Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#4051 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Sydnor »

drndalo wrote: 09/06/2021 10:41
McGradySA wrote: 09/06/2021 08:59
Ja imam diplomu sa kursa za Word,Excel i Power Point ali neke prastare organizacije koja više ni ne postoji.Da li moram sad to ponovo polagati?
Naravno da ne. Ako imas papir s pecatom, udri...
Ma mora ako će predavat išta za budžet. Naravno platiš 90 maraka, položiš za 10 min i imaš "papir".

Samo se on priznaje.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4052 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by drndalo »

Sydnor wrote: 24/07/2021 09:35
drndalo wrote: 09/06/2021 10:41

Naravno da ne. Ako imas papir s pecatom, udri...
Ma mora ako će predavat išta za budžet. Naravno platiš 90 maraka, položiš za 10 min i imaš "papir".

Samo se on priznaje.
Pa ima vec papir... Ko zna da firma ne postoji sada?
SuperSy
Posts: 446
Joined: 12/07/2021 21:27

#4053 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by SuperSy »

Ja ne znam vise sta da radim. Bez radnog iskustva sam, niko ne daje priliku mladima. Na birou sam godinu dana u Sarajevu ne mogu da nadem nikakav posao. Na mojposao ba oglasi traju mjesec dana i niko me ne zove. Na birou za zapošljavanje nemaju 10 oglasa u sedmici. U Hrvatskoj nse prijavljivaao niko ne zove. Je li moguće da u Sarajevu ne mogu naci posao ? Najgori grad na svijetu.
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#4054 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

SuperSy wrote: 24/07/2021 14:43 Ja ne znam vise sta da radim. Bez radnog iskustva sam, niko ne daje priliku mladima. Na birou sam godinu dana u Sarajevu ne mogu da nadem nikakav posao. Na mojposao ba oglasi traju mjesec dana i niko me ne zove. Na birou za zapošljavanje nemaju 10 oglasa u sedmici. Je li moguće da u Sarajevu ne možeš naci posao ?
Fataj se noge vani kako znas i umijes......a ako je tolika kriza vazda mozes da odes vani na crno radis koji mjesec i nazad kuci.....ali to nosi rizike tipa da te ne plate, da se ne mozes vratit kuci itd itd veca je ovo vjerovatnoca nego da te ufate kako radis na crno....tako da ako se odlucis na crno idi samo sa provjerenim ljudima i ekipama....
Najbolje je legalno ali korona unazadlia sve....a radnika ne da fali......jos ako znas njemacki eto te na konju veoma brzo bi dobio papire.....
markopd
Posts: 868
Joined: 01/12/2019 23:08

#4055 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by markopd »

SuperSy wrote: 24/07/2021 14:43 Ja ne znam vise sta da radim. Bez radnog iskustva sam, niko ne daje priliku mladima. Na birou sam godinu dana u Sarajevu ne mogu da nadem nikakav posao. Na mojposao ba oglasi traju mjesec dana i niko me ne zove. Na birou za zapošljavanje nemaju 10 oglasa u sedmici. U Hrvatskoj nse prijavljivaao niko ne zove. Je li moguće da u Sarajevu ne mogu naci posao ? Najgori grad na svijetu.
Samo veza(štela) ili gotovina u koverti za zaposlenje...sve ostalo ti je samo gubljenje vremena.Bez štele i pare možeš upasti jedino kod nekog robovlasnika koji će te "iscjediti" za šaku paru i iskoristiti tvoju situaciju.Ako nisi solventan i nemaš štelu,samo preko "crte",nema druge.
User avatar
Rothmans
Posts: 2848
Joined: 21/11/2019 21:32

#4056 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Rothmans »

