Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
El_comadante
Posts: 7949
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#3451 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by El_comadante »

direktor biroa reče da sada na zavodu ima 62.450 u evidenciji, smanju je se broj polagano. spominje i projekte za zapošljavanje pa eto da vidimo šta če biti.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#3452 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

El_comadante wrote:kažu moram na pismeni ispit testiranje u jednoj firmi. gdje se mogu naći ta pitanja na netu? kako ide to testiranje? ja što sam bio samo razgovor za posao nije bilo testiranje.
Pa koji je poso u pitanju koja pozicija
davno nekad sma pokrenuo temu https://forum.klix.ba/matematicko-logic ... 59s75.html
mozda pomogne
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#3453 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Kinaski »

Kako se prijaviti na ovaj konkurs za prijem pripravnika, na stranici sluzbe za zaposljavanje objavljen je javni poziv ali samo za poslodavce
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#3454 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by VenomousV »

Kinaski wrote:Kako se prijaviti na ovaj konkurs za prijem pripravnika, na stranici sluzbe za zaposljavanje objavljen je javni poziv ali samo za poslodavce
Heh, nikako...

Cekas da se zatvori javni poziv i da objave listu poslodavaca koji ispunjavaju kriterije/kojima je odobreno zaposljavanje pripravnika, vidis kome treba tvoje zanimanje, zabiljezis, guglas broj i zoves. Tako sam ja "upala", odradila pripravnicki, i u konacnici primljena na posao koji radim.

Sretno :thumbup:
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#3455 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Kinaski »

VenomousV wrote:
Kinaski wrote:Kako se prijaviti na ovaj konkurs za prijem pripravnika, na stranici sluzbe za zaposljavanje objavljen je javni poziv ali samo za poslodavce
Heh, nikako...

Cekas da se zatvori javni poziv i da objave listu poslodavaca koji ispunjavaju kriterije/kojima je odobreno zaposljavanje pripravnika, vidis kome treba tvoje zanimanje, zabiljezis, guglas broj i zoves. Tako sam ja "upala", odradila pripravnicki, i u konacnici primljena na posao koji radim.

Sretno :thumbup:
A lazes da ide tako ?
Haha hvala na informaciji :D
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#3456 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by VenomousV »

Kinaski wrote:
VenomousV wrote:
Kinaski wrote:Kako se prijaviti na ovaj konkurs za prijem pripravnika, na stranici sluzbe za zaposljavanje objavljen je javni poziv ali samo za poslodavce
Heh, nikako...

Cekas da se zatvori javni poziv i da objave listu poslodavaca koji ispunjavaju kriterije/kojima je odobreno zaposljavanje pripravnika, vidis kome treba tvoje zanimanje, zabiljezis, guglas broj i zoves. Tako sam ja "upala", odradila pripravnicki, i u konacnici primljena na posao koji radim.

Sretno :thumbup:
A lazes da ide tako ?
Haha hvala na informaciji :D
Pa ne znam jel obicno ide tako al' ja sam na taj nacin dobila pos'o :D
S tim da je 70% poslodavaca koje sam zvala vec imalo nekoga koga ce primiti na to radno mjesto, 10% vec primilo u trenutku kad sam zvala a 20% su mi rekli da im posaljem cv i pratecu dokumentaciju

Koja si struka?
Evo ja sam upravo za svoju firmu popunjavala aplikacioni obrazac :roll:
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#3457 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Puf »

Kinaski wrote:
VenomousV wrote:
Heh, nikako...

Cekas da se zatvori javni poziv i da objave listu poslodavaca koji ispunjavaju kriterije/kojima je odobreno zaposljavanje pripravnika, vidis kome treba tvoje zanimanje, zabiljezis, guglas broj i zoves. Tako sam ja "upala", odradila pripravnicki, i u konacnici primljena na posao koji radim.

Sretno :thumbup:
A lazes da ide tako ?
Haha hvala na informaciji :D
Ne ide tako. Ide kod pametnih, snalazljivih i proaktivnih ljudi. Svaka cast
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#3458 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Kinaski »

Puf wrote: Ne ide tako. Ide kod pametnih, snalazljivih i proaktivnih ljudi. Svaka cast
Pametolog, hoces da ti posaljem screenshot koliko sam mailova poslao poslodavcima?
a vjerujem da ti je broj odgovora poznat
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#3459 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Puf »

Kinaski wrote:
Puf wrote: Ne ide tako. Ide kod pametnih, snalazljivih i proaktivnih ljudi. Svaka cast
Pametolog, hoces da ti posaljem screenshot koliko sam mailova poslao poslodavcima?
a vjerujem da ti je broj odgovora poznat
Sad ce tebi pametolog reci da nije bitno samo email poslati, bitnije je sta je u sadrzaju tog maila.

Ako je onako genericki, ja sam taj i taj, radio sam to i to, imal' posla kod vas.

