" Ja Bosnjak " NE HVALA !

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Grozomoron
Posts: 22
Joined: 27/08/2004 10:55

#26

Post by Grozomoron »

Znate sta treba sada - treba revidirati Ustav BiH i fino reci da u Bosni zive Bosanci, raznih vjeroispovijesti. Pa onda napraviti popis, tako da ljudi imaju opciju da se izjasne da li su Bosanci ili su Srbi, Hrvati, Bosnjaci. Ja bih prva bila Bosanka (iako sam Hercegovka:), ovo mi Bosnjak nekako ne pase bas dobro. Inace, Bosnjak nekako ne ide sa Srbin i Hrvat, kao da kruske i jabuke pomijeses. Srbi i Hrvati su susjedni narodi, a Bosnjak je nesto "u zraku". A ne moze biti ni nacija sama za sebe, jer drzava Bosna nije samo za Bosnjake.. Ma opsta zbrka. Tako da nesto treba uraditi sto prije, sto ce postaviti dobre temelje da se problem nase drage, napacene Bosne rijesi zauvijek. Nece biti lako, ali u suprotnom, sve ce se ponoviti. Jer proces parcanja Bosne jednostavno nije zavrsen.

I gledam Banja Luku, vise lici na predgradje Beograda nego na jedan od vecih Bosanskih gradova. Zalosno... a za Srbe u Srbiji oni su Bosanci. I prosla sam preko Manjace, i mislila na Skljocu, Fair Life..
Skljoco
Posts: 1188
Joined: 19/08/2003 00:00

#27

Post by Skljoco »

Pilsner wrote::-) Dobri moj Sklljoco, pazljivo citam i cijenim tvoje postove, kao i postove drugih BH patriota. Postajem pomalo konfuzan oko naziva stanovnika Bosne: Bosanac, Bosnjak, BosnoHercegovac, BosnjakoHercegovac, Bosnjanin etc. Na osnovu svega sto sam pronasao cini mi se da rijec Bosnjanin ili Bosnjak ismalmske, hriscanske, ili krsacnske vjere ima najvise istorijske potpore. Sto se mene tice, Bosanci svih vjera se mogu nazivati i Masrovcima, ukoliko ce nas to dovesti do "mirne Bosne" i zivota u slozi i postovanju.

Pozdrav

Kako komentarises ovo ispod sto sam nasao na zemljabosna.com:

Sve do kraja 19-tog stoljeca Bosanski katolici i pravoslavci nisu se nazivali nit tzv."Hrvatima" nit tzv."Srbima",nego Bošnjacima,a tzv."srpsko-hrvatski" politicki faktor nije imao nikakvog znacajnog utjecaja na zbivanja u Bosni u njenoj cijeloj dotadasnjoj historiji. Krajem 19-tog stoljeca to stanje se mijenja i Bosanski katolici i pravoslavci preko noci postaju tzv. "Hrvati" i tzv. "Srbi".Od tada je Bosanski narod podijeljen i od tada pocinju i svi sukobi unutar Bosne i njenog naroda,sto se NIKADA prije u cijeloj historiji Bosne nije dogadjalo nego su se Bošnjaci svih vjeroispovjesti borili za Bosnu,a ne protiv nje.
Citav ovaj fenomen, u svojoj cuvenoj pjesmi "Pjesma Bošnjaku" koju je objavio list "BOŠNJAK" u svome izdanju od 2. VII, 1891 godine, opisao je i Safvet-beg Bašagic rijecima:



Znaš Bošnjace, nije davno bilo,
Sveg' mi sv'jeta nema petnaest ljeta,
Kad u našoj Bosni ponositoj,
I junackoj zemlji Hercegovoj,
Od Trebinja do Brodskijeh vrata,
Nije bilo Srba ni Hrvata.
A danas se kroz svoje hire,
Oba stranca ko u svome šire. [...]
Oba su nas gosta saletila, Da nam otmu najsvetije blago,
Naše ime ponosno i drago.
--------------------------------------------
Kao da se vec poznajemo pa cu pokusati da odgovorim sa sto vise razumjevanja za sve tvoje nedoumice ,
Ja nikad nisam negirao da su u Bosni a danas u BiH zivjeli oni koji su sebe nazivali Bosnjacima i ja sam bezbroj puta objasnjavao zasto suse oni tako nazvali i zasto su to Srbi i Hrvati rado prihvatili odnosno jesu li ih Srbi prvi tako nazvali ili oni sebe tonije nivazno vec je vazno da ima drzave odredjuje ima Nacije i Naroda te drzave .
Protivljenjem tim nacelima i Srbi i Hrvati a pogotovoBosnjaci ogoljuju do gole koze prave namjere tog izmisljenog Identiteta koji nema podloge , nema osnove za svoje postojanje .
Da malo poblize pojasnim,
Na posljednjem popisu samo se dva procenta gradjana BH izjasnilo da su Bosnjaci a "put" do Bosnjackog identiteta nas vodi da su tu potomci onih koje su osmanlije dovele u Bosnu i potomci onih ciji se se pretci Poturcili .
To je kategorija koja namece uz , svrsrdnu srpsku i hrvatsku pomoc , Bosancima bosnjacki Identitet.
Pa zar nije najbolja potvrde da sam u pravi sama cinjenica da su Srbi i Hrvati prihvatili taj naziv za sve muslimane iako veoma dobro znaju rezultate posljednjeg Popisa .
Ili zar biografijaPredsjednika Akademije Nauka i Umjetnosti ( ANU ) u BiH nije najbolja potvrda sta Srbima znaci bosnjacki Identitet. A da te podsjetim, pokojni Predsjednik je kao mladic ( tamo nekih sezdesetih ) poslan na studije u Istanbul da studira Orijentalistiku.
Vratio se i srpski komunisti ga odmahrasporedjuju u Sarajevo da muslimane u BiH uvjerava da su Bosnjacia ne Bosanci.
I gledaj dalje cuda nevidjenog , Covjek se iz nekih razloga razocara i vrati u Srbiju ali mu novosadska Akademija KUPI stan kakav je zahtjevao i vrati ga u Sarajevo.
Nije li ta srpska briga za bosnjacki identitet malo previse ...
Ja sam vec mnogo puta navodio brojne primjere ali nemam sad vremena ali vjerujem da se samim srpskohrvatskim prihvatanjem rasirenih ruku bosnjackog Identiteta a svakim spominjanjem Bosanskohercegovackog odnosno Bosanskog identiteta odmah prijeti ratom , jasno govori o cemu se ovdje radi.
------------------------------------
E sad je Basagic bio Bosnjak il Bosniak to nemogu reci ali je tacno da srpskohrvatskobosnjacki povjesnicari originalni naziv Bosniak citajukao Bosnjak !
----------------------------------
U knjizi " Ja Bosnjak" veomalijepo pise ko su Bosnjaci i nije mi jasno zasto dolazi do zabune ?
Cengici, Filipovici, Dzumhuri, Zulfikarpasici itd. su Bosnjaci cije su predke dovele osmanlije u Bosnu itd. I oni se nikad nisu integrisali u BH Narod i oni vjeruju da ce osvaniti dan kad ce uBiH formirati svpju Bosnjacku drzavu. A te snove im podgrijavaju Srbi i Hrvati odnosno drzave Srbija i Hrvatska .
Skljoco
Posts: 1188
Joined: 19/08/2003 00:00

#28

Post by Skljoco »

kekec wrote:
kame wrote:Bosnjaci su bili to sto jesu sve dok im nije zabranjeno da budu ono sto su bili hiljadu godina.

A to je zabranjivano u vrijeme Austro-Ugarake a kasnije je Bosnjacima u potpunosti oduzet identitet kao i integritet (u vrijeme kraljevine SHS, kraljevine Jugoslavije i SFRJ).
U tom vremenu su se mnogi Bosnjaci i odrekli svog identiteta (bosanski srbi i hrvati su to ucinili stotinjak godina ranije).

Dopustili smo da nam oduzmu hiljadugodisnji identitet u posljednjih stotinjak godina.
Bosnjaci (Bosanci) su bili i postojali.
Zasto je zabrana pocela od Austro-Ugarske ? Sta hoces da kazes, da su Bosnjaci bili Bosnjaci sve do Austro-Ugarske?
Kame, Bosnjaci-Bosanci su sa dolaskom osmanlijskog carstva poceli da "gube", kako svoju vjeru, tako i nacionalni identitet.

