Izraelsko-arapski ratovi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#76 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by LBVIEW »

llull wrote:
LBVIEW wrote:
invincible1921 wrote:Al zaista kad se gleda historija i pocetak svega gotovo zvuci nevjerovatno da je na prostoru palestine gdje je zivjelo 9/10 arapa i samo 1/10 jeverja plus na okruzenje od koliko valjda milijardu arapa, da je izrael dosaoo u situaciju u kojoj se dns nalazi a to je da je dominatanat u svkoam pogledu
To je ujedno i pokazatelj prirode tog projekta, kad na teritoriju gdje zivi 90 procenata jednih, napravis drzavu za 10 procenata drugih. :oops: I sad se svi, k'o biva cude sto tu nema mira, i sto ga nikad nece ni biti.
Istorijski gledano jevreji su tu zivjeli, imali cak dva kraljevstva Judeju i Samariju, bas na podrucju Palestine. Sada nekima se nece svidjeti to sve ali jednostavno oni imaju istorijske zaostavstine tu, cak prije bilo kakve arapske drzavnosti ... Prognani su sa te teritorije i cekali momenat da se vrati.
Sad se moze govoriti o prici sile i cije ovce njegova livada ali ne mozemo zanemariti da su oni bili tu i zivjeli tu.
Super, onda da tu pricu o cije je sta, sve se pozivajuci na cije je sta bilo prije 2000 godina, primjenimo i na druge, sta kazez? :D Nisu tu bili 2000 godina, odnosno jesu u debeloj manjini, i onda hoce drzavu na zemlji drugih? :-) No, znajuci o kome se radi cudjenju mjesta nema - i tvoji se pozivaju na 1389-u. :D
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#77 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by llull »

LBVIEW wrote:
Super, onda da tu pricu o cije je sta, sve se pozivajuci na cije je sta bilo prije 2000 godina, primjenimo i na druge, sta kazez? :D Nisu tu bili 2000 godina, odnosno jesu u debeloj manjini, i onda hoce drzavu na zemlji drugih? :-) No, znajuci o kome se radi cudjenju mjesta nema - i tvoji se pozivaju na 1389-u. :D
Ne pozivam se na to, zasto bih samo sam spomenuo cinjenicu. Nema potrebe trolovati na ovoj temi sa balkanom, BIH i Srbijom.
Za neku normalnu diskusiju o ovoj temi bi trebao mozda malo da informises o arapskom poluotoku.
Lijepo sam rekao, sila boga ne moli i to je tako u savremenom drustvu.

Ti kao bosnjak ( pretpostavljam da si bosnjak ) bi mozda mogao primjetiti odredjene paralele izmedju Izraela i BiH. Posebno u prvom arapsko izraelskom ratu ( izuzecemo vjerski faktor ), nastanak mlade drzave, borba protiv susjednih drzava koje zele da sprijece stvaranje drzave, iako brojniji sa manjkom naoruzanja, naknadno naoruzavanje i preuzimanje inicijative i konacno dobijanje drzave sa medjunarodno priznatim granicama koje ma koliko smetale istim susjedima su tako prihvacene.

No necemo vise o tome, ja se drzim istorije i onoga cega znam... Lijep pozdrav
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#78 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by LBVIEW »

Jah, ne pozivas se, a ovo sam vjerovatno ja rekao:
Istorijski gledano jevreji su tu zivjeli, imali cak dva kraljevstva Judeju i Samariju, bas na podrucju Palestine. Sada nekima se nece svidjeti to sve ali jednostavno oni imaju istorijske zaostavstine tu, cak prije bilo kakve arapske drzavnosti ..
Sto se paralele tice, ista se prije moze povuci izmedju agresora u Palestini i BiH - i jedni i drugi
su htjeli tudje.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#79 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by llull »

Sa ljudima koji ne umiju pogledati siru perspektivu nema smisla voditi zdravu i konstruktivnu diskusiju.
Istorijske cinjenice govore kako govore, ti tumaci na svoj nacin koliko god zelis, halal ti bilo ...
Ziv bio i pametan kao i dosad...
Aj zivio ...
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#80 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by seln »