SuperSy wrote: 24/07/2021 14:43 Ja ne znam vise sta da radim. Bez radnog iskustva sam, niko ne daje priliku mladima. Na birou sam godinu dana u Sarajevu ne mogu da nadem nikakav posao. Na mojposao ba oglasi traju mjesec dana i niko me ne zove. Na birou za zapošljavanje nemaju 10 oglasa u sedmici. U Hrvatskoj nse prijavljivaao niko ne zove. Je li moguće da u Sarajevu ne mogu naci posao ? Najgori grad na svijetu.
Daju privatnici, vec ti je neko rekao. Doduse , oni te natjeraju da svaki dinar bas zaradis , al sta bi. Rintacis ,zaradjujes sebi dinar ,a uporedo s tim ucis njemacki il trazis bolje ovde. Sve je bolje od sjedenja i ocajavanja
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4057 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by _BataZiv_0809 »

SuperSy wrote: 24/07/2021 14:43 Ja ne znam vise sta da radim. Bez radnog iskustva sam, niko ne daje priliku mladima. Na birou sam godinu dana u Sarajevu ne mogu da nadem nikakav posao. Na mojposao ba oglasi traju mjesec dana i niko me ne zove. Na birou za zapošljavanje nemaju 10 oglasa u sedmici. U Hrvatskoj nse prijavljivaao niko ne zove. Je li moguće da u Sarajevu ne mogu naci posao ? Najgori grad na svijetu.
Sta si zavrsio?
User avatar
aCme
Posts: 3431
Joined: 23/04/2010 01:06

#4058 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by aCme »

Ima posla ko hoće da radi :izet:
housetent
Posts: 267
Joined: 01/02/2011 18:31

#4059 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by housetent »

Ja samo molim boga da u narednih nekoliko godina odavde pobjegne bar jedno jos 100 hiljada radnika.
User avatar
xPaco1337
Posts: 1030
Joined: 30/09/2020 14:34

#4060 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by xPaco1337 »

Moj prijedlog je da radis sezonski u HR.U istoj sam situaciji manje vise da nmg nac posao i evo ovde radim.Sad nije magicno zavisi gdje upadnes ovo govorim za Turisticki sektor.Ali ono posao je kad je non-corona vrijeme ljudi rade 6mj dodu kuci i izostake od prekovremenih dobijanu jos par mjeseci i naravno stimulacije,bozicnice i sl.
housetent
Posts: 267
Joined: 01/02/2011 18:31

#4061 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by housetent »

xPaco1337 wrote: 30/07/2021 18:15 Moj prijedlog je da radis sezonski u HR.U istoj sam situaciji manje vise da nmg nac posao i evo ovde radim.Sad nije magicno zavisi gdje upadnes ovo govorim za Turisticki sektor.Ali ono posao je kad je non-corona vrijeme ljudi rade 6mj dodu kuci i izostake od prekovremenih dobijanu jos par mjeseci i naravno stimulacije,bozicnice i sl.
I mozes li za tih 6 mjeseci u hrvatskoj zaraditi da ostalih 6 mjeseci lezis
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#4062 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by oruzana_pobuna »

Ne znam sta je sa mladjarijom....

Da nekom skines razradis kocnice danas i uzmes 50 km to je fina dnevnica..... Ljudi moji pred autoservisima u BIH su redovi.... Jos ako volis i znas radit nebo Je granica Aa ja sam malo kojeg mehanicara vidio da nema kucu i okucnicu
User avatar
xPaco1337
Posts: 1030
Joined: 30/09/2020 14:34

#4063 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by xPaco1337 »

housetent wrote: 31/07/2021 11:25
xPaco1337 wrote: 30/07/2021 18:15 Moj prijedlog je da radis sezonski u HR.U istoj sam situaciji manje vise da nmg nac posao i evo ovde radim.Sad nije magicno zavisi gdje upadnes ovo govorim za Turisticki sektor.Ali ono posao je kad je non-corona vrijeme ljudi rade 6mj dodu kuci i izostake od prekovremenih dobijanu jos par mjeseci i naravno stimulacije,bozicnice i sl.
I mozes li za tih 6 mjeseci u hrvatskoj zaraditi da ostalih 6 mjeseci lezis
U korona situaciji ne,inace paaa vjrv da zavisi koliko trosis i vamo i tamo
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#4064 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Sydnor »

Moja firma posluje sa jednom eksternom i često unajmljujemo da rade posao zajedno sa nama i zavisno od sati koje dobiju toliko ljudi šalju. Ima jedna starija ekipica od 5 radnika koji su pouzdani, ali često ih treba više.

