Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#3726 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by SaraFina »

dezurni_ucenik wrote: 16/07/2020 23:33
SaraFina wrote: 16/07/2020 23:29
Slazem se. Dobar zanat je zlata vrijedan. Nije nikakva sramota. Ali imaš ti tu i onaj naš da ne kazem sta, pa roditelj gura u bilo kakvo „Akademsko zvanje“ dijete radi svojih neostvarenih ambicija. A pocetak je gimnazija i eto ne zna sta će...



To su vec kompleksi, da u "njega dijet' " zavrsi bilo kakav fakultet samo da komsija pukne od zavisti. Mi generalno kao narod se samo ravnamo po tome sta ce prvi komsija reci.

Upuca more love u nešto bez perspektive ili kakav privatni fax
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#3727 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by dezurni_ucenik »

I do kada ce ovakvo stanje trajati? 2120. godina, neke nove generacije pricaju iste price. :lol:
User avatar
Rothmans
Posts: 2848
Joined: 21/11/2019 21:32

#3728 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Rothmans »

Mene je caca gurao da se skolujem kad vec neko spomenu ambiciozne roditelje. Na kraju 4 godine sjebane ni u sto. Sva sreca nasmigalo mi se da radim i zaradjujem pa fax ne upisa.Radi ovo ,radi ono, naravno nidje veze sa tom qrcevom skolom i na kraju se prekvalifikujem u vozaca. Nikad bez posla. Naravno ,zao mi je ljudi koji pored te 4 idu i 4,5,6 god na fax i onda gledaju od kud se vedri.
dezurni_ucenik wrote: 16/07/2020 23:06
Ja misli da si ti jedan od onih sto cvikaju od radosti kad vide nekog sa diplomom fakulteta kako konobarisu. Jelde?
Nema sanse da narucim kafu dok ne vidim diplomu i to 8.5 prosjek najmanje
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#3729 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by dezurni_ucenik »

Sto je najtuznije i vjerujem u tu zadnju recenicu sto si napisao. :oops:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#3730 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Guadalajara »

SaraFina wrote: 16/07/2020 23:32
Jimmy McNulty wrote: 16/07/2020 23:31 Kad bi znali koje pare varioci klepaju :mrgreen: pola bi raje prekvalifikaciju napravili...
Ima bruka dobrih zanata. Da ne pominjem klasiku frizere i sl.
Kad bi raja znala koliko zice, elektroda, kisika, argona treba potrošiti da se nauci taj posao...I koliko su para aparati i mjerni instrumenti :-) I koliko su medjunarodne industrijske diplome... ;-) skuplje od mnogih fakulteta :mrgreen:

Malo zavarivanje auspuha 30-40 BAM ovdje kod mene...Dobro je oko auta ko nece fizički da tegli... Ostalo sve je robija...Fizički je tezak i naporan posao.
SaraFina wrote: 16/07/2020 22:46 Rizikovaću da ispadnem dezurna zloća, no buduće zanimanje ljudi bi trebali odabirati i shodno svojoj introvertnosti/ekstrovertnosti.

Ovim ne mislim ništa lično nikome poručiti. No za neke poslove moraš jednostavno biti društven, napadan, probitačan i od akcije.
Boga mi moraš biti sve... Rijetko da ima posla gdje ne moraš biti napadan i agresivan...
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#3731 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Snake Eyes »

sherbett wrote: 17/07/2020 01:05
Snake Eyes wrote: 16/07/2020 23:15 Ovo je kurčeva država koja nema strategiju apsolutno ni za šta. Država koja nema ekonomiju pa naravno nema ni strategiju školovanja kadra. Sedamnaest nivoa vlasti uliva nadu mladim ljudima da će se uhljebiti makar na nekom od nivoa pa se krvnički upisuju pravni i politički fakulteti :-)
Jezivo je koliko ima VSS kadra na birou :-) Najtužnije od svega je to što kadar koji se produkuje je nepripremljen za realne probleme, poslodavci to znaju i daju primat radnom iskustvu, nažalost, upravu su.
Ja ipak mislim da su puno vaznije vjestine i sposobnost snalazenja radnika.
Iskustvo ne garantira uvijek i kvalitetu :!:
Iz mog iskustva, dobar menadzer ce i sa studentom napravit cudo ako odabere onog sa dobrim vjestinama.
Radnik koji pocinje je kao kamen koji se klese. Ako je majstor los, nema toliko dobrog kamena.
Isto je sa svakim radnikom