llull wrote:
LBVIEW wrote:
invincible1921 wrote:Al zaista kad se gleda historija i pocetak svega gotovo zvuci nevjerovatno da je na prostoru palestine gdje je zivjelo 9/10 arapa i samo 1/10 jeverja plus na okruzenje od koliko valjda milijardu arapa, da je izrael dosaoo u situaciju u kojoj se dns nalazi a to je da je dominatanat u svkoam pogledu
To je ujedno i pokazatelj prirode tog projekta, kad na teritoriju gdje zivi 90 procenata jednih, napravis drzavu za 10 procenata drugih. :oops: I sad se svi, k'o biva cude sto tu nema mira, i sto ga nikad nece ni biti.
Istorijski gledano jevreji su tu zivjeli, imali cak dva kraljevstva Judeju i Samariju, bas na podrucju Palestine. Sada nekima se nece svidjeti to sve ali jednostavno oni imaju istorijske zaostavstine tu, cak prije bilo kakve arapske drzavnosti ... Prognani su sa te teritorije i cekali momenat da se vrati.
Sad se moze govoriti o prici sile i cije ovce njegova livada ali ne mozemo zanemariti da su oni bili tu i zivjeli tu.
A jos istorijskije gledano, prije Jevreja su na tom podrucju zivjeli Filistri.
A prije njih Kanaanci.
Pozivati se na istoriju je u ovom slucaju relevantno samo kao tema za razzgovor i ne legitimira nicije pravo na tu zemlju.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#81 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by LBVIEW »

seln wrote:
llull wrote: Istorijski gledano jevreji su tu zivjeli, imali cak dva kraljevstva Judeju i Samariju, bas na podrucju Palestine. Sada nekima se nece svidjeti to sve ali jednostavno oni imaju istorijske zaostavstine tu, cak prije bilo kakve arapske drzavnosti ... Prognani su sa te teritorije i cekali momenat da se vrati.
Sad se moze govoriti o prici sile i cije ovce njegova livada ali ne mozemo zanemariti da su oni bili tu i zivjeli tu.
A jos istorijskije gledano, prije Jevreja su na tom podrucju zivjeli Filistri.
A prije njih Kanaanci.
Pozivati se na istoriju je u ovom slucaju relevantno samo kao tema za razzgovor i ne legitimira nicije pravo na tu zemlju.
Vidis da pise Binsr, a njima jeste relevantno jos od diobe jednocelijskih organizama. :lol:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#82 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by seln »

LBVIEW wrote:
seln wrote:
llull wrote: Istorijski gledano jevreji su tu zivjeli, imali cak dva kraljevstva Judeju i Samariju, bas na podrucju Palestine. Sada nekima se nece svidjeti to sve ali jednostavno oni imaju istorijske zaostavstine tu, cak prije bilo kakve arapske drzavnosti ... Prognani su sa te teritorije i cekali momenat da se vrati.
Sad se moze govoriti o prici sile i cije ovce njegova livada ali ne mozemo zanemariti da su oni bili tu i zivjeli tu.
A jos istorijskije gledano, prije Jevreja su na tom podrucju zivjeli Filistri.
A prije njih Kanaanci.
Pozivati se na istoriju je u ovom slucaju relevantno samo kao tema za razzgovor i ne legitimira nicije pravo na tu zemlju.
Vidis da pise Binsr, a njima jeste relevantno jos od diobe jednocelijskih organizama. :lol:
Na stranu to, ali tema je ipak malo kompleksnija, pa je prica o istoriji zapravo samo small talk.
Protjerivanje Jevreja iz Palestine je pocelo vec u 6. vijeku p.n.e. sa babilonskim osvajanjima i kulminiralo u 1. vijeku n.e.
A ono sto se zvanicno smatra pocetkom jevrejske dijaspore (ustanak Bar Kohba) je zapravo sam "tacka na i": u to vrijeme su Jevreji u Palestini vec bili u manjini.
Ne znam kako se moze povuci linija izmedju dogadjaja sa vremenske distance od 19 vijekova i licitirati nekim istorijskim kontinuitetom, tako da je prica o istoriji suvisna i sluzi samo americkim evangelikalcima, koji se zapravo vise pozivaju na Bibliju.

Mene interesuje nesto drugo: glede cinjenice da su u vrijeme zacetka cionizma Jevreji bili izrazita manjina u Palestini... znaci li to da su planirali rat i protjerivanje domicilnog stanovnistva? Hercl je doduse mislio da ce lokalni Arapi s radoscu docekati jevrejske doseljenika, a onda ce svizac zamotati cokoladu. No, nije moguce da su i ostali bili toliko naivni, pogotovo nakon vijekova pogroma u Evropi.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#83 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by bach »

This Land is Mine

llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#84 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by llull »

seln wrote: Na stranu to, ali tema je ipak malo kompleksnija, pa je prica o istoriji zapravo samo small talk.
Protjerivanje Jevreja iz Palestine je pocelo vec u 6. vijeku p.n.e. sa babilonskim osvajanjima i kulminiralo u 1. vijeku n.e.
A ono sto se zvanicno smatra pocetkom jevrejske dijaspore (ustanak Bar Kohba) je zapravo sam "tacka na i": u to vrijeme su Jevreji u Palestini vec bili u manjini.
Ne znam kako se moze povuci linija izmedju dogadjaja sa vremenske distance od 19 vijekova i licitirati nekim istorijskim kontinuitetom, tako da je prica o istoriji suvisna i sluzi samo americkim evangelikalcima, koji se zapravo vise pozivaju na Bibliju.