I sad često zaposle mlade, to je sve da Bog dragi sačuva. Niko neće posla, svima fizički rad ispod poniženja, budu par dana i odu. Lično znam 5 momaka, od njih jedan najduže izdržao 3 sedmice.

Svi jedva imaju šta završeno.

U isto vrijeme završio sam gimnaziju, faks i naknadno se još prekvalifikovao pa opet nema posla pa radim to već 2.5 godine. Leđa bole ko išta, na suncu se pržiš ali jbg.

Plus da napomenem da su u toj firmi plate od 800 do 1100 KM, a ja max zaradim 800.

Radi se osmica pon-pet s tim da dnevno imaš 4 ili 5 sati efektivnog posla.

Šta sad ti momci očekuju od života, ja ne znam. Ali sad mi je jasno zašto naše vrle gazde neće da zapošljavaju bez iskustva.

Shvatam da je težak posao i sve ali nešto se mora i pretrpit u životu.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#4065 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by P308 »

SuperSy wrote: 24/07/2021 14:43 Ja ne znam vise sta da radim. Bez radnog iskustva sam, niko ne daje priliku mladima. Na birou sam godinu dana u Sarajevu ne mogu da nadem nikakav posao. Na mojposao ba oglasi traju mjesec dana i niko me ne zove. Na birou za zapošljavanje nemaju 10 oglasa u sedmici. U Hrvatskoj nse prijavljivaao niko ne zove. Je li moguće da u Sarajevu ne mogu naci posao ? Najgori grad na svijetu.
Fakultet sam zavrsio 2015. godine. Iste godine poceo volontirati (4 mjeseca trazio placeni pripravnicki i nisam nasao) kako bih polozio Strucni ispit u nadi da ce poslije toga biti bolje :D U medjuvremenu zahvaljujuci preporukama profesora sa fakulteta radio par manjih honorarnih poslova.
Tek 2018. godine dobijem ugovor o radu na odredjeno vrijeme (mijenjao kolegicu na bolovanju 6 mjeseci). I od tada je krenulo na bolje pa sam skupio 3 godine staza u 3 razlicite firme. Pozitivno je sto me te 3 firme zovu kad god imaju potrebu za zamjenom ili nesto slicno. :D I sad radim na odredjeno.
Bit ce bolje. Znam da je izlizano to govoriti, da ti se od toga kosa dize na glavi i da bi najradije udario onog ko to kaze :D ali stvarno hoce.
ucenik1234
Posts: 923
Joined: 06/11/2012 22:10

#4066 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ucenik1234 »

Nakon koliko vremena obicno zovu poslodavci vezano za povratnu info sa finalnog intervjua?
Nekako imam osjecaj ako to predje 10ak dana da nije dobro :D
housetent
Posts: 267
Joined: 01/02/2011 18:31

#4067 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by housetent »

Sydnor wrote: 01/08/2021 09:10 Moja firma posluje sa jednom eksternom i često unajmljujemo da rade posao zajedno sa nama i zavisno od sati koje dobiju toliko ljudi šalju. Ima jedna starija ekipica od 5 radnika koji su pouzdani, ali često ih treba više.

I sad često zaposle mlade, to je sve da Bog dragi sačuva. Niko neće posla, svima fizički rad ispod poniženja, budu par dana i odu. Lično znam 5 momaka, od njih jedan najduže izdržao 3 sedmice.

