Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
crnoplavo
Posts: 1446
Joined: 28/01/2012 15:03

#101 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by crnoplavo »

moja teorija se pokazala tacnom :thumbup:
crnoplavo
Posts: 1446
Joined: 28/01/2012 15:03

#102 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by crnoplavo »

_BataZiv_0809 wrote:
masnobrki fasisti. To su za njega partizani
jok, samo taj lik sa slike, nadam se ne i ti :shock:
User avatar
Pisistratus
Posts: 861
Joined: 07/09/2012 12:10
Location: Bistue Nova

#103 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Pisistratus »

_BataZiv_0809 wrote:
plain vanilla wrote:Joj brate, koliko mudrosera na temi.

Savjet za nezaposlene-pokusajte i s poslovima koji su ispod vasih kvalifikacija, narocito u firmama u kojima biste mogli napredovati. Na proslom poslu sam pocela na radnom mjestu za koje je dovoljna osnovna skola :mrgreen: , ali sam za pola godine dobila posao u istoj firmi za koji sam se i skolovala...

Takodjer, ako imate neki hobi (ako je moguce) probajte ga unovciti....Dugo sam bezveze dangubila na netu, a sad mi je i to jedno od zanimanja...

Eto, probah vlastitim primjerom malo pomoci, a odlicno znam kako je traziti posao, uzalud slati CV, ici na razgovore...a bgm znam i sta je raditi bez plate...

Nemojte izgubiti nadu, nikad se ne zna kad i gdje ce upaliti.
Tvoj avatar :evil: :evil: kad god citam tvoje (uvijek odmjerene i na mjestu) postove, pogled leti ka slici :D :D nadam se da se i tebi svidjaju macho partizani :D Elem, pitao sam vec dvojicu forumasa za taj rad preko neta, ali jos uvijek ne odgovorise. Pa reko da i tebe u'spitam, mozda se posreci :mrgreen: sta radis, gdje si nasla itd...
Pozdrav :thumbup:

Evo izvoli:

http://www.freelancer.com/
User avatar
didžej
Posts: 1860
Joined: 26/01/2013 09:35

#104 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by didžej »

Keiko wrote:
Nisu ovo nikakvi ekstremni primjeri. Zar sad firma treba imat' i daktilografa da nebi ne daj Boze neko sa fakultetskom diplomom morao sam napisat' pismo klijentu ili izvjestaj iako bi mu ta fakultetska diploma trebala biti garant da poznaje rad na racunaru, gramatiku i pravopis da jednu tako minornu stvar moze uraditi sam. Ili primit' telefonsku poruku za nega iako on/a ima mobitel, voicemail i email na tom istom mobitelu. :roll:

Sve se vaga - prihodi minus troskovi. Ako se od prihoda moze platit' dvoje strucnjaka a ne ostaje dovoljno za sekretaricu, onda nema sekretarice. Ako zaposlis sekretaricu, vrlo brzo ode troje ljudi na biro. Ako ne zaposlis, barem dvoje su zaposleni i odgovoran vlasnik ce taj visak ulozit' ili u marketing ili usavrsavanje postojecih zaposlenih, ovisno od prirode posla kojim se bavi.

Definisi 'ozbiljnu' firmu... Po meni je ozbiljna firma ona koja vodi racuna o tome da moze platiti radnike, dobavljace i porez, korektno i na vrijeme a ne ona koja je usminkana do bola a na racunu u banci nula bodova i radnici bez plate sest mjeseci.
ozbiljna firma je ona u kojoj radnici rade svoj posao.
pa nece zaposlenici ujedno biti i sekretarice.
da bi obavljali svoj posao kako treba oni moraju da budu skoncentrisani na njega a ne da se svaki cas javljaju na telefon i obavljaju administrativne poslove. :roll:
to bi bilo isto kao da kazes ronaldu eto ti si napadac ali budi i golman, bek i odbrambeni.
to bi sigurno bio veliki marketinski potez jer bi ljudi placali kartu da gledaju ronalda kako igra sve zivo u timu ali tako njegov tim sigurno ne bi osvojio titulu a vjerovatno bi i ispao iz lige.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#105 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by _BataZiv_0809 »

Pisistratus wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
plain vanilla wrote:Joj brate, koliko mudrosera na temi.

Savjet za nezaposlene-pokusajte i s poslovima koji su ispod vasih kvalifikacija, narocito u firmama u kojima biste mogli napredovati. Na proslom poslu sam pocela na radnom mjestu za koje je dovoljna osnovna skola :mrgreen: , ali sam za pola godine dobila posao u istoj firmi za koji sam se i skolovala...

Takodjer, ako imate neki hobi (ako je moguce) probajte ga unovciti....Dugo sam bezveze dangubila na netu, a sad mi je i to jedno od zanimanja...

Eto, probah vlastitim primjerom malo pomoci, a odlicno znam kako je traziti posao, uzalud slati CV, ici na razgovore...a bgm znam i sta je raditi bez plate...

