J. R. R. Tolkien

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#1 J. R. R. Tolkien

Post by Tesla10 »

Tražio sam po forumu temu ali je nisam našao, pa je ja evo otvaram :) .

Ima li ovdje ljubitelja ovog odličnog pisca?

Ja znam samo da sam se zaljubio u njegove knjige kada sam ih prvi put uzeo iz biblioteke. U Iluvatara (Bog), njegovu Ardu (zemlju koju je stvorio) i njegova stvorenja (vilenjake, ljude, patuljke, hobite i druga bića bilo dobra ili zla).

Šta vas je najviše dojmilo u njegovim djelima?

Koliko su knjige uticale na vaš život?

Koje vam je njegovo djelo najdraže i zašto?

Jer ako jedan George R.R. Martin može imati temu vala i ova legenda zaslužuje jednu, jer bez njega bi svijet fantazije bio slabiji :) .
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#2 Re: J. R. R. Tolkien

Post by Mišo_Kovač »

Tesla10 wrote: bez njega bi svijet fantazije bio slabiji :) .
Bez Tolkiena high fantasy kakvog danas poznajemo ne bi uopce postojao. Od plejade drugih pisaca i radova, preko dungeons&dragonsa, do modernih westernRPG igara - svi su redom zasnovani na arhetipovima koje je Tolkien utemeljio i vratio iz zaborava u kojem su lezali preko hiljadu godina :D
Velika je šteta što 1961. godine nije dobio Nobelovu nagradu za knjizevnost. Iako je bio jedan od kandidata, nagradu je na kraju ipak pokupio Andrić...
User avatar
pici
Posts: 43597
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3 Re: J. R. R. Tolkien

Post by pici »

šta reči...ukratko GENIJE !

Image

ima ovdje materijala za stotine filmova... izgleda da se ide na snimanje filma prije hobbita... koliko sam skontao da je obutstavljena saradnja sa peterom i da ide neka druga produkcija i režija, vidjet ćemo.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#4 Re: J. R. R. Tolkien

Post by Tesla10 »

Mišo_Kovač wrote:
Tesla10 wrote: bez njega bi svijet fantazije bio slabiji :) .
Bez Tolkiena high fantasy kakvog danas poznajemo ne bi uopce postojao. Od plejade drugih pisaca i radova, preko dungeons&dragonsa, do modernih westernRPG igara - svi su redom zasnovani na arhetipovima koje je Tolkien utemeljio i vratio iz zaborava u kojem su lezali preko hiljadu godina :D
Velika je šteta što 1961. godine nije dobio Nobelovu nagradu za knjizevnost. Iako je bio jedan od kandidata, nagradu je na kraju ipak pokupio Andrić...
E miša mu pa gdje baš kad i Ivo :D ? Kako god zaslužio je bio Nobelovu nagradu :thumbup: .

Ne sjakti sve što je od zlata žarom,
ni sve lutalice nisu izgubljene;
Nema sušenja snažnom a starom,
Mraz ne doseže duboke korijene.

Iz pepela će se vatra dići jača,
Iz sjenki će nići svjetlosne strune,
Obnoviće se oštrica skršenoga mača,
Biće ponovo kralj onaj bez krune.
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#5 Re: J. R. R. Tolkien

Post by sizifinho »

Kao neko ko je od malih nogu u fantasy žanru imam potrebu reći ovo:
Istina je da je Tolkien postavio nove standarde u žanru epske fantastike i bez njeg ne bi bilo stvari koje imamo danas. Ali isto tako želim reći da definitivno nije najbolji pisac ovog žanra, kako ga internet predstavlja. Otac jeste, ali da je na vrhu trona, nije. Subjektivno. A čitao sam dovoljno epske fantastike da bih mogao formirat mišljenje.

Također, ko je čitao, mogao je primjetiti ogromnu razliku između Hobita, Gospodara prstenova i Silmarilliona, Neispričanih priča i Djece Hurina. Tačno nekad pomislim da mu je sin pisao priče prema njegovim draftovima, a kasnije ih objavljivao kako bi se pare izmuzle. No hajd.


