Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#3326 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by TRANCE »

Kome se radi, može raditi u Hrvatskoj na moru tokom sezone, jer im hronično fali radnika. Plata oko 800-1000 KM s uključenim smještajem, a radnu vizu nije teško dobiti, jer ove godine imaju u planu odobriti 31 hiljadu radnih viza za strance.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#3327 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ExNihilo »

Lajavikrelac wrote:Nema me često na forumu i temi ali....ova moja šljaka ne ide na dobro :-? Evo gazim treći mjesec a neke stvari što su rečene nisu ispunjene. Prvo rečeno je plata početno 500 pa idući mjesec je 700 pošto si dobio dodatno zaduženje, sad odjednom ostaje 500 pošto "odrzavanja sajta vijestima nije baš kako smo mislili slaba posjećenost i malo klikova...." :shock: :? Pa ne mogu ja tjerati ljude da čitaju sajt, a naravno neće da plate sponzorisanje na FB i Instagramu koje su obećali prije dva mjeseca :-) domet korisnika nula bodova....Neće da me prijave, skontao sam da neki tu i po dvije godine rade na crnjaka :-? ono, plata na ruke je redovna, radno vrijeme, vikend, praznici i sve to ali ipak....Mislim da ako do prvog juna ne bude pomaka fajront raja :ginisovac: jbg za za siću neću nekom otplaćivati kredit, odmore, dva auta i slično.... :oops:

I da vlasnik je čivija pri vladi Republike Drpske. Znači može mu se..... :oops:

Definitvno sam izgubio i vjeru i nadu da će ovu sengrupu Evrope sunce ogrijati ikad.....ko zadnji izađe neka ugasi svjetlo i izvrne osigurač :vozdra:
Jesi ono ti pisao da vagaš između toga i Alemanje?

Ne okreći se, sine.
james28
Posts: 143
Joined: 21/04/2018 00:53

#3328 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by james28 »

TRANCE wrote:Kome se radi, može raditi u Hrvatskoj na moru tokom sezone, jer im hronično fali radnika. Plata oko 800-1000 KM s uključenim smještajem, a radnu vizu nije teško dobiti, jer ove godine imaju u planu odobriti 31 hiljadu radnih viza za strance.
haha pa te pare možeš dobiti i ovdje, još u Hrvatskoj život tri puta skuplji, izrabljuju radnike, a plate nikakve, ne isplati se bez 2.500 KM ići tamo
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3329 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

nema u BiH dobrog posla,osim na drzavnim jaslama
evo i kod mene,cim 2-3 dana opadne promet,odmah problemi...zovu,pitaju sta je problem,sto ne ide,sto ovo,sto ono...jbte ljudi na dnevnoj bazi ebu u zdrav mozak...nema ono neki cilj pa kvartal i to...nego p odanima :D

pa onda,zavlaci nas za jos jednog radnika,jer sa dva radnika u dvije smjene i 7 radnih dana nemoguce odmoriti...odmor u 15 dana jedan dan,jer se radi krace jedan dan,tj,jedna smjena samo
opadne promet par dana,odmah prica,ne isplati mu se treci radnik... i sto nekih budalastina
onda nema sanse ostati duze raditi na poslu i imati stabilnost...otpusa radnike kao na traci i misli nesto postici sa tim
veze o poslu nemaju i sve puca po radnicima...izgleda da je ovdje sazrilo vrijeme za radikalne poteze...dok radnici ne pocnu rokati gazde,ovi se nece smiriti

znaci sve ista bagra i nema nigdje normalnog poslodavca...kradu od nas radnika,kradu od drzave,kradu od partnera...para puni ko brod,sve ukrali...a oni to vole nazvati "zaradili"
ko god ode vani,sretno mu bilo i neka se ne vraca,ovdje nema nista zanimljivo
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#3330 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by TRANCE »

