Izolacija potkrovlja

User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#1 Izolacija potkrovlja

Post by mO k3 »

Zanimaju me cijene za izolaciju potkrovlja
imam otprilike 120 qm
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#2 Re: Izolacija potkrovlja

Post by sheikh »

500KM manje vise
:D
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#3 Re: Izolacija potkrovlja

Post by _Astra_ »

Zavisi sve kakav ti je krov... da li je odradjen crijep-kontraletva-letva-paropropusna/vodonepropusnafolija-pa podascan...

Ukoliko je tako odradjen, dovoljno ce biti 20cm vune, recimo 2x10cm(svejedno da li je staklena-kamena, mada svi favorizuju kamenu zbog ne daj Boze pozara,gori cini mi se na 700 a staklena na 200+ stepeni) ali provjerenog proizvođača (Npr.URSA,Knauf) sa sto manjim koeficijentom provodljivosti toplote (manji od 0,35)
(cijena takve vune ti je MIN. 5-6km po m2 za debljinu 10cm, osim ako neces neku "kinesku" varijantu :D)
Ukoliko je samo na "grede" postavljen crijep ispod crijepa mora opet ici ta folija, a ispod min 30cm vune...

U vlastitoj kuci sam na prvu varijantu (podascan) krova stavio 30cm vune + 5cm stiropora (bilo je dovoljno prostora da se sve to smjesti)i zadovoljan sam.
Ne obaziri se na price da je 10-15cm vune dovoljno... sve, i da se uspijes ugrijati zimi, ljeti te nijedan aircondition nece spasiti...


Pozzz
krompirusa
Posts: 31
Joined: 05/03/2011 22:40

#4 Re: Izolacija potkrovlja

Post by krompirusa »

zanima me koliko kosta izolacija podkrovlja po m2 , mislim na postavljanje s.vune i rigipsa, hvala
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#5 Re: Izolacija potkrovlja

Post by male_okice »

krompirusa wrote:zanima me koliko kosta izolacija podkrovlja po m2 , mislim na postavljanje s.vune i rigipsa, hvala
mi smo radili ovako: posto je strop vec bio spusten i podaskan stavljali smo gradjevinsku foliju pa kamenu vunu (jer je laksa sa staviti ne golica i ne moras kihati i svasta nesto) pa opet foliju preko, mi smo foliju kupovali kako smo radili sobu po sobu jednostavno odes i kazes koliko m2 ti treba i oni ti osijeku eh sad negdje se ta folija prodaje na kg negdje po m2 to zavisi od radnje, zatim nosace metalne na koje je poslije postavljan rigips. Eh sad cijene ne mogu ti reci bas po m2 ali to mozes sam i izracunati, cijena rigipsa kod nas u Prijedoru jedna tabla od 125x200 je oko 13,40 KM (1 tabla ti pokrije oko 2,5 m2) to je obican rigips a ako ti treba zeleni za kuhinju ili kupatilo mislim da je dimenzija isto tu negdje ali je skuplji 1 tabla 16 KM. Nosaci za rigips ima CD i UD profil, jedni idu na zid drugi na plafon (ud ide na zid cd na plafon) mislim da je cijena po nosacu je negdje 5-6 KM duzine su oko 4m. Za te metalne nosace moras kupiti jos i nosace za njih (ja ih zovem leptiri jer izgledaju nekako tako) oni su oko 1KM komad a treba ti sigurno 5 komada za 1 nosac, plus serafi razlicitih velicina i debljina za rigips i za nosace (mi smo kupovali wurth-ove pa pakovanje sa oko 500 serafa izadje oko 15KM), isto rigips i vunu smo kupovali knauf jer nekako vise volim opet poznatijeg proizvodjaca. Jedino sam zaboravila cijenu kamene vune onaj 1 bunt smo placali 46 KM ali ne znam tacno koliko on m2 pokriva zaboravila sam. Sad sto se tice majstora mi nismo placali nista jer smo sve postavljali ja i moj dragi i jos 1 njegov prijatelj nam je pomagao, jedino bih ti stvarno preprucila da koristis te ud i cd profile, jer mi u 1 sobi nismo direktno smo sve postavljali na grede i onda smo u pola posla shvatili da nije ravno tj da su se grede malo iskrivile (iako je krov star 3 godine) ali negdje su se malo vise osusile negdje nisu itd, uglavnom smo onda sve morali skinuti opet smo rigipsa postavili i stavljati nosace, ali dobro covjek se uci dok je ziv. uglavnom sretno :D
User avatar
arbosan
Posts: 297
Joined: 04/07/2005 08:50
Location: Sarajevo