To je iz mog iskustva.
A jedino sto sam ja primjetila kod pocetnika u poslovnom svijetu jest manjak poslovne kulture i ponasanja i nekih nepisanih kodeksa.
Al i tu ako pocetbik ima kliker, brzo ce pohvatat cake.
Pametnom je i isaret dovoljan, tako da ako radnik ima kliker, sto kazes, brzo ce pofatati cake posla.
Vidio sam poslodavce koji cesto traze radnike (bez iskustva), jedan od razloga je i taj sto ih minimalno plate.
User avatar
medvjed23
Posts: 26689
Joined: 16/07/2010 13:49

#3732 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by medvjed23 »

Bloo wrote: 16/07/2020 21:26 Nedorecena si.
Bauljaju..po ulicama, pustim halama Agrokomerca, sumama....what...
od narkomanskog gnijezda do narkomanskog gnijezda :(
zippoo87
Posts: 15361
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3733 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

uu jeste se vi raspisali,tri stranice pune :D

kriza se vec osjeca,poslova nema ,oglasa nema ,sve je u statusu quo

evo moje najnovije iskustvo od prije 15ak dana

cujem na lokalnom radiju,firma trazi prodavca a obzirom da u prodaji radim skoro pa cijeli radni vijek,prepravim malo CV,podesim ga ovoj firmi i posaljem...kad kroz 2-3 dana zovu da dodjem na razgovor

dodjem u firmu,kad tu pola ljudi znam...znam i direktora i on je na razgovoru...kazu sve im odgovara,primili bi me...isprica jedna zena tu sta sve nude i uslove i onda glavno,plata...kazu toliko i toliko i ja odmah kazem da mi plata ne odgovara,jer je niza od prethodnog posla koji sam radio a svaki novi posao treba da bude barem malo vise placen i kazem direktoru da oni nude istu platu nekom ko nema nikakvog iskustva i meni sa 10 godina iskustva u prodaji i zatrazim 200 KM vise...oni se tu malo uskomesase i kao eto vidjeti ce...i naravno niko me vise nije kontaktirao :D
e to su ti bosanski direktori i poslodavci a nisu svjesni da ja tih 200 KM mogu u jednoj sekundi zaraditi,ako znam prodati

firma isto je malo veca,proizvode drvne sortimente i sada imaju i svoj prodajni salon ,tih 200 KM im je kap u moru

ovdje je sve sjebano,nece radnika koji odmah moze poceti raditi bez ikakve obuke zbog 200 KM na mjesecnom nivou
shheff
Posts: 689
Joined: 22/07/2013 14:11

#3734 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by shheff »

zippoo87 wrote: 17/07/2020 14:37 uu jeste se vi raspisali,tri stranice pune :D

kriza se vec osjeca,poslova nema ,oglasa nema ,sve je u statusu quo

evo moje najnovije iskustvo od prije 15ak dana

cujem na lokalnom radiju,firma trazi prodavca a obzirom da u prodaji radim skoro pa cijeli radni vijek,prepravim malo CV,podesim ga ovoj firmi i posaljem...kad kroz 2-3 dana zovu da dodjem na razgovor

dodjem u firmu,kad tu pola ljudi znam...znam i direktora i on je na razgovoru...kazu sve im odgovara,primili bi me...isprica jedna zena tu sta sve nude i uslove i onda glavno,plata...kazu toliko i toliko i ja odmah kazem da mi plata ne odgovara,jer je niza od prethodnog posla koji sam radio a svaki novi posao treba da bude barem malo vise placen i kazem direktoru da oni nude istu platu nekom ko nema nikakvog iskustva i meni sa 10 godina iskustva u prodaji i zatrazim 200 KM vise...oni se tu malo uskomesase i kao eto vidjeti ce...i naravno niko me vise nije kontaktirao :D
e to su ti bosanski direktori i poslodavci a nisu svjesni da ja tih 200 KM mogu u jednoj sekundi zaraditi,ako znam prodati

firma isto je malo veca,proizvode drvne sortimente i sada imaju i svoj prodajni salon ,tih 200 KM im je kap u moru

ovdje je sve sjebano,nece radnika koji odmah moze poceti raditi bez ikakve obuke zbog 200 KM na mjesecnom nivou

nije to 200, to je najmanje 342 :mrgreen: samo kazem... ali za pravog radnika i to je sica :thumbup:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#3735 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ExNihilo »

Ako si nezaposlen, poslodavac zna da ima gornju ruku u pregovorima. Odnosno, zna da posao tebi treba više nego što ti trebaš njemu.