Nemojte izgubiti nadu, nikad se ne zna kad i gdje ce upaliti.
Tvoj avatar :evil: :evil: kad god citam tvoje (uvijek odmjerene i na mjestu) postove, pogled leti ka slici :D :D nadam se da se i tebi svidjaju macho partizani :D Elem, pitao sam vec dvojicu forumasa za taj rad preko neta, ali jos uvijek ne odgovorise. Pa reko da i tebe u'spitam, mozda se posreci :mrgreen: sta radis, gdje si nasla itd...
Pozdrav :thumbup:

Evo izvoli:

http://www.freelancer.com/
Eh hvala puno. Evo pravim profile na svim stranicama. Nadam se da ce se moci dobiti kakav poslic :)
crnoplavo
Posts: 1446
Joined: 28/01/2012 15:03

#106 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by crnoplavo »

didžej wrote:
Keiko wrote:
Nisu ovo nikakvi ekstremni primjeri. Zar sad firma treba imat' i daktilografa da nebi ne daj Boze neko sa fakultetskom diplomom morao sam napisat' pismo klijentu ili izvjestaj iako bi mu ta fakultetska diploma trebala biti garant da poznaje rad na racunaru, gramatiku i pravopis da jednu tako minornu stvar moze uraditi sam. Ili primit' telefonsku poruku za nega iako on/a ima mobitel, voicemail i email na tom istom mobitelu. :roll:

Sve se vaga - prihodi minus troskovi. Ako se od prihoda moze platit' dvoje strucnjaka a ne ostaje dovoljno za sekretaricu, onda nema sekretarice. Ako zaposlis sekretaricu, vrlo brzo ode troje ljudi na biro. Ako ne zaposlis, barem dvoje su zaposleni i odgovoran vlasnik ce taj visak ulozit' ili u marketing ili usavrsavanje postojecih zaposlenih, ovisno od prirode posla kojim se bavi.

Definisi 'ozbiljnu' firmu... Po meni je ozbiljna firma ona koja vodi racuna o tome da moze platiti radnike, dobavljace i porez, korektno i na vrijeme a ne ona koja je usminkana do bola a na racunu u banci nula bodova i radnici bez plate sest mjeseci.
ozbiljna firma je ona u kojoj radnici rade svoj posao.
pa nece zaposlenici ujedno biti i sekretarice.
da bi obavljali svoj posao kako treba oni moraju da budu skoncentrisani na njega a ne da se svaki cas javljaju na telefon i obavljaju administrativne poslove. :roll:
to bi bilo isto kao da kazes ronaldu eto ti si napadac ali budi i golman, bek i odbrambeni.
to bi sigurno bio veliki marketinski potez jer bi ljudi placali kartu da gledaju ronalda kako igra sve zivo u timu ali tako njegov tim sigurno ne bi osvojio titulu a vjerovatno bi i ispao iz lige.
hahahah ronaldo :lol: :lol: :lol:
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#107 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Keiko »

@ didzej

Mislim da je najbolje da se slozimo da se ne slazemo! :wink:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#108 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by plain vanilla »

didžej wrote:
Keiko wrote:
Nisu ovo nikakvi ekstremni primjeri. Zar sad firma treba imat' i daktilografa da nebi ne daj Boze neko sa fakultetskom diplomom morao sam napisat' pismo klijentu ili izvjestaj iako bi mu ta fakultetska diploma trebala biti garant da poznaje rad na racunaru, gramatiku i pravopis da jednu tako minornu stvar moze uraditi sam. Ili primit' telefonsku poruku za nega iako on/a ima mobitel, voicemail i email na tom istom mobitelu. :roll:

Sve se vaga - prihodi minus troskovi. Ako se od prihoda moze platit' dvoje strucnjaka a ne ostaje dovoljno za sekretaricu, onda nema sekretarice. Ako zaposlis sekretaricu, vrlo brzo ode troje ljudi na biro. Ako ne zaposlis, barem dvoje su zaposleni i odgovoran vlasnik ce taj visak ulozit' ili u marketing ili usavrsavanje postojecih zaposlenih, ovisno od prirode posla kojim se bavi.

Definisi 'ozbiljnu' firmu... Po meni je ozbiljna firma ona koja vodi racuna o tome da moze platiti radnike, dobavljace i porez, korektno i na vrijeme a ne ona koja je usminkana do bola a na racunu u banci nula bodova i radnici bez plate sest mjeseci.
ozbiljna firma je ona u kojoj radnici rade svoj posao.
pa nece zaposlenici ujedno biti i sekretarice.
da bi obavljali svoj posao kako treba oni moraju da budu skoncentrisani na njega a ne da se svaki cas javljaju na telefon i obavljaju administrativne poslove. :roll:
to bi bilo isto kao da kazes ronaldu eto ti si napadac ali budi i golman, bek i odbrambeni.
to bi sigurno bio veliki marketinski potez jer bi ljudi placali kartu da gledaju ronalda kako igra sve zivo u timu ali tako njegov tim sigurno ne bi osvojio titulu a vjerovatno bi i ispao iz lige.
pa tesko je to kod nas ostvarivo jer su porezi i doprinosi na plate previsoki, tako da jedan radnik uglavom pokriva vise poslova.
sto se mene tice, ozbiljna firma je ona koja korektno obavlja svoju djelatnost, izmiruje sve svoje obaveze na vrijeme, ne izrabljuje radnike, plata je redovna.. a to sto valja potegnuti i nema hladovine, to je druga stvar...
User avatar
didžej
Posts: 1860
Joined: 26/01/2013 09:35

