Izraelsko-arapski ratovi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#226 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by The 51st State »

славянин wrote:
The 51st State wrote:1967, usa, kina i rusija svojim trupama garantuju i cao.
Aaa nisu oni glupi da racunaju na druge da im zivot cuvaju :wink: , tu lekciju su naucili - a trebali bi i mi od njih sta nauciti u bih.
pa dobro, mogu nastavi biti fasisti, bolji od ucitelja ispadose..,., haj ne zajebavaj bosnjaci kad bi promil izraelske strategije ubacili ti prvi bi vristo.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#227 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by славянин »

Donekle ta izjava ima i smisla - zasto ? Jer ocito da imaju na umu ono sto su prezivili i odlucno su da im se to ne ponovi tj. Radije ce oni da mlate nego da ih mlate

PS pogresno si protumacio sto sam rekao - ne bosnjaci nego bosanci to ukljucuje i one koji nisu bosnjaci a vole bih.. a za sve ima mjesta - koliko znam u Izraelu zivi preko milion arapa.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#228 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by 90minut »

славянин wrote:Donekle ta izjava ima i smisla - zasto ? Jer ocito da imaju na umu ono sto su prezivili i odlucno su da im se to ne ponovi tj. Radije ce oni da mlate nego da ih mlate

PS pogresno si protumacio sto sam rekao - ne bosnjaci nego bosanci to ukljucuje i one koji nisu bosnjaci a vole bih.. a za sve ima mjesta - koliko znam u Izraelu zivi preko milion arapa.
Normalno i jasno kao dan.

Bolje biti " fašista " nego žrtva moraš zapamiti 51 state da su palestinci ti koji napadaju te barikade, a debilni Hamas to sve posmatra umjesto da ih otjeraju jer znaju da ce ovi pucati kad im pocnu ugrožavati te barikade.

Šta je alternativa za izraelce što kaze da krenu pendrecima možda pa da ovi iz uglova počnu kalašima ordinirati?

Ponavljam oni ih samo drže na distanci, palestinci su ti koji konstanto ginu bez potrebe.



Naravno necu se upuštati u šta im rade pored toga u vidu zemlje i ostalog uglavnom sve je to opravdano kad gledaš iz neutralnog ugla.

Jer prvi momenat kad popuste zna se šta sljeduje od arapa.
Last edited by 90minut on 15/07/2019 14:55, edited 1 time in total.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#229 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by The 51st State »

taj moralni kompas je neosnovan i sulud ali eto svako ima svoj ugao gledanja.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31988
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#230 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by Bobi »

Neki dan nasao na YT, Njemački tenkovi iz 2WW u Sirijskoj vojsci za vrijeme sukoba `67, razbucali ih Izraelci :mrgreen:
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#231 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by The 51st State »

славянин wrote:Donekle ta izjava ima i smisla - zasto ? Jer ocito da imaju na umu ono sto su prezivili i odlucno su da im se to ne ponovi tj. Radije ce oni da mlate nego da ih mlate

PS pogresno si protumacio sto sam rekao - ne bosnjaci nego bosanci to ukljucuje i one koji nisu bosnjaci a vole bih.. a za sve ima mjesta - koliko znam u Izraelu zivi preko milion arapa.
to je traumatican i nenormalan um i takvo ponasanje predstavljati kao normalno je nelogicno i liseno svake moralne distance.
ima arapa u izraelu i istina da uzivaju odredjena gradjanska prava, no problem je gaza i zapadna obala gdje te iste koriste u justifikaciji svoje nakaradne politike, zadnji izraelski lider koji je istinski zelio mir sa palestincima je roknut, zaletio se previse, tako da je strogo licemjerno isticati zelju za pravednim mirom kod izraela kad je realno danas nema, moguce da je je bilo u proslosti ali danas to nije vise slucaj.

svejedno bosanaca ili bosnjaka, opet se svede gro na bosnjake i mali broj nebosnjaka koji bi mogli biti kohezivan faktor za takav pristup.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#232 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by славянин »

The 51st State wrote:taj moralni kompas je neosnovan i sulud ali eto svako ima svoj ugao gledanja.
Niti jedna drzava se ne vodi moralom nego interesima iste - amerika rusija iran arapske zemlje izrael ... sve su interesi tih zemalja. Koje medjunarodno pravo molim vas - to je zapravo geopoliticka diplomatija i odnosi na visim nivoima... povuci potegni pa ako se zakuha idu proxy ratovi,direktno ratovi,pobune etc etc ... nitko nije imun od toga nemojte da se pravimo nekim moralistima :/
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#233 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by славянин »

