Izraelsko okruzenje

User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#76 Re: Izraelsko okruzenje

Post by Kikibombona »

kiligonzales wrote:Kiki samo seres u nedogled. Da se takvi ko ti pitaju svijet bi bio globalni Anarhistan, bolje ti je suti. Ti bi vec uredjena drustva koliko toliko demontirao radi tamo nekih malih naroda koji nisu bili nacionalno osvjesteni pa posljedice toga trpe i danas poput Kurda recimo.

Trebamo cuti zbog cega je Sadam genocidas, jeli to sto su Ameri tako rekli ili neki drugi Zapadnjaci?

Ovo je besmislica samo takva, ali eto ziv ti nama bio.

Za nezavisnu Palestinu jesam, za ostale nisam. Ipak je tu Britanija najvise zasrala, pa onda Izraelci i Arapi koji se nisu mogli dogovoriti o dvije drzave na prostoru na kojem su tada bili Britanci. Lakse im je bilo izabrati rat.
A zbog cega je Ljubisa Beara osudjen za genocid? Jesu to rekli Ameri i zapadnjaci?

Genocid je presudjen u Bagadadu, u Iraku, tamo gdje se desio. Izvrsioci genocida su osudjeni na smrt. Pored toga, genocid je priznat i presudjen u Hagu, prihvacen od svih relevantnih medjunarodnih institucija. Jesu cuo za genocidnu kampanju Anfal, za Hemijskog Alija, za Halabdzu?

Jesi ikad vidio ove slike?

http://kurdistan24.blob.core.windows.ne ... /Halab.jpg
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... 3SM0JITV_A
http://i0.wp.com/english.ajansfirat.com ... 96x352.jpg
https://i.ytimg.com/vi/vp53zX2Y2BM/hqdefault.jpg

Ti se zapitaj kakava je razlika izmedju tebe i Milutina sa Romanije koji negira genocid. Ili si neznalica ili nemas srama.

Jesi cuo za Feyli Kurde i klaonicu nad njima? Znas li da ih je Sadamov rezim oznacio kao strano tijelo koje treba potpuno unistiti, sto je valjda genocid? 23 000 je pobio, stotine hiljada raselio i oduzeo drzavljanstva. I danas ih vade iz masovnih grobnica.


Ovaj bolesni zlocinac je napao Iran sto je dovelo do skoro milion mrtvih. Napao je Kuvajt. Terorisao je vlastite gradjane i manjine. Na dusi ima vise od milion dusa. Za njega su svi izraelski predsjednici zajedno djeca cvijeca. Izrael ne moze pobiti za milion godina koliko je Sadam pobio za 10. I takvog monstruma Palestinci velicaju, a vidim da ni tebi nije mrsko stati u njegovu zastitu.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#77 Re: Izraelsko okruzenje

Post by Kikibombona »

kiligonzales wrote:Kiki samo seres u nedogled. Da se takvi ko ti pitaju svijet bi bio globalni Anarhistan, bolje ti je suti. Ti bi vec uredjena drustva koliko toliko demontirao radi tamo nekih malih naroda koji nisu bili nacionalno osvjesteni pa posljedice toga trpe i danas poput Kurda recimo.
A ko ce odrediti ko zasluzuje drzavu?
Mozda ti?

Evo, Turci ne daju Kurdima drzavu, Pakistanci ne daju Beludzima, Rusi ne daju Cecenima, Izraelci ne daju Palestincima?

I sta im mozes? Izrael ima par desetina atomskih bombi i da im dodje do guse pobit ce sve oko sebe. Sta bi ti onda savjetovao Palestincima, da odustanu i presele u Jordan, Siriju i Irak?

Cionisti nikad nece dati ni pedalj Jeruzalema i sta cemo onda? Al-Aksa ce ostati u jevrejskom drzavi ili?

A jesu, bas su uredjene zemlje, Irak, Sirija, Pakistan... ljepota :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#78 Re: Izraelsko okruzenje

Post by seln »

Black swan wrote:molim vas nemojte mi blatiti komunističke diktatore :D
Ni onog koji je Hrvatima dao Istru, Zadar i otoke?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#79 Re: Izraelsko okruzenje

Post by seln »

славянин wrote:Naravno shvatanje mi teze ide, sada procitaj eto sto si quotao u svom postu i pogledaj sta sam ja napisao a sta si ti napisao. :|
Sa trolovima ni pod razno.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#80 Re: Izraelsko okruzenje

Post by kiligonzales »

Kikibombona wrote:
A zbog cega je Ljubisa Beara osudjen za genocid? Jesu to rekli Ameri i zapadnjaci?

Genocid je presudjen u Bagadadu, u Iraku, tamo gdje se desio. Izvrsioci genocida su osudjeni na smrt. Pored toga, genocid je priznat i presudjen u Hagu, prihvacen od svih relevantnih medjunarodnih institucija. Jesu cuo za genocidnu kampanju Anfal, za Hemijskog Alija, za Halabdzu?

Jesi ikad vidio ove slike?

http://kurdistan24.blob.core.windows.ne ... /Halab.jpg
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... 3SM0JITV_A
http://i0.wp.com/english.ajansfirat.com ... 96x352.jpg
https://i.ytimg.com/vi/vp53zX2Y2BM/hqdefault.jpg

Ti se zapitaj kakava je razlika izmedju tebe i Milutina sa Romanije koji negira genocid. Ili si neznalica ili nemas srama.

