Jahorina!

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#1101 Re: Jahorina!

Post by teuta06 »

petunija wrote: 15/02/2022 11:20
Prošlu i ovu sedmicu je neki mini raspust u Srbiji, pa su svi došli na Jahorinu. Idući vikend (26-27) bi moglo biti manje gužve.
jao prošlu nedjelju je netko komentirao u gondoli, kao bit ce guzva jer je raspust .... ja se sve kontam kakav raspust, zar nisu svi raspusti prošli
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1102 Re: Jahorina!

Post by baja »

hvala. a bice 26og i neka akcija pa je opet guzva za ocekivati :)
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2803
Joined: 14/01/2019 04:56

#1103 Re: Jahorina!

Post by Porodice Foht »

"Predsjednik Nadzornog odbora Olimpijskog centra Jahorina, Nedeljko Elek kaže da je sa ovim temperaturama, poslovanje neodrživo.

“Prošle godine smo u decembru imali šest miliona maraka prihoda od ski – pasa, a ove godine ta cifra je nula. To sve govori”, priča Elek."(Capital.ba)

Da ovaj Nedeljko malo ne laze? Pa Bad Gastein moze imati toliko miliona za dvadesetak dana skijanja u decembru od ski pas, ali Jahorina po onim cijenama... :? :shock:
User avatar
EFD22
Posts: 9892
Joined: 10/03/2022 22:16

#1104 Re: Jahorina!

Post by EFD22 »

Pa dobro, to su prihodi, nije dobit.
User avatar
Truba
Posts: 81197
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1105 Re: Jahorina!

Post by Truba »

Sace trazit pokoc drzave tojest gradjana
A kad su se valjali u parama nisi dijelili pucanima
User avatar
petunija
Posts: 3025
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#1106 Re: Jahorina!

Post by petunija »

Jahorina je poznata po bezobraznoj otimačini para od turista, ove godine je rukovodstvo nametnulo hotelijerima da moraju turistima naplaćivati i taksu za snijeg, vjerovao ili ne. Još malo pa ni šetači neće moći doći a da ne plate nekakvu "taksu". Zato ih treba bojkotovati što i sama radim zadnjih par godina.
Odem eventualno za 8. mart kad je ženama besplatna karta, a inače... :run:
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2803
Joined: 14/01/2019 04:56

#1107 Re: Jahorina!

Post by Porodice Foht »

petunija wrote: 23/01/2023 18:14 Jahorina je poznata po bezobraznoj otimačini para od turista, ove godine je rukovodstvo nametnulo hotelijerima da moraju turistima naplaćivati i taksu za snijeg, vjerovao ili ne. Još malo pa ni šetači neće moći doći a da ne plate nekakvu "taksu". Zato ih treba bojkotovati što i sama radim zadnjih par godina.
Odem eventualno za 8. mart kad je ženama besplatna karta, a inače... :run:
:thumbup: Posteno, i ja sam istog stava.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#1108 Re: Jahorina!

Post by klixoris »

petunija wrote: 23/01/2023 18:14 Jahorina je poznata po bezobraznoj otimačini para od turista, ove godine je rukovodstvo nametnulo hotelijerima da moraju turistima naplaćivati i taksu za snijeg, vjerovao ili ne. Još malo pa ni šetači neće moći doći a da ne plate nekakvu "taksu". Zato ih treba bojkotovati što i sama radim zadnjih par godina.
Odem eventualno za 8. mart kad je ženama besplatna karta, a inače... :run:
Kako sam cuo, ta taksa za snijeg osim hotelijera obuhvata i vlasnike nekretnina gore (vikendica, apartman itd), bez obzira da li se bave izdavanjem ili ne.
Ako ne izdajes, obracunavaju pausalno 0,50 KM po kvadratu nekretnine mjesecno
Ako izdajes i to prijavljujes, harac je nizi i pada na teret gosta
Sve u svemu suludo, posebno ako se ne bavis izdavanjem nego
imas svoju nekretninu u kojoj boravis kao vlasnik. Pitam se koliko bi to pilo vode npr na sudu
HelaS
Posts: 5383
Joined: 22/09/2018 13:21

#1109 Re: Jahorina!