Ukratko, zajebi takav mail.
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#3460 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Kinaski »

Puf wrote:
Kinaski wrote:
Puf wrote: Ne ide tako. Ide kod pametnih, snalazljivih i proaktivnih ljudi. Svaka cast
Pametolog, hoces da ti posaljem screenshot koliko sam mailova poslao poslodavcima?
a vjerujem da ti je broj odgovora poznat
Sad ce tebi pametolog reci da nije bitno samo email poslati, bitnije je sta je u sadrzaju tog maila.

Ako je onako genericki, ja sam taj i taj, radio sam to i to, imal' posla kod vas.

Ukratko, zajebi takav mail.
Necu se raspravljati sa tobom.
Najbolje ja znam koliko sam truda ulozio u te mailove i koliko sam vremena potrosio na sve to. Mislio sam da ce ovaj prijem pripravnika ici na drugi nacin, a ne da saljem mailove i dopisujem se sam sa sobom.
Osim sto sam mailove slao, nekima sam (koji su mi relativno blizu) odnio licno svoj CV, za koji sam siguran da je zavrsio u smecu. Ganjao pripravnicki u jednoj drzavnoj instituciji kaze mi frajer da se malo politicki aktiviram za jebeni pripravnicki od 300 KM
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#3461 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Puf wrote:Sad ce tebi pametolog reci da nije bitno samo email poslati, bitnije je sta je u sadrzaju tog maila.
Pravi si pametolog zaslužuješ titulu sa pravom! Šta ćeš napisati po tebi u mailu da bi "privukao pažnju"? Jel ti živiš u ŠveCkoj ili Bosni? U Bosni se dobija posao da na nešto liči samo preko štele i poznanstva, možeš ti pisati šta hoćeš i kako hoćeš, i u stihovima i kaligrafijom ali džabe! Već sam pisao na intervju je pozvalo mene koji ima CV na dvije strane sve sa propisnom slikom i frajera koji dere pivu ispred prodavnice, žica cigare i visi u kladionici bez dana staža, šta ti to govori? Zaposleni "stručnjaci" u HR odjelu trebaju da opravdaju svoju platu pa eto sve redom zovu....i postavljaju generisana pitanja sa interneta :-) :run:
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#3462 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Puf »

Pa ne znam fakat sta ocekujete onda, kad svi znamo kako se dobija pripravnicki i poslovi koji iole vrijede.
zippoo87
Posts: 15651
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3463 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

za pripravnicki u opstinama,na drzavnim pozicijama,sudovima i tako to,nema sanse bez stele...barem ja sve osobe koje znam su tako upale
ima ih i dosta sto su po par godina radili kampanje za aktuelnog nacelnika,pa ih on zaposli u Opstinu ili pripravnicki da odrade i tako to
uglavnom standardna prica a i prijatelji su mi preko neke stele upadali

sto se placanja tice,ja mislim da pripravnici imaju samo topli obrok na poslu,dakle bez ikakve plate ali ovo nisam 100% siguran
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#3464 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by medvjed23 »

pošten trud se može ali ne mora isplatiti.. zanemarivanje te istine dovodi do dvije vrste etiketiranja:

1 - ljudi koji su se pošteno izborili za lijep posao etiketirani su kao skloni korupciji i nepotizmu
2 - ljudi koji se pošteno bore ali ne mogu do uspjeha etiketirani su kao lijeni

poželjno je pogledati malo dalje od svog nosa i ne praviti od vlastitog primjera pravilo
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#3465 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by VenomousV »

zippoo87 wrote:
sto se placanja tice,ja mislim da pripravnici imaju samo topli obrok na poslu,dakle bez ikakve plate ali ovo nisam 100% siguran

Ako se zaposljavaju putem ovih programa od strane szks ili federalnog zavoda placa im je minimalac (cca 400 KM) jer sluzba za zaposljavanje refundira 600 ili 800 KM bruto. U tom slucaju poslodavac moze postupiti po Zakonu o radu pa pripravnika placati 70% plate mjesta za koje se obucava, odnosno namiriti razliku, ali mislim da se to ne desava u stvarnom svijetu. Nema toplog obroka, ali obicno daju naknadu za prevoz.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#3466 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Jutros mi stize poruka na Viber poruka od nekog nepoznatog lika, Turcina koji se predstavi kao predstavnik HR resursa firme DeFacto, turskog modnog brenda :? Kao da mu se javim kad mogu sa njim da obavim kratak video intervju preko Vibera ili Wapp-a. Odgovorim da mogu sada posto sam kuci i imam stabilan net i nazove me....Intervju je bio na engleskom (akcent je Turcima kriminalan i na engleskom i na njemackom jeziku :skoljka: ) predstavljanje, obrazovanje, radno iskustvo i onako potpuno opusteno o iskustvima i ocekivanjima od karijere, sta znam o njima itd. Zahvalio se na razgovoru i rekao da ce za nekoliko dana biti zakazan intervju face to face u BL. Pojma nemam kada sam aplicirao za store menagera :o
Zakljucak: bolje i lakse se razumijem i dogovaram sa strancima nego sa nasim domacim "bizMismenima". Ovi nasi kad furaju neka fol generisana pitanja sa neta na intervjuima koja ni sami ne kontaju, samo me izbiju iz takta glupostima, furaju neki korporativni trip a u strvarnosti to je nigdje veze sa ozbiljnim HR poslom :-)
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#3467 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by kiligonzales »

Šta ima raja, kako ste? Evo i mene opet u jadu nas nezaposlenih ...