Samim tim, s obzirom da to zna, s obzirom da vjeruje kako je on taj koji postavlja uslove, vjerovatnoća da će pristati na veću platu od one koju nudi smanjuje se drastično.

Dakle, trebao si pristati na platu, a onda pregovarati s drugim poslodavcem za veću. :lol:
zippoo87
Posts: 15361
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3736 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

ExNihilo wrote: 17/07/2020 15:54 Ako si nezaposlen, poslodavac zna da ima gornju ruku u pregovorima. Odnosno, zna da posao tebi treba više nego što ti trebaš njemu.

Samim tim, s obzirom da to zna, s obzirom da vjeruje kako je on taj koji postavlja uslove, vjerovatnoća da će pristati na veću platu od one koju nudi smanjuje se drastično.

Dakle, trebao si pristati na platu, a onda pregovarati s drugim poslodavcem za veću. :lol:
pa ako razmisljam tako kao ti,onda cu uvijek raditi za tu minimalnu platu koju poslodavac nudi,jer ako je tako kako si ti napisao,poslodavac nikada nece pristati na vecu platu od one koju nudi,nevezano koliko ti imas iskustva u poslu

a da ne bude sve crno,rekli su mi da mogu imati pola marke vecu satnicu maksimalno na pocetnu platu...to je po radnim satima nekih 80-90 KM na platu :D
radi se 180 sati mjesecno u dvije smjene :D
zippoo87
Posts: 15361
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3737 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

shheff wrote: 17/07/2020 15:46
zippoo87 wrote: 17/07/2020 14:37 uu jeste se vi raspisali,tri stranice pune :D

kriza se vec osjeca,poslova nema ,oglasa nema ,sve je u statusu quo

evo moje najnovije iskustvo od prije 15ak dana

cujem na lokalnom radiju,firma trazi prodavca a obzirom da u prodaji radim skoro pa cijeli radni vijek,prepravim malo CV,podesim ga ovoj firmi i posaljem...kad kroz 2-3 dana zovu da dodjem na razgovor

dodjem u firmu,kad tu pola ljudi znam...znam i direktora i on je na razgovoru...kazu sve im odgovara,primili bi me...isprica jedna zena tu sta sve nude i uslove i onda glavno,plata...kazu toliko i toliko i ja odmah kazem da mi plata ne odgovara,jer je niza od prethodnog posla koji sam radio a svaki novi posao treba da bude barem malo vise placen i kazem direktoru da oni nude istu platu nekom ko nema nikakvog iskustva i meni sa 10 godina iskustva u prodaji i zatrazim 200 KM vise...oni se tu malo uskomesase i kao eto vidjeti ce...i naravno niko me vise nije kontaktirao :D
e to su ti bosanski direktori i poslodavci a nisu svjesni da ja tih 200 KM mogu u jednoj sekundi zaraditi,ako znam prodati

firma isto je malo veca,proizvode drvne sortimente i sada imaju i svoj prodajni salon ,tih 200 KM im je kap u moru

ovdje je sve sjebano,nece radnika koji odmah moze poceti raditi bez ikakve obuke zbog 200 KM na mjesecnom nivou

nije to 200, to je najmanje 342 :mrgreen: samo kazem... ali za pravog radnika i to je sica :thumbup:
nisam dosao do tog dijela je li cijela plata ide na racun ili nesto ide ispod ruke :D
moguce i da je ovo drugo,tacnije veca je vjerovatnoca ,tako da bi ga kostao cirka 200 KM vise :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#3738 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ExNihilo »

zippoo87 wrote: 17/07/2020 16:53
ExNihilo wrote: 17/07/2020 15:54 Ako si nezaposlen, poslodavac zna da ima gornju ruku u pregovorima. Odnosno, zna da posao tebi treba više nego što ti trebaš njemu.

Samim tim, s obzirom da to zna, s obzirom da vjeruje kako je on taj koji postavlja uslove, vjerovatnoća da će pristati na veću platu od one koju nudi smanjuje se drastično.

