Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Naslovnica
Posts: 27909
Joined: 20/03/2013 15:38

#1 Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by Naslovnica »

Želim da napravim ormar po mjeri, mislim da će biti sa vratima na baglame.
Potrebna mi je pomoć, tj. preporuka.
Kada se izrežu ploče (iverica), koji je najbolji način da se ne zeznem kod bušenja rupa za baglame, za elemente za spajanje, vodilice za ladice i sl?
Da li u objektima gdje rade režu ivericu (Fructas, DrvoDom, Obi...) buše rupe za baglame i ove dodatne elemente za spajanje, i kako da skontam gdje treba da se buši, kako ne bih pogriješio i zeznuo stvar..?
Da li postoji neki besplatni program koji bi mi mogao pomoći kod dimenzioniranja ploča, ili su svi komercijalni?
Ova slika koju sam postavio je samo informativnog karaktera.
Znam da je najlakše otići i kupiti ormar, ali to nije opcija.
Želim da probam samostalno da napravim ormar, pa šta bude.
Svaka dobronamjerna sugestija i pomoć su dobrodošli!
HVALA!!!!
Image
Image
Image
Image
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#2 Re: Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by Rimad »

Rupe za baglame ti prave, a ostalo ne, koliko znam.

Samo pazi da uzmeš standardne baglame, pošto ti oni prave promjere za standardne. E, zaboravio sam koje su standardne, davno sam to radio.

Vodilice za ladice je pipkavo, jer odstupanje od jednog milimetra se primjeti na ladicama - može se naknadno to namjestiti.

E, sad. Ja sam prvo stavio ladice, pa sam naknadno postavio frontu ladice (udaljenost po 3mm od rubova - najlakše ti je mjeriti sa npr. telefonskim karticama).

Samo crtanje dimenzija je pola posla- računaj da ćeš negdje pogriješiti. Prođi nekoliko puta kroz nacrt - obavezno uračunati i debljinu iverice.

Prilikom crtanja ladica, uračunaj i debljinu vodilice, jer i ona zauzima unutrašnji prostor.

Ma, nije to rocket science, ali sve što se radi prvi put je zamorno.

Imaš ovdje dosta informacija: http://www.stolarskaradionica.com/

Inače, tri puta mjeri, jednom sjeci - to ti je to.

Ima i besplatnih - dobrih programa, ako sam želiš da iscrtaš dimenzije (i time optimiziraš potrošnju materijala).

Zaboravio sam koji sam ja koristio.

U tim programima, treba da uneseš i debljinu oštrice (mislim da je pola cm), kao i okrajčavanje (kako se već kaže) (i ovo je oko 0.5 - 1cm). Okrajčavanje je rezanje ruba ploče iverice, jer obično rubovi budu oštećeni uslijed transporta.

Spomenute parametre (okrajčavanje, debljina reza, kao i druge) možeš dobiti gdje budeš kupovao i rezao ivericu.

Ima tu još stvari - moraš paziti da rez ide od kraja do kraja ploče (jel' kada počneš rezati, ne možeš stati na sredini - mada možda neki i ovo mogu). Samo zamisli u glavi da ti režeš komad kartona nožem.

Stvar dodatno komplikuje ako želiš neki dezen (npr. hrast), tj. ako nije jednobojno, jer kod dezena moraš paziti (mislim, ne moraš, ali ako hoćeš a liči na nešto) i na usmjerenje godova.

Ja sam rezao u Primus Balkan i bili su ekstremno susretljivi i strpljivi sa mojim dimenzijama, ali to sam poodavno radio. Ne znam kako sada stoji situacija. Ne preporučujem Fructas - krkani.

Kvalitetna iverica je Egger i ima neka njemačka (Frischeis - tako nekako), ali je i dosta skuplja.

Helem, ako ćeš sam optimizirati dimenzije, samo crtanje i planiranje je više od pola posla, samo sastavljanje nije problem - ako ti neko pomogne. Ako budeš sam dizao one ploče - hehe. Jedino, opet ladice su pipkave.

Nemoj zaboraviti na kantiranje.
Last edited by Rimad on 21/07/2015 10:54, edited 1 time in total.
Naslovnica
Posts: 27909
Joined: 20/03/2013 15:38

#3 Re: Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by Naslovnica »

Rimad,
super, hvala na korisnim savjetima i linku!
Očekujem i druge forumaše koji su se usudili da urade DIY namještaj da se jave i učestvuju u temi.
:thumbup:
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#4 Re: Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by int21 »

Ja sam radio dosta plocastog namjestaja sam.

