Jacina zvuka na TV kanalima, ima li pobogu iko da radi na tome?

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
Hendrix
Posts: 4104
Joined: 27/02/2004 00:00

#1 Jacina zvuka na TV kanalima, ima li pobogu iko da radi na tome?

Post by Hendrix »

Ovo se bukvalno desava samo na nasim televizijskim stanicama, bez obzira o kojoj se radi.

Upalis recimo dnevnik, dzingl dnevnika je preglasan, smanjis na normalu onda voditelja ne cujes...pojacas da njega cujes oni ubace opet neki strani izvjestaj koji ubi jacinom, smanjuj da ne poludis. Onda se neko javi njihov sa terena moras pojacati do daske jer se u 99% slucajeva nista ne cuje...zavrsi to eto opet voditelja...ubi glasnoca saltaj opet volume na daljinskom. Kad dodje neki gost ili vise njih, svaki se drugacije cuje jednog ne razumijes drugi je preglasan, trecem mikrofon grebe po majici...pa jeboga vise zvuk i televizija!

Isto i reklame odrase jacinom i onda krene film nista zivo ne cujes, pojacas i onda srcani udar dobijes kad reklame opet krenu.

Dakle ima li ko da ovo prati brate mili? Jesu li culi ikada za kompresiju zvuka na nasim televizijama?

Zasto ovoga nema na stranim Tv kanalima? Zato sto ljudi imaju audio miksere i uredjaje da nivelisu zvuk i zaposlene koji misle o tome. Kod nas ili te ubije zvukom ili ne cujes nista, i konstantno moras saltat ili slusas na maksimumu ko moja nagluha tetka uvijek :)

Sve moderne TV kuce, full HD, digitala ovo ono a ne znaju problem nivelacije zvuka rijesiti. :roll:
User avatar
escobar__
Posts: 8876
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#2 Re: Jacina zvuka na TV kanalima, ima li pobogu iko da radi na tome?

Post by escobar__ »

Nema.

Pisao sam RAK-u po pitanju razlike u jačini zvuka kada su reklame i sl., pa mi rekoše da ne postoji nikakav pravilnik koji to reguliše (a mene interesovalo jer sam tada pročitao da su u SAD-u uveli zakonsku zabranu te razlike u jačini zvuka).

A šteta, trebalo bi to regulisat, stvarno nije normalno kakvu razliku naprave.
Hendrix
Posts: 4104
Joined: 27/02/2004 00:00

#3 Re: Jacina zvuka na TV kanalima, ima li pobogu iko da radi na tome?

Post by Hendrix »

escobar__ wrote:Nema.

Pisao sam RAK-u po pitanju razlike u jačini zvuka kada su reklame i sl., pa mi rekoše da ne postoji nikakav pravilnik koji to reguliše (a mene interesovalo jer sam tada pročitao da su u SAD-u uveli zakonsku zabranu te razlike u jačini zvuka).

A šteta, trebalo bi to regulisat, stvarno nije normalno kakvu razliku naprave.
Ne kontam kako njima ne smeta, pa valjda slusaju to na zvucnicima i slusalicama kad prave priloge i zajebancije?!?! Ili je u pitanju tipicni bosanski javasluk, ono hajd ba jebaji ga sta ima veze. :roll:

Sjetim se kako na N1 dnevno vidim totalno ofirne pravopisne greske u naslovima i titlovima koji idu ono ispod vijesti, zaborave slovo redovno ili dva...ma niko nista ne gleda, ne provjerava, prati...fakat javasluk totalni.
User avatar
video
Posts: 6819
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#4 Re: Jacina zvuka na TV kanalima, ima li pobogu iko da radi na tome?

Post by video »

Neko to, kod reklama, namjerno radi a neko iz neznanja :(
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#5 Re: Jacina zvuka na TV kanalima, ima li pobogu iko da radi na tome?

Post by irac300 »

Slažem se. To se pogotovu odnosi na Pink filmske kanale. Mati gleda film u susjednoj sobi, ja ništa ne čujem, kad krene reklama, hoće srčka da me strefi. Kakvi amateri jbt!
User avatar
Haris033
Posts: 3862
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#6 Re: Jacina zvuka na TV kanalima, ima li pobogu iko da radi na tome?

