Izraelsko-arapski ratovi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#276 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by славянин »

Nego nastavak oko sestodnevnog rata 1967.



Last edited by славянин on 16/07/2019 18:57, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#277 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by madner »

Koji kralj. :lol:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#278 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by славянин »

Ovdje je opisano par teza / razloga o neuspjesnosti arapskih vojski u modernom ratu.

User avatar
Sanjarko
Posts: 23277
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#279 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by Sanjarko »

Evo neki citati moji pisani prije 2 godine skoro mozda u bipolarnom raspolozenju ali nisam u to siguran 100%.
A kako misli neko da ce opstati ako ovako nastave medzu milijardu muslimana njih oko 12 miliona po demografskim procjenama s tim sto ce Palestinaca biti 14 miliona. Morati ce pobiti milijardu ljudi okolo Izraela i u Izraelu. Jos ako sruse Al Aksu kao sto i zele neki i ne kriju to da bi treci hram gradili sta ko misli da ce biti.
Oko milijarda Muslimana ce po demografskim procjenama biti na SI, od toga 14 miliona Palestinaca, a Jevreja ili ukupno stanovnistva u Izraelu oko 12 miliona. Jer nisam siguran kakva je procjena bila UN-a u vezi toga.
Demografija je ubitacna. Regija ce imati milijardu ljudi muslimanskog porijekla i muslimana a Izrael oko 12 miliona jevreja. A ako sruse Al Aksu da grade hram sta mislis sta ce biti. Ali ocito hoce neki to, Apokalipsu kako je zovu Sukob Civilizacija.
Bilo je i onih koji se nisu s ovim svim slozili, koji su kontrirali itd. Tema je Jerusalem i ambasada SAD-a u Jerusalemu.

Sta misle sa 14 miliona Palestinaca da urade? Dugorocno ce imati i vece probleme sa njima ako nesto ne urade po pitanju mira dugorocnog sa Palestincima i ostalim.
User avatar
pici
Posts: 43585
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#280 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by pici »



momacki ih napljuskali...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23277
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#281 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by Sanjarko »

Jesu ih u tim ratovima pobijedili i dobro porazili ali ima misljenja da nisu tako bile nadmocnije Arapske vojske od Izraelske iako su u ljudstvu i ostalom bile brojnije. Ima clanaka i o tome. Bio je jedan prilicno dobar ali nemogu da ga pronadzem. Ne zelim da kacim jedan drugi koji pise o tome. Ni jedan ne zelim da kacim uopste.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#282 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by invincible1921 »

Ne znam tesko podrucje za procjenit jer arapi su u najmanju ruku cudan narod.

Kao prvo kakvih se sve situacija desavalo u ratovim da jedna jeidnica nece pomoc drugoj jer nije njihovo pleme :?: :?: Da je jordanska vojska usla u Jafu otjerala izraelce pokrala sve sto je nasla u gradu i vratila se u jordan :?: :?:

Onda koliko se te drzave ne podnose izmedju sebe opcenito....onda znate li vi da je Arabija jedan od glavnih pokrovitelja Izraela :?: :?: :?: :?:

Na to sve dodaj palestnice koji su cirkus sami po sebi. Mozes se suosjecat sa njima, ali ono sto su palestinci radili u Jordanu i Libanu moze samo pokazati sve apsurde odnosa na tom prostoru.

Sto se tice konkretno rata, meni je samo cudno kako je u prvom ratu izrael pobjedio bez prakticno ikakve vojske. Ovo ostalo krajnje pamento postupili. Iskoristili neslogu Arapa jer da su ih napaali jordan i sirija kad su oni egipat karnu bi pobidjeli. U sestodnevnom ratu ostalo je jedva 5% izraelske vojske da brani drzavu od Jordana i Sirije dok je sve ostalo angazovano na sinaju. Gledao sam onaj izvjestaj ako se ne varam imali su samo 10 aviona za odbranu zracnog prostora.

U takvom trenutku sirija i jordan su se odlucili da granatiraju civilne ciljeve po izraelu :-) :-) :-) :-) :?: :?: :?:

Neko bi mozda rekao da su kukavice, ali da stvar bdue gore nisu. Jordanski komandant u SIX DAY WAR zaboravio sam mu ime , na brdu na granici Izraela i Jordana se borio sa svojom jedinicom do zadnjeg metka i covjeka, kad je vidio da ce linija pasti naredio je artiljerski napad po svojim polozajima i poginuio sa svojim vojnicima.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23277
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#283 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by Sanjarko »

https://www.quora.com/How-was-Israel-ab ... t-all-odds
https://ifamericaknew.org/history/origin.html
https://answers.yahoo.com/question/inde ... _BPt7YA068
https://www.palestineremembered.com/Acr ... ry457.html

