Izraelsko-arapski ratovi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#126 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by seln »

fear the beard wrote:Ono kad si uništen cinjenicama pa samo napišeš ne laprdaj klonu.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Jesi me fakat unistio, kao sto je sinoc Marseille unistio Atletico.
Koja infantilna nakurcenost... sacekaj bar da podjes u srednju skolu, pa onda pricaj sa odraslima.
Ali, eto, za ufurane klince na jeftinijim sjedistima:
neko dodje u tvoju kucu i otme ti jednu sobu, pa drugu, pa trecu... tvoj otac se pobuni protiv toga, a uljez ga ubije.
onda ti otme razvodnu kutiju, glavni ventil za vodu... tvoj mladji brat se pobuni,a uljez ga ubije.
I tako, dotjera te na status da sjedis "na pola guzice"... i kaze ti "upozoren si, ako se pobunis, ubicu te".
E, pa, pametni moj malecki, zelim ti od sca takvu situaciju... onda, za razliku od Palestinaca, mozes pokazati koliko si razuman.
fear the beard
Posts: 137
Joined: 02/05/2018 15:24

#127 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by fear the beard »

Meh...

Pobili eto 60 hiljada izgubili svojih 30 + onih 4-5 miliona po logorima..
Neka ih nek' žive kad imaju muda da drže 5, 6 država kao taoce.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#128 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by seln »

fear the beard wrote:Meh...

Pobili eto 60 hiljada izgubili svojih 30 + onih 4-5 miliona po logorima..
Neka ih nek' žive kad imaju muda da drže 5, 6 država kao taoce.
Pa, mali moj, ja ti to isto od srca zelim... da ti neko pobije "samo" 60 hiljada tvojih (ko god oni bili) i da te drzi kao taoca... i ja cu mu reci "aferim, kad imas muda".
fear the beard
Posts: 137
Joined: 02/05/2018 15:24

#129 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by fear the beard »

Pobili su mi mnogo više ukljucujuci pola muške.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#130 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by seln »

fear the beard wrote:Pobili su mi mnogo više ukljucujuci pola muške.
I jos imas obraza govoriti kako je pobijeno "samo" 60 hiljada?
fear the beard
Posts: 137
Joined: 02/05/2018 15:24

#131 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by fear the beard »

Pa naravno ja sam pravi palestinac navikao sam ja na smrt od oca do druga s tribine koji je upucan pred mojim ocima i sto se mene tice nisam ja jos s smrcu zavrsio..
Sace ubrzo novi naši sukobi s RS
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#132 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by llull »

Ode i ova tema ... sad ce umjesto da se pise o istorijskim cinjenicama raspravljati o ko zna cemu ...

@sein

Djelujes mi da pratis dosta toga, da li si se sretao gdje sa informacijama o bosnjacima ( Busnak ) iseljenim iz Bosne u 19 vijeku. Zna li se koliko ih se naselilo u Palestinu ? Nisam puno citao o tome, ali znam da ih je bilo ne bas mali broj.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#133 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by seln »

llull wrote:Ode i ova tema ... sad ce umjesto da se pise o istorijskim cinjenicama raspravljati o ko zna cemu ...

@sein

Djelujes mi da pratis dosta toga, da li si se sretao gdje sa informacijama o bosnjacima ( Busnak ) iseljenim iz Bosne u 19 vijeku. Zna li se koliko ih se naselilo u Palestinu ? Nisam puno citao o tome, ali znam da ih je bilo ne bas mali broj.
Varas se, ne pratim to ni manje ni vise od ostalih tema koje me interesuju, a o Bosnjacima u Palestini sam prvi put citao upravo ovdje na forumu.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#134 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by llull »

Moja greska onda... Sorry
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#135 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by invincible1921 »

Politika iskljucivosti i otvoreni esktremizam su doveli i jedne i druge do ove mrtve tacke...nek je nama na prostorima sa balkana na nauk kako ne trebamo
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#137 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by invincible1921 »

Kroz pronevjeru sredstava međunarodne pomoći njome su se najviše okoristili palestinski vođe, zbog čega se vlast Palestinske autonomije (PA) često naziva kleptokratskom. Imovina predsjednika PA Mahmuda Abasa procjenjuje se na oko 100 milijuna, a Jasera Arafata na više od milijardu dolara. Između 2007. i 2014. PA je primio 8,5 milijardi dolara, što je po glavi stanovnika gotovo četiri puta više od pomoći koju je Europa primila Marshallovim planom.