Bobi wrote:Neki dan nasao na YT, Njemački tenkovi iz 2WW u Sirijskoj vojsci za vrijeme sukoba `67, razbucali ih Izraelci :mrgreen:
I izraelci su koristili shermane :lol: pogledaj tehniku u tom ratu i vidit ces da su i u tom ratu arapi bili tehnicki i brojcano superiorni.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#234 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by The 51st State »

славянин wrote:
The 51st State wrote:taj moralni kompas je neosnovan i sulud ali eto svako ima svoj ugao gledanja.
Niti jedna drzava se ne vodi moralom nego interesima iste - amerika rusija iran arapske zemlje izrael ... sve su interesi tih zemalja. Koje medjunarodno pravo molim vas - to je zapravo geopoliticka diplomatija i odnosi na visim nivoima... povuci potegni pa ako se zakuha idu proxy ratovi,direktno ratovi,pobune etc etc ... nitko nije imun od toga nemojte da se pravimo nekim moralistima :/
pa koji kurac onda moral i postoji, ako ne bi trebo biti kako indvidualni tako i kolektivni kompas?
to sto ti advokatiras je cisti nihilizam.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#235 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by славянин »

90minut wrote:
славянин wrote:Donekle ta izjava ima i smisla - zasto ? Jer ocito da imaju na umu ono sto su prezivili i odlucno su da im se to ne ponovi tj. Radije ce oni da mlate nego da ih mlate

PS pogresno si protumacio sto sam rekao - ne bosnjaci nego bosanci to ukljucuje i one koji nisu bosnjaci a vole bih.. a za sve ima mjesta - koliko znam u Izraelu zivi preko milion arapa.
Normalno i jasno kao dan.

Bolje biti " fašista " nego žrtva moraš zapamiti 51 state da su palestinci ti koji napadaju te barikade, a debilni Hamas to sve posmatra umjesto da ih otjeraju jer znaju da ce ovi pucati kad im pocnu ugrožavati te barikade.

Šta je alternativa za izraelce što kaze da krenu pendrecima možda pa da ovi iz uglova počnu kalašima ordinirati?

Ponavljam oni ih samo drže na distanci, palestinci su ti koji konstanto ginu bez potrebe.



Naravno necu se upuštati u šta im rade pored toga u vidu zemlje i ostalog uglavnom sve je to opravdano kad gledaš iz neutralnog ugla.

Jer prvi momenat kad popuste zna se šta sljeduje od arapa.
Ekvivalent tome bi recimo da su 92 u sarajevu slali djecu da baca kamenje na srpske barikade u nadi da ce se svijet sazaliti.... :-)
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#236 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by 90minut »

The 51st State wrote:taj moralni kompas je neosnovan i sulud ali eto svako ima svoj ugao gledanja.
Jebiga što kazes sad imaju upper hand i na njima je da ga održavaju sve dok tim nasilnim protestima odgovaraju na ovaj nacin imace uvijek upper hand..

A ako im ikad bude ugrožena sigurnost vojno onda idu nuklearke.




Arapi su se pomirili s činjenicom da su izgubili ratove sad ovi drugi barataju nuklearnim oružjem i situacija je drasticno drugacija sad ne možeš ni napasti..
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#237 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by славянин »

The 51st State wrote:
pa koji kurac onda moral i postoji, ako ne bi trebo biti kako indvidualni tako i kolektivni kompas?
to sto ti advokatiras je cisti nihilizam.
Ne advokatiram ja nista - samo govorim kako jest a to nije tesko viditi.

Historija je uciteljica zivota.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#238 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by The 51st State »

славянин wrote:
The 51st State wrote:
pa koji kurac onda moral i postoji, ako ne bi trebo biti kako indvidualni tako i kolektivni kompas?
to sto ti advokatiras je cisti nihilizam.
Ne advokatiram ja nista - samo govorim kako jest a to nije tesko viditi.

