Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
nuki_cika
Posts: 1076
Joined: 06/07/2010 16:19

#2876 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by nuki_cika »

Ne shvatam ove koji pricaju o razvijanju vlastitih biznisa niti krivi te ekonomiste niti krivi pravnike niti krivi inzinjere jer drzava se ne zalaze niti ni na koji nacin podupire te "start -up biznise.Drzava ocekuje da ja kao nezaposlena osoba razvijem biznis od bule, da uplacujem doprinose I sve jebeni obaveze koje su nametnuli, a da je za uzvrat ne dobijem nista od te iste drzave ,
50.000 hiljada kapitala pocetniog I razvijamo biznis
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2877 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by vjesticanametli »

almir90 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
vjesticanametli wrote: Almire i mene zanima sta ti komsija prodaje
Ne mogu svi prodavati, neko mora i proizvoditi. Problem kod nas je sto se misli ako nemas posla idi preprodaji nesto na pijaci, na mostu, ulici.
Nije trgovina, već proizvodnja i prodaja na malo. Bavi se uzgojem voća i povrća, i sve što proizvede vozi direkt za Sarajevo, ovdje nikome ne želi prodavati u otkup na veliko, jedino kod kuće mu možeš uzeti po maloprodajnim cijenama, ali većinu gleda da odveze u Sarajevo i proda.

Eh, da mene ne bi neko napao odmah (jer znam da će tako biti), da zagovaram obradu zemljišta, nije stvar u tome, naveo sam samo primjer gdje čovjek ima računa proizvoditi i dovoziti u Sarajevo, iz Gradačca putuje redovno kad mu krene sezona, oko 180 km u jednom smijeru, a dođe ovdje neko iz Sarajeva i kuka kako nema posla.

Ima bolan posla i van budžeta, ne možete se samo prijavljivati na konkurse vezana za javne institucije i javna preduzeća. Pa, zna svako da se tamo zapošljava samo sa kovertom, ako niste spremni dignuti kredit ili posuditi novac, čaba gubite vrijeme. Zato nam i jest ovako kako jest, većina k'o fol nešto morališe dok se ne dokopa budžeta, onda ide skroz druga priča, moral se negdje izgubi. Studiranjem ublehačkih fakulteta, od kojih samo možeš parazitirati na budžetu šta drugo i očekivati. Isto kao i oni "Magistri Ekonomije" koji se po TV emisijama hvale da su godinama na birou, pa bolan studirao si da "praviš pare", iskoristi to znanje, ako ga i posjeduje, očigledno da je manjak nečega.

Kakva većina stanovništva, takav je i odraz vlasti koja ih vodi, to barem se da jednostavno zaključiti. Sama nekakva kuknjava, pogotovo ovih mojih generacija i mlađe, za sve nedostatke u životu im neko drugi kriv. Isti sam imao problem do unazad godinu i po, i malo po malo krenuo se družiti sa ljudima koji se bore da sve steknu, i nauči se dosta pametnog. Ne radim ni ja neki posebno dobar posao, niti nešto puno plaćen, jer ne bih morao raditi dodatno i kad dođem kući, pa opet ne pljuljem po drugim i krivim sve druge što ja nemam ono što želim, već slušajući starije i mudrije došao do zaključka da sam morao mijenjati sebe, i da moram se sam truditi za sve što želim, jer, niko mi nije dužan to obezbijediti.

Možete vi i dalje pljuvati po meni, govoriti da nisam u pravu, budala, il' šta već ne. Ja samo kažem da treba prvo na sebi poraditi, prestati bolovati od komplesa "plave krvi", gdje ti je sve neko drugi obavezan obezbijediti. Toliko od mene na ovu temu.
malo sam skepticna ali cula sam slicnu pricu a u gradaccu imam familije pa .....svasta je moguce
ako mu ide svaka cast ....bolje nego cekati guzovace nesto :) hvala za info
shae_ba
Posts: 104
Joined: 08/03/2013 15:14

#2878 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by shae_ba »

mali_balon wrote:Do cega ces kupiti:
sjeme
alat
dzubrivo
kako ces:
orati
frezati
navodnjavati

ako cu "rentat" zemlju cime cu ici na ranc i vracati se i cime proizvode voziti do mjesta prodaje, kad smo kod tog gdje pordavati

