Jahorina!

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#1126 Re: Jahorina!

Post by petunija »

Ja sam bila u Val d'Isere ove god, u drugoj polovini januara, imaju 300km staza i dnevna karta je bila ispod 50€
Da, iako se smatra elitnim skijalištem, bilo je par liftova gdje nije trebao ski-pass.
Slažem se što je neko gore napisao da je to skup sport, jeste, ali zato i želim dobiti ono što platim a ne da neko pravi budalu od mene. Zato idem na Jahorinu samo za 8.mart :D
Last edited by petunija on 20/03/2023 15:27, edited 1 time in total.
User avatar
mirota
Posts: 2353
Joined: 11/01/2018 11:42

#1127 Re: Jahorina!

Post by mirota »

Ateista wrote: 20/03/2023 15:18
mirota wrote: 20/03/2023 15:12 to za inostranstvo i nije bas tako...znate kako je jeftinije, odemo u predsezoni, patimo se 1500 km u putu, jedemo pastetu, i ne placamo ski lift...Bio sam u Bormiju, doslo me 50% skuplje od Jahorine, a staze jeza teske...
Kako ne placate ski lift?
Nisam skijao vani pa ne mogu tvrditi,samo prenosim sta sam cuo, da hrana zna biti jeftinija a karte tu negdje sa jahorinom i ouno vise staza.
Naravno da ce izaci ukupno skuplje zbog puta, ali bar se vidi nesto novo, ode vani, to je drugo.
od 1-15.12. je predsezona pa je free ski lift...Jahorina je ispod 2000 metara i tu nema velikih kredita od svjetske banke, to je problem, investira se u vise centre tj visocije...mada izgleda suma sumarum solidna sezona
User avatar
teuta06
Posts: 1598
Joined: 28/03/2018 11:14

#1128 Re: Jahorina!

Post by teuta06 »

ne sumnjam da je vani bolje, uređenije i ima više staza
prijateljica je išla ove godine u Francusku, kaže top staze, ogromno i bas hvali

ali npr ja kupim 10 karti u predsezoni, (rizik je hocu li iskoristiti, ali kupim), ide nas pun auto pa podijelimo parking i idem vikendom, jer radim(o)

dalje nisam bas najspremnija fizički da skijam 7 dana, svaki dan...imam u planu nekad da odem i tako negdje na skijanje 7 dana, ali morati cu se bas dobro fizički pripremit, da izdržim taj napor....
Jahorina mi je blizu, pa idem na dan na skijanje, dostupno mi je

eh sad za cijene se slažem, digli su u nebesa, ali usluga je uzas...konobari neotesani, jučer sam bila, dovikuje se s kolegom sad cu...wc uzas...pa koliko para uzimaju, mogu platit zenu da održavaju wc... moram pohvaliti curu što održava wc na gondoli novak đoković, pola marke je wc, ali sve cisto, uredno, ni blizu wc u kaficima...radije odem kod te cure i platim, nego u kafic
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1129 Re: Jahorina!

Post by Ateista »

mirota wrote: 20/03/2023 15:21
Ateista wrote: 20/03/2023 15:18

Kako ne placate ski lift?
Nisam skijao vani pa ne mogu tvrditi,samo prenosim sta sam cuo, da hrana zna biti jeftinija a karte tu negdje sa jahorinom i ouno vise staza.
Naravno da ce izaci ukupno skuplje zbog puta, ali bar se vidi nesto novo, ode vani, to je drugo.
od 1-15.12. je predsezona pa je free ski lift...Jahorina je ispod 2000 metara i tu nema velikih kredita od svjetske banke, to je problem, investira se u vise centre tj visocije...mada izgleda suma sumarum solidna sezona
Nissm znao da bude to u predsezoni, pretpostavljam samo liftovi, ne i zicare i gondole.
Da, to jeste veliki problem za jahorinu u kombinaciji sa globalnim otopljenjem, a sto kazes solidna sezona ispade kako je pocela.
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#1130 Re: Jahorina!

