" Ja Bosnjak " NE HVALA !

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Skljoco

" Ja Bosnjak " NE HVALA !

Post by Skljoco » 19/09/2004 13:51

Drzava Bosna imala je svoj
- Bosniacki drzavni i svoj
- Bosniacki narodni identitet
---------------------------------
Drzava Bosna i Hercegovina ima svoj
- Bosanskohercegovacki Nacionalni i svoj
- Bosanskohercegovacki Narodni identitet
----------------------------------
Pripadnici
- Nacije i
- Naroda drzave BH su ujedno i pripadnici razlicitih
- Etnickih Naroda i
- Religija
------------------------------------
Nikad se pripadnici
- Drzavnog i Narodnog identiteta drzave Bosne te
- Drzave Bosne i Hercegovine
NISU nazivali niti se danas mogu zvati Bosnjacima !
-------------------------------------
Takodje , nikad u povjesti svijeta nije postojao nit postoji
Etnicki Narod pod imenom Bosnjaci !
----------------------------------------
Pa hajde da cujem,
Ko ste vi gospodo sto se imenujete Bosnjacima i sto prodajete "Maglu i Dim "
Narodu druzave BH o bosnjackom Identitetu kao identitetu drzave BiH ?
Bosnjaci mogu biti i jesu pod uslovom da zive u BiH samo
- Bosanskohercegovci TERITORIJALCI kao sto su to i
- Srbi i
- Hrvati
koji zive u BiH !
---------------------------------------------
Nosioci "bosnjacke Magle" su drzavljani BiH koji se udruzise u Kongres kojem dodjelise tako zvucno ima ,
" Bosanski Kongres " !
----------------------------------------------
Dragi Moji i
Drage Moje
Cuvajte se
Bosanskohercegovaca - TERITORIJALACA !

kame

Post by kame » 19/09/2004 14:06

Skljoco, dozovi se pameti. Bosnjaci su sebe tako nazivali i prije dolaska Islama na ove prostore.

To sto nam je u jednom dugom periodu branjeno da budemo ono sto jesmo i sto smo i sami identitet stavili pod tepih je drugi par cipela.

Nemoj bit kreten poput nekih koje znam koji se i danas stide sto su to sto jesu i smatraju da su Bosnjaci za sve krivi.

Skljoco

Post by Skljoco » 19/09/2004 14:29

kame wrote:Skljoco, dozovi se pameti. Bosnjaci su sebe tako nazivali i prije dolaska Islama na ove prostore.

To sto nam je u jednom dugom periodu branjeno da budemo ono sto jesmo i sto smo i sami identitet stavili pod tepih je drugi par cipela.

Nemoj bit kreten poput nekih koje znam koji se i danas stide sto su to sto jesu i smatraju da su Bosnjaci za sve krivi.

---------------------------------------
Dozvoli da se smatram kretenom ali prije toga trebas da mi objasnis ,
Kad su se to pripadnici
- drzavnog i Narodnog identiteta drzave Bosne nazivali Bosnjaci ?
--------------------------------------
Ja ti sa neoborivim argumentima tvrdim,
Nikad se Bosniaci , Bosanci , Bosanskohercegovci nisu nazivali Bosnjacima .
Ovdje nema veze islam , prije ili poslije !
---------------------------------------
Bosnjaci istu krivicu za tragediju BiH i njenog BH Naroda
kao i Srbi i Hrvati .
Samo to su oni Bosnjaci sa popisa koji je i danas Validan .
Nemozes "trpati" Muslimane u Bosnjake ker se to nekom prohtjeli ,
Popis je bio legalan i njegova se Legitimnost MORA i danas postovati.
Eto , cak i mene pozivas da se nestidim toga sto sam Bosnjak ?
Sta reci na to ?

kame

Post by kame » 19/09/2004 14:39

Mogu reci samo da si tokmak!

Mada nisi jedini. Samo jos jedan u moru tokmaka.

Bosnjaci su bili to sto jesu sve dok im nije zabranjeno da budu ono sto su bili hiljadu godina.

A to je zabranjivano u vrijeme Austro-Ugarake a kasnije je Bosnjacima u potpunosti oduzet identitet kao i integritet (u vrijeme kraljevine SHS, kraljevine Jugoslavije i SFRJ). Tada je identitet Bosnjaka postao ilegalan i za ispoljavanje istoga islo se u zatvor.

U tom vremenu su se mnogi Bosnjaci i odrekli svog identiteta (bosanski srbi i hrvati su to ucinili stotinjak godina ranije).

Tako da danas imamo tokmake poput tebe, mog dede i nane i mnogih drugih koji i danas zive u jednom vremenu koje im je ispralo mozak.

Nista sto se desilo njih nijke dozvalo pameti pa nece ni tebe.

To se desava kada jedan narod izgubi identitet. Takav narod je osudjen na propast.

Dopustili smo da nam oduzmu hiljadugodisnji identitet u posljednjih stotinjak godina.