james28 wrote:
TRANCE wrote:Kome se radi, može raditi u Hrvatskoj na moru tokom sezone, jer im hronično fali radnika. Plata oko 800-1000 KM s uključenim smještajem, a radnu vizu nije teško dobiti, jer ove godine imaju u planu odobriti 31 hiljadu radnih viza za strance.
haha pa te pare možeš dobiti i ovdje, još u Hrvatskoj život tri puta skuplji, izrabljuju radnike, a plate nikakve, ne isplati se bez 2.500 KM ići tamo
Kako da ne, pomoćni radnici u kuhinji, spremačice, pizza majstori i sl. baš onako kod nas dobiju milju KM mjesečno :lol: Naravno nije ni tamo bajno, ali je takvim radnicima bolje raditi u Hrvatskoj za milju nego ovdje za 4-5 stoja ili čamiti na birou.
I život nije tri puta skuplji nego 29% skuplji prema Eurostatu, a to je svakako irelevantno ako radnik ima obezbjeđen smještaj i hranu.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#3331 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Hebo ti EuroSrat i njihove podatke korisne ko kompas na odlagalistu starog gvozdja :-) zivot u HR posebno na primorju u sezoni je poprilicno skuplje nego u BIH! U Istri nema hljeba u pekari ispod 3 i vise KM da na hljeb lici, pijace skupe ko da prodaju beluga kavijar i bijele tartufe...1000 KM u sezoni tamo je ko 450 ovdje, drug mi u Rovinju zivi on i zena rade, u sezoni zaradjuju mjesecno po 2500 KM ukupno pa hoce da idu vani.....tri piva u kaficu 90 kuna u Rovinju pa ti vidi. Na veceru za dvoje ne ides bez 100 eura....
james28
Posts: 143
Joined: 21/04/2018 00:53

#3332 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by james28 »

TRANCE wrote:
james28 wrote:
TRANCE wrote:Kome se radi, može raditi u Hrvatskoj na moru tokom sezone, jer im hronično fali radnika. Plata oko 800-1000 KM s uključenim smještajem, a radnu vizu nije teško dobiti, jer ove godine imaju u planu odobriti 31 hiljadu radnih viza za strance.
haha pa te pare možeš dobiti i ovdje, još u Hrvatskoj život tri puta skuplji, izrabljuju radnike, a plate nikakve, ne isplati se bez 2.500 KM ići tamo
Kako da ne, pomoćni radnici u kuhinji, spremačice, pizza majstori i sl. baš onako kod nas dobiju milju KM mjesečno :lol: Naravno nije ni tamo bajno, ali je takvim radnicima bolje raditi u Hrvatskoj za milju nego ovdje za 4-5 stoja ili čamiti na birou.
I život nije tri puta skuplji nego 29% skuplji prema Eurostatu, a to je svakako irelevantno ako radnik ima obezbjeđen smještaj i hranu.
slabo si se ti raspitao prijatelju, tamo je milja maraka ništa, npr. otići u Dubrovnik i raditi za milju maraka je smiješno, to samo budala može, cijene su prilagođene milionerima i milijarderima, život je skup, hrana je skupa, smještaj je možda ali možda obezbjeđen, ima i ovdje posluga nekih možda 600 KM, i ne isplati se radi tih 400 KM ići preko granice, jer ćeš se vratiti u dugovima još, dakle ispod 2-2.500 KM se ne isplati ići, a i to nije neka velika zarada
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#3333 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Nisrin »