Post by HelaS »

klixoris wrote: 24/01/2023 15:06
petunija wrote: 23/01/2023 18:14 Jahorina je poznata po bezobraznoj otimačini para od turista, ove godine je rukovodstvo nametnulo hotelijerima da moraju turistima naplaćivati i taksu za snijeg, vjerovao ili ne. Još malo pa ni šetači neće moći doći a da ne plate nekakvu "taksu". Zato ih treba bojkotovati što i sama radim zadnjih par godina.
Odem eventualno za 8. mart kad je ženama besplatna karta, a inače... :run:
Kako sam cuo, ta taksa za snijeg osim hotelijera obuhvata i vlasnike nekretnina gore (vikendica, apartman itd), bez obzira da li se bave izdavanjem ili ne.
Ako ne izdajes, obracunavaju pausalno 0,50 KM po kvadratu nekretnine mjesecno
Ako izdajes i to prijavljujes, harac je nizi i pada na teret gosta
Sve u svemu suludo, posebno ako se ne bavis izdavanjem nego
imas svoju nekretninu u kojoj boravis kao vlasnik. Pitam se koliko bi to pilo vode npr na sudu
Ko naplaćuje ovu taksu, Opština Pale ili RS ministarstvo, ili neko preduzeće? Postoje li odluke, "naredbe", izdaju li račune...
User avatar
petunija
Posts: 3025
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#1110 Re: Jahorina!

Post by petunija »

Koliko sam shvatila to je uračunato u aranžman kad uplatiš hotel, isto kao ona turistička taksa. Znači moralo bi pisati na računu koji ti izdaje hotel.
Znam da je ova odluka donesena pred NG ali, pošta tamo nemam namjeru ići, nisam se previše ni interesovala. Znam takođe da su hotelijeri protestvovali, rekli su da ih sramota to naplaćivati gostima. Da li je to još na snazi ili je poništeno ne znam ,mogu pitati kad dođem s odmora, pošto trenutno nisam u BiH.
U svakom slučaju, sve one koji idu na dan tamo ovo ne bi trebalo brinuti.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#1111 Re: Jahorina!

Post by klixoris »

HelaS wrote: 24/01/2023 15:59
klixoris wrote: 24/01/2023 15:06

Kako sam cuo, ta taksa za snijeg osim hotelijera obuhvata i vlasnike nekretnina gore (vikendica, apartman itd), bez obzira da li se bave izdavanjem ili ne.
Ako ne izdajes, obracunavaju pausalno 0,50 KM po kvadratu nekretnine mjesecno
Ako izdajes i to prijavljujes, harac je nizi i pada na teret gosta
Sve u svemu suludo, posebno ako se ne bavis izdavanjem nego
imas svoju nekretninu u kojoj boravis kao vlasnik. Pitam se koliko bi to pilo vode npr na sudu
Ko naplaćuje ovu taksu, Opština Pale ili RS ministarstvo, ili neko preduzeće? Postoje li odluke, "naredbe", izdaju li račune...
Odluku je nacodno u vidu zakona donijela Vlada RS-a.
Na ciji racun ce ta sredstva ici ne znam. Jaran ima apartman gore pa cu napisati ovdje kada saznam detaljnije, odnosno da li i kako su mu oteli pare
Last edited by klixoris on 26/01/2023 13:35, edited 1 time in total.
User avatar
mirota
Posts: 2260
Joined: 11/01/2018 11:42

#1112 Re: Jahorina!

Post by mirota »

danas maglustina, sreca imaju kamere da se ne zaletim gore pa ispalim :-)
HelaS
Posts: 5383
Joined: 22/09/2018 13:21

#1113 Re: Jahorina!

Post by HelaS »

klixoris wrote: 26/01/2023 13:32
HelaS wrote: 24/01/2023 15:59

Ko naplaćuje ovu taksu, Opština Pale ili RS ministarstvo, ili neko preduzeće? Postoje li odluke, "naredbe", izdaju li račune...
Odluku je nacodno u vidu zakona donijela Vlada RS-a.
Na ciji racun ce ta sredstva ici ne znam. Jaran ima apartman gore pa cu napisati ovdje kada saznam detaljnije, odnosno da li i kako su mu oteli pare
Nisam mogao pronaći taj zakon niti podzakonski akt koji određuje taksu na Jahorini :?

https://www.narodnaskupstinars.net/?q=c ... 0%BD%D0%B8

https://www.vladars.net/sr-SP-Cyrl/Vlad ... stva-.aspx

Vlada Republike Srpske prihvatila je inicijativu iz Olimpijskog centra Jahorina da se na ovoj planini plaća posebna taksa iz koje će se finansirati sistem za osnježavanje i vertikalni transport

https://www.oc-jahorina.com/pravilnik-o ... kijalista/
User avatar
petunija
Posts: 3025
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#1114 Re: Jahorina!