Evo malo stiva za citanje gdje se vidi da bas i nije tako slaba Izraelska vojska bila naspram Arapskih vojski i da Arapske vojske nisu bile nadmocnije i superiornije iako su vecinom bile brojnije.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#284 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by славянин »

Vizionar 1985 wrote:https://www.quora.com/How-was-Israel-ab ... t-all-odds
https://ifamericaknew.org/history/origin.html
https://answers.yahoo.com/question/inde ... _BPt7YA068
https://www.palestineremembered.com/Acr ... ry457.html

Evo malo stiva za citanje gdje se vidi da bas i nije tako slaba Izraelska vojska bila naspram Arapskih vojski i da Arapske vojske nisu bile nadmocnije i superiornije iako su vecinom bile brojnije.
Svi linkovi osim zadnjeg:
www.palestineremembered.com

PS: Isto tako mozda treba primjetiti da sajt poput ifamericaknew mozda i nije bas objektivan/neutralan. Ne znam to je moje misljenje

ti ne govore o odnosima snaga, a i taj palestina govori o ratu 1947 kada su arapi pokusali ovo:
Image

Image

Arapi su napali profesionalnom (regularnom vojskom) Izrael se branio kako profesionalnom tako je mobilisao i kompletno stanovnistvo i prakticno brojcano nadjacao Arape.

Israel: 29,677 (initially)
117,500 (finally)

Arab coalition
Total:
13,000 (initial)
51,100 (minimum)
63,500 (maximum)

Ukratko ili ces se odbraniti ili ides u more :D

Inace tada su Izraelci euforicno prihvatili ovaj UNov prijedlog za mir i dvije drzave - dok su Palestinci odbili:
Image
On 29 November 1947, the United Nations General Assembly adopted a resolution recommending the adoption and implementation of a plan to partition the British Mandate of Palestine into two states, one Arab and one Jewish, and the City of Jerusalem.

The General Assembly resolution on Partition was greeted with overwhelming joy in Jewish communities and widespread outrage in the Arab world. In Palestine, violence erupted almost immediately, feeding into a spiral of reprisals and counter-reprisals. The British refrained from intervening as tensions boiled over into a low-level conflict that quickly escalated into a full-scale civil war.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23277
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#285 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by Sanjarko »

Ma ja, ja. Ovi drugi ih htjeli satrat itd. Ima blog koji sam otvorio i na kojem sam odradio copy paste druga strana kovanice o ovome. Ne zauzimam stav uopste po tome samo kazem da ima i druga strana kovanice. Sa forumasem @Ilulom sam davno o tome ovdje razgovarao. Na kraju smo se donekle slozili.

Znao sam da ce se potegnuti relevantnost sajtova.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7506
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#286 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by AleksoMKD »

invincible1921 wrote:Ne znam tesko podrucje za procjenit jer arapi su u najmanju ruku cudan narod.

Kao prvo kakvih se sve situacija desavalo u ratovim da jedna jeidnica nece pomoc drugoj jer nije njihovo pleme :?: :?: Da je jordanska vojska usla u
Komandanti jedinica su bili iz razlicitih plemena koja su u nekoj svadji 200-300 godina.

Napadnuta pesadiska jedinica je trazila artiljerisku podrsku koja je odbijena iz gorenavedenih "razloga" i normalno Izraelci su se probili, opkolili i unistili obe jedinice sa jos nekoliko susednih i dobili bitku.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#287 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by 90minut »

Ma arapi k'o arapi zna se to da su ujedinjeni bili bar minimum pobjedili bi ovako gledali svako svoje.

Da ne pricam o tome koliko su izraelci bili obuceniji tad.

Brojke ne znace ništa napale su i horde poljake s svim i svacim pa su na kraju popusili jer nisu bili ujedinjeni i cuvali jednim drugim leđa.

Sama cinjenica da je to trajalo sve 6 dana i da su mizerne brojke stradalih na svim stranama sve govori.

Recimo zamisli danas Hezbolah i Egipat protiv Izraela ili bilo koga od ovih.

Sami Saudijci se mogu nositi s njima, al' danas se to sve gleda kroz nuklearke.