#6 Re: Izolacija potkrovlja

Post by arbosan »

Ako neko moze pomoci u vezi izolaciji plafona!!! dakle plafon je betonski a iznad je krov. Medjutim, uhvati se kondenz i budu plafon mokar.

Eh sada neko mi kaze samo da polozim stiropol, a neko staklenu vunu, tj. ona obicna a neki kazu kamena. takodjer bi pitao jeli se stiropol poreda ili vuna ili ide folija ili najlon ili sperploca. dakle kako bih mogao to raditi???

Molim savjete!
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#7 Re: Izolacija potkrovlja

Post by male_okice »

arbosan wrote:Ako neko moze pomoci u vezi izolaciji plafona!!! dakle plafon je betonski a iznad je krov. Medjutim, uhvati se kondenz i budu plafon mokar.

Eh sada neko mi kaze samo da polozim stiropol, a neko staklenu vunu, tj. ona obicna a neki kazu kamena. takodjer bi pitao jeli se stiropol poreda ili vuna ili ide folija ili najlon ili sperploca. dakle kako bih mogao to raditi???

Molim savjete!

mozda nadjes ovdje nesto: http://www.samsvojmajstor.com/
User avatar
arbosan
Posts: 297
Joined: 04/07/2005 08:50
Location: Sarajevo

#8 Re: Izolacija potkrovlja

Post by arbosan »

male_okice wrote:
arbosan wrote:Ako neko moze pomoci u vezi izolaciji plafona!!! dakle plafon je betonski a iznad je krov. Medjutim, uhvati se kondenz i budu plafon mokar.

Eh sada neko mi kaze samo da polozim stiropol, a neko staklenu vunu, tj. ona obicna a neki kazu kamena. takodjer bi pitao jeli se stiropol poreda ili vuna ili ide folija ili najlon ili sperploca. dakle kako bih mogao to raditi???

Molim savjete!

mozda nadjes ovdje nesto: http://www.samsvojmajstor.com/

Hvala, evo oci mi ispale dok nisam nasao odgovor 8-)
krompirusa
Posts: 31
Joined: 05/03/2011 22:40

#9 Re: Izolacija potkrovlja

Post by krompirusa »

male_okice wrote:
krompirusa wrote:zanima me koliko kosta izolacija podkrovlja po m2 , mislim na postavljanje s.vune i rigipsa, hvala
mi smo radili ovako: posto je strop vec bio spusten i podaskan stavljali smo gradjevinsku foliju pa kamenu vunu (jer je laksa sa staviti ne golica i ne moras kihati i svasta nesto) pa opet foliju preko, mi smo foliju kupovali kako smo radili sobu po sobu jednostavno odes i kazes koliko m2 ti treba i oni ti osijeku eh sad negdje se ta folija prodaje na kg negdje po m2 to zavisi od radnje, zatim nosace metalne na koje je poslije postavljan rigips. Eh sad cijene ne mogu ti reci bas po m2 ali to mozes sam i izracunati, cijena rigipsa kod nas u Prijedoru jedna tabla od 125x200 je oko 13,40 KM (1 tabla ti pokrije oko 2,5 m2) to je obican rigips a ako ti treba zeleni za kuhinju ili kupatilo mislim da je dimenzija isto tu negdje ali je skuplji 1 tabla 16 KM. Nosaci za rigips ima CD i UD profil, jedni idu na zid drugi na plafon (ud ide na zid cd na plafon) mislim da je cijena po nosacu je negdje 5-6 KM duzine su oko 4m. Za te metalne nosace moras kupiti jos i nosace za njih (ja ih zovem leptiri jer izgledaju nekako tako) oni su oko 1KM komad a treba ti sigurno 5 komada za 1 nosac, plus serafi razlicitih velicina i debljina za rigips i za nosace (mi smo kupovali wurth-ove pa pakovanje sa oko 500 serafa izadje oko 15KM), isto rigips i vunu smo kupovali knauf jer nekako vise volim opet poznatijeg proizvodjaca. Jedino sam zaboravila cijenu kamene vune onaj 1 bunt smo placali 46 KM ali ne znam tacno koliko on m2 pokriva zaboravila sam. Sad sto se tice majstora mi nismo placali nista jer smo sve postavljali ja i moj dragi i jos 1 njegov prijatelj nam je pomagao, jedino bih ti stvarno preprucila da koristis te ud i cd profile, jer mi u 1 sobi nismo direktno smo sve postavljali na grede i onda smo u pola posla shvatili da nije ravno tj da su se grede malo iskrivile (iako je krov star 3 godine) ali negdje su se malo vise osusile negdje nisu itd, uglavnom smo onda sve morali skinuti opet smo rigipsa postavili i stavljati nosace, ali dobro covjek se uci dok je ziv. uglavnom sretno :D
hvala puno da odgovoru , veliki pozdrav
nerminCc
Posts: 3
Joined: 08/05/2012 12:02

