Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#4926 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ProgramskiJezik »

Hakiz wrote: 27/10/2021 13:42
Sydnor wrote: 27/10/2021 13:32 Šta misliš što Švabe lete zaposlit Bosanca, a ne Pakistanca ili Nigerijca? Nije zato što smo im draži vjeruj mi.
Baš zato. Mi smo im "bliži" mentalitetom, draži, i pored islama i ostalih razlika, ipak smo Evropljani i evropski način života preferiramo.

Ali i nas tamo zapošljavaju na plate od 2.000 eura zato što Nijemac traži 5.000 ili neće da radi neke poslove.
zavisi jbga, ja kao inzinjer imam vecu platu nego neki domaci inzinjeri, al da se moram potrudit 3x vise nego svabo da dobijem vecu platu to je sigurno.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#4927 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by oruzana_pobuna »

_BataZiv_0809 wrote: 27/10/2021 15:07
Hakiz wrote: 27/10/2021 13:42

Baš zato. Mi smo im "bliži" mentalitetom, draži, i pored islama i ostalih razlika, ipak smo Evropljani i evropski način života preferiramo.

Ali i nas tamo zapošljavaju na plate od 2.000 eura zato što Nijemac traži 5.000 ili neće da radi neke poslove.
Islam dolazi u paketu sa Bosnjacima i Siptarima. Dakle manji dio balkanske kvote.
ok sve, otkad je postalo normala vrijedjat jedan narod ? je l ta privilegija dolazi sa administratorskim pravima? samo nako pitam.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4928 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

Ok s hrvatima dolazi sintoizam
User avatar
konektovan
Posts: 40073
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#4929 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by konektovan »

oruzana_pobuna wrote: 27/10/2021 15:16
_BataZiv_0809 wrote: 27/10/2021 15:07

Islam dolazi u paketu sa Bosnjacima i Siptarima. Dakle manji dio balkanske kvote.
ok sve, otkad je postalo normala vrijedjat jedan narod ? je l ta privilegija dolazi sa administratorskim pravima? samo nako pitam.
U skladu sa trenutnim političkim prilikama,...a sve cojek misli fgr...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4930 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by _BataZiv_0809 »

Sta je uvreda?
Hakiz
Posts: 39901
Joined: 30/07/2015 20:01

#4931 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

detroit-mercy wrote: 27/10/2021 14:45
Hakiz wrote: 27/10/2021 13:42

Baš zato. Mi smo im "bliži" mentalitetom, draži, i pored islama i ostalih razlika, ipak smo Evropljani i evropski način života preferiramo.

Ali i nas tamo zapošljavaju na plate od 2.000 eura zato što Nijemac traži 5.000 ili neće da radi neke poslove.
Hoces reci da zidar Bosanac ima dvicu a zidar Svabo peticu :mrgreen:, slaba ti je ta matematika skroz :skoljka:. I cuj Nijemac trazi :mrgreen:, Nijemac nista ne trazi, mislim moze da trazi ali sta ce dobiti je drugo pitanje, trziste odredjuje koliko se zaradjuje a ne sta neko trazi. Mozes ti traziti i desetku ali da li ces dobiti je drugo pitanje.
Mislim ne da ima 2 nego da kaže, neću ti raditi za 2, eno ti Bosanaca i Somalijaca. Zato Bosanac može raditi tamo za 2, jer da Švabo hoće radi, Bosanac bi bio ovdje i radio za 600. Konvertibilnih.
Hakiz
Posts: 39901
Joined: 30/07/2015 20:01

#4932 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

Black swan wrote: 27/10/2021 14:31 na forumu ima varioca? :D
osobno ne znam ni jednog stojovođu varioca i njegovatelja :D
A STARx, muha_sa, ima ih još...
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#4933 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by oruzana_pobuna »