Fructas mi je najbolji za rezanje i najljubazniji su. Mozda se malo vise ceka ali isplati se.

Software......hm......ako je nesto jednostavno i ne treba ti. Google sketchup ima free verziju koja je dovoljna. Nisam siguran da ima export.....ja sam sebi pravio plugin za kantiranje i export dimenzija, ako nadjem posaljem ti. Takodjer https://www.tinkercad.com/ je online software ali nema neke mogucnost. Mozes vidjeti sta zelis napraviti.

Ja sam pokusao jednom da busim rupe.....ima neka standardna udaljenost, nisam siguran. Imam cak i one velike burgije, ali moj ti je savjet ne raditi to ako nemas radionicu. Prasine bude 2km okolo. U zavisnosti od visine vrata, ide broj baglama tako da mozes njima reci hocu 4 ili 3 baglame simetricno i oni ti izbuse.

Za sastavljanje iverice imas nekoliko opcija:

1. Sarafi za drvo, oni sa navojima.....najlakse se postavljaju, nema zajebancije. Imas nekoliko vrsta, za neke je potrebno busenje za neke ne.
2. Drvene tiple ili ti ga dible, plus ljepilo. Moras biti precizan i imati alat za tacno busenje rupa. Sve lijepo izgleda bez sarafa ali je tesko raditi.
3. Spajanje keksima i ljepilom. Slicno kao drvene tiple. Kupis takozvanu keksericu. Masina koja busi plocaste rupice. Sama se namjesti na sredinu tako da se ne patis puno. Jednostavno ali puno prasi.

U sustini nije tesko. Treba smalo strpljenja i ide ko metak.

Jos jedan savjet. Ne kupuj odmah one skupe i fensi baglame i nogice u OBI-ju. Uglavnom su standardne, pa ako dobro ispadne lako je kupiti fensi.

I da, penny+ je odlicno mjesto za sve sto ti treba.

Sretno.
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#5 Re: Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by int21 »

I jos jedan savjet. Ako kantiras ABS trakom koja je deblja, uracunaj to u dimenziju vrata i sve ostalog, da ne bih morao ici nositi na skracivanje. Ja jesam prvi put. :)
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#6 Re: Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by Rimad »

int21 wrote:I jos jedan savjet. Ako kantiras ABS trakom koja je deblja, uracunaj to u dimenziju vrata i sve ostalog, da ne bih morao ici nositi na skracivanje. Ja jesam prvi put. :)
Ko nije :D . Sva sreća, pa mi je teta u Primusu to rekla.

Inače što se tiše prašine - zamalo sam dobio razvod braka zbog toga.

Ma ima sitnica - kada radiš prvi put pogubiš se.

Da ne profulaš, imaš i forum: http://www.stolarskaradionica.com/forum/

Najlakše ti je sa ovim šarafima (konfirmati):

http://www.google.ba/imgres?imgurl=http ... FAod0ioF1w

Inače, tiplovi i keksovi - ako ne želiš da se vidi. Ma, radio sam sa tiplovima i bušilicom - zafrkancija velika. Ako ti se spojevi ne vide (a neće kod plakara) ili ti nije bito da se vide (a nije kod plakara :D ) - obavezno konfirmati (pogotovo ako si početnik).
Naslovnica
Posts: 27909
Joined: 20/03/2013 15:38

#7 Re: Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by Naslovnica »

HVALA!!!
Koliko se oduzima od dimenzija ako se radi ABS-om, a koliko melamin trakom?
Koliko vidim, kod ABS kantiranja mašina koja to radi skida sloj iverice, tako da na kraju dimenzije budu različite od željenih (ako se čovjek preračuna).
Možete li mi to malo pojasniti.
Npr, ako mi je potrebna fronta dimenzija 60x40 (nakon kantiranja), koje dimenzije da računam prije kantiranja?
Naslovnica
Posts: 27909
Joined: 20/03/2013 15:38

#8 Re: Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by Naslovnica »

Rimad wrote:
int21 wrote:I jos jedan savjet. Ako kantiras ABS trakom koja je deblja, uracunaj to u dimenziju vrata i sve ostalog, da ne bih morao ici nositi na skracivanje. Ja jesam prvi put. :)
Ko nije :D . Sva sreća, pa mi je teta u Primusu to rekla.

Inače što se tiše prašine - zamalo sam dobio razvod braka zbog toga.

Ma ima sitnica - kada radiš prvi put pogubiš se.