Lako je tudjim kurcem gloginje mlatit, znate li vi koliko se para i truda potrosi za 1kg "kumpjera" i posto isti moze prodati

Beze se nerviram citajuci jebivjetarske pametne

p.s. ako na ovo oranje i frezanje odgovorite sto ne radim rucno bujrum iduce godine kod mene na njivu da vas vidim.
Potpuno si u pravu, najlakse je pričat kako je jednostavno, a zapravo ima tu dosta stvari koje mogu bit prepreka u poljoprivrednom biznisu.
I ovo što kažu da nije niko nikome nije duzan da ga zapošljava, to je tačno, ali kad se desi da neko zaposli nekog, duzan je da mu obezbjedi uslove da radi. Svi bi sad bili gazde, a da im drugi obezbjede profit.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#2879 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by almir90 »

vjesticanametli wrote:
malo sam skepticna ali cula sam slicnu pricu a u gradaccu imam familije pa .....svasta je moguce
ako mu ide svaka cast ....bolje nego cekati guzovace nesto :) hvala za info
Nemam potrebe da lažem. Ukoliko imaš familije u Gradačcu, onda si vjerovatno i upoznata sa ekonomskom situacijom, tj. da se ovdje relativno dosta radi, od industrijske proizvodnje do poljoprivrede, trgovine itd. Nije to sad na niovu Evrope ili Zapadnih Zemalja, ali nije ni loše. Stvar je takva, da se starija generacija zauzela i izgradila sve nakon rata, a danas imamo problem gdje mlađa raja više voli da se šeće po kladionicama i kaficama, imaju prevelika očekivanja, a slabo šta za ponuditi.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2880 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by julisiz es grant »

Koji to privatni biznis ne traži početna ulaganja, i garantuje zaradu u startu, tj. ne zahtijeva nikakav rizik?
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#2881 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by jahh »

julisiz es grant wrote:Koji to privatni biznis ne traži početna ulaganja, i garantuje zaradu u startu, tj. ne zahtijeva nikakav rizik?
Da postoji takav svi bi ga radili. Nema rizika - garantovana zarada? :lol:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2882 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by julisiz es grant »

jahh wrote:
julisiz es grant wrote:Koji to privatni biznis ne traži početna ulaganja, i garantuje zaradu u startu, tj. ne zahtijeva nikakav rizik?
Da postoji takav svi bi ga radili. Nema rizika - garantovana zarada? :lol:
Pa ne, nego vidim svi se zakačili za poljoprivredu i odvraćaju druge, kao to je rizično, moraš uložiti kapital, nemaš garantovano tržište...
Pa se pitam koji je to onda biznis koji ima sve te karakteristike.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#2883 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

Na danasnjem vaktu poljoprivreda je jedan od najisplativijih biznisa, samo trebaju velika sredstva i strpljenje ako ce to biti biznis. Ako ce to biti nesta za prezivljavanje od tog nastaju samo gubitci....
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#2884 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

Citam neki oglas za posao pa izmedju ostalog od radnika se ocekuje haman da jos gujce da a poslodavac nudi:
- Redovan licni dohodak
- Topli obrok
- Obavezna prijava i uplata doprinosa

Mislim ono WTF :shock: ......cojk nudi nesta sto je po zakonu i nekom moralu obavezan i to nudi kao neku privilegiju, povlasticu....i to ono ko on je super i firma mu .... dokle je to doslo u pm
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#2885 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by modem33 »

mali_balon wrote:Citam neki oglas za posao pa izmedju ostalog od radnika se ocekuje haman da jos gujce da a poslodavac nudi:
- Redovan licni dohodak
- Topli obrok
- Obavezna prijava i uplata doprinosa

Mislim ono WTF :shock: ......cojk nudi nesta sto je po zakonu i nekom moralu obavezan i to nudi kao neku privilegiju, povlasticu....i to ono ko on je super i firma mu .... dokle je to doslo u pm