Mene interesuje nesto drugo: glede cinjenice da su u vrijeme zacetka cionizma Jevreji bili izrazita manjina u Palestini... znaci li to da su planirali rat i protjerivanje domicilnog stanovnistva? Hercl je doduse mislio da ce lokalni Arapi s radoscu docekati jevrejske doseljenika, a onda ce svizac zamotati cokoladu. No, nije moguce da su i ostali bili toliko naivni, pogotovo nakon vijekova pogroma u Evropi.
Apsolutno se slazem sa tvojom konstatacijom, cak mogu reci da je i moj stav bukvalno identican. Sad bih ja bio u rangu tih naivnih utopista ali smatram da i arapi i jevreji imaju jednako pravo na prostor Palestine.
Jevreji su dosli u stuaciju kroz stvaranje jake i uticajne dijaspore, pa nakon holokausta su jos dobili bukvalno odrijesene ruke od medjunarodne zajednice da rade sta zele zbog pretrpljenog zlocina.

Kao sto si spomenuo, kada je doslo do ustroja Cionizma jevreja je bilo tek 70 000 u Palestini, ali pazi ovo Hercl ( idejni tvorac cionizma ) je okvirno govorio da je svaka zemlja koja je otvorena da primi jevrejske izbjeglice dobra za doseljavanje jevreja, on licno se zalagao za odlazak u UGANDU !!!
Ali ipak ortodksna linija je prevagnula i odlucila da se naseljavanje pocne u Erec Izraelu.

Iako na pocetku cionizam sam po sebi je bio teznja za neki nalazak konacnog mira jevreja u svijetu vremenom je postao miltantan i po mnogima ( Rezoluciji Ujedininjenih Nacija 1975 ) rasisticki pokret koji je sve samo ne ono sto je moze se reci na pocetku trebao da bude.
bach wrote:This Land is Mine

Odlican video i sve je objasnjeno ... krv, krv i samo prokleta krv...

A imam i ja jednu pjesmu...
[youtube] https://youtu.be/CP02PlLgJqc [/youtube]
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#85 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by aurora313 »

seln wrote:A jos istorijskije gledano, prije Jevreja su na tom podrucju zivjeli Filistri.
A prije njih Kanaanci....
Sve novo u modernoj arheologiji navodi na to da su Izraeliti bilo samo jedno pleme Kanaanaca.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#86 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by aurora313 »

llull wrote:Istorijski gledano jevreji su tu zivjeli, imali cak dva kraljevstva Judeju i Samariju, bas na podrucju Palestine. Sada nekima se nece svidjeti to sve ali jednostavno oni imaju istorijske zaostavstine tu, cak prije bilo kakve arapske drzavnosti ... Prognani su sa te teritorije i cekali momenat da se vrati.
Sad se moze govoriti o prici sile i cije ovce njegova livada ali ne mozemo zanemariti da su oni bili tu i zivjeli tu.
Iskreno govoreći, Jevreji nisu jedini primjer kretanja grupa i plemena kroz istoriju, koji su ‘izgubili‘ teritorij na kojem su živjeli prije par hiljada godina. Ono u slučaju Jevreja može da ima nostagičnu vrijednost, ali ne i nekakvo naslijedno pravo.
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#87 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by aratet »

seln wrote: A jos istorijskije gledano, prije Jevreja su na tom podrucju zivjeli Filistri.
A prije njih Kanaanci.
Pozivati se na istoriju je u ovom slucaju relevantno samo kao tema za razzgovor i ne legitimira nicije pravo na tu zemlju.
A ni jednih, a ni drugih vec odavno nema.
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#88 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by aratet »

LBVIEW wrote: Super, onda da tu pricu o cije je sta, sve se pozivajuci na cije je sta bilo prije 2000 godina, primjenimo i na druge, sta kazez? :D Nisu tu bili 2000 godina, odnosno jesu u debeloj manjini, i onda hoce drzavu na zemlji drugih? :-) No, znajuci o kome se radi cudjenju mjesta nema - i tvoji se pozivaju na 1389-u. :D
U zemlji cijih, kad su "zazeljeli" tu drzavu, cija je to bila zemlja? u sklopu koje drzave?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23285
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#89 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by Sanjarko »