Da ne profulaš, imaš i forum: http://www.stolarskaradionica.com/forum/

Najlakše ti je sa ovim šarafima (konfirmati):

http://www.google.ba/imgres?imgurl=http ... FAod0ioF1w

Inače, tiplovi i keksovi - ako ne želiš da se vidi. Ma, radio sam sa tiplovima i bušilicom - zafrkancija velika. Ako ti se spojevi ne vide (a neće kod plakara) ili ti nije bito da se vide (a nije kod plakara :D ) - obavezno konfirmati (pogotovo ako si početnik).
Hvala!
Da li rupe za ove šarafe mogu da naručim kod rezanja, ili moram ja da bušim?
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#9 Re: Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by Rimad »

Naslovnica wrote:HVALA!!!
Koliko se oduzima od dimenzija ako se radi ABS-om, a koliko melamin trakom?
Koliko vidim, kod ABS kantiranja mašina koja to radi skida sloj iverice, tako da na kraju dimenzije budu različite od željenih (ako se čovjek preračuna).
Možete li mi to malo pojasniti.
Npr, ako mi je potrebna fronta dimenzija 60x40 (nakon kantiranja), koje dimenzije da računam prije kantiranja?
Upravu si - pozaboravljao sam, jer poodavno sam završio sa useljenjem u stan i nema se više šta raditi.

Najbolje ti je da ovo pitaš gdje budeš rezao/kupovao ivericu, jer nisam siguran da svi rade na isti način. Mislim da kod nekih moraš oduzeti debljinu ABS-a (mislim da je 2mm debljina), dok ti neki sami oduzmu od dimenzija.

Pitaj ih ovo tri puta - da ne bude zabune.

Na neka mjesta se preporučuje ABS - npr. mjesta ozloženja habanju - rub ploče stola, rub ladice i sl. dok ostala može i melanin (npr polica). Kantiranje je pofin trošak, tako da ga nemoj zanemariti nakupi se tu metara.

Što se tiče rupa za šarafe, mislim da ne možeš. Samo rupe za baglame ti rade. Ali, opet možda ovo zavisi od firem do firme.

Helem, kupi bušilicu i ne plaši se života, pa sam buši. Imaćeš više samopoštvanja.
Last edited by Rimad on 21/07/2015 11:16, edited 1 time in total.
Naslovnica
Posts: 27909
Joined: 20/03/2013 15:38

#10 Re: Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by Naslovnica »

Rimad wrote:
Naslovnica wrote:HVALA!!!
Koliko se oduzima od dimenzija ako se radi ABS-om, a koliko melamin trakom?
Koliko vidim, kod ABS kantiranja mašina koja to radi skida sloj iverice, tako da na kraju dimenzije budu različite od željenih (ako se čovjek preračuna).
Možete li mi to malo pojasniti.
Npr, ako mi je potrebna fronta dimenzija 60x40 (nakon kantiranja), koje dimenzije da računam prije kantiranja?
Upravu si - pozaboravljao sam, jer poodavno sam završio sa useljenjem u stan i nema se više šta raditi.

Najbolje ti je da ovo pitaš gdje budeš rezao/kupovao ivericu, jer nisam siguran da svi rade na isti način. Mislim da kod nekih moraš oduzeti debljinu ABS-a (mislim da je 2mm debljina), dok ti neki sami oduzmu od dimenzija.

Pitaj ih ovo tri puta - da ne bude zabune.

Što se tiče rupa za šarafe, mislim da ne možeš. Samo rupe za baglame ti rade. Ali, opet možda ovo zavisi od firem do firme.

Helem, kupi bušilicu i ne plaši se života, pa sam buši. Imaćeš više samopoštvanja.
Bušiljic imam, borere imam, volju imam, para tu i tamo!
Mislim da se može poprilično uštedjeti ako samo ovo napravim, nego da zovem nekoga da mi uradi po mjeri (jer su dimenzije vanstandardne).
:thumbup:
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#11 Re: Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by Rimad »

Uštedićeš 50%.

Ja nisam štedio na materijalu (znači EGGER, klizna vrata - bolji, alu profili, jaki točkovi - radio sam klizna vrata) i došlo me oko 550-600KM. Najjeftiniju ponudu koju sam dobio je bila 1300-1400KM (EGGER), s tim da nisam siguran da bi mi stavljali ovako fine profile.