_BataZiv_0809 wrote: 27/10/2021 15:41 Sta je uvreda?
ako mislis da si faca sto nekog nazivas siptarom - vjeruj da nisi, pogotovo ne ovako pickasto iza ekrana ;-) .... ja znam kako se na albanskom kaze albanac - a isto tako je poznato ko i zasto ih zove "siptarima" ....
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4934 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by _BataZiv_0809 »

oruzana_pobuna wrote: 27/10/2021 15:46
_BataZiv_0809 wrote: 27/10/2021 15:41 Sta je uvreda?
ako mislis da si faca sto nekog nazivas siptarom - vjeruj da nisi, pogotovo ne ovako pickasto iza ekrana ;-) .... ja znam kako se na albanskom kaze albanac - a isto tako je poznato ko i zasto ih zove "siptarima" ....
Ne mislim, faca sam zbog drugih razloga, odnosno onoga sto sam ulozio u sebe.

Tako ih zovem cijeli zivot. Nije se nijedan zalio. A i zasto bi?

Albanija (albanski: Shqipëria, znači Zemlja orlova) sredozemna je država južne Europe.

https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Albanija

Imas li jos adolescentskih upadica ili da zakljucimo ovu pricu? Hvala.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#4935 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by oruzana_pobuna »

zalim te.... :-) eto ti jedna pubertetska upadica
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4936 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by detroit-mercy »

_BataZiv_0809 wrote: 27/10/2021 15:49
oruzana_pobuna wrote: 27/10/2021 15:46

ako mislis da si faca sto nekog nazivas siptarom - vjeruj da nisi, pogotovo ne ovako pickasto iza ekrana ;-) .... ja znam kako se na albanskom kaze albanac - a isto tako je poznato ko i zasto ih zove "siptarima" ....
Ne mislim, faca sam zbog drugih razloga, odnosno onoga sto sam ulozio u sebe.

Tako ih zovem cijeli zivot. Nije se nijedan zalio. A i zasto bi?

Albanija (albanski: Shqipëria, znači Zemlja orlova) sredozemna je država južne Europe.

https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Albanija

Imas li jos adolescentskih upadica ili da zakljucimo ovu pricu? Hvala.
Gledaj, i crnci sebe medjusobno nazivaju nigga :skoljka: ali kad je izgovoreno od strane osoba druge boje koze onda poprima sasvim drugu konotaciju.
Siptar znam ko koristi i zasto tako da ti ovo bas i ne stoji.
Hakiz
Posts: 39901
Joined: 30/07/2015 20:01

#4937 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

Mislim da se ćifuti ne bune...

Cigani sigurno ne.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4938 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by detroit-mercy »

Hakiz wrote: 27/10/2021 15:41
detroit-mercy wrote: 27/10/2021 14:45
Hoces reci da zidar Bosanac ima dvicu a zidar Svabo peticu :mrgreen:, slaba ti je ta matematika skroz :skoljka:. I cuj Nijemac trazi :mrgreen:, Nijemac nista ne trazi, mislim moze da trazi ali sta ce dobiti je drugo pitanje, trziste odredjuje koliko se zaradjuje a ne sta neko trazi. Mozes ti traziti i desetku ali da li ces dobiti je drugo pitanje.
Mislim ne da ima 2 nego da kaže, neću ti raditi za 2, eno ti Bosanaca i Somalijaca. Zato Bosanac može raditi tamo za 2, jer da Švabo hoće radi, Bosanac bi bio ovdje i radio za 600. Konvertibilnih.
Nigdje veze, ne znam radi cega mislis da ce Svabo za isti posao dobiti 2 ili 3 puta vecu zaradu od Bosanca ili Somalijca ili ce birati sta da radi ili ne radi. Ovdje se veoma cesto neke stvari posmatraju tako povrsno pri cemu se zanemaruje sta ta radna snaga nudi trzistu. Nasi inzninjeri/zidari/bolnicaru rade u principu za iste pare (u pet deka gore dole) kao i recimo domaci. Razlika moze biti samo u tome sto nasi u pocetku pristaju na bilo kakav posao samo da se dobije stalni boravak ili radna dozvola poslije toga se stvari iznivelisu.
Na stranu sto iz emigracije dolazi dosta radne snage koja je nisko ili nikako kvalifikovana, tako da ce jedan Svabo pena radije sjediti na socijali nego raditi bilo sta dok imigranti nemaju to komociju.
Te bajke o 2,3 ili 5 puta placenijima Svabama ili Amerikancima za isti posao, ostavite za djeciji program. Jer da je tako, uskoro niti u jednoj firmi u Svabiji ili Americi ne bi mogao naci domaceg radnika :mrgreen: kapitalizam brale :mrgreen:.
Hakiz
Posts: 39901
Joined: 30/07/2015 20:01