To je jedan od glavnih razloga sto si bio u logoru.

violentjack

Post by violentjack » 19/09/2004 15:15

Primjer prvi vec za Ibrahima Halilovica Pecevije Bosnjaci se spominju u Bosni 1570 tih godina

Mehmed Spaho..mozda si cuo za njega je nagovoren ., tj primoran kad je osnivao stranka da je ne nazove BMO Bosnjacko-Muslimanska nego Jugoslovenska..ostalo je sve isto
Period 1 Jugoslavije

Pa zasto jedan Celebija kaze u Sarajevu zive Bosnjaci lijepog lica vec 1660 tih godina..zasto nije napisao Turkuse..zasto je uvijek jezik Bosanski..zasto u Turskoj jedan odredeni sloj nasih ljudi se zovu Bosnjacima?

Pa sta ako nam je nametnuta 1 Jugoslavija?

Ako su nam Srbizirali gradove i pokrali zemlju u toj 1 Jugoslaviji?
Ako su nam rekli da nema Bosnjaka?
Pa sta ako nismo ucili za vrijeme komunizma da je Sava Kovacevic bio ratni zlocinac u pravom zivotu...koji je sa skupinom partizana ..zajedno sa cetnicima sisli u Muslimansko selo i popalili ga?

Pa sta ako je jedan prosjecan Bosnjak ili Bosanac cuo za Sutjesku po partizanima..ali nije cuo za preko 200 Muslimana ubijenih i 22 Muslimanska sela kompletno spaljena od partizana

Haj nek nas ubijaju..ovo ne pisem Skljoci jer Bosanci su mnogo tvrdoglavi..ali eto kad bi neko slusao Skljocu, ne daj boze

Pa sta ako nam covjek koji ponavlja stavove iste izlizane kaze da smo Bosanci..ok ali sta su onda ostali..znaci Sandzaklije su mongoloidi po vama..ostali ako se ne slazu nisu Bosanci

Jednom davno mozda bih i rekao da nisam Bosnjak..ali previse historije znam..previse za neke..znam dobro da sam Bosnjak..znam da necu misliti da znam bolje..ali znam od nekih..ti si jedan noviji primjer

Ucila te je komunisticka buranija..tako ti je..zna se ko je sef..nece neki Osman biti..ne boj se

nepoznat

Post by nepoznat » 19/09/2004 16:34

pismo bosanskog kralja STJEPANA II KOTROMANICA iz 1332, i u pismu stoji Bosnjanin , to jest bosnjaci

POVELJA DUBROVCANIMA BANA STJEPANA II KOTROMANICA IZ 1332 GODINE

--------------------------------------------------------------------------------

(15. avgust 1332.)

Ako Bošnjanin bude duzan i pobjegne - da mu nije vjere ni ruke od gospodina Bana.

Utvrdi zakon ko je prvi bio medju Bosnom i Dubrovnikom, da zna vsaki chlovjek, koji je zakon bil: Ako ima Dubrovcanin koju pravdu na Bošnjaninu - da ga pozove pred gospodina Bana ili pred njegova vladaoca - roka da mu ne bude odgovoriti.

Ako Bošnjanin zapsi da nije duzan - da mu nareche priseci samoshestu, koje ljubo postavi Banj rod. Ako bude podoban od Banova roda kto - da mu su porotnici od njegova plemena, koga mu hotenje. A toj da se zna - da ne moze tehej pobjegnuti, a vece ne moze pred nikoga mu narechi.

A kto Dubrovcanin ubije ali posjece u Bosni ili Bošnjanin Dubrovcana - taj pravda da je pred gospodinom Banom, a osud da grede Banu na njih.

Ako bude svadja Bošnjanina z Dubrovcaninom u Dubrovnici - da sudi knez dubrovacki i sudje, a globa opcini.

Ako Bošnjanin uhiti Dubrovcanina za konja, a on bude ukraden ili uhushen, a pravi Dubrovcanin: "Moj je konj vlasti" volja: "Ja sam ga kupio, ne znam od koga", volja povije od koga je kupljen, volja priseze samoshest - cist duga da bude.

I ako Bošnjanin bude duzan, a pobjegne iz Bosne z dugom - da mu nije vjere ni ruke od gospodina Bana. I ako Bošnjanin izme dobitak dubrovacki na vjeru, i knjiga bude u Dubrovnici, ako knez i sudje poshlju da je knjiga prava - da je vjerovana, da plati Dubrovcaninu i bez prestavshtine.

Ako li tat ili husar uzme Dubrovchaninu u Banovu vladanju, kto se uvje - da plati Dubrovchaninu i bez prostavshtine, a gospodinu Banu vsaki sest volova na svoju glavu - i da se ne vrate.

Ako rat bude, chesa Bog ulishi, medju Bosnom i Dubrovnikom, da gospodin Ban da rok Dubrovcanom sest mjeseca, da si podju u Dubrovnik slobodno - na to im je vjera gospodina Bana Stjepana. A Dubrovcane da zivu Humskom zemljom u njih' zakonu - u prvom.

A ovomuj pisanju svjedok: zupan Krksha.... A siju knjigu pisa Priboje, dijak veliki slavnoga gospodina Bana Stjepana, gospodina svem Zemljam Bosancem i Humscem' i Donjem' krajem' gospodin.

Skljoco

Post by Skljoco » 20/09/2004 13:48

nepoznat wrote:pismo bosanskog kralja STJEPANA II KOTROMANICA iz 1332, i u pismu stoji Bosnjanin , to jest bosnjaci

POVELJA DUBROVCANIMA BANA STJEPANA II KOTROMANICA IZ 1332 GODINE

--------------------------------------------------------------------------------

(15. avgust 1332.)

