Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#3376 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by insomnia78 »

Ma standardna forumska suplja. Osim navedenog broj ljudi koji imaju takvu disciplinu je zanemarljiv i oni vec rade
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#3377 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

Neki dan gledam na nekom hrvatskom kanalu reportaza o manjku radnika i izmedju ostalih intervjuisanih neki purger konobar veli nek mu bugarr konobarise za 4 tisuce kuna......tako da.....a ovdje savjetnika koji govore raji da se poklope i rade za 2 tisuce....lako je tudjim kurcem gloginje mlatit
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3378 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by moonca »

I na osnovu tog izvjestaja, treba biti jak i ostati kuci. Fino, na balkonu duskati uz crvrkut ptica. :-) :-?
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#3379 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by TRANCE »

mali_balon wrote:Neki dan gledam na nekom hrvatskom kanalu reportaza o manjku radnika i izmedju ostalih intervjuisanih neki purger konobar veli nek mu bugarr konobarise za 4 tisuce kuna......tako da.....a ovdje savjetnika koji govore raji da se poklope i rade za 2 tisuce....lako je tudjim kurcem gloginje mlatit
Tako i Irci govore "nek' mu Hrvati rade za minimalac od 1540 eura", pa im došlo Hrvata 20 hiljada. Mi s obzirom na visinu plata možemo reći "nek' mu Pakistanci rade za 4 stoje plus topli". Ali ne lezi vraže, evo dođoše i nama migranti u Bosnu. Ako zaglave u Bosni zbog kontrole EU granica, bit će kod poslodavaca "šta bi ti, 400 KM plate, kad ima Pakistanac da radi za 200 KM?" :mrgreen:
Bobi
Forum administrator
Posts: 32140
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3380 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Bobi »

Šta vam je, ne želi niko od njih u BiH ostati..prije bi se vratili, pa bruku para dali da dodju do BiH ne da ostanu nego zna se Njemačka. Njima su balkanske zemlje bijedne, pitajte ih :D .
User avatar
Atego
Posts: 816
Joined: 21/02/2018 19:38

#3381 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Atego »

meni je najbolji onaj migrant (u krajini su ga snimali negdje) kad govori da bi on eto i taxirao :lol: ne zna da je ovdje lakše uletit u telekom nego taxi licencu dobit

a ovi iz sarajeva što tipkaju po smartfonima(jel rekoše indija?), prije će bit da njih džabaluci zanimaju,a to kod nas nema tako da...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#3382 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by insomnia78 »

Ovi ako ostanu za godinu dana ce bosnjo za njih raditi
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#3383 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Arap da radi??? Bar ti koji živiš u Francuskoj ne bi trebao lupiti takvu glupost :-) Arapi su u najgorem slučaju trgovci, ti ne rade....Oni i idu u zemlje sa najvećom socijalom da mogu naštancati djece i primati socijalnu pomoć, najviše kriminala i droge se vezuje za dijelove grada nastanjen sa njima.

Dvije stvari Google ne može naći: Arapa u radnom odijelu i arapski proizvod :oops:
james28
Posts: 143
Joined: 21/04/2018 00:53

#3384 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by james28 »

TRANCE wrote:
mali_balon wrote:Neki dan gledam na nekom hrvatskom kanalu reportaza o manjku radnika i izmedju ostalih intervjuisanih neki purger konobar veli nek mu bugarr konobarise za 4 tisuce kuna......tako da.....a ovdje savjetnika koji govore raji da se poklope i rade za 2 tisuce....lako je tudjim kurcem gloginje mlatit
Tako i Irci govore "nek' mu Hrvati rade za minimalac od 1540 eura", pa im došlo Hrvata 20 hiljada. Mi s obzirom na visinu plata možemo reći "nek' mu Pakistanci rade za 4 stoje plus topli". Ali ne lezi vraže, evo dođoše i nama migranti u Bosnu. Ako zaglave u Bosni zbog kontrole EU granica, bit će kod poslodavaca "šta bi ti, 400 KM plate, kad ima Pakistanac da radi za 200 KM?" :mrgreen:
što je najgore ovako će i biti, spustit će dodatno cijenu rada, mada opet sumnjam da su oni došli raditi ove naše poslove, prije da možeš očekivat da te opljačkaju na ulici, lakše im je
james28
Posts: 143
Joined: 21/04/2018 00:53

#3385 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by james28 »

Bobi wrote:Šta vam je, ne želi niko od njih u BiH ostati..prije bi se vratili, pa bruku para dali da dodju do BiH ne da ostanu nego zna se Njemačka. Njima su balkanske zemlje bijedne, pitajte ih :D .
jes al u Njemačku ne mogu, i Hrvatska je zatvorila granice, šta ćemo sad?
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#3386 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Prestao raditi. Jednostavno ne isplati se....mala para a imam finog troška samo otići na posao :oops:
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#3387 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by nagibSA »

:sad:
User avatar
Truba
Posts: 81645
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3388 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

nagibSA wrote:
exampLe. wrote: Treba ti samo internet i da umjesto pisanja po forumima i selfijanja po instagramu krenes uciti ono sto te zanima.