Svi jedva imaju šta završeno.

U isto vrijeme završio sam gimnaziju, faks i naknadno se još prekvalifikovao pa opet nema posla pa radim to već 2.5 godine. Leđa bole ko išta, na suncu se pržiš ali jbg.

Plus da napomenem da su u toj firmi plate od 800 do 1100 KM, a ja max zaradim 800.

Radi se osmica pon-pet s tim da dnevno imaš 4 ili 5 sati efektivnog posla.

Šta sad ti momci očekuju od života, ja ne znam. Ali sad mi je jasno zašto naše vrle gazde neće da zapošljavaju bez iskustva.

Shvatam da je težak posao i sve ali nešto se mora i pretrpit u životu.
Pa i ja bi radije otisao u bingo raditi za 7 Stoja nego tu se jebavat na suncu i lomit ledza za 8.Ili zavrsiti za sekjuriti i tamo su plate qurac al bar nista ne radis.
housetent
Posts: 267
Joined: 01/02/2011 18:31

#4068 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by housetent »

P308 wrote: 01/08/2021 09:38
SuperSy wrote: 24/07/2021 14:43 Ja ne znam vise sta da radim. Bez radnog iskustva sam, niko ne daje priliku mladima. Na birou sam godinu dana u Sarajevu ne mogu da nadem nikakav posao. Na mojposao ba oglasi traju mjesec dana i niko me ne zove. Na birou za zapošljavanje nemaju 10 oglasa u sedmici. U Hrvatskoj nse prijavljivaao niko ne zove. Je li moguće da u Sarajevu ne mogu naci posao ? Najgori grad na svijetu.
Fakultet sam zavrsio 2015. godine. Iste godine poceo volontirati (4 mjeseca trazio placeni pripravnicki i nisam nasao) kako bih polozio Strucni ispit u nadi da ce poslije toga biti bolje :D U medjuvremenu zahvaljujuci preporukama profesora sa fakulteta radio par manjih honorarnih poslova.
Tek 2018. godine dobijem ugovor o radu na odredjeno vrijeme (mijenjao kolegicu na bolovanju 6 mjeseci). I od tada je krenulo na bolje pa sam skupio 3 godine staza u 3 razlicite firme. Pozitivno je sto me te 3 firme zovu kad god imaju potrebu za zamjenom ili nesto slicno. :D I sad radim na odredjeno.
Bit ce bolje. Znam da je izlizano to govoriti, da ti se od toga kosa dize na glavi i da bi najradije udario onog ko to kaze :D ali stvarno hoce.
Bogami jarane ne nadaj se da ce ovde biti bolje nesto za radnika,mozda i hoce ali za jedno 50 do 100 godina.Ja sam teski pesimista sto se tice nekog boljitka ovde u ovoj crnoj rupi evrope.I ja radim ovde ali prva prilika ako mi se ukaze bjezim iz ove septicke jame.
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#4069 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by El_comadante »

Sydnor wrote: 01/08/2021 09:10 Moja firma posluje sa jednom eksternom i često unajmljujemo da rade posao zajedno sa nama i zavisno od sati koje dobiju toliko ljudi šalju. Ima jedna starija ekipica od 5 radnika koji su pouzdani, ali često ih treba više.

I sad često zaposle mlade, to je sve da Bog dragi sačuva. Niko neće posla, svima fizički rad ispod poniženja, budu par dana i odu. Lično znam 5 momaka, od njih jedan najduže izdržao 3 sedmice.

Svi jedva imaju šta završeno.

U isto vrijeme završio sam gimnaziju, faks i naknadno se još prekvalifikovao pa opet nema posla pa radim to već 2.5 godine. Leđa bole ko išta, na suncu se pržiš ali jbg.

Plus da napomenem da su u toj firmi plate od 800 do 1100 KM, a ja max zaradim 800.