Ako Bošnjanin bude duzan i pobjegne - da mu nije vjere ni ruke od gospodina Bana.

Utvrdi zakon ko je prvi bio medju Bosnom i Dubrovnikom, da zna vsaki chlovjek, koji je zakon bil: Ako ima Dubrovcanin koju pravdu na Bošnjaninu - da ga pozove pred gospodina Bana ili pred njegova vladaoca - roka da mu ne bude odgovoriti.

Ako Bošnjanin zapsi da nije duzan - da mu nareche priseci samoshestu, koje ljubo postavi Banj rod. Ako bude podoban od Banova roda kto - da mu su porotnici od njegova plemena, koga mu hotenje. A toj da se zna - da ne moze tehej pobjegnuti, a vece ne moze pred nikoga mu narechi.

A kto Dubrovcanin ubije ali posjece u Bosni ili Bošnjanin Dubrovcana - taj pravda da je pred gospodinom Banom, a osud da grede Banu na njih.

Ako bude svadja Bošnjanina z Dubrovcaninom u Dubrovnici - da sudi knez dubrovacki i sudje, a globa opcini.

Ako Bošnjanin uhiti Dubrovcanina za konja, a on bude ukraden ili uhushen, a pravi Dubrovcanin: "Moj je konj vlasti" volja: "Ja sam ga kupio, ne znam od koga", volja povije od koga je kupljen, volja priseze samoshest - cist duga da bude.

I ako Bošnjanin bude duzan, a pobjegne iz Bosne z dugom - da mu nije vjere ni ruke od gospodina Bana. I ako Bošnjanin izme dobitak dubrovacki na vjeru, i knjiga bude u Dubrovnici, ako knez i sudje poshlju da je knjiga prava - da je vjerovana, da plati Dubrovcaninu i bez prestavshtine.

Ako li tat ili husar uzme Dubrovchaninu u Banovu vladanju, kto se uvje - da plati Dubrovchaninu i bez prostavshtine, a gospodinu Banu vsaki sest volova na svoju glavu - i da se ne vrate.

Ako rat bude, chesa Bog ulishi, medju Bosnom i Dubrovnikom, da gospodin Ban da rok Dubrovcanom sest mjeseca, da si podju u Dubrovnik slobodno - na to im je vjera gospodina Bana Stjepana. A Dubrovcane da zivu Humskom zemljom u njih' zakonu - u prvom.

A ovomuj pisanju svjedok: zupan Krksha.... A siju knjigu pisa Priboje, dijak veliki slavnoga gospodina Bana Stjepana, gospodina svem Zemljam Bosancem i Humscem' i Donjem' krajem' gospodin.

-----------------------------------------------------------------------
I ovo sam vec mnogo puta "prezvakao" Nepoznati koji sidobro poznat al hajd nek ti bude ,
Razatri original pa ako tamo bude pisalo ovako kako si ti Preveo onda cu ja javno reci da sam najveci Hostopler i Lazov .
Ako bude drugacije pisalo onda se podrazumjeva da Nisam !
Izvli nepoznato-poznati !

Skljoco

Post by Skljoco » 20/09/2004 14:17

kame wrote:Mogu reci samo da si tokmak!

Bosnjaci su bili to sto jesu sve dok im nije zabranjeno da budu ono sto su bili hiljadu godina.

A to je zabranjivano u vrijeme Austro-Ugarake a kasnije je Bosnjacima u potpunosti oduzet identitet kao i integritet (u vrijeme kraljevine SHS, kraljevine Jugoslavije i SFRJ). Tada je identitet Bosnjaka postao ilegalan i za ispoljavanje istoga islo se u zatvor.

U tom vremenu su se mnogi Bosnjaci i odrekli svog identiteta (bosanski srbi i hrvati su to ucinili stotinjak godina ranije).

Tako da danas imamo tokmake poput tebe, mog dede i nane i mnogih drugih koji i danas zive u jednom vremenu koje im je ispralo mozak.

To se desava kada jedan narod izgubi identitet. Takav narod je osudjen na propast.

Dopustili smo da nam oduzmu hiljadugodisnji identitet u posljednjih stotinjak godina.