Jesi cuo za Feyli Kurde i klaonicu nad njima? Znas li da ih je Sadamov rezim oznacio kao strano tijelo koje treba potpuno unistiti, sto je valjda genocid? 23 000 je pobio, stotine hiljada raselio i oduzeo drzavljanstva. I danas ih vade iz masovnih grobnica.


Ovaj bolesni zlocinac je napao Iran sto je dovelo do skoro milion mrtvih. Napao je Kuvajt. Terorisao je vlastite gradjane i manjine. Na dusi ima vise od milion dusa. Za njega su svi izraelski predsjednici zajedno djeca cvijeca. Izrael ne moze pobiti za milion godina koliko je Sadam pobio za 10. I takvog monstruma Palestinci velicaju, a vidim da ni tebi nije mrsko stati u njegovu zastitu.
Mi nismo u Iraku, mi smo ovdje i cetnicke metode smo osjetili na svojoj kozi. Kod nas se gotovo imenom i prezimenom znaju sve zrtve ovoga rata. Da ne govorimo o genocidu u Srebrenici. Ne znam postoji li dokumentovaniji rat u savremenoj historiji. I ovdje se govorilo o 200-300 hiljada ubijenih u BiH nakon rata, pa se taj broj spustio na 100 hiljada kada se krenuo razmjer zlocina dokumentovati od grada do grada, opstine do opstine. Na kraju nismo sudili jedni drugima, vec su nam sudili drugi. U Iraku to nije bilo tako.

Iskreno nije me mnog zanimao Irak. Niti me mnogo zanimaju iracki genocidasi pored ovih lokalnih. Za zlocine nad Kurdima i Siijama cuo, razmjer zlocina nad njima mi je bio nepoznat. Hvala ti sto si me upoznao sa njihovim Mladicem i genocidasem Al Medzidom.

Sadam je bio tiranin, kojem je Irak bio na prvom mjestu, zato je i ugusio svaki pokusaj pobune bilo koga u Iraku, a ovi nije da se nisu bunili protiv rezima, niti pokusavali destabilizovati zemlju. Neko se bo s rogatim, a civili su platili cijenu toga. Kurdi i Siije u svojoj irackoj proslosti iako su golemo stradali , to su debelo naplatili sada. Znali se broj onih koji su ravansizmom pobili u zadnjem ratu i koliku su platili cijenu njima suprostavljeni Iracani ? Hoceli njima siijski rezim u Iraku podici spomenik?

Posto pricamo o Iraku i rezimu koji je skoncao kako jeste, de progovori o onome sto je zapadnjacka propaganda govorila o njegovom rezimu maskimizirajuci podatke o razmjeru njegovih zlocina i lazirala poput onoga izvjesca o oruzju za masovno unistenje, samo da bi intervenisala i srusila njegov rezim? Gdje je oruzje? Koliki je razmjer zla koji je nastao u Iraku od dolaska Amerikanaca? Koliko su oni sveukupno ljudi pobili sa svojim slugama u Iraku? Koliko svakodnevno sada gine ljudi u Iraku? Nije tacno da im je sudio Hag, vec su im sudili pobjednici rata kojeg je Amerika izvojevala i pobjedila sa svojim saveznicima u Iraku tj. s Kurdima i Siijama.

Na kraju zasto je Amnesty International o tom, kao i o nekim drugim sudjenjima unutar Iraka govorio kao nefer sudjenjima prema istima? Sto li?
Last edited by kiligonzales on 26/07/2018 01:04, edited 1 time in total.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#81 Re: Izraelsko okruzenje

Post by kiligonzales »

Kikibombona wrote:
kiligonzales wrote:Kiki samo seres u nedogled. Da se takvi ko ti pitaju svijet bi bio globalni Anarhistan, bolje ti je suti. Ti bi vec uredjena drustva koliko toliko demontirao radi tamo nekih malih naroda koji nisu bili nacionalno osvjesteni pa posljedice toga trpe i danas poput Kurda recimo.
A ko ce odrediti ko zasluzuje drzavu?
Mozda ti?

Evo, Turci ne daju Kurdima drzavu, Pakistanci ne daju Beludzima, Rusi ne daju Cecenima, Izraelci ne daju Palestincima?

I sta im mozes? Izrael ima par desetina atomskih bombi i da im dodje do guse pobit ce sve oko sebe. Sta bi ti onda savjetovao Palestincima, da odustanu i presele u Jordan, Siriju i Irak?

Cionisti nikad nece dati ni pedalj Jeruzalema i sta cemo onda? Al-Aksa ce ostati u jevrejskom drzavi ili?

A jesu, bas su uredjene zemlje, Irak, Sirija, Pakistan... ljepota :lol: :lol: :lol: :lol:
Postoji medjunarodno pravo, a u njemu se tek tako ne mogu raspasti 4 zemlje, da bi se necija stvorila, ako je i moglo to se desavalo nakon ratova koji su mjenjali tok cijele civilizacije kao oba svijetska rata. Tesko kasnije.

Izrael je pristao na rjesenje o dvije drzave, kojeg su Arapi odbili, da bi ti isti Arapi poslje tu Palestinu sami okupirali u prvom arapsko-izraelskom ratu. Palestina je bila dijelom Transjordanije.

Svijet se mjenja, okolnosti takodjer, sta buducnost nosi ne znamo. Izrael u buducnosti mozda bude imao problem sa samim sobom i vlastitim rezimom. Tako da im Arapi nece biti problemom. Vec svakako od Palestinaca na svome prostoru prave zatocenike.

Sirija i Irak su bile uredjene zemlje, danas su vracene na fabricke postavke.