#109 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by didžej »

Keiko wrote:@ didzej

Mislim da je najbolje da se slozimo da se ne slazemo! :wink:
slazem se. :)
otisli smo od teme svakako.

evo ide popis, vjerujem da se veliki broj nezaposlenih prijavio za posao i svi ce oni odraditi tih 15 dana, uzeti otprilike 400,500,600 KM, moci ce da napisu u cv da imaju i to iskustvo i onda opet po starom.
to su ti honorarni poslovi koje preporucuju nezaposlenima, ali sve je to od danas do sutra, sta poslije?
da bi mogao planirati buducnost, porodicu, zivot inace, covjek mora da ima stabilan stalni posao.
to nije konobarisanje, ni branje malina a bogami ni avanture po abu dabiju.
blesava
Posts: 573
Joined: 01/04/2012 17:50

#110 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by blesava »

neki dan priča mi komšinica (sandžaklijka) kako je nekom poznaniku (nikad ga ocima nije vidjela) iz Sandžaka za pet minuta nasla dobro plaćen posao i to preko nekog direktora (sanđaklije) koje isto nikad ocima nije vidjela.

Znaci, izvucite poentu, da ne bih morala ja i da dobijem ban. Kad ne bi bilo ovog gore, imati ćemo puno vise radnih mjesta za ljude koji najmanje sto su zaslužili je prilika da rade u državi koju vole, u kojoj su rođeni, koju su životima svojim obranili.
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#111 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Havatar »

didžej wrote:
Keiko wrote:@ didzej

Mislim da je najbolje da se slozimo da se ne slazemo! :wink:
slazem se. :)
otisli smo od teme svakako.

evo ide popis, vjerujem da se veliki broj nezaposlenih prijavio za posao i svi ce oni odraditi tih 15 dana, uzeti otprilike 400,500,600 KM, moci ce da napisu u cv da imaju i to iskustvo i onda opet po starom.
to su ti honorarni poslovi koje preporucuju nezaposlenima, ali sve je to od danas do sutra, sta poslije?
da bi mogao planirati buducnost, porodicu, zivot inace, covjek mora da ima stabilan stalni posao.
to nije konobarisanje, ni branje malina a bogami ni avanture po abu dabiju.
Pogotovo nisu avanture po Abu Dabiju posto mozes da zavrsis kao rob i da radis za dzabe i budes u zatvoren gdje ti ne daju nigdje da izadjes a takva mogucnost postoji i u svim drugim zemljama i na zapadu evrope i na istoku a to oni koji preporucuju ljudima da idu na rad u inostranstvo ne pominju iako je mogucnost da ti se to desi realna posto se svijet promijenio i nije toliko bezbjedan kao prije 20 godina.
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#112 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Havatar »

blesava wrote:neki dan priča mi komšinica (sandžaklijka) kako je nekom poznaniku (nikad ga ocima nije vidjela) iz Sandžaka za pet minuta nasla dobro plaćen posao i to preko nekog direktora (sanđaklije) koje isto nikad ocima nije vidjela.

Znaci, izvucite poentu, da ne bih morala ja i da dobijem ban. Kad ne bi bilo ovog gore, imati ćemo puno vise radnih mjesta za ljude koji najmanje sto su zaslužili je prilika da rade u državi koju vole, u kojoj su rođeni, koju su životima svojim obranili.
To sto ti pricas je nista drugo nego kompleksi pa za svoj neuspjeh krivis druge ( u ovom slucaju "zle sandzaklije") i da nije njih sve bi bilo dobro i tekli bi med i mlijeko :oops: :skoljka:
river
Posts: 5
Joined: 21/10/2003 00:00

#113 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by river »

Keiko wrote:@ didzej

Mislim da je najbolje da se slozimo da se ne slazemo! :wink:
@ Keiko

Svaka cast za ovaj odgovor. Kamo srece da vise forumasa zna zavrsiti diskusiju kod ociglednog neslaganja na ovakav nacin. Citam ranije postove didzeja i ne mogu se nacuditi. Taman kad sam krenuo da se logiram i nesto napisem, sto radim "jednom u sto godina", procitam tvoj odgovor i odmah izgubih zelju.

