Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8501 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by _BataZiv_0809 »

El_comadante wrote: 04/06/2023 21:30
_BataZiv_0809 wrote: 04/06/2023 19:13

De link
https://www.klix.ba/vijesti/delic-najav ... /230529163
Ma odvojit zdravstvo od nezaposlenosti je najvazniji korak ovo je bezveze sve sminkanje sto on prica
El_comadante
Posts: 7950
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#8502 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by El_comadante »

_BataZiv_0809 wrote: 04/06/2023 21:32
Ma odvojit zdravstvo od nezaposlenosti je najvazniji korak ovo je bezveze sve sminkanje sto on prica
pa eto bit će aktivni i pasivni. pasivni su oni koji će preko biroa ostvarivati pravo zdravstveno a kao neče ih biro dirati i ganjati da idu raditi, ukratko.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#8503 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

El_comadante wrote: 04/06/2023 21:33
_BataZiv_0809 wrote: 04/06/2023 21:32

Ma odvojit zdravstvo od nezaposlenosti je najvazniji korak ovo je bezveze sve sminkanje sto on prica
pa eto bit će aktivni i pasivni. pasivni su oni koji će preko biroa ostvarivati pravo zdravstveno a kao neče ih biro dirati i ganjati da idu raditi, ukratko.
Ma to ti je za ove sto odu malo do njemacke 3mjeseca i nazad i sezonce.....
Kakav biro i pm sve to treba rastjerat...doduse mozda grijesim jer je zaimov mali dobio poso u telekomu preko biroa
nuki_cika
Posts: 1078
Joined: 06/07/2010 16:19

#8504 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by nuki_cika »

Jbg, Penny traži ovog referenta za nabavu pa sigurno godinu dana.Da su tražili astronauta do sada bi ga našli :-)
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#8505 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

nuki_cika wrote: 07/06/2023 01:05 Jbg, Penny traži ovog referenta za nabavu pa sigurno godinu dana.Da su tražili astronauta do sada bi ga našli :-)
Ma garant dodje raje mozda i probaju mozda nisu zadovoljni ni jedni ni drugi.....
nuki_cika
Posts: 1078
Joined: 06/07/2010 16:19

#8506 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by nuki_cika »

mali_balon wrote: 07/06/2023 18:45
nuki_cika wrote: 07/06/2023 01:05 Jbg, Penny traži ovog referenta za nabavu pa sigurno godinu dana.Da su tražili astronauta do sada bi ga našli :-)
Ma garant dodje raje mozda i probaju mozda nisu zadovoljni ni jedni ni drugi.....
Vjerovatno, mislim da tu ima dosta pritiska,
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#8507 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

El_comadante wrote: 04/06/2023 18:53 Jeli ko shvatio, drugovi, novi zakon što hoće Delić vezano za biro? Aktivni, pasivni tamo vamo...
Meni se ne sviđa prijedlog.

Moje mišljenje je da zavod aktivnim i pasivnim može proglasiti samo one koji u zavodu ne traže posao. Ne i one koji ga ne traže u oglasima sredstava informisanja, kucanjem na vrata firme itd.

Zavod mora imati obaveze. Ne može proglasiti pasivnim nekoga kome sam zavod nije pomogao u traženju posla.

Ako zavod ne obavijesti nezaposlenog da postoji radno mjesto za njega i da taj nezaposleni treba otići na tu adresu na razgovor, što se zavoda tiče odgovarajuće radno mjesto za tog nezaposlenog ne postoji. Tada nezaposleni, zapravo, ne može biti pasivan.

Hoću da kažem da zavod mora biti aktivan u povezivanju nezaposlenih i poslodavaca. To mu je osnovna funkcija. Ako zavod to radi, ne bi smio biti u mogućnost bilo koga sankcionisati pod optužbom da ne traži posao. Može ga sankcionisati samo ako nezaposleni ne ode na razgovore na koje ga je zavod poslao. Ni u jednom drugom slučaju.

Trebao bi se donijeti zakon po kojem poslodavac ima pravo radnika tražiti na razne načine, ali da ga mora tražiti i preko zavoda. Ako traži samo na dva načina, jedan mora biti zavod.

