Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 56762
Joined: 09/08/2004 16:35

#3276 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by madner »

Hendrix wrote:
vjesticanametli wrote:Jah bas kod nas sjednu pa ono s merakom citaju motivaciono pismo....pa te pitaju gfje se vidis za 5 godina i zasto baaas oni.... na rende kora.....ako te ko ne pogura nes nista dobit ko i za sve .... ima izuzetaka ali vecinom radi tel. Poziv
Kakvo ba motivaciono pismo, to ovde mogu lozione pricati samo ljudi koji zive u nekim oblacima bez dodira sa realnim svijetom zaposljavanja preko "preporuke". Vjerujem da ima par bransi gdje ovo kao i moze biti dobar fol, recimo IT koji je pravo jak ali sve ostalo...pismo...CV...sve je to suplja ba.

Zato mojoj sestri lokalni sminker gazda prijeti ako da otkaz da nece vise nigdje raditi u gradu jer on zna sve ljude, i usput ce da je tuzi zbog intelektualnog vlasnistva...i ne govorim o pekari nekoj nego firmi koja na prvi pogled izgleda kao savrseno mjesto za raditi, moderno, napredno, vlasnik intelektualac...ali sve navodno. Ustvari tipicni lokalni prevarant koji misli da vlada carsijom.

Motivacijsko pismo...hehe.
Znaci strah ga da ona ne pokrene konkurentni biznis. :D
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#3277 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Nemojte miješati preporuku i štelu pogotovo ovdje i na zapadu :oops: Preporuka je kad ja svom šefu kad hoće da primi novog radnika, preporučim svog prijatelja/rođaka/kolegu/komšiju kako je dobar čovjer, dobar radnik, pošten, vrijedan iskusan itd, odnosno vršim jedan vid lobiranja :) pa hoće li sad šef to uvažiti ili ne (ako mu je stalo do posla hoće) nije do mene....Štela je kad tom istom šefu zazvoni telefon i sa druge strane se javi neka čupavija guza tipa jak partner, političar ili neko blizak režimu i kaže sutra će doći taj i taj primi ga na posao, ako odbiješ (što nije baš preporučljivo) imaćeš problema u vidu maltretiranja od strane inspekcije ili opstrukcija u radu ili raskidanju poslovne saradnje pa ti sad vidi.

Prilikom preporuke preporučuje se neko od iskustva i struke, prilikom štele je lutrija - može biti dobar radnik može biti debil za medalju :skoljka: U drugom slučaju se posebno najebe, jer obično debili i neradnici imaju jaka leđa (obično režimkog tipa) pa em ga boli qrac za poslom, em će tebe zaboliti glava ako ga najuriš.... :run:

Za CV se donekle slažem da treba biti uredan, kao i prvi utisak sa poslodavcem (nećeš doći u gangsta rap ili swag stilu oblačenja, smrdljiv od znoja, mamuran i neobrijan mislim ono... :roll: ) a ta motivaciona pisma i eliminacioni krugovi....daaaj :zzzz: ovo je jebena Bosna :bih:

Meni kad bi na razgovoru rekli prvi krug, ja bi se samo digao u po riječi i otišao! Te fensi zapadne folove mami svojoj prosipaj :angry:
Ledena_kraljica
Posts: 5
Joined: 17/04/2018 20:10

#3278 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Ledena_kraljica »

Zna li neko kolike su plate fizioterapeutima koji rade u Reumalu Fojnica??
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3279 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by seoBIH »

Hendrix wrote:
vjesticanametli wrote:Jah bas kod nas sjednu pa ono s merakom citaju motivaciono pismo....pa te pitaju gfje se vidis za 5 godina i zasto baaas oni.... na rende kora.....ako te ko ne pogura nes nista dobit ko i za sve .... ima izuzetaka ali vecinom radi tel. Poziv
Kakvo ba motivaciono pismo, to ovde mogu lozione pricati samo ljudi koji zive u nekim oblacima bez dodira sa realnim svijetom zaposljavanja preko "preporuke". Vjerujem da ima par bransi gdje ovo kao i moze biti dobar fol, recimo IT koji je pravo jak ali sve ostalo...pismo...CV...sve je to suplja ba.