Bravo! :thumbup:
User avatar
medjutim
Posts: 990
Joined: 11/08/2009 16:09

#114 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by medjutim »

Napisat cu primjer iz vlastitog iskustva. Upisao fakultet, trudio se, bio uporan, zavrsio u roku. Nakon zavrsenog fakulteta, mislio sam svi moji problemi su gotovi, posao od 8h do 16h, vikendi slobodni, dobra plata ce biti itd. Kao i kod velike vecine u BiH, jedno su snovi, a drugo realnost. Nikada nisam mogao pronaci posao u svojoj struci, isplivavali kojekakvi nalazaci stela i stelica, uz naravno neku finansijsku potporu.
Prijavio sam se na jedan nas site gdje ima dosta oglasa za posao i poceo. Od poslova iz struke, pa do poslova koje sam radio kao student i na raspustima dok sam isao u srednju skolu.
Poslao sam CV na mozda jedno 20 oglasa i par dana nakon toga javili su mi se iz jedne dobre firme da radim posao u maloprodaji kao prodavac, naravno pristao sam (bio sam bez posla i u prilicno teskoj materijalnoj situaciji, a pomoc roditelja je bila sve tanja, doslo je vrijeme da ja postanem taj koji treba pomagati) i par dana nakon razgovora sa direktorom, poceo sam raditi.
Moja diploma im nista nije znacila, jednostavno treba im neko ko je ljubazan, vrijedan i radan.
Iskren da budem, bilo mi je odlicno, meni kao pocetniku plata je bila super, sa mogucnoscu dobijanja raznih bonusa u slucaju ispunjavanja plana prodaje. Osnovna plata nije sad nesto wow, ali meni je znacilo dosta, jer nisam imao neke pretjerane prohtjeve, niti sam imao puno opcija na raspolaganju, pa kao nesto da biram. Jednostavno kad muka natjera, covjek ne smije da bira.
Ekipa u firmi je bila super, mladi ljudi, odlicni, vrijedni i sa zeljom da pomognu, zaista sam bio sretan, naravno nisam odustajao od toga da nadjem posao u svojoj struci, ali do tada bio sam zadovoljan svojim poslom i trudio sam se, jer je firma tako koncipirana da se moze napredovati.
Ne smijete odustajati ljudi i nemojte se voditi tim geslom: " Zavrsio sam fakultet, hocu da radim ono za sta sam se skolovao". Jako je tesko doci do bilo kakvog posla, jer je situacija u drzavi ovakva kakva jeste, zato trazite bilo kakav posao, saljite CV na sve moguce adrese, niko vam nece prici uhvatiti vas za ruku i reci:" Hajde da radis, evo super posao, vrhunska plata". Bitno je takodjer biti bez stida i kompleksa, nije sramota raditi nijedan posao, za mene je sramota ukrasti i uzimati 10 maraka od staraca za cigare i kafu. I jos nesto, uvijek je lakse naci posao s posla, to isto govorim iz licnog iskustva. Sretno svima!
User avatar
didžej
Posts: 1860
Joined: 26/01/2013 09:35

#115 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by didžej »

river wrote:
Keiko wrote:@ didzej

Mislim da je najbolje da se slozimo da se ne slazemo! :wink:
@ Keiko

Svaka cast za ovaj odgovor. Kamo srece da vise forumasa zna zavrsiti diskusiju kod ociglednog neslaganja na ovakav nacin. Citam ranije postove didzeja i ne mogu se nacuditi. Taman kad sam krenuo da se logiram i nesto napisem, sto radim "jednom u sto godina", procitam tvoj odgovor i odmah izgubih zelju.

Bravo! :thumbup:
ma nek' ti zacudjeni nisi izgubio zelju da kritikujes tek radi kritike. :D
sto ne gumo ovih navijaca iz prikrajka. :roll:
User avatar
medjutim
Posts: 990
Joined: 11/08/2009 16:09

#116 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by medjutim »

Kastanienallee wrote:
medjutim wrote: Nakon zavrsenog fakulteta, mislio sam svi moji problemi su gotovi
Nemam jednostavan zivot. Niko mi nikad nista nije olaksao niti me je upucivao da ce ikada i po kojem osnovu nesto biti lakse ako uradim to i to...sad kad te citam skontam da mi je uz sve probleme ipak bilo lakse na pocetku nego tebi i hiljadama slicnih ljudi koji su bili ili su jos uvijek u stanju vjerovati da je danas dovoljno jednokratno odraditi nesto krvnicki i da ce zivot naprasno nakon toga postati dobar.
Mozda sam se pogresno izrazio, nisam ja ni mislio da je dovoljno jednokratno odraditi nesto i da ce zivot biti bolji, nadao sam se vjerovatno kao i ti i hiljade nama slicnih da ce se nas trud na fakultetu isplatiti u vidu nekog dobrog posla i solidnih primanja ;-)
User avatar
Pisistratus
Posts: 861
Joined: 07/09/2012 12:10
Location: Bistue Nova