Ne mogu sve obaveze pasti isključivo na nezaposlenog.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#8508 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

Hakiz wrote: 07/06/2023 23:08
El_comadante wrote: 04/06/2023 18:53 Jeli ko shvatio, drugovi, novi zakon što hoće Delić vezano za biro? Aktivni, pasivni tamo vamo...
Meni se ne sviđa prijedlog.

Moje mišljenje je da zavod aktivnim i pasivnim može proglasiti samo one koji u zavodu ne traže posao. Ne i one koji ga ne traže u oglasima sredstava informisanja, kucanjem na vrata firme itd.

Zavod mora imati obaveze. Ne može proglasiti pasivnim nekoga kome sam zavod nije pomogao u traženju posla.

Ako zavod ne obavijesti nezaposlenog da postoji radno mjesto za njega i da taj nezaposleni treba otići na tu adresu na razgovor, što se zavoda tiče odgovarajuće radno mjesto za tog nezaposlenog ne postoji. Tada nezaposleni, zapravo, ne može biti pasivan.

Hoću da kažem da zavod mora biti aktivan u povezivanju nezaposlenih i poslodavaca. To mu je osnovna funkcija. Ako zavod to radi, ne bi smio biti u mogućnost bilo koga sankcionisati pod optužbom da ne traži posao. Može ga sankcionisati samo ako nezaposleni ne ode na razgovore na koje ga je zavod poslao. Ni u jednom drugom slučaju.

Trebao bi se donijeti zakon po kojem poslodavac ima pravo radnika tražiti na razne načine, ali da ga mora tražiti i preko zavoda. Ako traži samo na dva načina, jedan mora biti zavod.

Ne mogu sve obaveze pasti isključivo na nezaposlenog.

Pisao sam da to treba ukinut da nista ne rade, medjutim sjetim se da je Zaimov mali dobio poso u telekomu preko zavoda, tako da oni ipak rade svoj posao
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#8509 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

nuki_cika wrote: 07/06/2023 01:05 Jbg, Penny traži ovog referenta za nabavu pa sigurno godinu dana.Da su tražili astronauta do sada bi ga našli :-)
Vjerovatno zato što je referent kod nas uglavnom nedefinisana radna pozicija. Vrlo moguće da hoće da si 7 u 1 pa ljudi odustanu kad vide presiju i obim posla... :-?

Evo kod mene već krenula ujdurma i nešto što se nismo dogovorili :roll: Pored toga što se satra u komercijali, još hoće da mi naklate narudžbe, carinjenje i prateće uz to (vozila su u pitanju)...to je ko kad hoćeš i pravnika i knjigovođu odjednom :zzzz:
El_comadante
Posts: 7950
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#8510 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by El_comadante »

Hakiz wrote: 07/06/2023 23:08
El_comadante wrote: 04/06/2023 18:53 Jeli ko shvatio, drugovi, novi zakon što hoće Delić vezano za biro? Aktivni, pasivni tamo vamo...
Meni se ne sviđa prijedlog.

Moje mišljenje je da zavod aktivnim i pasivnim može proglasiti samo one koji u zavodu ne traže posao. Ne i one koji ga ne traže u oglasima sredstava informisanja, kucanjem na vrata firme itd.

Zavod mora imati obaveze. Ne može proglasiti pasivnim nekoga kome sam zavod nije pomogao u traženju posla.

Ako zavod ne obavijesti nezaposlenog da postoji radno mjesto za njega i da taj nezaposleni treba otići na tu adresu na razgovor, što se zavoda tiče odgovarajuće radno mjesto za tog nezaposlenog ne postoji. Tada nezaposleni, zapravo, ne može biti pasivan.

Hoću da kažem da zavod mora biti aktivan u povezivanju nezaposlenih i poslodavaca. To mu je osnovna funkcija. Ako zavod to radi, ne bi smio biti u mogućnost bilo koga sankcionisati pod optužbom da ne traži posao. Može ga sankcionisati samo ako nezaposleni ne ode na razgovore na koje ga je zavod poslao. Ni u jednom drugom slučaju.

Trebao bi se donijeti zakon po kojem poslodavac ima pravo radnika tražiti na razne načine, ali da ga mora tražiti i preko zavoda. Ako traži samo na dva načina, jedan mora biti zavod.