Bilo bi lijepo kad bi Tesla promijenio naslov teme na J.R.R. Tolkien i epska fantastika, kako bismo mogli ovu temu proširiti raspravama i o drugim djelima epske fantastike uz naravno prvospomenutog oca Tolkiena.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#6 Re: J. R. R. Tolkien

Post by Tesla10 »

Ne mogu to da uradim. Ako hoćete možemo napraviti novu temu, ali želim da ova ostane ovakva kakva je, Tolkinova tema :) .
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#7 Re: J. R. R. Tolkien

Post by Tesla10 »

sizifinho wrote:Kao neko ko je od malih nogu u fantasy žanru imam potrebu reći ovo:
Istina je da je Tolkien postavio nove standarde u žanru epske fantastike i bez njeg ne bi bilo stvari koje imamo danas. Ali isto tako želim reći da definitivno nije najbolji pisac ovog žanra, kako ga internet predstavlja. Otac jeste, ali da je na vrhu trona, nije. Subjektivno. A čitao sam dovoljno epske fantastike da bih mogao formirat mišljenje.

Također, ko je čitao, mogao je primjetiti ogromnu razliku između Hobita, Gospodara prstenova i Silmarilliona, Neispričanih priča i Djece Hurina. Tačno nekad pomislim da mu je sin pisao priče prema njegovim draftovima, a kasnije ih objavljivao kako bi se pare izmuzle. No hajd.


Bilo bi lijepo kad bi Tesla promijenio naslov teme na J.R.R. Tolkien i epska fantastika, kako bismo mogli ovu temu proširiti raspravama i o drugim djelima epske fantastike uz naravno prvospomenutog oca Tolkiena.
Oprosti zaboravih da te pitam, tko je po tebi na tronu fantasy žanra?
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: J. R. R. Tolkien

Post by Truba »

nisam neki fan
imam nekoliko knjiga :mrgreen:
spremam se opet citati kronološki
i to je to
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#9 Re: J. R. R. Tolkien

Post by Mišo_Kovač »

sizifinho wrote: Također, ko je čitao, mogao je primjetiti ogromnu razliku između Hobita, Gospodara prstenova i Silmarilliona, Neispričanih priča i Djece Hurina. Tačno nekad pomislim da mu je sin pisao priče prema njegovim draftovima, a kasnije ih objavljivao kako bi se pare izmuzle. No hajd.
Razlika je očigledna, mada ja mislim da novac nije bio motiv kod Christophera Tolkiena (od svih mrtvih celebritya, jedino Elvis više zarađuje nego Tolkien). Vjerujem da je u pitanju ogromna želja da se očev Legendarium koliko toliko završi i uobliči. Silmarillion je recimo, većim dijelom zbir izvornih priča koje je tolkien napisao u periodu od 1914 do 1960. Međutim, knjiga više liči na dokumentarac nego na prozno djelo. Jednostavno, takva je priroda knjige.
Naravno, sve to treba razmatrati skupa s činjenicom da Tolkien, defkato, nije bio pisac, već jezikoslovac, i da čitav njegov svjet nastao u službi jezika koje je stvorio (a ne obratno) :D
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#10 Re: J. R. R. Tolkien

Post by sizifinho »

Tesla10 wrote:....
Oprosti zaboravih da te pitam, tko je po tebi na tronu fantasy žanra?[/quote]
Ne sviđa mi se nota kojom si napisao ovo, i ono prethodno ali dobro.
U svakom slučaju, Martin je neprikosnoven na tronu fantazije jer njegov stil pisanja je za koplje iznad svačijeg do sad živog. I to govorim ako zanemarimo da je napisao A song of ice and fire serijal. Stil pisanja je jednostavno apsorbirajući, zna predstaviti tačno onoliko činjenica koliko on misli da bi trebao, i uvijek izvuče neočekivan plot twist. Njegov mitos je malo prostiji od tolkiena zato što se martin više usmjerio na priču o likovima, njihovim problemima i razvojem, dok je Tolkien više pisao o avanturi i onda kroz nju provukao likove.
Mišo_Kovač wrote:
sizifinho wrote: Također, ko je čitao, mogao je primjetiti ogromnu razliku između Hobita, Gospodara prstenova i Silmarilliona, Neispričanih priča i Djece Hurina. Tačno nekad pomislim da mu je sin pisao priče prema njegovim draftovima, a kasnije ih objavljivao kako bi se pare izmuzle. No hajd.
Razlika je očigledna, mada ja mislim da novac nije bio motiv kod Christophera Tolkiena (od svih mrtvih celebritya, jedino Elvis više zarađuje nego Tolkien). Vjerujem da je u pitanju ogromna želja da se očev Legendarium koliko toliko završi i uobliči. Silmarillion je recimo, većim dijelom zbir izvornih priča koje je tolkien napisao u periodu od 1914 do 1960. Međutim, knjiga više liči na dokumentarac nego na prozno djelo. Jednostavno, takva je priroda knjige.
Naravno, sve to treba razmatrati skupa s činjenicom da Tolkien, defkato, nije bio pisac, već jezikoslovac, i da čitav njegov svjet nastao u službi jezika koje je stvorio (a ne obratno) :D
apsolutno se slažem sa svim što si napisao, posebice s ovim posljednjim. Ljudi i ne znaju kako je Tolkien započeo svoju maštovitu kreaciju, i zaista je fascinantna.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#11 Re: J. R. R. Tolkien

Post by Euridika »

Tesla10 wrote:Tražio sam po forumu temu ali je nisam našao, pa je ja evo otvaram :) .