#117 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Pisistratus »

medjutim wrote:Napisat cu primjer iz vlastitog iskustva. Upisao fakultet, trudio se, bio uporan, zavrsio u roku. Nakon zavrsenog fakulteta, mislio sam svi moji problemi su gotovi, posao od 8h do 16h, vikendi slobodni, dobra plata ce biti itd. Kao i kod velike vecine u BiH, jedno su snovi, a drugo realnost. Nikada nisam mogao pronaci posao u svojoj struci, isplivavali kojekakvi nalazaci stela i stelica, uz naravno neku finansijsku potporu.
Prijavio sam se na jedan nas site gdje ima dosta oglasa za posao i poceo. Od poslova iz struke, pa do poslova koje sam radio kao student i na raspustima dok sam isao u srednju skolu.
Poslao sam CV na mozda jedno 20 oglasa i par dana nakon toga javili su mi se iz jedne dobre firme da radim posao u maloprodaji kao prodavac, naravno pristao sam (bio sam bez posla i u prilicno teskoj materijalnoj situaciji, a pomoc roditelja je bila sve tanja, doslo je vrijeme da ja postanem taj koji treba pomagati) i par dana nakon razgovora sa direktorom, poceo sam raditi.
Moja diploma im nista nije znacila, jednostavno treba im neko ko je ljubazan, vrijedan i radan.
Iskren da budem, bilo mi je odlicno, meni kao pocetniku plata je bila super, sa mogucnoscu dobijanja raznih bonusa u slucaju ispunjavanja plana prodaje. Osnovna plata nije sad nesto wow, ali meni je znacilo dosta, jer nisam imao neke pretjerane prohtjeve, niti sam imao puno opcija na raspolaganju, pa kao nesto da biram. Jednostavno kad muka natjera, covjek ne smije da bira.
Ekipa u firmi je bila super, mladi ljudi, odlicni, vrijedni i sa zeljom da pomognu, zaista sam bio sretan, naravno nisam odustajao od toga da nadjem posao u svojoj struci, ali do tada bio sam zadovoljan svojim poslom i trudio sam se, jer je firma tako koncipirana da se moze napredovati.
Ne smijete odustajati ljudi i nemojte se voditi tim geslom: " Zavrsio sam fakultet, hocu da radim ono za sta sam se skolovao". Jako je tesko doci do bilo kakvog posla, jer je situacija u drzavi ovakva kakva jeste, zato trazite bilo kakav posao, saljite CV na sve moguce adrese, niko vam nece prici uhvatiti vas za ruku i reci:" Hajde da radis, evo super posao, vrhunska plata". Bitno je takodjer biti bez stida i kompleksa, nije sramota raditi nijedan posao, za mene je sramota ukrasti i uzimati 10 maraka od staraca za cigare i kafu. I jos nesto, uvijek je lakse naci posao s posla, to isto govorim iz licnog iskustva. Sretno svima!

Čo'ek objasnio. :thumbup:
nuki_cika
Posts: 1078
Joined: 06/07/2010 16:19

#118 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by nuki_cika »

insomnia78 wrote:
purgatorio wrote: Što se tiče ovih što misle da bi netko s završenim faxom/masterom trebao brati voće u nekoj vukojebini, stvarno ih ne kužim. Mislim, svaki dan gledam ove teletabise što rade po općinama, agencijama, kojekakvim zavodima koji su samo sebi svrha
Pa dobro ti i dalje gledaj i cekaj revoluciju da sve pretumba.
Godine idu, ni kuceta ni maceta...

s' moje sokoćalo
Pa ne možemo ni godinama čekat da se situacija poboljša sama od sebe .Kao da tihiće i lagumdzije,izetbegoiće i ostale boli ona stvar što neki školovani sjedi kući i igra "ne ljuti se čovjece",dok oni beru milione i njihova famlija .Da se angažujemo možemo sve ovo promijeniti .Problem ovog društva i jeste što svako radi tuđi posao .Znam curu koja je završila elektrotehniku i master studij ,radi posao ekonomiste i obracunava im plate,znam diplomiranog inžinjera mašinstva drvni smjer popravlja fiskalne kase po sarajevu ,znam ženu koja je završila jedva srednju mašinsku školu radi u opštini na mjestu koje bi mnogi od nas s fakultetima poželjali .Treba li ti još primjera ?

Al vi živite i dalje u iluzijama "trud se isplati " .Koda će mene sutra neki poslodavac pitati jesi li ti brao voće po hercegovini ili hrvatskoj ili si prao auta ,jesi li znao konobarisati.ne budite smiješni dragi ljudi
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#119 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by respo »

didžej wrote:
koja demagogija. :-) :shock:
visoko obrazovanje nam je u k.rcu pa zato oni sto imaju diplomu veze nemaju a oni sto imaju sss razvaljuju. :D
samo si zaboravio da je onog sto ima sss svemu naucio onaj sto ima diplomu. :D
zaboravljas da je tog sss naucio onaj koji je diplomu dobio prije rata
a to su 2 svijeta razlicita diploma prije rata i poslije
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#120 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by respo »

Android Knego wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
plain vanilla wrote:Joj brate, koliko mudrosera na temi.

Savjet za nezaposlene-pokusajte i s poslovima koji su ispod vasih kvalifikacija, narocito u firmama u kojima biste mogli napredovati. Na proslom poslu sam pocela na radnom mjestu za koje je dovoljna osnovna skola :mrgreen: , ali sam za pola godine dobila posao u istoj firmi za koji sam se i skolovala...