Post by petunija »

@teuta06
da upravo to, uveli elitne cijene za neelitno skijalište,
Jedina stvar koja se mora priznati Jahorini to je da imaju dobru samopromociju
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1131 Re: Jahorina!

Post by Ateista »

Ima i to za kondiciju, ja kad odem na dnevnu iduci dan budem slomljen, ne volim praviti pauze jer me vuce da iskoristim, ne znam kako bih ni dva dana zaredom, a ne vise. :D
PM72
Posts: 17805
Joined: 30/04/2012 16:54

#1132 Re: Jahorina!

Post by PM72 »

petunija wrote: 20/03/2023 15:42 @teuta06
da upravo to, uveli elitne cijene za neelitno skijalište,
Jedina stvar koja se mora priznati Jahorini to je da imaju dobru samopromociju
Na Jahorini se samo jedan čovjek pita i gazduje.Dodik.Kod nas na Bjelašnici i Igmanu imaš ZOI 84,opštinu Trnovo,opštinu Hadžići,Berila,kanton...
Dodik kaže uložili 100 miliona.Nema niko muda da pita na šta.Uloženo jeste ali koliko? Na Jahorini kvadrat 4000 eura pa izvoli.Ski školu da otvoriš treba polog 50 hiljada KM i certificirani treneri koji naravno moraju dati tal ski centru za dozvolu. U nas uzmi kombi,malo ga išaraj,uzmi šatro vrhunske trenere i uzmi papke...
Na Jahorini imaš redare koji imaju ručne radare i mjere brzinu skijaša.Ko pretjera ugase mu kartu.Imaju čak i alkoteste.Kod njih sve pare idu u jedan ceker.A daju golemu paru za reklamu.Gdje ste vidjeli reklamu za Bjelašnicu i Igman?
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10805
Joined: 27/04/2021 22:52

#1133 Re: Jahorina!

Post by tramvajtrojka »

Bjelašnica je za skijanja Jahorina je ako hoces da budes vidjen i tjt , posebno ove godine se Bjelašnica drastično popravila u kvaliteti staza , na Jahorinu odem dva puta u sezoni jer onaj seljakluk ne gumo podnijeti odes na skijalista nemas akibetli parkinga i jos ti ga naplate kao da ti auto griju dok tebe nema

I staze uvijek na Jahorini prije popuste i postanu uzas nego na Bjelašnici, bio prošle sedmice na obje planine i ne moze se porediti , jos Bjelašnica ce u sljedecu sezonu uci sa svim stazama i sa novih 40 topova ove godine su stigli 1/3 staza srediti i proširiti za sljedecu sezonu idu sve da se srede i novi liftovi
User avatar
mirota
Posts: 2353
Joined: 11/01/2018 11:42

#1134 Re: Jahorina!

Post by mirota »

tramvajtrojka wrote: 20/03/2023 16:03 Bjelašnica je za skijanja Jahorina je ako hoces da budes vidjen i tjt , posebno ove godine se Bjelašnica drastično popravila u kvaliteti staza , na Jahorinu odem dva puta u sezoni jer onaj seljakluk ne gumo podnijeti odes na skijalista nemas akibetli parkinga i jos ti ga naplate kao da ti auto griju dok tebe nema

I staze uvijek na Jahorini prije popuste i postanu uzas nego na Bjelašnici, bio prošle sedmice na obje planine i ne moze se porediti , jos Bjelašnica ce u sljedecu sezonu uci sa svim stazama i sa novih 40 topova ove godine su stigli 1/3 staza srediti i proširiti za sljedecu sezonu idu sve da se srede i novi liftovi
Jahorina nije za skijanja OMG...ostale neistine ne bi komentarisao
PM72
Posts: 17805
Joined: 30/04/2012 16:54

#1135 Re: Jahorina!

