Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
dimu
Posts: 970
Joined: 22/06/2007 16:21
Location: Rajvosa

#1126 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by dimu »

alica.k wrote: instruktor te uci da ne smijes proci kroz trepcece zeleno, ljudi padaju na vozackom radi toga, a policajac pise kaznu. nije se meni desilo, kad sam ja polagala nije ni bilo ovih glupih semafora, ali prijateljici se desilo :S. i prvo i drugo i trece. i kako onda da ne budu nesigurni, kad ih od starta uce pogresno?

to za instruktore ne znam kako uce, ali policajac ne moze pisati kaznu za nesto sto nije kaznjivo po zakonu ;) kaznjava se za crveno, a za trepcuce zeleno i zuto ne.

tako da ako nije zabranjeno onda je dozvoljeno i nema sta neko kocit na trepcuce zeleno osim ako vidi da nece stici proci semafor prije paljenja crvenog
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#1127 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by d2 »

alica.k wrote:
Cober wrote:Statistički izrazito najveći broj udesa u gradu nastaje zbog iznenadnog kočenja, bolje reći ukopavanja nesigurnih vozača pred semaforom na prvi treptaj semafora. A to se i bez statistike vidi svakodnevno.
instruktor te uci da ne smijes proci kroz trepcece zeleno, ljudi padaju na vozackom radi toga, a policajac pise kaznu. nije se meni desilo, kad sam ja polagala nije ni bilo ovih glupih semafora, ali prijateljici se desilo :S. i prvo i drugo i trece. i kako onda da ne budu nesigurni, kad ih od starta uce pogresno?
ja ne mogu da vjerujem u to
nekoliko puta sam se zamalo zalijepio za tipa koji je kocio na prvi treptaj...
User avatar
VR6
Posts: 1215
Joined: 28/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#1128 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by VR6 »

Ako neko ima ispred mene, ja kad prvi put trepne zeleno, stavim nogu iznad kocnice, u 50% slucajeva zatreba :D
hali gali halid
Posts: 2381
Joined: 08/10/2007 22:45

#1129 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by hali gali halid »

Drzim dovoljno odstojanje, tako da mogu bez problema stati ako neko stane na trepcuce zeleno svijetlo.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#1130 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by Skyfox »

hali gali halid wrote:Drzim dovoljno odstojanje, tako da mogu bez problema stati ako neko stane na trepcuce zeleno svijetlo.
:thumbup: to je rijesenje
User avatar
Lady Saray
Posts: 1237
Joined: 13/05/2005 13:53
Location: Sarajevo

#1131 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by Lady Saray »

hali gali halid wrote:Drzim dovoljno odstojanje, tako da mogu bez problema stati ako neko stane na trepcuce zeleno svijetlo.
u teoriji bi svi trebali ovako, u praksi... ti se odmaknes, 2 se uvale ispred tebe da ti na kraju zavrsis pola metra od necijeg branika... a sve uredno cuvao rastojanje
sijedi
Posts: 255
Joined: 15/04/2007 19:49
Location: desna obala Miljacke

#1132 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by sijedi »

hali gali halid wrote:Drzim dovoljno odstojanje, tako da mogu bez problema stati ako neko stane na trepcuce zeleno svijetlo.
isto tako i još dodatno brojim, 5 puta trepne pa teki de žuto.
iskustvo, brojanje, meleci i rijetko prođem kroz žuto, a ako se to desi strepim 10-ak dana , čekajući poštu
p.s. fakat ih ima da i pri pomisli na treptaj koče
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#1133 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by bpsang »

danas oko 14h /bez slika) stupska petlja prema gradu Renault scenic se zabio u Citroen Xsara, Reno je prosao sa znatnom materijalnom stetom jer mu je motor bukvalno spljosten( steta ),
za povrijedjene ne znam jer sam u tom momentu bio u koloni vozila.
User avatar
VR6
Posts: 1215
Joined: 28/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#1134 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by VR6 »

Kod muzeja revolucije neki udes prije pola sata, Audi A4 se zabio u Golf 4, oba crna.

Manja materijalna steta, koliko sam skuzio...
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1135 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by Qler »

eto bio je na stupu jos jedan surad (kod hece) lik se sa dvickom zabio u drvo. rodjak naisao u trenutku sudara, kaze da se bas dobro razbio. od dvicka nista nije kaze ostalo...
User avatar
VR6
Posts: 1215
Joined: 28/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#1136 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by VR6 »

Qler wrote:eto bio je na stupu jos jedan surad (kod hece) lik se sa dvickom zabio u drvo. rodjak naisao u trenutku sudara, kaze da se bas dobro razbio. od dvicka nista nije kaze ostalo...
Da i ja sam tu prolazio malo nakon udesa, fino je razbio dvicicu, neka zlatna boja.