Dakle, trebao si pristati na platu, a onda pregovarati s drugim poslodavcem za veću. :lol:
pa ako razmisljam tako kao ti,onda cu uvijek raditi za tu minimalnu platu koju poslodavac nudi,jer ako je tako kako si ti napisao,poslodavac nikada nece pristati na vecu platu od one koju nudi,nevezano koliko ti imas iskustva u poslu

a da ne bude sve crno,rekli su mi da mogu imati pola marke vecu satnicu maksimalno na pocetnu platu...to je po radnim satima nekih 80-90 KM na platu :D
radi se 180 sati mjesecno u dvije smjene :D
Rekao bih da me nisi shvatio.
zippoo87
Posts: 15361
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3739 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

shvatio sam druze
ti kazes da se prvo trebam zaposliti,pa zaposlen traziti bolji posao,jer cu onda imati bolju pretpostavku za pregovore oko vece plate ?

a isao sam sigurno 10 puta na razgovore za posao i kao zaposlen...nikakve razlike nema...oni odrede fiksno platu za poziciju recimo 700 KM i da dodje Elon Musk i konkurise,oni bi mu rekli,eto tolika je plata,ne mozemo dati vise :D

dakle oni uopstene uzimaju tvoje vjestine u razmatranje...njima je samo bitno da neko prihvati to sto oni nude,da suti i radi i to je to...cim pocnes koristiti mozak,postajes nepozeljan
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#3740 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by SaraFina »

zippoo87 wrote: 17/07/2020 17:01 shvatio sam druze
ti kazes da se prvo trebam zaposliti,pa zaposlen traziti bolji posao,jer cu onda imati bolju pretpostavku za pregovore oko vece plate ?

a isao sam sigurno 10 puta na razgovore za posao i kao zaposlen...nikakve razlike nema...oni odrede fiksno platu za poziciju recimo 700 KM i da dodje Elon Musk i konkurise,oni bi mu rekli,eto tolika je plata,ne mozemo dati vise :D

dakle oni uopstene uzimaju tvoje vjestine u razmatranje...njima je samo bitno da neko prihvati to sto oni nude,da suti i radi i to je to...cim pocnes koristiti mozak,postajes nepozeljan
Ako si toliko uvjeren u svoje vještine prodavca, prihvati ponuđeno i minimalno i traži procenat na ostvarenu dobit.
Ili kako se već to zove na naš jezik.
zippoo87
Posts: 15361
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3741 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

SaraFina wrote: 17/07/2020 17:19
zippoo87 wrote: 17/07/2020 17:01 shvatio sam druze
ti kazes da se prvo trebam zaposliti,pa zaposlen traziti bolji posao,jer cu onda imati bolju pretpostavku za pregovore oko vece plate ?

a isao sam sigurno 10 puta na razgovore za posao i kao zaposlen...nikakve razlike nema...oni odrede fiksno platu za poziciju recimo 700 KM i da dodje Elon Musk i konkurise,oni bi mu rekli,eto tolika je plata,ne mozemo dati vise :D

dakle oni uopstene uzimaju tvoje vjestine u razmatranje...njima je samo bitno da neko prihvati to sto oni nude,da suti i radi i to je to...cim pocnes koristiti mozak,postajes nepozeljan
Ako si toliko uvjeren u svoje vještine prodavca, prihvati ponuđeno i minimalno i traži procenat na ostvarenu dobit.
Ili kako se već to zove na naš jezik.
spominjao sam i procenat,nema toga kod nas ovdje :D
ko nije ovdje radio i trazio posla,ne razumije ovo sto mi ovdje pisemo :D
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#3742 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by NecuVise »

Guadalajara wrote: 17/07/2020 02:36
Kad bi raja znala koliko zice, elektroda, kisika, argona treba potrošiti da se nauci taj posao...I koliko su para aparati i mjerni instrumenti :-) I koliko su medjunarodne industrijske diplome... ;-) skuplje od mnogih fakulteta :mrgreen:

Malo zavarivanje auspuha 30-40 BAM ovdje kod mene...Dobro je oko auta ko nece fizički da tegli... Ostalo sve je robija...Fizički je tezak i naporan posao.

Dobro aparate i mjerne instrumente ne kupuješ osim ako misliš privatno obavljati posao. Diplome je teško steći, a iskustvo još teže. Firme nude dobre plate a šalju radnike i vani pa se može fina para okrenuti. Ali zna biti naporan posao, to definitivno. Nije sve ni u parama.