User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#82 Re: Izraelsko okruzenje

Post by Kikibombona »

kiligonzales wrote:Mi nismo u Iraku, mi smo ovdje i cetnicke metode smo osjetili na svojoj kozi. Kod nas se gotovo imenom i prezimenom znaju sve zrtve ovoga rata. Da ne govorimo o genocidu u Srebrenici. Ne znam postoji li dokumentovaniji rat u savremenoj historiji. I ovdje se govorilo o 200-300 hiljada ubijenih u BiH nakon rata, pa se taj broj spustio na 100 hiljada kada se krenuo razmjer zlocina dokumentovati od grada do grada, opstine do opstine. Na kraju nismo sudili jedni drugima, vec su nam sudili drugi. U Iraku to nije bilo tako.

Iskreno nije me mnog zanimao Irak. Niti me mnogo zanimaju iracki genocidasi pored ovih lokalnih. Za zlocine nad Kurdima i Siijama cuo, razmjer zlocina nad njima mi je bio nepoznat. Hvala ti sto si me upoznao sa njihovim Mladicem i genocidasem Al Medzidom.

Sadam je bio tiranin, kojem je Irak bio na prvom mjestu, zato je i ugusio svaki pokusaj pobune bilo koga u Iraku, a ovi nije da se nisu bunili protiv rezima, niti pokusavali destabilizovati zemlju. Neko se bo s rogatim, a civili su platili cijenu toga. Kurdi i Siije u svojoj irackoj proslosti iako su golemo stradali , to su debelo naplatili sada. Znali se broj onih koji su ravansizmom pobili u zadnjem ratu i koliku su platili cijenu njima suprostavljeni Iracani ? Hoceli njima siijski rezim u Iraku podici spomenik?

Posto pricamo o Iraku i rezimu koji je skoncao kako jeste, de progovori o onome sto je zapadnjacka propaganda govorila o njegovom rezimu maskimizirajuci podatke o razmjeru njegovih zlocina i lazirala poput onoga izvjesca o oruzju za masovno unistenje, samo da bi intervenisala i srusila njegov rezim? Gdje je oruzje? Koliki je razmjer zla koji je nastao u Iraku od dolaska Amerikanaca? Koliko su oni sveukupno ljudi pobili sa svojim slugama u Iraku? Koliko svakodnevno sada gine ljudi u Iraku? Nije tacno da im je sudio Hag, vec su im sudili pobjednici rata kojeg je Amerika izvojevala i pobjedila sa svojim saveznicima u Iraku tj. s Kurdima i Siijama.

Na kraju zasto je Amnesty International o tom, kao i o nekim drugim sudjenjima unutar Iraka govorio kao nefer sudjenjima prema istima? Sto li?
Nemoj onda braniti Sadama Huseina bez da provjeris.

Imas i tamo sve dokumentovano. Kazem ti, zlocini su se desavali kada i ovdje, u istom vremenskom periodu. Ukucaj 'anfal genocide', procitaj poneki tekst i pogledaj slike. Hiljade mrtvih, naslaganih na gomile, stotine masovnih grobnica itd. Masovan progon, etnicko ciscenje. Mezarja sa hiljadama ukupanih. I danas se ukopavaju, isto kao u Srebrenici. I to tamo su ljudi jarane. Cak su muslimani, ako je vazno za pricu. Naravno da je nama bliza Srebrenica i patnja nasih ljudi, ali ne treba biti imun na patnju drugih.

Sadam Husein je bio za sebe i za svoju zlocinacku kliku. Klasicni diktator. To je kao da kazes da je Staljin bio za Rusiju, Hodza za Albaniju ili Causeksku za Rumuniju. To su zlikovci koje je zanimala vlast i moc.

Sto se tice sudjenja i svega, toliko je dokaza, da o tome nije potrebno polemisati. Taman da nijedan sud nije proglasio, taman da nijedna institucija nije priznala, sve ce ti reci mezarja sa hiljadama zrtava, stotine masovnih grobnica i gomile uslikanih leseva. Imas isto tako gomile izjava rezima, brutalno etnicko ciscenje. Imas u slucaju Fejli Kurda otvoren poziv na genocid i unistenje itd.

Region bliskog istoka je kontaminiran nevjerovatnom mrznjom i zlom. Nije Izrael izolovan slucaj. Vjerovao ili ne, cak nisu najgori u drustvu. Neki su gori od njih ili su im rame uz rame.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#83 Re: Izraelsko okruzenje

Post by kiligonzales »

Kikibombona wrote:
Nemoj onda braniti Sadama Huseina bez da provjeris.

Imas i tamo sve dokumentovano. Kazem ti, zlocini su se desavali kada i ovdje, u istom vremenskom periodu. Ukucaj 'anfal genocide', procitaj poneki tekst i pogledaj slike. Hiljade mrtvih, naslaganih na gomile, stotine masovnih grobnica itd. Masovan progon, etnicko ciscenje. Mezarja sa hiljadama ukupanih. I danas se ukopavaju, isto kao u Srebrenici. I to tamo su ljudi jarane. Cak su muslimani, ako je vazno za pricu. Naravno da je nama bliza Srebrenica i patnja nasih ljudi, ali ne treba biti imun na patnju drugih.

Sadam Husein je bio za sebe i za svoju zlocinacku kliku. Klasicni diktator. To je kao da kazes da je Staljin bio za Rusiju, Hodza za Albaniju ili Causeksku za Rumuniju. To su zlikovci koje je zanimala vlast i moc.