Schahermajer, ako možeš izbjegavaj. Hem su preskupi, hem ne možeš im dokazati. Jednom sam ušao da uzmem točkiće za vrata on mi nudi čitav sistem (koj košta 500KM :lol: :lol: ). Ja mu rekoh da mi je projekcija troškova za čitav plakar 500KM. "Kakav je to plakar". Helem, ne htjede mi dati samo točkiće. Kasnije sam ih uzeo u Primusu (deklarisana nosivos dva točkića e 100kg - i više nego što mi je bilo potrebno).
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#12 Re: Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by int21 »

Ti sistemi su odlicni ali za onog ko ima para ili za majstore koji nece da se zajebaju. Mi koji hocemo da ustedimo, a usteda je dobra, mozemo i improvizirati.

Ja koliko znam za ABS se ne otkida tako da moras racunati i ta 2mm. Ali provjeri opet. Stavljaj ABS tamo gdje se haba ili gdje je viodljivo pa izgleda malo finije. Obicni kant na police i sve ostalo sto se ne vidi direktno. Stvarno je skup, pa treba optimizirati.

Ja se sad spremam raditi kuhinju sa ugradbenim elementima i mislim da cu ustediti preko 50%.
Naslovnica
Posts: 27909
Joined: 20/03/2013 15:38

#13 Re: Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by Naslovnica »

int21 wrote:Ti sistemi su odlicni ali za onog ko ima para ili za majstore koji nece da se zajebaju. Mi koji hocemo da ustedimo, a usteda je dobra, mozemo i improvizirati.

Ja koliko znam za ABS se ne otkida tako da moras racunati i ta 2mm. Ali provjeri opet. Stavljaj ABS tamo gdje se haba ili gdje je viodljivo pa izgleda malo finije. Obicni kant na police i sve ostalo sto se ne vidi direktno. Stvarno je skup, pa treba optimizirati.

Ja se sad spremam raditi kuhinju sa ugradbenim elementima i mislim da cu ustediti preko 50%.
Jesi li skontao gdje ti je najbolje da uzimaš i obrađuješ ivericu?
Obi, Fructas, Primus, Drvo Dom, Peny?
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#14 Re: Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by int21 »

Naslovnica wrote:
int21 wrote:Ti sistemi su odlicni ali za onog ko ima para ili za majstore koji nece da se zajebaju. Mi koji hocemo da ustedimo, a usteda je dobra, mozemo i improvizirati.

Ja koliko znam za ABS se ne otkida tako da moras racunati i ta 2mm. Ali provjeri opet. Stavljaj ABS tamo gdje se haba ili gdje je viodljivo pa izgleda malo finije. Obicni kant na police i sve ostalo sto se ne vidi direktno. Stvarno je skup, pa treba optimizirati.

Ja se sad spremam raditi kuhinju sa ugradbenim elementima i mislim da cu ustediti preko 50%.
Jesi li skontao gdje ti je najbolje da uzimaš i obrađuješ ivericu?
Obi, Fructas, Primus, Drvo Dom, Peny?
Po mom iskustvu OBI treba izbjegavati iz vise razloga. Kvalitet(meni su jednom dali haman trulu ivericu), ljubaznost, cijena....dostava. Primus je ok ali nemaju neki izbor pa se moras zajebavati.

DrvoDom i Penny nisam probao pa ne smijem nista reci.

Meni je Fructas najbolji jer su ljubazni, imaju izbora, nije losa cijena, rezu i ravno i krivolinijski.... sve sto ti treba......

Ima jos i CityMobile, kod njih sam poceo ali razlika od prije 6 godina i danas ogromna. Kao da su se malo pokvarili.
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#15 Re: Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by CherryLips »

Mi smo sve iverice uzimali u Drvodomu,a na spratu kod Blazica točkiće,vodilice za ladice,ruckice za dječiju komodu. Muž napravio sav plocasti namještaj u stanu,nikad se tim nije bavio,samouk,Internet i savjeti prijatelja koji imaju iskustva.
Schachermayer nam se isto pokazao odličnim,naručuju sto nema odmah u radnji,kvalitet im je neupitan.
Ušteda na novcu nemjerljiva,užitak rada takodje.
Tata mi se smijao kad smo nas dvoje radili kuhinju na vikendici,od toga da znam.sta je tipla pa do ljepljenja i razmjeravanja:-)
Naslovnica
Posts: 27909
Joined: 20/03/2013 15:38

#16 Re: Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by Naslovnica »