------------------------------------------------
Zahvaljejem ti se za sve dosadasnje uvred ikao i za buduce koje ce uslijediti jer uvrede su jedini bosnjacki argumenti .
----------------------------------------------------
Ovako ,
Postoji neki milion Identiteta i svakiod tih Identiteta mora imati razlog , osnovu , grunt svog postojanja .
Bosnjacki Idenitet to nema jer Bosnjacki Identitet nije bio , nije sad niti ce biti ubuduce Idntitet drzave koja se zvala Bosna i koja se danas ove Bosna i Hercegovina .
--------------------------
- Bosnjacki Identitet nije Nacionalni Identitet jer taj Identitet NEMA svoje drzave a samo drzava ima Nacionalni identitet .
- Bosnjacki Identitet nije Identitet Drzavnog Naroda jer opet ustvrdjujemo da taj Identitet nema svoje Drzave
- Bosnjacki Identitet nije Etnicki Narodni Identitet jer svi oni koji se izjasnjavaju da su Bosnjaci vec imaju svoje
- Juznoslavenske ( potomci Poturica )
- Turkmenke i
- Kurdske Identitete
Etnicki Narodni Identitet je nepromjenljiv pa se niko nemoze odreci svoga Etnosa u korist nekog drugog Etnosa .
---------------------------------
BOSNIAK nije isto BOSNJAK a pripadnici
- Bosanske Zajednice
- Bosnske Drzave
- Bosanskohercegovacke drzave i njenog Drzavnogi Nacionalnog Identiteta nikad se nisu nazivali Bosnjacima nego Bosniacima !
-----------------------------------
U obrazlozenju cu biti kratak,
Svaka Drzava svojim nazivom odredjuje i nazive svom
- Nacionalnom i
- Narodnom Idntitetu
Moja drzava se zove Bosna i Hercegovina a njen Nacionalni i Narodni identitet
- Bosanskohercegovacki iliti Bosanski sto je takodje isprvno.
Nikad niko nije zabranjivao da se u BiH izmisli i prihvati Bosnjacki identitet kji bi bio identitet samo za muslimane Vec je sve radjeno da se taj identitet i nametne vim muslimanima BH Naroda .
Najveci pobornici bosnjackog Identiteta za muslimane BH Narod bili su Srbi i komunisti pa su u tu vrhu cak i skolovali ljude ( pokojniStojanov Predsjednik ANUu BiH ) kad je odmah nakon uspostave Jugoslavije poslat u Istanbul da studira orijentalistiku i nakon zavrsetka rasporedjen u Srajevo da radi na uspostavi Bosnjackog Identiteta za
muslimane BH Naroda .
Procitaj bigrafiju gore spomenutog Prdsjednika i proctaj knjigu "Ja Bosnjak" od Adila Zulfikarpasica pa se onda vrti da diskutujemo o nome sta si procitao i saznao .
------------------------------
Tvoj Did i tvoja Nane veoma dobro zna Ko su Bosnjaci jer u svojoj knjizi gos.Zulfiarpasic to lijepo objasnjava pa kaze , oprilike ovak,
Pripadnici Plemena Akoyunlu " DALI" su Bosni u o vrijeme velike junake ..." pa ih nabraja i veli da je jedan istigao pod Veneciju , drugi u Borje itd.
To je isto kao kad bi nam Srbi sutra govoili da su Srbi BiH " DALI" takve junake kaosto je Karadzic , Mladic itd.
-------------------------------------------
I sve sto sam rekao najbolju potvrdu da sam u pravu daju ponovo
Srbi, Hrvati i Bosnjaci koji tvrde da drzava Bosna i Hercegovina nema svoj
- Nacionalni i
- Narodni identitet !
---------------------- Nazdravlje !

Skljoco

Post by Skljoco » 20/09/2004 14:22

P.S.
Nigdje ja nisam negirao da postoje oni koji sebe nazivaju Bosnjacima
Vec ja armentovano dkazujem da tajIdentitet nije Identitet drzave koja se zove Bosna i Hercegovina.
Za tu prigodu ja i argumentovano dokazem ko su i koji sebe smatraju Bosnjacma .
Jel ti mislis da me potomci onih koji su drzavu mojih pradjedova drzali pod okpacijom 400 i kusur godina MOGU objasnjavati koji je a koj nije Identitet drzave Bosne i Hercegovine ?
......................................................

Skljoco

Post by Skljoco » 20/09/2004 14:32

violentjack wrote:Primjer prvi vec za Ibrahima Halilovica Pecevije Bosnjaci se spominju u Bosni 1570 tih godina

Mehmed Spaho..mozda si cuo za njega je nagovoren ., tj primoran kad je osnivao stranka da je ne nazove BMO Bosnjacko-Muslimanska nego Jugoslovenska..ostalo je sve isto
Period 1 Jugoslavije

Pa zasto jedan Celebija kaze u Sarajevu zive Bosnjaci lijepog lica vec 1660 tih godina..zasto nije napisao Turkuse..zasto je uvijek jezik Bosanski..zasto u Turskoj jedan odredeni sloj nasih ljudi se zovu Bosnjacima?

Pa sta ako nam je nametnuta 1 Jugoslavija?

----------------------------------------------------------------------

Nema te Povjesti na koju se neko moze pozvati i ustvditi da se danas
Ncionalni i Narodni identitet drzave koja se zove BiH mnuje sa
- Bosnjacki nacionlni i
- Bosnjacki narodni identitet
------------------------------
Sve i da se Narod drzave Bosne tako zvao A NIJE NIKAD
ond se on danas nemoz tako zvati jer promjenom naziva Drzave mjenja se i Naziv Naroda te drzave .
------------------------------------
Ne zove se Narod drzave ongoi danas kongoanski Narod vec
Zairski Narod jer je drzava promjenila naziv u Zir .
-----------------------------------------------------------
Bosnjaci odnosno Srbijanci muslimani iz Srbije nemajulage veze sa drzavom osnom i Hercegovinom .
Nije BH drzava svih muslimana Balkna, Svijeta ...
BiH nije uopce drzava muslimana , pravoslavaca , katolika ...
BiH je rzava onih svojih drzavljana koji su se izjasnili za pripadnost njenom
- Naionalnom i
- Nrodnom idenietu
a nju bol neka stvar kojim Etnosima i Rligijama ti njeni prpadnici pripadaju .
Neko to nesvata pa laze narod i vjeovatno od toga ima i materijalnu korist ali i tome ce se dohakati !
-----------------------------------------------------------------------------------------

Ako su nam Srbizirali gradove i pokrali zemlju u toj 1 Jugoslaviji?
Ako su nam rekli da nema Bosnjaka?
Pa sta ako nismo ucili za vrijeme komunizma da je Sava Kovacevic bio ratni zlocinac u pravom zivotu...koji je sa skupinom partizana ..zajedno sa cetnicima sisli u Muslimansko selo i popalili ga?