Post by PM72 »

Ja sam naučio skijati na Jahorini,davne 1976.Rajska dolina i ski lift Željo.Na Bjelašnici skijao za olimpijadu i poslije.Ne može se porediti kvalitet i sadržaj staza.Bjelašnica je divlja i nepredvidiva.Sa vrha Jahorine sletit do Prače je bio :thumbup:
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10805
Joined: 27/04/2021 22:52

#1136 Re: Jahorina!

Post by tramvajtrojka »

mirota wrote: 20/03/2023 16:06
tramvajtrojka wrote: 20/03/2023 16:03 Bjelašnica je za skijanja Jahorina je ako hoces da budes vidjen i tjt , posebno ove godine se Bjelašnica drastično popravila u kvaliteti staza , na Jahorinu odem dva puta u sezoni jer onaj seljakluk ne gumo podnijeti odes na skijalista nemas akibetli parkinga i jos ti ga naplate kao da ti auto griju dok tebe nema

I staze uvijek na Jahorini prije popuste i postanu uzas nego na Bjelašnici, bio prošle sedmice na obje planine i ne moze se porediti , jos Bjelašnica ce u sljedecu sezonu uci sa svim stazama i sa novih 40 topova ove godine su stigli 1/3 staza srediti i proširiti za sljedecu sezonu idu sve da se srede i novi liftovi
Jahorina nije za skijanja OMG...ostale neistine ne bi komentarisao
citaj pažljivije Jahorina je vise za rekreacijskog skijanja i odmora a Bjelašnica ako hoces da skijas ozbiljno, staze na Jahorini od plavih do laganih crvenih ne mogu prismrditi Bjelašnici po ozbiljnosti , Bjelašnica ima staze certifikovane od strane fisa i to za skijanje i bordanje gdje imaju najjaci board park na Balkanu

Image

ovakva kolicina ozbiljnih staza ma velicinu skijališta je nenadmasna
User avatar
mirota
Posts: 2353
Joined: 11/01/2018 11:42

#1137 Re: Jahorina!

Post by mirota »

a dobro sorry, vecina na ovom forumu nisu Curbrigeni niti Stenmarci...pisemo o skijanju iz zabave i gdje djeca uce skijanje...dogodine idemo na Bjelasnicu, vidim nize cijene svakako, od Lukavice gdje imam stan mi je jednako udaljeno
PM72
Posts: 17805
Joined: 30/04/2012 16:54

#1138 Re: Jahorina!

Post by PM72 »

tramvajtrojka wrote: 20/03/2023 16:15
mirota wrote: 20/03/2023 16:06

Jahorina nije za skijanja OMG...ostale neistine ne bi komentarisao
citaj pažljivije Jahorina je vise za rekreacijskog skijanja i odmora a Bjelašnica ako hoces da skijas ozbiljno, staze na Jahorini od plavih do laganih crvenih ne mogu prismrditi Bjelašnici po ozbiljnosti , Bjelašnica ima staze certifikovane od strane fisa i to za skijanje i bordanje gdje imaju najjaci board park na Balkanu

Image

ovakva kolicina ozbiljnih staza ma velicinu skijališta je nenadmasna
Dužina staza na Bjelašnici 14 kilometara a na Jahorini 45...
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10805
Joined: 27/04/2021 22:52

#1139 Re: Jahorina!

Post by tramvajtrojka »

PM72 wrote: 20/03/2023 16:30
tramvajtrojka wrote: 20/03/2023 16:15

citaj pažljivije Jahorina je vise za rekreacijskog skijanja i odmora a Bjelašnica ako hoces da skijas ozbiljno, staze na Jahorini od plavih do laganih crvenih ne mogu prismrditi Bjelašnici po ozbiljnosti , Bjelašnica ima staze certifikovane od strane fisa i to za skijanje i bordanje gdje imaju najjaci board park na Balkanu

Image

ovakva kolicina ozbiljnih staza ma velicinu skijališta je nenadmasna
Dužina staza na Bjelašnici 14 kilometara a na Jahorini 45...
teren predstavlja najveci problem , poslije stinjeg dola ne moze se ici jer je juzna strana i ne bi bilo isplativo, da se ide od kotlova prema maloj i velikoj vlahinji e to je vec nemoguca situacija zbog terena , jedino se skijalište moze siriti velikom valom prema Igmanu i tu bi se moglo dobiti novih 20km staza al pitanje je dal da unistavamo prasumu i zasticeni park prirode
PM72
Posts: 17805
Joined: 30/04/2012 16:54

#1140 Re: Jahorina!

