'Izvoz' psa u inostranstvo

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#1 'Izvoz' psa u inostranstvo

Post by huxley »

Radim vani, i kolega stranac se 'zaljubio' u tornjake. Ne znam kako je dosao do nih, ali me je zamolio da mu donesem jedno ili dva steneta, kao platice i sve to. Posto je skroz dobar lik, ima kucu, zemlju okolo, i znam da ce se brinuti o cuki, pokusao bih da to i izvedem. Drugi je kontinent u pitanju.

Da li neko prolazio kroz ovaj proces, koga da kontaktiram i sta mi je potrebno od dokumentacije. I btw, ako imate i neku uzgajivacnicu za preporuciti, moze i pp.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#2 Re: 'Izvoz' psa u inostranstvo

Post by Ridjobrki »

huxley wrote:Radim vani, i kolega stranac se 'zaljubio' u tornjake. Ne znam kako je dosao do nih, ali me je zamolio da mu donesem jedno ili dva steneta, kao platice i sve to. Posto je skroz dobar lik, ima kucu, zemlju okolo, i znam da ce se brinuti o cuki, pokusao bih da to i izvedem. Drugi je kontinent u pitanju.

Da li neko prolazio kroz ovaj proces, koga da kontaktiram i sta mi je potrebno od dokumentacije. I btw, ako imate i neku uzgajivacnicu za preporuciti, moze i pp.
Vjerovatno onaj portable kaFez, vakcine, čipovi, ovo-ono... Može se to, javiće se ljubitelji pasa koji će te posavjetovati kako treba a ja ću ti preporučiti fine tornjake u Sanici kod Ključa. Uzgajivač se zove Mujaga Selman, proguglaj malo. I ja sam zaljubljen u tornjake a ljepše od njegovih nisam vidio.
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#3 Re: 'Izvoz' psa u inostranstvo

Post by pakica_ »

huxley wrote:Radim vani, i kolega stranac se 'zaljubio' u tornjake. Ne znam kako je dosao do nih, ali me je zamolio da mu donesem jedno ili dva steneta, kao platice i sve to. Posto je skroz dobar lik, ima kucu, zemlju okolo, i znam da ce se brinuti o cuki, pokusao bih da to i izvedem. Drugi je kontinent u pitanju.

Da li neko prolazio kroz ovaj proces, koga da kontaktiram i sta mi je potrebno od dokumentacije. I btw, ako imate i neku uzgajivacnicu za preporuciti, moze i pp.
pasos (7 KM), cip (30 KM), vakcina i revakcina (40-50 KM), vakcina bjesnila (25-30 KM), ciscenje od unutrasnjih parazita (2 KM je jedna tableta i ide na 10 kg psa, znaci za stene tornjaka je dovoljna i jedna) i frontline (20ak KM).. To sve ovjerava vet koji mora imati i okrugli pecat, dakle neki privatnici hodalice ne mogu.. certifikat koji psu treba kada izlazi iz zemlje (45 KM) bi trebao da ovjeri i vet i vet inspekcija, pa za nesto detaljnije kontaktiraj vet inspekciju (033-770-100 ili 033-569-871) i ukoliko je australija u pitanju, oni su gutavi pa to sa njihovim inspektoratom moras vidjeti :) u ameriku mogu, znam jer sam poslala dva-tri tamo :)
bjelave
Posts: 3944
Joined: 20/01/2010 09:34

#4 Re: 'Izvoz' psa u inostranstvo

Post by bjelave »

Za Australiju sve zivotinje moraju ici u 6-mjesecni karantin pa tek onda ih moze preuzeti vlasnik.

Inace, transport pasa, narocito stenadi, avionom moze da nosi rizike a i kosta. Ako pse stavljas u cargo, sto ne bi preporucio, jer vrlo cesto nema kisika a i bude hladno,(znaju ih cak i zagubiti kao prtljagu) riskiras. Ima slucajeva da psi cak i ne prezive.Ja svog psa ne bi stavio u cargo ako postoji ikakav, ama bas ikakav, drugi izbor.

Bolja je opcija da pas ide u kabinu samo sto ima dosta kompanija koje to ne dozvoljavaju. Star alliance avio kompanije najcesce primaju pse u kabinu samo sto imas limit u pogledu velicine i kilaze. Psi moraju biti manji od 6-8 kg zavisno od kompanije kako bi mogli stati u rucni prtljag koji se smjesta ispod nogu. Takodjer, moras bukirati stene unaprijed jer ima kompanija koje ne dozvoljavaju vise od jednog psa na letu.
Sretno!
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#5 Re: 'Izvoz' psa u inostranstvo

Post by trocadero »

bjelave wrote:Za Australiju sve zivotinje moraju ici u 6-mjesecni karantin pa tek onda ih moze preuzeti vlasnik.