Zar je to tesko shvatiti. Zemlja Bosna i u njoj Bosanski narod (Bosnjani,Bosnjaci,Bosanci) sa svojom vjerom bogumilskom,a kasnije i krscanskom (istocna i zapadna varijanta).
Dolaze Osmanlije. Prihvata se, iz ovih ili onih razloga i Islam. Zivi Bosna, okupirana, a u njoj bosanski narod sa tri vjere. Poslije dolaze istocni i zapadni emisari, koji "fabrikuju" srpski i hrvatski narod od bosanske "sirovine". U novije vrijeme zagovara se treci "narod"-Bosnjaci.
I sada ispade da je BiH drzava u kome zive tri naroda, a svi su zaboravili onaj pravi,izvorni,autohtoni bosanski narod - "dobre Bosnjane". Zaboravili namjerno, jer ako postoje tri naroda, postoji i mogucnost dijeljenja- svakom svoje. U tom slucaju nema Bosne, a bosanski narod postaje samo istorijsko sjecanje i trag u tamo nekim arhivama dubrovackim.
I zbog toga, mislim da vi koji potencirate da su Bosnjaci samo oni koji su muslimani, grdno grijesite. Shvatiti cete to jednoga dana, a tada ce biti kasno. Kako se stvari politicki rijesavaju, vasa domovina, svesce se na velicinu jednog,danasnjeg kantona. :(
-------------------------------------------
Ovaj mi se komentar veoma svidio ,
Samo ja bih dodao da Bosnjaci nikad nisu bili Narod drzave Bosne .Tu i lezi osnovamanipulacije da se unisti Narod drzave Bosne odnosno BiH jer u ovom slucaju se misli sa nazivom Bosnjak unistiti Bosanac i To je To.
A Naroddrzave BiH tj. Bosanskohercegovacki Narod nemoze se unistiti a da se neunisti i drzava Bosna i Hercegovina . Nema Drzavnog Naroda bez svoje Drzave a ni Drzave bez svog Naroda!
Zbog toga su u ovom slucaju Bosnjaci najopasniji za unistenje drzave BH jer oni udaraju u aortu BH Naroda jer muslimani su najbrojnija vjerska skupina BH Naroda .
Ko njega unistava unistava i drzavu i ti si to veoma lijepo rekao !
A Bosnjaci to rade preko laznog Identiteta i njegovim namecanjem svim muslimanima u BiH !
Skljoco
Posts: 1188
Joined: 19/08/2003 00:00

#29

Post by Skljoco »

Grozomoron wrote:Znate sta treba sada - treba revidirati Ustav BiH i fino reci da u Bosni zive Bosanci, raznih vjeroispovijesti. Pa onda napraviti popis, tako da ljudi imaju opciju da se izjasne da li su Bosanci ili su Srbi, Hrvati, Bosnjaci. Ja bih prva bila Bosanka (iako sam Hercegovka:), ovo mi Bosnjak nekako ne pase bas dobro. Inace, Bosnjak nekako ne ide sa Srbin i Hrvat, kao da kruske i jabuke pomijeses. Srbi i Hrvati su susjedni narodi, a Bosnjak je nesto "u zraku". A ne moze biti ni nacija sama za sebe, jer drzava Bosna nije samo za Bosnjake.. Ma opsta zbrka. Tako da nesto treba uraditi sto prije, sto ce postaviti dobre temelje da se problem nase drage, napacene Bosne rijesi zauvijek. Nece biti lako, ali u suprotnom, sve ce se ponoviti. Jer proces parcanja Bosne jednostavno nije zavrsen.