#4939 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

detroit-mercy wrote: 27/10/2021 16:16
Hakiz wrote: 27/10/2021 15:41

Mislim ne da ima 2 nego da kaže, neću ti raditi za 2, eno ti Bosanaca i Somalijaca. Zato Bosanac može raditi tamo za 2, jer da Švabo hoće radi, Bosanac bi bio ovdje i radio za 600. Konvertibilnih.
Nigdje veze, ne znam radi cega mislis da ce Svabo za isti posao dobiti 2 ili 3 puta vecu zaradu od Bosanca ili Somalijca ili ce birati sta da radi ili ne radi. Ovdje se veoma cesto neke stvari posmatraju tako povrsno pri cemu se zanemaruje sta ta radna snaga nudi trzistu. Nasi inzninjeri/zidari/bolnicaru rade u principu za iste pare (u pet deka gore dole) kao i recimo domaci. Razlika moze biti samo u tome sto nasi u pocetku pristaju na bilo kakav posao samo da se dobije stalni boravak ili radna dozvola poslije toga se stvari iznivelisu.
Na stranu sto iz emigracije dolazi dosta radne snage koja je nisko ili nikako kvalifikovana, tako da ce jedan Svabo pena radije sjediti na socijali nego raditi bilo sta dok imigranti nemaju to komociju.
Te bajke o 2,3 ili 5 puta placenijima Svabama ili Amerikancima za isti posao, ostavite za djeciji program. Jer da je tako, uskoro niti u jednoj firmi u Svabiji ili Americi ne bi mogao naci domaceg radnika :mrgreen: kapitalizam brale :mrgreen:.
Hajde, izvrći šta sam rekao. Nema veze, ionako nećemo mi riješiti taj problem, nego raditi za 2 tamo ili 600 ovdje :lol:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#4940 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Danas me zove nepoznat broj SA pozivni, predstavi se ženska osoba da zove iz Comtrade gdje sam aplicirao za komercijalistu, što svi vole zvati key account manager ne znam zašto :-) Kaže da dođem tu i tu u BL na testiranje. Oprostite, kakvo testiranje? Pa piše se test logički mislim, engleskog jezika i još nešto reče :roll: Velim slušajte me ovako: ako ste zainteresovani za saradnju možemo dogovoriti sastanak u četiri oka kao što se i radi u normalnom svijetu pa lijepo da mi iznesete ponudu i zahtjeve, jer sam vam ja poslao sve reference i preporuke. Te HR menadžerska preseravanja me ne zanimaju i ne volim da prave budalu od mene. Veli ona, ok poštujem, hvala i prijatno...

More m'rš! :oops:
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4941 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by detroit-mercy »