Pa sta ako je jedan prosjecan Bosnjak ili Bosanac cuo za Sutjesku po partizanima..ali nije cuo za preko 200 Muslimana ubijenih i 22 Muslimanska sela kompletno spaljena od partizana

Haj nek <a href="http://www.ntsearch.com/search.php?q=nas&v=56">nas</a> ubijaju..ovo ne pisem Skljoci jer Bosanci su mnogo tvrdoglavi..ali eto kad bi neko slusao Skljocu, ne daj boze

Pa sta ako nam covjek koji ponavlja stavove iste izlizane kaze da smo Bosanci..ok ali sta su onda ostali..znaci Sandzaklije su mongoloidi po vama..ostali ako se ne slazu nisu Bosanci

Jednom davno mozda bih i rekao da nisam Bosnjak..ali previse historije znam..previse za neke..znam dobro da sam Bosnjak..znam da necu misliti da znam bolje..ali znam od nekih..ti si jedan noviji primjer

Ucila te je komunisticka buranija..tako ti je..zna se ko je sef..nece neki Osman biti..ne boj se

------------------------------------------------------------------

Skljoco

Post by Skljoco » 20/09/2004 14:39

Nevjerovatno ,
Mislis da sam ja djete pa mi pruzas prst na koji ja trebam pljunuti,
Trazis da se ja odrknem SVOJE domovina u koristBosnjcke jer ce ona ,
bezbeli kako mi sgises ,biti samo Osmanova t. amo muslmansa .
Ma biz bolan ...
Handri tu drzavu u Srbiji u Sandzaku odjebi od BH !

kame

Post by kame » 20/09/2004 14:42

Skljoco, fakat si promaseni slucaj!

zili

Post by zili » 20/09/2004 15:20

kame wrote:Mogu reci samo da si tokmak!

Kame, ti fakat pretjeruješ s ovim nebulozama

Kakav je to hiljadugodišnji "bajni" identitet koji je moguće izbrisati, ama totalno iskorijeniti u roku od nekih čak ni 100 godina??? Kako to da niko nikad uz sve pogrome i progone nije Jevrejima uspio iskorijeniti identitet??? Kako to da Romima niko ne može iskorijeniti identitet??? Lakše je kriviti druge nego priznati da realno nikad nismo imali jasnu predstavu o svom identitetu i da je čak ni dan danas nemamo. Evo ovdje na ovom forumu sigurno ima sto ljudi koji sebe nazivaju Bošnjacima i jednako toliko predstava o tome šta to "Bošnjak" znači (i vi se često međusobno svađate baš zato što nemate kolektivni identitet već bi svako na svoju ruku da palamudi i izmišlja nacionalni identitet).

I po kojoj (sumanutoj) logici zaključuješ da je nacionalni identitet mogao spasiti bilo koji narod od logora, pokolja... Jel' nacionalni identitet spasio Ruse od nacista, jel' ih kasnije spasio od gulaga??? Jel' spasio Poljake od konc logora? Da li je Hitlerov blitz krieg nad Londonom bio manje užasan zato što su Englezi imali veoma čvrst nacionalni identitet???

Nismo mi krivi za to što nas je snašlo. Zna se ko je kriv.

violentjack

Post by violentjack » 20/09/2004 15:38

Nevjerovatno Skljoco ali ja tebe nisam ni spomenuo niti uvrijedio..rekao sam samo da si tvrdoglav i gotovo

Znao sam sta ce biti tvoja replika..ja kad bi crtao..ne bih te ubijedio i to je tvoja privatna stvar

violentjack

Post by violentjack » 20/09/2004 15:42

Drzava Bosna je i Ivanova ma meni ne smeta nijedan katolik..ali smetaju mi ustase a Hrvati Hercegovci su svi odreda ustase..i ne bi gledali ko je Bosnjak ili BOsanac podjednako te mrze u Sirokom

U Kresevu imas spomenik poginulim borcima Hvo..ti ljudi su nezahvalni da smo htjeli mogli smo uzeti one 2 Hrvatske enklave u Bosne..ali nismo htjeli Muslimansku BOsnu na 50 i vise % ZEMLJE..a ne samo 33% koliko danas drzimo

Haj sad poklopi se Skljoco :roll: :roll:

kame

Post by kame » 21/09/2004 03:17

Zili, ma koliko to tebi cudno zvucalo narod bez identiteta je osudjen na propast.

I ne, Ruse nisu spasili Zukov i Staljin vec identitet koji su njegovali.

Identitet je Hrvatima donio integritet.

Bosnjaci su u proslosti imali vrlo jasnu predstavu o svom identitetu.