Takodjer, ako imate neki hobi (ako je moguce) probajte ga unovciti....Dugo sam bezveze dangubila na netu, a sad mi je i to jedno od zanimanja...

Eto, probah vlastitim primjerom malo pomoci, a odlicno znam kako je traziti posao, uzalud slati CV, ici na razgovore...a bgm znam i sta je raditi bez plate...

Nemojte izgubiti nadu, nikad se ne zna kad i gdje ce upaliti.
Tvoj avatar :evil: :evil: kad god citam tvoje (uvijek odmjerene i na mjestu) postove, pogled leti ka slici :D :D nadam se da se i tebi svidjaju macho partizani :D Elem, pitao sam vec dvojicu forumasa za taj rad preko neta, ali jos uvijek ne odgovorise. Pa reko da i tebe u'spitam, mozda se posreci :mrgreen: sta radis, gdje si nasla itd...
Pozdrav :thumbup:
pridruzujem se (boldiranom) pitanju... :-D
spaja parove na netu :D
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#121 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Keiko »

Ovaj moj post je malo off-topic ali ima veze sa problematikom nezaposlenih. Sistem ne valja i svi znamo da ne funkcionise!

Biro za zaposljavanje treba ukinuti jer je beskorisan. Drzavni mastodont koji nista korisno ne radi.

Radne knjizice i radni staz u SFRJ / BiH definiciji isto. Uvesti sistem koji je blizi 21 vijeku i isprobanim modelima ekonomski razvijenijih drzava.

Umjesto biroa uvesti privatne agencije za zaposljavanje. Njihov uspijeh i zarada ovisi od kvaliteta kandidata koje posalju potencijalnim poslodavcima. Poslodavci (pogotovo u privatnom sektoru) profitiraju zaposljavanjem sposobnog umjesto podobnog kadra. Jos uvijek bi bilo familijalnih i komsijskih veza ali recimo student mode ne bi imao ni najmanju sansu zaposlit' se u BH Telecomu ili nekoj jakoj privatnoj firmi samo zato sto ga neko gura.

Ukidanjem radnih knjizica i blesavih ugovora i razlike izmedju privremeno i stalno zaposlenih, otvaraju se vrata vecem protoku privremeno zaposlenih. Znaci, zamjena za zenu na porodiljskom bolovanju, ili privremeni posao na sezonskim poslovima, zamjena za godisnje odmore, .... Licno poznajem zenu koja svakih mjesec-dva mijenja firmu u kojoj radi a radi bez prestanka vec 10 i vise godina. Zato sto ne postoji razlika izmedju stalno / privevremeno zaposlenih, njoj to nije nikakav problem a sve organizira privatna agencija za zaposljavanje.

Zdravstveno osiguranje - pa valjda bi trebalo biti omoguceno svima bez obzira na to jesu li zaposleni ili ne. Po meni je pojam pecata u zdravstvenoj knjizici smijesan i arhaican (u 2013 godini). Do duse, neznam jesu li zdravstvene knjizice jos uvijek 'knjizice' i moraju li se u njih stavljati pecati. U drzavi u kojoj zivim, zdravstvene knjizice ne postoje nego se usluge javnog zdravstva pruzaju na osnovu PPS (JMBG) broja koji svako zna napamet.

Penziono - u drzavi u kojoj zivim, svi stanovnici imaju pravo na starosnu penziju kad napune 65 godina, bez obzira jesu li i koliko dugo radili. Ta drzavna penzija je nekih €700 mjesecno (dovoljno za najosnovnije potrepstine) i jos imaju povlastice na lijekove, struju, plin, TV pretplatu, javni prevoz,... Svaka firma je zakonom obavezna da svim zaposlenim omoguci pristup privatnom penzionom osiguranju kojih ima milijun varijanti, a do zaposlenog je hoce li dodatno uplacivati ili ne. Postoje jos poreske olaksice za dodatne penzije i zaposlenima i poslodavcima (poslodavci svoj doprinos, ako ga daju mogu odbiti od poreza na dobit a zaposlenima se uplate u penzijsko osiguranje ne oporezuju). Samim tim, razliku u visini penzije odredjuje to koliko je ko jos dodatno uplatio.

Sistem je u stvari vrlo jednostavan i ovakvih uhodanih sistema ima milijun. Zalosno je sto je BiH poslije rata propustila priliku da se iz temelja izgradi u moderno i funkcionirajuce drustvo u sluzbi svojih gradjana birajuci 'the best of the best' prakse iz drugih drzava, a ne stranackih i toboze nacionalnih interesa.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#122 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by respo »

pa gdje ti zivis na islandu?
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#123 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by gidra »

sema911s wrote:to za stelu jbga aktiviraj se politicki i poslovi na sve strane



evo i ja sam magistar ekonomije(smjer bankarstvo i revizorsko poslovanje) pa radim u prodavnici/servisu bicikala,., sta je tu ispod ponosa, sto to ja nebi radio sta je tu lose,., ako neradim zadicu nula maraka ako radim ovo zaradicu milju,., velika razlika,.,

sto je ispod ponosa otic na planinu ko mi pa nabrat gljiva i prodat ih za par stotina maraka,., za jedan vikend da ubodem vecu platu od opstinara(kojem svaki put kada udjem umjesto dobar dan jebem mater),.,svaki vikend idem na planinu sa biciklo i svki put sa biciklistickog piknika donesem bar stoju,., a ljudi u okolnim selima zarade poprilicno beruci samo borovnice, neke trave, korjenje, gljive, i sta vec ne,.,.