Ima li ovdje ljubitelja ovog odličnog pisca?

Ja znam samo da sam se zaljubio u njegove knjige kada sam ih prvi put uzeo iz biblioteke. U Iluvatara (Bog), njegovu Ardu (zemlju koju je stvorio) i njegova stvorenja (vilenjake, ljude, patuljke, hobite i druga bića bilo dobra ili zla).

Šta vas je najviše dojmilo u njegovim djelima?

Koliko su knjige uticale na vaš život?

Koje vam je njegovo djelo najdraže i zašto?

Jer ako jedan George R.R. Martin može imati temu vala i ova legenda zaslužuje jednu, jer bez njega bi svijet fantazije bio slabiji :) .
:thumbup: :thumbup:

Ja sam veliki ljubitelj njegovih djela. Pročitala sam (i posjedujem) manje-više čitav njegov književni opus. Zaista je fascinatno kako je čovjek osmislio i opisao čitav jedan novi univerzum, od svog nastanka do epskih događaja u finalu. Posebno oduševljava njegova predanost i energija koju je uložio u osmišljavanje svih pratećih elemenata - jezika, historije, geografije - i koliko je pažnje posvetio razradi svakog tog elementa (po meni je tu najveća vrijednost njegovih djela).

U pravilu se ne volim opredjeljivati za najdraža djela, ali ako moram izdvojiti jedno, rekla bih da je to Silmarillion. Iako je to najstarije Tolkien-ovo djelo i nedovršeno, meni je ipak drago zbog svoje kompleksnosti i originalnosti. Trebalo je osmisliti čitavu historiju jednog novog svijeta, a uz to ga obogatiti vrlo detaljnim opisima i skicama lokacija, naroda, običaja, jezika (!) je ono što ovo djelo (kao i ostala Tolkienova) čini remek djelom.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#12 Re: J. R. R. Tolkien

Post by Tesla10 »

Euridika wrote:
Tesla10 wrote:Tražio sam po forumu temu ali je nisam našao, pa je ja evo otvaram :) .

Ima li ovdje ljubitelja ovog odličnog pisca?

Ja znam samo da sam se zaljubio u njegove knjige kada sam ih prvi put uzeo iz biblioteke. U Iluvatara (Bog), njegovu Ardu (zemlju koju je stvorio) i njegova stvorenja (vilenjake, ljude, patuljke, hobite i druga bića bilo dobra ili zla).

Šta vas je najviše dojmilo u njegovim djelima?

Koliko su knjige uticale na vaš život?

Koje vam je njegovo djelo najdraže i zašto?

Jer ako jedan George R.R. Martin može imati temu vala i ova legenda zaslužuje jednu, jer bez njega bi svijet fantazije bio slabiji :) .
:thumbup: :thumbup:

Ja sam veliki ljubitelj njegovih djela. Pročitala sam (i posjedujem) manje-više čitav njegov književni opus. Zaista je fascinatno kako je čovjek osmislio i opisao čitav jedan novi univerzum, od svog nastanka do epskih događaja u finalu. Posebno oduševljava njegova predanost i energija koju je uložio u osmišljavanje svih pratećih elemenata - jezika, historije, geografije - i koliko je pažnje posvetio razradi svakog tog elementa (po meni je tu najveća vrijednost njegovih djela).

U pravilu se ne volim opredjeljivati za najdraža djela, ali ako moram izdvojiti jedno, rekla bih da je to Silmarillion. Iako je to najstarije Tolkien-ovo djelo i nedovršeno, meni je ipak drago zbog svoje kompleksnosti i originalnosti. Trebalo je osmisliti čitavu historiju jednog novog svijeta, a uz to ga obogatiti vrlo detaljnim opisima i skicama lokacija, naroda, običaja, jezika (!) je ono što ovo djelo (kao i ostala Tolkienova) čini remek djelom.
Apsolutno se slažem :thumbup: .
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#13 Re: J. R. R. Tolkien

Post by artime »

Ima ima fanova :D sto pisane sto kasnije adaptirane umjetnosti.
Tema je u sekundi otisla off topic. Ne budite hejteri :!:


https://www.youtube.com/watch?v=XR-4vMEiQ_U
Post Reply