Zato mojoj sestri lokalni sminker gazda prijeti ako da otkaz da nece vise nigdje raditi u gradu jer on zna sve ljude, i usput ce da je tuzi zbog intelektualnog vlasnistva...i ne govorim o pekari nekoj nego firmi koja na prvi pogled izgleda kao savrseno mjesto za raditi, moderno, napredno, vlasnik intelektualac...ali sve navodno. Ustvari tipicni lokalni prevarant koji misli da vlada carsijom.

Motivacijsko pismo...hehe.
Motivacijsko pismo...hehe.

Jedan od zadataka mi je bio sortiranje CV-a. Tacno po samo CV mozes 90% zakljuciti da li je taj radnik za tvoje okruzenje ili ne (to je u prosloj firmi bilo najbitnije). Veeeeeliku prednost u tom sortiranju su imali uredni CV, kao i motivacijsko pismo, gdje ti vidis da aplikant nije poslao GENERICKE prijave za posao na 100 adresa, vec je malo istrazio o tvojoj firmi, nacinu rada, zaposlenicima i slicno.

Da motivaciono pismo ne igra ulogu moze reci neko ko isto nikada nije napisao, niti pricitao nista vise od vlastitog.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#3280 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Da motivaciono pismo je nesto za sta su gazde cule, kao sto sam i ja cuo za Pigmeje, potvdjuje ti neko ko je malo vise govana pojeo i u ista zaranjao nebrojeno puta....Cuj generisano sa interneta :-) pa sta hoces da ti napise? Potpuno spreman za rad dok ne skapam, motivise me mobing, dreka, stres i neplacen prekovremeni....spreman da za napredak u karijeri ljubim juzno od ledja, nosam bureke i kafu, perem sefu kola, gace i tepihe, a od pomisli na rad vikendom i praznicima dozivim tantricki orgazam.... :mrgreen:
Piko18
Posts: 221
Joined: 20/10/2013 14:46

#3281 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Piko18 »

seoBIH wrote: Motivacijsko pismo...hehe.

Jedan od zadataka mi je bio sortiranje CV-a. Tacno po samo CV mozes 90% zakljuciti da li je taj radnik za tvoje okruzenje ili ne (to je u prosloj firmi bilo najbitnije). Veeeeeliku prednost u tom sortiranju su imali uredni CV, kao i motivacijsko pismo, gdje ti vidis da aplikant nije poslao GENERICKE prijave za posao na 100 adresa, vec je malo istrazio o tvojoj firmi, nacinu rada, zaposlenicima i slicno.

Da motivaciono pismo ne igra ulogu moze reci neko ko isto nikada nije napisao, niti pricitao nista vise od vlastitog.
Dok s druge strane firme zadrzavaju pravo da salju genericke odgovore ili da nikako i ne odgovore.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3282 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by vjesticanametli »

:thumbup:
Hendrix
Posts: 4114
Joined: 27/02/2004 00:00

#3283 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hendrix »

seoBIH wrote: Motivacijsko pismo...hehe.

Jedan od zadataka mi je bio sortiranje CV-a. Tacno po samo CV mozes 90% zakljuciti da li je taj radnik za tvoje okruzenje ili ne (to je u prosloj firmi bilo najbitnije). Veeeeeliku prednost u tom sortiranju su imali uredni CV, kao i motivacijsko pismo, gdje ti vidis da aplikant nije poslao GENERICKE prijave za posao na 100 adresa, vec je malo istrazio o tvojoj firmi, nacinu rada, zaposlenicima i slicno.

Da motivaciono pismo ne igra ulogu moze reci neko ko isto nikada nije napisao, niti pricitao nista vise od vlastitog.
Ja rekoh da ima par bransi gdje ovo mozda i fercera, ali recimo kada sam ja slao CV na adrese firmi pri zavrsetku faksa, nudeci se da radim bilo sta, volontiram, pomazem...ucim struku...od 20 firmi na koje sam poslao iz moje struke, samo jedna mi je odgovorila ono kao nemamo mjesta ali eto mozda bude nekad. Poslije sam cuo da su se neke firme na koje sam slao CV raspitivale na faksu kod profesora kao ko sam ja, sto ja saljem tako CV i interesujem se...i pitanje godine: Ciji je on?