Milijardu knjiga, savjeta, pisanih i video tutoriala je dostupno online, samo se treba natjerati.
Pa brate nije svaki rad, IT sektor, gdje treba samo racunar i net. i nije svako stvoren za to, niti treba nesto forsirati ako nema hemije... :)

Nije narod ovde lijen, nego nema motiva da uci kad vidi da ljudi bez truda, dobijaju placenije poslove.

A i ti tutorijali, youtube, savjeti po forumima, malo literaturice da nije deblje od par stranica, i sl. zayebancije sto vecina 'strucnjaka' ganja su vise povrsno 'znanje'... Da im je do ucenja kao sto nije, upisali bi kakvu skolu.
da treba imati volje i truda
ali ako nemaš dara za nešto možeš mačku o rep
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#3389 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by walk_M-A-N »

Zanimljivo: http://skupstina.ks.gov.ba/pitanja/zast ... h-osoba-po
Mogu razumjeti da ima puno daktilografa i stenodaktilografa i prodavača i ovih ekonomskih tehničara i maturanata gimazije ali za mehaničare i frizere i druge koji rade privatno.. pitanje je i za ovo malo.
Uglavnom svako se može naći.
El_comadante
Posts: 7919
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#3390 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by El_comadante »

imali ko da je otišao sa ove teme tj. da se zaposlio?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#3391 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ExNihilo »

Tema zamrla. Bakir ispunio obećanje.
User avatar
Atego
Posts: 816
Joined: 21/02/2018 19:38

#3392 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Atego »

El_comadante wrote:imali ko da je otišao sa ove teme tj. da se zaposlio?
ja irgetim i usput se raspitujem za trajnije rješenje
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#3393 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Puf »

ExNihilo wrote:Tema zamrla. Bakir ispunio obećanje.
:lol: :lol: , a ljudi se sprdali sa njegovim izjavama. Viva el presidente!!!
zippoo87
Posts: 15530
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3394 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

ja sam zaposlen vec 4 mjeseca i nije los posao ali kao sto neko napisa par postova iznad,nema ovdje sigurnosti i iako super radis posao i zaradjujes,moze doci svaki dan i samo ti reci da vise ne radis...tako da ,ovdje je sve od danas do sutra...nazalost
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#3395 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Puf »

zippoo87 wrote:ja sam zaposlen vec 4 mjeseca i nije los posao ali kao sto neko napisa par postova iznad,nema ovdje sigurnosti i iako super radis posao i zaradjujes,moze doci svaki dan i samo ti reci da vise ne radis...tako da ,ovdje je sve od danas do sutra...nazalost
Jbg tako je na zasicenom trzistu rada, poslodavcu si bukvalno nebitan jer zna da sutra moze naci nekoga umjesto tebe. Sigurnost postoji samo za zanimanja gdje fali ljudi. Kod nas je ekonomija u jednom velikom qrcu tako da i su i deficitarna zanimanja u velikom qrcu, haman pa ih i nema (osim IT sektora)
zippoo87
Posts: 15530
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3396 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

Puf wrote:
zippoo87 wrote:ja sam zaposlen vec 4 mjeseca i nije los posao ali kao sto neko napisa par postova iznad,nema ovdje sigurnosti i iako super radis posao i zaradjujes,moze doci svaki dan i samo ti reci da vise ne radis...tako da ,ovdje je sve od danas do sutra...nazalost
Jbg tako je na zasicenom trzistu rada, poslodavcu si bukvalno nebitan jer zna da sutra moze naci nekoga umjesto tebe. Sigurnost postoji samo za zanimanja gdje fali ljudi. Kod nas je ekonomija u jednom velikom qrcu tako da i su i deficitarna zanimanja u velikom qrcu, haman pa ih i nema (osim IT sektora)
nije to toliko ni do trzista,koliko je do nasih "gazdi" sa brda,koji su na raznorazne nacine dosli do para i dolaze svaki dan,kradjom od drzave i radnika i njemu je svejedno...jer on ne prodaje ni znanje niti gradi imidz firme,njemu je bitno samo da sto vise uzme sebi od svih