Valjda se izvrtio nekako i opalio u drvo il stup, nisam siguran...
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#1137 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by amrica »

alica.k wrote:
Cober wrote:Statistički izrazito najveći broj udesa u gradu nastaje zbog iznenadnog kočenja, bolje reći ukopavanja nesigurnih vozača pred semaforom na prvi treptaj semafora. A to se i bez statistike vidi svakodnevno.
instruktor te uci da ne smijes proci kroz trepcece zeleno, ljudi padaju na vozackom radi toga, a policajac pise kaznu. nije se meni desilo, kad sam ja polagala nije ni bilo ovih glupih semafora, ali prijateljici se desilo :S. i prvo i drugo i trece. i kako onda da ne budu nesigurni, kad ih od starta uce pogresno?

Izvini, čisto informativno, da li si ti tek položila pa pričaš iz ličnog iskustva ili ti je neko pričao?

Trepćuće zeleno postoji relativno kratko u Sarajevu, zato pitam, kakav je stav instruktora vožnje? Znam da moraju na obuci naučiti kandidtae da pri polaganju vozačkog moraju prepoštovati svaka pravila, ali da li to stvarno stoji, da se na obuci uči da se mora stati na trep?

I policajac nema pravo pisati kaznu ako prođeš kroz trep.
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#1138 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by d2 »

Qler wrote:eto bio je na stupu jos jedan surad (kod hece) lik se sa dvickom zabio u drvo. rodjak naisao u trenutku sudara, kaze da se bas dobro razbio. od dvicka nista nije kaze ostalo...
neeee dvica neeeeee, smrc, jos jedna manje :(
:mrgreen:
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#1139 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by alica.k »

amrica wrote:
alica.k wrote:
Cober wrote:Statistički izrazito najveći broj udesa u gradu nastaje zbog iznenadnog kočenja, bolje reći ukopavanja nesigurnih vozača pred semaforom na prvi treptaj semafora. A to se i bez statistike vidi svakodnevno.
instruktor te uci da ne smijes proci kroz trepcece zeleno, ljudi padaju na vozackom radi toga, a policajac pise kaznu. nije se meni desilo, kad sam ja polagala nije ni bilo ovih glupih semafora, ali prijateljici se desilo :S. i prvo i drugo i trece. i kako onda da ne budu nesigurni, kad ih od starta uce pogresno?

Izvini, čisto informativno, da li si ti tek položila pa pričaš iz ličnog iskustva ili ti je neko pričao?

Trepćuće zeleno postoji relativno kratko u Sarajevu, zato pitam, kakav je stav instruktora vožnje? Znam da moraju na obuci naučiti kandidtae da pri polaganju vozačkog moraju prepoštovati svaka pravila, ali da li to stvarno stoji, da se na obuci uči da se mora stati na trep?

I policajac nema pravo pisati kaznu ako prođeš kroz trep.
nisam ja, u pitanju je moja sestra. postojalo je trepcece na stupu vec duze vrijeme (otkad su postavili semafore na stupskom mostu, mislim da su trepceci od pocetka), tu je i ucila, i tako je ucio instruktor (koji je i mene prije 3-4 godine ucio, al tad nije bilo tih semafora). i na tom semaforu su je oborili jer je prosla kroz drugo trepcece da nije zakocila, nego pozurila da prodje.
a moram reci da su joj tad rekli da je polozila, da bi kasnije dosla po potvrdu i rekli su joj da je ipak pala, razlog: prosla kroz taj semafor.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#1140 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by karanana »

e ljudi na najmanje dva semafore koja sam ja skuzio trepne samo dvaput: na raskrsnici ulice Dzemala Bijedica na Otoci i cini mi se na glavnoj cesti na otoci. To moze biti zeznuto, trebalo bi to svugdje konsistentno da bude da ne bi neko poletio kontajuci ima jos 3 treptaja do zutog a ono samo dva sve ukupno. btw. na pofalicima prema ilidzi ne trepne niti jednom.
User avatar
Dioda
Posts: 1353
Joined: 20/01/2008 19:17

#1141 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by Dioda »

Ja sam prije jedno godinu dana polagala vozacki. Instruktor mi je rekao da se na trpcucem zelenom zaustavljas samo u slucaju kada se mozes bezbjedno zaustaviti (znaci da ne ugrozavas ni sebe,a ni onog iza tebe),sto znaci,da se zaustavljas kada nisi vec pored semafora u trenutku kada ga vidis. Znaci nema kociti kada ono pocinje,a ti vec na semaforu. To trepcuce zeleno samo nagovjestava da ce crveno. Gore je milion puta kad naglo zakocis,a neko ko je iza tebe (a mnogi imaju obicaj da se "lijepe") moli boga da se ne zakuca u tebe :D
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#1142 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by ins »

Dozvoljeno je proci kroz zuto svjetlo a kamoli kroz trepcece zeleno, jer da nije, onda bi bilo: CRVENO! :x :x :x
dimu
Posts: 970
Joined: 22/06/2007 16:21
Location: Rajvosa