Ne mogu sve obaveze pasti isključivo na nezaposlenog.
Ja mislim da oni neznaju riješiti zdravstveno osiguranje pa će riješiti to tako da ostaješ na birou ali pasivni tipa domaćica ili šta ti ja znam.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#8511 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by n+1 »

Podjela na aktivne i pasivne tražitelje posla važna je iz statističkih razloga, jer se svugdje na svijetu nezaposlenima smatraju isključivo oni koji aktivno traže posao, ali ga ne mogu pronaći. Kako je kod nas brojna skupina onih koji posao uopće ne traže, pomenuta podjela dat će nešto realniju sliku nezaposlenosti.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#8512 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

n+1 wrote: 08/06/2023 10:00 Podjela na aktivne i pasivne tražitelje posla važna je iz statističkih razloga, jer se svugdje na svijetu nezaposlenima smatraju isključivo oni koji aktivno traže posao, ali ga ne mogu pronaći. Kako je kod nas brojna skupina onih koji posao uopće ne traže, pomenuta podjela dat će nešto realniju sliku nezaposlenosti.
U ZZRS traže da mjesečno šalješ izvještaj na mail na koje si poslove konkurisao :-) ti trebaš šalješ CV-jeve na uglavnom fiktivne konkurse kako bi bio "aktivan" dok oni samo to uteftere i slobodan si...
McGradySA
Posts: 792
Joined: 24/02/2021 11:25

#8513 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by McGradySA »

Vi koji ste nezaposleni, jeste li bili na posljednjem sajmu zapošljavanja? Kakve uslove sada nude hoteli, restoranski lanci, turističke agencije? Uskoro nam dolaze Nepalci i srednjoškolci na praksu (čitaj kičmaranje).
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#8514 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

Lajavikrelac wrote: 08/06/2023 10:56 U ZZRS traže da mjesečno šalješ izvještaj na mail na koje si poslove konkurisao :-) ti trebaš šalješ CV-jeve na uglavnom fiktivne konkurse kako bi bio "aktivan" dok oni samo to uteftere i slobodan si...
Kod portira u firmi stoji hrpa potvrda na kojima piše: "Ovim potvrđujemo da je_________________kod nas pitao za posao".

Nezaposleni svaki mjesec obiđe 3-5 firmi, portir upiše njegovo ime (Da ne bi sam nezaposleni istim rukopisom upisao ime na nekoliko potvrda različitih firmi) i odnese u zavod. To za firme iz grada u kojme živi.

Preko Emaila za firme iz drugih gradova isto, pošalju mu Email i gotovo. A, vidi, nezaposlen je. Odakle mu novac da kupi kompjuter i mobitel na kojima će čitati Email? Nema Email, opet ode po potvrdu :wink:

Neće se tako ništa riješiti. Ono šta zavod treba da uradi je da bude aktivan, da poveže nezaposlenog i poslodavca, ne da pita "A zašto nisi tažio posao", da bude statističar, zapisničar. A kada zavod bude tražio posao nezaposlenom i poslodacu radnika, imat će bolju sliku ko stvarno želi a ko ne želi da radi i ko stvarno želi a ko ne želi da zaposli radnika.

Opet kažem, obaveza ne samo nezaposlenog, nego i poslodavca da obavezno preko zavoda traže posao/radnika. Drugi načini da su dozvoljeni, ali preko zavoda da je obavezno. Tako će se smanjiti i broj radnika na crno i ako ima poslodavaca takođe "na crno". I obaveza zavoda sa aktivno povezuje. U Zavodu je CV radnika, poslodavac traži radnika, u zavodu pronađu da bi CV mogao odgovarati potražnji i jave oboma da se sastanu.

Znam da je zavod samo jednom nazvao jednog RVI i pitao "A šta biste Vi mogli raditi osim onoga šta Vam je zanimanje iz diplome? Znate, Vlada KS je odlučila da se ispoštuje zakon o procentu, broju RVI koji institucije trebaju imati kao zaposlene, pa sada zovemo RVI koji su na zavodu da vidimo ko bi šta htio i mogao raditi." Pa krenula priča: Završio ove škole, a radio do sada ovo, ono, ima te hobije pa bi mogao bi i ovo, ono, govori te jezike itd.

