Iznajmljivanje potkrovlja u porodičnoj kući

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
stangla_angla

Iznajmljivanje potkrovlja u porodičnoj kući

Post by stangla_angla » 25/06/2015 14:01

pozdrav!
Zamolio bih za mišljenja o ideji renoviranja i iznajmljivanja potkrovlja u porodičnoj kući.
Kuća je u Zenici udaljena od centra grada cca 1100 metara (robna kuća Bosna-Beograđanka), i od najblizeg fakulteta 1300 metara - pravni, mašinski itd.
Razgovarao sam sa više ljudi, neki smatraju da je dobra ideja neki ne.

pozitivne stvari : 1. relativno malo ulaganje 15 hiljada i dobio bih stan od 66 m2,
2. Dosta studenata stanuje u blizini
3. Dodatni prihod,
4. stalno sam prisutan u kući, mogu kontrolisati ponašanje stanara, da ne uniste stan i namjestaj ...

negativne stvari: gubim mir i moram trpiti stanare, rizik od unistenje stvari i stana, ne mogucnost iznamljivanja po zeljeno j cijeni ...

Zamolio bih za misšljenje i savjete pozdrav.
Hvala unaprijed

milojicabrzi

Re: Iznajmljivanje potkrovlja u porodičnoj kući

Post by milojicabrzi » 25/06/2015 14:11

Da li imas poseban ulaz za to potkrovlje?

U sustini, stavi sve na papir.

Mislim da ne mozes mjesecno prihodovati od tog stana 200-300 KM, da ti ostane i toliko nakon rezija i amortizacije.

Ako ima fakulteta u blizini i ako studentska populacija kao u Sarajevu, dolazi i boravi a ne ide kuci u Zepce, Maglaj i sta ja znam... imat ces vjerovatno musterija za podstanare.

U naravi, studenti su vrlo nezahvalna kategorija podstanara, vole provod, posjete, pa dosta ljudi trazi iskljucivo studentice, kao malo su urednije i mirnije, ali nacelno, losa kategorija podstanara, balavurdija koja ne cuva stvari.

Ako bi ti ostajalo cca 200-300 KM mjesecno, to je prosjecna rata kredita i na taj nacin bi za oko 6-7 godina otplatio tu investiciju od 15-ak hiljada KM i ostao bi ti stan.

Mozda ti se posreci i da nadjes neke kako treba podstanare, mada ja volim reci da je 80% podstanara problematicna populacija (ko to nema svoj stan, a skrcao 40 godina u guzicu) obicno su to nehljebovici i problematici.

Ima dosta argumenata za i protiv, ne znam imas li djece koja ce za 10-ak godina stasati za zasnivanje porodice pa bi im odgovaralo da im mozes dati stan, izvagaj pa odluci.

Nacelno mislim da je bolje novce uloziti u nekretninu, nego tek onako procerdati :)

stangla_angla

Post by stangla_angla » 25/06/2015 14:21

Još uvijek nemam poseban ulaz u taj stan ali bi se mogao napraviti što je malo veća investicija. Manja investicija bi bila napraviti ulaz u taj stan kroz stubiste koje ja koristim, to jeste stubiste je zajedničko, ali stanovi su odvojeni, to jest nesmetano se moze uci u jedan i drugi stan kroz stubiste bez da se ometa iko ko zivi u stanovima.

Kada su u pitanju režije,to je dosta povoljeno, posto vec koristim internet i kablovsku, ne bih nista vise plaćao a uveo bih i u taj stan, voda je jeftina s obzirom da mi sad racun dodje oko 10 km i to ljeti kad saperem dvoriste, operem auto itd. struju sto potrose platili bi, a grijanje imam svoje i vec zagrijavam 2 stana, tako da ovaj treci nece puno vise kostati.
dosta sagovornika mi je reklo da bi podstanari mogli praviti probleme, ali uvijek ih mogu iseliti,a naravno da bih trazio neki novac unaprijed kao vid osiguranja - bar jedna mjesecna zakupnina.

pustopoljina

Post by pustopoljina » 25/06/2015 15:08

Sudeci po tvojim plus tackama, ti bi pare, al'da duhovi zive unutra.
sigurno ces naci stanare, fali prostora, ali pripremi se na cesto mijenjanje podstanara.
da das pare nekom i da te taj onda kontrolise jesi li glasan, lupas li, pusis li, kad ides, kad dolazis...treba to izdurati.

__Phoenix__

Post by __Phoenix__ » 25/06/2015 15:31

Izdaj studenticama, pokrivenim po mogućnosti.

milojicabrzi

Post by milojicabrzi » 25/06/2015 15:54

Idealan odnos podstanar-stanodavac bi bio ovakav:

Cijenjeni podstanaru: Stanuj u slobodi stanovanja postujuci kucni red koji vazi i u stambenim zgradama, cuvaj imovinu kao svoju, placaj na vrijeme

Cijenjeni stanodavac: Ne postavljaj uvjete koji su izvan kucnog reda u svim stambenim zgradama, ne kontrolisi covjeka i ne uvodi nedemokratske zabrane (zabranu duhana ili sl.) nikada ne dolazi nenajavljen, po mogucnosti dolazi samo kad treba uzeti pare za kiriju.

E kad se ovako budu ponasali ljudi na balkanu, bit ce puno korektniji odnosi sa podstanarima i stanodavcima.

Imam dosta prijatelja u dijaspori, koji ustede nekih 50-60 hiljada eur, pa su onda u fazonu "kupit cu stan u Sarajevu i to rentati, da mi donosi prihod".

Ja se slomi objasnjavajuci da to kod nas nije bas tako, da su kirije relativno male, a podstanarski odnosi komplikovani, tako da sam vec odustao.

Znam dosta raje koja ima solidna primanja i ima neki stan kao "B" nekretninu, koji im stoji i ne pada im na pamet da izdaju.

S druge strane, nekome ko zivi od 300-400 KM plate ili penzije, dodatnih 200-300 KM dobro dodje.

Opet kazem, sve treba izvagati.

stangla_angla

Post by stangla_angla » 26/06/2015 12:00

Važem godinu i nikako izvagat :) :) :)

Black swan

Post by Black swan » 26/06/2015 12:10

mislio sam napisati prvi
skuplja pita od tepsije

znam ljude koji džaba daju kuću u zenici samo da neko plaća račune i ne mogu naći poštenu obitelj
a studentarija bi sve uništila da je novo u potkrovlju

stangla_angla

Post by stangla_angla » 26/06/2015 12:38

druze ne slazem s s tobom, mislim da postoje stotine stanova koji se iznajmljuju, pogledaj samo na pik.ba koliko stanova ima za iznajmljivanje gdje ljudi nece da spuste cijenu 10 KM a ne da nekome djaba daju...

Trenutno ima više od 100 oglasa za iznamljivanje, zamislikoliko će ih biti u septembru kada krene nova školaska godina...

Danguba

Post by Danguba » 26/06/2015 19:18

stangla_angla wrote:Važem godinu i nikako izvagat :) :) :)

sta god odlucis, pokajat ce se. :D

razonoda

Post by razonoda » 26/06/2015 19:27

Moja prijateljica , izdaje podkrovlje studentima--nema poseban ulaz, ---zadovoljna je --ne zali se. Prizemlje kuce takodje.

Ne radi to iz objesi--vec joj treba dodatni prihod--i zadovoljna.
Zimi mora biti prisutna --zbog lozenja tj grijanja kuce.

Pema tome, ako imas prostora --iskoristi.

Post Reply