I gledam Banja Luku, vise lici na predgradje Beograda nego na jedan od vecih Bosanskih gradova. Zalosno... a za Srbe u Srbiji oni su Bosanci. I prosla sam preko Manjace, i mislila na Skljocu, Fair Life..
--------------------------------------------
Hvala ti do neba i zbog toga sto si bar na trenutak pomislila i na mene
A HVALA ti i za ovaj komentar !
Ponosim se sto je autor ovakvog komentara dozvolio sebi da me se sjeti ,na trenutak ali sasma dovoljno da zbog toga budem veoma Ponosan!
Skljoco
Posts: 1188
Joined: 19/08/2003 00:00

#30

Post by Skljoco »

zili wrote:
kekec wrote: Bosnjaci (Bosanci) su bili i postojali.
Zasto je zabrana pocela od Austro-Ugarske ? Sta hoces da kazes, da su Bosnjaci bili Bosnjaci sve do Austro-Ugarske?
Kame, Bosnjaci-Bosanci su sa dolaskom osmanlijskog carstva poceli da "gube", kako svoju vjeru, tako i nacionalni identitet.

Zar je to tesko shvatiti. Zemlja Bosna i u njoj Bosanski narod (Bosnjani,Bosnjaci,Bosanci) sa svojom vjerom bogumilskom,a kasnije i krscanskom (istocna i zapadna varijanta).
Dolaze Osmanlije. Prihvata se, iz ovih ili onih razloga i Islam. Zivi Bosna, okupirana, a u njoj bosanski narod sa tri vjere. Poslije dolaze istocni i zapadni emisari, koji "fabrikuju" srpski i hrvatski narod od bosanske "sirovine". U novije vrijeme zagovara se treci "narod"-Bosnjaci.
I sada ispade da je BiH drzava u kome zive tri naroda, a svi su zaboravili onaj pravi,izvorni,autohtoni bosanski narod - "dobre Bosnjane". Zaboravili namjerno, jer ako postoje tri naroda, postoji i mogucnost dijeljenja- svakom svoje. U tom slucaju nema Bosne, a bosanski narod postaje samo istorijsko sjecanje i trag u tamo nekim arhivama dubrovackim.
I zbog toga, mislim da vi koji potencirate da su Bosnjaci samo oni koji su muslimani, grdno grijesite. Shvatiti cete to jednoga dana, a tada ce biti kasno. Kako se stvari politicki rijesavaju, vasa domovina, svesce se na velicinu jednog,danasnjeg kantona. :(
upravo tako!
---------------------------------------
U Bosnjak= Bosanac i je toliko zlo koje se odrzava i do dana danasnjeg.
Bosnjak nije Bosanac !
Bosnjak NECE da bude Bosanac !
I tu postoji vakum, imedju Bosanca i Bosnjaka postoji vakum ,
kad bi Bosnjak postao Bosanac on bi se morao izjasniti i svojim Etnickim Identitetom a Etnicki
- Juzni Slaveni ( Poturice)
- Turkmeni
- Kurdi
To nezele !
Oni bosnjastvom kriju svoju Etnicku pripadnost jer njihova Etnicka pripadnost otkriva i nacin kako su njihovi pretci stigli u Bosnu sadasnju Bosnu i Hercegovinu .
To je To !
Oni i danas smatraju da imaju pravo konstitutivnosti u BiH jer su oni ubjedjenida im to pripada po osmanlijskom kontinuitetu koji je jos uvjek "svjez" u BiH!
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#31

Post by Fair Life »

Grozomoron wrote:I prosla sam preko Manjace, i mislila na Skljocu, Fair Life..
Dobar ti je bio itinirer ?! Hvala ti !
Image
arnaut
Posts: 65
Joined: 03/04/2004 01:05

#32

Post by arnaut »

Mislim da je Selimovic to najbolje objasnio, ne znam cemu toliki stid prema slovenskom srpsko-hrvatskom porijeklu.
Isto sto je i Omer Pasa Latas, to ste i vi, isto sto je i Mehmed Pasa Sokolovic to ste i vi, isto sto je i Mesa Selimovic to ste i vi.
Jedanostavno Srbi (vecinom Srbi) i Hrvati islamske vjeroispovijesti sa drzavno-regionalnom odrednicom - Bosanci i Hercegovci.
violentjack
Posts: 3469
Joined: 17/03/2003 00:00

#33

Post by violentjack »

Ok a ti si Arnaut... :D

Pasa Latas je bio skriveni Srbin ko fol konvert a gusio je Bosanske kapetanije

Hrvati su?
Srbi su?