Vremenom su je izgubili i danas je nemaju. Tu se slazem s tobom. Izgubili su ga sto zbog vanjskih uticaja sto zbog prepustanja nametnutom. Nametnutom, jos od vremena Austro-Ugarske pa na dalje.

A tome je prethodilo uzimanje identiteta susjednih drzava od strane bosanskih katolika i pravoslavnih.

Identitet ne moze spasiti narod od pokolja ali ga moze spasiti od nestanka. Bosnjaci su zamalo nestali u proteklom ratu upravo zbog toga sto u prijeratnom vremenu nisu bili svjesni onoga cega su morali biti. Nisu bili svjesni svog identiteta i svoje krvave proslosti, sadasnjosti i buducnosti. Ne kazem da niti jedan Bosnjak tada nije bio svjestan onoga o cemu govorim ali vecina nije.

S druge strane, Hrvati su bili svjesni svega i jos u vrijeme dok je Tito bio ziv spremakli su se kao da ce sutra biti rat i borba za nezavisnu i suverenu Hrvatsku.

To isto mozes uzeti kao patent za Jevreje s tim da se kad je o Jevrejima rijec u obzir mora uzeti i lobi planetarnih razmjera koji oni imaju i zahvaljujuci kojem su danas to sto jesu.

Dakle, to sto je Bosnjacima prilikom zaceca Kraljevine SHS, Kraljevine Jugoslavije i SFRJ oduzet identitet trebalo je radikalizirati Bosnjake. Medjutim, to se nije desilo. Upravo suprotno, Bosnjaci su se prepustili i pustili da dzelat kolo vodi.

Ufurali smo se na bratstvo i jedinstvo i mislili da ce ono trajati vjecno. To se naravno nije desilo jer bratstvo i jedinstvo nikada nije ni postojalo (osim u glavama budala koje su u to vjerovale).

Rijetki Bosnjaci koji su bili svjesni svoje proslosti, sadasnjosti i buducnosti ismijavani su. Nasi najeminentniji intelektualci koji su nas zastupali nisu bili svjesni onoga cega su morali biti (akademik prof.dr. Muhamed Filipovic i prof.dr. Adil Zulfikarpasic).

Jedan od rijetkih poznatih Bosnjaka koji se nije prepustio je dr. Haris Silajdzic koji je mnogo prije rata napisao i knjigu o onome sto je kasnije uslijedilo.

Narod koji se odrekne svog identiteta mora biti kriv za ono sto mu se desilo. Takav narod mozda i zasluzuje sudbinu kakva je Bosnjake snasla.

Drukcije nije ni moglo biti.

Osim da smo imali posla sa Mahatmom Gandijem i Dalaj Lamom.

Bosnjaci su mozda i jedini narod u svijetu koji je u jednom trenutku ostao bez identiteta. To se cak nije desilo ni pokrstenim Maurima koji su 160 godina nakon prisilnog pokrstavanja i dalje njegovali Islam iza zakljucanih vrata i navucenih zavjesa. Dok nisu konacno protjerani oko 1635. godine.

kame

Post by kame » 21/09/2004 03:41

I kad malo bolje razmislim, Cloud je u pravu.

Da nije bilo Klintona bilo bi selo veselo. :D

Jer on je bio nas jedini adut u rukavu (ako se tako uopste moze nazvati).

Jedini relevantan medjunarodni faktor koji nije dijelio misljenje V. Britanije, Francuske, Rusije i mnogih o tome da Srbi i Hrvati imaju puno pravo da cine ono sto su cinili u BiH.

To je mozda i jedini razlog sto u proteklom ratu nije doslo do konacnog i potpunog istrijebljenja.

Jer svi su osim Klintona Islam i Islamski faktor u srcu Evrope dozivljavali kao nesto nepozeljno.

zili

Post by zili » 21/09/2004 09:46

Žao mi je, kame, ali ne slažemo se :sad:

Ja tvrdim da Bošnjaci nisu "izgubili" identitet, jer se identitet ne može izgubiti ako je dovoljno jak i definisan, nego da ga nikad nisu ni imali kako treba. Bošnjaci zbog načina života i historije nikad nisu bili u prilici stvoriti nacionalni identitet koji odgovara nacionalnoj državi. Bosna, za razliku od Srbije i Hrvatske, nikad nije bila nation state - nacionalna država po evropskim principima. Suviše smo izmiješani i oduvijek smo bili suviše izmiješani. Oduvijek od kada se uopšte može govoriti o naciji, jer je nacija relativno nova kategorija i niti jedna evropska nacija nema hiljade godina historije. Prije hiljadu godina, Englezi su govorili francuski, Francuzi su bili Franci, tj. gotsko, odnosno germansko pleme, tj. "Nijemci", u Italiji je svaki treći čovjek imao svoju "naciju" i državu...