dvije godine sam hodao po srednjoj bosni trazio ljude od kojih cu otkupiljivat to ljekovito bilje i slat ga preradnjeg van bosne,,. pa tim parama kupi sebi stan,., il je to radit ispod casti,.,,




zasto svi imamo te velike ciljeve na pocetku,., da nam prvi posao prva plata bude 5000km, da dobijemo auto da ga habamo, telefon bez limita,. + jos na kafu da nam daju,.,

pocetci su uvjek teski niko se nije obogatio preko noci tako i za posao morate odnekud krenut,. niko vam nece ponudit mjesto direktora a imate iskustva jedino u gledanju spanskih serija i pisanju po forumima,,. znam ja dobro kako je kada si bez posla,., al ako nesto ne uradis po tom pitanju nece ti niko doc i molit te,. to odes na razgovor predo sam ,., zvali me,., macku o rep dok sami ne odete negdje ne ponudite svoje usluge jedino ce se tako saznat za vas,., ipak je ovo kapitalizam vi trazite posao netrazi posao vas,.,.,.
nemoj se ti meni uvrijediti ali ja tebi ništa ne vjerujem.
Radiš u prodavnici bicikala, a na temi o Golfu prije par mjeseci si napisao da imaš službenog golfa 6. Nemoj lagati raju bezveze i još savjetovati da idu brati gljive i borovnice po planinama. Ili možda griješim pa dobra ta neka prodavnica bicikala kad tako običnim prodavačima dijele šestice :lol:
sema911s wrote:mentalni sklope hajd mi reci sta je to "dobre 1.9 tdi petice" sta podrazumjevas pod time i po cemu je g5 bolji od g6 samo zato sto je ovaj moj (sluzbeni) benzinjara sa nesto malo konja i Nm,.,,

jel to golf jedino dobar ako je TDI,,.i ima digitalnu klimu i ako su mu zatamnjena stakla, i ako su mu nove savine gume,sa ratkapama ., i ako ima dobru muziku(ne16:9lcd) vec klasicni cd/radio plavi, i ako ima ko"gti volan" jer cini mi se upadate u ovu moju grupicu
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#124 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Havatar »

gidra wrote:
sema911s wrote:to za stelu jbga aktiviraj se politicki i poslovi na sve strane



evo i ja sam magistar ekonomije(smjer bankarstvo i revizorsko poslovanje) pa radim u prodavnici/servisu bicikala,., sta je tu ispod ponosa, sto to ja nebi radio sta je tu lose,., ako neradim zadicu nula maraka ako radim ovo zaradicu milju,., velika razlika,.,

sto je ispod ponosa otic na planinu ko mi pa nabrat gljiva i prodat ih za par stotina maraka,., za jedan vikend da ubodem vecu platu od opstinara(kojem svaki put kada udjem umjesto dobar dan jebem mater),.,svaki vikend idem na planinu sa biciklo i svki put sa biciklistickog piknika donesem bar stoju,., a ljudi u okolnim selima zarade poprilicno beruci samo borovnice, neke trave, korjenje, gljive, i sta vec ne,.,.

dvije godine sam hodao po srednjoj bosni trazio ljude od kojih cu otkupiljivat to ljekovito bilje i slat ga preradnjeg van bosne,,. pa tim parama kupi sebi stan,., il je to radit ispod casti,.,,




zasto svi imamo te velike ciljeve na pocetku,., da nam prvi posao prva plata bude 5000km, da dobijemo auto da ga habamo, telefon bez limita,. + jos na kafu da nam daju,.,

pocetci su uvjek teski niko se nije obogatio preko noci tako i za posao morate odnekud krenut,. niko vam nece ponudit mjesto direktora a imate iskustva jedino u gledanju spanskih serija i pisanju po forumima,,. znam ja dobro kako je kada si bez posla,., al ako nesto ne uradis po tom pitanju nece ti niko doc i molit te,. to odes na razgovor predo sam ,., zvali me,., macku o rep dok sami ne odete negdje ne ponudite svoje usluge jedino ce se tako saznat za vas,., ipak je ovo kapitalizam vi trazite posao netrazi posao vas,.,.,.
nemoj se ti meni uvrijediti ali ja tebi ništa ne vjerujem.
Radiš u prodavnici bicikala, a na temi o Golfu prije par mjeseci si napisao da imaš službenog golfa 6. Nemoj lagati raju bezveze i još savjetovati da idu brati gljive i borovnice po planinama. Ili možda griješim pa dobra ta neka prodavnica bicikala kad tako običnim prodavačima dijele šestice :lol:
sema911s wrote:mentalni sklope hajd mi reci sta je to "dobre 1.9 tdi petice" sta podrazumjevas pod time i po cemu je g5 bolji od g6 samo zato sto je ovaj moj (sluzbeni) benzinjara sa nesto malo konja i Nm,.,,