Sve vrijeme dok taj RVI govori šta bi mogao, osoba iz zavoda ponavlja "Recimo portir, kurir" Ništa drugo ne spominje.

Ima tome više od 6 mjeseci. Ništa od tog zapošljavanja do danas ne bi.

Bilo bi čudo da se dogodi, trojci vjerovati je kao vjerovati SDA, besmisleno.

A sada će taj RVI morati svaki mjesec zavodu dokazivati da je tražio posao. Bolan, mladi zdravi ljudi ne mogu naći posao, a da pedesetogodišnjak (ako je RVI teško da će biti mlađi) ili stariji, sa nekim višim procentom invalidnosti (50, 60 i više) bude interesantan nekoj firmi. Neće ga niko zaposliti. Samo mu ostaje da dočeka ono da u penziju može otići sa 57-58 godina (65-2 x Ratni period). Rijetki su izuzeci koji su u toj situaciji intresantni firmama.

Baš ga briga. Invalidninu ima, ako mu je malo sam će pokušavati da se snađe (ako ne može naći legalan posao, može se baviti kriminalom :mrgreen: ), naknadu sa zavoda ionako nema, davno istekla, kao RVI ako nije zaposlen i nije na zavodu ima pravo na zdravstveno osiguranje po statusu RVI (RVI imaju pravo na zdravstveno osiguranje ako nisu osigurani po drugom osnovu), jedino šta će izgubiti, barem u KS, je pravo na mjesečnu kartu za nezaposlene. Švercat će se.

Mladi će, možda, morati trčkarati i dokazivati da ne izgube zdravstveno.

Kada već ovo pišem, šta bi sa obećanjem Forte da će svi građani KS biti zdravstveno osigurani, bez obzira na status (nezaposlenost itd)?

Obećanje ludom radovanje, kao i ono zapošljavanje RVI?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#8515 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Haris.ba »

Ukinuti zavode za zaposljavanje. :D
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#8516 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by n+1 »

Ma realno, napraviti bazu nezaposlenih kojoj poslodavci mogu slobodno pristupati i direktno kontaktirati nezaposlene, nakon što filtriraju profil radnika koji im treba. Nema potrebe za gatekeeperima koji uvaljuju mamine i tatine sinove kad se jave poslodavci.

Skresati ostatak zavoda na savjetodavne usluge i prekvalifikacije.
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#8517 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

Haris.ba wrote: 08/06/2023 13:10 Ukinuti zavode za zaposljavanje. :D
Nije to bila poenta.

Učiniti ih aktivnim u posredovanju pri zapošljavanju. I tek onda im dati pravo da sankcionišu one koji odbijaju poslove.

Zašto ne bi zavod morao dokazivati svaki mjesec koliko je nezaposlenih i poslodavaca povezao (ne moraju se nezaposleni i poslodavac dogovoroti o zaposlenju, mogu ne odgovarati jedno drugom, ali zavod mora da ih poveže), pa ako nije kako treba, direktoru otkaz? To bi bio ekvivalent ukidanja zdravstvenog onome ko zavodu ne dostavi potvrde da je tražio posao.

Sve dok zavod ne bude aktivan u posredovanju, ne bi smio biti sudija i dželat.

Naravno, donijet će se propisi po kojima zavod ne mora ništa raditi i sva odgovornost će biti na nezaposlenom.

Samo lamentiram.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#8518 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Haris.ba »

Hakiz wrote: 08/06/2023 13:18
Naravno, donijet će se propisi po kojima zavod ne mora ništa raditi i sva odgovornost će biti na nezaposlenom.

Samo lamentiram.
Naravno. Zato je najbolje ih skroz ukinuti.