Sad se užurbano radi na stvaranju tog nacionalnog identiteta vjerovatno zbog razloga koje ti navodiš. Sad se (pogrešno) konstatuje da mi nismo imali identiteta, ili da smo identitet izgubili i sl. samo zato što smo bili drugačiji, što se naš identitet nije uklapao u standardni evropski kalup. Tragedija u svemu tome je što će taj novi bošnjački identitet biti sve po PS-u i sasvim vještački i sasvim homogen i izgubićemo svo bogatstvo, svu različitost, svu posebnost koja nam historijski pripada. Postaćemo samo još jedna nacija. Homogenizacija je bolest.

pih, ne mogu više...

detektor

Post by detektor » 21/09/2004 11:17

violentjack wrote:Drzava Bosna je i Ivanova ma meni ne smeta nijedan katolik..ali smetaju mi ustase a Hrvati Hercegovci su svi odreda ustase..i ne bi gledali ko je Bosnjak ili BOsanac podjednako te mrze u Sirokom

U Kresevu imas spomenik poginulim borcima Hvo..ti ljudi su nezahvalni da smo htjeli mogli smo uzeti one 2 Hrvatske enklave u Bosne..ali nismo htjeli Muslimansku BOsnu na 50 i vise % ZEMLJE..a ne samo 33% koliko danas drzimo

jarane zbog tebe i takvih nam nikad bolje nece bit
vidim ja da ti imas sablju ispod jastuka ako zatreba krenut po tih tvojih 17% (minimum) bih
bih je domovina ljudi koji zive u njoj
ne moze jednostavnije
al eto,
samo naprijed

Skljoco

Post by Skljoco » 21/09/2004 14:01

violentjack wrote:Drzava Bosna je i Ivanova ma meni ne smeta nijedan katolik..ali smetaju mi ustase a Hrvati Hercegovci su svi odreda ustase..i ne bi gledali ko je Bosnjak ili BOsanac podjednako te mrze u Sirokom

-------------------------------------------------------
Mene kao pripadnika
- Nacije i
- Naroda Bosne i Hercegovine
podjednako MRZE i
- Srbi i
- Hrvati i
- Bosnjaci
--------------------------
Da bi svatio o cemu ti pricas Ti moras razumjeti da muslimani Bosanci nisu muslimani Bosnjaci.
Bosnjaci su ljudi koji su na Bosanskohercegovackoj krvi pokusali da stvore bosnjacku drzavu.
Oni su i Ustav te drzave bili napisali .
Bosanci su to sve sprijecili ali Bosnjaci jos uvjek to pokusavaju !

Skljoco

Post by Skljoco » 21/09/2004 14:04

kame wrote:Skljoco, fakat si promaseni slucaj!

Da se najzad dogovorimo ko ljudi ,
Nahde pokusaj da mi odgovoris na pitanju ,
U koju grupu Identiteta spada Bosnjacki identitet ?

Pilsner

Post by Pilsner » 21/09/2004 19:00

:-) Dobri moj Sklljoco, pazljivo citam i cijenim tvoje postove, kao i postove drugih BH patriota. Postajem pomalo konfuzan oko naziva stanovnika Bosne: Bosanac, Bosnjak, BosnoHercegovac, BosnjakoHercegovac, Bosnjanin etc. Na osnovu svega sto sam pronasao cini mi se da rijec Bosnjanin ili Bosnjak ismalmske, hriscanske, ili krsacnske vjere ima najvise istorijske potpore. Sto se mene tice, Bosanci svih vjera se mogu nazivati i Masrovcima, ukoliko ce nas to dovesti do "mirne Bosne" i zivota u slozi i postovanju.

Pozdrav

Kako komentarises ovo ispod sto sam nasao na zemljabosna.com:

Sve do kraja 19-tog stoljeca Bosanski katolici i pravoslavci nisu se nazivali nit tzv."Hrvatima" nit tzv."Srbima",nego Bošnjacima,a tzv."srpsko-hrvatski" politicki faktor nije imao nikakvog znacajnog utjecaja na zbivanja u Bosni u njenoj cijeloj dotadasnjoj historiji. Krajem 19-tog stoljeca to stanje se mijenja i Bosanski katolici i pravoslavci preko noci postaju tzv. "Hrvati" i tzv. "Srbi".Od tada je Bosanski narod podijeljen i od tada pocinju i svi sukobi unutar Bosne i njenog naroda,sto se NIKADA prije u cijeloj historiji Bosne nije dogadjalo nego su se Bošnjaci svih vjeroispovjesti borili za Bosnu,a ne protiv nje.
Citav ovaj fenomen, u svojoj cuvenoj pjesmi "Pjesma Bošnjaku" koju je objavio list "BOŠNJAK" u svome izdanju od 2. VII, 1891 godine, opisao je i Safvet-beg Bašagic rijecima:

Znaš Bošnjace, nije davno bilo,
Sveg' mi sv'jeta nema petnaest ljeta,
Kad u našoj Bosni ponositoj,
I junackoj zemlji Hercegovoj,
Od Trebinja do Brodskijeh vrata,
Nije bilo Srba ni Hrvata.
A danas se kroz svoje hire,
Oba stranca ko u svome šire. [...]
Oba su nas gosta saletila, Da nam otmu najsvetije blago,
Naše ime ponosno i drago.

kekec

Post by kekec » 21/09/2004 23:22

kame wrote:Bosnjaci su bili to sto jesu sve dok im nije zabranjeno da budu ono sto su bili hiljadu godina.

A to je zabranjivano u vrijeme Austro-Ugarake a kasnije je Bosnjacima u potpunosti oduzet identitet kao i integritet (u vrijeme kraljevine SHS, kraljevine Jugoslavije i SFRJ).