Post by petunija »

HelaS wrote: 26/01/2023 23:15 Nisam mogao pronaći taj zakon niti podzakonski akt koji određuje taksu na Jahorini
Ostadoh dužna odgovor
Bilo se nešto počelo raditi na tome u januaru, čak su i nekakve inspekcije slali po hotelima da provjere da li je taksa uvedena, a onda je negdje zapelo tako da na kraju taj zakon nije prošao
Međutim to ne znači da se neće ponovo pokušati nametnuti ovaj harač
HelaS
Posts: 5383
Joined: 22/09/2018 13:21

#1115 Re: Jahorina!

Post by HelaS »

petunija wrote: 11/03/2023 19:56
HelaS wrote: 26/01/2023 23:15 Nisam mogao pronaći taj zakon niti podzakonski akt koji određuje taksu na Jahorini
Ostadoh dužna odgovor
Bilo se nešto počelo raditi na tome u januaru, čak su i nekakve inspekcije slali po hotelima da provjere da li je taksa uvedena, a onda je negdje zapelo tako da na kraju taj zakon nije prošao
Međutim to ne znači da se neće ponovo pokušati nametnuti ovaj harač
:thumbup: Hvala
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1116 Re: Jahorina!

Post by baja »

Bogme se ja iskijah ove godine na Jahorini. Mjera.
Žalosno je koliko Bjelašnica zaostaje za njima, teško će se ono dostići
User avatar
mirota
Posts: 2260
Joined: 11/01/2018 11:42

#1117 Re: Jahorina!

Post by mirota »

baja wrote: 20/03/2023 09:14 Bogme se ja iskijah ove godine na Jahorini. Mjera.
Žalosno je koliko Bjelašnica zaostaje za njima, teško će se ono dostići
pa koliko je SC Kopaonik utukao para kako ce dostici ?
User avatar
petunija
Posts: 3025
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#1118 Re: Jahorina!

Post by petunija »

Nije Kopaonik već naša država, kredite je uzimala RS a dugove ćemo svi otplaćivati.
Na Jahorini se staze bolje uređuju nego na Bjelašnici, druge prednosti ne vidim. Onolike žičare, čemu?
Šestosjed je sasvim dovoljan bio.
User avatar
mirota
Posts: 2260
Joined: 11/01/2018 11:42

#1119 Re: Jahorina!

Post by mirota »

ne znam , skijao sam prije 10 god i ove godine na Jahorini, nebo i zemlja po brojnosti staza, vertikalnog transporta, smjestaja, ali bgm i cijena, jedno 3x skuplje...skijanje i nije za sirotinju, dobra stvar je sto djeca s Pala imaju free ski pass, nervira me nepostojanje trotoara, sramota...ljeti sam bio nekoliko puta po par dana, nema nekog sadrzaja sem boba koji je sjajan

p.s.
nesto sam skapirao da je SC Kopaonik zakupio na 20 god Jah
User avatar
Ateista
Posts: 46341
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1120 Re: Jahorina!

Post by Ateista »

Super je sto su sredili jahorinu, ali cijene su van svake pameti i nisu prilagodjene nasem standardu vec su usmjerene na strance.
Jasno je da je skijanje skup sport, ali za te pare se moze skijati po austriji, italiji i slicno, radije bih platio jos malo pa isao vani.
Citao sam da je neko pravio poredjenje sa nekim ski centrom u italiji, ski pas tu negdje, hrana ako nije i skuplja na jahorini a duzina staza puno manja, pretjerali su.
User avatar
petunija
Posts: 3025
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#1121 Re: Jahorina!

Post by petunija »

Meni je Jahorina od prije 10 god bila bolja :D većina staza je i prije postojala, sad su samo proširene (ono između Ogorjelice i Poljica, npr), neke su poravnali :evil: postala je poligon za učenje. Praču srećom još nisu uništili, jedino što je novo je ona staza Novak Đoković i od ove god onaj novi šestosjed što završava na pola Poljica. Mislim da je previše vertikalnog transporta, korisnije bi bilo napraviti više staza, manja su ulaganja, a veća je korist za skijaše.
User avatar
petunija
Posts: 3025
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#1122 Re: Jahorina!