james28 wrote:
TRANCE wrote:
james28 wrote:
haha pa te pare možeš dobiti i ovdje, još u Hrvatskoj život tri puta skuplji, izrabljuju radnike, a plate nikakve, ne isplati se bez 2.500 KM ići tamo
Kako da ne, pomoćni radnici u kuhinji, spremačice, pizza majstori i sl. baš onako kod nas dobiju milju KM mjesečno :lol: Naravno nije ni tamo bajno, ali je takvim radnicima bolje raditi u Hrvatskoj za milju nego ovdje za 4-5 stoja ili čamiti na birou.
I život nije tri puta skuplji nego 29% skuplji prema Eurostatu, a to je svakako irelevantno ako radnik ima obezbjeđen smještaj i hranu.
slabo si se ti raspitao prijatelju, tamo je milja maraka ništa, npr. otići u Dubrovnik i raditi za milju maraka je smiješno, to samo budala može, cijene su prilagođene milionerima i milijarderima, život je skup, hrana je skupa, smještaj je možda ali možda obezbjeđen, ima i ovdje posluga nekih možda 600 KM, i ne isplati se radi tih 400 KM ići preko granice, jer ćeš se vratiti u dugovima još, dakle ispod 2-2.500 KM se ne isplati ići, a i to nije neka velika zarada

upravo zbog toga i ne mogu naci radnike, jer nude premalo, a ljudi skontali da je skuplja pita nego tepsija!
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#3334 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Pa što ne mogu naći konobara, kuhara, spremačica itd po tim "uglednim" hotelima sa bruku zvjezdica po lijepoj njihovoj? Neće da rade? Lijeni? Neee nego su cijene svega na primorju od 2007 (koliko sam ja lično upratio) skočile trostruko, a zarade iste.... :oops: Litar domaćeg vina kod svakog barbe sam plaćao tad oko 15 kuna, sad nema ispod 45-50 da te počasti :skoljka: Kafa u Makarskoj i Vodicama koštala 7-8 kuna tada, a koliko je sad? Nema je ispod 15-18 kuna da nije klistir.... :run: O cijenama apartmana i smještaja da ne govorim, pa Španija je jeftinija po tom segmentu prilično, o Grčkoj i Turskoj da ne pričam....Žale mi se gosti iz Mađarske prošle godine kako više neće ići na Jadran zbog previsokih cijena,loše usluge i preskupe hrane po restoranima a porcije smiješne (oni su poguzije pa su kompetentni za porcije vidio očima svojim šta mogu pojesti :mrgreen: ) a nisu bili neki bijednici....Ukratko prošle sezone su imali sreću zbog geopolitičkih prejebavanja po Jevropi i Aziji, ove godine ima da prdnu u fenjer ako se ne dozovu pameti po nekim parametrima.... :oops:

Ko misli da je u Dubrovniku ili u bilo kojem jačem jadranskom turističkom mjestu 1000 KM ok plata, neka ode raditi mjesec dana pa neka se javi kako je prošao...jesu li mu ispali zubi od skorbuta, ako bude mogao raditi drugi mjesec zbog beri berija.... :evil:
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#3335 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by TRANCE »

Lajavikrelac wrote:Pa što ne mogu naći konobara, kuhara, spremačica itd po tim "uglednim" hotelima sa bruku zvjezdica po lijepoj njihovoj? Neće da rade? Lijeni? Neee nego su cijene svega na primorju od 2007 (koliko sam ja lično upratio) skočile trostruko, a zarade iste.... :oops: Litar domaćeg vina kod svakog barbe sam plaćao tad oko 15 kuna, sad nema ispod 45-50 da te počasti :skoljka: Kafa u Makarskoj i Vodicama koštala 7-8 kuna tada, a koliko je sad? Nema je ispod 15-18 kuna da nije klistir.... :run: O cijenama apartmana i smještaja da ne govorim, pa Španija je jeftinija po tom segmentu prilično, o Grčkoj i Turskoj da ne pričam....Žale mi se gosti iz Mađarske prošle godine kako više neće ići na Jadran zbog previsokih cijena,loše usluge i preskupe hrane po restoranima a porcije smiješne (oni su poguzije pa su kompetentni za porcije vidio očima svojim šta mogu pojesti :mrgreen: ) a nisu bili neki bijednici....Ukratko prošle sezone su imali sreću zbog geopolitičkih prejebavanja po Jevropi i Aziji, ove godine ima da prdnu u fenjer ako se ne dozovu pameti po nekim parametrima.... :oops:

Ko misli da je u Dubrovniku ili u bilo kojem jačem jadranskom turističkom mjestu 1000 KM ok plata, neka ode raditi mjesec dana pa neka se javi kako je prošao...jesu li mu ispali zubi od skorbuta, ako bude mogao raditi drugi mjesec zbog beri berija.... :evil:
Ne mogu naći radnike, jer domaći odoše raditi isti posao u EU za 1500 € umjesto za 500 € u Hrvatskoj, jer im ne trebaju radne dozvole. Zato dovode Ukrajince i ostale strance da rade.
Sve to stoji za cijene kafića, restorana, hotelskih apartmana i sl., ali neko ko ide raditi i ima od poslodavca obezbjeđen smještaj nije došao da ide po kafićima i restoranima, nego da štedi lovu i kuha sam sebi hranu iz supermarketa.
Težak je to posao, ali se vodim logikom da je nezaposlenima bolje raditi tamo za 1000 KM mjesečno nego sjediti kod nas na birou za 0 KM. Ali ok, vi svi kažete suprotno, tako da zanemarite ovu mogućnost zaposlenja...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3336 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by moonca »

james28 wrote:
TRANCE wrote:Kome se radi, može raditi u Hrvatskoj na moru tokom sezone, jer im hronično fali radnika. Plata oko 800-1000 KM s uključenim smještajem, a radnu vizu nije teško dobiti, jer ove godine imaju u planu odobriti 31 hiljadu radnih viza za strance.
haha pa te pare možeš dobiti i ovdje, još u Hrvatskoj život tri puta skuplji, izrabljuju radnike, a plate nikakve, ne isplati se bez 2.500 KM ići tamo
Grijesis. U Sarajevu komsinica radi u poznatom restoranu pomocnik kuvara- za 600KM + baksis- kako ona kaze crkava. Sudje pere rucno :shock: izgleda da nije dobro za tanjire da se peru u masini. :-)

Hrvatska nije znacajno skuplja od Bosne. Bila sam prije dvije godine u Istri, mala razlika cijena.

Isplati se raditi bilo gdje za bilo koju sumu novca. Postoji sansa da nekoga upoznas, steci ces neko radno iskustvo, upoznati nove ljude, obicaje... stosta se lijepog uz rad moze iskoristiti.

Sta ti nekom privatniku nudis za platu od 2.500 KM zauzvrat.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#3337 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

TRANCE wrote:Sve to stoji za cijene kafića, restorana, hotelskih apartmana i sl., ali neko ko ide raditi i ima od poslodavca obezbjeđen smještaj nije došao da ide po kafićima i restoranima, nego da štedi lovu i kuha sam sebi hranu iz supermarketa.
Za vrijeme boravka tamo nećeš izaći na kafu, prošetati, vidjeti nešto, kupiti sebi kakvu sitnicu i sl? Nećeš odmoriti jedan dan (ako ti ga dadnu, znajući njih dolje... :skoljka: ) Ja sam i naveo cijene životnih namirnica i osnovnih potreba ne provoda i dernečenja... :oops: A za obezbijeđen smještaj....a što se tu možeš iznenaditi :run:
moonca wrote:Hrvatska nije znacajno skuplja od Bosne. Bila sam prije dvije godine u Istri, mala razlika cijena.
Aha... :-) Ja bio prije nepun mjesec, a sezona nije još krenula....
moonca wrote:Isplati se raditi bilo gdje za bilo koju sumu novca. Postoji sansa da nekoga upoznas, steci ces neko radno iskustvo, upoznati nove ljude, obicaje... stosta se lijepog uz rad moze iskoristiti.
Uz krvnički rad od 12-14 sati dnevno, ono, sigurno ćeš se lijepo družiti i upoznavati :lol: Sve to stoji što navodiš uz RAD, a to ne podrazumijeva odbijanje kičme od zvijezde do zvijezde, sedam dana sedmično na plus 40 za HR minimalac...ma uživanje :run:
moonca wrote:Sta ti nekom privatniku nudis za platu od 2.500 KM zauzvrat.
Zaradiš mu novi auto, dva apartmana, izdržavanje porodice, švalerke itd sa maržama na cijenama od 800%. Najbolje bi bilo da njemu radnik plati i radi dok ne crkne...