Oni smatraju da ti ne treba uplacivati penzioni a i zdravstveno .... :wink:
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#2886 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

modem33 wrote:
mali_balon wrote:Citam neki oglas za posao pa izmedju ostalog od radnika se ocekuje haman da jos gujce da a poslodavac nudi:
- Redovan licni dohodak
- Topli obrok
- Obavezna prijava i uplata doprinosa

Mislim ono WTF :shock: ......cojk nudi nesta sto je po zakonu i nekom moralu obavezan i to nudi kao neku privilegiju, povlasticu....i to ono ko on je super i firma mu .... dokle je to doslo u pm


Oni smatraju da ti ne treba uplacivati penzioni a i zdravstveno .... :wink:

ili redovnu platu ....
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#2887 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by modem33 »

mali_balon wrote:
modem33 wrote:
mali_balon wrote:Citam neki oglas za posao pa izmedju ostalog od radnika se ocekuje haman da jos gujce da a poslodavac nudi:
- Redovan licni dohodak
- Topli obrok
- Obavezna prijava i uplata doprinosa

Mislim ono WTF :shock: ......cojk nudi nesta sto je po zakonu i nekom moralu obavezan i to nudi kao neku privilegiju, povlasticu....i to ono ko on je super i firma mu .... dokle je to doslo u pm


Oni smatraju da ti ne treba uplacivati penzioni a i zdravstveno .... :wink:

ili redovnu platu ....


Uh to jos pogotovo :thumbup: :thumbup: :thumbup: Nije ni cudo sto ljudi pricaju o "glupim bosancima" ...
Jer glupi poduzetnici pricaju na sva usta po kaficima "kako nece nitko da radi a ima posla" .... a nece nitko da plati.

Ja kazem da ima posla ..... evo cistim prasinu sa svog laptopa besplatno. :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#2888 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Sanjarko »

6.spremačica
7 izvršilaca, puno radno vrijeme, na određeno vrijeme od 10 (deset) mjeseci počev od završetka
konkursne procedure

uslov
Za poziciju pod rb 6.

NK, završena osnovna škola

najmanje 6 mjeseci rada na istim ili sličnim poslovima

Kako da se neko bez iskustva zaposli.

:shock:

:?

Jel i ovo vec za nekog rezervisano.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#2889 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mali_balon »

Image
User avatar
dufa
Posts: 105
Joined: 04/05/2009 15:41

#2890 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by dufa »

rummy wrote:http://www.djecasarajeva.edu.ba/images/ ... R-2015.pdf

prilika za posao, izvolite

da li ima kakvog habera da se neko prijavio i da li su počeli zvati na razgovor :)
User avatar
U-zap
Posts: 563
Joined: 12/08/2012 12:10

#2891 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by U-zap »

Vi sto ste nezaposleni, da li ganjate poslove vani ili van struke?
bumerangss
Posts: 4473
Joined: 12/01/2015 16:47

#2892 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by bumerangss »

U-zap wrote:Vi sto ste nezaposleni, da li ganjate poslove vani ili van struke?
Ne znam jezike pa ne mogu vani a necu posao van struke! Nisam se skolovao 12 godina da bi radio u pekari
User avatar
U-zap
Posts: 563
Joined: 12/08/2012 12:10

#2893 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by U-zap »

bumerangss wrote:
U-zap wrote:Vi sto ste nezaposleni, da li ganjate poslove vani ili van struke?
Ne znam jezike pa ne mogu vani a necu posao van struke! Nisam se skolovao 12 godina da bi radio u pekari
To su 2 razloga zasto nemas posao :) i to dva velika razloga.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#2894 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by seoBIH »

bumerangss wrote:
U-zap wrote:Vi sto ste nezaposleni, da li ganjate poslove vani ili van struke?
Ne znam jezike pa ne mogu vani a necu posao van struke! Nisam se skolovao 12 godina da bi radio u pekari
hahaha znam takvog. Očekivao da mu se servira posao nakon što završi fax. Dobio kitu. Isto tako znam momka koji je završio fakultet i krenuo kao prodavač u informatičkoj radnji. Kroz 2 godine dogurao do mjesta za koji je završio fax i to ISKLJUČIVO zbog radnog iskustva, odnosno poslodavac se odlučio za njega zbog radne navike i želje da nađe posao, a ne da posao nađe njega.
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#2895 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hemera »