Opet i Hrvati su malo Perzijsko pleme..kao sto su i Arnauti zalutali Turci uglavnom
Skljoco
Posts: 1188
Joined: 19/08/2003 00:00

#34

Post by Skljoco »

Skljoco wrote:
nepoznat wrote:pismo bosanskog kralja STJEPANA II KOTROMANICA iz 1332, i u pismu stoji Bosnjanin , to jest bosnjaci


POVELJA DUBROVCANIMA BANA STJEPANA II KOTROMANICA IZ 1332 GODINE


--------------------------------------------------------------------------------

(15. avgust 1332.)

Ako Bošnjanin bude duzan i pobjegne - da mu nije vjere ni ruke od gospodina Bana.

Utvrdi zakon ko je prvi bio medju Bosnom i Dubrovnikom, da zna vsaki chlovjek, koji je zakon bil: Ako ima Dubrovcanin koju pravdu na Bošnjaninu - da ga pozove pred gospodina Bana ili pred njegova vladaoca - roka da mu ne bude odgovoriti.

Ako Bošnjanin zapsi da nije duzan - da mu nareche priseci samoshestu, koje ljubo postavi Banj rod. Ako bude podoban od Banova roda kto - da mu su porotnici od njegova plemena, koga mu hotenje. A toj da se zna - da ne moze tehej pobjegnuti, a vece ne moze pred nikoga mu narechi.

A kto Dubrovcanin ubije ali posjece u Bosni ili Bošnjanin Dubrovcana - taj pravda da je pred gospodinom Banom, a osud da grede Banu na njih.

Ako bude svadja Bošnjanina z Dubrovcaninom u Dubrovnici - da sudi knez dubrovacki i sudje, a globa opcini.

Ako Bošnjanin uhiti Dubrovcanina za konja, a on bude ukraden ili uhushen, a pravi Dubrovcanin: "Moj je konj vlasti" volja: "Ja sam ga kupio, ne znam od koga", volja povije od koga je kupljen, volja priseze samoshest - cist duga da bude.

I ako Bošnjanin bude duzan, a pobjegne iz Bosne z dugom - da mu nije vjere ni ruke od gospodina Bana. I ako Bošnjanin izme dobitak dubrovacki na vjeru, i knjiga bude u Dubrovnici, ako knez i sudje poshlju da je knjiga prava - da je vjerovana, da plati Dubrovcaninu i bez prestavshtine.

Ako li tat ili husar uzme Dubrovchaninu u Banovu vladanju, kto se uvje - da plati Dubrovchaninu i bez prostavshtine, a gospodinu Banu vsaki sest volova na svoju glavu - i da se ne vrate.

Ako rat bude, chesa Bog ulishi, medju Bosnom i Dubrovnikom, da gospodin Ban da rok Dubrovcanom sest mjeseca, da si podju u Dubrovnik slobodno - na to im je vjera gospodina Bana Stjepana. A Dubrovcane da zivu Humskom zemljom u njih' zakonu - u prvom.

A ovomuj pisanju svjedok: zupan Krksha.... A siju knjigu pisa Priboje, dijak veliki slavnoga gospodina Bana Stjepana, gospodina svem Zemljam Bosancem i Humscem' i Donjem' krajem' gospodin.
-----------------------------------------------------------------------
I ovo sam vec mnogo puta "prezvakao" Nepoznati koji sidobro poznat al hajd nek ti bude ,
Razatri original pa ako tamo bude pisalo ovako kako si ti Preveo onda cu ja javno reci da sam najveci Hostopler i Lazov .
Ako bude drugacije pisalo onda se podrazumjeva da Nisam !
Izvli nepoznato-poznati !
---------------------------------------------------------------------
Posto na moju ponudu niko nije reagovao onda objavljujem,
Gornji prilog je najobicniji prevod sa Bosanskog na Bosnjacki !
Skljoco
Posts: 1188
Joined: 19/08/2003 00:00

#35

Post by Skljoco »

Bosanskom Brodu vraceno ima pa se taj bh grad ponovo zove Bosanski Brod.
Kako to da se taj bh grad ne zove Bosnjacki Brod ako se Nacionalni i Narodni identitet drzave BH zove Bosnjacki ?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
violentjack
Posts: 3469
Joined: 17/03/2003 00:00

#36

Post by violentjack »

Ja sam Bosnjak po naciji
Bosanac po geografiji..