Post by Haris033 »

irac300 wrote:Slažem se. To se pogotovu odnosi na Pink filmske kanale. Mati gleda film u susjednoj sobi, ja ništa ne čujem, kad krene reklama, hoće srčka da me strefi. Kakvi amateri jbt!
+1
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#7 Re: Jacina zvuka na TV kanalima, ima li pobogu iko da radi na tome?

Post by wewa »

isti slucaj je i s HRT1 i HRT2 :cry:

pojacam da cujem pitanja na Potjeri, a onda me spica najave vijesti ukine s dunjaluka
:shock: :cry:
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#8 Re: Jacina zvuka na TV kanalima, ima li pobogu iko da radi na tome?

Post by sabanss »

Pa zar većina modernijih TV aparata nema ujednačavanje volume level-a?
User avatar
bombašica
Posts: 455
Joined: 17/05/2011 23:23
Location: ...gdje Dunav ljubi nebo

#9 Re: Jacina zvuka na TV kanalima, ima li pobogu iko da radi na tome?

Post by bombašica »

Kada uslijede reklame ili najavna špica imam moždani udar u najavi. :shock:
caco372
Posts: 80
Joined: 03/09/2012 13:09

#10 Re: Jacina zvuka na TV kanalima, ima li pobogu iko da radi na tome?

Post by caco372 »

Hahaha taman ja htio to konstatovati!Ote mi iz usta.
User avatar
fusion_ba
Posts: 4406
Joined: 02/12/2017 20:10

#11 Re: Jacina zvuka na TV kanalima, ima li pobogu iko da radi na tome?

Post by fusion_ba »

Mislio sam da kod nas postoji pravilnik o tom ujednačenju zvuka odnosno odstupanju. U Srbiji postoji, čak su neke televizije dobile kazne zbog toga.
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#12 Re: Jacina zvuka na TV kanalima, ima li pobogu iko da radi na tome?

Post by zunazu »

Nervira to oduvijek, dunđerima seoskim mrsko da ton peglaju. Srećom, sad televizori imaju normalizaciju pa se to može malo uljuditi kod krajnjeg korisnika.
User avatar
indeks branko
Posts: 23
Joined: 20/03/2015 15:15
Location: Bileća
Contact:

#13 Re: Jacina zvuka na TV kanalima, ima li pobogu iko da radi na tome?

Post by indeks branko »

Ovo je veoma dobro pitanje i odavno pokušavam da nekoga kontaktiram.Nenormalna razlika tonova,pravi svakodnevni stres ljudima koji su izgleda oguglali i na ovo .
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#14 Re: Jacina zvuka na TV kanalima, ima li pobogu iko da radi na tome?

Post by Altsa »

:lol: gledas film na nekom od Pinkova i onda uleti reklama i hoce stakla na prozorima da popucaju.
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#15 Re: Jacina zvuka na TV kanalima, ima li pobogu iko da radi na tome?

Post by milojicabrzi »

Mislim da je razlog to što različiti formati i nosači slike i zvuka, imaju različite reference jačine tona.

Znam da ima razlika između Beta, DV CAM, MP4 i raznih formata i nosača, koji su vidljivi i kad se pušta nešto na kompjuteru.

Upravo to je razlog što su reklame i najave u jednom formatu, a filmski sadržaj na drugom formatu, pa se zbog toga javlja razlika u jačini zvuka iako i na mikseti ton stoji na istom volumenu.

Npr. Bolji Život i ove stare serije su uglavnom na Betama ili sličnim nosačima video zapisa i uvjek su tiši od današnjih standardnih formata, pa se moraju pojačati na tv-u.

Rješenje bi bilo da tehničko vodstvo ili neko iz tehnike, prati kad idu reklame, pa pojačava ili smanjuje nivo zvuka, a tv kuće nemaju uposlenika tehnike kojeg bi odvojili samo za taj posao :)
Post Reply