Tad su židovi kupili pare svih redom zbog holokausta.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7506
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#288 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by AleksoMKD »

90minut wrote: Sami Saudijci se mogu nositi s njima, al' danas se to sve gleda kroz nuklearke.
OS Saudije su verovatno jedne od najgorih u Arapskom svetu.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#289 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by 90minut »

mozda su i najjaci, mozda najgori
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#290 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by The 51st State »

90minut wrote:mozda su i najjaci, mozda najgori
kakvi saudi, huti u papucama ih samaraju.
imaju svu opremu svjeta ali dzaba kad su nekompetentni vojnici
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7506
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#291 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by AleksoMKD »

The 51st State wrote:
90minut wrote:mozda su i najjaci, mozda najgori
kakvi saudi, huti u papucama ih samaraju.
imaju svu opremu svjeta ali dzaba kad su nekompetentni vojnici
Osim sto imaju standardne ovde vec nabrojane bolesti Arapskih vojski, problem im je sto oni OS koriste kao sredstvo za smanjenje nezaposlenosti kod mladih muskaraca tako da je osim malog broja elitnih jedinica sve ostalo gomila nezainteresiranih nemotiviranih mladica.
User avatar
geralt
Posts: 5199
Joined: 14/09/2017 12:45

#292 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by geralt »

Jednom prilikom upoznam nekog Kuvajcanina u Sarajevu, lik klasican jebivjetar, putuje svijetom i trosi tatine pare. Pitam ga cime se bavi, kaze kapetan u vojsci. Kontam u sebi, sa takvim kapetanima nije ni cudo sto vas je Sadam pregazio ko plitak potok.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7506
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#293 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by AleksoMKD »

geralt wrote:Jednom prilikom upoznam nekog Kuvajcanina u Sarajevu, lik klasican jebivjetar, putuje svijetom i trosi tatine pare. Pitam ga cime se bavi, kaze kapetan u vojsci. Kontam u sebi, sa takvim kapetanima nije ni cudo sto vas je Sadam pregazio ko plitak potok.
Nisu se ni Iracani bas proslavili ali su za Kuvajt, Saudiju i ostale Arapske komsije definitivno Wermaht.

Da ponovim, za vreme Iransko - Irackog rata je jedat lik dobio komandu nad armiskim korpusom jer mu je sin ozenio Sadamovu rodjaku. Tip bez dana vojne akadenije i bez vojnog iskustva.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#294 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by invincible1921 »

Sarajmen wrote:Nema potrebe da temu razvodnjavamo dodatno i arapsko-arapskim sukobima ili ratovima, oni ih ionako ne računaju.
Jevrejski narod je imao strašne gubitke u 2 s. ratu, biološki gotovo nenadoknadive. Nemam predstavu o arapskom odnosu ka Jevrejima tokom 2s.r. , ali po njegovom završetku problem Jevreja ili jevrejsko pitanje je izmješteno na području Palestine. Tu ja nekako vidim uzrok problema koji su znali eskalirati u sukobe i ratove. Posljedica će biti sve dok se uzrok ne otkloni.
Uglavnom su imalo ondos nek dolaze ne smetaju nam ionako ih nema puno. Odgovaralo im je i sto su zidovi vrlo cesto pet puta vise nego sto zaista vrijedi placali neobradive sikare i kamenjar. Kasnjje su svojim sposobnostima od toga pravili prave male plantaze sto je Arapima sve vise bio trn u oku.

Recimo malo ljudi zna, al izraelci su zapravo jedni od pionira terorizma kakvog dns znamo i kakav se uglavnom kaci za arape. Medjutim ben gurion je irgun i ostale rafikalne organizacinje ili pobio ili doveo u lanac komandovanja...sto za araoe tesko mozes rec.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#295 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by славянин »

Sarajmen wrote:Nema potrebe da temu razvodnjavamo dodatno i arapsko-arapskim sukobima ili ratovima, oni ih ionako ne računaju.
Jevrejski narod je imao strašne gubitke u 2 s. ratu, biološki gotovo nenadoknadive. Nemam predstavu o arapskom odnosu ka Jevrejima tokom 2s.r. , ali po njegovom završetku problem Jevreja ili jevrejsko pitanje je izmješteno na području Palestine. Tu ja nekako vidim uzrok problema koji su znali eskalirati u sukobe i ratove. Posljedica će biti sve dok se uzrok ne otkloni.
Mislim da su uzroci trenutnog sukoba (tj. Zasto nije do sada postignut mir) potekli od obje zaracene strane.

Iako to “otklanjanje uzroka” zvuci veoma ... srecom po njih izgleda da mogu da sprijece da ih “otklone”
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#296 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by Guadalajara »

pratim
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#297 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by славянин »

Inace kibutzi bi mogli biti tema za sebe, zanimljiv sistem socijalne/drustvene organizacije , nesto slicno komunizmu :D . Ta mala naselja bi imala kolektivna/zajednicka sredstva poput masina,opreme itd kao i zajednicki fond koji bi punili nekom vrstom sudjelovanja od ne znam koliko procenata.Tako da bi svi mogli da koriste zajednicka dobra za svoje svrhe i time im se povecavala efikasnost obrade zemlje,gradnje itd..
Post Reply