Ima li ko iskustva sa rukovaocima građevinskih mašina, tipa bager, rovokopač i slično? Kakvi su uslovi rada. Ne znam lično nikog da se time bavi, a neki su hvalili taj posao, tačnije, zaradu na tom poslu. Uslove rada naravno niko ne spominje.
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#3743 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by nKrkan »

Y heringu ili euroasfaltu bageristi imaju od 2300 pa dalje
U heringu neki stariji masinisti imaju i po 3000 bam
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#3744 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Jimmy McNulty »

Dnevnica stoja u Euroasfaltu tako da možeš zaradit između 2000 i 2500 kaemova, ali nema praznog hoda, radi se od jutra do mraka.
zippoo87
Posts: 15361
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3745 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Jimmy McNulty wrote: 18/07/2020 00:39 Dnevnica stoja u Euroasfaltu tako da možeš zaradit između 2000 i 2500 kaemova, ali nema praznog hoda, radi se od jutra do mraka.
je li to neto sa toplim obrokom ili je hrana dodatno na tu dnevnicu...jer ako radis cijeli dan,trebaju ti 2-3 obroka dnevno,sto je 10-15 KM
i kako se zaposljava u tim firmama,budu konkursi ili neko nekoga preporuci

ja imam polozeno i za kamion i prikolicu a nisam nikada naletio na konkurs od recimo Euroasfalta
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#3746 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Jimmy McNulty »

zippoo87 wrote: 18/07/2020 01:06
Jimmy McNulty wrote: 18/07/2020 00:39 Dnevnica stoja u Euroasfaltu tako da možeš zaradit između 2000 i 2500 kaemova, ali nema praznog hoda, radi se od jutra do mraka.
je li to neto sa toplim obrokom ili je hrana dodatno na tu dnevnicu...jer ako radis cijeli dan,trebaju ti 2-3 obroka dnevno,sto je 10-15 KM
i kako se zaposljava u tim firmama,budu konkursi ili neko nekoga preporuci

ja imam polozeno i za kamion i prikolicu a nisam nikada naletio na konkurs od recimo Euroasfalta
Neto i to ti je sve, snalazi se za hranu. Zapošljavanje kako ide ne znam, kolega je bukvalno otišao na bauštelu tražio šefa i predstavio se, taj i taj sam, znam upravljat tim i tim mašinama. Ovaj mu ponudi probu 5 dana koja će bit plaćena, lik pristane i dokaže da zna radit i dogovori dnevnicu u tom iznosu. Ili mu ponude toliko, ne znam.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#3747 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ExNihilo »

Zippu da kažeš evo petica, on bi rekao daj 200 KM više. :lol:
zippoo87
Posts: 15361
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3748 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

ExNihilo wrote: 18/07/2020 01:20 Zippu da kažeš evo petica, on bi rekao daj 200 KM više. :lol:
haha nije zippoo pohlepan...ali necu vise ni da radim za kikiriki...imam svega dovoljno barem za neki prosjek...a neka mladji rade za kikiriki,dok ne stasaju :D
husoboss
Posts: 370
Joined: 19/07/2012 22:22

#3749 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by husoboss »

zippoo87 wrote: 18/07/2020 01:06
Jimmy McNulty wrote: 18/07/2020 00:39 Dnevnica stoja u Euroasfaltu tako da možeš zaradit između 2000 i 2500 kaemova, ali nema praznog hoda, radi se od jutra do mraka.
je li to neto sa toplim obrokom ili je hrana dodatno na tu dnevnicu...jer ako radis cijeli dan,trebaju ti 2-3 obroka dnevno,sto je 10-15 KM
i kako se zaposljava u tim firmama,budu konkursi ili neko nekoga preporuci

ja imam polozeno i za kamion i prikolicu a nisam nikada naletio na konkurs od recimo Euroasfalta
Konkursi budu često i na posao.ba i na njihovom web sajtu i na fb stranici
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#3750 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by NecuVise »

Kao što sam već napisao, kada se govori o mašinistima svi govore samo o zaradi, a uslove rada niko i ne spominje. Zarade i rudari po 1500 KM i više, NK 1200 km i više pa niko ne trči da bude rudar, opet bi svi u vladin sektor.

Dajte informacija o uslovima rada, ne samo o plati.
Post Reply