Sto se tice sudjenja i svega, toliko je dokaza, da o tome nije potrebno polemisati. Taman da nijedan sud nije proglasio, taman da nijedna institucija nije priznala, sve ce ti reci mezarja sa hiljadama zrtava, stotine masovnih grobnica i gomile uslikanih leseva. Imas isto tako gomile izjava rezima, brutalno etnicko ciscenje. Imas u slucaju Fejli Kurda otvoren poziv na genocid i unistenje itd.

Region bliskog istoka je kontaminiran nevjerovatnom mrznjom i zlom. Nije Izrael izolovan slucaj. Vjerovao ili ne, cak nisu najgori u drustvu. Neki su gori od njih ili su im rame uz rame.
Ima se razloga braniti i Sadama nije sve vezano za njega katastrofa. Ko sto rece onaj nadaleko poznati rusitelj njegove statute u Bagdad u, sada bih ga lijevao jer im se stanje u zemlji cini gorim nego tada.

Ne rekoh da isti nije bio tiranin. Ne polemisem o tome sta se tamo desilo, vec o razmjeri istog. Protiv Sadamovog rezima htio priznati ili ne se vodio strasan propagandni rat koji je i bio uzrokom svrgavanja pomenutog rezima.

O ovome govorim...
https://www.youtube.com/watch?v=lbWlig4nUvQ

Nista mi ne rece o razlozima Kurda i Siija i njihovoj politici pobuna protiv Iraka za vrijeme Sadama zbog koga su to i kako radili i poslje njega i njihove uloge u svrgavanju rezima i revansizmu nakon pada istog i onih tovar pitanja koje postavih u prethodnom postu. Ti narodi su rijeseni da pate kada su im vlastiti narodi vazniji od naroda kojim im ne pripadaju i tudjih zivota.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#84 Re: Izraelsko okruzenje

Post by Chmoljo »

Banned user for reason “vrijeđanje”
» seln

7 dana
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18326
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#85 Re: Izraelsko okruzenje

Post by GandalfSivi »

Chmoljo wrote:Banned user for reason “vrijeđanje”
» seln

7 dana
Kad vidim da si ti zadnji postirao, odem na taj topic, samo ono da kao u Hunger games vidim cije ime i slika svijetli na nebu :)

Oprosti mi, sunce, plaza, piva i to :)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#86 Re: Izraelsko okruzenje

Post by Chmoljo »

nisi jedini :lol:

i ja to radim kad druge kolege pišu. :mrgreen:

Mahala is strong in you. :lol:
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#87 Re: Izraelsko okruzenje

Post by Haman2 »

Diktator ma kakav bio ne treba da se rusi intervencijama velikih zemalja kao sto je to bilo u Iraku, Libiji i sad u Siriju. Ima ona narodna " narod imaoa onakvu vlast kakvu zasluzuje". Dakle, narodi pomenutih zemlja nisu bili zasluzili bolju vlast od one koju su imali. Ta vlst je najbolje funkcionirala kod njih.

Diktatorsku vlast teba da mijenja nard. To je dug ali najbolji put, jer se demokracija ne uci za jedan dan. Demokratko ponasnje mora imati tradiciju. Zapad vec desetljecima instalira vladare u islamskim zemljama a posebno medju Arapima. Dok diktator radi za njih sve je OK. Cim prestane odmah ga mijenjaju.Avganistan, Irak, Libija, Sirija, Somalija, Egipak itd.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#88 Re: Izraelsko okruzenje

Post by Krokodajl »

Ja uđem na Chmoljin profil da provjerim njegove zadnje postove, samo tražim crven font da jasin proučim :D :D
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#89 Re: Izraelsko okruzenje

Post by Humljanin »

kiligonzales wrote:
Kikibombona wrote: Ako Kurdi nemaju pravo na drzavu - nemaju ni Palestinci. Kraj. Zasto bi Arapi mogli imati 50 drzava a Kurdi nijednu?
Normalno da Kurdi nemaju prava na svoju drzavu, kad se nisu snasli onda kad je trebalo tj. kad su sve te zemlje nastale, sada je suludo 4 drzave razvaljivati da bi se dobila njihova jedna i ovo sada pokusavanje stvaranja novih granica na BI donosi samo vise krvi, ali zna se kome to odgovara i zbog cega. Palestinci za razliku od njih imaju duzu historiju borbe za vlastitu drzavu.
Po ovoj boldanoj logici onda ni Bošnjaci nemaju pravo na svoju državu. A ni Kosovari... A sigurno ima još bezbroj takvih primjera u svijetu..
Jednostavno - tko im je kriv, nisu se snašli kada je trebalo... Smiješna logika :-)
Uostalom, Kurdi imaju jako dugu povijest borbe za svoju državu, dužu nego neki koji su dobili države.
kiligonzales wrote: ...Iako je obnovljen silom [Izrael], na tome prostoru su Izraelci u svojoj dalekoj historiji bili narodom koji se borio za svoje postojanje stotinama godina [više hiljadama nego stotinama]. Ubijali su ih sto Perzijanci, sto Rimljani, da bi predahnuli sa Arapima. Opet dobili po nosu sa Krizarima, pa opet zivjeli sa Osmanlijama, pa tako do prvog i drugog svijetskog rata koji su promjenili tadasnju historiju svijeta.
Ovdje ne mogu ne primijetiti kako je po tvome tumačenju Izraelci uvijek "predahnjivali i živjeli" kada su ih Arapi ili Osmanlije (zato jer su muslimani?) osvajali. A patili su isključivo kada su ih ostali napadali... :-)
kiligonzales wrote: Izrael ima jednu veliku boljku, jaki su, ali sva snaga im se krije u snazi cionistickog rezima koji je beskompromisan i dok tu drzavu budu vodili ljudi poput Natanjahua koji je vojnik i neko je ko je predeverao porodicne tragedije poput gubitka brata u ratu, do tad ce i uspijevati da budu ovo sto jesu. Toliko su beskompromisni da svoj narod koji se zalaze za bolji odnos prema Palestincima ponekad jednako tretiraju kao pomenute. Pored toga isti su veliki sovinisti i rasisti, diskriminatori i to je nesto sto u buducnosti moze iznutra donjeti dosta nemira.
Koliko znam, svaki Izraelac mora odslužiti vojni rok (i to kakav!). Bez toga ja mislim ne mogu dobiti državljanstvo i ostala građanska prava. Tako da nema šanse da dođe netko tko uopće nije bio vojnik..


