Jadranka

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#1 Jadranka

Post by valterbranisarajevo »

Poslije 16 godina ponovo otvorena kultna poslastičarnica Jadranka

U sarajevskom naselju Grbavica u subotu je, poslije 16 godina u istom prostoru, otvorena mala kultna poslastičarnica "Jadranka", u kojoj je stari vlasnik Aleksandar Bukvić zaposlio kompletno prijeratno osoblje, među kojima i kuhare Budu i Salku.
"Ako je 'Jadranka' ponovo otvorena, to znači da za Sarajevo ima nade", kaže jedna sredovječna gospođa koja je u subotu bila na degustaciji kolača.
"Pamtim sve crteže i stihove koji su raniji bili na zidovima ove poslastičarnice i pamtim sreću kada mama kaže da idemo u 'Jadranku' na kolače. Svi najvažniji događaji u našoj kući obilježeni su uz kolače iz ove poslastičarnice", priča jedna sredovječna gospođa, a njen muž kaže da "Jadranku" pamti po tome što su ga tata i deda, s kojima je redovno išao na šišanje, poslije uvijek tamo vodili na kolače.
Bukvić je sretan zbog ponovnog otvaranja ovog objekta, a dva dana vikenda proveo je u razgovoru sa gostima koji su došli da vide kako sada izgleda njihova omiljena poslastičarnica i provjere kvalitet kolača.
"Mnogo ljudi nam je pomoglo da počnemo raditi, mnogo njih je radilo besplatno i mnogo je emocija ova dva dana u ovom malom prostoru", kazao je Bukvić.

R. ČENGIĆ 01.07.2007 15:41

Nezavisne novine


:thumbup:
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#2

Post by Santos »

Svaka cast.Sto su tu bili kolaci u Palmi i Egiptu nije bilo boljih.Ova me vjest obradovala.Dakle obavezno cu da posjetim slasticarnu ovo ljeto .
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#3

Post by debela »

ma koliko je sutra :D
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#4

Post by forUMASH »

.....ja sam najvise volio boem iz Jadranke.... :)
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#5

Post by Jara »

:thumbup: :)
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#6

Post by basta sljezove boje »

cudi me da niko jos nije stavio ovaj link

http://www.jadrankapastries.com/cms/
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#7

Post by Edin H. »

basta sljezove boje wrote:cudi me da niko jos nije stavio ovaj link

http://www.jadrankapastries.com/cms/
Pravi kolace u Torontu :shock:

Garant ih salju u Sarajevo brodom :roll:
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#8

Post by basta sljezove boje »

Image
neutral
Posts: 400
Joined: 22/01/2006 21:44

#9

Post by neutral »

aaaa kad se sjetim ...
idemo s nastave nas desetak iz skole Bane Surbat i u Jadranku (kao ritual) po boem ili samponezu u papiric...a zimi nekad i onaj zimski sladoed :) ...aaaaaaaaaaaa :)
pinkzelena
Posts: 1260
Joined: 29/06/2007 00:18

#10

Post by pinkzelena »

jede mi se sladoled iz Egipta :( bar 3 kugle
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#11

Post by valterbranisarajevo »

Eh da, svako ima svoj pogled na svijet koji ga okružuje. Meni lično svaki dogadjaj koji me, makar na trenutak, približava onom nekadašnjem, zauvijek izgubljenom Sarajevu, predstavlja ogromno zadovoljstvo.


U stvari, kada bih mogao, ali na žalost ne mogu, izabrati između Sarajeva gdje je mala neugledna Jadranka bila "kultno" mjesto za sladokusce, i ovog današnjeg, gdje je npr. Metropolis "kultno mjesto" gdje se može "pojesti dobar kolač" - odnosno biti viđen od strane "sarajevske raje"kako jedeš taj kolač - ja bih uvijek izabrao ono prvo Sarajevo..

I zato će meni kolač iz Jadranke uvijek biti ukusan pa makar bio tvrd kao kamen..