Radi se osmica pon-pet s tim da dnevno imaš 4 ili 5 sati efektivnog posla.

Šta sad ti momci očekuju od života, ja ne znam. Ali sad mi je jasno zašto naše vrle gazde neće da zapošljavaju bez iskustva.

Shvatam da je težak posao i sve ali nešto se mora i pretrpit u životu.
šta hoče mladi? to je jedan tvoj primjer u tvojoj firmi. u večini firmi se radi više od 8h sati dnevno plus subota ili nedalja, rade se praznici, plata do 700 KM, godišnji max 15 dana, prijavljen na minimalac, nek malo firmi kren strmo i naopako odmah krenu otpuštanja ranika jer drugačije neznaju. itsl. Mladi a i mi malo straiji hočemo 40 sati desmično platu barem 800 KM, godišnji barem 22 dana. da si prijavljen na onoliko koliko ti je plata a ne minimalac. i tako to
housetent
Posts: 267
Joined: 01/02/2011 18:31

#4070 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by housetent »

El_comadante wrote: 02/08/2021 10:41
Sydnor wrote: 01/08/2021 09:10 Moja firma posluje sa jednom eksternom i često unajmljujemo da rade posao zajedno sa nama i zavisno od sati koje dobiju toliko ljudi šalju. Ima jedna starija ekipica od 5 radnika koji su pouzdani, ali često ih treba više.

I sad često zaposle mlade, to je sve da Bog dragi sačuva. Niko neće posla, svima fizički rad ispod poniženja, budu par dana i odu. Lično znam 5 momaka, od njih jedan najduže izdržao 3 sedmice.

Svi jedva imaju šta završeno.

U isto vrijeme završio sam gimnaziju, faks i naknadno se još prekvalifikovao pa opet nema posla pa radim to već 2.5 godine. Leđa bole ko išta, na suncu se pržiš ali jbg.

Plus da napomenem da su u toj firmi plate od 800 do 1100 KM, a ja max zaradim 800.

Radi se osmica pon-pet s tim da dnevno imaš 4 ili 5 sati efektivnog posla.

Šta sad ti momci očekuju od života, ja ne znam. Ali sad mi je jasno zašto naše vrle gazde neće da zapošljavaju bez iskustva.

Shvatam da je težak posao i sve ali nešto se mora i pretrpit u životu.
šta hoče mladi? to je jedan tvoj primjer u tvojoj firmi. u večini firmi se radi više od 8h sati dnevno plus subota ili nedalja, rade se praznici, plata do 700 KM, godišnji max 15 dana, prijavljen na minimalac, nek malo firmi kren strmo i naopako odmah krenu otpuštanja ranika jer drugačije neznaju. itsl. Mladi a i mi malo straiji hočemo 40 sati desmično platu barem 800 KM, godišnji barem 22 dana. da si prijavljen na onoliko koliko ti je plata a ne minimalac. i tako to
Pa sta mozes jarane danas sa 800 maraka,nista.To ti je da imas da jedes pijes i da kupis sebi neke garderobe i to je to.Mozda malo i da izadjes i kapak.Hajde sa tom platom kupi stan ili hrani porodicu a o nekom ljetovanju da ne pričamo.Ljetovanje ne brojim Neum nego da odeš negdje dalje da vidis nesto u zivotu.Ljudi hodaju po Tajlandu,Egiptu Brazilu a mi smo ovde obicna bijeda koja to nikad u životu nece vidjeti ni moci sebi priuštiti
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#4071 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by El_comadante »