Ali, bice tako ako kazes. Malo sminke, i to je to.
_huzzah_001
Posts: 59
Joined: 22/06/2021 14:37

#8519 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by _huzzah_001 »

Pozdrav. Studentica sam Ekonoskog fakulteta u Sarajevu. Htjela bih da steknem iskustvo u poslovima administracije, finansija, ljudskih resursa.. tačnije iskustva u struci. Tražila sam po internetu oglase ali nisam naišla niti na jedan odgovarajuci. Zanima me da li ima mogucnosti da nadjem posao ( odgovara i neplaceni) na navedem pozicijama, da li ima neko preduzece koje nudi praksu jer mi jako bitno da steknem iskustvo.
Hvala unalprijed.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#8520 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

_huzzah_001 wrote: 10/06/2023 16:07 Pozdrav. Studentica sam Ekonoskog fakulteta u Sarajevu. Htjela bih da steknem iskustvo u poslovima administracije, finansija, ljudskih resursa.. tačnije iskustva u struci. Tražila sam po internetu oglase ali nisam naišla niti na jedan odgovarajuci. Zanima me da li ima mogucnosti da nadjem posao ( odgovara i neplaceni) na navedem pozicijama, da li ima neko preduzece koje nudi praksu jer mi jako bitno da steknem iskustvo.
Hvala unalprijed.
Ne mozes neplaceno jer te mora nekako prijaviti, ugovor ili nesta....ali ti im te pare mozes vratiti...cudi me da do sad nisi nasla posao.....
iz zadnje klupe
Posts: 938
Joined: 27/07/2012 18:10

#8521 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by iz zadnje klupe »

Ne ide to tako napreskak, prvo moras zavrsiti fakultet pa traziti volonterske poslove u svojoj struci, al probaj, velika je mogucnodt da te uzmu za poslove koji svi iznjegavaju, kopiranje mstrijala, zavodjenje dokumenata u Kif i Kuf, a pravo iskustvo znaci da neki mentor odvoji svoje vrijeme da te nesto nauci, a zasto bi to neko radio pored svog redovnog posla, ali ako si voljna probaj,
dema225
Posts: 107
Joined: 18/11/2012 01:11

#8522 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by dema225 »

iz zadnje klupe wrote: 11/06/2023 14:42 Ne ide to tako napreskak, prvo moras zavrsiti fakultet pa traziti volonterske poslove u svojoj struci, al probaj, velika je mogucnodt da te uzmu za poslove koji svi iznjegavaju, kopiranje mstrijala, zavodjenje dokumenata u Kif i Kuf, a pravo iskustvo znaci da neki mentor odvoji svoje vrijeme da te nesto nauci, a zasto bi to neko radio pored svog redovnog posla , ali ako si voljna probaj,
I onda firme kukaju po klix-u kako ne mogu naci radnike :-)
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#8523 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Digla_da_kreci »

Trebalo bi da se odradjuje pripravnicki, volonterski i generalno nesto radi za vrijeme studija tako da kad actually dobijes diplomu si spreman za rad i imas neko hands on iskustvo u stvarnom biznis svijetu.
Ogroman je minus nicim se ne baviti i imati prazan cv na kraju faxa. Nije tu stvar samo u sticanju prakse za ono sto se skolujes, nego i radne etike, umijece hendlanja sa razlicitim ljudima, kako pristupiti problemu i rijesiti ga, ucenje poslovne komunikacije i profesionalnog ponasanja, organizacija, stvaranje konekcija i poznanstava, kontrola emotivnih stanja, uci se i o sebi i otkrivaju svoje slabe tacke kao i prednosti..
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#8524 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

Digla_da_kreci wrote: 11/06/2023 15:10 Trebalo bi da se odradjuje pripravnicki, volonterski i generalno nesto radi za vrijeme studija tako da kad actually dobijes diplomu si spreman za rad i imas neko hands on iskustvo u stvarnom biznis svijetu.
Ogroman je minus nicim se ne baviti i imati prazan cv na kraju faxa. Nije tu stvar samo u sticanju prakse za ono sto se skolujes, nego i radne etike, umijece hendlanja sa razlicitim ljudima, kako pristupiti problemu i rijesiti ga, ucenje poslovne komunikacije i profesionalnog ponasanja, organizacija, stvaranje konekcija i poznanstava, kontrola emotivnih stanja, uci se i o sebi i otkrivaju svoje slabe tacke kao i prednosti..
E, sad, reci poslodavcu da bi trebao primiti studenta na pripravnički, i još dok tu stiče iskustvo da mu plati neki džeparac.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#8525 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Snake Eyes »

Zavod za zaposljavanje svojim postojanjem vec smanjuje broj nezaposlenih, nazalost, povecava i broj besposlenih.
Opet, zar to nije dovoljno?
Post Reply