Naravno baš neke direktne veze, ali želim da objasnim zašto me ovaj dogadjaj obradovao i zašto sam otvorio temu..Nostalgija za ljepšim davno prohujalim vremenima... 8-)
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#12

Post by chuchumbamayumbe »

Ljudi se sa nostalgijom prisjecaju dobrih stvari zato sto im je tada u zivotu bilo mnogo bolje nego danas.
Tada su postojali neki legendarni ljudi, mjesta i dogadjaji.
Bas me interesuje koje ce dobre stvari iz danasnjeg vremena ljudima ostati u dobrom sjecanju? Da to nece biti Central? Deen? Aqua? Troclano rotirajuce predsjednistvo?
Danasnji vakat ce vecini ljudi ostati u sjecanju po losim stvarima i dogadjajima, za razliku od nekadasnjih dobrih vremena.
Zato ljudi vise vole da se sjecaju dobre proslosti, nego surove sadasnjosti, pa makar to bilo i preko jednog jebenog boema.
"Bolje nam je bilo kada nam je bilo gore" sto kaze jedan grafit.
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#13

Post by Edin H. »

BHG wrote:
sumiko wrote:
ins wrote: Shvatam ja nostalgiju, i nije problem u njoj. Vec je problem sto ljudi u svojoj glavi nikako da se pomaknu naprijed, da shvate da zivot uvijek ide naprijed i da se nikada nece vratiti.

Preneseno, Sarajevo sada je ovakvo kakvo jeste, i nikada nece biti kao ono iz 1986., pa bilo do losije ili bolje, i cekati da se jedno jutro probudis a sve bude divno kao 17.marta 1988 je gubljenje vremena.
Da ljudi malo vise vremena posvete sebi i svom zivotu, vidjeli bi da je svaka posjecenija danasnja slasticarna otprilike 100x bolja nego sto Jadranka ikada bila...


Potpisujem!
Nebitni su ovdje kolaci, ja inace najvolim mamine :D , ali je i meni pun qrac, kojeg nemam :D , te vise toliko isprane price Jao kako nama bilo lijepo..
Bilo ba, pa proslo.. I sad ima extra drugih stvari, u svom ovom crnjaku ja vazda nadjem nesto dobro :)
Sto se kolaca tice, zito i jos neki iz Michela - kakosevecpise, a i u Metropolisu su za 10.
Ako mi bude usput Jadranka a meni secer pao, naravno da cu probati boem ili makovnjacu, i sumnjam da cu moci reci 'Jao, isto kao prije!' Dze cu se ba sjetiti kakav je ukus boem iz Jadranke imao :roll:
Valja il' ne valja :D


izlazis u michel?????? :shock: :D
Dole Jadranka :oops:

Zivio Michel :D
Marifeta
Posts: 20
Joined: 08/12/2005 09:01

#14

Post by Marifeta »

Ono nije ni J od Jadranke. Dzaba klapih do Grbavice, a toliko sam se oblizivala boemima i rolatu (sa slagom) od kestena... Sve sto Jadranka danas nudi je skoruseni i skvrceni par nakih lijevih rolatcica i nekakva torta koju nisam mogla odgnonetnuti. Ne znam, mozda je to zbog utorka, ili im treba vremena da se uhodaju, tek od Jadranke osta blijeda krema, skoreni slag i posustala visnjica.
Toliko
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#15

Post by Sogan »

Ja licno, osobno i personalno ako me sjecanje ne vara nikad nisam nogom krocio u Jadranku ili Metropolis :oops: ali se, nimalo iznenadjujuce :D osjecam prozvan da metnem komentar na ovu temu :D

Boze dragi kako se ovaj vilajet preobrazio u posljednjih dvije decenije. I da bi upravo nas Bosance sve to maksuz hebalo u glavu, cinjenica je da promijene uopste nisu radikalnije kod nas nego u nekim podnebljima i drustvima gdje ni petarda u medjuvremenu nije pukla.

Globalno su studenti postali apoliticni u poredjenju sa 68-om, klinci se taslace vec u vrticima, rock-bendovi su sve malobrojniji i nikad vise jedan od njih nece postati tako veliki kao Stonesi ili B. Dugme, popularna kultura je vulgarizovana ona "fina" marginalizovana, klupe u parkovima vise nisu mijesto druzenja nego je to monitor kompjutera, nigdje vise ne staju autostoperima, svugdje zakljucavaju kuce cim mrakaca padne, sve manje ljudi zna kako im se zove komsija, industrijalizam je prosao i velike fabrike se zatvaraju te desetine hiljada ljudi u pedesetoj godini starosti moraju ici na kurs za rukovanje compom, otvarati neke male biznise a prije dvadeset godina bi to rijesili demonstracijama, megafonima, parolama i crvenim zastavama...