Sad ce neko reci kako ba samo 20 firmi ljencugo jedna, jednostavno jer ostale ili nemaju email ili ne mozes ni adresu skontat jebene firme da posaljes postom.

E vjerovatno mi ovih 19 nije odgovorilo jer nisam stavio i motivacijsko pismo jbg. Ne znadoh.

Ovo sto pisem gore vrijedi za BiH...zapad je druga prica naravno.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3284 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by vjesticanametli »

Ne moze ni bilo sta da se radi... mora i za to nekog imat...ma crnjak...kakva ba pisma....sami sebe lazemo i seremo
The BEN10
Posts: 7577
Joined: 19/09/2011 09:03

#3285 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by The BEN10 »

seoBIH wrote:Jedan od zadataka mi je bio sortiranje CV-a. Tacno po samo CV mozes 90% zakljuciti da li je taj radnik za tvoje okruzenje ili ne (to je u prosloj firmi bilo najbitnije). Veeeeeliku prednost u tom sortiranju su imali uredni CV, kao i motivacijsko pismo, gdje ti vidis da aplikant nije poslao GENERICKE prijave za posao na 100 adresa, vec je malo istrazio o tvojoj firmi, nacinu rada, zaposlenicima i slicno.

Da motivaciono pismo ne igra ulogu moze reci neko ko isto nikada nije napisao, niti pricitao nista vise od vlastitog.
:shock: :-)
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#3286 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by drunken tiger »

Motivaciono pismo je izum NVO radionica, seminara i projekata "aktivnog traženja posla". Pazi molim te, radionica traženja posla... Poslao prijavu na oglas, CV i motivaciono pismo. Dobijem poziv na razgovor. Odem ja, tamo lik (inače po ovim radionicama i seminarima ga predstavljaju kao nekog stručnjaka, marketing superstara i šta ti ja znam...) I tako u razgovor s njim i još tri tete koje su tu bile. Standardna priča o hvaljenju sebe, firme i sl. U toj priči vidim ja da nije radno mjesto za koje sam se prijavio ali ne smeta mi. Pitam na kraju kolika je plata za to radno vrijeme od 6 dana po 8,5 sati? Kaže on meni:" 400KM"...Gledam ja u njega, vjerovatno sam se zacrvenio od muke. Kaže on meni:" Al bude nekad 425." Sad ja njega pitam jeste li vi pogledali moj CV. One meni kaže da nisu. I uze onaj CV ispred sebe i gleda... I vidi tamo šta sam sve radio, da imam škole više nego on..I ne gleda više u mene. Samo kaže onako ispod brade:" Eto javi nam". Šta da ti javim? Za 400KM. A inače firma se predstavlja kao nešto što je došlo s druge planete. To nigdne ne postoji. Najbolji, najuspješniji...
Tako da tu priču o CV-u i motivacionom pismu možete okačiti mačku o rep. Da ne budem prost i ne kažem gdje ih možete zabiti. I bio sam u zadnjih godinu dana na mnogo intervjua i nije mi se desilo da je neko pročitao motivaciono i CV osim onih ličnih podataka, ime i prezime i br telefona.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#3287 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Tomahawk11 »

U vrijeme kad sam ja tražio posao, slao sam CV i motivaciono. Koliko ih je to čitalo, ne znam.
Znam da sam dobio posao.
Danas vjerovatno to puno manje pije vode, bitnije je imati poznanstvo ili još bolje, nekog ko ti drži leđa.
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#3288 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by drunken tiger »