Hajd sad malo on topic: Mene zanima kakva je povijest mržnje između Arapa i Židova? Ne pije mi vode priča kako su eto "donedavno živjeli u berićetu dok se nije osnovala država Izrael"... :-) Pa zašto su onda kroz vijekove iseljavali i naselili čitavu planetu a najmanje ih ostalo u "pradomovini"??
I zanimljiv mi je jedan "detaljčić" :stidljiva: zašto su Arapi napravili Al Aksu na najsvetijem mjestu za Židove? Pogotovo jer je poznato da taj sveti hram ima posebno mjesto u židovskim vjerovanjima i za budućnost a ne samo za prošlost? Kako je i zašto to urađeno ako su Arapi (muslimani) prije moderne židovske države uvažavali Židove? :gunjastajl:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#90 Re: Izraelsko okruzenje

Post by славянин »

Humljanin wrote:
kiligonzales wrote:
Kikibombona wrote: Ako Kurdi nemaju pravo na drzavu - nemaju ni Palestinci. Kraj. Zasto bi Arapi mogli imati 50 drzava a Kurdi nijednu?
Normalno da Kurdi nemaju prava na svoju drzavu, kad se nisu snasli onda kad je trebalo tj. kad su sve te zemlje nastale, sada je suludo 4 drzave razvaljivati da bi se dobila njihova jedna i ovo sada pokusavanje stvaranja novih granica na BI donosi samo vise krvi, ali zna se kome to odgovara i zbog cega. Palestinci za razliku od njih imaju duzu historiju borbe za vlastitu drzavu.
Po ovoj boldanoj logici onda ni Bošnjaci nemaju pravo na svoju državu. A ni Kosovari... A sigurno ima još bezbroj takvih primjera u svijetu..
Jednostavno - tko im je kriv, nisu se snašli kada je trebalo... Smiješna logika :-)
Uostalom, Kurdi imaju jako dugu povijest borbe za svoju državu, dužu nego neki koji su dobili države.
kiligonzales wrote: ...Iako je obnovljen silom [Izrael], na tome prostoru su Izraelci u svojoj dalekoj historiji bili narodom koji se borio za svoje postojanje stotinama godina [više hiljadama nego stotinama]. Ubijali su ih sto Perzijanci, sto Rimljani, da bi predahnuli sa Arapima. Opet dobili po nosu sa Krizarima, pa opet zivjeli sa Osmanlijama, pa tako do prvog i drugog svijetskog rata koji su promjenili tadasnju historiju svijeta.
Ovdje ne mogu ne primijetiti kako je po tvome tumačenju Izraelci uvijek "predahnjivali i živjeli" kada su ih Arapi ili Osmanlije (zato jer su muslimani?) osvajali. A patili su isključivo kada su ih ostali napadali... :-)
kiligonzales wrote: Izrael ima jednu veliku boljku, jaki su, ali sva snaga im se krije u snazi cionistickog rezima koji je beskompromisan i dok tu drzavu budu vodili ljudi poput Natanjahua koji je vojnik i neko je ko je predeverao porodicne tragedije poput gubitka brata u ratu, do tad ce i uspijevati da budu ovo sto jesu. Toliko su beskompromisni da svoj narod koji se zalaze za bolji odnos prema Palestincima ponekad jednako tretiraju kao pomenute. Pored toga isti su veliki sovinisti i rasisti, diskriminatori i to je nesto sto u buducnosti moze iznutra donjeti dosta nemira.
Koliko znam, svaki Izraelac mora odslužiti vojni rok (i to kakav!). Bez toga ja mislim ne mogu dobiti državljanstvo i ostala građanska prava. Tako da nema šanse da dođe netko tko uopće nije bio vojnik..


Hajd sad malo on topic: Mene zanima kakva je povijest mržnje između Arapa i Židova? Ne pije mi vode priča kako su eto "donedavno živjeli u berićetu dok se nije osnovala država Izrael"... :-) Pa zašto su onda kroz vijekove iseljavali i naselili čitavu planetu a najmanje ih ostalo u "pradomovini"??
I zanimljiv mi je jedan "detaljčić" :stidljiva: zašto su Arapi napravili Al Aksu na najsvetijem mjestu za Židove? Pogotovo jer je poznato da taj sveti hram ima posebno mjesto u židovskim vjerovanjima i za budućnost a ne samo za prošlost? Kako je i zašto to urađeno ako su Arapi (muslimani) prije moderne židovske države uvažavali Židove? :gunjastajl:
Vjerovatno jer su predpostavljali da ce islam kao religija ovladati svijetom at some point ..
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#91 Re: Izraelsko okruzenje

Post by Humljanin »