... da ne nastavljam, skontali ste valjda... ali skontajte i ovo: ljudi i danas, pod ovakvim uvjetima, ZIVE, srecu se, zaljubljuju, tuguju, raduju, smiju, placu, vole, mrze, padaju u depresiju, izvlace se iz crnjaka, mnoze se, bore za zivot iako je sve manje mijesta pod suncem jer nas je sve vise... danas kazu na ovoj planeti zivi vise ljudi nego je umrlo tokom cijele covjekove istorije... niko ne zna sta ce se sa nama desiti, ali svak od nas mora znati sta od sebe moze napraviti, sad i ovdje gdje smo...

... mozete reci da je licemjerno ovo tipkati u Svedskoj nekom ko je u Sarajevu, ali zaboli me racku sta mislite, bio sam u zivotu u daleko tezim i bezizlaznijim situacijama nego je to sad Sarajevo i Bosna u obrucu Sengena i nacionalista... bili smo mahom svi mi... i samo ako se iskreno proispitate i sjetite, priznacete da je apatija, pa bila ona umotana i u opravdanu nostalgiju za prijeratnom dobi, vas licni poraz i nista vise. Sistem i drustvo sa tim nemaju veze. Jer da imaju, takvih identicnih likova i spike nebi bilo na mirnom i prosperitetnom zapadu. A ima ih, koriste ista poredjenja, metafore, metode da se istresu... jer su se desile identicne promijene iako rata nije bilo.

Ono sto htjedoh reci jeste, u tu Jadranku se nekad islo na kolace, bila je kultno mijesto, ljudi su se tamo vidjali i bivali vidjeni... bas kao danas taj Metropolis. Ako duboko u sebi osjecate da vas je vrijeme pregazilo, stvorite sebi novu furku... ako je nekom ponovno otvaranje Jadranke nada da ima spasa za Sarajevo, to je prije znak da on/ona dobrovoljno zive u beznadju.

Sa postovanjem, vas dezurni socijalni slucaj Sogan :D
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#16

Post by debela »

valterbranisarajevo wrote:Naravno baš neke direktne veze, ali želim da objasnim zašto me ovaj dogadjaj obradovao i zašto sam otvorio temu..Nostalgija za ljepšim davno prohujalim vremenima... 8-)
neka si otvorio temu i informisao nas. vec odavno ne obracam paznju na taj prostor, a sad cu imati razloga za svratiti. vec se pisalo o jadranki na forumu i kvaliteti njihovih kolaca. kako ce sada biti vidjecemo. ono sto skontah u par minuta koliko sam se zadrzala je da se ljudi satrase od posla, a nisu cestito ni poceli raditi.
i fakat ne znam kojeg kurca se moraju likovi dovlaciti i na ovakvu temu da se poseru u cejf i pretvore je u politikantsko prepucavanje. ovdje se prica o kolacima!
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#17

Post by debela »

istresaj, a forum nam i sluzi za toga. ja cu se svakako obzderavati kolacima iz jadranke iz vise razloga, a znam da nisam jedina :D
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#18

Post by Qler »

nemojte mi politike tamo gdje joj nije mjesto..... :x :x
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#19

Post by Sogan »

debela wrote:istresaj, a forum nam i sluzi za toga. ja cu se svakako obzderavati kolacima iz jadranke iz vise razloga, a znam da nisam jedina :D
:D ma nemam ja nista protiv Jadranke :D ako je zena uredna :D nakon ovakvog marketinga i ja kontam svratiti tamo kad me put nanese u Seher, ko zna mozda sam se kao mali i prezderavao tu samo se ne sjecam :D hehe bilo bi bas ironicno kad bi me tamo on the face of the place spucala nostalgija :D:D
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#20

Post by debela »

znas kako kazu (a ne lazu), ono od cega najvise bjezis te na kraju stigne :oops: pa ti vidi.. :D
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#21

Post by Sogan »

debela wrote:znas kako kazu (a ne lazu), ono od cega najvise bjezis te na kraju stigne :oops: pa ti vidi.. :D
ne zacatavaj :x


:D:D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45273
Joined: 29/12/2005 01:20

#22

Post by jeza u ledja »

Sogan wrote:Ja licno, osobno i personalno ako me sjecanje ne vara nikad nisam nogom krocio u Jadranku ili Metropolis :oops: ali se, nimalo iznenadjujuce :D osjecam prozvan da metnem komentar na ovu temu :D

Boze dragi kako se ovaj vilajet preobrazio u posljednjih dvije decenije. I da bi upravo nas Bosance sve to maksuz hebalo u glavu, cinjenica je da promijene uopste nisu radikalnije kod nas nego u nekim podnebljima i drustvima gdje ni petarda u medjuvremenu nije pukla.