Jel ovo fkt istina :? :shock: :shock:
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#138 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by llull »

Nista neobicno, kod nas su maheri i vise ukrali.
Jasno je da je autor clanka odusevljen Izraelom ali mnogo toga je istina, posebno ekonomske informacije.

Izrael je proglasen kao prva "START-UP DRZAVA"
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#139 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by seln »

Za ratove krivi muslimani i komunisti... kratki sujet za hrvatsku politicku misao trenutno. :-) :-) :-) :-)
User avatar
Tomi110
Posts: 363
Joined: 20/09/2014 15:33
Location: Na moru

#140 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by Tomi110 »

Ne podrzavam sto Izraelci rade Palestincima, cisti fasizam ali moram im skinuti kapu na organizaciji drzave,
Koliko god da su stradali za vrijeme Holokausta toliko ih je to u neku ruku " ocelicilo" kao narod i u namjeri da imaju svoju drzavu, tako da Arapi koliko god ih ima nemaju nikakve sanse protiv odlucnosti Izraelaca o opstanku svoje drzave. To vrlo dobro znaju Arapi, zato nije nikada bilo problema pogotovo od strane jednog ISIS-a dok su bili u usponu snage a vise ni od susjednih drzava. Jedino im Iran predstavlja stvarnu prijetnju ali ce ih Izrael sjebati vojno ili diplomatski zivi bili pa vidjeli
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#141 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by klosar pravi »

Ne budi lud Izrael ne može ništa Iranu znaci ništa.
User avatar
Tomi110
Posts: 363
Joined: 20/09/2014 15:33
Location: Na moru

#142 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by Tomi110 »

klosar pravi wrote:Ne budi lud Izrael ne može ništa Iranu znaci ništa.
Mozda ce ovo zvucati antisemitski i koliko god mi sutili o ovome u strahu da nas se ne prozove nacistima, zidovski lobi je jak ko zemlja posebno u Americi cija politika i jest zasnovana na lobiranju. Zasto Amerikanci priznaju Jeruzalem kao glavni grad Izraela i otvaraju ambasadu tamo i istovremeno se povlace iz nuklearnog ugovora sa Iranom i opet stezu sankcije, sto je to Izrael ucinio Amerikancima da im ovi pazi sad ovo daju godisnje cetiri milijarde dolara za naoruzanje, plus pristup najsuvremenijem americkom naoruzanju odn mogucnost nabavke istog , a nemaju naftu????? I da nece sjebat Iran....jebu ih Izraelci ali sa tudom cunom.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#143 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by harač »

ljudi kada govore o izraelu kao da imaju sliku nekih nepismenih bliskoistocnih divljackih plemena, pa im je onda cudno kako je izrael tako mocan i uticajan, kako "kontrolise" razlicite centre moci, ili upravlja medijima i finansijskim sistemima, a zemlja manja od republike srpske :lol:
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#144 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by bach »

harač wrote:ljudi kada govore o izraelu kao da imaju sliku nekih nepismenih bliskoistocnih divljackih plemena, pa im je onda cudno kako je izrael tako mocan i uticajan, kako "kontrolise" razlicite centre moci, ili upravlja medijima i finansijskim sistemima, a zemlja manja od republike srpske :lol:
Baš tako. Ljudi zaboravaju da Izrael ima površinu od 25.000 kilometar, malo manje od pola BiH.

Čovjek bi rekao da je to državetina veličine Grenlanda. Mali su ali tehničari. I nije se njima zajebavat.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#145 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by Sanjarko »

Pa bas nisu tehnicari, Nego vise kao mafija. Cak i mafiju imaju jaku. Mosad ubio onog Iranskog naucnika preko nasih i svi to znaju i niko nista. Haj jah nije njihov naucnik.
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#146 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by kiligonzales »

Tomi110 wrote:Ne podrzavam sto Izraelci rade Palestincima, cisti fasizam ali moram im skinuti kapu na organizaciji drzave,
Koliko god da su stradali za vrijeme Holokausta toliko ih je to u neku ruku " ocelicilo" kao narod i u namjeri da imaju svoju drzavu, tako da Arapi koliko god ih ima nemaju nikakve sanse protiv odlucnosti Izraelaca o opstanku svoje drzave. To vrlo dobro znaju Arapi, zato nije nikada bilo problema pogotovo od strane jednog ISIS-a dok su bili u usponu snage a vise ni od susjednih drzava. Jedino im Iran predstavlja stvarnu prijetnju ali ce ih Izrael sjebati vojno ili diplomatski zivi bili pa vidjeli
Treba biti realan, Izrael nije nastao sam od sebe, niti bez potpore svijetskih sila. Nastao je s debelim razlogom, a to je da se krscanska evropa oslobodi narastajuceg jevrejskog faktora. Antisemitizam u Evropi je i dalje prisutan i danas poprima neke druge jos oblike.