Palestinci su Filestinci jer Turci Palestince zovu Filestinci a to je veoma fonetski blisko Filestejcima koji su bili prije tu i Jevreja. A prije Jevreja su bili tu i Arapi i drugi. Palestina je vjerovatno Latinizirana rijec od Filestina kako je Turci zovu. Ali to uopste nije bitno ko je prije i kad bio. Jevreji tu nisu bili dugo jer bas i nema bas njihove neke prave drzave tu prije cak ni historijski ni po njihovim pricama. Karatkotrajno bile par puta i to kao vazali drugih od Perzije pa nadalje.

Paglu prica o tome pravo.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#90 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by llull »

U vremenu u kome zivimo istorijsko naslijedje i korjeni koje je neki narod na nekom teritoriju su sada nebitni. Jevreji su tu, imaju drzavu kakvu imaju, drmaju bliskim istokom i u konfrontaciji su sa arapskim svijetom.
Mada sada su u relativno dobrim odnosima sa Saudijskom Arabijom, skoro sam procitao da je princ Mohamed bin Salman izjavio "„Mislim da Palestinci i Izrealci imaju pravo na svoju državu."
Prvenstveno zbog sukoba sa Iranom , Arabija ima pomirljive tonove prema Izraelu trenutno.

Bliski istok je stvarno prostor prepun kontradiktornosti, ovim cinom je stvarno to doseglo vrhunac, bas kao i sa saradnjom u Siriji. No o tome ima tema pa necemo o tome.

Recimo niko ne spominje Izraelske upade u Libanon, tu su se desila veca zla nego u svim ratovima izmedju arapa i jevreja, Izrael je preko svojih proxy saradnika, raznih milicija u Libanonu imao veoma krvave ekspedicije protiv PLO.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#91 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by seln »

aurora313 wrote:
seln wrote:A jos istorijskije gledano, prije Jevreja su na tom podrucju zivjeli Filistri.
A prije njih Kanaanci....
Sve novo u modernoj arheologiji navodi na to da su Izraeliti bilo samo jedno pleme Kanaanaca.
A logika nas navodi na to da su, kao i svaki drugi narod, zapravo mjesavina vise plemena, naroda, domacih, dosljaka, pa cak i odbjeglih egipatskih robova.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#92 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by seln »

aratet wrote:
seln wrote: A jos istorijskije gledano, prije Jevreja su na tom podrucju zivjeli Filistri.
A prije njih Kanaanci.
Pozivati se na istoriju je u ovom slucaju relevantno samo kao tema za razzgovor i ne legitimira nicije pravo na tu zemlju.
A ni jednih, a ni drugih vec odavno nema.
Oh, ima, i te kako...
samo su se asimilirali, pomijesali s drugima i zive pod nekim drugim imenom.
Ista sudbina je zadesila nebrojena druga plemena i narode.
Cak i ona mitska "izgubljena" izraelska plemena, koja nisu izgubljena, vec su se tokom boravka u Babilonu asimilirali.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#93 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by seln »

aratet wrote:
LBVIEW wrote: Super, onda da tu pricu o cije je sta, sve se pozivajuci na cije je sta bilo prije 2000 godina, primjenimo i na druge, sta kazez? :D Nisu tu bili 2000 godina, odnosno jesu u debeloj manjini, i onda hoce drzavu na zemlji drugih? :-) No, znajuci o kome se radi cudjenju mjesta nema - i tvoji se pozivaju na 1389-u. :D
U zemlji cijih, kad su "zazeljeli" tu drzavu, cija je to bila zemlja? u sklopu koje drzave?
Ja sam od rahmetli dede naslijedio neku zemlju. Ona je moja, van svake sumnje.
Ali ta zemlja je dosla u posjed mog dede za vrijeme AU, ostala je njegova kroz prvu Jugoslaviju, NDH i drugu Jugoslaviju, da bi postala moja u nezavisnoj BiH.
Dakle, ako je vecina stanovnistva Palestinci i ako je vecina zemlje Palestinska, onda je to Palestina.
A oni nisu izabrali ni osmansko carstvo ni britanski mandat, vec im je oboje nametnuto, bas kao i Izrael, s tom razlikom da im je IZrael oteo i zemlju, sto Turci i Britanci nisu radili.