Historija je uciteljica zivota.
dobro, samo mi se to ne mora svidjati :wink:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#239 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by славянин »

The 51st State wrote:
славянин wrote:
The 51st State wrote:
pa koji kurac onda moral i postoji, ako ne bi trebo biti kako indvidualni tako i kolektivni kompas?
to sto ti advokatiras je cisti nihilizam.
Ne advokatiram ja nista - samo govorim kako jest a to nije tesko viditi.

Historija je uciteljica zivota.
dobro, samo mi se to ne mora svidjati :wink:
Naravno da ne - ali moralno ti se ne smije svidjati ni slanje djece da bacaju kamenje i ginu dok ti paradiras na sigurnom.... moralno svi imaju oraha u djepovima koliko hoces.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#240 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by 90minut »

Poenta njegova u suštini je ova da li ti želiš srbe nazad u Sarajevo s punim pravima?

Šta bi bilo kad bi arapi imali ista prava i mogučnost naoružavanja kao izraelci u istoj državi?
Samo je pitanje vremena kad bi napali?

Ti to znaš jel tako, al' se i dalje vodiš politikom da treba jevreje sravniti?
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#241 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by 90minut »

Da, apsolutno to Hamas je isto zlo samo što ih kao što pišem u postu iznad dijeli jedino to broj žrtava i patnje i ko ima upper hand što veliš-.- :D
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#242 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by The 51st State »

ko kaze da mi se svidja, to ti je ista stvar kao i sa jevrejima, prosto moraju jer nema sta drugo, zacarani krug koji se ne da presjeci.
sta treba da rade, pomiriti se da zive u getoima i svakodnevno uskracivanje svega, dakle za jevreje moze razumjevanje jer kao nemaju druge, a ove ko jebe, e pa ne ide to tako.
da sutra izraelci ponude 67 mir, a palestinci odbiju, prvi bi reko uredu je nemojte vise, no medjutim....
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#243 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by AleksoMKD »

славянин wrote: Naravno da ne - ali moralno ti se ne smije svidjati ni slanje djece da bacaju kamenje i ginu dok ti paradiras na sigurnom.... moralno svi imaju oraha u djepovima koliko hoces.
Normalno da se nikome normalnom to ne svidja ali ja mislim (realno i bez namere da vredjam) da vecina Palestinaca u Gazi nije vise normalna.

Jednostavno su poludeli ljudi.

Zive u najvecem getu na planeti i nemaju nikakve sanse da maknu od tamo niti da poprave kvalitet zivota i jednostavno su skrenuli. Omjer zrtava ke 30 - 40 Palestinaca za svakog Izraelca.

Nemam drugo objasnjenje.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#244 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by The 51st State »

90minut wrote:Poenta njegova u suštini je ova da li ti želiš srbe nazad u Sarajevo s punim pravima?

Šta bi bilo kad bi arapi imali ista prava i mogučnost naoružavanja kao izraelci u istoj državi?
Samo je pitanje vremena kad bi napali?

Ti to znaš jel tako, al' se i dalje vodiš politikom da treba jevreje sravniti?
koja prava srbi danas nemaju u sarajevu, njihov je izbor zele li zivjeti tu, neadekvatna paralela.

ne znamo sta bi bilo, ali te demantuje istorija, izraelci su prvo napadali arape kako se utvrdilo, a palestince pogotovo.

ne zelim da ih sravne, imaju pravo na drzavu ali i palestinci imaju pravo na samoodrzivu drzavu.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#245 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by славянин »

The 51st State wrote:ko kaze da mi se svidja, to ti je ista stvar kao i sa jevrejima, prosto moraju jer nema sta drugo, zacarani krug koji se ne da presjeci.
sta treba da rade, pomiriti se da zive u getoima i svakodnevno uskracivanje svega, dakle za jevreje moze razumjevanje jer kao nemaju druge, a ove ko jebe, e pa ne ide to tako.
da sutra izraelci ponude 67 mir, a palestinci odbiju, prvi bi reko uredu je nemojte vise, no medjutim....
Pa eto to sam ti i rekao ... kakav moral - svi se sluze svim sto im je dostupno da navuku vodu na svoj mlin.