Bosnjaci (Bosanci) su bili i postojali.
Zasto je zabrana pocela od Austro-Ugarske ? Sta hoces da kazes, da su Bosnjaci bili Bosnjaci sve do Austro-Ugarske?
Kame, Bosnjaci-Bosanci su sa dolaskom osmanlijskog carstva poceli da "gube", kako svoju vjeru, tako i nacionalni identitet.

Zar je to tesko shvatiti. Zemlja Bosna i u njoj Bosanski narod (Bosnjani,Bosnjaci,Bosanci) sa svojom vjerom bogumilskom,a kasnije i krscanskom (istocna i zapadna varijanta).
Dolaze Osmanlije. Prihvata se, iz ovih ili onih razloga i Islam. Zivi Bosna, okupirana, a u njoj bosanski narod sa tri vjere. Poslije dolaze istocni i zapadni emisari, koji "fabrikuju" srpski i hrvatski narod od bosanske "sirovine". U novije vrijeme zagovara se treci "narod"-Bosnjaci.
I sada ispade da je BiH drzava u kome zive tri naroda, a svi su zaboravili onaj pravi,izvorni,autohtoni bosanski narod - "dobre Bosnjane". Zaboravili namjerno, jer ako postoje tri naroda, postoji i mogucnost dijeljenja- svakom svoje. U tom slucaju nema Bosne, a bosanski narod postaje samo istorijsko sjecanje i trag u tamo nekim arhivama dubrovackim.
I zbog toga, mislim da vi koji potencirate da su Bosnjaci samo oni koji su muslimani, grdno grijesite. Shvatiti cete to jednoga dana, a tada ce biti kasno. Kako se stvari politicki rijesavaju, vasa domovina, svesce se na velicinu jednog,danasnjeg kantona. :(

Fair Life

Post by Fair Life » 22/09/2004 05:58

kekec wrote:...
Zar je to tesko shvatiti. Zemlja Bosna i u njoj Bosanski narod (Bosnjani,Bosnjaci,Bosanci) sa svojom vjerom bogumilskom,a kasnije i krscanskom (istocna i zapadna varijanta).
...
Shvatiti cete to jednoga dana, a tada ce biti kasno. Kako se stvari politicki rijesavaju, vasa domovina, svesce se na velicinu jednog,danasnjeg kantona. :(
Zar danasnja Bosna nije ponovna
predstava srednjovjekovne premijere ?

Sve se ponavlja, samo su kulise,
kostimi i glumci drugi.

... a herezu treba unistiti i tada i danas.

"Na svojoj, na plemenitoj", Valerija Skrinjar - Tvrz
__
PS__Ko procita shvatice !

NA SVOJOJ, NA PLEMENITOJ wrote:"Sada je sve bilo drugacije, hladno i tudje na vlastitoj zemlji."

"Zasto ih radjamo kad im ni grobove ne mozemo posjetiti, a onaj za koga su poginuli niti zna, niti im hoce ime spomenuti."

"Dosta mi je ratova i ratovanja. Ni od jednoga se ne oporavim vec je drugi pred vratima. Uzeli su mi oca, bracu, muza, sinove... Nasim zivotima namiruju tudje racune. Dokle ?!"

"I neka oci budu zdrave da nikada dobro zlim ne zamjene."

"Cijeli zivot, naivna, vjerujem u iluzije. I ne samo da vjerujem, i sama ih gradim i zelim."

"Sanjaj, sanjaj, kceri, budi sretna", rekla je majka Vojaca kceri Medani. Sve je bolje od grube istine u kojoj se nalazimo, pomislila je u sebi, ali nije izgovorila"

zili

Post by zili » 22/09/2004 10:40

kekec wrote:Bosnjaci (Bosanci) su bili i postojali.
Zasto je zabrana pocela od Austro-Ugarske ? Sta hoces da kazes, da su Bosnjaci bili Bosnjaci sve do Austro-Ugarske?
Kame, Bosnjaci-Bosanci su sa dolaskom osmanlijskog carstva poceli da "gube", kako svoju vjeru, tako i nacionalni identitet.

Dolaze Osmanlije. Prihvata se, iz ovih ili onih razloga i Islam. Zivi Bosna, okupirana, a u njoj bosanski narod sa tri vjere. Poslije dolaze istocni i zapadni emisari, koji "fabrikuju" srpski i hrvatski narod od bosanske "sirovine". U novije vrijeme zagovara se treci "narod"-Bosnjaci.
I sada ispade da je BiH drzava u kome zive tri naroda, a svi su zaboravili onaj pravi,izvorni,autohtoni bosanski narod - "dobre Bosnjane". Zaboravili namjerno, jer ako postoje tri naroda, postoji i mogucnost dijeljenja- svakom svoje. U tom slucaju nema Bosne, a bosanski narod postaje samo istorijsko sjecanje i trag u tamo nekim arhivama dubrovackim.
I zbog toga, mislim da vi koji potencirate da su Bosnjaci samo oni koji su muslimani, grdno grijesite. Shvatiti cete to jednoga dana, a tada ce biti kasno. Kako se stvari politicki rijesavaju, vasa domovina, svesce se na velicinu jednog,danasnjeg kantona. :(

upravo tako!

Locked