Hakiz wrote: 27/10/2021 16:17
detroit-mercy wrote: 27/10/2021 16:16
Nigdje veze, ne znam radi cega mislis da ce Svabo za isti posao dobiti 2 ili 3 puta vecu zaradu od Bosanca ili Somalijca ili ce birati sta da radi ili ne radi. Ovdje se veoma cesto neke stvari posmatraju tako povrsno pri cemu se zanemaruje sta ta radna snaga nudi trzistu. Nasi inzninjeri/zidari/bolnicaru rade u principu za iste pare (u pet deka gore dole) kao i recimo domaci. Razlika moze biti samo u tome sto nasi u pocetku pristaju na bilo kakav posao samo da se dobije stalni boravak ili radna dozvola poslije toga se stvari iznivelisu.
Na stranu sto iz emigracije dolazi dosta radne snage koja je nisko ili nikako kvalifikovana, tako da ce jedan Svabo pena radije sjediti na socijali nego raditi bilo sta dok imigranti nemaju to komociju.
Te bajke o 2,3 ili 5 puta placenijima Svabama ili Amerikancima za isti posao, ostavite za djeciji program. Jer da je tako, uskoro niti u jednoj firmi u Svabiji ili Americi ne bi mogao naci domaceg radnika :mrgreen: kapitalizam brale :mrgreen:.
Hajde, izvrći šta sam rekao. Nema veze, ionako nećemo mi riješiti taj problem, nego raditi za 2 tamo ili 600 ovdje :lol:
Ne izvrcem nego jednostavno ne znas sta pricas. Bosanac ne ide tamo da radi zato sto Svabo nece da radi nesto (da razbijemo i taj mit) vec sto svapska ekonomija raste puno brze od rasta stanovnistva i sto im fali kadrova svih vrsta. Jednostavno, Svabice se guze ali ne radjaju ako je tako jednostavnije.
Na drugu stranu imas i cinjenicu da je domace stanovnistvo uglavnom kvalifikovanije (sve vise mladjih narastaja se obrazuje sve vise i vise) tako da nece neko ko ima zavrsen zanat za klima instalatera nece ici da cisti aerodrom ili neko ko je inzinjer nece ici da montira regips ploce po zgradama. Svabo koji nema nikakvu kvalifikaciju ili jako slabu kvalifikaciju/obrzovanje ce raditi ono sto mora a ne sto zeli zajedno sa Bosancima ili Somalijcima istih kvalifikacija.
Hakiz
Posts: 39901
Joined: 30/07/2015 20:01

#4942 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hakiz »

detroit-mercy wrote: 27/10/2021 16:26
Hakiz wrote: 27/10/2021 16:17

Hajde, izvrći šta sam rekao. Nema veze, ionako nećemo mi riješiti taj problem, nego raditi za 2 tamo ili 600 ovdje :lol:
Ne izvrcem nego jednostavno ne znas sta pricas. Bosanac ne ide tamo da radi zato sto Svabo nece da radi nesto (da razbijemo i taj mit) vec sto svapska ekonomija raste puno brze od rasta stanovnistva i sto im fali kadrova svih vrsta. Jednostavno, Svabice se guze ali ne radjaju ako je tako jednostavnije.
Na drugu stranu imas i cinjenicu da je domace stanovnistvo uglavnom kvalifikovanije (sve vise mladjih narastaja se obrazuje sve vise i vise) tako da nece neko ko ima zavrsen zanat za klima instalatera nece ici da cisti aerodrom ili neko ko je inzinjer nece ici da montira regips ploce po zgradama. Svabo koji nema nikakvu kvalifikaciju ili jako slabu kvalifikaciju/obrzovanje ce raditi ono sto mora a ne sto zeli zajedno sa Bosancima ili Somalijcima istih kvalifikacija.
Kako ti kažeš.
User avatar
Rothmans
Posts: 2848
Joined: 21/11/2019 21:32

#4943 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Rothmans »

akcija007 wrote: 25/10/2021 23:37 Mercator isplacuje topli.obrok na Pika karticu.
Na tekuci idu plata i karta . A topli na Piku koju mozes potrositi u Mercatoru. To nije ova pika na kojoj se bodovi skupljaju vec neka druga na koju oni uplate topli i ti provlacis u prodavnici dok ne potrosis.
Konzum u zenici , 450 na banku , 150 na pika karticu
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#4944 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