Isis ce biti cedo obavjestajnih sluzbi Zapada s ciljem da se pociste mesdžidi od ekstrema. Ono sto je interesantno politicko i vojno djelovanje vrha Isisa je savrseno odgovaralo necijim interesima u toj zoni, zato nije bilo konfrontacije sa Izraelom. Sami Isis je toliko protresao tu regiju da mu se moralo stati u kraj.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#147 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by Woody »

Sarajmen wrote:Izrael je stvoren iz dva osnovna razloga. Jedan je da se problem/pitanje jevrejskog naroda riješi na humaniji način od onog za koji se veže pojam holokaust, a drugi je da se stavi pod kontrolu arapska nafta. Sve između je samo proteklo vrijeme i zbir događaja na ta dva razloga. Evropski osmišljena.
@sajo, molim te da pojasniš/potkrijepiš ovo "...da se stavi pod kontrolu arapska nafta...". Ja ti ovo ne kontam, jerbo poslije svakog arapsko-izraelskog sukoba nastupili su naftni udari (čitaj: poskupljenja nafte), ograničenja proizvodnje, blokade... Nešto ne vidjeh da je osovina USA/Israel nešto haman hairovala ovom "kontrolom". Poslije svakog rata, čika Kissinger je morao trkat' od Alžira do Iraka da urazumi (potplati) arapske lidere, e da bi se jope' uspostavila "kontrola". Znači, :?
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#148 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by invincible1921 »

Ma svega tu ima pomalo, ali ne treba zaboraviti ni svijest ljudi. Ne znam koliko ste upoznati,, ali i prije nego je bio ww2 , jevreji su kupovali nobradivo zemljsite (zarasle sikare) od palestinaca po nekim realnim , ali mizernim cijenama,,,nakon toga su to upsjeli da pretvore u plantaze najcesce naranci sto je palestincima itekako zasmetalo kao u fazonu zaj.eba.li ste nas :-) :-) mnogi sukobi oko toga i slicnih stvari su izbijali...

Onda recimo mislim da je Izrael dobio veliki plus u MO tkao sto je poprlicno iskrijenio ekstremne elemnte u svojim redovima poput Irguna i ostalih ili ih makar legalizovao da ne budu vise to sto jesu...sa druge strane Palestinci su svojim podrzavanjem esktremizma i posebno pocetkom samoublicke kampanje zatvorili mnoga vrata. Ne ulazim u to da li su imali izbora, ali ovo je cinjenica sa neke pravne strane
User avatar
Tomi110
Posts: 363
Joined: 20/09/2014 15:33
Location: Na moru

#149 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by Tomi110 »

Sarajmen wrote:Vidi, što se tiče nafte mislim da je samo jednom zabilježeno da je kralj Fejsal mislim, uveo neke mjere koje su bile direktno povezane sa naftom, kao pritisak/odgovor na probleme u Palestini. Nakon njega nikad' i niko to više nije uradio, jer više nije imao sve mehanizme pod svojom kontrolom.To se može provjeriti pa se ne bih tu nešto zadržavao. Sukobi, vještačke krize, rast i pad cijena , zalihe.... to je posebna ekonosmo-mešetarska tema za koju i nisam baš dobar sagovornik.
A u vezi ostalog... Suecki kanal je strateški važan, koliko se sjećam da su ga najvećim dijelom kontrolisali Britanci , pa nakon njihovog povlačenja (kolonijalizam) je kontrolu imao Egipat uz nešto zadržanog britanskog. Strateški značaj nafte (crno zlato) su određene interesne grupe shvatili puno prije ostalih i obzirom da je nje bilo u ogromnim zalihama pod kontrolom arapa, traženi su načini da se nakon II Svjetskog rata zauzme što bolja pozicija za njenu eksploataciju. Britanci su tu bili maheri jer su bili pomorska sila a i pobjednička strana u ratu.
Jevrejski narod je kao što znamo generalno prošao kroz velika stradanja tokom II WW, preživjeli su se iseljavali širom svijeta , nešto u USA a jedan dio i u Palestinu (Balfurova deklaracija) , i to su bile međunarodno određene kvote koliko ih se može useliti na godišnjem nivou. Međutim, te kvote se nikada nisu u suštini ispoštovale. Tu leži jedan od uzroka kasnije konfrontacije doseljenika i formiranje naselja (kibuci mislim) sa starosjediocima u Palestini. O cionizmu neću, ali je i ta doktrina bitna u cijeloj priči.