I da ponovim još jednom: 1000 KM u HR = 450 KM u BIH :oops:
james28
Posts: 143
Joined: 21/04/2018 00:53

#3338 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by james28 »

moonca wrote:
james28 wrote:
TRANCE wrote:Kome se radi, može raditi u Hrvatskoj na moru tokom sezone, jer im hronično fali radnika. Plata oko 800-1000 KM s uključenim smještajem, a radnu vizu nije teško dobiti, jer ove godine imaju u planu odobriti 31 hiljadu radnih viza za strance.
haha pa te pare možeš dobiti i ovdje, još u Hrvatskoj život tri puta skuplji, izrabljuju radnike, a plate nikakve, ne isplati se bez 2.500 KM ići tamo
Grijesis. U Sarajevu komsinica radi u poznatom restoranu pomocnik kuvara- za 600KM + baksis- kako ona kaze crkava. Sudje pere rucno :shock: izgleda da nije dobro za tanjire da se peru u masini. :-)

Hrvatska nije znacajno skuplja od Bosne. Bila sam prije dvije godine u Istri, mala razlika cijena.

Isplati se raditi bilo gdje za bilo koju sumu novca. Postoji sansa da nekoga upoznas, steci ces neko radno iskustvo, upoznati nove ljude, obicaje... stosta se lijepog uz rad moze iskoristiti.

Sta ti nekom privatniku nudis za platu od 2.500 KM zauzvrat.
hahaha čuj upoznati nove ljude, eto baš je nekom do upoznavanja novih ljudi tamo, ide da radi i zaradi i koga možeš upoznati, nekog hamala ko što si i sam i šta ćeš od tog, tu je rad 12-14 sati dnevno
Last edited by james28 on 10/05/2018 12:01, edited 1 time in total.
james28
Posts: 143
Joined: 21/04/2018 00:53

#3339 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by james28 »

TRANCE wrote:
Lajavikrelac wrote:Pa što ne mogu naći konobara, kuhara, spremačica itd po tim "uglednim" hotelima sa bruku zvjezdica po lijepoj njihovoj? Neće da rade? Lijeni? Neee nego su cijene svega na primorju od 2007 (koliko sam ja lično upratio) skočile trostruko, a zarade iste.... :oops: Litar domaćeg vina kod svakog barbe sam plaćao tad oko 15 kuna, sad nema ispod 45-50 da te počasti :skoljka: Kafa u Makarskoj i Vodicama koštala 7-8 kuna tada, a koliko je sad? Nema je ispod 15-18 kuna da nije klistir.... :run: O cijenama apartmana i smještaja da ne govorim, pa Španija je jeftinija po tom segmentu prilično, o Grčkoj i Turskoj da ne pričam....Žale mi se gosti iz Mađarske prošle godine kako više neće ići na Jadran zbog previsokih cijena,loše usluge i preskupe hrane po restoranima a porcije smiješne (oni su poguzije pa su kompetentni za porcije vidio očima svojim šta mogu pojesti :mrgreen: ) a nisu bili neki bijednici....Ukratko prošle sezone su imali sreću zbog geopolitičkih prejebavanja po Jevropi i Aziji, ove godine ima da prdnu u fenjer ako se ne dozovu pameti po nekim parametrima.... :oops:

Ko misli da je u Dubrovniku ili u bilo kojem jačem jadranskom turističkom mjestu 1000 KM ok plata, neka ode raditi mjesec dana pa neka se javi kako je prošao...jesu li mu ispali zubi od skorbuta, ako bude mogao raditi drugi mjesec zbog beri berija.... :evil:
Ne mogu naći radnike, jer domaći odoše raditi isti posao u EU za 1500 € umjesto za 500 € u Hrvatskoj, jer im ne trebaju radne dozvole. Zato dovode Ukrajince i ostale strance da rade.
Sve to stoji za cijene kafića, restorana, hotelskih apartmana i sl., ali neko ko ide raditi i ima od poslodavca obezbjeđen smještaj nije došao da ide po kafićima i restoranima, nego da štedi lovu i kuha sam sebi hranu iz supermarketa.
Težak je to posao, ali se vodim logikom da je nezaposlenima bolje raditi tamo za 1000 KM mjesečno nego sjediti kod nas na birou za 0 KM. Ali ok, vi svi kažete suprotno, tako da zanemarite ovu mogućnost zaposlenja...
da, mislim da je bolje sjediti kući za 0 KM nego raditi tamo za nikakve pare, jer ćeš barem sačuvati zdravlje i neće te niko izrabljivati ko stoku
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#3340 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by un1ted »

Sjedi :) Ima onih koji ce uzeti 4 milje za nepuna tri mjeseca posla. Pored toga mozda i upoznaju nekoga, pa nadju bolje ponude.

Ti kod kuce mozes samo ceskat jaja i pratiti vremensku prognozu. Tako ce ti godine proci dok ti ne nadjes za 2.500KM posao.
User avatar
Truba
Posts: 81202
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3341 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

od naše šuplje forumske nema ništa nit smo merodavni

statistike kažu da ljudi idu dole raditi da ih je sve skupa 2000 dobro je


moja ujna iz mostara ide u dalmaciju kuhati
kuharica je čitav život sad je u mirovini

komšinica studira elektriku ide dole raditi doduše i momak joj je iz makarske


al je činejnica da gazde hotela ne daju svoj profit... mogle bi plate biti veće
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#3342 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by insomnia78 »

Lajavikrelac wrote:
TRANCE wrote:Sve to stoji za cijene kafića, restorana, hotelskih apartmana i sl., ali neko ko ide raditi i ima od poslodavca obezbjeđen smještaj nije došao da ide po kafićima i restoranima, nego da štedi lovu i kuha sam sebi hranu iz supermarketa.
Za vrijeme boravka tamo nećeš izaći na kafu, prošetati, vidjeti nešto, kupiti sebi kakvu sitnicu i sl? Nećeš odmoriti jedan dan (ako ti ga dadnu, znajući njih dolje... :skoljka: ) Ja sam i naveo cijene životnih namirnica i osnovnih potreba ne provoda i dernečenja... :oops: A za obezbijeđen smještaj....a što se tu možeš iznenaditi :run:
moonca wrote:Hrvatska nije znacajno skuplja od Bosne. Bila sam prije dvije godine u Istri, mala razlika cijena.
Aha... :-) Ja bio prije nepun mjesec, a sezona nije još krenula....
moonca wrote:Isplati se raditi bilo gdje za bilo koju sumu novca. Postoji sansa da nekoga upoznas, steci ces neko radno iskustvo, upoznati nove ljude, obicaje... stosta se lijepog uz rad moze iskoristiti.
Uz krvnički rad od 12-14 sati dnevno, ono, sigurno ćeš se lijepo družiti i upoznavati :lol: Sve to stoji što navodiš uz RAD, a to ne podrazumijeva odbijanje kičme od zvijezde do zvijezde, sedam dana sedmično na plus 40 za HR minimalac...ma uživanje :run:
moonca wrote:Sta ti nekom privatniku nudis za platu od 2.500 KM zauzvrat.
Zaradiš mu novi auto, dva apartmana, izdržavanje porodice, švalerke itd sa maržama na cijenama od 800%. Najbolje bi bilo da njemu radnik plati i radi dok ne crkne...