Izraelci su nudili mir mnogo puta do 1967 pa nije prihvacen .. sada je kasno tj. Nikada nece vratiti se na granice 67 , nece vratiti ni golan kao ni zapadnu obalu koju su kolonizirali ispresjecali kompletno i naselili.. jedino sto palestinci mogu dobiti je gaza u realnosti. Palestinci sada nakon totalnog kolapsa zele mir iz 67 medjutim pogledaj - prvo su zelili svasta nesto i odbijali bilo kakav mir - medjutim kako ratovi prodjose a oni izgubise sve karte za pregovore sada su kao spremni za mir na granicama 1967 ... mada 99% je sigurno cak i kada bi to izrael prihvatio pitanje je vremena kada bi trazili ono sto su imali prije 45 itd i kada bi novi rat poceo.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#246 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by 90minut »

Ma zna on to nego hoce totalno uništenje. :D

Zadnji voz prošao prije skoro 50 godina..
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#247 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by The 51st State »

славянин wrote:
The 51st State wrote:ko kaze da mi se svidja, to ti je ista stvar kao i sa jevrejima, prosto moraju jer nema sta drugo, zacarani krug koji se ne da presjeci.
sta treba da rade, pomiriti se da zive u getoima i svakodnevno uskracivanje svega, dakle za jevreje moze razumjevanje jer kao nemaju druge, a ove ko jebe, e pa ne ide to tako.
da sutra izraelci ponude 67 mir, a palestinci odbiju, prvi bi reko uredu je nemojte vise, no medjutim....
Pa eto to sam ti i rekao ... kakav moral - svi se sluze svim sto im je dostupno da navuku vodu na svoj mlin.

Izraelci su nudili mir mnogo puta do 1967 pa nije prihvacen .. sada je kasno tj. Nikada nece vratiti se na granice 67 , nece vratiti ni golan kao ni zapadnu obalu koju su kolonizirali ispresjecali kompletno i naselili.. jedino sto palestinci mogu dobiti je gaza u realnosti. Palestinci sada nakon totalnog kolapsa zele mir iz 67 medjutim pogledaj - prvo su zelilo svasta nesto i odbijalo bilo kakav mir - medjutim kako ratovi prodjose a oni izgubise sve karte za pregovore sada su kao spremni za mir na granicama 1967 ... mada 99% je sigurno cal i kada bi to izrael prihvatio pitanje je vremena kada bi trazili ono sto su imali prije 45 itd i kada bi movi rat poceo.
palestince je malo ko pitao izasta, da su samo oni faktor bili cijelo vrijeme davno bi mir bio uspostavljen,i ko ih je doveo u kolaps, aparthejd izraelaca ili oni sami? nidje veze, ta paestinska drzava ne bi imala kapacitete da ugrozi izraelce i to je supalj izgovor jer se to lako moze ugraditi u sporazum.
to sto izrael danas ne zeli mir iz 67 je casus beli i da nije amerike davno bi bio pod gorim sankcijama nego iran. to sto je se nemocno na nepravdu nije razlog da se ne ukazuje na istu, a kamo li da se likuje joj jesu zajebani sviju mi,...
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#248 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by The 51st State »

90minut wrote:Ma zna on to nego hoce totalno uništenje. :D

Zadnji voz prošao prije skoro 50 godina..

ja jedino zeljeznicaru zelim totalno unistenje, toliko o tome.


otiso ne otiso, istorija je ciklicna i mrva je tih 50 godina u kontekstu iste.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#249 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by 90minut »

Jeste bila kad smo se gađali katapultima i strijelama danas je to način života, ugrozi me vojno i ode ti par miliona od nuklearki. :D

U suštini oni imaju državu zove se Gaza.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#250 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by славянин »

Palestinci su racunali na podrsku arapa i da ce time uspjeti da vojni trijumf izvuku - medjutim saveznici im jedan po jedan se izvukose iz sukoba sa izraelom a njih ostavise- primjer je Egipat (koji sudjeluje u blokadi gaze btw) Jordan koji je jaran sada izraelu..

Opet nikada ne racunaj tu na samo palestince da bi ugrozili izrael - isti izrael naravno ne vjeruje arapima tako da uvijek racuna na ratove sa vise arapskih zemalja.


Niko ne likuje nad pozicijom izraela - ali im se daje kredit za stvarno veoma pametno i efikasno djelovanje za svoje interese - jednostavno oni su zapadni sistem okruzen zemljama koje su politicki i sistemski nesposobne da se nose sa takvim neprijateljem.

Vojno da ne pricamo ... ho ruk mi smo najaci protiv organizacije discipline i taktike ... ne ide.
Post Reply