Post by PM72 »

Bjelašnica je već uništena divljom gradnjom...a još veći problem je što radi tajkuna i FGR nećemo imati pitke vode.
Pred olimpijadu izgrađena je kanalizacija koja je odvodila prljavštinu u hadžićki kolektor.Na nju je bilo nakačeno par hotela.Sad je sto puta više korisnika a ista odvodna cijev čija je ispravnost upitna.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1141 Re: Jahorina!

Post by Ateista »

tramvajtrojka wrote: 20/03/2023 16:15
mirota wrote: 20/03/2023 16:06

Jahorina nije za skijanja OMG...ostale neistine ne bi komentarisao
citaj pažljivije Jahorina je vise za rekreacijskog skijanja i odmora a Bjelašnica ako hoces da skijas ozbiljno, staze na Jahorini od plavih do laganih crvenih ne mogu prismrditi Bjelašnici po ozbiljnosti , Bjelašnica ima staze certifikovane od strane fisa i to za skijanje i bordanje gdje imaju najjaci board park na Balkanu

Image

ovakva kolicina ozbiljnih staza ma velicinu skijališta je nenadmasna
To je vec drugo, tacno je da bjelasnica ima teze i izazovnije staze.
To opet ne znaci da Jahorina nije za ozbiljno skijanje, zavisno od disciplina, nije za spust ali je OK za slalom.
Nema duzinu koju ima Bjelasnicu ali ima sirinu i vise staza, i jedna i druga planina imaju svoje prednosti.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1142 Re: Jahorina!

Post by Ateista »

PM72 wrote: 20/03/2023 16:48 Bjelašnica je već uništena divljom gradnjom...a još veći problem je što radi tajkuna i FGR nećemo imati pitke vode.
Pred olimpijadu izgrađena je kanalizacija koja je odvodila prljavštinu u hadžićki kolektor.Na nju je bilo nakačeno par hotela.Sad je sto puta više korisnika a ista odvodna cijev čija je ispravnost upitna.
Gradnja na Bjelasnici je prica za sebe, ono sto su uradili je pravi urbicid i neko bi trebao zavrsiti u zatvoru sto je onako nesto dopustio.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10805
Joined: 27/04/2021 22:52

#1143 Re: Jahorina!

Post by tramvajtrojka »

Ateista wrote: 20/03/2023 20:37
PM72 wrote: 20/03/2023 16:48 Bjelašnica je već uništena divljom gradnjom...a još veći problem je što radi tajkuna i FGR nećemo imati pitke vode.
Pred olimpijadu izgrađena je kanalizacija koja je odvodila prljavštinu u hadžićki kolektor.Na nju je bilo nakačeno par hotela.Sad je sto puta više korisnika a ista odvodna cijev čija je ispravnost upitna.
Gradnja na Bjelasnici je prica za sebe, ono sto su uradili je pravi urbicid i neko bi trebao zavrsiti u zatvoru sto je onako nesto dopustio.
Sve na Bjelašnici je izgradjeno po rp i razvojnom planu koji je usvojen prije desetak plus godina , veci urbicid po tom pitanju je na Jahorini gdje bulvalno na stazama nicu betonski monstrumi i gdje nema nikakvog tijela koje bi govorilo kakva arhitektura mora biti na Bjelašnici barem svi prate manje vise slican izgled

Image

Nomad je vrhunski ispao
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#1144 Re: Jahorina!