Razumijem da neko iz nekog razloga voli Izrael: jevrejsko porijeklo, jevrejski prijatelji, zena Jevrejka, evangelisticka religija, islamofobija...
ali samo pas moze poreci tudi haqq da bi opravdao izraelsku okupaciju.
Last edited by seln on 14/05/2018 10:19, edited 1 time in total.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#94 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by bach »

Kad ovo pročitaš, skontas zašto Arapi nemaju šanse...

https://www.haaretz.com/whdcMobileSite/ ... -1.6036466
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#95 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by invincible1921 »

Koliko god Izrael bio hajmo reci bad boy u ovim odnosima ipak mislim da su i Arapi poprilcno uvjetovali tome sa svojom politikom islkjucivosti i bez ikakvog kompromisa odnosno pristajanja na isti.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23285
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#96 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by Sanjarko »

Pa ne bi ni ti pristao. Sada su u krvnoj zavadi sa Palestincima od kojih otimaju i od kojih su oteli zemlju itd. Sta mislis kako se krvne zavade zavrse. Zavrse se tako ili neka porodica izumre ili se pomire na neki nacin od primjerice braka pa nadalje.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#97 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by invincible1921 »

Vizionar 1985 wrote:Pa ne bi ni ti pristao. Sada su u krvnoj zavadi sa Palestincima od kojih otimaju i od kojih su oteli zemlju itd. Sta mislis kako se krvne zavade zavrse. Zavrse se tako ili neka porodica izumre ili se pomire na neki nacin od primjerice braka pa nadalje.
Da,al nesto kontam da se tad pristalo da izrael dobije tu drzavicu mozda bi dns sve drugacije bilo...ali lako je sad naglabat, razumijem sta hoces rec.

Neko spomenu i liban, to je koliko znam jedini rat koji je izrael izgubio? Sto se tice zlocina maronitske milicije koje su bile pod direktnom kontrlom izraela su pocinle brojne zlocne, a najpoznatiji su u dva izbjeglicka kampa Sabri i Sahtili. Kakva je danas situaciaj u Libanu dal su medju vjerski sukobi i jaz jos uvijek na snazi ? Znam da je Hezbolah zaj.eban do bola.

Dokaz apsurda u arapskom svijetu je upravo ovaj sukob. Recimo Sirija je pomagala te iste maronite koji su odgovorni za brojne zlocine samo da u Libanu ne bi prevagnula sunitska muslimanska vojska. Kad je izrael poceo pomagat maronite onda su se sirijici prepali da ce svi muslimani nestati iz vlasti pa su se opet vratili da pomazu mmuslimane.

Ima li neko link karte gdje se fino vidi ko je sta drzao u Bejrutu?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23285
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#98 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by Sanjarko »

Ma puno ubijenih, a porodice pamte, a neko trazi odmazdu, ne osvetu ima razlike iako su sinonimi ove rijeci. Dok god ne pocnu se zlocinci kaznjavati itd., i raditi na pomirenju, tesko da ce opstati. A rjesenje toga ima i jednostavno je. Pa primjenjivali su ga i prije isti ovi narodi i ljudi, i dan danas u Albaniji primjenjuju.

Samo posteno da se odradi sve, inace nece krvnu zavadu zavrsiti nikada, koju su ekstremisti medzu Jevrejima zapoceli sa Palestincima, malo manje sa drugim narodima okolo Izraela.

Ne mislim tu na cioniste uopste jer su oni bili nacionalisticki i nacionalni pokret. Na ekstremiste mislim medzu njima i Jevrejima, a ima i tih sada i medzu Palestincima i drugima.

Ako ovo neko ne pocne da rjesava polako, krvavo ce zavrsiti, jer krvne zavade tako i zavrse ili zavrse tako sto izumru oni koji su krvno zavadzeni.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#99 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by llull »

Mislim da je prvi arapsko izraelski rat 1947-48. prvi rat u kome su koristeni pravi teroristicki napadi.
. Prije samog izbijanja rata veliki napad Irguna na glavni stab britanskih snaga u Palestini u Hotelu Kralj David, u kome je poginula 91 osoba.
. A 1948 napad na Ben Jehuda ulicu i trznicu u istoj u kome je poginulo 56 jevreja. Tvrdi se da je vodja palestinske milicije ( Armije Svetog Rata ) Abd al-Qadir al-Husayni licno ucestvovao u njemu.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#100 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by Bosanski_kralj »

Dugoročno i logički gledano Izrael nema šanse da opstane, pogotovo ukoliko nastavi sa ovakvim ponašanjem.
Post Reply