славянин wrote:
Humljanin wrote: I zanimljiv mi je jedan "detaljčić" :stidljiva: zašto su Arapi napravili Al Aksu na najsvetijem mjestu za Židove? Pogotovo jer je poznato da taj sveti hram ima posebno mjesto u židovskim vjerovanjima i za budućnost a ne samo za prošlost? Kako je i zašto to urađeno ako su Arapi (muslimani) prije moderne židovske države uvažavali Židove? :gunjastajl:
Vjerovatno jer su predpostavljali da ce islam kao religija ovladati svijetom at some point ..
Miroljubivo i tolerantno skroz :roll:
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#92 Re: Izraelsko okruzenje

Post by kiligonzales »

Humljanin wrote:
kiligonzales wrote:
Kikibombona wrote: Ako Kurdi nemaju pravo na drzavu - nemaju ni Palestinci. Kraj. Zasto bi Arapi mogli imati 50 drzava a Kurdi nijednu?
Normalno da Kurdi nemaju prava na svoju drzavu, kad se nisu snasli onda kad je trebalo tj. kad su sve te zemlje nastale, sada je suludo 4 drzave razvaljivati da bi se dobila njihova jedna i ovo sada pokusavanje stvaranja novih granica na BI donosi samo vise krvi, ali zna se kome to odgovara i zbog cega. Palestinci za razliku od njih imaju duzu historiju borbe za vlastitu drzavu.
Po ovoj boldanoj logici onda ni Bošnjaci nemaju pravo na svoju državu. A ni Kosovari... A sigurno ima još bezbroj takvih primjera u svijetu..
Jednostavno - tko im je kriv, nisu se snašli kada je trebalo... Smiješna logika :-)
Uostalom, Kurdi imaju jako dugu povijest borbe za svoju državu, dužu nego neki koji su dobili države.
kiligonzales wrote: ...Iako je obnovljen silom [Izrael], na tome prostoru su Izraelci u svojoj dalekoj historiji bili narodom koji se borio za svoje postojanje stotinama godina [više hiljadama nego stotinama]. Ubijali su ih sto Perzijanci, sto Rimljani, da bi predahnuli sa Arapima. Opet dobili po nosu sa Krizarima, pa opet zivjeli sa Osmanlijama, pa tako do prvog i drugog svijetskog rata koji su promjenili tadasnju historiju svijeta.
Ovdje ne mogu ne primijetiti kako je po tvome tumačenju Izraelci uvijek "predahnjivali i živjeli" kada su ih Arapi ili Osmanlije (zato jer su muslimani?) osvajali. A patili su isključivo kada su ih ostali napadali... :-)
kiligonzales wrote: Izrael ima jednu veliku boljku, jaki su, ali sva snaga im se krije u snazi cionistickog rezima koji je beskompromisan i dok tu drzavu budu vodili ljudi poput Natanjahua koji je vojnik i neko je ko je predeverao porodicne tragedije poput gubitka brata u ratu, do tad ce i uspijevati da budu ovo sto jesu. Toliko su beskompromisni da svoj narod koji se zalaze za bolji odnos prema Palestincima ponekad jednako tretiraju kao pomenute. Pored toga isti su veliki sovinisti i rasisti, diskriminatori i to je nesto sto u buducnosti moze iznutra donjeti dosta nemira.
Koliko znam, svaki Izraelac mora odslužiti vojni rok (i to kakav!). Bez toga ja mislim ne mogu dobiti državljanstvo i ostala građanska prava. Tako da nema šanse da dođe netko tko uopće nije bio vojnik..


Hajd sad malo on topic: Mene zanima kakva je povijest mržnje između Arapa i Židova? Ne pije mi vode priča kako su eto "donedavno živjeli u berićetu dok se nije osnovala država Izrael"... :-) Pa zašto su onda kroz vijekove iseljavali i naselili čitavu planetu a najmanje ih ostalo u "pradomovini"??
I zanimljiv mi je jedan "detaljčić" :stidljiva: zašto su Arapi napravili Al Aksu na najsvetijem mjestu za Židove? Pogotovo jer je poznato da taj sveti hram ima posebno mjesto u židovskim vjerovanjima i za budućnost a ne samo za prošlost? Kako je i zašto to urađeno ako su Arapi (muslimani) prije moderne židovske države uvažavali Židove? :gunjastajl:
Bosnjaci su drzavu dobili zahvaljujuci jugoslovenskom ustavu, ne prema onome sto je bilo prije Jugoslavije jer je BiH bila republikom unutar jugoslovenske federacije.

Pricaj mi malo o toj borbi? Ajde navedi mi razloge sto isti nikada nisu dobili svoju drzavu?

Normalno da su Jevreji u proslosti itekako odahnuli sa vladavinom muslimana, tj. Arapa i Osmanlija i to samo neobjektivni kriticari historije nece tvrditi. Svakako im je bio bolji polozaj nego sto je bio u krscanskoj Evropi.

Sta kazu sami oni?
Kao što je već rečeno, uporište različitih tele-oloških interpretacija položaja Jevreja u Osman-skom carstvu sasvim je realno i poseduje puno dostojanstvo istorijske istine: taj položaj je uistinu bio specifičan. Štaviše, a to je i njegova ključna karakteristika, on je, bez obzira na sve promene i neujednačenosti u vremenu i u prostoru, ukupno uzevši, pod Osmanlijama bio povoljniji nego u srednjovekovnoj, a delom i novovekovnoj Evro-pi, kao i u nekim drugim krajevima islamskog sveta.
http://elmundosefarad.wikidot.com/jevre ... oj-ekumeni
http://www.bet-israel.com/povijest/krat ... og-naroda/

Volio bih da nadjem jedan stari njihov kalendar sa svim egzodusima koji su u proslosti dozivjeli, pa da steknes percepciju odnosa izmedju uopste muslimana i jevreja kroz historiju. Pitaj sarajevske Jevreje sta misle o islamskoj Spaniji odakle su stigli u BiH, pa onda i o Osmanlijama. Nije daleko stari hram, muzej jevreja, cijena ulaza ti je 3 marke, pa pitaj sta god zelis.