Hakiz wrote: 27/10/2021 16:26
detroit-mercy wrote: 27/10/2021 16:26
Ne izvrcem nego jednostavno ne znas sta pricas. Bosanac ne ide tamo da radi zato sto Svabo nece da radi nesto (da razbijemo i taj mit) vec sto svapska ekonomija raste puno brze od rasta stanovnistva i sto im fali kadrova svih vrsta. Jednostavno, Svabice se guze ali ne radjaju ako je tako jednostavnije.
Na drugu stranu imas i cinjenicu da je domace stanovnistvo uglavnom kvalifikovanije (sve vise mladjih narastaja se obrazuje sve vise i vise) tako da nece neko ko ima zavrsen zanat za klima instalatera nece ici da cisti aerodrom ili neko ko je inzinjer nece ici da montira regips ploce po zgradama. Svabo koji nema nikakvu kvalifikaciju ili jako slabu kvalifikaciju/obrzovanje ce raditi ono sto mora a ne sto zeli zajedno sa Bosancima ili Somalijcima istih kvalifikacija.
Kako ti kažeš.

ALi cojk je ubo.....nije nista fulio....
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#4945 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by moonca »

....poznajem momka.. rodjen u Njemackoj, majka Bosanka .... srednje obrazovanje. neche da radi s strancima ( trenutno na studijama u Hrvatskoj) .. isti razlog imaju i Njemci, kako on objasnjava...

...jednostavno. neka zanimanja/ poslovi, su samo izgleda za strance
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4946 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by detroit-mercy »

moonca wrote: 27/10/2021 18:25 ....poznajem momka.. rodjen u Njemackoj, majka Bosanka .... srednje obrazovanje. neche da radi s strancima ( trenutno na studijama u Hrvatskoj) .. isti razlog imaju i Njemci, kako on objasnjava...

...jednostavno. neka zanimanja/ poslovi, su samo izgleda za strance
eki ovo, rodjen u Njemackoj, majka Bosanka, mogao bi podpasti pod strance, ima zavrsenu srednju :mrgreen: nece da radi sa strancima :mrgreen:. Pa sta ce sa srednjom zavrsenom raditi, operistati u klinici Schwarzwald :-). Ali poenta je da nece da radi sa strancima ali je otisao studirati sa strancima :mrgreen:. Taj balavac na osnovu koga ti izvodis zakljucke, ne zna ni kud je poso ni kud je doso.
Nece da radi sa strancima :mrgreen:.
Btw, ja vec godinama radim za njemacku firmu koja je puna stranca, od portira na vratima pa do direktorskih mjesta :skoljka:.
Neki poslovi su samo za ljude koji nemaju nikakve kavalifikacije i koji ne znaju nista da rade. Sta mislis da moze jedan Somalijac raditi koji vjerovatno ima jako slabo ili nikakvo obrazovanje, ugradjivati pacemaker-e :mrgreen:.
https://www.bloomberg.com/opinion/artic ... n-the-u-s-
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#4947 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by moonca »

detroit-mercy wrote: 27/10/2021 19:47
moonca wrote: 27/10/2021 18:25 ....poznajem momka.. rodjen u Njemackoj, majka Bosanka .... srednje obrazovanje. neche da radi s strancima ( trenutno na studijama u Hrvatskoj) .. isti razlog imaju i Njemci, kako on objasnjava...

...jednostavno. neka zanimanja/ poslovi, su samo izgleda za strance
eki ovo, rodjen u Njemackoj, majka Bosanka, mogao bi podpasti pod strance, ima zavrsenu srednju :mrgreen: nece da radi sa strancima :mrgreen:. Pa sta ce sa srednjom zavrsenom raditi, operistati u klinici Schwarzwald :-). Ali poenta je da nece da radi sa strancima ali je otisao studirati sa strancima :mrgreen:. Taj balavac na osnovu koga ti izvodis zakljucke, ne zna ni kud je poso ni kud je doso.
Nece da radi sa strancima :mrgreen:.
Btw, ja vec godinama radim za njemacku firmu koja je puna stranca, od portira na vratima pa do direktorskih mjesta :skoljka:.
Neki poslovi su samo za ljude koji nemaju nikakve kavalifikacije i koji ne znaju nista da rade. Sta mislis da moze jedan Somalijac raditi koji vjerovatno ima jako slabo ili nikakvo obrazovanje, ugradjivati pacemaker-e :mrgreen:.
https://www.bloomberg.com/opinion/artic ... n-the-u-s-
Ne znam ko je pogrijeshio u odgoju.... i meni je takav stav cudan. ( mada. kako slusam pojedine komentare, 'stranaca' i ovdje u USA. vrlo su vokalni, za npr. ilegalne Meksikance, i ista vezano za pomoch istim.... ) no, jednostavno, mlad je .. .kao sto i za domace mlade kaze... ne vole 'strance'
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4948 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by detroit-mercy »