#10 Re: Izolacija potkrovlja

Post by nerminCc »

Pozdrav!
Zanima me, ako je neko upucen, za izolaciju potkrovlja, odnosno stropa kuce u potkrovlju jel dovoljno uradit izolaciju sa stiropolom debljine 8cm, koji bi se postavio izmedju rogova krova! Sto se tice krova, za sada je uradjen tzv pakovani krov, odnosno na rogove je pokovana daska na koju je postavljena paropropusna -vodonepropusna folija, letve i crijep!! Hvala
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#11 Re: Izolacija potkrovlja

Post by TDK-90 »

nerminCc wrote:Pozdrav!
Zanima me, ako je neko upucen, za izolaciju potkrovlja, odnosno stropa kuce u potkrovlju jel dovoljno uradit izolaciju sa stiropolom debljine 8cm, koji bi se postavio izmedju rogova krova! Sto se tice krova, za sada je uradjen tzv pakovani krov, odnosno na rogove je pokovana daska na koju je postavljena paropropusna -vodonepropusna folija, letve i crijep!! Hvala
Za tu vrstu izolacije ide staklena vuna po mogućnosti presovana najmanje 10 cm. Vuna se da lijepo upakovati i savitljiva je lijevo desno između rogova dok stiropor nije. Stiropor je loš zbog nikakve zaštite od požara. :-?
nerminCc
Posts: 3
Joined: 08/05/2012 12:02

#12 Re: Izolacija potkrovlja

Post by nerminCc »

TDK-90 wrote:
nerminCc wrote:Pozdrav!
Zanima me, ako je neko upucen, za izolaciju potkrovlja, odnosno stropa kuce u potkrovlju jel dovoljno uradit izolaciju sa stiropolom debljine 8cm, koji bi se postavio izmedju rogova krova! Sto se tice krova, za sada je uradjen tzv pakovani krov, odnosno na rogove je pokovana daska na koju je postavljena paropropusna -vodonepropusna folija, letve i crijep!! Hvala
Za tu vrstu izolacije ide staklena vuna po mogućnosti presovana najmanje 10 cm. Vuna se da lijepo upakovati i savitljiva je lijevo desno između rogova dok stiropor nije. Stiropor je loš zbog nikakve zaštite od požara. :-?

Znam da je vuna bolja sto se tice pozara, ali sto se tice izolacije same, toplo-hladno, jel bolje stiropol 8cm ili vuna 10cm??
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#13 Re: Izolacija potkrovlja

Post by TDK-90 »

Stiropor ima bolja svojstva toplotne izolacije, ali nije namijenjeno za krov između rogova :-?
ambienta
Posts: 70
Joined: 04/11/2011 14:05

#14 Re: Izolacija potkrovlja

Post by ambienta »

TDK-90 wrote:Stiropor ima bolja svojstva toplotne izolacije, ali nije namijenjeno za krov između rogova :-?
stiropor je NAJ GORA izolacija tj , EPS

Za potkrovlje ni u kom slucaju EPS , on je dobar za fasade jedino jer se uveze sa ljepilom !