Poenta je u tome sto licne tragedije odlucuju i put toga vojnika, Natanjaju je imao istu u svojoj porodici. Sigurno u samom Izraelu postoji baza onih kojima se ne svidja ono sto pomenuti rezim radi Palestincima i ko god prati bilo koju od stranica podrske Palestincima, moze vidjeti te mini sukobe Jevreja medjusobno koji se suprostavljaju jednoj takvoj politici sopstvenim protestima.

Od price o progonu iz Egipta, do price o Davidu i Golijatu (Filistinac), pa price o nastanku Izraela i njegovih 12 plemena do Nabukodonosora koji ih je pokorio i ko robove poveo u Perziju, do price o Esteri i Ahasveru tj. Purimu, pa povratka na prostore nekadasnjeg Izraela, pa grcke okupacije, Hasmonejaca i njihove pobune, pa potom i rimske okupacije i jevrejske pobune protiv njih, kada im isti ruse hram i protjerivaju, zabranjuju ulazak u Jerusalim, pa do pojave krsanstva nakon koje su jos vise patili jer su okarakterisani kao heretici i proganjani cesce nego do tada, do pojave Islama, odnosu Arapa i Jevreja i porastu broja njihove populacije, te sirenju njihovih hramova od Irana do Maroka, pa do Islamske Spanije, kasnije s padom iste po ostatku Evrope, pa u BiH, do dolaska u Istanbul, pa potom do danasnjih dana mozes citati na stranici "makabijada".

Postavljas glupa pitanja jer Jerusalem je grad koji je mnogo puta razaran, a jevreji iz njega protjerivani. Barem mi nije poznato to da su ih muslimani iz istog protjerivali sve do sloma Osmanskog carstva i onoga sto je uslijedilo arapsko-izraelskim sukobom.
halo_ba
Posts: 1582
Joined: 05/10/2005 21:06

#93 Re: Izraelsko okruzenje

Post by halo_ba »

Humljanin wrote:
славянин wrote:
Humljanin wrote: I zanimljiv mi je jedan "detaljčić" :stidljiva: zašto su Arapi napravili Al Aksu na najsvetijem mjestu za Židove? Pogotovo jer je poznato da taj sveti hram ima posebno mjesto u židovskim vjerovanjima i za budućnost a ne samo za prošlost? Kako je i zašto to urađeno ako su Arapi (muslimani) prije moderne židovske države uvažavali Židove? :gunjastajl:
Vjerovatno jer su predpostavljali da ce islam kao religija ovladati svijetom at some point ..
Miroljubivo i tolerantno skroz :roll:
Boga ti, jel ovo potomci krstasa diskutiraju o toleranciji islama?
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#94 Re: Izraelsko okruzenje

Post by Humljanin »

kiligonzales wrote: Postavljas glupa pitanja jer Jerusalem je grad koji je mnogo puta razaran, a jevreji iz njega protjerivani. Barem mi nije poznato to da su ih muslimani iz istog protjerivali sve do sloma Osmanskog carstva i onoga sto je uslijedilo arapsko-izraelskim sukobom.
halo_ba wrote: Boga ti, jel ovo potomci krstasa diskutiraju o toleranciji islama?
Dobro, oprostite što pitam. Tolerancija pršti iz vas.
halo_ba
Posts: 1582
Joined: 05/10/2005 21:06

#95 Re: Izraelsko okruzenje

Post by halo_ba »

Humljanin wrote:
kiligonzales wrote: Postavljas glupa pitanja jer Jerusalem je grad koji je mnogo puta razaran, a jevreji iz njega protjerivani. Barem mi nije poznato to da su ih muslimani iz istog protjerivali sve do sloma Osmanskog carstva i onoga sto je uslijedilo arapsko-izraelskim sukobom.
halo_ba wrote: Boga ti, jel ovo potomci krstasa diskutiraju o toleranciji islama?
Dobro, oprostite što pitam. Tolerancija pršti iz vas.
Ne moze se biti tolerantno sa malicioznim, nacionalistickim provincijalcima, koji traze zrtvenog jarca za vlastitu jadnu egzistenciju.
Nije muslimansko maslo za ramazana, to je sigurno....
ali nakon onoga sto su krscani radili Jevrejima, a pogotovo nakon onoga sto su srbi i hrvati radili Jevrejima u WW2, ti i slamljanin bi se stvarno trebali pokriti usima.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#96 Re: Izraelsko okruzenje

Post by Humljanin »

halo_ba wrote:
Humljanin wrote:
kiligonzales wrote: Postavljas glupa pitanja jer Jerusalem je grad koji je mnogo puta razaran, a jevreji iz njega protjerivani. Barem mi nije poznato to da su ih muslimani iz istog protjerivali sve do sloma Osmanskog carstva i onoga sto je uslijedilo arapsko-izraelskim sukobom.
halo_ba wrote: Boga ti, jel ovo potomci krstasa diskutiraju o toleranciji islama?
Dobro, oprostite što pitam. Tolerancija pršti iz vas.
Ne moze se biti tolerantno sa malicioznim, nacionalistickim provincijalcima, koji traze zrtvenog jarca za vlastitu jadnu egzistenciju.
Nije muslimansko maslo za ramazana, to je sigurno....
ali nakon onoga sto su krscani radili Jevrejima, a pogotovo nakon onoga sto su srbi i hrvati radili Jevrejima u WW2, ti i slamljanin bi se stvarno trebali pokriti usima.
Opet frca fašizam iz tvojih riječi... Ali nema veze, nema moderatora :thumbup:
Ti bi ovdje meni i nekim drugim kolegama s kojima se ne slažeš u nečemu, prišivao zločine holokausta? Svaka ti čast! Iako je od tebe, previše je.