Post by petunija »

Ateista wrote: 20/03/2023 14:56 Super je sto su sredili jahorinu, ali cijene su van svake pameti i nisu prilagodjene nasem standardu vec su usmjerene na strance.
Jasno je da je skijanje skup sport, ali za te pare se moze skijati po austriji, italiji i slicno, radije bih platio jos malo pa isao vani.
Citao sam da je neko pravio poredjenje sa nekim ski centrom u italiji, ski pas tu negdje, hrana ako nije i skuplja na jahorini a duzina staza puno manja, pretjerali su.
Da, to je posebna priča šta rade sa cijenama, po meni je nerealno. U pravu si za inostranstvo, karte su manje više tu negdje, ali je veličina skijališta nemjerljiva. I sav vertikalni transport uredno radi, bez zastajkivanja i bezrazložnog isključivanja pojedinih sjedežnica, što je na Jahorini česta slika.
Ono kad kaže, ne isplati se nema dovoljno raje, ali ti uredno uzme lovu za kartu i parking.
Da, vani se ni parking ne naplaćuje, odnosno prva 4 sata su besplatna a ako ostaješ više dana onda nešto simbolično platiš (ovo govorim za Fr)
User avatar
mirota
Posts: 2260
Joined: 11/01/2018 11:42

#1123 Re: Jahorina!

Post by mirota »

to za inostranstvo i nije bas tako...znate kako je jeftinije, odemo u predsezoni, patimo se 1500 km u putu, jedemo pastetu, i ne placamo ski lift...Bio sam u Bormiju, doslo me 50% skuplje od Jahorine, a staze jeza teske...
User avatar
Ateista
Posts: 46341
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1124 Re: Jahorina!

Post by Ateista »

petunija wrote: 20/03/2023 15:10
Ateista wrote: 20/03/2023 14:56 Super je sto su sredili jahorinu, ali cijene su van svake pameti i nisu prilagodjene nasem standardu vec su usmjerene na strance.
Jasno je da je skijanje skup sport, ali za te pare se moze skijati po austriji, italiji i slicno, radije bih platio jos malo pa isao vani.
Citao sam da je neko pravio poredjenje sa nekim ski centrom u italiji, ski pas tu negdje, hrana ako nije i skuplja na jahorini a duzina staza puno manja, pretjerali su.
Da, to je posebna priča šta rade sa cijenama, po meni je nerealno. U pravu si za inostranstvo, karte su manje više tu negdje, ali je veličina skijališta nemjerljiva. I sav vertikalni transport uredno radi, bez zastajkivanja i bezrazložnog isključivanja pojedinih sjedežnica, što je na Jahorini česta slika.
Ono kad kaže, ne isplati se nema dovoljno raje, ali ti uredno uzme lovu za kartu i parking.
Da, vani se ni parking ne naplaćuje, odnosno prva 4 sata su besplatna a ako ostaješ više dana onda nešto simbolično platiš (ovo govorim za Fr)
Dugo nisam ni bio gore, odnosno jednom prije par godina onako malo otisli, ne na skijanje, kad su mi naplatili parking 15KM to je bilo zadnji put, a cuo sam i to da u evropskim ne naplacuju parking.
Kako nisam dugo bio, te promjene nisam upratio, osim sto sam cuo da ima dosta gondola, ako ih tako iskljucuju povremeno to je bas bezobrazluk.
Za sad mi bjelasnica mjera, jest da staze nekad ne budu bas najbolje, ali neki ok odnos cijene i onog sto se dobije, jos za malog ne placam kartu ove godine gore, iduce bi vec trebao i njemu kartu.
User avatar
Ateista
Posts: 46341
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1125 Re: Jahorina!

Post by Ateista »

mirota wrote: 20/03/2023 15:12 to za inostranstvo i nije bas tako...znate kako je jeftinije, odemo u predsezoni, patimo se 1500 km u putu, jedemo pastetu, i ne placamo ski lift...Bio sam u Bormiju, doslo me 50% skuplje od Jahorine, a staze jeza teske...
Kako ne placate ski lift?
Nisam skijao vani pa ne mogu tvrditi,samo prenosim sta sam cuo, da hrana zna biti jeftinija a karte tu negdje sa jahorinom i ouno vise staza.
Naravno da ce izaci ukupno skuplje zbog puta, ali bar se vidi nesto novo, ode vani, to je drugo.
Post Reply