Post by petunija »

Ateista wrote: 20/03/2023 20:36 To je vec drugo, tacno je da bjelasnica ima teze i izazovnije staze.
To opet ne znaci da Jahorina nije za ozbiljno skijanje, zavisno od disciplina, nije za spust ali je OK za slalom.
Nema duzinu koju ima Bjelasnicu ali ima sirinu i vise staza, i jedna i druga planina imaju svoje prednosti.
:thumbup:
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#1145 Re: Jahorina!

Post by petunija »

PM72 wrote: 20/03/2023 16:02 Na Jahorini imaš redare koji imaju ručne radare i mjere brzinu skijaša.Ko pretjera ugase mu kartu.Imaju čak i alkoteste
Alkotesteri?
Da mi je to vidjeti, častila bih :roll: najnormalnije ljudi sjede na šestosjedu i cugaju :evil: niti kome smeta niti ih ko zaustavlja i "testira". Loču i onda na stazu... :evil:
Jedino testiranje je provjera karata, da slučajno odrasla osoba ne uzme dječju, ostalo...bolje ne komentarisati
PM72
Posts: 17805
Joined: 30/04/2012 16:54

#1146 Re: Jahorina!

Post by PM72 »

petunija wrote: 21/03/2023 08:01
PM72 wrote: 20/03/2023 16:02 Na Jahorini imaš redare koji imaju ručne radare i mjere brzinu skijaša.Ko pretjera ugase mu kartu.Imaju čak i alkoteste
Alkotesteri?
Da mi je to vidjeti, častila bih :roll: najnormalnije ljudi sjede na šestosjedu i cugaju :evil: niti kome smeta niti ih ko zaustavlja i "testira". Loču i onda na stazu... :evil:
Jedino testiranje je provjera karata, da slučajno odrasla osoba ne uzme dječju, ostalo...bolje ne komentarisati
Pričao mi bivši komšija koji gore radi.Ti iz kontrole povremeno ulete i kontrolišu čak i zaposlene a bio je prisutan kad su pijanim slovencima blokirali karte za taj dan ali su im produžili dan gratis.
neki
Posts: 6703
Joined: 17/02/2005 07:57

#1147 Re: Jahorina!

Post by neki »

Ateista wrote: 20/03/2023 20:37
PM72 wrote: 20/03/2023 16:48 Bjelašnica je već uništena divljom gradnjom...a još veći problem je što radi tajkuna i FGR nećemo imati pitke vode.
Pred olimpijadu izgrađena je kanalizacija koja je odvodila prljavštinu u hadžićki kolektor.Na nju je bilo nakačeno par hotela.Sad je sto puta više korisnika a ista odvodna cijev čija je ispravnost upitna.
Gradnja na Bjelasnici je prica za sebe, ono sto su uradili je pravi urbicid i neko bi trebao zavrsiti u zatvoru sto je onako nesto dopustio.
Čekaj da vidiš Jahorinu dok izgrade samo ovo što su ove godine započeli.
Bjelašnica će biti urbanistički raj u poređenju sa onim što čeka Jahorinu..
User avatar
mirota
Posts: 2353
Joined: 11/01/2018 11:42

#1148 Re: Jahorina!

Post by mirota »

kako god neka nama Jahe, Bjele...samo da se skija...bio sam na Kopu ove zime, savrsene staze, ali vala guzvaaaaa...cijene kao na Jahi, visoke, ali jbg, nadje se za 5 dana skinjanja uvijek ko voli
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#1149 Re: Jahorina!

Post by petunija »

Da, zaposlene itekako kontrolišu, stalno, to znam jer i moj komšija radi gore, ali skijaše, to nisam vidjela a voljela bih.
Istina, zadnjih par god idem gore samo za 8.mart
Za vrijeme korone sam gore bila malo "redovnija" i sama volim jurcati, :oops: ali niko mi ništa nije rekao, a nije ni bilo puno naroda tako da su me lako mogli zaustaviti.
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#1150 Re: Jahorina!

Post by petunija »

mirota wrote: 21/03/2023 08:18 kako god neka nama Jahe, Bjele...samo da se skija.
:thumbup: tako je, svakom na volju
Jedino, zaboravio si dodati Ravnu :D
Post Reply