Za potkrovlje je najbolja kamenavuna jos uvjek i to najmanje 20-30 cm ako hoces da ima efekta i nemoj da uzimas neke jeftine jer ima razloga sto je nesta skuplje !

Najbolje rjesenje ako imas postojeće potrkovlje salabo izolovano stiroporom :

1. Popuniš i uvežes stiropor purpen pjenom
2. najkujes stafle na rogove 20 cm
3. stavis kamenu vunu 18 cm preko toga paropripusnu a vodo ne propusnu foliju
4. ostavis sloj zraka stavis obucnu mrezicu da ti ne ulaze insekti pod opsav
5. onda letvisati i pokriti ili limom ili crijepom
User avatar
Slo Burner
Posts: 5299
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#15 Re: Izolacija potkrovlja

Post by Slo Burner »

Da vidim je li se st apromjenila situacija, radi se o izolacijji potkrovlja. Stiropor ili staklenu vunu bi stavljao izmedju rogova u potkrovlju. Deblji9na stiropora od 10 cm ili staklena vuna od 16 cm. Jesu li staklena i kamena vuna isto ?
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#16 Re: Izolacija potkrovlja

Post by Danguba »

Slo Burner wrote:Da vidim je li se st apromjenila situacija, radi se o izolacijji potkrovlja. Stiropor ili staklenu vunu bi stavljao izmedju rogova u potkrovlju. Deblji9na stiropora od 10 cm ili staklena vuna od 16 cm. Jesu li staklena i kamena vuna isto ?
Zavisi sta zelis postici u potkrovlju(zelis li da ti se rogovi vide ili da ih sakrijes, dimenzije rogova ce ti odredjivati debljinu izolacije).
Sto se tice vuna ili stiropor u pet deka koeficijent toplotne provodljivosti a obje vune su minetalne tako da je i tu razlika minimalna.
User avatar
Slo Burner
Posts: 5299
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#17 Re: Izolacija potkrovlja

Post by Slo Burner »

Danguba wrote:
Slo Burner wrote:Da vidim je li se st apromjenila situacija, radi se o izolacijji potkrovlja. Stiropor ili staklenu vunu bi stavljao izmedju rogova u potkrovlju. Deblji9na stiropora od 10 cm ili staklena vuna od 16 cm. Jesu li staklena i kamena vuna isto ?
Zavisi sta zelis postici u potkrovlju(zelis li da ti se rogovi vide ili da ih sakrijes, dimenzije rogova ce ti odredjivati debljinu izolacije).
Sto se tice vuna ili stiropor u pet deka koeficijent toplotne provodljivosti a obje vune su minetalne tako da je i tu razlika minimalna.

Elem jutros narucio vunu, pa kako mi bude :D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58432
Joined: 03/08/2010 19:04

#18 Re: Izolacija potkrovlja

Post by kakavdanakneiskustvu »

postavljanje stiropora,kakav,koliko,kako?
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#19 Re: Izolacija potkrovlja

Post by Danguba »

kakavdanakneiskustvu wrote:postavljanje stiropora,kakav,koliko,kako?
Gdje planiras postavljati stiropor?
Od cega su zidovi?
Koje podrucje?...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58432
Joined: 03/08/2010 19:04

#20 Re: Izolacija potkrovlja

Post by kakavdanakneiskustvu »

Danguba wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:postavljanje stiropora,kakav,koliko,kako?
Gdje planiras postavljati stiropor?
Od cega su zidovi?
Koje podrucje?...


na plafon i vanjske zidove stana,gore je beton,u zenici
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#21 Re: Izolacija potkrovlja

Post by Danguba »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Danguba wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:postavljanje stiropora,kakav,koliko,kako?
Gdje planiras postavljati stiropor?
Od cega su zidovi?
Koje podrucje?...


na plafon i vanjske zidove stana,gore je beton,u zenici
Ne stigoh ranije odgovoriti pa da probam sada.

Ne vidim svrhu da postavljas stiropor na plafon. Ako neko zivi iznad tebe on ima u podnoj izolaciji i termoizolaciju plus sto grije i to je to. Ako si i u zadnjem stanu, iznad tebe mora postojati termoizolacija bio to ravni ili kosi krov.