I treba da se zove Bosanski Brod

Pitanje ti je glupo, veoma usporedba sa Bosnjackim brodom :-? :-?
Satriani
Posts: 285
Joined: 27/06/2004 00:48
Location: Dolina Cupova

#37

Post by Satriani »

Skljoco ne govori ovdje o Bosnjacima kao nepostojecem pojmu, naravno da su oni postojali , stvar je u tome sto nikada do sada taj pojam nije bio vezivan za iskljucivo za Bosance Islamske vjeroispovjesti, a da nam se to obija o glavu , obija i obijat ce nam se jos! Postoji i historija uvodjenja pojam Bosnjak , samom rahmatli Izetbegovicu jako dugo je trebalo za konacnu odluku, sa pravom, i ona danas nije nista drugo nego stvar kompromisa.
violentjack
Posts: 3469
Joined: 17/03/2003 00:00

#38

Post by violentjack »

Upitaj me sta sam?

Reci cu Bosnian

Upitaj me jesam li Musliman?

Reci cu Bosniak 8-)
wels-x
Posts: 79
Joined: 05/09/2004 18:01

#39

Post by wels-x »

Skljoco
.....Bosnjak NECE da bude Bosanac !
I tu postoji vakum, imedju Bosanca i Bosnjaka postoji vakum ,
kad bi Bosnjak postao Bosanac on bi se morao izjasniti i svojim Etnickim Identitetom a Etnicki
- Juzni Slaveni ( Poturice)
- Turkmeni
-Kurdi
To nezele !
Hajmo Kurdcini i Turkmcini,javljajte se. :?
Skljoco
Posts: 1188
Joined: 19/08/2003 00:00

#40

Post by Skljoco »

arnaut wrote:Mislim da je Selimovic to najbolje objasnio, ne znam cemu toliki stid prema slovenskom srpsko-hrvatskom porijeklu.
Isto sto je i Omer Pasa Latas, to ste i vi, isto sto je i Mehmed Pasa Sokolovic to ste i vi, isto sto je i Mesa Selimovic to ste i vi.
Jedanostavno Srbi (vecinom Srbi) i Hrvati islamske vjeroispovijesti sa drzavno-regionalnom odrednicom - Bosanci i Hercegovci.
---------------------------------------
Ne postoji "slovensko srpsko-hrvatsko " porijeklo i da to mozes rasuditi nebi ni pisao ovakve komentare .
Postoji
- Juznoslavenski Etnicki Narod i postoji
- Nacija i Narod
drzava Srbije i Hrvatske .
Sto se mene licno tice ja bih se debelo stidioda mi je neko od srodnika bio pripadnik Nacije i Naroda drzave Srbije ali hvala bogu NIJE !
Mislis da je obratno da bi ja onda trebao obrazlagati , nakon svega , razloge tog svog STIDA ?
Skljoco
Posts: 1188
Joined: 19/08/2003 00:00

#41

Post by Skljoco »

violentjack wrote:Ja sam Bosnjak po naciji
Bosanac po geografiji..

I treba da se zove Bosanski Brod

Pitanje ti je glupo, veoma usporedba sa Bosnjackim brodom :-? :-?
---------------------------------------------
Glupo ili ne ono mnogo samo za sebe govori za onog ko ima postene i
iskrene namjere s pram drzave Bosne i Hercegovine .
Skljoco
Posts: 1188
Joined: 19/08/2003 00:00

#42

Post by Skljoco »

violentjack wrote:Ja sam Bosnjak po naciji
Bosanac po geografiji..