Američki pristup se znatno mijenja nakon smjene (umro naprasno) dva predsjednika:
Američki zvaničnici koji su putovali sa Rooseveltom svjedočili su kompleksnosti pitanja Palestine i ustrajno Ibn Saudovo odbijanje planova da se zemlja naseli židovskim imigrantima iz Evrope. Kralj Ibn Saud je izrazio nade da će se održati riječ u slučaju Palestine i pozvao se na "dobro poznatu pravdu Sjedinjenih Država".

"Predsjednik je odgovorio da želi uvjeriti Njegovo visočanstvo da on neće učiniti ništa da pomogne Židovima protiv Arapa i da neće načiniti neprijateljski potez prema arapskom narodu", te da njegova vlada "neće praviti nikakvu promjenu u svojoj temeljnoj politici prema Palestini bez pune i prethodne konsultacije i sa Židovima i sa Arapima", stajalo je u zajedničkoj izjavi nakon sastanka.

Međutim, ovo čuveno obećanje koje je Roosevelt dao Ibn Saudu o Palestini će se promijeniti u narednim godinama kada administracija Rooseveltovog nasljednika Harry S. Trumana podrži plan Ujedinjenih nacija o podjeli Palestine. Ovaj potez Sjedinjenih Država je veoma razočarao Ibn Sauda jer je on Rooseveltov predsjedničko obećanje uzeo kao obavezu Sjedinjenih Država.
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/ka ... li-mostove

A nafta, možda jedino reći da se pokazala tačnom vizija one interesne grupe o njenom značaju za budućnost, pa tako i ovu sadašnjost. Pojma nemam ko je drži pod kontrolom, ali je očito da se krvave borbe vode na tom interesnom polju. Fizički i onom na berzama.


Odoh dalje...
Roosvelt obecao jedno a zidovski lobi isposlovao drugo. Toliko je jako predsjednicko obecanje, nego otkud Izraelcima nuklearno naoruzanje?Zemlja manja nego pola Bosne a imaju nuklearke, pretpostavljam da su ih negdje trebali ispitati/detonirati tokom razvoja. U jednom dokumentarcu o zvizdacu iz Dimone (Izraelako nuklearno postrojenje) se navodi da im je sav materijal(nacrti za bombu i obogacivanje nuklearnog materijala, pa cak i materijal za prvu bombu) za nuklearne bombe dala jedna "zapadna zemlja" , ne Zapadnoevropska zemlja nego zapadna zemlja a nije Meksiko, eto toliko imaju jak lobi a zive na samo 25000 kilometara kvadratnih i jebu stotine milijuna Arapa.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#150 Re: Izraelsko-arapski ratovi

Post by Kikibombona »

seln wrote:To ujedno objasnjava i haos koji trenutno vlada u vecini arapskih zemalja, posebno kriznih i postkonfliktnih.
Nepregledna papzjanija saveznistava i rivalstava na nivou klana, plemena, sekte, mezheba, regije...
nadji bilo koji pridjev koji jednog Arapina razlikuje od drugog i njima ce to biti razlog da se popickaju.
Zasto bilo ko ocekuje da Arapi budu jedinstveni?

Arapsko jedinstvo je jednako tesko ostvariti kao slavensko, evropsko ili latino-americko.

Sta zajednicko imaju Arapin iz Kaira i Bagdada, iz dva grada udaljena 2 000 kilometara? :roll: Imaju zajednicko taman koliko ti sa Marcinom iz Krakova.

Nema slicnijih naroda od Srba, Bosnjaka i Hrvata, pa se opet medjusobno ne podnose.

Arapi nikad nisu bili jedinstveni, kao sto nisu ni Slaveni i mnogi drugi narodi...
Post Reply