Inace, transport pasa, narocito stenadi, avionom moze da nosi rizike a i kosta. Ako pse stavljas u cargo, sto ne bi preporucio, jer vrlo cesto nema kisika a i bude hladno,(znaju ih cak i zagubiti kao prtljagu) riskiras. Ima slucajeva da psi cak i ne prezive.Ja svog psa ne bi stavio u cargo ako postoji ikakav, ama bas ikakav, drugi izbor.

Bolja je opcija da pas ide u kabinu samo sto ima dosta kompanija koje to ne dozvoljavaju. Star alliance avio kompanije najcesce primaju pse u kabinu samo sto imas limit u pogledu velicine i kilaze. Psi moraju biti manji od 6-8 kg zavisno od kompanije kako bi mogli stati u rucni prtljag koji se smjesta ispod nogu. Takodjer, moras bukirati stene unaprijed jer ima kompanija koje ne dozvoljavaju vise od jednog psa na letu.
Sretno!
Bas komlikovano.
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#6 Re: 'Izvoz' psa u inostranstvo

Post by huxley »

Ne kontam kako onda uopste izvesti stene mladje od 6 mjeseci ako se ta vakcina protiv bjesnila ne daje (ili ne preporucuje) prije 6.og mjeseca?

Ima li neka druga varijanta, ili neka vakcina za stenad (inace, izvozim i svog maltezera, kojem je 4.5 mjeseca i imam isti problem).
Ana Maria
Posts: 267
Joined: 13/11/2013 15:28

#7 Re: 'Izvoz' psa u inostranstvo

Post by Ana Maria »

Kako poslati psa iz Bosne u Ameriku? Radi se o peknezeru i putovao bi bez pratnje...
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#8 Re: 'Izvoz' psa u inostranstvo

Post by orinoco »

Ana Maria wrote:Kako poslati psa iz Bosne u Ameriku? Radi se o peknezeru i putovao bi bez pratnje...
Velika je to trauma za psa :-) :( Nije pas komad namještaja, vć živo biće s jakim emocijama i strahovima koje mu mogu ostaviti posljedice leta i šoka raznoraznim skladištima u tranzitu.

Možda je humanije pronaći psa u Merici...
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#9 Re: 'Izvoz' psa u inostranstvo

Post by musicman80 »

Povedi mene. Recicemo mu da sam Tornjak, a Ja cu se potruditi da ne primjeti razliku. Bolje psi zive u americi nego ljudi kod nas. :D
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#10 Re: 'Izvoz' psa u inostranstvo

Post by holowey »

orinoco wrote:
Ana Maria wrote:Kako poslati psa iz Bosne u Ameriku? Radi se o peknezeru i putovao bi bez pratnje...
Velika je to trauma za psa :-) :( Nije pas komad namještaja, vć živo biće s jakim emocijama i strahovima koje mu mogu ostaviti posljedice leta i šoka raznoraznim skladištima u tranzitu.

Možda je humanije pronaći psa u Merici...
ako je bas stalo da se bas taj pas posalje u ameriku, neka ide u pratnji kao mali pas u carry-on torbi... sve drugo je lutrija da li bi prezivio putovanje i u kakvom stanju bi stigao...
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15401
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#11 Re: 'Izvoz' psa u inostranstvo

Post by problemnatravunu »

Jbte, sta sve ljudima pada na pamet, a sve zbog navodne ljubavi prema psu , pa pobogu ako psa voliš, nikada mu ne bi "priuštio" te muke, dosta je samo ono "šestomjesečni karantin" :shock: :shock:

Što više upoznajem ljude, psi su mi sve draži!
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#12 Re: 'Izvoz' psa u inostranstvo

Post by славянин »

Pasos (sa vakcinacijama) i Rodnim listom (sa upisanim vlasnikom). Avio prevoz je ok - informiraj se za prtljag i naglasi ako planiras ukrcati istog u “cargo” odjel ( suprotno misljenju da moze biti hladno - u cargo odskeku ima vise odjela - pa i onaj sa kontrolisanom temperaturom i pritiskom).
Post Reply