moonca wrote: 27/10/2021 19:55
detroit-mercy wrote: 27/10/2021 19:47
eki ovo, rodjen u Njemackoj, majka Bosanka, mogao bi podpasti pod strance, ima zavrsenu srednju :mrgreen: nece da radi sa strancima :mrgreen:. Pa sta ce sa srednjom zavrsenom raditi, operistati u klinici Schwarzwald :-). Ali poenta je da nece da radi sa strancima ali je otisao studirati sa strancima :mrgreen:. Taj balavac na osnovu koga ti izvodis zakljucke, ne zna ni kud je poso ni kud je doso.
Nece da radi sa strancima :mrgreen:.
Btw, ja vec godinama radim za njemacku firmu koja je puna stranca, od portira na vratima pa do direktorskih mjesta :skoljka:.
Neki poslovi su samo za ljude koji nemaju nikakve kavalifikacije i koji ne znaju nista da rade. Sta mislis da moze jedan Somalijac raditi koji vjerovatno ima jako slabo ili nikakvo obrazovanje, ugradjivati pacemaker-e :mrgreen:.
https://www.bloomberg.com/opinion/artic ... n-the-u-s-
Ne znam ko je pogrijeshio u odgoju.... i meni je takav stav cudan. ( mada. kako slusam pojedine komentare, 'stranaca' i ovdje u USA. vrlo su vokalni, za npr. ilegalne Meksikance, i ista vezano za pomoch istim.... ) no, jednostavno, mlad je .. .kao sto i za domace mlade kaze... ne vole 'strance'
Sacekaj jos malo ovaj pritisak nedostatka radne snage pa ces vidjeti kad pola ovih ilegalnih postanu leglani, ekonomija ima svoje zakone :mrgreen:. Nece je zaustaviti sta neki svapsk pena ili americki redneck misli o strancima :mrgreen:
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#4949 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by geralt »

Lajavikrelac wrote: 27/10/2021 16:24 Danas me zove nepoznat broj SA pozivni, predstavi se ženska osoba da zove iz Comtrade gdje sam aplicirao za komercijalistu, što svi vole zvati key account manager ne znam zašto :-) Kaže da dođem tu i tu u BL na testiranje. Oprostite, kakvo testiranje? Pa piše se test logički mislim, engleskog jezika i još nešto reče :roll: Velim slušajte me ovako: ako ste zainteresovani za saradnju možemo dogovoriti sastanak u četiri oka kao što se i radi u normalnom svijetu pa lijepo da mi iznesete ponudu i zahtjeve, jer sam vam ja poslao sve reference i preporuke. Te HR menadžerska preseravanja me ne zanimaju i ne volim da prave budalu od mene. Veli ona, ok poštujem, hvala i prijatno...

More m'rš! :oops:
U "normalnom svijetu" je testiranje kandidata za posao sasvim normalna stvar. U mojoj firmi recimo, ako se za poziciju trazi poznavanje engleskog, svi koji udju u uzi izbor moraju proci testiranje engleskog koje organizuje i placa firma. Dzaba im da imaju bunt certifikata i referenci deblji od sabranih djela Tolstoja, ako ne prodju testiranje, nece biti primljeni.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#4950 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by madner »

Pa to i jeste bio razlog za dopustanje migracije. Svi vide milion koji se ne uklopi, pravi vide 20 koji su se vec asimilirali.

Isto za USA, kompanije su za migraciju jer inace je radna snaga preskupa.
Post Reply