Ako planiras stavljanje stiropora na vanjske zidove i ne razmisljaj ispod 8-10 cm. bez obzira na polozaj stana. Ako je osuncan da sprijecis preveliko zagrijavanje u ljetnom periodu a ako je sjever, dobro dodje dobra izolacija.

Ako si planirao sam to i ne ide bas za amatera. Moraju se poznavati neke strucne stvari. (odabir materijala)
Ukratko, zidove dobro ocistiti bez obzira koji je vanjski zavrsni sloj. Premazati emulzijom, nanositi ljepilo na stiropor okolo cijelog stiropora sa 2-3 tacke u sredini. Ljepilo ne smije biti u fugi. Tiplovati na coskovima i sredini. Postaviti coskarice na sve uglove. Nanijeti prvi sloj glet mase pa u nju potapati mrezu. Nakon par dana drugi sloj pa onda dodje fasada ili farbanje.(ukratko a ako te jos toga interesuje, pitaj).
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58432
Joined: 03/08/2010 19:04

#22 Re: Izolacija potkrovlja

Post by kakavdanakneiskustvu »

hvala,kakav ja,amam majstora koji je to vec poceoi raditi,hvala na savjetima
caffeinefreak
Posts: 218
Joined: 13/03/2013 23:53

#23 Re: Izolacija potkrovlja

Post by caffeinefreak »

Pitanje
vidim da se danguba razumije u problematiku...

Da li se smije postaviti izolacija od stiropora na vanjski zid (sjeverni,bez prozora) i istočni (oko prozora) ukoliko već postoji fasada od stiropora na stambenoj zgradi?
Zgrada je izgrađena prije 3-4 godine debljina vanjske fasade je mislim 8-10 cm.U pitanju je peti sprat,nije potkrovlje.
Razlog postavljanja je pojavljivanje crnih flekica na uglu vanjskog zida i bolja toplotna izolacija.
Prije postavljanja stiropora planiram dijelove gdje se su pojavile fleke ocistiti, skinuti zadnji sloj i premazati nekim hidroizolacionim premazom, ako ce biti nekog efekta.
Da li ce se na ovaj nacin samo pogorsati situacija sa pojavljivanjem vlage i doci do jos veceg problema?
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#24 Re: Izolacija potkrovlja

Post by Danguba »

caffeinefreak wrote:Pitanje
vidim da se danguba razumije u problematiku...

Da li se smije postaviti izolacija od stiropora na vanjski zid (sjeverni,bez prozora) i istočni (oko prozora) ukoliko već postoji fasada od stiropora na stambenoj zgradi?
Zgrada je izgrađena prije 3-4 godine debljina vanjske fasade je mislim 8-10 cm.U pitanju je peti sprat,nije potkrovlje.
Razlog postavljanja je pojavljivanje crnih flekica na uglu vanjskog zida i bolja toplotna izolacija.
Prije postavljanja stiropora planiram dijelove gdje se su pojavile fleke ocistiti, skinuti zadnji sloj i premazati nekim hidroizolacionim premazom, ako ce biti nekog efekta.
Da li ce se na ovaj nacin samo pogorsati situacija sa pojavljivanjem vlage i doci do jos veceg problema?

Sto se tice izolacije na izolaciju, samo pucaj. Moras paziti da postojecu fasadu donro ocistis(operes), premazes emulzijom da bolje primi novi sloj ljepila.
Kod svega toga ti je najbitnije da adekvatno tiplujes novi stiropor.

Te dijelove(gje se pojavila budj) dobro ocisti(cime god a mozes i sonom kiselinom ali dobro pazi na kozu) a zatim premazi sredstvom protiv toga(pitaj u prodavnici boja i lakova).

Kada to sve zavrsis obrati paznju na provjetravanje tih prostorija jer je to jako bitno(da se ne stvara kondenz).

Sretno.
caffeinefreak
Posts: 218
Joined: 13/03/2013 23:53

#25 Re: Izolacija potkrovlja

Post by caffeinefreak »

Nisam se dobro izrazio
Mislio sam na unutrasnju izolaciju ako postoji vanjska?
Ostalo sve isto stoji
Post Reply