housetent wrote: 02/08/2021 22:09
El_comadante wrote: 02/08/2021 10:41

šta hoče mladi? to je jedan tvoj primjer u tvojoj firmi. u večini firmi se radi više od 8h sati dnevno plus subota ili nedalja, rade se praznici, plata do 700 KM, godišnji max 15 dana, prijavljen na minimalac, nek malo firmi kren strmo i naopako odmah krenu otpuštanja ranika jer drugačije neznaju. itsl. Mladi a i mi malo straiji hočemo 40 sati desmično platu barem 800 KM, godišnji barem 22 dana. da si prijavljen na onoliko koliko ti je plata a ne minimalac. i tako to
Pa sta mozes jarane danas sa 800 maraka,nista.To ti je da imas da jedes pijes i da kupis sebi neke garderobe i to je to.Mozda malo i da izadjes i kapak.Hajde sa tom platom kupi stan ili hrani porodicu a o nekom ljetovanju da ne pričamo.Ljetovanje ne brojim Neum nego da odeš negdje dalje da vidis nesto u zivotu.Ljudi hodaju po Tajlandu,Egiptu Brazilu a mi smo ovde obicna bijeda koja to nikad u životu nece vidjeti ni moci sebi priuštiti
pa to i kažem. pita što omladina neče da radi? a kakve su plate kod nas? recimo Bingo, Amko isl neče ti dati ni ovih 800 KM a prekovremenih koliko hpčeš a ništa nije plačeno. sekjuriti još gore, još manja plata a više radni sati. i onda o čemu pričamo? kako omladina neče da radi. omladina hoče da bude plačena za svoj rad a ne da se daje sadaka i milostinja. kažu isto ima posla ko hoče da radi. da ali kakvog posla i kako pačenog? to raja nkoja tako priča nekonta. hoče omladina da radi ali i da bude plačena kako treba. uglavnom, slažem se sa tobom.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#4072 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by soha96 »

El_comadante wrote: 02/08/2021 22:16
housetent wrote: 02/08/2021 22:09
Pa sta mozes jarane danas sa 800 maraka,nista.To ti je da imas da jedes pijes i da kupis sebi neke garderobe i to je to.Mozda malo i da izadjes i kapak.Hajde sa tom platom kupi stan ili hrani porodicu a o nekom ljetovanju da ne pričamo.Ljetovanje ne brojim Neum nego da odeš negdje dalje da vidis nesto u zivotu.Ljudi hodaju po Tajlandu,Egiptu Brazilu a mi smo ovde obicna bijeda koja to nikad u životu nece vidjeti ni moci sebi priuštiti
pa to i kažem. pita što omladina neče da radi? a kakve su plate kod nas? recimo Bingo, Amko isl neče ti dati ni ovih 800 KM a prekovremenih koliko hpčeš a ništa nije plačeno. sekjuriti još gore, još manja plata a više radni sati. i onda o čemu pričamo? kako omladina neče da radi. omladina hoče da bude plačena za svoj rad a ne da se daje sadaka i milostinja. kažu isto ima posla ko hoče da radi. da ali kakvog posla i kako pačenog? to raja nkoja tako priča nekonta. hoče omladina da radi ali i da bude plačena kako treba. uglavnom, slažem se sa tobom.
To je pogotovo doslo u danasnje vrijeme drustvenih mreza i interneta gdje te bombarduju snimci, slike itd raje vani koja zivi normalan i dostojanstven zivot i logicno omladina zeli takvo nesto a ne da razmislja hoce li popiti 2 ili 3 pive kad izadje u grad a da ne pricamo o necem skupljem ili putovanju. Prije se nije ni znalo toliko kako neki zive, a danas gledas po internetu htio ili ne.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4073 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by deogest »