U-zap wrote:
bumerangss wrote:
U-zap wrote:Vi sto ste nezaposleni, da li ganjate poslove vani ili van struke?
Ne znam jezike pa ne mogu vani a necu posao van struke! Nisam se skolovao 12 godina da bi radio u pekari
To su 2 razloga zasto nemas posao :) i to dva velika razloga.
Ima da navede u svojoj biografiji za svoje zanimanje da je radio u pekari :lol:

To i jeste problem u ovom društvu pravi se nered na tržištu rada,pekari trebaju da rade u pekari,a ne ekonomisti pravnici i sl. ili da pekari idu na građevinu i sl.
Novokomponovani poslodavci su rak rana društva.
Naravno u toj pekari će raditi nacrno.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#2896 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by ExNihilo »

Plus taj holivudski mit da će tvoju marljivost prepoznati redovni kupac pekare, koji sasvim slučajno ima uspješnu firmu i zapošljava radnike tvoje struke, pa će na osnovu kvalitet kupljene kifle ponuditi ti radno mjesto u struci.

Odvadite malo.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#2897 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by seoBIH »

Sto se tice mog primjera, momak je radio na prodaji, ALI JE U ISTO VRIJEME TRAŽIO DRUGI POSAO. Znači radiš i tražiš bolji posao. Lakše i bolje je tako, nego ništa ne raditi i tražiti posao.
Hendrix
Posts: 4110
Joined: 27/02/2004 00:00

#2898 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hendrix »

U Bosni jarane kad faks zavrsis (u prevodu mahale, presto se zajebavati i ljencariti pa trazi poso) onda da bi dokazao da si stvarno vrijedan lokalnim ekspertima iz kladionice (iako bi sama diploma trebala biti dokaz toga) moras kopati kanale par godina.

Onda mahala kaze jao jest onaj mali vrijedan, zavrsio faks landaro 5 godina ali hoce radit, ali zao mi ga faks zavrsio a kanale kopa, jadni mu majka i babo.

Ne do Bog u struci posla trazit, to je kurcenje i lijenost, prvo ti fizikaneri par godina da dobijes i diplomu mahale koja cvjeta kad vidi nekog s faksom bez posla jer to opravdava njihovu hibernaciju mozga poslije srednje skole, pa onda ako sta bude.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#2899 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mirsek »

Hendrix wrote:U Bosni jarane kad faks zavrsis (u prevodu mahale, presto se zajebavati i ljencariti pa trazi poso) onda da bi dokazao da si stvarno vrijedan lokalnim ekspertima iz kladionice (iako bi sama diploma trebala biti dokaz toga) moras kopati kanale par godina.

Onda mahala kaze jao jest onaj mali vrijedan, zavrsio faks landaro 5 godina ali hoce radit, ali zao mi ga faks zavrsio a kanale kopa, jadni mu majka i babo.

Ne do Bog u struci posla trazit, to je kurcenje i lijenost, prvo ti fizikaneri par godina da dobijes i diplomu mahale koja cvjeta kad vidi nekog s faksom bez posla jer to opravdava njihovu hibernaciju mozga poslije srednje skole, pa onda ako sta bude.
Hahahaha, odlican opis nasih mahalskih kriterija ocjenjivanja radno-strucnih sposobnosti. :thumbup: :thumbup:
Ima i onih uglavnom uvaljenih preko stele kako supljiraju kako se ne znas "snaci" na trzistu i da treba da ides od vrata do vrata da molis da te prime bilo sta da radis jer te posao ne ceka sa faksom.
Valjda tako peru savjest za svoj nacin zaposljavanja jer pobogu, do tebe je, nije do njihovih stela.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#2900 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mirsek »

ExNihilo wrote:Plus taj holivudski mit da će tvoju marljivost prepoznati redovni kupac pekare, koji sasvim slučajno ima uspješnu firmu i zapošljava radnike tvoje struke, pa će na osnovu kvalitet kupljene kifle ponuditi ti radno mjesto u struci.

Odvadite malo.
Jos jedan odlican post. :thumbup:
Post Reply