evo meni je "gazda" neki dan rekao,nesto smo pricali i kaze ,kroz firmu je proslo 1000 ljudi i proci ce jos 1000...za par mjeseci je otpustio nekoliko osoba i zaposlio druge...njega samo zanima brza zarada,danas da se uzme a nista dugorocno i da se gradi firma
ovakvih je barem 99% kod nas i zato raja najvise ide van drzave

izgleda da cu i ja morati slijediti taj trend,jer ovdje ne mozes naci drugaciju firmu,jer su svi isti,tacnije isti mentalitet i nacin poslovanja i iz koje god firme da predjes u drugu,sve je isto...licno probao i vidio da ni jedna firma kod nas nije uredjena i stabilna
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#3397 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Puf »

zippoo87 wrote:
Puf wrote:
zippoo87 wrote:ja sam zaposlen vec 4 mjeseca i nije los posao ali kao sto neko napisa par postova iznad,nema ovdje sigurnosti i iako super radis posao i zaradjujes,moze doci svaki dan i samo ti reci da vise ne radis...tako da ,ovdje je sve od danas do sutra...nazalost
Jbg tako je na zasicenom trzistu rada, poslodavcu si bukvalno nebitan jer zna da sutra moze naci nekoga umjesto tebe. Sigurnost postoji samo za zanimanja gdje fali ljudi. Kod nas je ekonomija u jednom velikom qrcu tako da i su i deficitarna zanimanja u velikom qrcu, haman pa ih i nema (osim IT sektora)
nije to toliko ni do trzista,koliko je do nasih "gazdi" sa brda,koji su na raznorazne nacine dosli do para i dolaze svaki dan,kradjom od drzave i radnika i njemu je svejedno...jer on ne prodaje ni znanje niti gradi imidz firme,njemu je bitno samo da sto vise uzme sebi od svih

evo meni je "gazda" neki dan rekao,nesto smo pricali i kaze ,kroz firmu je proslo 1000 ljudi i proci ce jos 1000...za par mjeseci je otpustio nekoliko osoba i zaposlio druge...njega samo zanima brza zarada,danas da se uzme a nista dugorocno i da se gradi firma
ovakvih je barem 99% kod nas i zato raja najvise ide van drzave

izgleda da cu i ja morati slijediti taj trend,jer ovdje ne mozes naci drugaciju firmu,jer su svi isti,tacnije isti mentalitet i nacin poslovanja i iz koje god firme da predjes u drugu,sve je isto...licno probao i vidio da ni jedna firma kod nas nije uredjena i stabilna
Opet se vracamo na to da je trziste rada zasiceno, klinac bi mu proslo 1000 ljudi da je neki posao koji ne moze svako raditi. Problem je bas to, sto taj posao izgleda moze SVAKO raditi pa i on moze otpustati kako hoce jer zna da ce vec sutra naci zamjenu za tu osobu. Ne bi se tako ponasao da ima samo 15 ljudi u gradu koji znaju raditi sto njemu treba (a od tih 15 , vec 12 zaposleno).

A slazem se sa tobom da je dio problema i seljacki mentalitet tipa : "bolje danas 100KM zaraditi, nego za godinu 15 000KM. Seljacka posla.
El_comadante
Posts: 7919
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#3398 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by El_comadante »

ima li ko da ide na razgovore za posao? ja sam išao i sve je ono javit čemo vam i tako ništa konkretno
zippoo87
Posts: 15530
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3399 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

ko god trazi posao,mora ici na razgovore a sto je to vecinom gubljenje vremena,to je drugi par opanaka

nema pravila da ce te neko zaposliti ali definitivno razgovor pomaze
pokusaj na razgovoru biti opusteniji i manje formalan...ako su neki obicniji poslovi u pitanju ...imati ces bolji vizuelni nastup a samim tim i vecu sansu za zaposlenje

ako samo genericki odgovaras na postavljena pitanja...tesko ce te neko odabrati,moras se na neki nacin istaknuti iz mase,barem na prvu
User avatar
ferratilis
Posts: 7264
Joined: 25/11/2013 16:48

#3400 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ferratilis »

Ako vas ima koji odlicno poznajete engleski, prijavite se u neku od online firmi da drzite casove Azijatima. Ja sam nakon faksa trazio bilo kakav posao i odustao nakon tih obecanja "bice mozda nesto", "vidjecemo" itd. Vec tri godine radim online, promijenio sam nekoliko firmi i prezadovoljan sam. Ima dosta poslova online, samo treba dobro znati jezik :thumbup: U pocetku mozete zaradjivati oko 3 dolara po satu, ako ste dobri, nakon par godina to moze porasti i na 10 :)

Evo ovo je biblija kad je u pitanje online predavanje engleskog, imate sve skole i komentare o njima
https://www.goodairlanguage.com/non-native/
Post Reply