Tomahawk11 wrote:U vrijeme kad sam ja tražio posao, slao sam CV i motivaciono. Koliko ih je to čitalo, ne znam.
Znam da sam dobio posao.
Danas vjerovatno to puno manje pije vode, bitnije je imati poznanstvo ili još bolje, nekog ko ti drži leđa.
Radno mjesto "Office administrator". Privatna firma tek otvorena. Objavili oglas i nakon 3 dana ja nazovem da se raspitam dodatno. U razgovoru s gospodinom s druge strane kaže on meni ovako:" Mi smo objavili oglas prije tri dana. Već danas imamo 300 prijavljenih. Oglas ostaje otvoren još 5-6 dana." E sad ti zamisli koliko se ljudi prijavilo za jedno radno mjesto i ko će čitati sva ta motivaciona pisma i CV.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#3289 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Tomahawk11 »

drunken tiger wrote:
Tomahawk11 wrote:U vrijeme kad sam ja tražio posao, slao sam CV i motivaciono. Koliko ih je to čitalo, ne znam.
Znam da sam dobio posao.
Danas vjerovatno to puno manje pije vode, bitnije je imati poznanstvo ili još bolje, nekog ko ti drži leđa.
Radno mjesto "Office administrator". Privatna firma tek otvorena. Objavili oglas i nakon 3 dana ja nazovem da se raspitam dodatno. U razgovoru s gospodinom s druge strane kaže on meni ovako:" Mi smo objavili oglas prije tri dana. Već danas imamo 300 prijavljenih. Oglas ostaje otvoren još 5-6 dana." E sad ti zamisli koliko se ljudi prijavilo za jedno radno mjesto i ko će čitati sva ta motivaciona pisma i CV.
I onda prime nekog za koga je već rezervisano mjesto :mrgreen:
Cirkus :roll:
zippoo87
Posts: 15644
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3290 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

drunken tiger wrote:Motivaciono pismo je izum NVO radionica, seminara i projekata "aktivnog traženja posla". Pazi molim te, radionica traženja posla... Poslao prijavu na oglas, CV i motivaciono pismo. Dobijem poziv na razgovor. Odem ja, tamo lik (inače po ovim radionicama i seminarima ga predstavljaju kao nekog stručnjaka, marketing superstara i šta ti ja znam...) I tako u razgovor s njim i još tri tete koje su tu bile. Standardna priča o hvaljenju sebe, firme i sl. U toj priči vidim ja da nije radno mjesto za koje sam se prijavio ali ne smeta mi. Pitam na kraju kolika je plata za to radno vrijeme od 6 dana po 8,5 sati? Kaže on meni:" 400KM"...Gledam ja u njega, vjerovatno sam se zacrvenio od muke. Kaže on meni:" Al bude nekad 425." Sad ja njega pitam jeste li vi pogledali moj CV. One meni kaže da nisu. I uze onaj CV ispred sebe i gleda... I vidi tamo šta sam sve radio, da imam škole više nego on..I ne gleda više u mene. Samo kaže onako ispod brade:" Eto javi nam". Šta da ti javim? Za 400KM. A inače firma se predstavlja kao nešto što je došlo s druge planete. To nigdne ne postoji. Najbolji, najuspješniji...
Tako da tu priču o CV-u i motivacionom pismu možete okačiti mačku o rep. Da ne budem prost i ne kažem gdje ih možete zabiti. I bio sam u zadnjih godinu dana na mnogo intervjua i nije mi se desilo da je neko pročitao motivaciono i CV osim onih ličnih podataka, ime i prezime i br telefona.
evo moje iskustvo
zadnjih par firmi gdje sam se prijavljivao a na koje su me zvali na razgovor,svi su ispred sebe imali isprintanu moju biografiju i ostalu domentaciju,izmedju ostalog i motivaciono pismo...btw.to je samo jos par recenica o sebi i neka dopuna na CV,ne znam sta neki kontaju da je motivaciono pismo
naravno,ja svako motivaciono prilagodim firmi na koju apliciram i kao sto rekog,svi su mi citali podatke a iz razgovora sam primjetio i da su vec procitali i saznali sta pise tu o meni