I treba da se zove Bosanski Brod

Pitanje ti je glupo, veoma usporedba sa Bosnjackim brodom :-? :-?
------------------------------------------------------
Drzava BH ima svoj
- Nacionalni i
- Narodni identitet
i samo ime drzave odredjuje i ima Nacionalnom i Narodnom identitetu.
Bosnjacko svodjenje Bosanskohercegovca odnosno Bosanaca na Geografski pojam govori sve .
Drzava BH se od strane Bosnjaka i pokusava prestaviti samo kao Georgafski pojam , odnosno Bosnjaci drzavi BH pokusavaju dati isti status koji ima Europa , Azija, Afrika...
Teritorija koju kontrolisu Tri Naroda, Tri Nacije, Tri Drzave ...
Hvala ti na ovoj iskrenosti jer ja ovo sta si ti rekao cjelo vrijeme i pokusavam da objasnim svim onima koji prate ovaj Forum.
Bosnjaci svjesno i s namjerom NEGIRAJU Drzavu Bosnu i Hercegovinu i svode je na Georgafski pojam !
--------------------------------------
Na iskrenosti jos jednom ti se najiskrenijeZahvaljujem !
--------------------------------------
Skljoco
Posts: 1188
Joined: 19/08/2003 00:00

#43

Post by Skljoco »

violentjack wrote:Ja sam Bosnjak po naciji
Bosanac po geografiji..

I treba da se zove Bosanski Brod

Pitanje ti je glupo, veoma usporedba sa Bosnjackim brodom :-? :-?
--------------------------------------
Da bi postojala Nacija za koju se ti izjasnjavas MORA postojati i bosnjacka nacionalna Drzava .
Ne postoji Nacija bez Drzave i ja nemam namjeru da tu tvoju pripadnost Naciji bez Drzave nazovem glupom vjerovatno iz razloga sto su i nase i kulture nasih Nacija razicite ...
Bosnjacka Nacija TAZI i bosnjacku Nacionalnu Drzavu i ja to i govorim ,
Bosnjaci hoce da konstituiraju bosnjacku drzavu na teritoriji Bosne i Hercegovine koju smatraju samo za Geografski pojam !
Skljoco
Posts: 1188
Joined: 19/08/2003 00:00

#44

Post by Skljoco »

Satriani wrote:Skljoco ne govori ovdje o Bosnjacima kao nepostojecem pojmu, naravno da su oni postojali , stvar je u tome sto nikada do sada taj pojam nije bio vezivan za iskljucivo za Bosance Islamske vjeroispovjesti, a da nam se to obija o glavu , obija i obijat ce nam se jos! Postoji i historija uvodjenja pojam Bosnjak , samom rahmatli Izetbegovicu jako dugo je trebalo za konacnu odluku, sa pravom, i ona danas nije nista drugo nego stvar kompromisa.
-----------------------------
Skljoco govori o
- Naciji i
- Narodu drzave Bosne i Hercegovine a kako ce se sadasnja drzava BH zvati to sa mojom pripadnoscu njenom
- Nacionalnom i
- Narodnom identitetu nema veze.
JA SAM PRIPADNIK
- NACIJE i
- NARODA
drzave oja se danas zove Bosna i Hercegovina a hoce li se ona sutra zvati samo
- Bosna il samo
- Hercegovina il
- Balkanija
- Krajina
- Banja Luka
- Sarajevo
- Igman itd.
meni je svejedno.
Ja sam pripadnik
- Nacije i
- Naroda
ove drzave i da se ona zove Igman ja bih bio pripadnik
- Nacije i
- Naroda drzave Igman !
-------------------------------------
Ja jasno govorim da se pripadnici bosanske Zajednice i bosanske Drzave nikad nisu nazivali Bosnjacima i ja iza tog argumenta stojim pa sam i postavio ovu temu da se ovdje raspravimo sa argumentima a ne sa kojekakvim izmisljotinama onih koji misle da smo smi mi pripadnici
- Nacije i
- Naroda drzave BHbudale.
Ponovo pozivam da svi oni koji imaju neke valjane argumente da su se Bosniaci nazivali Bosnjacima da to ovdje i prezentiraju .
Skljoco
Posts: 1188
Joined: 19/08/2003 00:00

#45

Post by Skljoco »

violentjack wrote:Upitaj me sta sam?

Reci cu Bosnian

Upitaj me jesam li Musliman?

