Hasija Borić
Dubravko Lovrenović
Aldin Popaja
Aldin Kurić - Al Dino
Gordan Firić
Denis Bahtijarević
Danka Damjanović
Ilija Sivonjić
Gradovi partneri
Turska Alaçatı
Švedska Hallsberg
Austrija Ottensheim
Italija Piacenza
Hrvatska Virovitica
Bosna i Hercegovina Zenica
Reference
Rezultati lokalnih izbora 2016. za načelnika za općinu Jajce". izbori.ba. Pristupljeno 6. 11. 2016.
"Sistematski spisak općina i naseljenih mjesta u Bosni i Hercegovini". fzs.ba. Pristupljeno 9. 2. 2016.
Povlači se kandidatura Jajca za UNESCO-a

https://bs.wikipedia.org/wiki/Jajce


User avatar
Novi_Nick
Posts: 2872
Joined: 24/08/2003 00:00

#10 Re: Jajce, jos jedan od gradova bisera u Bosni i Hercegovini!

Post by Novi_Nick »

Pliva Waterfall, Jajce, Bosnia and Herzegovina.
Image
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2872
Joined: 24/08/2003 00:00

#11 Re: Jajce, jos jedan od gradova bisera u Bosni i Hercegovini!

Post by Novi_Nick »

Jajce rafting
Image
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2872
Joined: 24/08/2003 00:00

#12 Re: Jajce, jos jedan od gradova bisera u Bosni i Hercegovini!

Post by Novi_Nick »

Jajce Attractions Bosnia
Image
Last edited by Novi_Nick on 11/03/2017 01:36, edited 1 time in total.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2872
Joined: 24/08/2003 00:00

#23 Re: Jajce, jos jedan od gradova bisera u Bosni i Hercegovini!

Post by Novi_Nick »

Castles – Explore Bosnia
Image
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2872
Joined: 24/08/2003 00:00

#24 Re: Jajce, jos jedan od gradova bisera u Bosni i Hercegovini!

Post by Novi_Nick »

Fortress in Jajce
Image
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2872
Joined: 24/08/2003 00:00

#25 Re: Jajce, jos jedan od gradova bisera u Bosni i Hercegovini!

Post by Novi_Nick »

Fortress in Jajce
Image
Post Reply