Kakva je kod vas situacija...
User avatar
Atego
Posts: 816
Joined: 21/02/2018 19:38

#3468 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Atego »

Od cega nezaposleni zive dok tragaju za poslom?
melac
Posts: 1585
Joined: 25/08/2008 19:33

#3469 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by melac »

Atego wrote:Od cega nezaposleni zive dok tragaju za poslom?
Od otpremnine.
El_comadante
Posts: 7949
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#3470 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by El_comadante »

Kinaski wrote:
VenomousV wrote:
Kinaski wrote:Kako se prijaviti na ovaj konkurs za prijem pripravnika, na stranici sluzbe za zaposljavanje objavljen je javni poziv ali samo za poslodavce
Heh, nikako...

Cekas da se zatvori javni poziv i da objave listu poslodavaca koji ispunjavaju kriterije/kojima je odobreno zaposljavanje pripravnika, vidis kome treba tvoje zanimanje, zabiljezis, guglas broj i zoves. Tako sam ja "upala", odradila pripravnicki, i u konacnici primljena na posao koji radim.

Sretno :thumbup:
A lazes da ide tako ?
Haha hvala na informaciji :D
po onom kako piše i ja sam ovako zhvatio, osim pripravnika ima i posao za sve 571 radnika. e pa vidjet čemo u martu kako če to sve izgledati
El_comadante
Posts: 7949
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#3471 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by El_comadante »

melac wrote:
Atego wrote:Od cega nezaposleni zive dok tragaju za poslom?
Od otpremnine.
kako se ono kaže: to se u Bosni nepita. :-D :lol:
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#3472 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by TRANCE »

medvjed23 wrote:pošten trud se može ali ne mora isplatiti.. zanemarivanje te istine dovodi do dvije vrste etiketiranja:

1 - ljudi koji su se pošteno izborili za lijep posao etiketirani su kao skloni korupciji i nepotizmu
2 - ljudi koji se pošteno bore ali ne mogu do uspjeha etiketirani su kao lijeni

poželjno je pogledati malo dalje od svog nosa i ne praviti od vlastitog primjera pravilo
Što se tiče dobrih poslova, u javnom sektoru se 100% njih zaposlilo preko stranke i mita u koverti, osim možda doktora i IT stručnjaka, jer njih fali na tržištu.
U privatnom sektoru je prema mojoj procjeni za dobre poslove omjer jedna trećina pošteno, dvije trećine preko familije, jaranstava, kreveta ili opet mita u koverti direktoru ili HR menadžeru. Onda ovi što su pošteno došli na pozicije rintaju i vuku za čitavu kompaniju, dok oni sa štelom glade jajca većinu radnog dana, tračaju radne kolege i takmiče se ko će se više uvući u debelo crijevo šefovima.
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#3473 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by medvjed23 »

da, pored razlike između moralnog i nemoralnog puta do zaposlenja, bitna je i razlika između dobrog i lošeg posla.. do ovog drugog se relativno lako može, al pitanje je: ima li smisla raditi za 70 maraka mjesečno ili za nešto veće pare ali 12 do 16 sati dnevno, 6 ili 7 dana sedmično, bez godišnjeg, bez praznika, bez dovoljno jela i sna?

ko mora, jebiga, radiće šta god i gdje god.. ko ne mora, trebao bi pažljivo odvagati stvari i povesti računa o zdravlju..
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#3474 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Danas mi ponuđeno da idem preko sezone u Istru raditi kao spasilac pošto imam iskustva sa raftingom i sportovima na rijeci :-? Dvoumim se i razmišljam...rad je po danu plaćen oko 28 eura, imam obezbijeđen smještaj i hranu. Mjesečno se izlazi po riječima regrutera sa 1500 KM, naravno ako ne bančiš i provodiš se okolo....Jedino moram položiti licencu za spasioca ovdje u BL koja košta 280 KM i to je sav trošak :novine: Ne znam šta da kažem, sa mnom su većinom klinci od 19-20 godina u ekipi, na šta bi to sve izašlo :mastakazes:
User avatar
Atego
Posts: 816
Joined: 21/02/2018 19:38

#3475 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Atego »

Lajavikrelac wrote:Danas mi ponuđeno da idem preko sezone u Istru raditi kao spasilac pošto imam iskustva sa raftingom i sportovima na rijeci :-? Dvoumim se i razmišljam...rad je po danu plaćen oko 28 eura, imam obezbijeđen smještaj i hranu. Mjesečno se izlazi po riječima regrutera sa 1500 KM, naravno ako ne bančiš i provodiš se okolo....Jedino moram položiti licencu za spasioca ovdje u BL koja košta 280 KM i to je sav trošak :novine: Ne znam šta da kažem, sa mnom su većinom klinci od 19-20 godina u ekipi, na šta bi to sve izašlo :mastakazes:
Sta fali ? polozi licencu i tutanj. Neces teretit na kraju krajeva...
Post Reply