jel to golf jedino dobar ako je TDI,,.i ima digitalnu klimu i ako su mu zatamnjena stakla, i ako su mu nove savine gume,sa ratkapama ., i ako ima dobru muziku(ne16:9lcd) vec klasicni cd/radio plavi, i ako ima ko"gti volan" jer cini mi se upadate u ovu moju grupicu
Zavisi koje gljive prodaje 8-)
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#125 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by jefferson »

sto je skupo wrote:
jefferson wrote:
purgatorio wrote:Ja vec godinu dana trazim kakav posao, ali sam završio fax koji većina poslodavaca ne zna što točno podrazumijeva, pa malo teže ide potraga.

Što se tiče ovih što misle da bi netko s završenim faxom/masterom trebao brati voće u nekoj vukojebini, stvarno ih ne kužim. Mislim, svaki dan gledam ove teletabise što rade po općinama, agencijama, kojekakvim zavodima koji su samo sebi svrha i onda se osjećam ono full down, tu ima ljudi koji ne znaju osnovne aritmetičke operacije, da ne govorim o retorici, kulturi i ophođenju, dok u isto vrijeme armija mladih obrazovanih treba polirat tuđa auta ili dijelit letke okolo. I ono još kad skontam da ih se samo dimom može istjerat s tih pozicija...
Tipicni mentalitet koji je proizasao iz onog vremena kada je SFRJ kupovala socijalni mir djeleci stanove, poslove i slicno.
Zavrsis skolu i drzava ti"garantuje"posao i stan. To sto je posao bio kupljen kreditom IMF-a, kreditima zbog geopoliticke vaznosti SFRJ, nikog nije interesovalo.
Moja bolja polovina je zavrsila prestizni univerzitet, ali radi posao koji moze raditi neko sa srednjom skolom i par certifikata. Ona je inzinjer IT! Bilo trziste prezasiceno inzinjerima IT, ona zavrsi par certifikata, i eno je zaradjuje kao i ja sa brdo diploma iza sebe!
Zapamti, ti si sebi zavrsio fakultet a ne nekom drugom. Niko tebi nije duzan zato sto imas diplomu. Moj buraz je vazda bio posvadjan sa knjigom, ali je trgovac vrhunski. Danas ima 20 stalno zaposlenih nakon sto je skontao biznis, i to u bIH. Sve regularno, sve po zakonu.
O cemu ti pricas,niko nije rekao da mu drzava treba garantovati posao nakon zavrsenog faxa.Ali drzava treba da ti garantuje da svi imaju jednake sanse,a ne da tvoje zaposlenje zavisi od toga koliko imas "jaku" familiju i koliko "jakih" ljudi poznajes.Od svih ljudi koje ja znam a koji rade na dobrim poslovima 95% njih je zaposleno preko stele.
Da razumijem sta hoces reci. Problem je i to sto dosta onih sto sjede kod kuce hoce samo posao na budzetu.
Ja se slazem da kod nas nema ni K od kapitalizma i da smo blize feudalnom sistemu. Ali ne mozes brate ni ovako.
Neko spomenu poslao CV na 20 lokacija. Ja kada sam zavrsio svoje skolovanje, koje me vodilo od faxa pa do kraja, poslao sam aplikaciju na ravno 134 mjesta. Posao nikad nisam cekao, radio sam sta god sam mogao zraditi dok nisam dobio posao.
Mora se i mentalitet mjenjat kod nas. Neko rece drzava dozvoljava masovni upis na fax iako ne treba kadra. Ja i? Jel te drzava tjera da upises ekonomiju. Jbt, ja sam isao na fax u BiH, nisam otisao iz BiH sa 5 godina nego sa 25.
To o jednakim sansama se slazem, ali toga nema nigdje. Evo u SAD, koja je turbo-kapitalisticka zemlje sve zavisi koga znas, jer sve je manje vise privatno, i privatnik nikom ne odgovara. Drugo, niko ne trazi stelu za budzet, jer ko radi na budzetu u SAD, taj nece nikad zaraditi koliko moze zaraditi kod privatnika sa recimo faxom.
Dok nase budzetlije zaradjuju vise nego inzinjeri i slicno, nece biti sansi.
Ali opet se vracamo koga znas. Sjedeci u kuci i slicno neces dobiti posao jer se ne kreces u tom krugu ljudi.
I na kraju, svi otvaraju teme tipa: nema posla! Kakvog posla? Sta hoces da radis? Ovo meni vise lici na sadaku: daj mi bilo sta, pa eto. Daj pa jbt imal kakvih ambicija, ili se samo trazi da se kopira cijeli dan, bez ikakve odgovornosti.
Post Reply