CherryLips wrote:Mi smo sve iverice uzimali u Drvodomu,a na spratu kod Blazica točkiće,vodilice za ladice,ruckice za dječiju komodu. Muž napravio sav plocasti namještaj u stanu,nikad se tim nije bavio,samouk,Internet i savjeti prijatelja koji imaju iskustva.
Schachermayer nam se isto pokazao odličnim,naručuju sto nema odmah u radnji,kvalitet im je neupitan.
Ušteda na novcu nemjerljiva,užitak rada takodje.
Tata mi se smijao kad smo nas dvoje radili kuhinju na vikendici,od toga da znam.sta je tipla pa do ljepljenja i razmjeravanja:-)
Super!
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#17 Re: Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by CherryLips »

Vjeruj da jeste,za ugradbeni plakar u spavaćoj nam tražili od 2200-2600 maraka,kako koja firma.
Nas sve izaslo oko 900 maraka,jos smo se i preseravali pa ugradili led rasvjetu na vrh ormara,pravo praktično i šminka.
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#18 Re: Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by int21 »

CherryLips wrote:Vjeruj da jeste,za ugradbeni plakar u spavaćoj nam tražili od 2200-2600 maraka,kako koja firma.
Nas sve izaslo oko 900 maraka,jos smo se i preseravali pa ugradili led rasvjetu na vrh ormara,pravo praktično i šminka.
Pa sta mislis da ce u BH neko raditi a ne zaraditi 189%? :)

Meni su trazili 4000 - 7000 KM za kuhinju (malu). Ja cu je napraviti za ispod 2500 ....... i sto kazes preseravati se ugraditi lift i ostalo. :D :D :D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#19 Re: Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by madner »

Sve to stoji, no da je uzitak :D

Jedini uzitak je kada vidis onaj drugi predracun. :D
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#20 Re: Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by int21 »

madner wrote:Sve to stoji, no da je uzitak :D

Jedini uzitak je kada vidis onaj drugi predracun. :D
Ma jasta je nego uzitak........psujes, znojis se, ubodes se serafcigerom......al na kraju kad montiras, otvoris pivu i kazes: "svaka mi cast" :D :D :D
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#21 Re: Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by Gray »

Pozdrav svima, super je ova tema, i sam imam namjeru da neki namještaj pravim pa mi je dobro došla ova tema.


Htio sam da pitam o izboru mateirjala koji koristite.


Ja sam htio da namravim neku policu, ormar sa policom za balkon, klupu za balkon, kao i neke stolove (za dnevni boravak i sto za šminkanje). Ambiciozno :D


Pretpostavljam da za ove police/ormare mogu koristiti ivericu, nešto iz Drvodom ili Fructas ili sl, ali šta za ove stolove? Da li za njih isto uzeti ivericu, ili nešto drugo? Ili neku kombinaciju, npr. da gornja ploča bude od pravog drveta?
rimano
Posts: 737
Joined: 28/12/2009 00:05

#22 Re: Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by rimano »

Naslovnica wrote:HVALA!!!
Koliko se oduzima od dimenzija ako se radi ABS-om, a koliko melamin trakom?
Koliko vidim, kod ABS kantiranja mašina koja to radi skida sloj iverice, tako da na kraju dimenzije budu različite od željenih (ako se čovjek preračuna).
Možete li mi to malo pojasniti.
Npr, ako mi je potrebna fronta dimenzija 60x40 (nakon kantiranja), koje dimenzije da računam prije kantiranja?
Ja sam uzimao ploce u Drvodomu, kazu se finalne dimenzije sa ABS/kant trakom. Oni prilikom kantanja na masini za kantanje skidaju plocu za debljinu kanta.
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#23 Re: Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by CherryLips »

[quote="Gray"
Pretpostavljam da za ove police/ormare mogu koristiti ivericu, nešto iz Drvodom ili Fructas ili sl, ali šta za ove stolove? Da li za njih isto uzeti ivericu, ili nešto drugo? Ili neku kombinaciju, npr. da gornja ploča bude od pravog drveta?[/quote]

Za masivnost uzmeš dvije ploče koje zalijepe i kantiraju širokom kant trakom,super izgleda
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#24 Re: Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by alipasijaner »

Dizem temu iz mrtvih, ali mi treba info.
Naime zelio bih napraviti jedan ormar, ono sto bih ja uradio je nacrtao kako izgleda,
sad me interesuje ima li neka firma u Sarajevu u koju mogu donijeti zamisljeni nacrt, a da oni izrade krojne liste i izrezu to.
Hvala
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#25 Re: Izrada ormara po mjeri sam svoj majstor?!

Post by bach »

Zbog čega koristiti ivericu kada se može raditi sa punim i ljepšim drvetom?

Image


Image
Post Reply