I da ponovim još jednom: 1000 KM u HR = 450 KM u BIH :oops:
Pa ti otvoris svoj pa nek tebi zaradjuju
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3343 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by moonca »

james28 wrote:
TRANCE wrote:
Lajavikrelac wrote:Pa što ne mogu naći konobara, kuhara, spremačica itd po tim "uglednim" hotelima sa bruku zvjezdica po lijepoj njihovoj? Neće da rade? Lijeni? Neee nego su cijene svega na primorju od 2007 (koliko sam ja lično upratio) skočile trostruko, a zarade iste.... :oops: Litar domaćeg vina kod svakog barbe sam plaćao tad oko 15 kuna, sad nema ispod 45-50 da te počasti :skoljka: Kafa u Makarskoj i Vodicama koštala 7-8 kuna tada, a koliko je sad? Nema je ispod 15-18 kuna da nije klistir.... :run: O cijenama apartmana i smještaja da ne govorim, pa Španija je jeftinija po tom segmentu prilično, o Grčkoj i Turskoj da ne pričam....Žale mi se gosti iz Mađarske prošle godine kako više neće ići na Jadran zbog previsokih cijena,loše usluge i preskupe hrane po restoranima a porcije smiješne (oni su poguzije pa su kompetentni za porcije vidio očima svojim šta mogu pojesti :mrgreen: ) a nisu bili neki bijednici....Ukratko prošle sezone su imali sreću zbog geopolitičkih prejebavanja po Jevropi i Aziji, ove godine ima da prdnu u fenjer ako se ne dozovu pameti po nekim parametrima.... :oops:

Ko misli da je u Dubrovniku ili u bilo kojem jačem jadranskom turističkom mjestu 1000 KM ok plata, neka ode raditi mjesec dana pa neka se javi kako je prošao...jesu li mu ispali zubi od skorbuta, ako bude mogao raditi drugi mjesec zbog beri berija.... :evil:
Ne mogu naći radnike, jer domaći odoše raditi isti posao u EU za 1500 € umjesto za 500 € u Hrvatskoj, jer im ne trebaju radne dozvole. Zato dovode Ukrajince i ostale strance da rade.
Sve to stoji za cijene kafića, restorana, hotelskih apartmana i sl., ali neko ko ide raditi i ima od poslodavca obezbjeđen smještaj nije došao da ide po kafićima i restoranima, nego da štedi lovu i kuha sam sebi hranu iz supermarketa.
Težak je to posao, ali se vodim logikom da je nezaposlenima bolje raditi tamo za 1000 KM mjesečno nego sjediti kod nas na birou za 0 KM. Ali ok, vi svi kažete suprotno, tako da zanemarite ovu mogućnost zaposlenja...
da, mislim da je bolje sjediti kući za 0 KM nego raditi tamo za nikakve pare, jer ćeš barem sačuvati zdravlje i neće te niko izrabljivati ko stoku
Neces imati ni napade 'fufica'. :wink: :thumbup:
User avatar
vazi
Posts: 8814
Joined: 07/04/2010 15:31

#3344 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by vazi »

Lajavikrelac wrote:Nema me često na forumu i temi ali....ova moja šljaka ne ide na dobro :-? Evo gazim treći mjesec a neke stvari što su rečene nisu ispunjene. Prvo rečeno je plata početno 500 pa idući mjesec je 700 pošto si dobio dodatno zaduženje, sad odjednom ostaje 500 pošto "odrzavanja sajta vijestima nije baš kako smo mislili slaba posjećenost i malo klikova...." :shock: :? Pa ne mogu ja tjerati ljude da čitaju sajt, a naravno neće da plate sponzorisanje na FB i Instagramu koje su obećali prije dva mjeseca :-) domet korisnika nula bodova....Neće da me prijave, skontao sam da neki tu i po dvije godine rade na crnjaka :-? ono, plata na ruke je redovna, radno vrijeme, vikend, praznici i sve to ali ipak....Mislim da ako do prvog juna ne bude pomaka fajront raja :ginisovac: jbg za za siću neću nekom otplaćivati kredit, odmore, dva auta i slično.... :oops:

I da vlasnik je čivija pri vladi Republike Drpske. Znači može mu se..... :oops:

Definitvno sam izgubio i vjeru i nadu da će ovu sengrupu Evrope sunce ogrijati ikad.....ko zadnji izađe neka ugasi svjetlo i izvrne osigurač :vozdra:
Procitah ovaj post uz rucak, nisam trebala :lol:

Stade mi knedla u grlu i suze same potekose ....