i evo,da kazem i da sam ovaj sada posao dobio tako sto sam poslao CV i motivaciono pismo,koje sam opet prilagodio i opisao sta sve znam raditi i ljudi su me pozvali i dogovorili smo se...rekli mi da imam najbolju biografiju od prijavljenih i da imaju jos jednog u vidu,pored mene,to je kolega sa kojim sam kasnije otisao malo na "obuku"
za ovu poziciju na koju sam ja primljen (iako nije nista aman zaman) je bilo toliko urgiranja i guranja svako svog,da je bilo najmanje 20 preporuka od raznoraznih gazdi,poznanika i ostalih ali ovaj vlasnik hoce nekoga ko zna raditi i da se radi a ne neke koji su tu reda radi
takodjer da on sansu i mladjim,posalje na obuku i da rade mjesec dana ali ako ne zadovolji,nema posla
tako da...ima raznih iskustava i situacija,glupo je govoriti da nesto ne pije vode a nekome bas to presudi a opet negdje to nema veze i nije ni bitno za sve poslove
El_comadante
Posts: 7948
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#3291 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by El_comadante »

neznam šta bih rekao za motivaciona pisma, ja odkad sam ista počeo pisati imao sam tri poziva razgovor a prije toga slabo. e sad ima li veze ili nema neznam ali ovako gledajući ima. malo sredio CV + pismo i eto poziva na razgovor...
User avatar
Melanholik
Posts: 583
Joined: 28/12/2011 16:43

#3292 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Melanholik »

meni su više puta rekli da mi je odlično motivaciono, svaki put bih se potrudila da ga dobro napišem. posebno kad znam da moj se moj CV neće istaknuti među boljima za tu poziciju, pa je pismo tu da malo pogura stvari.

između ostalog, poslala sam ga na konkurs za koji nisam ispunjavala uvjete, tražili su min.3 godine iskustva i još neke stvari, ali su me pozvali na razgovor, kako je direktor rekao, jer ga se dojmilo popratno pismo, i na kraju zaposlili, tako sam i dobila prvi posao.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#3293 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by insomnia78 »

Na forumu svi promjenili po 75 poslova. De ba odvadite malo
User avatar
krofnaa*
Posts: 190
Joined: 30/04/2013 00:50

#3294 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by krofnaa* »

drunken tiger wrote:Motivaciono pismo je izum NVO radionica, seminara i projekata "aktivnog traženja posla". Pazi molim te, radionica traženja posla... Poslao prijavu na oglas, CV i motivaciono pismo. Dobijem poziv na razgovor. Odem ja, tamo lik (inače po ovim radionicama i seminarima ga predstavljaju kao nekog stručnjaka, marketing superstara i šta ti ja znam...) I tako u razgovor s njim i još tri tete koje su tu bile. Standardna priča o hvaljenju sebe, firme i sl. U toj priči vidim ja da nije radno mjesto za koje sam se prijavio ali ne smeta mi. Pitam na kraju kolika je plata za to radno vrijeme od 6 dana po 8,5 sati? Kaže on meni:" 400KM"...Gledam ja u njega, vjerovatno sam se zacrvenio od muke. Kaže on meni:" Al bude nekad 425." Sad ja njega pitam jeste li vi pogledali moj CV. One meni kaže da nisu. I uze onaj CV ispred sebe i gleda... I vidi tamo šta sam sve radio, da imam škole više nego on..I ne gleda više u mene. Samo kaže onako ispod brade:" Eto javi nam". Šta da ti javim? Za 400KM. A inače firma se predstavlja kao nešto što je došlo s druge planete. To nigdne ne postoji. Najbolji, najuspješniji...
Tako da tu priču o CV-u i motivacionom pismu možete okačiti mačku o rep. Da ne budem prost i ne kažem gdje ih možete zabiti. I bio sam u zadnjih godinu dana na mnogo intervjua i nije mi se desilo da je neko pročitao motivaciono i CV osim onih ličnih podataka, ime i prezime i br telefona.
Dokle god ima robova za 400km da rade 48+ sati sedmično normalno da se plate neće povećati. Pa kako ljudi ne shvataju da je za najminimalnije i osnovne životne potrebe potrebno bar duplo više od toga.
Kolika je plata tom marketinškom liku? Siguran sam da on ne radi za 200 eura mjesec dana po 8,5 sati