Reci cu Bosniak 8-)
------------------------------------
Bosnian nije isto Bosnjak ili sam ja toika budala da trebam razumjeti da je isto !
Evo da pokusam,
BOSNIAK = BOSNJAK ?????????????????
Nije isto !
Nije isto ni sto Bosniak priznaje da je BH drzava
a Bosnjak je svodi na Geografski pojam ...
Itd...
Skljoco
Posts: 1188
Joined: 19/08/2003 00:00

#46

Post by Skljoco »

Svaki Bosanac MORA znati da
- Srbin
- Hrvat i
-Bosnjak
NEGIRA postojanje Drzave Bosne i Hercegovine !
Svaki Bosanskohercegovac toMORA znati i nikad za nikad
NESMIJE okrenuti Ledja ni
- Srbinu
-Hrvatu
- Bosnjaku
jer ce ga istog momenta nestati !
Svaki Bosanskohercegovac SMIJE okrenuti ledja svakom Bosanskohercegovcu bez obzira na njegovu religiju i njegov etnos jer ce mu
svaki Bosanskohercegovac cuvati ta Ledja !
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#47

Post by Fair Life »

Skljoco wrote:
violentjack wrote:Ja sam Bosnjak po naciji
Bosanac po geografiji..

I treba da se zove Bosanski Brod

Pitanje ti je glupo, veoma usporedba sa Bosnjackim brodom :-? :-?
Da bi postojala Nacija za koju se ti izjasnjavas MORA postojati i bosnjacka nacionalna Drzava .
Ne postoji Nacija bez Drzave i ja nemam namjeru da tu tvoju pripadnost Naciji bez Drzave nazovem glupom vjerovatno iz razloga sto su i nase i kulture nasih Nacija razicite ...
Bosnjacka Nacija TAZI i bosnjacku Nacionalnu Drzavu i ja to i govorim, Bosnjaci hoce da konstituiraju bosnjacku drzavu na teritoriji Bosne i Hercegovine koju smatraju samo za Geografski pojam !
Tako je Skljoco.
Onaj ko sebe i 'svoj' narod proglasava nacijom pretenduje na stvaranje nacionalne drzave.
Skljoco
Posts: 1188
Joined: 19/08/2003 00:00

#48

Post by Skljoco »

Fair Life wrote:
Skljoco wrote:
violentjack wrote:Ja sam Bosnjak po naciji
Bosanac po geografiji..

I treba da se zove Bosanski Brod

Pitanje ti je glupo, veoma usporedba sa Bosnjackim brodom :-? :-?
Da bi postojala Nacija za koju se ti izjasnjavas MORA postojati i bosnjacka nacionalna Drzava .
Ne postoji Nacija bez Drzave i ja nemam namjeru da tu tvoju pripadnost Naciji bez Drzave nazovem glupom vjerovatno iz razloga sto su i nase i kulture nasih Nacija razicite ...
Bosnjacka Nacija TAZI i bosnjacku Nacionalnu Drzavu i ja to i govorim, Bosnjaci hoce da konstituiraju bosnjacku drzavu na teritoriji Bosne i Hercegovine koju smatraju samo za Geografski pojam !
Tako je Skljoco.
Onaj ko sebe i 'svoj' narod proglasava nacijom pretenduje na stvaranje nacionalne drzave.
---------------------------------------
A najtuznije od svega je da neko govori o Naciji a da ta Nacija nema svoje Drzave a i ptice na grani znaju da je
- Nacionalni identitet neodvojivi dio Drzavnog Identiteta !
Bit cu malo nekulturan ali o Naciji koja nema drzave , o Naciji koja nepripada ni jednoj drzavi mogu govoriti samo Budale !
Stella-xxx
Posts: 89
Joined: 29/09/2004 12:50
Location: Mostar

#49

Post by Stella-xxx »

ja sam bosanka,ne hrvatica,ne bosnjakinja,ne srbkinja nego bosanka.a koja je moja religija to vas ne bi trebalo zanimati :)
Skljoco
Posts: 1188
Joined: 19/08/2003 00:00

#50

Post by Skljoco »

Stella-xxx wrote:ja sam bosanka,ne hrvatica,ne bosnjakinja,ne srbkinja nego bosanka.a koja je moja religija to vas ne bi trebalo zanimati :)
--------------------------------------
- + 12 Poen :lol:
--------------------------------------
Sve nas je VISE ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Locked