Na zalost, cini mi se da ima puno istine u ovome sto si napisao...
imam i ja blize rodbine u sarajevu bez posla i s povremenim poslom kod privatnika, ono po potrebi... znam kako deveraju a godine idu... sta covjek od 40 god moze ostvariti i ocekivati u takvoj situaciji ...

Mislim ipak da je sve to manjina, na drzavnom nivou i da se nada u bolje sutra ne smije gubiti.
A to bolje sutra... na vama je da glasate...
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#3345 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

insomnia78 wrote:Pa ti otvoris svoj pa nek tebi zaradjuju
Ja se bavim turizmom u BIH i fino zaradim, a govorim info iz prve ruke Charlie Hebdo wannbe.... :P tvoji pogledi sa Champs-Elysees na situaciju u našem regionu su stvarno analitički i dubokoumni. Da ne pominjem opširnost postova... :-)
moonca wrote:Neces imati ni napade 'fufica'.
Jes ono, lože se sponzoruše na hamale koji su u sred morske sezone bijeli ko čovječija ribica jer vide sunca ko u Postojinskoj jami.... :roll:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3346 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by moonca »

Lajavikrelac wrote:
insomnia78 wrote:Pa ti otvoris svoj pa nek tebi zaradjuju
Ja se bavim turizmom u BIH i fino zaradim, a govorim info iz prve ruke Charlie Hebdo wannbe.... :P tvoji pogledi sa Champs-Elysees na situaciju u našem regionu su stvarno analitički i dubokoumni. Da ne pominjem opširnost postova... :-)
moonca wrote:Neces imati ni napade 'fufica'.
Jes ono, lože se sponzoruše na hamale koji su u sred morske sezone bijeli ko čovječija ribica jer vide sunca ko u Postojinskoj jami.... :roll:
I ja zivim u turistickom mjestu- u vrijeme sezone su tu svi. Ko je dosao zbog posla nastoji i nadje posao jedan ujutru , drugi nocu-cilj je zaraditi ne provoditi se, ne bar u tom periodu. Posao je seznski i to ide uz to.
Neko zaradjeni novac potrosi preko zime, neko investira u nesto --- stvar izbora. :)
sumirprimus
Posts: 80782
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#3347 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by sumirprimus »

druze nesto tu ne stima gore pricas o plati od 500 stoja a dole kako fino zaradis.. :-)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#3348 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by insomnia78 »

Pa niko ne placa nosace tacne basnoslovno
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#3349 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

sumirprimus wrote:druze nesto tu ne stima gore pricas o plati od 500 stoja a dole kako fino zaradis.. :-)
Turizam je sezonski posao, cca 3 mjeseca....i ne možeš zaraditi TOLIKO da ladiš jajca ostatak godine. Tako da.... :vozdra:
User avatar
medvjed23
Posts: 26699
Joined: 16/07/2010 13:49

#3350 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by medvjed23 »

stara dilema: džaba ležati ili džaba raditi? iskusih podosta i jednog i drugog.. razumijem i jedan i drugi izbor te neću reći da je jedan bolji od drugog, ali hoću da je poželjno biti oprezan, okrenuti se sebi i procijeniti svoje mogućnosti i potrebe.. popovanje sa strane zanemariti ili uzeti sa rezervom.. niko od moralista koji zagovaraju rad bilo gdje, pod bilo kojim uslovima neće ti pružiti ni p od pomoći ako sjebeš zdravlje radeći neki sjeban poso (nek mi oproste dječaci i curice).. kad treba donijeti bitnu odluku, prisutno je hiljadu ljudi punih "dobronamjernih" savjeta.. kad se treba nositi sa negativnim posljedicama odluke, u pravilu si prepušten sam sebi..
Post Reply