Ja se uvjek potrudim dobro da postidim osobe koje mi ponude tako sramotno nisku platu, šta ja mogu sa tih 400km kad platim kiriju i režije, koliko meni ostane onda da jedem, pijem, da se obučem i da platim prevoz do posla? Bolje je džaba sjedit nego džaba radit, uvjek bilo i ostalo.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#3295 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Puf »

krofnaa* wrote:
drunken tiger wrote:Motivaciono pismo je izum NVO radionica, seminara i projekata "aktivnog traženja posla". Pazi molim te, radionica traženja posla... Poslao prijavu na oglas, CV i motivaciono pismo. Dobijem poziv na razgovor. Odem ja, tamo lik (inače po ovim radionicama i seminarima ga predstavljaju kao nekog stručnjaka, marketing superstara i šta ti ja znam...) I tako u razgovor s njim i još tri tete koje su tu bile. Standardna priča o hvaljenju sebe, firme i sl. U toj priči vidim ja da nije radno mjesto za koje sam se prijavio ali ne smeta mi. Pitam na kraju kolika je plata za to radno vrijeme od 6 dana po 8,5 sati? Kaže on meni:" 400KM"...Gledam ja u njega, vjerovatno sam se zacrvenio od muke. Kaže on meni:" Al bude nekad 425." Sad ja njega pitam jeste li vi pogledali moj CV. One meni kaže da nisu. I uze onaj CV ispred sebe i gleda... I vidi tamo šta sam sve radio, da imam škole više nego on..I ne gleda više u mene. Samo kaže onako ispod brade:" Eto javi nam". Šta da ti javim? Za 400KM. A inače firma se predstavlja kao nešto što je došlo s druge planete. To nigdne ne postoji. Najbolji, najuspješniji...
Tako da tu priču o CV-u i motivacionom pismu možete okačiti mačku o rep. Da ne budem prost i ne kažem gdje ih možete zabiti. I bio sam u zadnjih godinu dana na mnogo intervjua i nije mi se desilo da je neko pročitao motivaciono i CV osim onih ličnih podataka, ime i prezime i br telefona.
Dokle god ima robova za 400km da rade 48+ sati sedmično normalno da se plate neće povećati. Pa kako ljudi ne shvataju da je za najminimalnije i osnovne životne potrebe potrebno bar duplo više od toga.
Kolika je plata tom marketinškom liku? Siguran sam da on ne radi za 200 eura mjesec dana po 8,5 sati

Ja se uvjek potrudim dobro da postidim osobe koje mi ponude tako sramotno nisku platu, šta ja mogu sa tih 400km kad platim kiriju i režije, koliko meni ostane onda da jedem, pijem, da se obučem i da platim prevoz do posla? Bolje je džaba sjedit nego džaba radit, uvjek bilo i ostalo.
Kako ih uspijes postidjeti? Sta im to kazes?
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#3296 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zrakomlat »

Tomahawk11 wrote:
drunken tiger wrote:
Tomahawk11 wrote:U vrijeme kad sam ja tražio posao, slao sam CV i motivaciono. Koliko ih je to čitalo, ne znam.
Znam da sam dobio posao.
Danas vjerovatno to puno manje pije vode, bitnije je imati poznanstvo ili još bolje, nekog ko ti drži leđa.
Radno mjesto "Office administrator". Privatna firma tek otvorena. Objavili oglas i nakon 3 dana ja nazovem da se raspitam dodatno. U razgovoru s gospodinom s druge strane kaže on meni ovako:" Mi smo objavili oglas prije tri dana. Već danas imamo 300 prijavljenih. Oglas ostaje otvoren još 5-6 dana." E sad ti zamisli koliko se ljudi prijavilo za jedno radno mjesto i ko će čitati sva ta motivaciona pisma i CV.
I onda prime nekog za koga je već rezervisano mjesto :mrgreen:
Cirkus :roll:
Jok, od tih 300 prijavljenih + još 300 do kraja konkursa, biće ih makar 100 što bi radili za 400 BAM, pa će primiti nekog. Taj neko će biti hepi što je dobio posao, bolje i 400 nego ništa. Nakon tri mjeseca jebace firmi sve po spisku i dati otkaz. Onda će oni naći drugog ko misli da je bolje i 400 nego ništa :D
User avatar
nagibSA
Posts: 896
Joined: 19/10/2017 01:21