Globalno su studenti postali apoliticni u poredjenju sa 68-om, klinci se taslace vec u vrticima, rock-bendovi su sve malobrojniji i nikad vise jedan od njih nece postati tako veliki kao Stonesi ili B. Dugme, popularna kultura je vulgarizovana ona "fina" marginalizovana, klupe u parkovima vise nisu mijesto druzenja nego je to monitor kompjutera, nigdje vise ne staju autostoperima, svugdje zakljucavaju kuce cim mrakaca padne, sve manje ljudi zna kako im se zove komsija, industrijalizam je prosao i velike fabrike se zatvaraju te desetine hiljada ljudi u pedesetoj godini starosti moraju ici na kurs za rukovanje compom, otvarati neke male biznise a prije dvadeset godina bi to rijesili demonstracijama, megafonima, parolama i crvenim zastavama...

... da ne nastavljam, skontali ste valjda... ali skontajte i ovo: ljudi i danas, pod ovakvim uvjetima, ZIVE, srecu se, zaljubljuju, tuguju, raduju, smiju, placu, vole, mrze, padaju u depresiju, izvlace se iz crnjaka, mnoze se, bore za zivot iako je sve manje mijesta pod suncem jer nas je sve vise... danas kazu na ovoj planeti zivi vise ljudi nego je umrlo tokom cijele covjekove istorije... niko ne zna sta ce se sa nama desiti, ali svak od nas mora znati sta od sebe moze napraviti, sad i ovdje gdje smo...

... mozete reci da je licemjerno ovo tipkati u Svedskoj nekom ko je u Sarajevu, ali zaboli me racku sta mislite, bio sam u zivotu u daleko tezim i bezizlaznijim situacijama nego je to sad Sarajevo i Bosna u obrucu Sengena i nacionalista... bili smo mahom svi mi... i samo ako se iskreno proispitate i sjetite, priznacete da je apatija, pa bila ona umotana i u opravdanu nostalgiju za prijeratnom dobi, vas licni poraz i nista vise. Sistem i drustvo sa tim nemaju veze. Jer da imaju, takvih identicnih likova i spike nebi bilo na mirnom i prosperitetnom zapadu. A ima ih, koriste ista poredjenja, metafore, metode da se istresu... jer su se desile identicne promijene iako rata nije bilo.

Ono sto htjedoh reci jeste, u tu Jadranku se nekad islo na kolace, bila je kultno mijesto, ljudi su se tamo vidjali i bivali vidjeni... bas kao danas taj Metropolis. Ako duboko u sebi osjecate da vas je vrijeme pregazilo, stvorite sebi novu furku... ako je nekom ponovno otvaranje Jadranke nada da ima spasa za Sarajevo, to je prije znak da on/ona dobrovoljno zive u beznadju.

Sa postovanjem, vas dezurni socijalni slucaj Sogan :D
Jako lijepo napisano.. Sa uzivanjem sam procitao tvoj post. :)
Saraswati
Posts: 1817
Joined: 05/05/2006 11:22

#23

Post by Saraswati »

Sogi, i ti se uozbiljia :D :D :D

Na hajr i na dobro :run:
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#24

Post by Bea_Trix »

... da ne nastavljam, skontali ste valjda... ali skontajte i ovo: ljudi i danas, pod ovakvim uvjetima, ZIVE, srecu se, zaljubljuju, tuguju, raduju, smiju, placu, vole, mrze, padaju u depresiju, izvlace se iz crnjaka, mnoze se, bore za zivot iako je sve manje mijesta pod suncem jer nas je sve vise... danas kazu na ovoj planeti zivi vise ljudi nego je umrlo tokom cijele covjekove istorije... niko ne zna sta ce se sa nama desiti, ali svak od nas mora znati sta od sebe moze napraviti, sad i ovdje gdje smo...

ovo ti o slasticarnoj :D

nemojte raja, zatvorite jadranku, ma zatvorite sve po sarajevu :D:D:D
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#25

Post by ins »

Moram "pohvaliti" moderatora da majstorski odradio svoj posao! :? :x
Ono sto htjedoh reci jeste, u tu Jadranku se nekad islo na kolace, bila je kultno mijesto, ljudi su se tamo vidjali i bivali vidjeni... bas kao danas taj Metropolis. Ako duboko u sebi osjecate da vas je vrijeme pregazilo, stvorite sebi novu furku... ako je nekom ponovno otvaranje Jadranke nada da ima spasa za Sarajevo, to je prije znak da on/ona dobrovoljno zive u beznadju.
Cool.
Post Reply