soha96 wrote: 03/08/2021 00:14
El_comadante wrote: 02/08/2021 22:16

pa to i kažem. pita što omladina neče da radi? a kakve su plate kod nas? recimo Bingo, Amko isl neče ti dati ni ovih 800 KM a prekovremenih koliko hpčeš a ništa nije plačeno. sekjuriti još gore, još manja plata a više radni sati. i onda o čemu pričamo? kako omladina neče da radi. omladina hoče da bude plačena za svoj rad a ne da se daje sadaka i milostinja. kažu isto ima posla ko hoče da radi. da ali kakvog posla i kako pačenog? to raja nkoja tako priča nekonta. hoče omladina da radi ali i da bude plačena kako treba. uglavnom, slažem se sa tobom.
To je pogotovo doslo u danasnje vrijeme drustvenih mreza i interneta gdje te bombarduju snimci, slike itd raje vani koja zivi normalan i dostojanstven zivot i logicno omladina zeli takvo nesto a ne da razmislja hoce li popiti 2 ili 3 pive kad izadje u grad a da ne pricamo o necem skupljem ili putovanju. Prije se nije ni znalo toliko kako neki zive, a danas gledas po internetu htio ili ne.
Nije samo ni to, vec nije povoljan ni geografski polozaj, isto tako bus i avio kompanije izbjegavaju nasu zemlju. Recimo iz Slovenije do Graza je sat i 30 minuta. Venecija 2 sata, Verona isto. Zagreb sat i p'o isto. Bec nesto jace od 2 sata. Vozom jos brze. Karte za Flixbus, Wizzair, Ryanair iz takvih zemalja znaju bit po 10,20 i 30 eura. Imas recimo soluciju da iz Maribora za Bec dodjes brzo i jeftino Flixbusem pa da onda tamo jeftini let isto uzmes za Francusku, Italiju. Cesto ljudi odu na vikend. Jer je Europa sva povezana, od zeljeznickih pruga, pa na dalje. A sta tek ostale zemlje, da ne govorim. Za Airbnb i Booking se isto moze naci jeftin smjestaj u najvecim metropolama na svijetu.

Konkretno sada imas iz Sarajeva, Wizzairom za Pariz, 50 eura. Spavanje nadjes za 300 KM, 3 noci, za dvoje. Ali haj ti to objasni liku koji radi u Bingu za 4 stoje. On kad vidi story na IG konta odmah hiljade i hiljade kosta takvo putovanje.
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#4074 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by El_comadante »

deogest wrote: 03/08/2021 00:25
soha96 wrote: 03/08/2021 00:14
To je pogotovo doslo u danasnje vrijeme drustvenih mreza i interneta gdje te bombarduju snimci, slike itd raje vani koja zivi normalan i dostojanstven zivot i logicno omladina zeli takvo nesto a ne da razmislja hoce li popiti 2 ili 3 pive kad izadje u grad a da ne pricamo o necem skupljem ili putovanju. Prije se nije ni znalo toliko kako neki zive, a danas gledas po internetu htio ili ne.
Nije samo ni to, vec nije povoljan ni geografski polozaj, isto tako bus i avio kompanije izbjegavaju nasu zemlju. Recimo iz Slovenije do Graza je sat i 30 minuta. Venecija 2 sata, Verona isto. Zagreb sat i p'o isto. Bec nesto jace od 2 sata. Vozom jos brze. Karte za Flixbus, Wizzair, Ryanair iz takvih zemalja znaju bit po 10,20 i 30 eura. Imas recimo soluciju da iz Maribora za Bec dodjes brzo i jeftino Flixbusem pa da onda tamo jeftini let isto uzmes za Francusku, Italiju. Cesto ljudi odu na vikend. Jer je Europa sva povezana, od zeljeznickih pruga, pa na dalje. A sta tek ostale zemlje, da ne govorim. Za Airbnb i Booking se isto moze naci jeftin smjestaj u najvecim metropolama na svijetu.

Konkretno sada imas iz Sarajeva, Wizzairom za Pariz, 50 eura. Spavanje nadjes za 300 KM, 3 noci, za dvoje. Ali haj ti to objasni liku koji radi u Bingu za 4 stoje. On kad vidi story na IG konta odmah hiljade i hiljade kosta takvo putovanje.
plus što ovaj iz Binga nema toliko slobodni dana da bi mogao otići na pristojan godišnji odmor.
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#4075 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

,..
Post Reply