#3297 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by nagibSA »

krofnaa* wrote:Bolje je džaba sjedit nego džaba radit, uvjek bilo i ostalo.
Pa i to dzabno sjedenje zahtjeva neke finansijske izdatke... :)

Takav se sistem i standard nametnuo, ako neko 'strucnije' lice nema ni 1000KM, kako ces npr. trgovcu dati vise od 500KM.

A nije sad da bi svi trebali da imaju priblizno iste plate. Sve prema struci, odgovornosti itd

Nazalost...voljeo bih i ja da nema plata ispoid 1000KM ali jbg...
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#3298 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by cendlerbing »

insomnia78 wrote:Na forumu svi promjenili po 75 poslova. De ba odvadite malo
Ja sam promijenila 6 firmi. :D
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#3299 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Cookie85 »

I ja sam 4 firme promjenio do sad, uskoro nadam se i 5 ta :) :D
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#3300 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Russki »

krofnaa* wrote:
drunken tiger wrote:Motivaciono pismo je izum NVO radionica, seminara i projekata "aktivnog traženja posla". Pazi molim te, radionica traženja posla... Poslao prijavu na oglas, CV i motivaciono pismo. Dobijem poziv na razgovor. Odem ja, tamo lik (inače po ovim radionicama i seminarima ga predstavljaju kao nekog stručnjaka, marketing superstara i šta ti ja znam...) I tako u razgovor s njim i još tri tete koje su tu bile. Standardna priča o hvaljenju sebe, firme i sl. U toj priči vidim ja da nije radno mjesto za koje sam se prijavio ali ne smeta mi. Pitam na kraju kolika je plata za to radno vrijeme od 6 dana po 8,5 sati? Kaže on meni:" 400KM"...Gledam ja u njega, vjerovatno sam se zacrvenio od muke. Kaže on meni:" Al bude nekad 425." Sad ja njega pitam jeste li vi pogledali moj CV. One meni kaže da nisu. I uze onaj CV ispred sebe i gleda... I vidi tamo šta sam sve radio, da imam škole više nego on..I ne gleda više u mene. Samo kaže onako ispod brade:" Eto javi nam". Šta da ti javim? Za 400KM. A inače firma se predstavlja kao nešto što je došlo s druge planete. To nigdne ne postoji. Najbolji, najuspješniji...
Tako da tu priču o CV-u i motivacionom pismu možete okačiti mačku o rep. Da ne budem prost i ne kažem gdje ih možete zabiti. I bio sam u zadnjih godinu dana na mnogo intervjua i nije mi se desilo da je neko pročitao motivaciono i CV osim onih ličnih podataka, ime i prezime i br telefona.
Dokle god ima robova za 400km da rade 48+ sati sedmično normalno da se plate neće povećati. Pa kako ljudi ne shvataju da je za najminimalnije i osnovne životne potrebe potrebno bar duplo više od toga.
Kolika je plata tom marketinškom liku? Siguran sam da on ne radi za 200 eura mjesec dana po 8,5 sati

Ja se uvjek potrudim dobro da postidim osobe koje mi ponude tako sramotno nisku platu, šta ja mogu sa tih 400km kad platim kiriju i režije, koliko meni ostane onda da jedem, pijem, da se obučem i da platim prevoz do posla? Bolje je džaba sjedit nego džaba radit, uvjek bilo i ostalo.
,
Robova ima i uvijek će da bude. Ne shvataju? Shvataju vrlo dobro, samo ne smije nista da uradi zbog straha od otkaza. Klasika.
Post Reply