#1143 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by dimu »

d2 wrote:
Qler wrote:eto bio je na stupu jos jedan surad (kod hece) lik se sa dvickom zabio u drvo. rodjak naisao u trenutku sudara, kaze da se bas dobro razbio. od dvicka nista nije kaze ostalo...
neeee dvica neeeeee, smrc, jos jedna manje :(
:mrgreen:

manje ?

napravice se to za par stoja sve ne brini :D
User avatar
Mikado
Posts: 1413
Joined: 17/05/2007 11:48
Location: Sarajevo
Contact:

#1144 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by Mikado »

Zar je moguce da se desi da u 13 dana ove godine nema nikakvog materijala za ovu temu ? Jesu'l to nasi vozaci dosli tobe ili vise nikom nisu interesantne njihove vratolomije?? :mrgreen: :mrgreen:
dimu
Posts: 970
Joined: 22/06/2007 16:21
Location: Rajvosa

#1145 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by dimu »

bio je sinoc neki udes tamo kod vile park, neki golf udario u banderu izmedju tramvajskih sina, izletio sa ceste... nema nista od auta al eto ziv je vozac
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#1146 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by Skyfox »

Ograda na tramvajskoj stanici Socijalno preko puta Robota opet iskrivljena...
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#1147 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by atko »

Jutros oko 9h na raskrsnici kod RTV prema gradu golf2 stao na semaforu, opalio ga pasat a pasata fabia ...

sad je 11:45 i pasat jos uvijek stoji u srednjoj traci iza njega drotovsko auto ... zastoj dokle pogled dopire prema stupu :x

Ok, mozda se golf ukopo na prvi treptaj zelenog, ali duzan si drzati odstojanje, ako udaris od zada nekoga zakon kaze kriv si i tacka ... zar se nemoze napraviti zapisnik i foto sa lica mjesta pa neka se dokazuju po sudovima ... ovako zbog nekog guzonje iz pasata kilometrski zastoj 3 sata :roll:

Sinoc, iz kontra smjera na istoj raskrsnici, ja se odvajam lijevo u traci do mene covjek normalno zastaje nakon 5 sekundi cuje se samo klizanje i pljus .... i odmah izlazi krivac i urla :roll:


sve ludo i natakareno negdje zuri a ne idemo niti stizemo igdje :roll:
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#1148 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by AdnanSA »

Pa to se dešava kad ljudi ne drže rastojanje i kada neznaju koliko ti dugo treba da staneš u slučaju kočenja vozila ispred.
Bila je tema o tome i na kraju se skoro svo slozise da je pozeljno rastojanje 5-7 metara pri voznji od 60 km/h što ni iz bliza nije dovoljno.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#1149 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by atko »

AdnanSA wrote:Pa to se dešava kad ljudi ne drže rastojanje i kada neznaju koliko ti dugo treba da staneš u slučaju kočenja vozila ispred.
Bila je tema o tome i na kraju se skoro svo slozise da je pozeljno rastojanje 5-7 metara pri voznji od 60 km/h što ni iz bliza nije dovoljno.
Sve znam ... isto kao sto se neki ukopavaju na prvi treptaj zelenog ima i onih, pogotovo taxista, nalazis se 80-100 metara od semafora i pocinje treptati zeleno i normalno da ces pustiti gas i lagano doc do semafora i stati... ali ne oni odmah urlaju, spominju citavu familiju, sto nisi raspalio 90 i stigo da prodjes korz zuto :x
User avatar
VR6
Posts: 1215
Joined: 28/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#1150 Re: Izvrno ga je lola...grad opasnog zivljenja....

Post by VR6 »

Treba biti i skoncentrisan na voznju, nije samo rastojanje bitno. Ja sto sporije vozim, to u principu manje pazim na okolinu. Posebno ako se vucem po gradu nekad, tad se onda zabavljam cackajuci po radiju i slicno i ne pazim ni upola na cestu kao kad vozim recimo 90 km/h, kad gledam 150 metara ispred sta se desava, sta pjesaci do rade i slicno. Naravno da su sa vecim rastojanjem manje sanse da se belaj desi, al ne treba praviti kolone. U mnogim Eu gradovima voze mnogo blize nego kod nas, nema 30 metara razmaka izmedju auta pri 60 km/h, nego su svi na nekih 5 maksimalno 10 m i sve se odvija super. Skuzio sam da se najgori vozaci nalaze na kraju kolone, to su obicno oni koji se vuku. Ja 80% voznje sve obidjem ispred sebe i stanem prvi na semafor i tad nemam problema. Al stanem li na kraj kolone i vucem se za nekim peglacem, vazda dozivim nekih cudnih situacija, da moram nesto izbjegavati, naglo kociti, da se ovi iza zabijaju u mene jer neuspiju stati, pa me usput nabiju i u lika ispred. Sve zbog toga jer je smoto na pocetku vidio svoju sjenu, pa se prepao i naglo zakocio. Kad si prvi, ti pazis kako kocis, da na vrijeme upozoris ove iza da ces stati i sve super :)
Locked