Nastavite vi ovdje lijepo raspravljati u duhu tolerancije kao i dosad.
Vozdra
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#97 Re: Izraelsko okruzenje

Post by kiligonzales »

Humljanin wrote:
kiligonzales wrote: Postavljas glupa pitanja jer Jerusalem je grad koji je mnogo puta razaran, a jevreji iz njega protjerivani. Barem mi nije poznato to da su ih muslimani iz istog protjerivali sve do sloma Osmanskog carstva i onoga sto je uslijedilo arapsko-izraelskim sukobom.
halo_ba wrote: Boga ti, jel ovo potomci krstasa diskutiraju o toleranciji islama?
Dobro, oprostite što pitam. Tolerancija pršti iz vas.
Nemoj se ljutiti sto ja to tako, ali pitanje je doista bilo glupo, kako su im muslimani sagradili dzamiju na gori gdje im je bio hram. Da te pitam koliki je hram bio, na kojem dijelu se gore nalazio, koji su ostaci toga hrama i tako dalje, samo bi bacio pretpostavke. Polozaj zajednice se ne ogleda u stanju jednog hrama, vec u stanju pomenute zajednice. Njihov polozaj je svakako bio bolji nego u srednjovjekovnoj Evropi. Primjer su ti spanski Jevreji koji su po padu islamske Spanije iz iste spas nasli u Sarajevu i tu sada imaju zajednicu staru 5 vijekova. Nisu ludi da odu tamo gdje ih je crkva proganjala zbog hereze.
Last edited by kiligonzales on 10/08/2018 11:48, edited 1 time in total.
halo_ba
Posts: 1582
Joined: 05/10/2005 21:06

#98 Re: Izraelsko okruzenje

Post by halo_ba »

Humljanin wrote:
halo_ba wrote:
Humljanin wrote:

Dobro, oprostite što pitam. Tolerancija pršti iz vas.
Ne moze se biti tolerantno sa malicioznim, nacionalistickim provincijalcima, koji traze zrtvenog jarca za vlastitu jadnu egzistenciju.
Nije muslimansko maslo za ramazana, to je sigurno....
ali nakon onoga sto su krscani radili Jevrejima, a pogotovo nakon onoga sto su srbi i hrvati radili Jevrejima u WW2, ti i slamljanin bi se stvarno trebali pokriti usima.
Opet frca fašizam iz tvojih riječi... Ali nema veze, nema moderatora :thumbup:
Ti bi ovdje meni i nekim drugim kolegama s kojima se ne slažeš u nečemu, prišivao zločine holokausta? Svaka ti čast! Iako je od tebe, previše je.

Nastavite vi ovdje lijepo raspravljati u duhu tolerancije kao i dosad.
Vozdra
Sta je, prizivas ban za forumase koji ti udaraju kontru? :lol: Ne da maaaka...
Taj fasizam koji pripisujes meni, upravo ti (und jaranen) sirite na svakoj temi koju ste kontaminirali prisustvom.
Ako zelis, rado cu te citirati.
A ti meni i nekim drugim forumasima pripisujes netoleranciju, samo zato sto smo muslimani. I ne samo to: pripisujes nam lijenost, nesposobnost, manjak inteligencije, podlost (ima dosta tvojih postova na drugim temama).
Ali, nemoj klonuti duhom, kukaj dalje, mozda naidje neki prohrvatski orijentirani moderator...
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#99 Re: Izraelsko okruzenje

Post by Humljanin »

halo_ba wrote:
Sta je, prizivas ban za forumase koji ti udaraju kontru? :lol: Ne da maaaka...
Taj fasizam koji pripisujes meni, upravo ti (und jaranen) sirite na svakoj temi koju ste kontaminirali prisustvom.
Ako zelis, rado cu te citirati.
A ti meni i nekim drugim forumasima pripisujes netoleranciju, samo zato sto smo muslimani. I ne samo to: pripisujes nam lijenost, nesposobnost, manjak inteligencije, podlost (ima dosta tvojih postova na drugim temama).
Ali, nemoj klonuti duhom, kukaj dalje, mozda naidje neki prohrvatski orijentirani moderator...
Vidiš koliko si pokvaren. Otvoreno izmišljaš i lažeš. Ja te molim da slobodno nalijepiš ovdje sve moje sporne komentare u kojima sam ja tako vrijeđao neke samo zato što su muslimani. Naravno da to nećeš naći. Možeš naći gdje se ja da nekim raspravljam, ali nećeš naći gdje ja nekoga vrijeđam i ponižavam.
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#100 Re: Izraelsko okruzenje

Post by Kaligrafija »

Humljanin wrote: I zanimljiv mi je jedan "detaljčić" :stidljiva: zašto su Arapi napravili Al Aksu na najsvetijem mjestu za Židove? Pogotovo jer je poznato da taj sveti hram ima posebno mjesto u židovskim vjerovanjima i za budućnost a ne samo za prošlost? Kako je i zašto to urađeno ako su Arapi (muslimani) prije moderne židovske države uvažavali Židove? :gunjastajl:
A jbg, jedino im tu dali gradjevinsku dozvolu!
Post Reply